Uit Haarlem's Gemeenteraad. VERKADE's BESCHUIT Moderne ornamenten marktnieuws DONDERDAG 14 JUNI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD VERGADERING VAN WOENSDAG 13 JUNI. (Vervolg) De straatbelasting. Bij het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier voor de straatbelasting vroeg de heer Castricum (r.k.) naar welke grondslagen deze belasting wordt opgelegd. De huren der huizen zijn dalende, zoodat ook de aanslagen voor de straatbelasting naar bene den zullen moeten. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, zei, dat de aanslagen de personeele be lasting tot grondslag hebben. De gemeente slaat evenwel zelfstandig aan. Als er verschil is met den aanslag van het rijk. dan kan de be langhebbende bij de gemeente in beroep gaan. De heer B ij v o e t (r.k.)drong er op aan om te trachten een gelijken aanslag te verkrijgen. De heer Roodenburg beloofde dit namens B. en W. De huizen van T uinwijk-Zuid. In verband met het voorstel van B. en W. om aan de woningbouwvereeniging Tuinwijk Zuid een voorschot te verleenen van f 264.815.14 om oude tekorten te dekken, zei de heer Peper (communist) het af te keuren, dat nog de helft der huizen onbewoond staat, terwijl er toch een belangrijk tekort aan goede hui zen in de gemeente is. Mevrouw Scheltema (V.B.) meende, cat de huizen niet commercieel genoeg geëxploi teerd worden. Er zijn menschen die liever be hangsel op den muur hebben dan gewitte muren, anderen waardeeren meer een eigen tuin dan met een gemeenschappelijke tuin. Waarom komt men aan de verlangens niet te gemoet? Dan is er kans dat de huizen ver huurd worden. Is het niet mogelijk, dat voor deze zaak eens een commissie benoemd werd. De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei, dat de gemeente Haarlem reeds f 859.000 in de huizen gestoken en verloren heeft. Nu moet weer f 264.815.14 op tafel gebracht worden om het tekort te dekken. Spreker heeft indertijd al eens voorgesteld om de huizen te sloopen en den grond te verkoopen. Dat blijkt nu goed gezien te zijn geweest. Ook zou het nog mo gelijk zijn om de huren zoo laag te stellen, dat de huizen alle verhuurd worden. Mr. Gerritsz (s.d.a.p). wethouder, zei, dat de muren niet gewit, maar gesausd zijn. Velen geven daaraan de voorkeur boven be hangsel. Er zijn ook bewoners die het waar deeren, dat zij slechts een kleinen tuin voor eigen rekening moeten onderhouden. Als men badkamers goed wil installeeren, dan moet er ook gebrandschilderd glas komen, enz. Maar als men dit bij Tuinwijk-Zuid doet, moet men het ook doen in Tuinwijk-Noord en andere middenstandshuizen. Daarmede zullen groote bedragen gemoeid zijn. B. en W. zullen die quaestie evenwel onder oogen zien. De inge voerde huurverlagingen hebben tot resultaat gehad, dat er meer huizen verhuurd worden. De verhuur is in handen gegeven van 3 parti culieren. In de nabijheid zijn evenwel huizen gebouwd die voor bespottelijk lage huren aan Bewoners van Tuinwijk aangeboden werden, terwijl ook nog de verhuiskosten betaald zou den worden. Tuinwijk is een strop van de annexatie. Het zou niet verstandig zijn om de huizen nu nog af te breken. Er is immers ook nog veel vraag naar grond in die omgeving. Er zijn thans nog 30 huizen onverhuurd, zoo dat er wel eenige verbetering is gekomen. Het tekort over 1933 zal vermoedelijk lager zijn dan over 1932. De heer Klein Schiphorst (r.k.): de gemeente staat voor de keus de huizen af te breken of tegön een lagere huur aan een ander soort menschen te verhuren. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder: als de gemeente de huizen sloopt, moet de ge meente de rente en de aflossing betalen van de 6 ton die er nog in de huizen zit. De heer Kléin Schiphorst: anders wordt de strop nóg grooter. De heer Klein Schiphorst stelde voor om de huizen te sloopen of afdoende maat regelen voor te bereiden om te komen tot een sluitende exploitatie en verhuring van alle huizen. Nu kan de raad kiezen. De heer Gerritsz. wethouder: dat is be neden de waardigheid van den raad. De heer Klein Schiphorst: wat be doelt u daarmede, zulke opmerkingen neem ik niet. De heer Gerritsz; het is beneden de waarde van den raad om ons voor zoo'n keuze te stellen. Als wij de huizen zouden sloopen, zouden alle stroppen voor rekening der ge meente komen. De hypotheekhouder (de Rijks verzekeringsbank) zou om zijn geld komen en t rijk zou van zijn bijdrage in het exploitatie tekort af zijn, alles in het nadeel der gemeente. De heer Wolzak (A.R.) gaf in overweging de huizen te verkoopen. Dan is de gemeente tenslotte van de moeilijkheden af. De heer deBraal (A.R.) stelde voor de nu gedane voorstellen aan te houden tot de be grooting. De heer B ij v o e t (r.k.) vroeg aan B. en W. een overzicht over de gevolgen van sloopen, verkoopen of verder exploiteeren. De heer Re in aid a (s.d.a.p.) meende, dat er uit deze huizen nog wel iets goeds te maken is. Het voorstel over slooping had in den raad niet geboren mogen worden. Een sluitende ex ploitatie is niet te verlangen. De huizen van „Patrimonium" kosten bijvoorbeeld f 8 per stuk per week aan de overheid. Wij boeren in Tuinwijk-Zuid wat slecht, maar dat komt, om dat er wat de klad inzit. Er is evenwel best wat van de huizen te maken, opdat er zoo weinig mogelijk op zal worden toegelegd. De heer Wolzak wil als notaris altijd verkoopen (gelach), maar dat zou voor de gemeente na- deeliger worden. De heer Klein Schiphorst: de wonin gen zijn niet verhuurd omdat zij slecht zijn. Mr G e r r i t s z: dat is niet waar, de huizen zijn thans uitstekend. Het is evenwel alleen een quaestie van smaak wat de indeeling der huizen betreft. B. en W. zullen over 4 of 6 weken een over zicht geven van de gevolgen van sloopen, ver koopen en exploiteeren. De heer Visser (C.H.) wilde ce tuinen vergrooten ten koste van de gemeenschappe lijke!» tuin. Het voorstel van B. en W. om het voorschot van f 264.815.14 te verleenen om 't tekort te dekken, werd tenslotte aangenomen. Werkverschaffing B. en W. stellen voor een crediet van f 3750 toe te staan voor het uitbaggeren van de Jan Gijzenvaart en de Fuikvaart en dit werk te laten uitvoeren in werkverschaffing. De heer Peper (communist) was tegen dit voorstel, omdat dit werk tegen normaal loon moet worden uitgevoerd. De heer Castricum verklaarde ook te zullen tegen stemmen. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, zei, dat dit een der laatste werken is die op die manier in werkverschaffing uitgevoerd zul len worden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 29 tegen 3 stemmen. Het voetbalterrein van „Haarlem" De vereenlgüig „Haarlem" heeft bezwaren ingebracht tegen een detail van het uitbrei dingsplan Noord. De heer Klein (r.k.) vond het niet goed, dat de gemeente de voetbalvereenigingen gaat bemoeilijken, terwijl er toch geen behoefte aan grond is. Als het zoo doorgaat, zal „Haar lem" ook over de grens gaan en dan derft de gemeente haar inkomsten aan vermakelijk heidsbelasting. B. en W. moeten aan de bezwa ren tegemoet komen opdat „Haarlem" hier kan blijven. De heer VanTetering (r.k.) onderschreef dit, evenals de heeren Kuiper (r.k.)G r o e- nendaal (s.d.a.p.) en Blankevoort V.B.) De laatste spreker meende, dat de be zwaren van Haarlem wel ondervangen kun nen worden. De nieuwe wegen kunnen om het voetbalveld heen gelegd worden. „Haarlepi" zal er niet mede gebaat zijn, als haar een ander terrein wordt aangeboden, want het is voor haar juist van beteekenis op het tegen woordige terrein te blijven. De heer Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder, zei, dat het uitbreidingsplan waartegen „Haar lem" bezwaar heeft, reeds in 1929 is vastge steld. Teen had men met bezwaren kunnen komen. Het uitbreidingsplan is indertijd ge maakt door een bekwaam architect, den man die ook het nieuwe raadhuis te Enschedé ge bouwd heeft. Het gaat nu niet meer om dat plan te wijzigen. In het nieuwe plan zijn ter reinen voor sport aangegeven. De Noorderhout is opgegeven, omdat daaraan op die plaats geen behoefte meer is. Wel worden de sport parken omgeven door een groene strook. R.C.H. is indertijd uit Haarlem getrokken hoewel haar alle medewerking door de gemeente is toege zegd. Als R.C.H. vertrouwen had gehad, dan zou zij het terrein gekregen hebben, dat later aan E.D.O. gegeven is. Ook is er reeds alle medewerking aan „Haarlem" toegezegd. „Haar lem" heeft evenwel voor het tegenwoordige terrein veel meer geld aan de gemeente ge vraagd dan zij er zelf voor gegeven heeft en waarvoor den grond op de balans staat. Dit heeft de gemeente geweigerd. Inmiddels is een ander bestuur bij ..Haarlem" aan het bewind gekomen. Met dit bestuur is opnieuw onder handeld. Er is toegezegd, dat de gemeente „Haarlem" zooveel mogelijk ter wille zal zijn. Er zal getracht worden het terrein wat te verschuiven maar zoo dat de tribunes kunnen blijven staan. „Haarlem" zal voorloopig op het tegenwoordige terrein kunnen blijven spelen. Het voorstel van B. en W. werd daarop zon der stemming aangenomen. Centrale School. Het voorstel van B. en W. tot oprichting van een centrale school No. m voor gewoon lager onderwijs (zevende klasse) in het gebouw aan de Friesche Varkensmarkt, werd aangenomen met.30 tegen 5 stemmen. De heer Peper (communist) verklaarde zich daartegen omdat het een nieuwe ver slechtering van het onderwijs beteekent. Mevrouw Scheltema (V.B.) merkte op dat haar uit de adviezen van de organisaties gebelken is, dat zij niet overtuigd zijn. dat deze derde centrale school noodig is. Er is nog plaats op andere scholen. De heer W e u s t i n k (r.k.) juichte het voor stel van B. en W. toe. Het aantal leerlingen der centrale scholen neemt telkens toe. Er blijkt evenwel tegenwerking te bestaan. Aan ouders wordt door sommige onderwijzers ge zegd: stuur de kinderen niet naar de centrale school, maar naar de U.L.O.-school. En dat terwijl in het eerste jaar 50 pet. der leerlingen van de Ui.O.-scholen het onderwijs moet op geven. De heer Boes (V.D.), wethouder, verdedig de het voorstel van B. en W. De gemeente kan dan rijksvergoeding krijgen voor 14 onderwij zers, nu slechts voor 12. Er kunnen dus weer 2 wachtgelders aan een betrekking geholpen worden. Bezuiniging op onderwijs. Nadat in de vorige raadsvergadering het voorstel van B. en W. inzake de belooning van kweekelingen met akte verworpen was, hadden B. en W. thans- een nieuw voorstel ingediend, dat inhield: aanstelling van 1/3 wachtgelders en 2.3 jonge onderwijzers op een belooning van 600.—. De heer B ij v o e t (r.k.) vond het niet juist, dat aan aan te stellen wachtgelders geen salaris zal worden uitbetaald. Om de gemeente even wel uit de ontstane moeilijkheid te helpen, zou hij het voorstel steunen. De heer Sc h oil (s.d.a.p.) meende, dat het nieuwe voorstel van B. en W. niet geheel bevre digt. Een belooning van f 600 voor kweekelin gen is nog te laag, Andere gemeenten geven meer. Daarom stelde hij f 800 voor. Welke onderwijzers willen B. en W. in de naaste toe komst op wachtgeld stellen, de oude of de jonge krachten? De heer Wester veld (s.d.a.p.) vond het verkeerd kweekelingen aan te stellen die de taak van de boventallige onderwijzers moeten verrichten terwijl zij slechts een deel van het voorgeschreven salaris zullen ontvangen. De heer Boes (V.D.) wethouder, zei, dat de raad eenmaal besloten heeftkweekelingen aan te stellen. Daarmee moet rekening ge houden worden. De wachtgelders, die aange steld worden, werken voor het wachtgeld. De financieele toestand der gemeente maakt het noodig om zeer zuinig te zijn. f 600 is. spreker erkent het, niet veel, maar er worden jonge onderwijzers door geholpen. Er zal bij den nieuwen cursus een groot aantal onderwijzers op wachtgeld gesteld worden, vermoedelijk 22. Wie op wachtgeld gesteld zullen worden is nog niet te zeggen. Het getal zal zoo laag moge lijk gemaakt worden. De heer Roodenburg (C.H.) wethou der zei, dat de gemeente zuinig moet zijn om baas in eigen huis te blijven. Andere gemeen ten staan al zoo goed als onder curateele. De heer Visser (C. H.) vond de houding der S. D. A. P. sterk af te keuren. De heeren weigeren nog steeds de realiteit van den toestand te aan vaarden. Er moeten bezuinigingsmaatregelen genomen om de zaken gaande te kunnen houden. Het voorstel van den heer Scholl (f 800 voor kweekelingen) werd verworpen met 24 tegen 12 stemmen. Daarop werd het voorstel Waarom Verkade's Beschuit? Omdat Verkade's Be schuit altijd zoo knappe- rig-bros is en zoo heerlijk voedzaam! Ondanks de prijsvermindering bleef Verkade zijn oude, in heel het land beroemde kwa liteit handhaven! Verge lijkt U maar eens dan blijft U zeker bij: (Adv. Ingez. Med.) van B. en W. aanvaard met 23 tegen 13 stem men. Het wethouderspensioen. B. en W. hebben praeadvies uitgebracht over de motie Bijvoet c.s. over het wethouders pensioen. 3 oud-wethouders hebben aange boden genoegen te nemen met een korting op hun pensioen van 15° o. B. en W. stellen voor dit aanbod te aanvaarden en aan den 4den oud-wethouder te vragen accoord te gaan met een gelijke regeling. De heer B ij v o e t (R.K.) was niet bevre digd door het praeadvies en voorstel van B. en W. Het ligt niet op den weg der ge meente om nog aan den 4den oud-wethouder te vragen genoegen te nemen met een vrij willige korting. Voor spreker was het indertijd de vraag of de gemeente bevoegd was alsnog wijziging, te brengen in de pensioenregeling. Nu het mo gelijk is gebleken wijziging te brengen in den ongewenschten toestand, dat personen, die in de kracht van hun jaren van den wethouderszetel zijn opgestaan om hoogere of betere betrekkingen te aanvaarden, hun le ven lang uitkeeringen krijgen van f 1313, f 1438, f 2750 en f 3000, in het onverantwoor delijk dit niet te doen. De gemeente verkeert in financieele moeilijkheden, geregeld moeten pijnlijke bezuinigingsmaatregelen worden ge nomen. Spreker stelde namens de geheele recht- sche raadsfractie voor te bepalen, dat alle oud-wethouders met ingang van 1 Januari 1935 pas pensioen zullen ontvangen als zij den 60-jarigen leeftijd bereikt hebben. Spreker had waar deer ing voor de gestie van de drie oud-wethouders die een vrijwillig aanbod hebben gedaan, van 15 pet. korting op de pensioenen. De heer Joosten (SD.A.P.) zei, dat hij een voorstel heeft ingediend dat dezelfde strek king heeft als het nieuwe voorstel Bijvoet. Spreker heeft alleen een overgangstijdperk van 4 jaren voorgesteld omdat het billijk is, dat men niet te ruw ingrijpt. De heer Peper (communist) keurde het af, dat de pensieoenén aan de oud-wethou ders zijn uitbetaald. Die oud-wethouders bie den, nu er gevaar komt voor inhouding, 15 pet. korting aan. terwijl het gemeenteperso- neel zich met 20 pet korting op het loon heeft moeten getroosten. De heer Joosten is met zijn voorstel nog behoudender dan de heer Bijvoet. De gemeente moet zeggen: het is nu afgeloopen. Mevrouw Scheltema (V.B.) deelde me de, dat haar fractie meent, dat een wijziging van den bestaanden toestand gewenscht is. Maar wat? Een korting, een „afbouw"- systeem, of inhouding? Als het een korting moet zijn, moet die alle 4 wethouders opge legd worden. Spreekster zou wel iets voelen voor het voorstel Joosten. De heer Klein (R.K.) zei, dat de quaestie al 3 jaar hangende is. De betrokken heeren hebben het zelf in hun hand gehad een over gangsbepaling te ontwerpen. Het voorstel-Bij- voet zou bovendien pas 1 Januari 1935 in gaan. De heer DeBraal (A.R.) zei dat het on juist is, dat de 3 wethouders tot het aanbod gekomen zijn door de motie-Bijvoet. Er is al over gesproken voor deze motie bij de be grooting werd ingediend. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder, ver dedigde het voorstel van B. en W.. hoewel hij overtuigd was, dat het een verloren slag Is, Het is sprekers standpunt steeds geweest, dat men alleen in geval van faillissement mag tornen aan eenmaal verleende pensioenen. Het is gevaarlijk dat de gemeente nu dat principe zal gaan loslaten. De raad en de personen, die steeds zeggen op te komen voor de belangen van ambtenaren en wethouders, kunnen er later nog wel eens spijt van heb ben. Het is juist wat de heër de Braai heeft medegedeeld over de voorgeschiedenis van het aanbod der drie oud-wethouders. De gemeente heeft indertijd het wethou derspensioen ingevoerd in het belang der ge meenschap, want daardoor werd de keuze van een goeden wethouder vergemakkelijkt. In sommige gevallen heeft het vervullen van het wethouderschap financieele nadeelen voor den betrokkene beteekend, hetgeen eenigszins gecompenseerd werd door het pen sioen. Als een keuze gedaan moet worden tus- schen de voorstellen, zou spreker het voorstel Joosten verkiezen boven het voorstel Bijvoet Mevrouw Elzinga (V.D.) achtte het mo reel niet verantwoord verleende pensioenen in te trekken. Mr. Bijvoet zei in zijn repliek, dat de gelden voor de pensioenen komen uit de over heidskas, die gevuld wordt door belastingen die de burgerij moeilijk kan opbrengen. De toestand is zoo dat veel bezuinigd moet wor den. Zelfs de steunuitkeeringen zullen ver minderd moeten worden. In de verordening op de wethouderspensioenen is vastgelegd dat een wethoudeT ook al is hij nog geen 60 jaar. 3 jaar pensioen krijgt, om hem in staat te stellen een nieuwe functie te zoeken. Alleen zijn van die bepaling uitgezonderd personen die als wethouder aftreden om een hoogere publiekrechterlijke functie te aanvaarden. Spreker gevoelde aanvankelijk ook voor overgangsbepalingen, maar hij is in de reehtsche raadsfractie gezwicht voor argu menten die daartegen werden aangevoerd. De heer Kuiper (r.-k.) zei, dat alle afge treden wethouders hun functie vrijwillig hebben verlaten. Er is gevraagd is het mo reel geoorloofd de pensioenen in te houden, maar spreker zou willen vragen: is het mo reel geoorloofd de pensionneering tfnder de huidige omstandigheden te handhaven. Spre ker heeft Mr. Slingenberg als wethouder ge waardeerd, hij vond het jammer dat hij weg ging. Maar hij is weggegaan om een betere betrekking te aanvaarden. Is het nu moreel geoorloofd hem nog f 3000 pensioen uit onze berooide gemeentekas te geven. De heer Joosten zag geen samenhang tus- schen de inhouding der wethouderspesioenen en de pensioenen van oude ambtenaren en werklieden. Aan de inhouding zitten dus geen consequenties vast. Er is evenwel reden om een overgangsmaatregel te treffen. De heer Bijvoet voelt het zelf als hij het pensioen nog over 1934 wil uitkeeren. De heer Wolzak (A.-R.) zei er nog niet van overtuigd te zijn, dat de gemeente juri disch onaantastbaar staat. Het is best moge lijk, dat als een der betrokken oud-wethou ders uitbetaling in rechten vordert, de rech ter hem in het gelijk zal stellen. Spreker zei te zullen stemmen voor de overgangsbe paling. Het voorstel-Joosten (de overgangsbepalin gen) werd aangenomen met 19tegen 14 stemmen. Tegen: Klein, Wolff, Castricum, v. Kessel, Klein Schiphorst, Oversteegen, Weustink, mevr. Hoekstra, de Braai, Niemöller, Peper, Bijvoet en Kuiper. Daarop werd het aldus aangevulde voor- stel-Bijvoet met 29 tegen 4 stemmen aange nomen. Tegen: mevr. Elzinga, mevr. Venema, Boes en Gerritsz. Het woningvraagstuk. Hierna was aan de orde de uitvoerige nota van B. en W. over het woningvraagstuk te Haarlem wat betreft den woningvoorraad, het tekort aan goedkoope arbeiderswoningen, en de huurverlagingen. Op veler verzoek weed dit punt aangehou den tot de volgende vergadering. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid der commissie van bijstand Arbeids- en Pensioenzaken (vacature J. Joosten) A. Mars. Tot ambtenaar van den burgelijken stand W. Roodenburg, wethouder. Tot regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis de heeren H. J. L. Klein Schiphorst (aftredend) en mevr. Scheltema. De heer van den Hoorn (aftredend) ver kreeg bij de eerste stemming 17 stemmen, evenals mevr. Scheltema. Bij de tweede stem ming verkreeg mevr. Scheltema 1? stemmen en de heer v. d, Hoorn 15 stemmen. Verlaging werkloozen- steun. De heer Peper (communist) had de vol gende motie ingezonden: „De Raad der gemeente Haarlem, Kennis genomen hebbend van de door de regeering opgelegde verplichting om per 1 Juli a.s. den werkloozensteun te verlagen; van oordeel, dat er bij de thans van kracht zijnde steun regeling al een voortdurend tekort aan de noodzakelijkste levensbehoeften in de gezin nen der werkloozen heerSïht; dat een verlaging van de steunbedragen de nood in de betrokken gezinnen tot het on dragelijke zal doen stijgen; dat een dergelijke verlaging de toch al ge ringe koopkracht zal verminderen, welke ver mindering, natuurlij kei-wijze. zal leiden tot nog grooter bestaansmoeilijkheden bij tal rijke groepen van neringdoenden; dat hiertegenover, uit de resultaten van de verbeterde opgaven voor vermogens- en in komstenbelasting blijkt dat beteekenende, tot nu toe onbekende, bronnen voor inkom sten van de overheid ook in deze gemeente, aanwezig zijn; besluit, de voorgeschreven steunverlaging niet uit te voeren; Burgemeester en Wethouders uit te noodi- gen om te trachten de regeering van haar voornemen in deze, af te brengen". Deze motie werd niet voldoende gesteund. De heer Peper: ik protesteer tegen deze wijze van behandeling. De Voorzitter: ik sluit de vergadering. De Hofstede OUD-BUSSEM bereidt het voedsel voor Uw zuigeling volgens het recept van Uw medicus. Filiaal (e BLOEMENDAAl: Verbindingsweg 59, Telef. 22754 (Adv. Ingez. Med.) Voor den Kantonrechter. Auto wordt vernietigd. Met prijzenswaardigen ijver zoekt de poli tie naar automobielen, die het brooze leven nog broozer maken en voor den kantom-ech ter zien we de resultaten van het werk. Woensdag kwamen er weer eenige berijders van afgeleefde wagentjes voor en zoon wagen was zoo aan het einde zijner dagen, dat de kantonrechter, op vordering van het open baar Ministerie besloot, dit een eervolle be grafenis te geven, want de vernietiging werd gelast. Als men uit de dagvaarding vernam, welke ouderdomsgebreken dat vehikel had, kan ons die beslissing niet verwonderen. Het bovenstuk zat rammelend op het chassis, de spatschermen waren gebarsten, de banden ge scheurd en de voetrem werkte niet. De gebrui ker voerde wel als excuus aan, dat het wa gentje geen ongelukken had veroorzaakt, maar het kan ook gebeuren, dat een doof en strompelend iemand heelhuids den Wagen weg overkomt, maar dat behoeft nog geen aanspoiing te zijn, daar bij voorkeur op den rijweg te wandelen. De bestuurder, die zei, dat hij er geen schuld aan had, want dat zijn baas hem had opgedragen ermee te rijden om personeel van Alphen naar Haarlem te brengen, moest ervaren, dat hij als bestuur der aansprakelijk was en hij kreeg 2 boeten van f 15; de baas werd gestraft met verlies van het rijtuig, wat wel geen financieele ondergang zal beteekenen Een andere bestuurder had gereden met een handrem, en een voetrem, die te lang noodig hadden om den. wagen tot stilstand te bren gen; dat hij geen ongelukken heeft veroor zaakt, is dan ook alleen te danken aan een gelukkigen samenloop van omstandigheden en kan ook geen pleidooi zijn voor het gebrui ken van wagens met een dergelijk remver- mogen. De Ambtenaar eischte f 30 boete; de kan tonrechter was dezen keer nog eenigszins schikkelijk, omdat de eigenaar (een melkslij ter) het niet breed had en deed er f 20 af, maar voegde er als ernstige waarschuwing bij, dat hij een volgenden keer met die om standigheden geen rekening zou houden. Rechts gaat voor Dat rechts voor gaat schijnt nog steeds niet genoeg geweten te worden en het aanleeren van die wetenschap vordert kostbare lessen. Een, die uit de Lange Molenstraat komende op den Jansweg een berijder van dezen weg had aangereden, moest f 10 voor de les be talen; een ander, die op zijn motor met duo door de Jansslraat was gekomen en tegen een motorbakfiets uit de Korte Jansstraat was op getornd, kwam er f 2 goedkooper af. Ean handkar door de ruiten. Een autobus reed door de Lange Veerstraat, waar een handkar tegen het trottoir stond- Als die busbestuurder nu meende, dat men in de Lange Veerstraat met dezelfde snelheid kan rijden als op den Zeeweg gaf hij blijk geen goed busbestuurder te zijn, want de Lange Veerstraat eischt iets meer oplettend heid. Bij wat meer kalmte had hij de handkar gemakkelijk ontweken; nu tikte hij er_ tegen aan met het gevolg, dat de kar, die vóór den winkel moest staan, door een spiegelruit heen in den winkel terecht kwam, wat een nieuwe ruit aan de glasverzekering kost en f 25 boete aan den busbestuurder, die den tik tegen de handkar als een onbeteekenend iets scheen beschouwd te hebben want hij was doorgere den als ware er niets gebeurd. 14 dagen wegens dronkenschap achter het stuur. Je kan nog een zeker medelijden hebben met den bestuurder van een oude rammel kast of met een. die wat te vlug rijdt, niet tijdig genoeg stopt of in 't algemeen uit on wetendheid of mindere oplettendheid ergens tegen op botst; voor zijn plezier doet hij het niet. Maar met menschen, die dronken achter een stuur zitten is het medelijden misplaatst, want zulke lui hebben kunnen weten, toen zij dronken, dat zij ongeschikt, zouden worden om te sturen en dat zij bijna zeker ongelukken zouden veroorzaken. Met deze menschen heeft de rechter niets op en waar andere overtre ders er met een beroep op hun portemonnaie afkomen, is dat voor hem uitgesloten. En zoo zag een caféhouder van buiten, die onder den invloed door de Groote Houtstraat chauffeer de, waarbij een wielrijder bijna geraakt werd, zich veroordeeld tot 14 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van het bestuursrecht; de Ambtenaar had hem zelfs een jaar lang achter het stuurrad vandaan willen houden. De verdachte zei wel, niet dronken geweest te zijn en slechts twee glazen cognac gedron ken te hebben, maar dat waren dan zeker geen gewone glazen, want de agent, die hem, op aanwijzing van den wielrijder aanhield, zei, dat de man wartaal sprak, de gewone be naming voor kletspraat, en dat hij den be stuurder voor dronkenschap in arrest had ge steld. „Ik ben dienzelfden avond nog naar Cal- lantsoog gereden", zei de caféhouder, maar het bleek, dat hij om 4 uur in de cel was ge zet en er om 10 uur uitkwam; In die 6 uur konden die twee glazen cognac uitgewerkt zün. Overwerk. Een groote drukkerij hier ter stede kreeg een belangrijke opdracht, die met spoed moest uitgevoerd worden en ze vroeg vergunning voor overwerk, die ze kreeg. Echter zag men geen kans om zelfs met extra personeel en die vergunning den boel op tijd klaar te krij gen. Er werden nog wat uurtjes bijgesmokkeld en de arbeidsinspectie, die er achter kwam, maakte procesverbaal op. Nu moest de directeur daarover terecht staan en in zijn plaats verscheen als gemach tigde Mr. v. Löben Seis. Deze bestreed de over treding niet,.maar voerde aan, dat de.direc teur er niet aansprakelijk voor gesteld kan worden, want deze laat alles, wat men de ar beidswet te maken had, aan den bedrijfslei der over, zoodat deze eigenlijk gedagvaard had moeten zijn. Een van de chefs, weer onder den bedrijfs leider werkzaam, deelde mede, dat hij als chef ook wel eens overwerk liet verrichten zonder den bedrijfsleider te vragen. Op een vraag van den kantonrechter, wat er zou gebeuren, als een werkman weigerde het overwerk te verrichten, zei getuige: „Dat weet ik niet; dat is nog nooit voorgekomen". Instructies waren er op dat punt niet. De rechter heeft de verdere behandeling 14 dagen uitgesteld, omdat hij het noodig vond den directeur en den bedrijfsleider te hooren. HARMONIE CRESCENDO NAAR EDAM. Naar aanleiding van het succes dat Har monie Crescendo oogstte op het op 27 Mei te Edam gehouden concours, is deze vereeniging uitgenoodigd op Zondag 17 Juni aldaar te ko men concerteeren. Er zal een aubade worden gebracht aan het gemeentebestuur van Edam, 's Middags is er 'n uitvoering op het strandbad, 's Avonds een concert in den tuin van het Heerenlogement. ALG. VERGADERING VAN TOONKUNST Op de algemeene vergadering van de af- deeling Haarlem va-n de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar goedgekeurd. De heeren L, J. van Rosseon en W. Smiüt van Gelder, welke aan de beurt van aftreding waren, werden met algemeene stemmen her kozen Omtrent de plannen met betrekking tot de uitvoeringen in het a-s. seizoen konden nog geen mede deelingen gedaan worden, aange zien het bestuur met het arrangeeren van deze uitvoeringen nog niet geheel geireed is. doelmatige en goede verlichtingsornameo- C.C. Krouweïs (Adv. Ingez. Med.) COöP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. 12 Mei 1934. 190.000 Eendeieren f 2.40 a f 2.65. 100.000 Kippeneieren. 70—80 kilo f 3.10 a f 4. 65—66 kilo f 2.60 a f 2.80. 63—64 kilo f 2.50 a f 2.70. 60—62 kilo f 2.30 a f 2.60 58—59 kilo f 2.30 a f 2.50 56—57 kilo f 2.20—f 2.30 53—gg kilo f 2.10 a f 2.20 50—52 kilo f 1.80 a f 2.10 Oude kippen f 0.60 a f 1.25. Jonge hanen f 0.20 a f 0.80. Kiloprijs oude kippen f 0.40 a f 0.45 Kiloprijs jonge hanen f 0.40 a f 0.65.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10