nieuw: DE DUITSCHER ALS MENSCH. postgirodienst Zij crJirrvz VRIJDAG 15 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ARROND.-RECHTBANK Verduistering van vereenigings- gelden. Donderdag had zich voor de rechtbank een bewoner van IJmuiden te verantwoorden voor het zich toeëigenen van geld, aan een buurt vereniging toebehoorende. Hij was bestuurs lid dier vereniging en hem was opgedragen de contributies te innen en aan den penning meester af te dragen. Hij ontving in November 1932 de kwitanties voor een bedrag van 476, maar droeg later geen geld af. Toen de voor zitter der vereeniging hem hierover aansprak, beweerde hij ongeveer 70 te hebben geïnd tn beloofde dit ten spoedigste te zullen af dragen, maar daarvan kwam niets. Later bleek den voorzitter, dat er 259 contributie was betaald en dat daarvan niets in de kas was gekomen. Daarop volgde een aangifte bij de politie. Verdachte was niet verschenen. Uit het ver hoor van zijn gewezen vrouw en zijn schoon vader bleek, dat verdachte een losbandig le ven heeft geleid en dat daaraan waarschijn lijk het verdwijnen van het geld moet wor den toegeschreven. Hij was bode bij de ge meente, is nu zijn betrekking kwijt en zwer vende. De Officier van Justitie eischte wegens ver duistering een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Brand door schuld Op 5 Maart kreeg een bewoner van IJmui den bezoek van een kennis, die hem over loonlijsten kwam spreken. De loonlijst werd opgezocht en bleek te liggen in een kast on der de trap in de gang'. Toen 'de man in die kast naar ae lijst zocht, streek hij een paar lucifers aan om zich bij te lichten en keerde daarna naar zijn bezoeker in de huiskamer terug. Eenige oogenblikken later ontdekten zij een brandlucht en toen de bewoner de kastdeur open trok, sloegen de vlammen er uit, die zich aan de kamer meedeelden. De beide mannen trachtten het vuur te blus- schen, wat niet gelukte, maar de brandweer was den brand spoedig meester. De man van de lucifers stond thans terecht omdat hij door onvoorzichtigheid brand ver oorzaakt zou hebben. Dat de brand door de lucifers was ontstaan, werd niet bestreden, maar verdachte begrijpt niet hoe. Hij ver klaarde, dat hij de lucifers had gedoofd en dat hij niet wist, of het vlammetje te voren ergens mee in aanraking was gekomen; in de kast bevonden zich kleeren en speelgoed. De mogelijkheid bestond echter, dat bij het afstrijken der lucifers een vonk was wegge- spat. want die lucifers waren gebleken niet vonkvrij te zijn. Tijdens het verhoor bij den rechter-commissaris had deze een dergelijke lucifer afgestreken en toen was een vonk op diens kleeren gesprongen. Verdachte zei, dat hij na den brand ook meermalen geconstateerd had. dat de lucifers spatten, voor den brand was hem dit nooit opgevallen. De Officier van justitie achtte verdachte schuldig; hij vond het onvoorzichtig om met lucifers in een kleerkast te zoeken en eischte 50 boete. - Mr. Ten Bokkel. verdediger, kon geen schuld in de handeling van verdachte vinden: al zullen de lucifers den brand veroorzaakt heb ben, wil dit toch niet zeggen, dat verdachte bepaald onvoorzichtig is geweest: het toeval heeft hier een rol gespeeld. Bij elk ongeluk is nog geen schuldige aan te wijzen. Pleiter drong aan op vrijspraak, subsidiair uiterste clementie. Een verkeersongeval op den Heerenweg In den avond van 15 Febr. 1,1. kwam een per sonenauto met 4 personen uit Haarlem langs den Heerenweg. Bij het Manpad te Heemstede haalden zij een auto in. De bestuurder wilde deze passeeren eveneens een tweede daarvoor rijdende auto. Toen hij de eerste voorbij was', zag hij van de tegenovergestelde zijde een aui:o komen en hij rekende er op, tusschen de auto ter rechter en die ter linkerzijde te kunnen passeeren, omdat de weg daar wel een breedte voor 4 auto's heeft. De drie auto's waren op hetzelfde oogenblik bij elkaar en toen bleek dat de bestuurder van den inhaler waarschijnlijk niet tusschen de beide andere door kon. maar het zou toch gelukt zijn als de tegenligger geen tractor met breeden aan hangwagen was geweest. Nu tikte de linker naaf cop van de personenauto tegen het linker achterwiel van den aanhangwagen. De perso nenauto raakte uit den koers en kwam tegen een boom, waardoor een der inzittenden, de vader van den bestuurder, een hersenschud ding kreeg, die hem een tijd lang bedlegerig heeft gemaakt. De bestuurder stond thans terecht voor het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Verdachte beweerde, dat de te genligger niet de rechterzijde van den weg had gehouden en dat dit de oorzaak der aan rijding was. Hij was van oordeel, dat de te genligger hem een paar honderd meter vóór de botsing gezien moet hebben en dat hij dus redelijkerwijs kon verwachten dat de ander rechts zou houden. De bestuurder van den tegenligger beweer de rechts gereden te hebben, maar het onder zoek van de remsporen, door verdachte inge steld, wees uit, dat de tegenligger niet geheel rechts is geweest. De Officier van justitie zeide, dat het van verdachte wellicht niet heel voorzichtig was geweest om te willen snijden, terwijl er een tegenligger aankwam, maar roekeloos kan men het niet noemen, omdat er voldoende wegbreedte was. Het O. M. vroeg daarom vrij spraak, IIET VERKEER OP DE GASTHUISVEST Indertijd is een bestuurder door den Kan tonrechter vrijgesproken, die op de Gasthuis- vest had gereden, niettegenstaande deze straat bij besluit, van B. en W. van 1-0 uur n.m. tot 6 uur v.in. van het verkeer is uitgesloten. Het O.M. was in appèl gegaan en zoo diende de zaak thans voor de rechtbank. De Officier van Justitie vereenigde zich met de overwegingen van den Kantonrechter en vroeg derhalve vrijspraak. Een openbare uitvoering? Ten slotte kwam in hooger beroep voor de rechtbank de zaak tegen 4 personen uit Haar lem, die door den Kantonrechter ieder tot f 10 boete waren veroordeeld, omdat zij op 10 Maart als bestuursleden van de Nedeiiandsche Arbeiders Sportbond, in het Concertgebouw een uitvoering hebben doen geven in strijd met de vergunning door den burgemeester verleend. Het ging er om of de uitvoering al dan niet een openbaar karakter had gedragen. Ben ge tuige verklaarde, dat hij gezegd had de uit voering te willen bijwonen en daarom lid wilde worden, maar hij had er niet bij gezegd, dat dit een lidmaatschap voor een dag of voor den vorm was. Hij had eerst een kaartje ge kocht. maar toen hij later vernam, dat hij de uitvoering op de kaart niet kon bijwonen, maar dat dit wel ging, als hij lid van den Sportbond werd, zei hij gced te vinden, dat hij lid van dien bond werd. Hij kreeg toen een kaart en zijn naam werd op een lijst gezet met de namen van anderen, die in dezelfde om standigheden verkeerden. De voorzitter van den bond verklaarde thans, dat hij die nieuwe leden niet als blij vers beschouwde, maar dat de maatregel ge troffen was om aan de uitvoering haar open baar karakter te ontnemen. Twee getuigen verklaarden ook slechts voor één avond tegen betaling van 40 cent lid te zijn geworden en verdei is nooit over betaling van contributie gesproken. De getuigen be schouwden zich nu ook niet als lid, ofschoon zij nooit het lidmaatschap hadden opgezegd. De voorzitter van den bond een der ver dachten beschouwde de bedoelde uitvoe ring ook nu nog als besloten, omdat men wist wie cr tegenwoordig waren. Mr. Pil, rechter, merkte op, dat ieder de uitvoering kon bijwonen, als hij maar zei, dat hij lid wilde worden. De voorzitter der vereeniging deelde voorts mede. dat ook de leden de echte dus voor dien avond 40 cent hadden moeten be talen. De officier van justitie was van oordeel, dat het maken van temporaire leden niet het ka ra kt er van openbaar aan de uitvoering heeft ontnomen en eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak in al de bovenbedoelde zaken over 14 dagen. PERSONALIA De heer Maurits Langendam te Haarlem is geslaagd voor het examen tandarts. Aan het Amsterdamsche Conservatorium is geslaagd voor het eind-examen hoofdvak viool mejuffrouw Aegidia de Petit, te Heem stede. Te 's Gravenhage is voor het examen Ge meente-administratie van de Nea. Ver. voor Gemeentebelangen geslaagd de heer J. D. Righers, te Haarlem. De heer C. H Brantz, wonende te Haar lem en werkzaam ter secretarie der Gemeente Hiliegom, heeft met goed gevolg het examen voor Gemeente administratie afgelegd. Onze stadgenoote, mejuffrouw H. A. Hessels, slaagde gisteren voor het eindexamen cello aan het conservatorium te Amsterdam. VROUWENGROEP IN DEN VRIJHEIDSBOND Donderdag 14 Juni j.l. hielden de Vrouwen groepen in den Vrijheidsbond, afd. Haarlem en Bloemendaal een „praatmiddag" in de Nijverheid, die zeer goed bezocht, was. Nadat de presidente eenige punten nad opgegeven, die in de laatste maanden in de Tweede Kamer en Gemeenteraad waren be handeld werd voorlezing gedaan van schrif telijk ingekomen vragen. Deze werden op zeer duidelijke en uitvoerige wijze beant woord door de dames Venemavan Doorn en Mr. ScheltemaConradi. Dat de aanwezigen dergelijke bijeenkomsten op prijs stellen, bleek wel uit verschillende vragen, die daarna werden gesteld. Dit is voor het béstuur een aanmoediging op den ingeslagen weg voort HET SPREEKUUR VAN DEN WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Het spreekuur van den Wethouder van On derwijs is thans definitief vastgesteld cp Woensdag van 1.30 tot 3 uur (behalve op de Woensdagen waarop de Gemeenteraad ver gadert) en Donderdag van 12.30 tot 2 uur. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst, te 10.21 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7,30 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12.30 uur. Werk dagen te 7.30 uur. Zondag te 7.15 uur. Alle diensten, alsmede Talmoed Thora op de werkdagen vinden plaats ter Synagoge L. Be gijnestraat 11. Talmoed Thora op Sabbath vindt plaats in het Gemeentegebouw L. Wijngaardstraat 14. te gaan. Betaling Abonnementsgeld - per COLLECTE TUBERCULOSEBESTRIJDING Het bestuur der afd. Haarlem der Vereeni ging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland deelt ons mede. dat dames en heeren die belang stellen in het werk der T- B. C. bestrijding en daar daadwer kelijk aan willen medewerken, uiigenoodigd worden om Zaterdagmorgen 16 Juni in het gebouw „Caecilia" Jansstraat te komen. Voor Haarlem (N.) op het Pretoriaplein, in de .zaal van den heer Slot en voor de Leidsche buurt en omgeving in de Melkinrichting „De Sier- kan" aan den Zijlweg. Allen zijn welkom. NA/ij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeldtevol- doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE. OPENLUCHT BIJEENKOMST V. D. J. O. Door de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie werd Donderdagavond in Bloe mendaal in de duinen bij het Theehuis „De Uitkijk" een openlucht-bijeenkomst gehou den. Een flink aantal leden uit Haarlem. Am sterdam en Veisen was aanwezig. Na een kor te wandeling door het duinterrein vereenigde men zich in het gezellige theehuis, daar het buiten te frisch was. Hier sprak de voorzitter der afdeelmg Haar lem een enkel woord over den landdag, die op Zondag 8 Juli as. in Soesterberg gehouden zal worden. Hij wekte op. ervoor te zorgen, dat de oudste en grootste afdeeling Haarlem ook op dezen landdag de grootste deputatie zou zenden. Per autobus zal de reis erheen ge maakt worden, en het bestuur der afdeeling heeft reeds enkele bussen gehuurd. Ook het zomerkamp der V. D J. O. op Col- denhove in de eerste week van Augustus werd ter sprake gebracht. Nadat men nog eenigen tijd m het theehuis had vertoefd, werd tot besluit van den avond nog een bezoek aan het Kopje gebracht. Drossestraat 13, portemonnaie m.i.; N. J. de Goede, Oranjestraat 148, portemonnaie m.i.; D. Smit, Bromostraat 15, portemonnaie m.i.; H. Vermeulen, Gen. Joubertstraat 13rd., porte monnaie m.i.: H. de Bruin. A. L. Dyserinck- straat 76, rijwielbelastingplaatje; Noé, Zijl vest 1, rijwielbelastingplaatje: v. Hooff, Graaf v. Wiedstraat 10. moersleutel; Kemp, Zuider Buiten Spaarne 34. taschje: H. Staal. Uit den Boschstraat 12. -taschje; Voogt, Rijksstraat weg 202, taschje m.i.; Miezenbeek, Cederstr. 21, vulpenhouder: J. ae Wit, Steenbokstraat 3, abonnement; J. B. Wijnants Co. Spaarn- wouderstraat 5, postduif. „EIGEN TUIN" Aan natuur- en bloemenliefhebbers wordt door het bestuur van de Coöp. Tuinbouwver- eeniging „Eigen Tuin" a.s. Zondag een wan deling naar den tuin aan de Zomervaart aan geraden. Ofschoon reeds vele vaste planten uitge bloeid zijn, valt er nog veel te bewonderen. De lathyrus, waarmede aan een tentoonstel ling zal worden deel genomen, is bezienswaar dig. De wilde en vaste geranium staat in volle pracht. De vele soorten vetplantjes hebben zich met duizenden zeer fijne bloempjes ge tooid. De papavers, korenbloemen en margrie ten staan in-vollen bloei. De dahlia's en een jarige bloemen zijn grootendeels uitgeplant en beloven een rijken bloemenoogst. Ook voor g'rcenteMiefhebbers is er veel te zien. De aardappelen, diverse kool- en groen tesoorten zijn over het algemeen veelbelovend, De vruchtboomen voorspellen een rijke op brengst. Een zonnewijzer, door eenige leden In hun vrijen tajd belangloos vervaardigd, wordt het bestuur ten 3 uur aangeboden. Als we een krant opslaan treffen we zelden een voorpagina waarop een vette kop over Duitschland ontbreekt. Duitschland wil dit; Duitschland wil dat; Duitsche bepalingen; Duitsche verhandelingen. Zóóveel Duitsch, dat de Duitscher verloren is gegaan. Verloren in dubbelen zin. Schuil ge gaan achter het gepraat over het land en zijn politiek; en verloren in den strijd der laatste jaren. Want waar is de Duitscher van „bei uns in Deutschland"? De Duitscher van onze ouders was een forsche kerel met een heel groote dosis zelfbesef zoo niet eigenwaan hij stond stevig- op militaire voeten; z'n stem was krakend en bevelend en hij bewoog zich afgehakt als een mecaniek. Had hij een goede büi, dan mocht je eer hééle zin ten voordeele van je eigen land zeg gen, voordat hij inviel met zijn; „ja, sehr schön aber bei uns in Deutschland Het was een Duitscher die ons niet zeer sympathiek was. Maar ras had hij. Z'n taaie wil en stoere liefde voor het vaderland kon door den oorlog niet gebroken worden. De Duitschers hongerden en leden kou, maar ze voelden zich miskend en vlochten zichzelf een aureool van slachtofferschap. En wèl hadden ze dezen steun noodig. want het was een bittere kelk die gedronken moest worden. Bent u wel eens vijf minuten met u zelf alleen gaan zitten en hebt u toen in ernst ge probeerd u voor te stellen hoe u zich zoudt voelen wanneer ge uw kind een dag honger zoudt ziet hebben? En dan een week? Een maand honger lijden? Uw kind zien vermage ren en bleek worden door slecht voedsel? En durft u dan nog zeggen dat u die Duitschers niet mag? Sympathie en antipathie vallen weg wanneer de nood met harde knokkels aan de deur klopt. Maar het was nog niet genoeg. Inflatie volgde en levens en huishoudingen werden uit hun voegen gescheurd. Nóg was de wil niet gebroken. De tanden op elkaar klemmen en doorzetten. Er kwamen een paar betere jaren. Het hoofd kwam weer omhoog, de rug werd weer recht. „We laten er ons niet onder krijgen!" Ja wel Staatsschulden, hooge belastingen, anti pa tilne uit het buitenland, werkloosheid, on tevredenheidze stonden klaar om zich op den duizeligen Duitscher te werpen en het was nu niet meer moeilijk om hem onder te krij gen en de laatste adem er uit te persen. Maar opeens weerklinkt een machtwoord. „HaH! Wég schulden! Wèg werkloosheid! Hier sta ik, Adolf Hitler! Ik zal jullie bevrijden!" Verwonderd keek de Duitscher op. Verbaasd luisterde hij naar vaderlandsche liederen die weer overal klonken. Er werd stram gemar cheerd, de jeugd werd in uniform gestoken. Het was of het oude Duitschland uit den dood herrezen was. Tradities zijn niet zoo gauw uit te roeien. Het bloed vloeide weer sneller. Herinneringen aan het groote Duitschland, het Duitschland van „bei uns" werden wakker. Muziek klonk aan alle kanten: een eigen Duitsche dans werd ontworpen; een eigen Duitsche mode gecreëerd; Frauenschaften werd opgericht, die de ideale Duitsche vrouw moesten doen herleven; Ortsgruppen verrezen overal uit den grond. Ieder plaatsje was als een klein garnizoentje met een eigen com mandant, er werd weer soldaatje gespeeld, zonder wapenen en ongevaarlijk, maar de Duitscher heeft nu eenmaal commando's en stram staan noodig om gelukkig te zijn. Er waren vergaderingen, redevoeringen, alles recht naar het hart van den vermoeiden Duitscher en hij geloofde in het- wonder en langzaam leefde hij op, klemde hij zich vast aan dit Fata Morgana. „De Joden hebben jullie geld gestolen, Neemt terug wat je eigendom is! De Joden hebben jullie plaatsen ingenomen! Stuurt ze terug naar waar ze hooenr en geeft Duitschland terug aan ons Germanen!" En ze riepen „hoera!" „Geld wegsturen naar het buitenland, ter wijl we er zelf gebrek aan lijden? We sperren de deviezen!" En ze riepen „hoera!" „Invoer uit het buitenland van wat we zelf kunnen maken? Dicht die grenzen!" „Hoera!" Natuurlijk riepen ze hoera. Er werd hun be loofd waar ze een half geslacht lang om ge beden hadden werk, geld, brood, zelfver trouwen Als je honger hebt en ze houden je een brood voor, dan hap je en je kijkt niet eerst of er ook vuil op zit. Maar nu de eerste honger gestild is, nu be kijken ze de zaak nader en nu gaan de oogen met hoe langer hoe grooter ontzetting open. Het besef van wat er gebeurd is, begint door te dringen en ze zien en voelen de consequen ties. Geen letter uit het buitenland mag tot hen doordringen, iedere ongunstige kritiek wordt verzwegen, en toch voelen die menschen dat het buitenland geoordeeld heeft en schuldig- bevonden. Ze vinden het volkomen vanzelf sprekend dat er tegenmaatregelen worden ge nomen en er was zelfs een Duitscher die mij rond en open vertelde „het is een zegen voor ons, maar waarom Nederland zich zoo gewillig laat uitpersen en toch maar zoo gemoedelijk haar grenzen open houdt voor de deviezen en waren, is ons een raadsel". Ze zien hoe er van hun ellende misbruik is gemaakt, hoe ze misleid zijn, hoe hun weer loosheid uitgebuit werd en ze zuchten onder een terreur, die ze nog niet durven afschud den uit angst voor het „wat dan?" Na al het leed is nu de angst gekomen. Een catastrophe is onafwendbaar, ze zien het dui delijk en ze slaan de handen voor het ge zicht en zouden willen jammeren als ze maar durfden. En op dit oogenblik, waar ze behoefte hebben aan moreelen steun, wendt iedereen zich af en veroordeelt. Voor twee jaren was ik in Duitschland. Er was een radiorede en er werd meesterlijk op de gemoederen gewerkt. Het slot was „Duit schers! Denkt aan ons arme Duitschland1" Er werd luid gesnikt en ik schaam me er niet voor te bekennen dat ook ik een brok in m'n keel weg moest slikken. Het vorig jaar was ik opnieuw in diezelfde omgeving, maar de menschen waren dezelfden niet meer. Er was moed en hoop gekomen die armoede en lijden verlichtte, en een zware tijd is gemakkelijk te dragen wanneer de toe komst blij lacht. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J. de Jong, Kloosterstraat 76, armband. Moerkerk. Zonnebloemstraat 52, broche. H. Damhof. v. d. Hulststraat 6 rd., idem. G. Jacobs, Nieuwe Groenmarkt 12, beursje. B. Walter Zomervaart 22b. boekje en omslag m.i. Bureau van Politie, Smedestraat, foto's in étui. Warmerdam, Oranjeboomstraat 152, hond. Straatsma, Wilhelminapark 1. handschoen. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42. hond; 5 katten. T. Arnold, Ramplaan 34. halsketting. Kennel Fauna, Friesche Varkenmarkt, hond; kat. G. Schaapman. Ooievaarstraat 20. kilo meterteller. C. de Nijs, Bronsteeweg 78 (Heem stede) regenjas. E. v. Dijken, Allanstraat 78. rozenkrans. A. Eichhorn, Spaarnhovenstr. 105, schoentje. G. Vrij, Esschilderstraat 6 zw„ vul penhouder. W. Timmers, Arnoldystraat 15, vulpenhouder. Terug te bekomen bij Pijpers, Oranjeboom straat 194, abonnement; Elffers. Schouwtjes laan 102, ceintuur; Kieviet, Delftstraat 36, ceintuur; Verkerk, Gen. de Wetstraat 10, pasfoto; Hogervorst, Gen. Joubertstraat 29, horloge; De Waas, v. Oorschotstraat 15, hoed. Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 honden 2 katten; Termetz, Amsterdamschevaart 12, jas; Kroon, Achterweg, 27, kat; Bureau van Politie Smedestraat loterijbriefjes; Prent, Nagtzaamstraat 10rd„ plakzegels; Mooiweer Gouwstraat 12, portemonnaie m.i.; v. d. Bende Er werd gezongen en gelachen. Iedereen wilde meehelpen, iedereen was bereid een of fer te brengen. Aan collectes werd blijmoedig bijgedragen hoewel het' vaak onverantwoord was tegenover het eigen gezin. Geen last was er te groot om te dragen, ze bouwden immers allen gemeenschappelijk aan een groot ideaal, -een heerlijke toekomst! Van alle kanten werd mij verzocht toch vooral in Holland te vertellen hoe gelukkig ze waren en hoe nu alles weer goed zou wor den. Het was wel naar dat ze nu hun buiten landsche schulden niet' konden betalen, maar heusch, alles zou terecht komen. Als Duitsch land eerst maar weer wirtschaftlich gezond was, zou dat allemaal geregeld worden. Ook toen was er een radiorede en weer was er groote ontroering, maar nu van vreugde om de verlossing die gekomen was. Hitler? Ein prachtvoller Kerl!" En ik dacht twijfelend „misschien tóch? Als het volk zelf er nu zoo gelukkig door is?" Kort geleden was ik weer in Duitschland. Bij de grens werden kranten en boeken ge controleerd. „Bahnpolizei" keek met stren gen blik en een onaangenaam gevoel bekroop me. Heel veel vaandels en plakkaten trachten de roes erin te houden, maar een paar uren zijn al voldoende om te bewijzen dat de Duitscher is ontwaakt. De enthousiaste „Heil Hit-ler"- groet heeft weer plaats moeten maken voor het „guten Tag". Lijdzaam zijn de gezichten en menige verstolen zuckt is voor een goed luiste raar op te vangen. De blijheid is weg en angst is er voor in de plaats gekomen. Angst voor het heden en voor de toekomst. Uit vrees voor machtveriies heerscht er scherpe controle van de overheid en woorden worden er met zorg gekozen. Het is moeilijk om den „Duitscher" aan het woord te krijgen, maar is eenmaal het vertrouwen gewonnen, dan komt er zooveel namelooze ellende naar buiten, dat je er van schrikt. „Ik was zeven jaar toen de oorlog uitbrak' vertelde een man „en toen hield m'n leven op. Honger, honger, honger. „Ersatz" voor alles. M'n vader lag drie dagen met een vreeselijke heupwond op het veld. Toen zij hem vonden was hij krankzinnig geworden. Hij zit nu in een inrichting. Hij heeft niets aan zichzelf en wij hebben niets aan hem, hij kost alleen maar geld. Ons kapitaal werd waardeloos door de inflatie. M'n moeder was door de ontbering te zwak geworden om te werken en hertrouwen kon ze niet om m'n vader. Ik was toen nog te jong om te werken en dus bedelde ik. Later kreeg ik werk en heb een paar jaar wat verdiend, maar echt ge noeg om van te leven was het nooit. Doordat ik als kind te veel honger en gebrek heb ge leden ben ik nooit sterk geweest en daardoor werd ik al gauw ontslagen toen de slechte tijden kwamen. Na dien tijd heb ik geen werk meer gehad. M'n vader was leeraar en m'n moeder is professorsdochter. Nu woont ze in een krot en hun eenig kind is steuntrekker. ,'t Was een hopeloos en triest verslag en het ergste is dat het er een is uit duizen den. Daardoor bewogen wilde ik u den Duitscher als mensch eens even voor oogen voeren van achter de hooge muren van politiek. En ik zou willen eindigen met den wensch dat u bij uw eventueele afkeuring voor het- regeeringsbe- leid toch ook met leedwezen zult denken aan een volk. dat na veel leed weer een nieuwe catastrophe tegemoet gaat. HELEN. ZATERDAG 16 JUNI. HILVERSUM 301 M. 8.00 V.A.R.A. Gramofoonmuzlek. 10.00 V.P.R.O. Morgenwijding. 10.15 V.A.R.A. Uit zending voor de arbeiders in de continuebe- drijven. 12.30 Kleine V.A.R.A.-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Klein V.A.R.A.-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 1.45 „De beteekenis der reclasseering voor menschen en maatschappij". Toespraak door Mr. B. van der Waerden. 2.00 Klein V.A.R.A.-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 2.30 Het avontuur van het zon derlinge testament, hoorspel naar Conan Doyle door het V.A.R.A.-tooneel o.l.v. Willem van Capellen. 3.00 Orgelspel door Cor Steyn. 3.30 Strijders van voorheen. „Cesar de Paepe", lezing door W. H. Vliegen. 3.40 Beoefening der muziek, o.l.v- Piet Tigg;~s. 4.30 Filmkwartier tje door M. Wolters. 4.45 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 5.15 Platen dezer maand (gram. muziek). 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. 6.01 Overgang naar den versterkten zender. 6.03 Uit de Roode Jeugd beweging, volksliederen door „De Wielewaal" o.l.v. Piet Tiggers. 6.30 Terschellingsche uit zending. 7.00 Te waterlating en doop van het m.s. Bloemfontein (eigen gramofoonplaten). 8.00 Herhaling S.O.S.berichten. 8.17 De V.A.R.A. roept. Toespraak door A. de Vries. 8.32 V.A.R.A. orkest o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Koos Bronsgeest, bariton. 9/)0 Vaz Dias en varia. 9.15 V.A.R.A. orkest o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Koos Bronsgeest, bariton. 10.00 Gramo foonmuziek. 10.30 Vroolijke klanken uit de oude doos door het V.A.R.A. orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 Populaire gramofoonplaten. 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.00 K.R.O. Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Ooggetuigever- slag van de te waterlating en doop van het m.s. „Bloemfontein". 12.30 Politieberichten. 12.45 K.R.O. orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 2.00 Halfuur voor de rijpere jeugd door P. Rademaker. 2.30 Kinderuurtje door Mevr. Sophie Nuwenhuis van der Rijst en Mevr. Corrie Marresvan der Ven. 3.30 Ooggetuige- verslag van de onthulling van het Mgr. Dr. Ariënsmonument te Enschede. 4.30 Gramofoon muziek. 5.00 Zwemcursus door S. P. J. Bor sten. 5.20 Liedjes door Hein Staal. 5.30 Espe- rantonieuws door P. Heilker. 5.45 De K.R.O.- boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 6.00 Liedjes door Hein Staal. 6.10 De K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lus tenhouwer. 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45 De K.R.O.-boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 Medische causerie. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 R.K.F.-kwartiertje. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Volks zang en muziekdemonstratie bij het Vondel park te Amsterdam. 9.30 Concert op Cinema- orgel in de Standaardfabrieken te Schiedam door Alphons Dreissen. 9.50 Voordracht, door Leon van der Hulst. 10.10 Vervolg orgelconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 De K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 7.00 Gevarieerd gramofoonplatenconcert. Fransche avond. 7.20 Vervolg gevarieerd gra mofoonplatenconcert. 8.00 Fransch concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis. 8.10 Vervolg Fransch concert. 9.05 Fransch sym- phonieconcert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis, m.m.v. Madeleine Marcelli— Hersin, celliste. 9.50 Gevarieerd programma, m.m.v. solisten en het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis. 10.45 Dansmuziek (gr. pl.). BRUSSEL 484 M. 12.30 Folklore programma. 1.30 Gramofoon muziek. 5.20 Zangwedstrijd. De dames Dasnoy, Despy, Livine, Mertens, Sonia; de heeren Alain, Raoul de Lay en Swolfs. 6.20 Een groot aantal solisten zingen operette muziek. 8.20 Zangwedstrijd m.m.v. Omroepsymphonieorkest o.l.v. Art. Meulemans. 10.30 Dansmuziek BRUSSEL 322 M. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.30 Populair con cert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Populair con cert met zangintermezzi door mevr. Godenne- Lootz. 9.20 Verv. concert. 10.30 Uit Blanken- berghe, het Chass Remue orkest. KALUNDBORG 1261 M. 2.50 Populaire gramofoonmuziek. 3.20 Om roeporkest o.l.v. Emil Reesen. 5.20 Kinderkoor. 9.35 Viktor Fischer speelt moderne pianomu ziek. 10.25 Populair concert o.l.v. Emil Reesen. DAVENTRY 1500 M. 12.20 Concert van Regional. 1.20 Commodore grandorkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Percy Bush en zijn populair orkest. 7.50 Orgel concert. 8.20 Variété-programma. 9.55 Fred Hartley en zijn Novelty Kwintet. 11.20 B.B.C. dansorkest. 20-35-60cf. \3eschjzrmt i&gw zon-on w^ersl/wSvede/t. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA VRIJDAG 15 JUNI Luxor Sound Theater: „Een afgedwongen bekentenis" en „De Circusvoorstelling op Vrij dag den 13den". 8.15 uur. Palace; „Schandaal in Budapest". Op het tooneel; Henry Rosen, de landlooper-violist. 7 en 9,15 uur. Rembrandt Theater: „CanailleOp het tooneel: Aurora-troupe, kunstwielrijders. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarno 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 16 JUNI Stadsschouwburg. WilsonspleinGratis pro paganda-avond der N. T. U.. ook voor niet- leden der Volksuniversiteit. 8.15 uur. Kennemerplein 2: Aandeelhoudersvergade ring W. Blankevoort Czn.'s Aanneming Mij. N.V. 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zand voort: Orkest Rosé Petösy in Bo dega Mustert. 3 uur n.m.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10