De conferentie Hitler-Mussolini Het Duitsche transfermoratorium DE KAMPEERDERS VRIJDAG 15 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Heden beslissingen? Oplossing van het Oostenrijksche vraagstuk VENETIë, 14 Juni (V.D.) Omtrent het ver der verloop van het bezoek van Hitier aan Italië wordt gemeld: De eerste bespreking tusschen Mussolini en Hitier heeft plaats gevonden m de Villa Roaie ^Toen Hitler, die onderweg door fascistisehe afdeelingen werd begroet en toegejuicht by d Villa Stra aankwam, trad Mussolmi hem te0e moet. Vervolgens begaven Mussonni en H.tler zich naar het slotpark. Tegen drie uur van middag begon de eerste groote bespreking. In dl namiddag keerde Hitier langs dcxizejf- den weg als hij was gekomen naar het Hotel Grande te Venetië terug. Een uur na den teimgkeer van Hitier het Grand Hotel heeft de Duce hem daar een tegenbezoek gebracht. In geze^chap van de secretaris der fascistische partij Staiace onderstaatssecretaris Suvich* den chef der militie Peruzzi en zijn schoonzoon Ciano kwam Mussolini per motorboot voor t hotel aan en betrad hij de landingssteiger. Bij den ingang van het hotel ontmoette hij den Duitschen rijkskanselier, die hem De beide staatslieden begroetten etkaar met een vriendelljken glimlach en drukten de hand. Daarna bestegen zij m druk S«fPr-~ de trabDen naar Hitler's appartementen. Na een 'kort samenzijn verliet Mtissoliiu, dooi Hitier begeleid tot den nltgang. het hotel. omtrent het eerste onderhoud van Hit-er m° Mtïïolini te Stra wordt het volgende ot- licieele communique gepubliceerd. De chet der Italiaansche regeerm, heelt denDuitschen Rijkskanselier vandaag in de viiia Pisan' te Stra een noenmaal aangeboden. Napret doenmaal hebben de beide regeerin^ chefs een onderhoud gehad, dat meei dan twee uren heeft geduurd.. De besprekmg za. TeSlS^e ™?uande personen heb ben aan het noenmaal deelgenomen. Omtrent het verloop der besprekingen tus- H'tler en Mussolini meldt Reuter om Tfidens dit eerste onderhoud spraken oe be de staatsleden uitsluitend met e.kaar De besprengen werden in de Duitsche taal ge- V°WeÜswaar wisselden intuasohen d* leden der Duitsche en Italiaansche de^0at met elkaar van gedachten, doch hun h&spre- kin^eii hadden niet betrekking op eenig^!®- program en droegen ook geenerlei "'wafde^ónteOTUe tusschen Hitier en Mus- sol nl betreft, weet men slechts, dat belden verklaringen hebben afgelegd over hun poli- "Het^rsS^nderhoud zal vandaag worden gevolgd ïoor een tweede bespreking tijdens een iLluietooht. Vervolgens zal vanavond een derde onderhoud plaats vinden. Pas dan zu - len besluiten genomen kunnen worden. In de kringen der journalisten spreekt men van een vriendschappelijke oplossing voor de Oostenrijksche kwestie, geïnspireerd op dig wplke voor den Poolschen Corridor tot stand S gckotóen d.w.z. een bestand. Eenigerlei con- trole van deze hypothese was tot dus ver echtei niet mogelijk. Italiaansche pers over de ontmoeting. ROME. 14 Juni (V.D.) - In. ^.h ln het ..Giotnale dTtalia" schrijft Ga da dat de Italiaansche natie den grooten Duitsch-n leider groet, die de wederopstanding van het Duitsche volk heeft bewerkt. De begroeting te Venetic was een demonstratie van vrede verheldering. Terwijl een der rip nnrust in Europa gelegen is m de onrtana vL° 4Sd van de bulteniandschc politiek van enkele naties, garandeeren de regeeringen an Duitschland en Italië elkaar een b^nd'Sh?'d hunner bultenlandsehe politiek diei los van parlementaire stormen een vaste baken in de bewogen golven der Europeesche pol ttekIs. De gelijkmatigheid, die fascisme en nationaal socalisme in hun politiek openbaren, is op zich ve'f -eeds een fundamenteele factor voor den vrede. De tweede factor is de gediscipli neerde wil van het Duitsche en het Italiaan sche volk en hun regeeringen. Mussolini blijf zijn politiek beginsel van samenwerking trouw, dat de basis is van het Viermogendheden PaDe ontmoeting te Cenève beteekent dan ook niet een uitsluitend Italiaansch-Duiteche samenwerking of concentratie, en nog min der een oppositie tegen de noodzakelijkheid, van overeenstemming tusschen de groote West- Eurooeesche mogendheden. Dit is ook de leiden de gedachte van Hitier. Niettemin waren om derhandelingen tusschen de beide stus- heden noodzakelijk ter besprekmg van de algemeene huidige groote politieke proble men en de speciale belangen van Duitschland en Italië, die niet zonder invloed op de m,e- meene kwesties kunnen blijven. De schrijve- acht het in het algemeen duidelijk. dat Duitschland niet langer uitgesloten kan blij ven va nde samenwerking in de Europeesche politiek, zonder gevaar voor nieuwe verras singen De onderhandelingen zullen gevoerd worden ln den geest der groote Europeesche naties en met de oprechtheid, die zoowel Mus- solini als Hitier eigen is De ..Lavoro Fascista" schrijft in een uitvoerig hoofdartikel onder den titel „Een historische bijeenkomst voor den vrede van Europa dat het feit dat fascisme en nationaal-socialisme de zaden laten ontkiemen van een nieuwe cultuur., die tot in verstrekkenden wederop bouw van de interne verhoudingen leidt, de beste garantie is voor den vredeswil van het fascistische Italië en het nationaal-socialis- tische Duitschland. Het blad wenscht duide-, lijk te zeggen, dat het fascisme tegenwoordig in de geheele wereld als een belangrijke vre- desfactor wordt beschouwd, terwijl met be weerd kan worden, dat het nationaal-sociaiis- me evenzoo in alle landen beoordeeld wordt. Het is echter een feit, dat Hitler ten aan zien van de ontwapeningskwestie zijn aan spraken heeft teruggebracht tot het minimum dat met de eer der Duitsche natie m overeen stemming gebracht kan worden, zonder zich vast te klampen aan vroegere overeenkom sten. Hij heeft daardoor oprecht eraan mede gewerkt een bevredigende oplossing voor alle betrokkenen te vinden. Het probleem van veiligheid en vrede kan niet anders dan in den =geest van het Vlermogendheden-pact worden opgelost, een pacu dat als diplomatiek medium Berlijn. Londen. Parijs en Rome om vat doch als politiek medium ook tot Moskou en Warschau uitgebreid kan worden. De Parijsche pers besteedt groote aandacht aan de ontmoeting tusschen Hitler en Mus solini. De bladen schrijven, dat het resultaat der besprekingen in hoofdzaak zal afhangen van der. wederzijdschen indruk dien de beide staatslieden bij hun eerste ontmoeting van elkaar hebben gekregen. Overigens protesteeren de Fransche pers vertegenwoordigers er tegen, dat zij niet mogen tegenwoordig zijn bij de verschillen de feestelijkheden, die ter eere van den Duit schen rijkskanselier worden gegeven. Pole Nog meer nationaal-socialisti sche groepen ontbonden. De Poolsche politie-autoriteiten hebben ook de Poolsche nat.-soc. partijgroepen te Kattowitz, Lodz en Wilna ontbonden. De par tijlokalen werden gesloten en verzegeld, de acten in beslag genomen. De drukkerij van het orgaan der onlangs gestichte nationaal-democratische organi satie „Sztafeta" is uit bouw-technische over wegingen gesloten. Het blad moet in een an dere drukkerij gedrukt worden. Goebbels bii Pilsoedski. Dr. Goebbels is gistermiddag door maar schalk Pilsoedski ontvangen in tegenwoor digheid van den Poolschen minister van bui- tenlandsche zaken Beek en den Duitschen ge zant te Warschau, graaf Moltke. De confe rentie in de Belvedère duurde ongeveer drie kwartier. Over het onderhoud is geen offi cieel communique te verwachten. Het bericht van de ontvangst verspreidde zich in politieke kringen als een loopend vuurtje en verwekte groot opzien. Minister Beek heeft ter eere van Goebbels een lünch aangeboden. Tevoren had Goeb bels met den Duitschen gezant een bezoek aan Beek gebracht. Hongarije, Dollfuss te Boedapest. De Oostenrijksche bondskanselier Dr. Doll fuss. is Donderdag per vliegtuig te Boedapest aangekomen. Hij werd door eenige Hongaar- sche autoriteiten, zoomede door het perso neel van hetOostenrijksche gezantschap en minister Fey aan het station verwelkomd. Japan. Gewelddaad in de Russische ambassade te Tokio. Zes leden van een extreem rechtsche orga nisatie hebben uit protest tegen de incidenten, die kortelings zijn voorgekomen in het Japan- sche consulaat te Ghabarowsk én tegen het beschieten van een Mandsjoerijsch stoomschip op de Amoer, het meubilair van de wacht kamer der Russische ambassade te Tokio kort en klein geslagen. De daders werden door de politie gearresteerd, doch na vijf uur in arrest gehouden te zijn, werden zij weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft maatregelen genomen ter bescherming van de Russische ambassade. Het incident-Koeramoto gesloten. De Japansche vice-consul te Nanking,'Koe- ramoto, zal op aanwijzing van de Japansche regeering zijn post verlaten. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft de Chineesche regeering medegedeeld, dat de Japansche stappen in zake Koeramoto zijn vervallen. Een deel van het naar Nanking gedirigeerde Japan sche eskader zal naar Hankau terugkeeren. De „Daily Herald" wijst er op, dat ook vóór 1914 werd verklaard, dat geen militair ver drag bestond. Later hoorde men, dat jaren lang de Fransche en Britsche generale staven hadden samengewerkt. Het blad vraagt een ondubbelzinnige verkla ring van MacDonald. Binnenkort zal bij het Lagerhuis een interpellatie worden inge diend. Een nationaal eenheidsfront Volgens de bladen hebben circa 50 conser vatieve parlementsleden, onder wie Sir Austen Chamberlain, een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich uitspreken voor het behoud van een nationale regeering en voor het op richten van een nationale partij. In de verklaring wordt o.a. gezegd, dat het een ramp zou zijn, indien de oude conserva tieven en de oude liberalen weer gingen op treden als elkander bestrijdende tegenstan ders van het socialisme. Een aantal conser vatieven moet een onderteekening van deze verklaring van de hand hebben gewezen, om dat zij van oordeel zijn, dat de thans in de nationale meerderheid vereenigde partijen haar zelfstandigheid moeten bewaren. (Reuter) DUITSCHLAND EN DE OOSTEN RIJKSCHE AANSLAGEN. BEZWAREND MATERIAAL NAAR DE ITALIAANSCHE REGEERING GEZONDEN. WEENEN, 14 Juni (Reuter) In verband met de terroristische gewelddaden van den laatste n tijd heeft de Oostenrijksche regee ring aan den Italiaanschen onderminister van buitenlandsche Zaken, Suvltsj, al het materiaal toegezonden.' waaruit zou blijken, dat Duitschland de hand in deze aanslagen heeft gehad. Zonder direct hulp te vragen van Musso- ini. wiens houding om de volledige onafhan kelijkheid van Oostenrijk te handhaven, be kend is. heeft de Oostenrijksche regeering uiteengezet, dat door deze terroristische han delingen schade wordt toegebracht aan het economische leven van Oostenrijk en z doende het pact van Rome treffen. Daar de hevigheid der aanslagen intus- schen is afgenomen, is de regeering niet over gegaan tot een agressieve politiek, zooals deze door de Heimwehr gewenscht werd. DRIE DOODVONNISSEN TE BERLIJN VOLTROKKEN. Uit Berlijn: De persdienst van de justitie deelt mede. dat gisteren de 26-jarige Richard Hiitig uit Berlijn op de binnenplaats van de gevangenis te Ploetzensee is terechtgesteld: op 16 Februari 1.1. had de speciale rechtbank bij het landgerecht te Berlijn hem ter dood veroordeeld wegens een overval op twee S.S.- lieden. waarbij de S.S.-man Von der Ahé is gedood. De Pruisische minister-president heeft van zijn recht van gratie geen gebruik willen maken. Op dezelfde binnenplaats zijn Donderdag de 19-jarige Willy Rochow en de 20-jarige Otto Woithe, beiden uit Berlijn-Zehlendorf terecht gesteld, wegens den op 20 Maart 1933 op Fritz Schmitzberg gepleegden moord. Engeland STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MEVR GOERING NAAR DUITSCHLAND. Het stoffelijk overschot van Goerings ectot- genoote, een Zweedsche, dat op het kerkhof van Lovö in Zweden ter aarde besteld is, is dezer dagen in alle stilte opgegraven, aldus het Alg. Handelsblad. Het zal de volgende week door een der schepen van de Duitsche torpedojagersflottielje, die zich thans in de Zweedsche wateren bevindt, naar Duitsch land worden overgebracht. Ruim een jaar geleden heeft Goering naar aanleiding van aanvallen op hem in de Scan- dinaafsche pers. waarin men ook zijn overle den vrouw betrokken had, te kennen gegeven dat vaak de gedachte bij hem was opgeko men haar stoffelijk overschot naar Duitsch land te laten overbrengen. Alle schuldbetalingen tot 31 December opgeschort. Uiteenzetting van dr. Schacht. Zooals wij ln een deel van onze vorige oplaag hebben gemeld, heeft de directie van de Duitsche Rijksbank op grond van artikel 3 van de wet van 19 Juni 1933 de betaling van alle schulden, van welken aard ook, opgeschoven tot 31 December van dit jaar, door de transfer van deze schulden te verbieden. Dit besluit geldt niet alleen voor de schulden op langen termijn, doch ook voor vorderingen met korteren looptijd. De Duitsche regeering heeft het besluit van den Rijksbank goedgekeurd. Wat is het doel van generaal Weygand's komst? Een door de ..Morning Post" gepubliceerd bericht inzake een bezoek van generaal Wey- gand. den inspecteur-generaal van het Fran sche leger, aan Engeland, wordt door de „Daily Herald overgenomen, die nader weet te mel den, dat generaal Weygand Maandag aan staande te Londen zal aankomen. Naar verluidt is het bezoek niet officieel, doch er loopen geruchten, dat besprekingen tusschen de Britsche en Fransche generale staven zullen worden gehouden over militaire samenwerking bij een eventueelen Europee- schen oorlog. VONNIS IN HET PROCES MAX KUNERT. De Berlijnsche rechtbank heeft naar het D.N.B. mededeelt Max Kunert, leider van de Inlandsbank A. G., wegens verduistering in twee gevallen, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en verlies van burgerrechten voor den duur van drie jaar. Kunert werd er van beschuldigd, in 1930 en 1931 een aantal pandbrieven van een met hem in verbinding staande Amsterdamsche bank instelling te hebben verkocht. Bovendien had hij een huisonderwijzer, die voor hem werkte, een aanzienlijk bedrag afhandig gemaakt. Kunert heeft reeds meermalen terechtge-1 staan. Tijdens een der vorige strafprocessen verwekte hij sensatie, doordat hij door een tusschenpersoon uit het dossier van den offi cier van justitie alle documenten liet verwij deren, die op zijn vroegere veroordeelingen betrekking hadden. Toen de zaak uitkwam, vluchtte hij naar Parijs, doch Frankrijk le verde hem aan de Duitsche autoriteiten uit. In de zitting van de Centrale Commissie van de Rijksbank van Donderdag deed de Rijksbankpresident dr. Schacht naar V.D. uit Berlijn meldt, mededeeling van de wijziging der transferregeling, ingaande 1 Juli. De Rijksbank-president gaf een uitvoerige moti veering van deze maatregelen. Ter inlei ding zeide hij, dat de Rijksbank de verplich ting gekregen had te bepalen op welk tijdstip betalingen op de bij de conversiekas voor Duitsche buitenlandsche schulden in Rijks marken gestorte saldi aan het buitenland kunnen worden verricht. Deze verplich ting is de Rijksbank opgelegd, aangezien zij de eenige instantie onder de wettelijke be palingen voor controle op de deviezen is. bij wie een nauwkeurig overzicht aanwezig is over de in- en uitgaande deviezen. De Rijks bank moet dus zuiver objectief vaststellen, welke bedragen aan deviezen ter beschikking staan in den eerstvolgenden tijd voor beta lingen aan het buitenland. Voortgaande zette dr. Schacht uiteen, dat het na de enorme opvragingen van credieten van het buitenland in den zomer van 1931 duidelijk is geweest, dat de voorraad devie zen van Duitschland zeer snel zou dalen, wan neer niet een volledige wijziging zou intre den in de economische- en credietbetrekkin- gen van het buitenland met Duitschland. Herhaald wijzen van Duitschland op deze feiten is zonder resultaat gebleven. Ondanks de geweldige inkrimping van den wereldhan del tot ongeveer een derde van het jaar 1929 en ofschoon Duitschland aangewezen is als veredelings- en industrieland op het betrek ken van buitenlandsche grondstoffen is Duitschland er in geslaagd tot voor één jaar een zoodanig uitvoeroverschot te bereiken, dat niet alleen de terugbetaling van ongeveer de helft van zijn totale verplichtingen aan het buitenland kon geschieden, maar ook de interestbedragen voor de andere helft regel matig betaald zijn. Dit vormt voor een industrieland een in de historie nog niet vertoonde prestatie. Thans echter, nu Duitschland door een noodlottige politiek van al zijn buitenlandsche hulpbron nen en zijn koloniën, welke als leveranciers van grondstoffen voor den oorlog groeiende beteekenis hadden voor Duitschland, beroofd is, nu de voornaamste concurreerende landen door devaluatie van hun geld de Duitsche goederen trachten te verdringen van den eigen en den wereldmarkt, en tenslotte door voortdurende verhooging van tarieven en door invoercontingenten de Duitsche uit voer steeds meer verminderd is, is het oogen- blik gekomen waarop de valuta transfer op de nog bestaande schulden aan het buiten land voor Duitschland tot een volslagen on mogelijkheid is geworden. Dr. Schacht verklaarde verder, dat Duitsch land ook de z.g. devaluatie moest afwijzen. Het buitenland zou een hierdoor geforceerde uitvoerpolitiek niet rustig aanvaarden, terwijl Duitschland tengevolge van de daardoor ver hoogde prijzen van de grondstoffen ook niet een verhooging van zijn deviezenvoorraden kan verwachten. De Duitsche Rijksmark wordt stabiel gehouden. Daartoe heeft men de macht. Zonder een internationale herle ving van zaken zal geen transfer mogelijk zijn. De industrielanden moeten meer grond stoffen koopen, opdat de grondstoffen produ ceerende landen meer industrieele goederen kunnen inkoopen. Mogelijk is dat zich uit het moeilijker worden voor Duitschland van het. inkoopen van grondstoffen nieuwe moei lijkheden ontstaan voor de Duitsche volks huishouding. Het Duitsche volk zal echter ook deze moeilijkheden over winnen. Belachelijk is het verwijt van buitenlandsche zijde. dat Duitsch land een overmatig binnenlandsch verbruik door te groote invoer van grondstoffen heeft, terwijl van andere zijde verweten wordt, dat Duitschland een autarkische politiek voert, aldus Schacht. De Rijksbankpresident deed vervolgens mededeeling van het besluit betreffende de nieuwe transferregeling, welke op 1 Juli a.s. van kracht wordt. Iedere houder van rentebewijzen heeft echter het recht ten bedrage van het nomi nale bedrag van het rentebewijs en in de va luta. waarin het rentebewijs is uitgeschreven, tegen aflevereing van zijn rentebewijs na den vervaldatumfundeeringsbons te eischen, die gelijk reeds bekend is op 1 Januari 1945 ver vallen en drie procent rente dragen. Verder kunnen naar reeds bepaald is, houders van rentebewijzen inplaats van de fundeerings bons contante betaling eischen en wel ten be drage van 40 pet, van het nominale bedrag, echter op zijn vroegst zes maanden na den vervaldag van het betreffende rentebewijs, resp. voor zoover de houder te voren fun deeringsbons heeft gekregen, en wel var. de oorspronkelijke rentevorderingen. De Rijks bank behoudt zich het recht voor ait aanbod tot betaling in contanten in te trekken met een opzegtermijn van 30 dagen; zij zal de 40 pet. verhoogen, wanneer zij zich in staat ziet dat te doen. Ook de verdere voorstellen van de Rijksbank betreffende de afzonder lijke modaliteiten zijn in de huidige regeling vervat. Een overdracht van aflossingsbedra gen en vervallende hoofdsommen vindt niet plaats. De behandeling van de betalingen ter gedeeltelijke aflossingen en terugbetaling van kapitalen zal later worden geregeld. Het loo- pende betalingsverkeer tegenover het buiten land. wordt door de huidige regeling, die slechts betrekking heeft op de in de conver siekas gestorte verplichtingen, niet betrok ken. De Rijksbankpresident verbond hieraan de hoop, dat tegenover deze houding van de Duitsche regeering ook de crediteurenlanden het noodige begrip zullen toonen en beslui ten zullen nemen, waarin rekening gehouden wordt met den toestand van Duitschland. De houding der Bank voor Int. Betalingen. In aansluiting op de mededeeling van de Rijksbank, heeft de Rijksminister van Fi nanciën de Bank voor Internationale Beta lingen in Bazel medegedeeld dat ook voor den dienst der Dawes en Young-leeningen voor- loopig tot nader order geen deviezen meer bschikbaar zijn. Aan deze mededeeling zijn nog verklaringen over de ongewijzigde ver dere betaling van den leeningsdienst in Rijksmarken, benevens de verklaring dat op de rechten en de bijzondere positie van deze leeningen niet geprejudiceerd zal worden, toegevoegd. In een nota, die morgen in de hoofdsteden der verschillende landen, waarin de buiten landsche leeningen van het Rijk zijn ge plaatst overhandigd zal worden, zal verder de gedwongen toestand, die tot deze stap leidde, uitvoerig worden toegelicht. Daarin wordt het Duitsche transferprobleem uiteen gezet en wordt verklaard, dat bijzondere in spanning noodig is om de schuldentransfer verder mogelijk te maken. Daartoe is in de eerste plaats de hulp van de crediteuren- landen door een vermeerderde afneming van goederen noodzakelijk. Vervolgens worden dan de motieven uiteengezet, waarop de dienst van de in het buitenland opgenomen rijksleeningen niet kan worden uitgezonderd door de Transfercommissie. Tenslotte wordt de bereidwilligheid uitge sproken ott nadere toelichtingen, eventueel ook tot besprekingen betreffende practische maatregelen tot het verhelpen van moeilijk heden. GEVAARLIJKE POST- PAKKETTEN. HELSCHE MACHINES AAN EEN DRIETAL FRANSCHE FIRMA'S GEZONDEN. ONZE DA GELIJKSCHE KINDER VER TELLING. PARIJS. 14 Juni. (V. D.) Drie groote Pa rijsche firma's ontvingen Donderdag post- paketten, die bij opening helsche machines bleken te bevatten. In alle drie gevallen kwamen de machines gelukkig echter niet tot ontploffing. De geadresseerden waren een Parijsche parfumfabriek, de omroep- maatschappij Radio-Paris en de- bekende krantendistributie-onderneming Hachette. Ook een fabriek te Nanterre heeft een soort gelijk paket ontvangen, terwijl zooals bekend reeds Woensdag een dergelijk paket, geadres seerd aan een vereeniging van Fransche componisten, op een der postkantoren ex plodeerde. waarbij eenige postbeambten ver wondingen opliepen. De politie verklaart, dat al deze helsche machines van dezelfde con structie zijn, zoodat zij vermoedelijk van één persoon afkomstig zijn. Uit den verwar den tekst van de begeleidende brieven meent men te mogen afleiden, dat de afzen der een geesteszieke is. „Maar om nou het ding er uit te trekken, dat zal niet meevallen," zei de agent en men bond een flink stevig koord aan een der spillen en begon uit alle macht te trekken En na verloop van een uur stond het vliegtuig, heelemaal met modder besmeurd, maar niet erg ge havend, op het weiland. „We zijn er nog niet," zei de agent en hij begon te schrijven. „Heden kwam een vliegtuig, gemerkt A. S. 17, in een sloot te Velp neer. Het mocht drie knapen, genaamd Sietske. Ben en Sjef enz. gelukken, den piloot te redden. Ook het vliegtuig kwam door de kranige hulp van den veldwachter weer op zijn pootjes te staan. „Ziezoo." zei hij, „ik heb mijn plicht gedaan De couranten zullen het weten," en hij stapte met een voldaan gezicht weer naar zijn fiets en wuifde vaarwel. VREEMD VOORVAL NA HET VLIEGTUIG ONGELUK IN HET CATSKILL-GEBERGTE. NEW-YORK, 14 Juni (V.D.) Het onder zoek naar de oorzaken van het neerstorten van het vliegtuig in het Catskillgebergte, waarbij zeven personen om het leven zijn ge komen, heeft een opzienbarende wending ge nomen door het feit, dat verscheidene marine officieren in burger ter plaatse zijn aangeko men, welke van de justitieele ambtenaren, die het onderzoek leiden, uitlevering eischten van een handtasch met monsters van explosieven en documenten. Den ambtenaren werd de verplichting opgelegd een streng stilzwijgen te bewaren over den inhoud van de hand tasch. Naar het schijnt gaat het hier om docu menten, welke betrekking hebben op de door de Amerikaansche marine gebruikte explosie ve stof. naar de vervaardiging waarvan de firma Semetsolvay Company heeft gesollici teerd. Deze firma ontkent echter ten stellig ste. dat het ongeluk iets zou hebben uit te I staan met den inhoud van de handtasch. Ook in vliegerskringen veronderstelt men, dat het vliegtuig tegen den berg te pletter is gevlo gen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6