I EEN TOCHT DOOR DE RADIOSTUDIO'S. LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN. Dit zal U helpen! DE ROODE STREEP MAANDAG 25 JUNI 1934 HAARLEM' S DAGBLAD De geluidskamer der hoorspelen. De heer Paul de Waard liet ons de K. R O.- studio zien aan de Emmastraat te Hilversum, de studio van de grootste drie Katholieke om roepen van Europa (de andere speciale katho lieke omroepen zijn: de omroep van het Vati- caan, alleen gebruikt voor bepaalde kerk- uitzendingen en berichten, en de Katholieke Vlaamsche Radio-omroep te Brussel'. In de muziekstudio van de KR.O. vielen bijzonder de zwarte lintjes op den grond op. die voor iederen musicus de juiste plaats aan geeft. Eenigen tijd geleden hebben de Engel- sche bladen gemeld dat dit was ingesteld bij de B.B.C. (den Engelschen omroep). Het is daarom misschien wel interessant te melden, dat de K.R.O. dit reeds geruimen tijd toepast! Wij waren in de gelegenheid de kamer te bezichtigen, waar hoorspelen worden opge voerd en tevens de „geiuidskamer ■De tooneelspelers nemen plaats om een tafel, waar in het midden een microfoon staat opgesteld. Wanneer een acteur staat, dan heeft men dikwijls de moeilijkheid bij uit zendingen. dat de speler zich van de microfoon afwendt; in het vuur van zijn voordracht maakt hij verschillende bewegingen, draait zich wellicht eens om ende luisteraars Eenige Lichte Kost. Een weinig lichte kost voor den strandstoel. 'Al te zwaarwichtig ziet het bundeltje korte verhalen van Henriette van Eik en Eduard de Nève die malkander „aan den loopenden band" gevonden hebben er niet uit. Querido Amsterdam gaf het onder dien titel in het licht en liet er een bont omslagje voor teeke nen door Doeve waarop de hoofdfiguurtjes uit de verhalen en schetsen van beide auteurs door en over elkaar tuimelen. De groepjes blijven gescheiden echter, evenals de verhalen in het boek: eerst komen er twaalf van De Nève, daarna vijf van Henriette. Over de soort komische beeldkracht waar over deze dame beschikt, valt later nog wel eens iets uitvoerigers te zeggen. Wie haör „Kleine Parade" en „Gabriel" kent, weet dat wij bij haar met een bijzonder soort humor te doen hebben, die, geloof ik, in de huidigs serieuse litteratuur eenig is. Henriette van Eyk heeft, wat men wel ge meenzaam noemt, een kronkel in haar her sens, waardoor zij de gewoonste dingen op alleramusantste wijze verdraaiend en gecom bineerd weet op te disschen; naar den vorm doet het aan den muzikanten-gijn denken, waarin het jiddish element onder de oude orkestratten uitmuntte. Maar daar de geest bij haar dieper gaat dan het oppervlakkige gijntje en zij dien eigenaardigen gedachten- gang en beelding zonder zich al te zeer te for- ceeren tot een soort „stijl" heeft doen groeien, is haar geschrijf van beteekenis geworden en behoort haar werk tot de litteratuur. Tot de amusante èn geestige zelfs. Ziehier een staaltje: „Frèule Angenietje dacht naTwintig- lange jarenToen besloot ze te besluiten. Met trillende stem fluisterde ze A's naam in het harige langoor van den Pekingees. De hond was een gentleman en zweeg. Freule Ange nietje zat bij den haard, het was avond en ze breide een trui voor het comité tot aanklee- ding van den slechten zoon van den timmerman die zelf ook timmerman was, maar die nog nooit iets getimmerd had, omdat er niets te timmeren was in het dorp. En de burgemees ter had dien slechten zoon onder het oog ge bracht hoe slécht het was om slecht te zijn „En de slechte zoon had gezegd dat ie wel bloembakken wilde timmeren in de stad, maar dat-ie geen kleeren had om fatsoenlijk in te timmeren, en toen was het comité ontstaan en de trui. De trui was grauw-grijs, en bijna klaar. Freule Angenietje schudde haar hoofd tegen een gevallen steek"enz. enz. Het gevaar voor deze grappenmakerij is evi dent: het wordt spoedig een des Guten zu viel, wanneer het procédé niet economisch wordt toegepast. Ook daarin toont Henriette van Eyk zich artiste. En al heeft zij haar „Kleine Parade" met deze kortere verhalen niet overtroffen, de laatste hebben het voor deel dat men ze bij mondjesmaat tot zich nemen kan, zonder de draad van het gebeuren kwijt teraken, en zonder den smaak in deze beperkte, maar toch wel heel bijzondere ver haal trant te verliezen. Haar partner, de heer De Neve, op wiens naam reeds een aantal boeken staan en die de reputatie geniet in een aantal vreemde talen even gemakkelijk als in zijn eigene te kunnen schrijven, toont zich in dit twaalftal short zouden weinig of niets meer hooren. De dames en heeren gaan nu om de tafel zitten, waar mede deze moeilijkheid dus is opgelost. In de geluidskamer staat een groote bak met water, met een kraan waarmede geklots en het stroomen van water, het zachte kabbe len van het water tegen het schip enz. wordt nagebootst. Hier bevindt zich ook een straatje om voetstappen op klinkers te kunnen laten hooren. alsmede een klein grintpaadje voor een dergelijk doel. Verder zijn er nog diverse bellen: telefoonbei, huisschel, winkelbel, wek ker enz. Geluidscoulissen als: een schuifdeur, een ge wone deur, die men flink dicht kan laten slaan, een loketje en wat dies meer zij Allerlei hulpmiddelen staan den spelers ten dienste, en in de huiskamers door onze luid sprekers lijken al die hulpmiddelen net écht. Bij een omroep neemt de gramotheek een be langrijke plaats in. En het ies duidelijk, dat men veel platen moet bezitten, om steeds weer wat anders te kunnen laten hooren. Om eenig idee te krijgen moet men weten dat in de gra motheek van de K.R.O. ongeveer 6000 platen zijn geborgen, die een waarde vertegenwoor digen van ongeveer twintig duizend gulden. stories een zeer suggestief verteller. Hij vond hiervoor zijn stof in het leven van de moderne jonge vrouw, in het artistenleven van de wereldstad, waar dit den kant raakt van den gentleman-bohémien, in het soms fantastieke bestaan van allerlei twijfelachtige naturen. Hij kent natuurlijk Parijs als zijn zak, Nice en Monte Carlo als zijn portemonnaie en ver haalt ik herhaal het zeer suggestief en met veel routine, Alles bij elkaar een aller aardigst boekje voor de vacantie, en van ge halte goed genoeg, om het ook daarna te be waren. Iets anders is het werkje van E. van Ever- dingen, door de Brusse's te Rotterdam uitge geven en „Met Hr. Ms. Zeehond naar de Turk- sche Wateren" getiteld. Een marine-verhaal waar oud-varensgasten nog eens ferm hun hart aan kunnen ophalen als ze de eigen her inneringen van een veertig jaar terug nog vermogen op te frisschen. Aartje naar z'n vaartje.... wij lezen geloof ik, ondanks alles, nog altijd graag zéemansdingen, wij Hollan ders. De oude Werumeus Buning met zijn bootsman Klapperdos mag vervangen zijn dooi de meer-de-litteratuur-het-hof-makende heer Verhoog, het succes van diens boeken bewijst dat de zilte sfeer nog geliefd is bij het lezend publiek. Het verhaal nu van dezen heer Van Everdingen heeft nu niet de minste artistiek prtentie. Het zijn de persoonlijke herinne ringen van een ooggetuige bij een overigens weinig belangrijk feit uit onze historie. In den zomer van 1896 stuurde de Hollandsche regeering de schoener Zeehond en het fregat Johan Willem Friso naar de Turksche wate ren, omdat er weer eens oorlog tusschen Grie kenland en Turkije aan den gang was en de Nederlanders in Smyrna en andere plaatsen in geval van nood beschermd moesten wor den. Alle andere zeevarende naties deden na tuurlijk hetzelfde en zoo is het daar in die Turksche wateren een jaar lang een allerge- noegelijkst va-et-vient van beschermers ge weest, die malkander den tijd verdreven met roeiwedstrijden, visites aan den wal, terug visites aan boord, en wat dies meer zij. De schrijver behoorde tot de equipage van De Zeehond, waarvan de latere vice-admiraal Van den Bosch de commandant was. Als ik het wel begrijp was het voordeel van onze re presentatie, die tegenover de andere naties een beetje nietig scheen, juist gelegen in dat Zeehondje. Want daar was een Turksche wet, die verbood dat een schip boven een zekere maat door een zekere passage mocht varen, en omdat het Zeehondje beneden de maat was, zou het dus eventueel wél door die passage mogen varen. Wie niet sterk is moet slim zijn. Gelukkig zijn er van onzen kant geen dooden te betreuren geweest: we hooren alleen van een jongmatroos die bij het passagieren de pokken opliep, maar toch aan het eind heelhuids, zij het lichtelijk geschonden, met de anderen in Nieuwediep arriveerde. De heer Van Everdingen, die niet tot den état-major behoorde, maar tot het deel der populatie dat vóór de mast logeerde, gerekend werd, heeft met blijkbaar genoegen zijn herinneringen op' gehaald en ze aan het officieele verslag, na afloop aan de regeering uitgebracht, mogen toetsen. Hij heeft aardige foto's uit de collec' tie van den eersten officier mogen gebruiken en een bekend oud-marineofficier bereid ge vonden, zijn verhaal in te leiden. Mein Lieb- chen wat willst du noch mehr! Het zal zijn weg wel vinden. In welke Hollandsche familie is er niet minstens één lid bij de Marine of de Koopvaardij geweest, al was het maar als hofmeester of linnenjuffrouw. En de heer Van Everdingen vertelt er niets dan goeds van. De primitieve genoegens van een veertig jaar ge- N.V. GRANITO- Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soepel van prijs (Adv. Ingez. Med.) leden worden thans anders gewaardeerd, maar het karakter der menschen is niet zoo bijster veranderd, natuurlijk. De schrijver verstaat de kunst hetgeen donker is in de schaduw te laten en het leven van den zonnigen kant te zien, Wij zeiden het reeds: op het aureool van een Van Schendel of Slauerhof is hij niet jaloersch.en als gij, lezer, van een ouder- wetsch reisverhaal houdt dat bovendien ge garandeerd historisch isneem hem aan mede in uw strandstoel. Ter afwisseling van de scheepsladingen prikkellectuur over onze onderbewuste slechte intenties en onze al te bewuste smakeloosheden, is zoo'n simpel ma- trozenpraatje misschien versterkend. Tenzij we al te ver weg zijn? Voor de Kameleon-Serie van de Hollandia- Drukkerij (goede romans voor volwassen meis jes i schreef Willy Corsari haar Wiek's Wonder kind. Na haar „Man zonder Uniform" weten wij waartoe deze knappe schrijfster in staat is en het verbaast dus ook niet dat zij ook een goed meisjesboek presteert dat aan de eischen van dezen tijd beantwoordt. Het is leutig zon der flauw te zijn en de avonturen van het wonderkind zoowel als het moderne, zoo wél bij de pinken zijnde type, dat Wiek heet, zijn vlot en prettig beschreven. Als nu pa zijn zee hondje, ma haar loopband en de dochter haar wonderkind Zondag mee naar Zandvoort neemt en ze tusschen de koffie en het middag maal nog eens omruilen, zal de middag om zijn voor ze het weten en niemand hoofdpijn krij gen. Wij ontvingen dezer dagen bovendien nog: „Valsche edelsteenen", een roman uit het hedendaagsche Rusland door A. I. Woinowa (uitg. Schuyt, Velsen). „Paniek op de Miss Brooklijn" door Jan Apon (uitg. A. W. Sijthoff, Leiden), „Het Buur meisje" een nieuw boek van Elizabeth Zer- nike (uitg. Wereldbibliotheek) en een nieuwen bundel gedichten door Willem van Iependael „Over de leuning en langs de Kaai", die bij E. M. Querido verscheen. 20 Juni '34. J. H. DE BOIS OP DE NOORDZEE. MET DE N. R. V. Zondag voeren met de Nederlandsche Reis- vereeniging een 100-tal toeristen op de Noord zee. Deze enkele regels zouden voldoende ver slag zijn als het niet zoo'n buitengewoon aangename reis was geweest. In de ochtend uren waren 500 leden van de N.R.V. met de gepavoiseerde „Oranje Nassau" van de Maat schappij „Zeeland", met kapitein Ouwehand Wanneer spieren gespannen en verwrongen zijn door de pun, wrijf dan de stijfheid en de pijn weg met Absorbine Jr. Het dringt diep in de spieren en direct voelt U de weldadige warmte, die het bloed doet stroomen naar de pijnlijke plekken. Onzuiverheden, die zich verzameld heb ben, worden weggevoerd en weg is de pijn Absorbine Jr. is een verzachtend smeersel, dat gebruikt wordt door trainers en athleten voor pijnlijke en overwerkte spieren. Het is tevens een sterk werkend anusepucum voor huidinfecties. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van du blad. ABSORBINE^ (Adv. Ingez. Med.) op de brug. van Viaardlngen vertrokken, pre cies twee uur lag de boot voor den toeristen steiger in IJmuiden. En bracht daar vertier, want intusschen was er een flink aantal groo te touringcars gearriveerd, vrijwel het ge- heele bootgezelschap nam daarin plaats en trok verder om tegen den avond de eigen haardsteden weer op te zoeken. Het tweede gedeelte van het programma werd intusschen reeds afgewerkt. Eveneens met eer. flink aantal reisauto's kwamen nieu we reizigers aan. waarinder meer dan twee honderd uit Amsterdam en ruim honderd ui: Haarlem en omgeving. Klokke drie klonk het „voor en achter klaar", de trossen gingen los de „Oranje Nas sau" draaide langzaam en onder gewuif van zakdoeken, en geblaas van de stoomfluit ging het de haven uit, tusschen de Dieren door er. als een lang lint vertoonde zich even later de Nederlandsche kust met de blanke toppen der duinen, de groote gebouwen van de kustolaat- sen. de wiemelende mierenhoopjes die bij na dere beschouwing baders bleken te zijn. de radiomasten van Noordwijk en Scheveningen. de Pier en als wij dan tegen zes uur een duik in de eetzaal nemen om den inwendiger mensch te versterken is het lichtschio ..Maas" alweer in zicht en loopt ook de tweede helft der reis ten einde. Vlaardingen had z'n steiger klaar, de bus sen stonden gereed en ieder trok tevreden huiswaarts. Maar niet dan nadat nog even werd genoten van het prachtige natuurtafe reel dat de Maasstroom met het trotsche scbeeDvaartverkeer biedt. De N.R.V. heeft er slag van dergelijke za ken te organiseeren. Duizend menschen een Zondag od zee te brengen is geen kleinigheid en wij zetten onze hoedjes af voor de heeren J. Panman, de algemeene voorzitter en M. van der Vliet, bestuurslid van de afdeeling Rotterdam, die zich met de zorgen van deze reis in hoofdzaak hadden belast. De bedoeling, propaganda te maken voor de grootere zeereizen zal zeker bereikt zijn. de reis kan als bijzonder goed geslaagd be schouwd worden. We hopen voor de N.R.V dat velen van degenen die Zondag mee reis den. zich aangetrokken zullen gevoelen voor de langere reizen en daardoor zullen profi- teeren van de genoeglijke rust die er op onze zeekasteelen heerscht. We mogen er ook nog wel even op wijzen, dat deze dubbele reis een goed staaltje van Nederlandsch toerisme was. waarvoor de N. R. V. zeker een pluimpje toekomt. 12 Wijziging schoolgeld avondschool Han dels- en Nijveiheidsonderwijs 13. Verplaatsing Middelbare school voor meisjes met 5-jarigen cursus. Benoeming: a. lid C o jn missie Gemeente-beery ven; (Lichtfabr. Slachthuis), b. lid Commissie Arbeids- en Pensioen zaken; c. lid Commissie Onderwij zaken, alle vacature Boes. d. lid Bestuur Vereeniging voor Nijverheids onderwijs. e. tijd. leerares Engelsch H. B- S. A met o- jarigen cursus. SCHEEP VA ARTBERICHTEN TENTZENDIXG. De Tentzending van den Ned. Chr Ge meen schapsbond zal samenkomsten houden in zijn tent, die geplaatst zal worden op het ter rein Paul Krugerkade, hoek Benviljoenstraat (Haarlem-Noord). De samenkomsten worden opgeluisterd door zang en muziek: zij vinden plaats dagelijks om 8 uur n.m. De eerste samenkomst wordt gehouden Woensdag 27 Juni, de laatste Woens dag 4 Juli a.s. Zaterdag 30 Juni, 's middags 3 uur zal er een kindersamenkomst zijn. Sprekers zijn: Ds. H. J. Couvée. Ds. J. P. van Heest. Ds. P. A. Lehmann. Majoor J. H. Kamp. J. Makkelie. F. A. Stroethoff Jr.. H. Veiakamp. B. Prattenburg en J. W. van Zeijl. GEMEENTERAAD Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag, 27 Juni 1934, des namiddags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift Mej. L. J. Vermeer om eer vol ontslag als onderwijzeres aan school No. 7. Alsvoren van Mej. C. Westendorp, om eer vol ontslag als onderwijzeres aan school No. 25 2. Aanvaarding schenking Dep. Haarlem der Mij. „Tot Nut van 't Algemeen''. 3. Rekening en verantwoording over 1933 douchebadhuizen. 4. Regeling verhoogd verhaal pensioensbij drage. 5. Wijziging wachtgeldregeling personeel Middelbaar Onderwijs en Verordening tot toekenning van wachtgeld aan ambtenaren in vasten dienst. 6. Verkoop grond: a. Merovingenstraat (F. Schipper) b. Vergierdeweg (H. van Roode) c. Pleiadenstraat (H. Mulder) l'. Aanvaarding van voor straat bestemden grond: e. Kruisstraat b. Tusschen de begraafplaatsen aan den Schoter weg. 8. Schrijven Burgemeester en Wethouders inzake woning- en huurvraagstuk. 9. Uitbreidingsplan Dubbele Buurt. 10 Overeenkomst Haarlemmermeer inzake toelating leerlingen scholen voor Uitgebreid lager onderwijs. 11. Overeenkomst met buitengemeenten in zake toelating van leerlingen tot Middelbare scholen enz. HOLLAND-AMERIKA LIJN Veendam, 23 van N.-York n. Rotterdam Delftdijk (uitreis) 23 van Swansea Volendam m. Rott. n. New York 23 v. Boulogne Damsterdijk, Rott. n. Vancouver, 22 te Los Angeles HALCYON LIJN Stad Haarlem 23 v. Rj^tt. n. Porto Ferrajo Stad Amsterdam Lulea n. Vlaardingen, p. 22 Brunsbuttel HOLLAND-AFRIKA LIJN Nijkerk (uitreis) 23 van Kaapstad Klipfontein (thuisreis) 23 te Rotterdam HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN Reggestroom (uitreis) 18 te Freetown HOLLAND-AUSTRALIë LIJN Almkerk 23 v. Launceston n. Sydney JAVA-CHINA-JAPAN LIJN Tjibadak 21 van Batavia naar Hongkong KON. NED .STOOMBOOT MIJ. Calypso 23 van Amsterdam te Rotterdam Rhea Amst. n. Gdynia p 23 Holtenau Telamor. 22 van Varna naar Constantza Triton Savona n. Amst. p. 22 Finisterre Vesta 22 van Lissabon n. Amsterdam Aurora 22 van Messina naar Palermo Vulcan us 22 van Genua naar Jaffa Deucalion 22 van Beyrouth te Samos Tiberius 22 van Savona naar Livorno KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Saturnus 23 van Rotterdam naar Tanger Crynssen W.-ïndië n. Amsta 22 (12.32 v.m.) 625 mijl v. Plymouth, 24 (v.m.) te Plym. ver- Fauna 23 van Venetië te Amsterdam Theseus 23 van Amsterdam naar Hamburg KON. HOLLANDSCHE LLOYD Flandria (thuisreis) 22 van Bahia ROTTERDAMSCHE LLOYD Dempo (uitreis) p. 23 Ouessant Indrapoera (uitreis) 22 van Villefranche Sibajak (thuisreis) 22 van Tanger Blitar thuisreis) 22 te Barcelona, vertr. 26. Siantar 23 van Rotterdam naar Soerabaja ROTTERDAM-ZUID-AMERIKA LIJN Alphacca (thuisr.) 22 van Bahia SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN Kota Inten 22 v. Kaapstad n. Algoabaai. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN Machaon Batavia n. Amsterdam p. 22 Perim City "of Wellington 23 v. Rott. te Dairen City of Bath, Rott. n. Dairen 22 v. Suez Stentor, Batavia n. Londen 23 van Amsterdam Polydorus 23 van Amsterdam naar Batavia AGENDA Heden: MAANDAG 25 JUNI Aandeelhoudersvergadering van de N.V. v.h. Gebrs. Merens, Bosch en Bovenstraat 20, 8 u. Rembrandt Theater: Een meisje met tem perament. Op het tooneel: De song-singers. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Hold your man. (De sterk ste band). 8.15 uur. Cinema Palace: De Broadway-Revue. Op het tooneel: K. en C. Speenhoff. 7 en 9 15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 26 JUNI Coué Stichting. Vestestraat 1: Lezing van den heer B. v. d. Meer. 8.15 uur. N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beynes. Aandeelhoudersverga dering. 12 uur. Brinkmarth, Groote Markt. N.V. v. Waveren's Graanhandel. Aandeel houdersvergadering. 11 uur. Kenaupark 5. Bioscoopvoorstellingen FEUILLETON „Juist, juffrouw Bellay. Waar zou de grens zijn, dat een schuldige moet worden gestraft? Ik weet het niet. en ik zal het nooit weten. De rechter zal het moeten uitmaken. Het is mijn taak, te probeeren den schuldige aan te wijzen, even goed als het uw taak is het leven van den patient te rekken. Wilt u mij nu antwoorden?" „Ik zal het probeeren". „Nu dan, hoe gedroeg mevrouw Gars zich, toen zij merkte dat haar man was vermoord?" „Dat wist zij in het begin zelf niet. Zij had alleen gezien, dat hij dood was. Toen zij hier in de kamer kwam viel zij flauw. Ik heb haar toen bijgebracht, en ondertusschen ging dok ter Sestri naar boven. Na een poosje kwam hij weer beneden en vertelde, dat mijnheer Gars was vermoord. Willy Gars ving dat op, en raakte toen natuurlijk heelemaal over stuur. Zij gilde, dat Hilda mevrouw de Boom het had gedaan, omdat John Gars zijn vrouw en kinderen niet in den steek wil de laten voor haar. Toen wond Hilda zich vreeselijk op, en zei, dat Willy het zelf had gedaan, omdat John niet meer van haar hield. Later zei Hilda ook nog dat Wim Grond het had gedaan, omdat hij met Willy wilde trouwen. En eindelijk zei Sestri, dat hij zelf het ook wel kon hebben gedaan, om de be trekking van John Gars te krijgen. Enfin, iedereen was vreeselijk overstuur; het leek wel of ze hem allemaal samen hadden ver moord". Annie zweeg. ,.Het is voldoende", zei de inspecteur, „ik dank u wel juffrouw Bellay. Wilt u nu het ge zelschap in den tuin gaan begroeten, dan zal ik mijn chef voorstellen, de bewaking op te heffen". „Dus", vroeg Annie weer, „U bent nu over tuigd, dat geen van hen het heeft gedaan?" „Het spijt mij erg. juffrouw Bellay, maar daarover kan ik mij niet uitlaten. Om een courantenuitdvukking te gebruiken: In dit stadium kan de minister geen vrijheid vinden nadere mededeelingen te doen. Maakt u zich over schuld of onschuld geen zorgen". „Het zijn mijn vrienden, allemaal. Ik zou het verschrikkelijk vinden „Wat gebeurd is, is gebeurd", zei hij, „dat is het verschrikkelijkste van alles. Gaat u nu naar den tuin. juffrouw Bellay". Annie ging, en vond haar vrienden in den tuin. Zij deden blijkbaar hun uiterste best, hun gevoelens te verbergen. Sestri wees op de eerse blaadjes van een plant, die uit den winterschen bodem te voor schijn kwamen; Hilda bukte zich om het be ter te kunnen bekijken; ook Willy en Grond keken vol belangstelling naar dit eerste tee- ken van leven in het vroege voorjaar. Zij waren verrast toen zij Annie opmerk ten. Blijkbaar had het hun moeite genoeg ge kost, belangstelling te toonen voor wat er uitbotte in den kleinen tuin, en was ieder van hen bezig in zijn eigen gedachten, en angstig dit te laten merken. Elke afleiding was wel kom. „Waar kom jij vandaan, Annie?" vroeg Sestri. „Ik was natuurlijk gisteravond veel te laat, antwoordde zij, „vanmorgen moest ik bij de directrice komen, en ik verwachtte, dat ik vreeselijk op mijn kop zou krijgen. Maar toen ik had verteld dat er gebeurd was, bood ze mij zelf aan, een paar dagen verlof te nemen. Wel, ik dacht, dat ik misschien iets voor jullie zou kunnen doen, en hier ben ik". „Je bent een schat. Annie", zei Willy warm en trok haar tegen zich aan. ,.Houd u maar goed", fluisterde Annie. „Zeg Annie", kwam Sestri, „wat zei de di rectrice wel, toen ze hoorde wat er gebeurd was?" „Ze was natuurlijk heelemaal ontdaan en nu zal het heele ziekenhuis wel in rep en roer zijn. Ze hebben, geloof ik, het politiebureau al opgebeld en den wethouder, om te vragen wat er nu moet gebeuren". Op dat oogenblik kwam de inspecteur Beitel den tuin in. „Dames en heeren", zei hij, met een opge wekt gezicht, alsof hij een gezelschap feestvie renden toesprak, „ik heb een prettige mede- deeling voor U. Maar ik geloof dat het beter is, dat wij naar binnen gaan, omdat het niet noodig is. dat uw belangstellende buren ons gesprek hooren". Hier keek hij, knipperend tegen het licht naar de dunne en lage schut tingen die den tuin omgaven en waardoor alles wat daarbinnen werd gesproken, zeker hoor baar zou zijn. De anderen volgden hem naai de eetkamer, en zagen hem vol verwachting aan. „Ik heb mijn chef opgebeld", vervolgde nu de inspecteur, „en die heeft goedgevonden, dat u geheel wordt vrijgelaten in uw doen en laten. Hij heeft aan zijn toestemming slechts één voorwaarde verbonden, namelijk, dat u, wanneer u van plan bent de stad te verla ten. van te voren daarvan even kennis geeft aan mij. Ik, of anders mijn plaatsvervanger zijn dag en nacht te bereiken aan het politie bureau. Een telefoontje is voldoende. Ik vertrouw dat u hiertegen geen bezwaar zult hebben". En toen niemand bezwaren opperde, ging hij voort: „Ik begrijp heel goed, dat mijn tegenwoor digheid hier u geen van allen aangenaam kan zijn geweest Niemand is daarvan meer over tuigd dan ik. Maar il( hoop, dat u zult aanne men, dat ik u niet meer heb lastig gevallen dan strikt noodig was. Wij hebben elkaar on der pijnlijke omstandigheden leeren kennen; ik hoop van ganscher harte, dat ik u nog eens in een gelukkiger toestand zal terugvinden" En met deze woorden stak de waardige man Willy de hand toe, die deze, aangedaan on danks zlchzelve, drukte. Vervolgens nam hij afscheid van de ande ren. het laatst van Sestri. ..Denkt u nog eens na. mijnheer Sestri", raadde hij hem met gedempte stem, „over uw telefoongesprek van gisteravond". „Ik zal erover denken, mijnheer de inspec teur, en ik hoop binnenkort nog eens met u te komen praten". De politieman zag hem ernstig aan. „Overbegon hij. „Over de scheppingen van den onvolpre zen Dante," zei Sestri luchtigjes. De recher cheur boog plechtig. „Het zal mij een groote eer en een buiten gewoon genoegen zijn", antwoordde hij en ging toen snel de kamerdeur uit. Even later sloot zich de huisdeur achter hem. Er kwam een merkbare ontspanning in de stemming, maar Wim Grond zei zorgelijk: „Nu kunnen wij natuurlijk geen van allen een stap verzetten, zonder een diender op onze hielen te hebben. En als we de stad uit gaan is de man, die met een sigaar in zijn hoofd tegenover ons zit, natuurlijk een stille verklikker". „Ga dan nlet-rooken reizen", raadde Ar nold Sestri hem aan. „Menschen", zei Wim Grond, „ik ga er op uit. Ik heb lang genoeg stil gezeten en ik verlang er naar weer eens de straat op te gaan, al is het dan ook met een klabak op tien pas achter mij". Will, houd je taai kindje; ik mag je nog wel eens komen opzoeken is het niet? En jij Hilda, sla je er ook maar doorheen. Je ziet me dezer dagen nog wel eens". De anderen namen nu ook afscheid, Sestri ging naar zijn kamers en zou 's middags weer naar het ziekenuis gaan, Annie ging met Willy naar huis. Hilda en Willy kusten elkaar als goede vriendinnen, maar het was, zooals Sestri had voorspeld, gedaan met de innige verstand houding van den vorigen avond, de oude ge voelens van wantrouwen waren nog niet ver dwenen, en nieuwe hadden zich misschien er bij gevoegd. „Ik kom gauw eens aan", zei Hilda zonder overtuiging. „Ja, stel het vooral niet te lang uit", ant woordde Willy maar de aanmoediging klonk als een koele beleefdheidsphrasej Toen de anderen waren gegaan, bleef Hilda alleen achter in de stilte van haar warme, sche merdonkere kamers. Zij keek iang en ver langend om zich heen, alsof zij iemand ver wachtte, die haar zou komen troosten in haar eenzaamheid. Maar de stilte bleef on- verbroken, en dof de eenzaamheid van net huis. Zij sloeg de handen voor de oogen. „John", kermde zij „John". Willy ging gearmd met Annie naar huis. Naarmate zij naderden ging zij langzamer. „Ik durf bijna niet", fluisterde zij, „het zal alles zoo heel anders zijn zonder John. Ik kon hem geen seconde missen, Annle, ik hield zoo vreeselijk veel hem hem. En nu Annie antwoordde niet. maar drukte zacht jes en medelijdend haar arm, en troonde haar mee naar huis. Toen zij de voordeur naderde bleef zij staan, en keek achterom, alsof zij wilde vluchten. Maar de deur ging open en haar moeder stond voor haar. „Mijn kindje", zei ze, „mijn arme kleine kindje. Ik weet alles, Annie heeft mij gewaar schuwd". En zij trok Willy, die nu gelaten scheide, als een kind dat verdwaald is. en zijn huis heeft teruggevonden aan haar borst. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7