DE BILT Nieuw oud geluid. DONDERDAG 14 JUNI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD 2 DE HULDIGING VAN DEN BURGEMEESTER. BIJZONDERHEDEN VAN HET PROGRAMMA Wij hebben reeds een en ander gemeld van het programma, dat door het. Jubileum-Co mité is samengesteld voor de huldiging van den burgemeester, den heer C. Maarschalk, bij diens 15-jarig burgemeesterschap van Haarlem en zijn zilveren ambtsjubileum. Zooals bekend, zal die huldiging plaats hebben ten Stadhuize, in de hal, Zaterdag middag a s., tusschen 2 en 3.30 uur. Van alle Haarlemsche gebouwen zal dien dag de driekleur wapperen en van den Stad huistoren de Haarlemsche vlag. Tegen 2 uur zullen de jubilaris en mevrouw Maarschalk met auto's van hun woning wor den afgehaald door de dames: mevr. E. El- zinga-Berlijn, Jonkvr. C. van der Wijck en de heeren M. de Braai en Mr. Dr. P. A. Bijvoet. In de auto's zullen ook plaats nemen de Haarlemsche familieleden van den burge meester: mevr. A. E. Maarschalk-van Goor en mej. A. C. Maarschalk. De hal van het Stadhuis zal door de goede zorgen van den Dienst van Den Hout en de Plantsoenen sober worden versierd. Ongeveer 800 personen zullen hier tegen woordig zijn. Felicltatieregisters zullen ge reed liggen. Links en rechts van het bordes van het Stadhuis staan leden van de Vrijwillige Bur gerwacht geschaard, onder commando van twee officieren. Even vóór 2 uur zal de commissie van ont vangst den burgemeester en zijn familie bin nenleiden. Daarna zal de voorzitter van het Jubileum-Comité, Mr. A. Bruch. oud-wethou der van Haarlem en lid van Ged. Staten van Noord-Holland, den -jubilaris toespreken en een huldeblijk aanbieden. Ongetwijfeld zullen nog verschillende andere sprekers het woord yoeren. Deredevoeringen zullen ook op de Groote Markt te hooren zijn, waar de N.V. Techn. Bureau Fibbe luidsprekers zal opstellen. Na afloop van de plechtigheid ten Stad huize zal een zanghulde worden gebracht door de twee hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen, onder leiding van den heer R. M. van der Hart. De kinderen zullen zingen: Wilhelmus. Mijn Nederland. Des Zo mers en Hollandsch Liedje, waarna het défilé plaats heeft onder leiding van de heeren A. Kurvers en A. H. De Bruyn Sr. van ver tegenwoordigers van Haarlemsche vereeni- gingen. 55 vereenigingen hebben zich hiervoor aangemeld. Het opstellen der kinderen geschiedt onder leiding van de gebroeders Martin. De stoet zal worden opgesteld op het ter rein van de Dr. Huetschool aan het Prinsen Bolwerk, vertrekt vandaar om 3.15 uur en neemt de volgende route: Prinsen Bolwerk, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Sme- destraat.. Gr. Markt, langs café Brinkmann, voorbij Stadhuis, Jansstraat, Jansweg, Prin sen Bolwerk Van half 6 tot half 7 geeft de H.O.V., on der leiding van Marinus Adam, een concert op de Groote Markt. Het volgend programma wordt uitgevoerd: 1. Mit Siegespalmen (marsch), Blankenburg. 2. Ouverture ..Le Domino Noir", D. F. E. Auber 3. Twee deelen uit het „Sylvia Ballet" L. Delibes. 4. Einzug der Gaste auf Wartburg (uit Tann- hauser) R. Wagner. 5. Les Saltimbanques (Potpourri), L. Ganne 6. Marche et Cortège uit de Opera „La Reine de Saba" Ch. Gounod. En van 79 uur brengt op de Groote Markt het Tramcorps HaarlemLeiden van de N.Z. H.T.M. onder leiding van Reynler van 't Hoff' een programma ten gehoore: I. Amsterdam (marsch) H. Blankenburg 2. Esperia Ouverture R. de Soutter 3. Gemma di Vergi, Fant. sur 1' Opera. Donizetti 4. Flots. du Danube 'Grande Valse, J. Ivanovici 5. Officer of the Day (marsch), Löwen Pauze. 6. Aux Bords du Rhin (marsch), R. Herzer 7. Louise de Bettignies. Ouv. dramatique, Al. Doyen 8 „Tannhauser" Fant. der Opera R. Wagner 9. Ronde des Petits Pierrots. Marsch de Aug. Bosc Te 10 uur zal het Haarlemsch Politiemu- ziekcorps, directeur de heer B. D. Peters, den burgemeester een serenade brengen. Voor de fakkelverlichting hierbij zorgt de Haarlemsche brandweer. Het volgend programma zal ten gehoore worden gebracht: 1. Officer of the day, March of R. B. Hall Deze marsch wordt gespeeld bij het aan- marcheeren. 2. Lang zal hij leven, Marsch, J. Werkman 3. Le Toyeux, Marsch, H. de Boeck 4. Mais non. Valse, G. Dumortier 5. Anvers - Liège, Pas redoublé, L. Vermaelen 6. 1931. Pas redoublé, L. Vermaelen 7. Doux nector. Pas redoublé, J. Utterwulghe 8. Graziella, Mazurka. L. Gonza 9. Hommage a 1'Union. March, Léon Marchsnd 10. Parole d' honneur. Valse pour trombone. L. Vermaelen 3. Colonel Begey. March of Kenneth, T. Alford 12. Bruxelles - Lille, Pas redoublé. L. Vermaelen Te half 11 begint een gondelvaart. Verza melplaats: Oosterhoutlaan. Voorop gaan de voorzitters der deelnemende vereenigingen. elk in een eigen boot. Zij begeven zich naai den burgemeester en maken hun opwachting. Dan volgen de zeilvereenigingen: de Haarl. Zeilvereen. en de Haarl. Jachtclub. Hierna de Kano-vereenigingen. die haar specialen ka- nogroet zullen brengen (de Haarl. Kanovereen. en de Trekvogels, elk uit 12 a 15 booten); voorts de Vouwbootenvereeniging De Door drijvers en de Roeivereeniging „Het Spaarne". Hleirbij sluiten aan de zwemvereenigingen AGENDA DONDERDAG 14 JUNI Rembrandt Theater: Wat nu, kleine man? Op het tooneel „De Williards". Accordeonis ten. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Paniek in den die rentuin. 8.15 uur. Palace Cinema Variété: „Two Hearts in Waltz Time". Op het tooneel: Walter Behr met zijn gramophoon. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 15 JUNI Bioscopen, nieuw programma. Hi 11egom: Raadsvergadering. 1.45 uur namiddag. (o.a. „De Delft", met 25 leden op een motor boot). Alle vaartuigen zullen met lampions verlicht zijn, waarschijnlijk in de Haarlemsche kleuren. Verder zal de firma Fibbe een groote lichtinstallatie met llchtwerpers aan brengen om te dienen bij serenade en gondel vaart. Zij tenslotte nog vermeld dat het Jubileum Comité na, de laatste publicatie nog is aan gevuld met mevr. C. J. Cohen Tervaert-Koch, mevr. N. Dyserinck-van Gilse van de Pais, mevr. M. T .Schous-van Delft en den heer H. Franken Jr. De vlaggen uit! Van het Jubileum-Comité ontvingen wij de volgende oproeping: AAN HAARLEM'S BURGERIJ! Van alle openbare gebouwen in onze stad zal de nationale driekleur a.s. Zaterdag wap peren (zonder oranjewimpel), ter gelegenheid van het 15-jarig burgemeesterschap van Haar lem op 16 Juni en het zilveren ambtsjubileum als burgemeester, van den heer O. Maarschalk. Haarlem's burgerij! Volgt dit voorbeeld en steekt a.s. Zaterdag de vlaggen uit uwe wonin gen! Bij voorbaat vriendelijk dank! Het Bestuur van 't Jubileum-Comité: Mr. A. BRUCH, Voorzitter. P. J. M. VAN TETERING, Secretaris. N. LEVENKAMP, Penningmeester. ARROND.-RECHTBANK Een woesteling. Op 17 April zag de agent van politie Dirk- maat in de Spekstraat een glazenwasscher, die dronken was en de orde verstoorde. De man ging naar de Koningstraat, waarheen de agent hem volgde en hem aanhield. Terstond begon de aangehoudene zich door rukken, trekken en schoppen hevig te verzetten. Een tweede agent kwam er bij, maar met hun tweeën waren zij den woesteling nog niet de baas Het gevolg was, dat alle drie vielen, waarbij Dirkmaat met 't hoofd tegen een auto terecht kwam, waarbij hij een hersenschudding op liep. welke hem 6 weken buiten dienst stelde. Eerst toen er meer agenten kwamen gelukte het de politie den glazenwasscher naar het bureau Smedestraat te brengen. Heden had de man zich voor wederspannig- heid, lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, te verantwoorden. Hij wist van niets, was dronken geweest, maar versprak zich toch even toen hij ver telde, dat hij niet de bedoeling had gehad de agenten door de ruiten van een café te druk ken, wat een der agenten beweerde, waarop rechter Mr. Pit opmerkte, dat hij zich het geval toch blijkbaar wel herinnerde. De Officier van Justitie Mr. Andringa vond dit een zeer ernstig verzet en eischte tegen den verdachte die ongunstig bekend stond en reeds vijf maal veroordeeld was 8 maanden gevan genisstraf Mr. Stomps, de verdediger pleitte clementie, Een oneerlijk hulpbesteller. Te Zandvoort kwamen het vorige jaar her haaldelijk "klachten bij den directeur van het postkantoor, dat brieven met geld uit het buitenland en bestemd voor Zandvoort, hun bestemming niet bereikten. Aanvankelijk had men tegen iemand ver denking, maar tenslotte kwam men tot de ontdekking, dat een 22-jarig hulpbesteller zich de brieven toeëlgende en bij huiszoeking werd onder meer een bankbiljet van 20 Zwitsersche francs gevonden. De hulpbesteller stond nu terecht voor ver duistering. Hij bekende. Een vriend van hem, als getuige gehoord, verklaarde, dat verdachte hem eenige malen vreemd bankpapier had toegezonden met verzoek dit voor hem te wis selen, hetgeen de vriend gedaan had De officier van justitie eischte tegen den verdachte, die overigens gunstig bekend stond en van wien de directeur van het postkan toor verlaard had dat deze, voor dat de ver duistering was gebleken, zeer tevreden over verdachte was geweest, een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Mr. Stomps, de verdediger pleitte clementie. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. VERDEELDE STEMMING. De stemming op de Amsterdamsche fond- senmarkt was hedenmorgen vrij sterk ver deeld. De aarzeling, welke zich gisteren in Wallstreet deed gevoelen, heeft hier een over- eengomstlg tendenz in het leven geroepen. Koninklijke Olie konden zich nog iets boven het peil van gisteren verheffen. Philips daarentegen daalden met 3 pet. Unielever wa ren nauwelijks prijshoudend, evenals Aku H.V.A. daarentegen waren goed gedisponeerd in verband met de vaste houden van de New Yorksche suikermarkt. Later trad hier echter eveneens een reactie in. De Youngleening was zwak: de noteering daalde ongeveer 1 pet. op het voorbeeld van Londen, waar een be langrijke daling voor deze obligaties viel te registreeren Op de wisselmarkt ondergingen de notee ringen maar weinig wijziging. De Fransche franc was iets prijshoudender. De Rijksmark opende vast, doch liep daarna weer tot onder 56 terug. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.47 3/4—7.47 1/4. Berlijn 55.85—56.05. Parijs 9.72 3/4—9.73 1/4. Brussel 34.4334.46. Zürich 47.86—47.90. Rome 12.65—12.70. New York 1.47 1/8—1.47 1/2. WEER TWEE....! De Haarlemsche politie heeft Woensdag morgen proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een autobus, waarvan de voetrem defect was. Bij een snelheid van slechts 30 K.M. was een afstand van 18 M. noodig om den wagen tot stilstand te bren gen. Bovendien zat er een speling in de stuur inrichting van 90 graden. De bus werd voor reparatie naar een garage gebracht. Woensdagavond reed een chauffeur uit Winkel op den Rijksstraatweg alhier met een vrachtauto, waarvan de handrem defect was. Bij een snelheid van 25 K.M. was een afstand van 40 M. noodig om den wagen tot stilstand te brengen. Deze chauffeur was ook niet in het bezit van een geldig rijbewijs. (De Damiaatjes in de Groote Kerk te Haarlem worden sinds kort automatisch electrisch geluid). Achttien jaren heeft J. Steffers Onvermoeid de taak volbracht: 't Luiden van de Damiaatjes, Met één enkle mannenkracht. Achttien jaar heeft hij geklingeld, Negen uur tot hallef tien, In een arbeid, die gehoord werd, Maar door niemand werd gezien. Hij heeft zeker niet geluierd. Maar wel destemeer geluid. En nu. sinds een drietal weken, Is het met zijn baantje uit. Want zijn werk werd overbodig. Nieuwe kracht brak weer (een) baan, 't Luiden van de Damiaatjes, Wordt electrisch nu gedaan. Steffers, je hebt goed gearbeid, Want je deed getrouw je plicht. Daarvoor mag een woord van hulde En van dank tot je gericht. Maar de hoorders op concerten, In de "buurt der Groote Kerk, En vergaderingbezoekers Vloekten meer dan eens je werk. Ting-tang-tang. onafgebroken, Onvermoeid, een half uur lang, Eiken avond klokke negen Onvermijdlijkting-tang-tang. Velen hebben, in die jaren. Stiekum vaak de hoop gehad. O. wanneer die man daarboven, Eens vandaag zijn taak vergat. Dat hij eens in slaap mocht vallen, Net wanneer zijn werk begon, O, wanneer toch dat geklingel Eens vanavond zwijgen kon. Maar gij hebt en dat is logisch, Die gedachten niet gehoord. Als dit wel 't geval geweest was, Hadt g' er u niet aan gestoord. Gij zijt weg, maar het geklingel Gaat zoo voort, gelijk het was, Ook al komt gij, brave Steffers, Er dan niet meer aan te pas. De electrische centrale Houdt het zaakje aan den gang, Nu is alle hoop vervlogen, Eiken avond, half uur lang: Onontgaanbaar ting-tang-tang. P. GASUS. RIJWIELDIEF GEPAKT. Woensdagmiddag één uur werd bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van een heerenfiets, dat voor een winkel in de Zijl straat gestaan had. De dief heeft er niet lang plezier van gehad, want reeds drie kwartier later werd hij, zittend op het gestolen kar retje, onder Halfweg door twee Haarlemsche rechercheurs aangehouden. De man een 18-jarige kellner uit Amsterdam bekende de fiets gestolen te hebben. Hij werd naar het politiebureau te Haarlem overgebracht, waar hij in verzekerde bewaring werd ge steld. meldt: Hoogste barometerstand 766.6 m.M. te. Torshavn. Laagste barometerstand 752,5 m.M. te Stockholm. en voorspelt: zwakken'tot matigen Westelijken tot Noorde lijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Later af nemende bewolking. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur'. Uit het Buitenland AFNEMENDE BEWOLKING EN WARM. De dalingen van den luchtdruk op de Brit- sche eilanden namen in den loop van den das een eind en gingen in den nacht weer tot stij gingen over. Ook in Scandinavië en op de Noorsche Zee ging de luchtdruk weer stijgen, zoodat de rug van hoogen luchtdruk niet werd verbroken, maar zich weer versterkte. De depressie in Scandinavië is thans bezig op te vullen; die op den Oceaan werd dieper, doch blijft op grooten afstand en beïnvloedt het weer niet verder dan tot Ierland en Schot land. Overal op het vaste land houdt het mooie zomerweer met niet te extreme warmte aan. De koude der polaire luchtmassa's in het Oos ten bleef beperkt tot Lapland en Finland, doch reikt niet tot de overzijde van de Oostzee. Naar het zich 'laat aanzien herstelt de toe stand van droog en weinig bewolkt weer zich opnieuw. Barometer Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging vooruit. Opgave van FA. KUIPERS EN ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 Thermometer den 14en Juni 1934. Hoogste gisteren 70 gr. F. Laagste heden nacht 54 gr. F. Hoogste heden'tot 12 uur 67 gr. F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. Ondertrouwd: 13 Juni: J. P. Sieraad en L. F. de Nijs. B. J. Wesselink en M. Perl. H. Bierhaus en A. Burghard. C. L. v. Berkel en C. J. M. Brugman. G. v. d. Reep en S. J. de Zwart W. A. Spoor en C. v. d. Oever. P. C. Pieters en E. v. d. Berg. J. F. Artz en F. Fischedick H. C. Hartman en J M. Mentjox W. J. A. v. Vlijmen en E. A. Hol- tus L. de Groot en W. A. Gijsbers, J. G. Tesselaar en L. M. G. Harder. Getrouwd: 13 Juni: C. J. v. Roon en A. M. van Duin H. Heijne en J. Breschan N. C. A. Kaart en N. Weesman L. F. Huis in 't Veld en A. Mulder C. H. Weers en H. M. Roefstra T. A. Kok en C. A. J. Henneman A. Clous en M. J. Sprenkeling W. M. Smit en M. A. Porck D. H. v. d. Weerdt en A. J. Prins A. Breeuwer en L. Hurkmans Bevallen: 12 Juni: W. H. Koen-v. Gelder z. G. J. v. Leen-Karman, z. 11 M, T. van Zanten-Molenkamp. d. 13 T. Blauw-Wit, d. 10 T. Bakker-Oversier, d. 12 N. v. d. Pieterman-Keesmaat, z. T. Vet-Onrust, d. M. v. d. Most-Beukman, z. J. G. Nijhof- Roossink, d. 10 J. K. Neuvel-Jalink, z. Overleden: 12 Juni: K. F. H. Nijssen, 56 j Potgieterstraat. J. W. v. Veldhuijsen-v. d. Wal, 64 j., Nassaulaan 11 M. A. S. van Son 55 j., Hazepaterslaan 12 A. v. d. Hoff, 64 j., Spaanschevaartstraat 12 K. Luitse, 71 j K. Spaarne. ZWARE STRAF VOOR VERKEERSONGEVAL. Op 26 Maart jl. werd onder de gemeente Tegelen de voerman Vaessen met zijn paard dat voor -een kar gespannen was, doodgere den door een vrachtauto bestuurd door een 28-jarig chauffeur, die zich daarvoor had te verantwoorden voor de rechtbank te Roer mond. Verd. wist dat hij een kar voor zich had jezien, maar op het moment van passeeren scheen hem de slaap overmand te hebben. "s Zondags was hij met zijn meisje uit ge weest naar Duitschland en laat terug geko men. Den voerman, die met paard en kar geheel rechts van den weg reed. trof geenerlei schuld. Hij en het paard werden op slag ge dood. De officier van justitie eischte tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. VRIJZ. HERVORMDEN IN NEDERLAND. Het rapport van kerk opbouw. In de te Alkmaar gehouden vergadering van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden in Nederland kwam een motie aan de orde, ingediend door de Provinciale vereeniging in Drenthe, waarin de wenschelijkheld wordt uitgesproken dat, ongeacht de bezwaren die de leden van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk tegen het reorganisatie-voorstel van de vereeniging kerkopbouw mogen heb ben, dit voorstel bij eerste behandeling voor- loopig moge worden aangenomen, opdat het althans door de kerk in haar geheel kan worden beoordeeld. Hiertegenover stond een voorstel-Zwolle tot uitstel. Dit werd met 106 stemmen tegen 19 en 4 blanco verworpen, waarna het voor- stel-Drenthe werd aangenomen. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN AAN DE NUTSKWEEKSCHOOL. Geëx. 6 cand. Geslaagd de dames: M. G. van Beek, L. Limborgh Meijer, A. J. Dekker, J. A. Ensink, E. J. Hessels en M. W. van der Horst. N.V. GRANITO- Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soepel v an prij s (Adv. Ingez. Med.) LETTEREN EN KUNST MUZIEK. KERKCONCERT. Marcel Dupré. Het was wederom de Chr. Oratorium Ver eeniging die den grooten Parijschen organist Marcel Dupré tot een bezoek aan Haarlem had uitgenoodigd, en evenals bij diens vorige be speling van ons beroemd orgel, werden de ver tolkingen van enkele koraalvoorspelen gevolgd door de in Bach's- ongeëvenaarde zetting ge zongen koralen. Dat een dusdanige opvolging zeer buitengewone indrukken wekt hebben we Woensdagavond in de Groote Kerk weer on dervonden. In bovenaardsche schoonheid ste gen de gezongen koraalmelodieën in de ont zaglijke ruimte op: als emanaties van de orgel synthesen. als eeuwigheidswaarden tegenover de werken van menschelijk vernuft. Men zal mij misschien tegenwerpen, dat ook in den zang nog menschelijke tekortkomingen waren: zij waren in vergelijking met den totaal-indruk te klein om op den voorgrond gebracht te worden. Van groote schoonheid was ook de vertolking van Diepenbrock's vijfstemmige hymne „Caelestis urbs Jerusalem. Het aandeel dat het koor en zijn leider George Robert aan het kerkconcert van Woens dagavond hadden beperkte zich tot het boven genoemde. Marcel Dupré was de leeuw van den avond, de held, indien men deze benamingen voor een zóó bescheiden optredend kunstenaar als M. Dupré bezigen mag. Met een imposante weergave van Bach's Toccata en Fuga in d min. opende hij de rij der voordrachten. Grootsch in opzet, klaar in détails kwam het werk tot ons. Magistraal klonk ook 's meesters eigen „Prélude et Fugue en si majeur." Daar entegen kon ik zijn vertolkingen der koraal voorspelen en van Franck's Pastorale niet on verdeeld bewonderen. De zonderlinge regis treering van „Ein feste Burg ist unser Gott": een snijdende mixtuur in den discaut en een fagotachtige klank in den cantusfirmus gaven mij niet den indruk van het rotsvaste geloofs vertrouwen. Van de figuraties in het koraal- voorspel „Christ unser Herr" ging helaas nogal wat door den kerkgalm verloren; daarentegen was „Allein Gott in der Höhe sei Ehr", waar de versierde koraalmelodie in de bovenstem ligt en door de Cornet voorgedragen werd geheel duidelijk. In de Pastcïale van Franck hadden we gaarne meer schakeering van tempo en dy namiek gehoord; het Quasi Allegretto er in werd zóo snel gespeeld, dat de accoordopvol- gingen nauwelijks nog te onderschelden waren. Waar iedereen met spanning op wachtte was de Symphonie improvisée, die het slot van het programma vormde. M. Dupré's geweldige im provisatlekunst was bij zijn vorige bezoek aan onze stad, toen hij uit een thema van Hendrik Andriessen voor de vuist weg twee kunstige muzikale constructies, een Preludium en een Fuga, deed oprijzen, schitterend gebleken, on vergetelijk voor wie er getuige van was. Dit maal zou zijn taak nog omvattender, zij het dan ook niet gecompliceerder, zijn. Een viertal Nederlandsche musici; Johan Wagenaar, Sem Dresden, Hendrik Andriessen en Gerard von Brucken Fock, waren uitgenoodigd elk twee thema's te geven, waaruit de vier deelen eener orgelsymphonie door M. Dupré zouden worden gebouwd. Het was voor de hoorders een puzzle wie de componist van elk tweetal thema's was; een puzzle aan welker oplossing jammer ge noeg geen prijsvraag verbonden was. Enfin, we hebben allen min of meer misgeraden, maar na afloop werd ons meegedeeld dat de vier componisten in de zooeven genoemde volgorde niet in de op het programma ver melde bijgedragen hadden. Het rhythmisch markante thema van Wagenaar werd terstond door M. Dupré in ongeloofelijke veelvuldigheid doorgewerkt: een gelukkige vondst, die als hoofdthema het eerste Allegro geheel be- heerschte. Het tweede thema kwam als melo disch zangthema in de expositie, die door een doorwerking gevolgd werd, maar tot geen re- expositie aanleiding gaf. Ook Dresden's bij drage was gelukkig gevonden: melodisch spre kend en gemakkelijk herkenbaar. Een pasto raal Andante met een golvende begeleidings figuur groeide er uit. Even werden we aan Borodin's „Steppenskizze" herinnerd. Hendrik Andriessen's thema's werden tot een puntig en pittig Scherzo, dat eenige verwantschap met dat uit de „Sommernachtstraum"-muziek ver toonde. Ook deze thematiek was pregnant. Het thema van v. Br. Fock, dat voor de finale be stemd was, werd door M. Dupré terstond fu- gatisch ingevoerd maar het scheen zich niet tot voortgezette fugatische verwerking te lee- nen. Zoo eindigde de Symphonie in een gran dioze vrije improvisatie, harmonisch en colo- ristisch van grooten rijkdom. Drie der vier themaleveranciers waren ge tuigen van den grootschen geestelijken arbeid en betuigden na afloop den improvisator hun bewondering. Sem Dresden was helaas verhin derd deze manifestatie bij te wonen. Misschien zou het mogelijk geweest zijn. de improvisaties op gramofoonplaten vast te leggen, indien dit bijtijds voorbereid was. Zou dit voor een vol gend maal geen overweging verdienen? Velen, zeer velen hebben M. Dupré's spel eer biedig bewonderend gevolgd. Maar de klanken' zijn voor altijd vervluchtigd. Slechts de schoone herinnering blijft.... K. DE JONG. CETTE VIEILLE CANAILLE. Cette vieille Canaille, de film welke mor gen in het Rembrandttheater als hoofdnum mer op het program verschijnt, behoort tot de beste werken der Fransche productie. Zij kenmerkt zich door twee buitengewone aan trekkelijkheden: de artistlek-technische be werking, waarvan de verdienste toekomt aan den regisseur Anatole Litvak en het spel van den acteur Harry Baur. Ware het scenario even onberispelijk, men zou de volmaaktheid hebben bereikt. Doch de geschiedenis, welke hier aanschou welijk wordt gemaakt, is, hoewel sensationeel, meer zonderling dan ontroerend. Vermoede lijk wreekt zich ook hier weer de algemeene gebruikelijke methode om een roman of tooneelstuk voor de film te bewerken inplaats van een oorspronkelijk gegeven, inzonderheid voor filmkunst bestemd, te bedenken. Wij ken nen het stuk van Fernand Nozière, waarnaar Cette Vieille Canaille gemaakt is, niet, maar meenen te mogen aannemen, dat de stof ter- wille van de film wel op een of andere wijze verminkt zal zijn. Immers, op zichzelf is deze filmgeschiedenis vrij onbegrijpelijk. De hoofdpersoon is een beroemd chirurg met een geheimzinnig ka rakter, dat iets aan dat van doctor Mabuse doet denken. Alleen Is deze professor Vautier volkomen gespeend van misdadige neigingen; integendeel lijdt hij eerder aan een overdre ven zucht tot weldoen, welke zich te dezer gelegenheid uit in zijn zorg voor een kermis kind, de dochter van de juffrouw van de schiettent. Dit meisje, verloofd met den acrobaat Jean, neemt hij na een incident, waarbij hij als ge tuige betrokken is, tot zich, doch alleen met het onzelfzuchtige doel, haar als vaderlijk beschermer met weelde en gemak te omrin gen Als hij haar als een tweede Pygmalion tot een jonge dame vervormd heeft, brengt hij Jean en Hélène weer tot elkaar. Hélène moet nu kiezen. ..Ik kan je alleen rijkdom aanbieden en vaderlijke vriendschap zegt hij, „maar Jean biedt je zijn jonge liefde aan. Je zult met hem meegaan" Ofschoon Hélène eerst aarzelt, verlaat ze het paleis, dat haar beschermheer te harer be schikking gesteld heeft en trekt met den acro baat en zijn partner de wereld door. In de onbehaaglijkheid van een derde klasse-coupe beseft ze, wat ze heeft opgegeven, maar ze blijft Jean trouw, ook wanneer prof. Vautier als toeschouwer, in. het theater, waarin Jqan werkt, weer komt opduiken. Wanneer Jean, van de hooge trapeze de zaal inblikkend, echter in de loge van Héiene Vautier ziet zitten, krijgt hij een duizeling en stort neer. Zijn levensdraad zou zijn af gesneden .wanneer niet de geniale hand van Vautier hem bij de levensgevaarlijke operatie gered had. Uit de ontroering waarmee Helène deze spannende momenten beleeft, leidt Vautier af, dat zij den acrobaat waarlijk lief heeft. Hij trekt zich terug en begeeft zich na den vermoeienden nacht bij den snijtafel met zijn assistentie in het morgengrauwen huis waarts. „Is dat niet Vautier? Dat canaille is ook nog laat op pad!", mompelen een paar nacht brakers. Het is niet duidelijk, waarom deze zonder linge chirurg een „canaille" heet en even min, wat hij eigenlijk met zijn „experiment" voor heeft gehad. In elk geval heeft zijn vreemdsoortig optreden gelegenheid gegeven tot een schitterende film en tot meesterlijk spel. t Harry Baur verpersoonlijkt Vautier. Hij doet dit met ongeëvenaarde rust, welke dezen acteur ook in zijn andere filmrollen ken merkt. Wat hij in de gestalte van den ouden professor physiognomisch heeft willen duide lijk maken, is het door berusting en belang stellend medeleven in toom gehouden leed van den door leeftijd tot abdicatie gedwong;n min naar van jonkvrouwelijke bekoring. „U bent toch niet op me verliefd?", vraagt het meisje den professor bij de eerste glorieuze ontvangst, waarvan ze niet het minste be grijpt. „Verliefd dat Is een woord, dat men op mijn jaren niet meer gebruikt", antwoordt Vautier. Door zijn voorname en tevens innige voor dracht legt Harry Baur in deze overigens on mogelijk schijnende figuur iets van echt- menschelijke tragiek. Dit meesterlijke spel is het middelpunt van een geniaal gemonteerd filmwerk. Kleurig en krachtig is reed de aanhef: een vervelend kermistafereel, ongemeen rijk van kleur en klank. En deze rijkdom handhaaft zich heel het werk door; bij de brooddronken vrouwen in het cachot, in het grotesk weidsche paleis van den rijkaard, in de kaleidoskopische flit sen van de wereldtournée, in de spannende variété-voorstelling met het te voorziene un- geval en tenslotte in de operatiekamer, waar het chirurgische kunststuk een even adembe klemmend genot wordt als daarstraks de doodensprong in den nok van het theater. Dit met entrain voortstuwende filmwerk wordt gekruid met echt-Fransche geestigheid, welke droogweg en met vluchtige toetsjes als een dood-eenvoudig bijmengsel wordt voorge- diend. De grootste doses hiervan deelt de actrice uit. die voor de moeder van Hélne speelt en die onbetaalbaar is in haar scène met den professor, als deze haar in zijn koninklijke mildheid een huisje met een koe, met twee koeien op naam, ten geschenke geeft. H. G. CANiNEGIETER. „OP HOOP VAN ZEGEN" WORDT VERFILMD. De filmregisseur A. Benno uit Haarlem heeft de wereldfilmrechten aangekocht voor de verfilming van „Op Hoop van Zegen" naar het bekende tooneelstuk van Herman Heijer- mans. Het ligt in de bedoeling de première te- doen plaats hebben in November a.s„ de maand waarin herdacht zal worden, dat Her man Heijermans tien jaar geleden overleden ls.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2