Het wethouders pensioen te Haarlem. Een zaak van gewicht. Hei Betouqeiikste 51e Jaargang No. 15634 VerscKiint dagelijlcs, KeKalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 14 Juni 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNKMEN I KIS per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand 0.22. per 3 mnd. ƒ0 65 franco per post '0.72lA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN.5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje* (iederen dag) 13 regels f 0 30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weckabonnés Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 600-, Verlies van Hand. Voet of Oog 1400-, Duim f 250-, Wijsvingei I I 50— Elke andere vinger f 50.-. Arm- ol Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op bet Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden 1 600- Verlies van Hand. Voet of Oog 1400- Verlies Duim (75— Verlies Wijsvinger f75— Verlies andere vinger (30— DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM. 14 Juni. De Halve Mei-Priis. A. den Doolaard heeft den halven Mei- Prijs. hem toegekend door de Mij. voor Let terkunde voor zijn boek „De Herberg met het Hoefijzer", geweigerd. De andere helft was toegekend aan Jan Engelman, voor zijn laat- sten dichtbundel, en aangezien de Mei-Priis f 1000 bedraagt zouden zij dus elk f 500 in ontvangst moeten nemen. Jan Engelman heeft daar blijkbaar geen bezwaar tegen hij heeft zich althans tot dusver niet verzet maar den Doolaard vindt dien halven prijs een beleediging. Hij ziet in de toeken ning er van een bewijs, dat men zijn werk niet goed genoeg heeft geacht voor een vol ledige bekroning. Nu, onaanvechtbaar lijkt mij deze rede neering niet. Het kan ook anders geweest zijn. De commissie-van Duinkerken, die den prijs moest toewijzen, kan in een pijnliik „embarras de choix" tusschen den Doolaard's Herberg en Jan Engelman's gedichten beland zijn. Het is mogelijk dat zij heeft gestemd terwijl een even aantal leden aanwezig was, en dat toen de stemmen hebben gestaakt. Ook is mogelijk dat „het oneven lid" zijn briefje blanco heeft ingeleverd. In elk geval bestaat de kans, dat de commissie tot een uitspraak is gekomen die men in sportieve, schoon niet Nederlandsch-letterkundige ter men pleegt aan te duiden als een „dead- heat". En men kan daar eenige sympathie voor voelen. Zelfs voor niet-deskundigen schijnt het uitermate moeilijk, een keuze te maken tusschen een roman en een dichtbun del, zoodat ook zij geneigd zouden zijn er maar een dead-heat van te makenaan genomen hun bewondering voor beide, en hun vurigen wensch om de twee kunstenaars te beloonen. Overigens heeft A. den Doolaard (die eigenlijk Spoelstra heet, en zijn pseudoniem ontleend heeft aan zijn zwerverslust) nog meer argumenten. Hij zegt dat de Mei-prijs bestemd is voor proza, niet voor dichtkunst. Oorspronkelijk moest de prijs zelfs worden toegekend aan een roman op industrie- al thans zakengebied, maar aangezien het za kenleven onze romanciers slechts zelden blijkt te inspireeren werd die voorwaarde la ter weer losgelaten. Het moest evenwel, zegt den Doolaard, een roman blijven, en dan had men wel eens aan Albert Helman of Al- bert Kuyle kunnen denken, die volgens hem allang voor een bekroning in aanmerking ko men Hier bemoeit de half-bekroonde zich met de rechtspraak, waarmee hij geen sympathie zal verwerven. De voorzitter van de Maat schappij, de heer Bothenius Brouwer, heeft zijn argumenten weerlegd, zegt dat de toe kenning van den prijs die voor het laatst door mr. Jacob Mees, den schenker, is be schikbaar gesteld volkomen rechtmatig is en dat men verder met den schenker zal be spreken wat men zal doen met de f 500, die Den Doolaard niet wil hebben. Makkelijk lijkt mij dat niet, want ieder die ze nu toe gewezen zou krijgen kan weer op zijn beurt beleedigd wezen omdat men zijn werk blijk baar onder dat van twee half-bekroonden stelt. Het zou niet zonder komische kracht zijn als de commissie nu besloot de helft van de f 500 aan Albert Helman en de andere helft aan Albert Kuyle te geven. Alle factoren voor een voortgezette „rel" schijnen aanwe zig. Maar afgezien van dit alles, en zelfs van de belangrijke vraag wie gelijk heeft, valt het koninklijk zelfbewustzijn van den heer A. den Doolaard te waardeeren. Wat mij betreft heeft hij in alle opzichten ongelijk met zijn argumenten. Dan rest toch het sublieme feit, dat hij een prijs van f '500 weigert te aan vaarden. En van verscheidene zijden is mij verzekerd dat hij geen gefortuneerd man is, dat hij leeft van zijn pen, hetgeen nooit erg voordeelig is geweest, zoodat schampere com mentaar van dezen aard (die ik bereids hoor) uitgeschakeld kan worden. Zeer vele menschen zullen zeggen, dat-ie wel mal is. Ik niet. Ik begin te gelooven dat den Doolaard, als hij eens voor 'n jaartje zijn zwerven door vreemde landen wou staken, in staat zou zijn een roman over het zakenleven te schrijven. Zijn eigen gestie is een voorbeeld van zakelijke romantiek. Den Doolaards zelf respect zou klaarblijkelijk aangetast worden als hij die 500 aanvaardde. Weinig bezit is kostbaarder dan zelfrespect. Voor het behoud ervan moet men offers, ook financiëele offers weten te brengen. Welnu, dat doet hij, en is dit niet een zuiver staal van romantiek in eens schrijvers zakenleven? Waarbij ik voor het overige nog gaarne- verklaar, te behooren tot de oprechte bewonderaars van zijn Drui venplukkers zoowel als van zijn Herberg, en de verwachting uitspreek dat hem nog wel eens een hééle letterkundige prijs ten deel zal vallen. R. P. HET CONCERT VAN DE H. O. V. EEN WEEK UITGESTELD. Het concert van de H.O.V., dat oorspronke lijk hedenavond, 14 Juni. zou plaats vinden, is een week uitgesteld. Het concert zal nu ge geven worden op Donderdag 21 Juni. Annie Woud en Karei van Leeuwen—Boomkamp zul len hun medewerking verleenen. WEER NIEUWE BEZWAREN TEGEN DE AMSTERDAMSCIIE BEGROOTING. Naar de Tel. verneemt, zijn tegen de on langs bij Ged. Staten van Noord-Holland in gediende herziene Amsterdamsche begroo ting 1934 opnieuw bezwaren gerezen. Wordt niet meer uitbetaald aan personen beneden 60 jaar. Een overgangstijd van 4 jaar. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag na een breedvoerig debat besloten een wijziging te brengen in de pensioenneering van wethouders. Inderiijd was besloten, dat wethouders na hun aftreden onmiddellijk ingaand pensioen zouden krijgen. In 1928 werd daarmede ge broken, omdat gemeend werd. dat het onjuist was aan personen die nog in de kracht des levens waren reeds pensioen uit te betalen. Er werd toen in de verordening vastgelegd, dat het pensioen pas uitbetaald zou worden als de leeftijd van 60 jaar bereikt was. Er wercl evenwel de bepaling bijgevoegd, dat een af tredende wethouder, ook al was hij nog geen 60 jaar, onmiddellijk na zijn aftreden 3 jaar pensioen zou krijgen om in de gelegenheid te zijn een anderen werkkring te zoeken. Van dit pensioen van 3 jaar werden evenwel uitgeslo ten de personen, die als wethouder bedankten om een hoogere publiekrechterlijke functie te aanvaarden (bijvoorbeeld lid van het college van Gedeputeerde Staten). Deze wijziging werd in 1928 evenwel niet van toepassing verklaard op de wethouders die toen reeds zitting hadden. Het gevolg was, dat thans aan 4 oud-wet houders beneden de 60 jaar pensioen werd uit gekeerd: Mr. J. B. Bomans 1.438. M. A. Rei- nalda 1.313, Mr. A. Bruch 2.750 en Mr. M. Slingenberg 3.000. In den raad is meermalen op het onge- wenschte van deze oude regeling gewezen. Drie oud-wethouders hebben eenigen tijd ge leden aan het gemeentebestuur aangeboden genoegen te nemen met een vrijwillige korting op het pensioen van 15 uit de overweging, dat andere uitkeeringen uit openbare kassen in dezen tijd ook met dit percentage zijn ver minderd. Mr. F. A. Bijvoet en 4 andere leden der rechtsche raadsfractie dienden een motie in om B. en W. te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de vraag in hoeverre het geoor loofd is te achten alsnog wijziging te brengen in de pensioenen der wethouders vallende onder de regeling van vóór 1928. B. en W. hebben zooals wij in ons blad van Maandag uitvoerig hebben medegedeeld de vraag voorgelegd aan Prof. Mr. E. M. Meyers te Leiden, die verklaarde, dat er geen wettig bezwaar bestaat. B. en W. stelden voor om het aanbod der 3 oud-wethouders te aanvaarden en den 4den oud-wethouder te verzoeken zich alsnog daar bij aan te sluiten. De raad heeft zich daarmede evenwel niet vereenigd. Uit de debatten wij verwijzen daarvoor naar het raadsverslag bleek, dat er een zeer groote meerderheid bestond om een einde te maken aan uitbetaling van de poasioenen aan deze 4 oud-wethouders, zoo lang deze niet den 60-jarigen leeftijd bereikt hebben. Er bestond evenwel verschil van meening over de vraag of een overgangstijd vastgesteld moest worden. Met slechts 4 stemmen tegen werd een voorstel-Bijvoet c.s. om een einde aan de bedoelde pensioenen te maken aangenomen. Hij wilde evenwel na 1 Januari 1935 niets meer uitbetalen. De raad nam evenwel een voorstel van den heer J. Joosten aan om in 1935 nog 75 pet. van het pensioen uit te betalen, in 1936 50 pet. en in 1937 25 pet. Dit raadsbesluit moet goedgekeurd worden •door 't college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. In dit college zitten 3 van de 4 gepensionneerde oud-wethouders. Natuur lijk mogen die niet deelnemen aan de te ne men beslissing. Naar wij vernemen, in het debat werd daar op trouwens door den heer Wolzak gezin speeld, bestaat de mogelijkheid, dat de ge meente Haarlem in rechten zal worden aan gesproken om het pensioen toch uit te be talen. Een der oud-wethouders heeft het aan bod van de korting van 15 pet. niet gedaan, omdat hij op het standpunt staat, dat de ge meente verplicht is de oude pensioenregeling na te komen. De leden van het college van B. en W. in zijn tegenwoordige samenstelling /allen al len onder de verordening die in 1928 is vast gesteld. HET VOETBALTERREIN VAN „HAARLEM". De raad heeft Woensdagmiddag een wijzi ging van het eenige jaren geleden reeds vast gestelde uitbreidingsplan van Haarlem-Noord aangenomen. De voetbalvereeniging „Haarlem" had ge vraagd het uitbreidingsplan alsnog zoo te wijzigen, dat haar terrein daar geheel buiten valt. Mr. J. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, deelde mede, dat dit thans niet meer mogelijk is. Namens het gemeentebestuur deed hij evenwel de toezegging dat de ver- eeniging „Haarlem" op medewerking kan rekenen. De grenzen van het voetbalterrein zullen in de toekomst wel eenigszius verlegd moeten worden, omdat in de nabijheid nieu we wegen geprojecteerd zijn, maar er zal naar gestreefd worden, dat dit zo ogebeurt, dat de tribunes kunnen blijven staan. HET PERSONEEL DER PRO VINCIE NOORD-HOLLAND. OVER DE POLITIEKE GEZINDHEID. Ged. Staten van Noord-Hollanld schrijven aan de Prov. Staten, dat toen- de regeering de wenschelijkheid uitte te bevorderen, dat in het voor de ambtenaren in dit gewest gel dende ambtenarenreglement bepalingen zou den worden opgenomen van dezeïfde strek king als voorkomen in de artikelen 50, 56 en 97 b van het Algemeen Rijksambtenarenre glement, welke o.a. betrekking hebben op de politneke gezindheid der ambtenaren en de wijze, waaroup van dit gezindheid blijk wordt gegeven, het college aanvankelijk van mee ning was. dat het beoogde doel op andere en betere wijze zou kunnen worden bereikt en wel door het treffen van een wettelijke voor ziening aangaande deze materie. De regeering heeft evenwel te kennen ge geven, dat de op te nemen, eventueel te wijzi gen bepalingen, in overeenstemming moeten zijn met de desbetreffende artikelen van het Rijksambtenaren reglement, behoudens dat eervol ontslag ook zou kunnen worden verleend aan ambtenaren, die lid zijn van een vereeniging, waarvan de Commissaris dei- Koningin in de betrokken provincie ver klaard heeft, dat zij ten aanzien van ambte naren in provincialen dienst de behoorlijke vervulling van hun plicht als ambtenaar in gevaar brengen kan of schaden. De minister riep medewerking in om het Ambtenaren reglement 1920 in bovenbedoelden zin te wij zigen en aan te vullen. Onder deze omstandigheden meenen Ged. Staten te moeten voorstellen de door de Re gering noodig geachte voorschriften ongewij zigd in het Ambtenarenreglement op te ne men. Eenige toelichting vereischen de nieuwe bepalingen niet. Slechts ten aanzien van het voorgestelde artikel 85 bis zij opgemerkt, dat wij voornemens zijn deze bepaling in de praktkijk aldus toe te passen dat degenen die den wensch te kennen geven te worden ontslagen, nog vóór de gehuwde vrouw daar voor in aanmerking worden gebracht. Het is bekend, dat tegen een zoodanige toepassing bij de Regeering geen bezwaar bestaat. De Centrale Commissie voor georganiseerd overleg heeft eenige amendementen in over weging gegeven. Het beroemde Orkest Rosé Petösy Musiceert vanaf Zaterdag 16 Juni n.m. 3 uur in (Adv. Ingez. Med.) (Een boer in De Zilk stelt tegen 10 cent een varken van 1000 pond ten toon en heeft daarmee reeds een aardig bedrag verdiend). Achter onze blonde duinen, Boeren, burgers, buitenliên, In de Zilk, daar is een varken, Dat er zijn mag gaat dat zien! Duizend ponden weegt dat beestje, Net precies of ongeveer. Zesmaal uw gewicht, begroot ik Wat een beer hè van een beer Gaat dat zien, het geeft vertrouwen In de toekomst van ons land, Want het vette dezer aarde Houdt hier toch nog aardig stand. Gaat dat zien, 't is een vertooning Van het allergrootst gewicht, In een tijd vol zwarigheden Zelfs een ongewoon gezicht. Ziet het machtig dier zich wentlen, Letterlijk, in 't aardsche slijk, Komt in drommen, en de boer doet Het figuurlijk desgelijk. Want voor hem is die bezitting Wel in dubblen zin een zwijn.... Gaat dat zien en dan. verheug u In uw eigen slanke lijn. P. GASUS. BEZUINIGING OP HET L. O. Met 1 September 22 onder wijzers op wachtgeld? AANSTELLING VAN KVVEEKELINGEN MET AKTE. Met 1 September moet de gemeente de bo ventallige onderwijzers bij het lager onder wijs ontslaan. Er zullen vermoedelijk 22 onderwijzers op wachtgeld gesteld moeten worden. Het ge meentebestuur zal evenwel trachten dit aan tal zoo klein mogelijk te doen zijn. Er zijn eenige vacatures voor schoolhoofd. Als nu door de regeering goed gevonden wordt, dat daarvoor Haarlemsche onderwijzers benoemd worden, wordt het aantal wachtgelders klei ner. Bovendien zal er. doordat de raad be sloot een derde centrale school voor het 7de leerjaar te openen, nog voor twee wacht gelders plaats komen. De gemeente gaat nu bovendien met 1 September kweekelingen met akte aanstellen Deze jongelui krijgen f 600 salaris. 1/3 van de open plaatsen zullen bezet worden door wachtgelders ,die daarvoor geen extra salaris krijgen. VERVALSCHING VAN EEN POSTWISSEL. Vrijdag werd door den directeur van het Postkantoor te Zandvoort bij de politie aan gifte gedaan, dat door middel van verval sching een postwissel van f 191.15 was ge ïnd. Bij onderzoek bleek, dat deze postwissel te Bennebroek ten bedrage van f 1.15 was ge stort. Hij was geadresseerd aan een bewoner van de Zeestraat, waar de man die de post wissel inde zich te voren had vervoegd, voor gevende. dat de postwissel abusievelijk aan dit adres vas gezonden. Het onderzoek der politie leidde naar Hil legom. De Inspecteur aldaar meende het handschrift op de postwissel te herkennen. Weldra bleek, dat hij goed gezien had, want reeds den daaropvolgenden nacht kon de dader, toen hij 's nachts half 2 thuis kwam, door een agent worden aangehouden. Het bleek een 29-jarig bloembollen koopman uit Hillegom te zijn. Hij is ter beschikking van den Commissaris te Zandvoort gesteld, wien hij het feit bekende, waarna hij werd over gegeven aan de Justitie te Haarlem. Een overzicht van de ruïne in het hofje aan de Crispijnlaan te Rot' terdam, waar bij de instorting van een huisje zes jongens zijn gewond, terwijl de brandweer een inspectie maakt of de resten nog gevaar opleveren. ÉiUiiilipIlJli Een Noorsch schip is bij Honduras in brand geraakt; er zijn 17 vermisten. pa£. 4 Chineesch Japansche strubbelingen over de kwestie Koeramoto. pag 4 Het vreeselijke voorval in het Engelsche die renpark te Whipsnade blijkt een wedden schap geweest te zijn. pag. 4 Een Japansch-Amerikaansche conferentie op Hawaii? pag 4 De huldiging van den burgemeester. pag. 2 Het wethouderspensioen te Haarlem wordt niet meer uitbetaald aan personen beneden 60 jaar. pag. 1 Zullen met 1 September 22 onderwijzers te Haarlem op wachtgeld worden gesteld? pag 1 Het voetbalterrein van „Haarlem" valt gedeel telijk onder het uitbreidingsplan. pag, 8 De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woens dag vergaderd. pag 6 De Eerste Kamer heeft eveneens de begrooting van het Zuiderzeefonds aangenomen. pag. 3 Het aantal werkloozen in ons land is beneden de 300.000 gedaald. pag 3 Henriette Roland Holst heeft den meester- schapsprijs van de Maatschappij der Ne- derlandsche Letterkunde ontvangen. pag. 3 Te Rotterdam zijn zes knapen bij het instor ten van een huisje onder het puin bedolven geraakt en gewond. pag 3 Het overleg over de loonen in de mijnen is niet geslaagd. pag. 3 pag. 13 pag. 7 Njord wint den Telegraafbeker. Laatste berichten. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De halve Meiprijs. pag. 1 Joan Ridley: Wedstrijd tennis in Amerika. pag. 11 K. de Jong: Kerkconcert Marcel Dupré. pag 2 H. G. Cannegieter: Cette vieille canaille. pag. 2 Schaakrubriek. pag. 11 HITLER TE VENETIë AANGEKOMEN. MUSSOLINI PER GONDEL NAAR HET VLIEGVELD. MiiNCHEN, 14 Juni (V.D.) Hedenmorgen om 8.20 uur is Rijkskanselier Adolf Hitler met zijn gevolg van het vliegveld München-Ober- wiesenfeld gestart naar Venetië alwaar hij een onderhoud zal hebben met Mussolini. In het gevolg van Hitier bevinden zich: Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath, Rijksperschef en S.S.-Gruppenfuehrer Dr. Dietrich, Adjudant Brueckner. Oberfuehrer Schaub en de persfotograaf Hoffmann. Verder als vertegenwoordigers van het Duitsche de partement van Buitenlandsche Zaken Minis- terialrat Thomson, die tevens als tolk fungeert en gezantschapsraad Von Kotze. Het gezel schap is in twee vliegtuigen vertrokken. Woensdag was reeds een vliegtuig met de leden van de Rijkspersafdeeling Bureauchef Dresler en chef van dienst der~N.SK. Suen- dermann, benevens de chef-redacteur en Sturmbannfuehrer Bemdt van het Deutsche Nachrichten Bureau, naar Venetië vertrokken. Mussolini op de plaats van bestemming. VENETIë, 14 Juni. (Reuter) Mussolini is in de Villa Picani te Stra aangekomen, verge zeld van graaf Cisno, den leider van den pers dienst en van Savich. Aloisi komt morgen met de andere leden van de Italiaansche delegatie en den Duitschen ambassadeur Von Hasselt. Ambassadeur Cerruti komt morgen uit Ber lijn met Von Neurath te Venetië aan. Hoe Mussolini Hitler verwelkomde. Reuter meldt nader uit Venetië: Mussolini, gekleed in de fascistische uni form, begaf zich in een gondel naar het vlieg veld, waar Adolf Hitler met zijn gezelschap aankwam; de gondel van Mussolini werd door een aantal gepavoiseerde motorbooten ge volgd, terwijl de oorlogschepen in de haven saluutschoten losten. Een groote menschenmenigte bevond zich reeds op het vliegveld, toen Mussolini hier aankwam. Te 10.10 uur arriveerde het Duitsche ge zelschap op het vliegveld San Micolo, waarna Mussolini Hitier naar het Gran Hotel aan het Canal Grande begeleidde; vervolgens be gaf hij zich naar de villa te Stra. waar van middag een lunch zal worden aangeboden ter eere van het bezoek van den Duitschen Rijks- kanselier.In den loop van den middag zullen de beide staatslieden hun eerste onderhoud hebben. PRINSES JULIANA HEDENAVOND NAAR ENGELAND. Prinses Juliana vertrekt hedenavond 7 uur per stoomschip „Batavier V" naar Enge land in gezelschap van de hofdames jonk- vrouwe Van Tets en jonkvrouwe De Brauw en van haar kamerheer Baron Baud.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1