postgirodienst DINSDAG 26 JUNI 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 6 PERSONEEL PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Verlaging der salarissen. VOOR HET LAGERE PERSONEEL KINDERTOESLAGEN In de Prov. Sta ten-verga dering van 9 Jan. jl. deden Ged. Staten mededeeling van hun voornemen, spoedig eene algemeene herzie ning van het Salarisreglement ter hand te nemen. Was aanvankelijk bij Ged. Staten de gedachte gerezen, dat liet in de gewijzigde omstandig heden wellicht aanbeveling zou verdienen, op het voetspoor van het Rijk, door invoering van huwelijks- en kindertoelagen, stand plaatsaftrek voor ongehuwden, in groote ma te rekening te houden met de individueele behoeften der ambtenaren, zij hebben daar van, mede op advies der Centrale Commissie voor georganiseerd overleg, afgezien. De door den economischen toestand onvermijdelijke verlaging van de salarissen kan ook op an dere wijze worden tot stand gebracht en be hoeft niet te leiden tot wijziging van het be ginsel, dat tot dusverre steeds aan de saia- rieering van het provinciaal personeel in Noordholland ten grondslag heeft gelegen, beginsel, krachtens hetwelk een ambtenaar met een gezin behoorlijk van zijne bezoldiging moet kunnen bestaan. Slechts in één opzicht wijkt het thans aan geboden ontwerp in beginsel van het gelden de reglement af. Nu, mede tengevolge van het volledig pensioensverhaal. de bezoldigingen belangrijk worden verlaagd, achten Ged. Sta ten deze voor ambtenaren met een groot ge zin in de lagere bezoldigingsklassen niet meer voldoende. Ged. Staten hebben daarom gemeend te moeten voorstellen, thans over te gaan tot in voering van een kindertoelage van f 52 per kind tot de voltooiing van het achttiende jaar te beginnen bij het derde kind, echter met deze beperking, dat de toelage niet genoten wordt door ambtenaren, wier bezoldiging f 3000, of meer bedraagt en dat zij ten aanzien van ambtenaren, wier bezoldiging minder dan f 3000 beloopt, desnoodig zooveel verlaagd wordt, dat de toelage, vermeerderd met de be zoldiging, genoemd bedrag niet te boven gaat. In andere opzichten wenschen Ged. Staten de algemeene grondslagen der salarieering niet aan te tasten. Inzonderheid achten zij het niet gewenscht den standplaatsaftrek in te voeren, omdat die invoering voor een groot deel van het personeel, in verband met de geographische ligging van sommige takken van dienst, tot onbillijke gevolgen zou leiden. Tal van ambtenaren, werkzaam bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf en het Provin ciaal Waterleidingbedrijf en dus standplaats hebbende te Bloemendaal, wonen in de ge meente der le klasse Haarlem, terwijl omge keerd verschillende ambtenaren van de Pro vinciale Griffie en van den Provincialen Wa terstaat, wier standplaats derhalve Haarlem is. woonplaats hebben in Heemstede en Bloe mendaal, welke gemeenten in een lagere klasse gerangschikt zijn. Op deze gronden hebben Ged. Staten be sloten voor te stellen, de tot dusverre geno ten salarissen procentueel te verlagen en zij brachten daarom bij de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg het denkbeeld in bespreking om het percentage dier verlaging te stellen op acht. Deze Commissie bleek ech ter in meerderheid van gevoelen, dat een zoo groote verlaging, in het bijzonder voor de be zoldigingsklassen der werklieden, tot gevolg zou hebben, dat de loonen niet zouden beant woorden aan het vooropgestelde beginsel, dat zij voldoende zouden zijn om aan ambtenaren met een gezin met twee kinderen een behoor lijk bestaan te verzekeren. Met name werd er door haar op gewezen, dat de bezoldiging zou dalen beneden die, welke door Rijkswerklie- den in vergelijkbare functies volgens het Be zoldigingsbesluit 1934 worden genoten. Zij stelde derhalve voor, dit percentage op vijf te stellen. Ged. Staten konden de juistheid van dit betoog niet geheel ontkennen, doch meenden anderzijds, dat eene verlaging van de hoo- gere jaarwedden met slechts 5 procent niet voldoende in overeenstemming met de bedoe ling der wijziging van het Salarisreglement zou zijn. Zij besloten daarom, voor te stellen de jaarwedden in dier voege te verlagen, dat de vermindering voor de lagere klassen 5 pet. zou bedragen om daarna geleidelijk tot 8 pet. voor de hoogste klasse van het Reglement te stijgen. Het is Ged. Staten niet ontgaan, dat de op deze wijze berekende nieuwe salarisnormen voor vele functies boven het peil van het Be zoldigingsbesluit 1934 uitgaan en vooral voor de hbogere ambtenaren niet onbelangrijke verschillen met de Rijksnormen vertoonen. Ongemotiveerd zijn deze verschillen echter geenszins. In de eerste plaats zijn zij te ver klaren uit het feit, dat de ambtenaren, die het hier betreft, veelal werkzaamheden verrich ten, welke bij de overeenkomstige dienstvak ken van het Rijk aan ambtenaren, die een hoogeren rang bekleeden, worden opgedragen. Eene vergelijking van de bezetting der Mi nisteries met die van de Provinciale Griffie toont dit ten duidelijkste aan. Een verdergaande gelijkschakeling met het Bezoldigingsbesluit 1934 achten Ged. Staten niet in het belang der Provincie. Hetzelfde geldt voor de salarieering van de niet in het Salarisreglement genoemde Hoofd ambtenaren, ten aanzien waarvan Ged. Staten een afzonderlijk voorstel doen. Eene aanvankelijk opgemaakte overgangs bepaling hield in, dat de in dienst zijnde werksters, dienstboden, typisten, stenotypisten en chef-steno typisten hare vóór de in wer- kingtreding der wijziging geldende bezoldi gingen zouden behouden. Bij nadere overwe ging zijn Ged. Staten tot de slotsom gekomen, dat dit standpunt niet te handhaven is, doch dat er wel aanleiding bestaat den overgang naar de nieuwe salarissen voor deze functio narissen. wier bezoldiging naar verhouding veel sterker daalt dan die der overige ambte naren, geleidelijk te bewerkstelligen. Zij stel len daarom voor, door vaststelling van over gangsbepalingen voor te schrijven, dat aan haar gedurende vijf jaren na de inwerking treding van besluit eene tijdelijke, geleidelijk dalende toelage zal worden verleend, berekend op de basis van het verschil tusschen hare nieuve bezoldiging en die, welke zij zouden genieten, indien de voor hare functie gelden de bezoldiging slechts met eenzelfde percen tage als de overige functies ware verlaagd. Deze tijdelijke toelagen zullen bedragen f 2.88, f 2.31, f 1.74, f 1.16 en f 0.58 in het le, 2e, 3e, 4e en 5e jaar. CONCERT VAN DE GROOTE HOUTSTRAATVEREENIGING. VOORAFGEGAAN DOOR EEN OPTOCHT. Maandag stelden op het Plein de Harmonie Crescendo en de Koninklijke Militaire Kapel zich op, die een marsch zouden maken door de stad, welke marsch vooraf ging aan een concert in Den Hout. Voorop liep de Harmonie Crescendo, die marschmuziek ten gehoore bracht, daarachter volgde in twee autos het bestuur der Groote Houtstraatvereeniging, die haar 25-jarig ju bileum viert, gevolgd door de Koninklijke Mi litaire Kapel onder leiding van den kapitein directeur C. L. Walther Boer, die de Harmonie Crescendo afwisselde. Van het Plein ging het door de Groote Houtstraat, over de Groote Markt en via de Koningstraat en de Gierstraat weer naar het Plein en toen verder over de Dreef en Fon teinlaan naar Den Hout. waar een tent was gebouwd tusschen hotel Den Hout en Dreef- zicht. Daar gaf de Koninklijke Militaire Kapel een concert. De toegang tot den Hout was voor de fietsers afgesloten, doch de overige duizenden, die waren samengestroomd, kon den de muziek van de kapel goed volgen. Ook in de stad had de optocht veel be kijks en talrijken liepen en holden achter de marschmuziek aan. Dit concert besloot den tweeden dag der feest- week van de jubileerende Groote Houtstrxat- vereeniging. De burgemeester was bij het concert aan wezig. Woensdagmiddag is de propaganda-optocht waaraan 34 firma's met ongeveer 60 wagens, fietsen, muziekcorpsen, e.d. deelnemen. DE PROVINCIALE WEGEN. OPHEFFING VAN DE HAARLEMMERMEER SPOORLIJNEN? STAND DER WERKZAAMHEDEN. Aan het verslag inzake den aanleg van pro vinciale land- en waterwegen in Noord-Hol land ontleenen wij: Tracé HaarlemSchipholAmstel veenDiemen's-GravelandBussum. Ter zake van de verbinding tusschen het kruispunt van den Spaarnwouderweg en den Spieringweg in den Haarlemmermeerpolder heeft eenige maanden geleden te 's-Graven- hage onder leiding van den Inspecteur-Ge neraal der Spoor-en Tramwegen een bespre king plaats gehad tusschen vertegenwoordi gers van den Rijkswaterstaat, het ministerie van Defensie en den Provincialen Waterstaat Naar aanleiding daarvan heeft de minister van Waterstaat dezer da- dagen verzocht de overbrugging van de spoorlijn HaarlemHoofddorp nog eeni- gen tijd uit te stellen, opdat eerst zal kunnen worden onderzocht of die lijn wellicht voor opheffing in aanmerking komt. Korten tijd geladen hebben Ged. Staten van den minister van Defensie toestemming verkregen om in afwachting van het tot standkomen van de akte van overdracht over de terreinen van het tort Schiphol te beschikken. De voorbereidende maatregelen voor den brugbouw, bestaande in het sloopen van het fort en van de overige gebouwen zul len nu met spoed worden getroffen. Het grondwerk van het gedeelte van de aarden baan tusschen den Amstelveenschen weg en den Amstel te Ouderkerk is nagenoeg voltooid. Het viaduct in de spoorlijn Amsterdam AalsmeerAmstelveen, dat door de Neder- landsche Spoorwegen voor rekening van de Provicie Noord-Holland gebouwd wordt, is eenigen tijd geleden aanbesteed. Met de uit voering is inmiddels begonnen. Tracé HaarlemHeemstedeAals meerUithoorn. Met den eenigen eigenaar, met wien nog geen overeenstemming was verkregen over de gronden voor het gedeelte tusschen het Wipperplein en de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder bij de Cruquius. is na langdurig overleg onlangs een regeling ge troffen. Het grondwerk op het genoemde gedeeltte, alsmede op het aansluitende vak tusschen de Cruquius en de Noordelijke afbuiging van de Kruisvaart, hetwelk onderhands is opgedra gen voor een bedrag van f 39.000.— is vrij wel voltooid. De aanleg van de rijbaan en het rijwielpad is ter bespoediging bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen voor een be drag van f 26.100,het werk is in uitvoe ring. De onteigeningsprocedure terzake van de benoodigde perceelsgedeelten in de kom van Hoofddorp is kortgeleden afgeloopen; het werk zal in den loop van dezen zomer worden afgemaakt. Het maken van de opritten naar de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder bij Aalsmeer, het aanbrengen van de fundeering en de deklaag op deze opritten, het aanbrengen van de fundeering op het ge deelte tusschen de Ringvaart en de Ring vaart van den Stommeerpolder en het aan brengen van de deklaag op het gedeelte tus schen de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder en den Dorpsweg te Aalsmeer, is voltooid. Het viaduct onmiddellijk benoorden het em placement Aalsmeer, hetwelk door de Neder- landsche Spoorwegen op kosten van de Pro vincie zal worden gebouwd, is kort geleden aanbesteed. Met de uitvoering is bereids een aanvang gemaakt Tracé HembrugLimmen Castricum. Het aanbrengen van de fundeering en de deklaag, benevens het aanbrengen van een rijwielpad op het gedeelte tusschen Wormer- veer en de grens tusschen Assendeift en Uit geest, is gereed gekomen. Op den 31sten Ja nuari j.l. is de weg tusschen de Hembrug en den Rijksweg Haarlem—Alkmaar bij Limmen over de geheele lengte voor het verkeer open gesteld. De aarden baan van het gedeelte Lim menBakkum is voor het grootste gedeelte gereed. Het viaduct over de spoorbaan Uit geestAlkmaar, hetwelk door de Nelerland- sche Spoorwegen voor rekening van de Pro vincie Noord-Holland wordt gebouwd, is in uitvoering. Een gedeelte van den weg BakkumCas tricum aan Zee, dat door de duinen loopt, wordt in werkverschaffing gebracht op een kruinsbreedte van 15 M., met het werk is kortgeleden aangevangen. STEUNGORDELS EN GELEGENHEID S-COR SETS Corsetten voor Hangbuik en na operatie; alle voorzien van gepatenteerde trek honden. Levering op dokters advies. ^vanRiöS^ Opgericht 1869 GROOTE HOUTSTRAAT 20—22 (Adv. Ingez. Med.) Voor den Kantonrechter. Links van den weg We kennen allen den weg, die langs „Kraan tjelek" voert en we weten dus, dat die weg een slangachter beloop heeft, dat er geen rij wielpaden zijn en dat een voetganger zich daar met de grootst mogelijke voorzichtigheid moet voortbewegen of zich in het struikgewas moet verbergen. Dat het, op dergelijke wegen gevaar ople vert om een auto een gangetje van 50 of 60 K.M. te geven, behoeft geen betoog en even min, dat het onverantwoord is van een auto bestuurder om bochtjes af te snijden. Het' begrip te snel rijden en veilig rijden is zeer betrekkelijk en van allerlei omstandig heden afhankelijk. Op gemelden weg kwamen op 15 April twee personenauto's elkaar in een bocht tegen, de eene reed rechts of zoo goed als rechts met een snelheid van 40 K.M., de ander sneed de bocht af met een 60 K.M. vaart. De 40 K.M. remde sterk, want hij zag een aanrijding aan komen, de ander zwenkte naar rechts, maar de wagens raakten elkaar en de 60 K.M. kwam onderstboven in de struiken terecht. Persoonlijke ongelukken waren er wonder boven wonder niet. maar wel was er mate- rieele schade. De 60 K.M. had een verdediger en deze trachtte aan te toonen, dat de aanrijding het gevolg was van het krachtig remmen der te genpartij, doch de ambtenaar van het open baar ministerie bekeek de zaak anders. Hij was van oordeel dat links van den weg en 6o K.M. op dat gevaarlijk weggetje ontoelaatbaar was en vorderde 75 boete, mede in vei'band met de gevolgen. De verdediger zei: die aanrijding staat er eigenlijk buiten, datf is meer een civiele aan gelegenheid, doch de ambtenaar was het er niet mee eens en oordeelde, dat de aanrijding bij de strafmaat een woordje meesprak. De kantonrechter zal over 14 dagen vonnis wijzen. Altijd de remmen „Ja, als dat meisje niet plotseling den Rijksstraatweg had willen oversteken, was er niets gebeurd", zei de verdachte en de kan tonrechter gaf volmondig toe, dat het zeer onvoorzichtig van het meisje was geweest, maar voegde hij erbij als uw remmen beter waren geweest, zoodat u bij uw matigen gang op heel korten afstand had kunnen stop pen, was het meisje er waarschijnlijk ook goed afgekomen. En daarom kreeg de autobestuur der 30 boete voor dé ondeugdelijke remmen. Een ander had te Aalsmeer een aanrijding met een andere auto gehad, die links van den weg reed. „Dat is juist", zei de ambtenaar en die andere autobestuurder zal daarvoor ook terecht staan, maar als u goede remmen had gehadLaten we eexis hooren, wat de des kundige van het remveimiogen zegt. En toen kwam de deskundige verklaren, dat hij met de handrem den wagen eerst op 40 M. tot stil stand kon krijgen en met de voetrem op 22, zulks met de bescheiden snelheid van 30 K.M. De verdachte had hiervoor een excuus. Voordat de deskundige den wagen aan een remproef onderwierp, had de veldwachter dit gedaan door zich naast den bestuurder te zetten en te commandeeren: „Rij!" en dan opeens: ,.Stop!". „Hiertegen waren de remmen niet bestand", zei verdachte: „dat ging te plotseling". Hij had dus liever gezien, dat de veldwachter had gezegd, terwijl ze aan 't rij den waren: „Sluit je gas af, laat 't wagentje dan wat uitloopeix, druk nu zachtjes de rem aan en als de wagen bijna stilstaat, wat ste viger". 't Waren dus remmen, waarop het opschrift had moeten staan: „Voorzichtig behandelen, breekbaar!". De ambtenaar had met dat soort remmen niet veel op. Stel, dat je in Amster dam rijdt, dan kun je elk oogenblik plotseling moeten stoppen en van een keer of wat stop pen mogen ze toch niet uit het lid raken, 50 boete vroeg de ambtenaar, maar de kanton rechter wilde er voor dezen keer nog eens vijftien van maken. WACHTGELDREGELING. Naar aanleiding van de bekende motie van mevr. MaarschallKomin en het adres der Vereeniging van leeraren stellen B. en W. aan den raad voor een wijziging aan te brengen in de verordening regelende de wachtgelden voor gemeentepersoneel, die aan het veplangen, van op wachtgeld gestelden geen pensioen-premie te verhalen tegemoetkomt. Betaling Abonnementsgeld per NA/ij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeldtevol- doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen.Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE. DE TELEFOON. ER KOMT EEN BOODSCHAPPENDIENST. Wij kunnen ons moderne leven niet meer denken zonder telefoon. Wie zou haar weer willen missen? Het is evenwel zeker dat alle mogelijkheden die de telefoon biedt nog niet uitgebreid zijn. Een van de ongemakken is, dat men op reis en op visite zijn toestel niet kan meenemen. Komt men thuis, dan wordt het zwarte kastje aangekeken met de vraag: wie heeft mij in mijn afwezigheid opgebeld? Welke boodschap heb ik gemist, die ik toch eigenlijk had moeten ontvangen. Wie wou zaken met mij doen? Welke uitnoodiging ben ik misgeloopen? Maar het zwarte kastje be waart het mysterieuze zwijgen. Maar in de toekomst zullen die vragen niet meer noodig zijn! De telefoon stelt met 1 Juli een boodschappendienst in. Als men voor eenige uren, dagen, of weken, het huis ver laat, zorgt deze dienst er voor, dat zijn abon- né's overal bereikt worden om hen de bood schappen over te brengen van diegenen die anders zonder succes getelefoneerd zouden hebben. Men kan aan den dienst opgeven waar men tijdelijk is op te bellen, of anders worden de boodschappen per brief doorge zonden. Wie geduld kan hebben tot hij weer thuis komt, krijgt dan een volledig rapport over allen die tijdens zijn afwezigheid getracht hebben met hem in contact te komen. Er zijn natuurlijk eenige extra kosten aan verbonden, maar die zijn zeer laag gehouden. Het is zoo werd ons verzekerd niet de bedoeling om aan dezen dienst geld te ver dienen. Als de kosten die gemaakt worden slechts betaald worden is het voldoende. Alleen rekent de telefoon er op, dat door de nu ge boden verhoogde service het aantal abonné's nog zal toenemen. Haarlem is de eerste stad waar de bood schappendienst in den tegenwoordigen vorm van rijkswege wordt ingevoerd. Er was al reeds eenigen tijd in Utrecht een systeem, maar dat voldeed niet. Daarom wordt nü te Haarlem een proef genomen met een verbeterd systeem Als dit hier slaagt zullen de andere steden het Haarlemsche voorbeeld volgen. Hoe de dienst precies werkt en welke tarie ven daarvoor berekend worden zal in een aan schrijving aan de abonné's worden uiteen gezet. Wij gelooven wel, dat deze boodschappen dienst succes zal hebben. KRANZINNIGENVERPLEÖING IN NOORD-HOLLAND. De Pi'ovinciale Staten van Noord-Holland hebben Gedeputeerde Staten uitgenoodigd te onderzoeken of en zoo ja, in hoeverre de pro vinciale subsidieregeling ten behoeve der ge meenten voor de verpleging van krankzinni gen en andere geesteszieken tot gevolg heeft, dat deze lijders niet of te laat, dan wel op ondoelmatige wijze ter verpleging worden op genomen. Ged. Staten hebben aan alle gemeentebe sturen in deze provincie een aantal vragen gesteld. Deze antwoorden luiden alle negatief ten aanzien van de vraag, of de provinciale sub sidieregeling een rol speelde bij" de eventueele gevallen, waarin opneming niet of te laat dan wel in een minder geschikt gesticht ge schiedde; zij bevatten ook overigens, weinig gegevens. Slechts het, gemeentebestuur van Haarlem vermeldt, dat de te hooge verpleeg- prijs voor de sanatorium-afdeeling van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort soms een bezwaar opleverde patiënten in deze af- deeling te doen opnemen, zoodat zij meermalen naar particuliere inrichtingen werden verwe zen. Van belang voor het onderhavige onderzoek is de quaestie, dat voor deze partiënten, die niet als ki-ankzinnig beschouwd kunnen wor den en voor wier verpleging de provinciale bijdrage dus niet gegeven wordt, de kosten, die bij verpleging in een aangewezen inrichting betaald moeten worden, te hoog zijn, zoodat meermalen hetzij de plaatsing daarin wordt nagelaten dan wel uitgesteld, hetzij de patiënt in eenig andere, minder geschikte inrichting geplaatst wordt. Intusschen is dit niet het gevolg van een fout in de pi'ovinciale subsidieregeling, doch van het feit, dat deze subsidieregeling zich slechts over een bepaalde categorie van patiënten, de eigenlijk gezegde krankzinnigen uitstrekt. In de eerste plaats wordt zoo vervolgen Ged. Staten de meening geuit, dat het be drag, hetwelk volgens de subsidieregeling voor rekening van de gemeenten blijft, te hoog is voor minder draagkrachtige gemeenten, het geen op de verzorging van geestelijk defecten uit die gemeenten van invloed moet zijn. Ged. Staten meenen reeds in 1932 te hebben aan getoond, dat het systeem der provinciale sub sidieregeling op goeden gronden is gekozen. Dat het bedrag van f 800 hetwelk voor reke ning der gemeenten blijft, voor sommige ge meenten een betrekkelijk zwaren last kan beteekenen, willen zij niet ontkennen; dat dit de gemeentebesturen er toe brengt niet dan in dringende gevallen de kosten van verpleging van patiënten in gestichten op zich te nemen, voor zoover zij daartoe niet ver verplicht zijn, kunnen zij in deze tijden, nu met alle middelen naar vermindei'ing van de overheidsuitgaven moet worden gestreefd, niet als een bezwaar beschouwen. Verminde ring van het bedrag zou slechts een ver plaatsing van lasten en, indien daardoor inderdaad de opnemingen zouden toenemen wat Ged. Staten voorshands betwijfelen ook een verzwaring van lasten voor de over heidskassen beteekenen. EEN PROCES TUSSCHEN DE PROVINCIE EN DE GEMEENTE. OM 31.38. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vragen aan de Provinciale Staten machtiging tot het voeren van een rechtsgeding tegen de gemeente Oudkarspel tot invordering van de door genoemde gemeente verschuldigde bijdra ge ten behoeve van den aanleg der Westfrie- sche kanalen. Het gaat over f 31.38 over 1932. PERSONALIA. B. en W. stellen voor: Mevr. J. F. G. Moeton te benoemen tot tijdelijk leerares in de Engel- sche taal aan de H.B.S. A. Voor de voorziening in de vacature S. P. Rynierse (niet herkiesbaar) in het bestuur der Vereeniging voor nijver heidsonderwijs is aan het bestuur de volgende aanbeveling aan den raad gezonden: 1. C. J. Blaauw te Haarlem, 2. H. Korringa te Heem stede. VERSIERINGEN IN DE INFANTERIE-KAZERNE. TER GELEGENHEID VAN HET 15-JARIG BESTAAN DER POLITIETROEPEN. De poütietroepen bestaan heden 15 jaar weshalve in de kazernes over het geheele land versieringen zijn aangebracht. In de voorma lige Infanteriekazerne hebben de hier gede tacheerde elf man zich ook niet onbetuigd gelaten en langs de trap van het gebouw waar hun afdeeling is gevestigd hebben zij denne- gi'oen aangebracht en langs de wanden por tretten van de leden van het Koninklijk Huis: de Koningin, Prinses Juliana, Prins Hendrik en wijlen Koningin Emma en het Nederland- sche wapen. De commandant, de heer F. H. Schadee heeft enkele Schildei'stukken vervaardigd, die even als de portretten een blijvende vei'siering van de trapwand zullen vormen. Zij stellen voor: de hulpverleening ten tijde van den waters- snood, de bewaking van de Nederlandsche in zending op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, de kazerne te Nieuwersluis en het fort „Amsterdam" te Wil lemstad. Op den ovei'loop is een gedenkraam aange bracht dat een blijvende herinnering is aan het 15-jarig bestaan. Als sluitstuk is op de bovenverdieping een vlag met opschrift en ter weerszijden de standaai'den. In de receptiekamer ls een portret van de Koningin met bloemen er omheen. UITBREIDINGSPLANNEN. BEZWAARSCHRIFTEN. Bij de gemeente zijn ingekomen: lo. een bezwaarschrift van H. van Zijl tegen het uitbreidingsplan „Zuid-West", detail 12. 2o. bezwaarschriften van de N.V. Scheeps- en Grond Exploitatie Maatschappij, van het Predikanten Weduwenfonds der Ned. Herv. Gemeente en van H. W„ P., en J. Th. Vink en Mevrouw M. SoellaartVerdel. tegen wijziging No. 12 van het uitbreidingsplan Haarlem- Noord. 3o bezwaarschriften van Th. S. J. Janzen en van zijn echtgenoote G. J. A. Kraakman tegen wijziging No. 14 van het uitbreidingsplan Haarlem-Noord. GELDLEENINGEN NOORD HOLLAND. ONGEVEER 3.000.000. Ged. Staten der provincie Noordholland stellen aan de Prov. Staten voor aan te gaan geldleenïngen "tot zoodanige nominale bedra gen als noodig zullen blijken, om een som te verkrijgen ter voldoening van: a. f 1.700.000 wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van het Provinciaal Elec triciteitsbedrijf; b. f 35.000 wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf; c. f 10.850 wegens uitkeering aan het Pro vinciaal Ziekenhuis te Medemblik voor bui tengewone werken; d. f 1.250.000 wegens bijdrage voor den aan leg van een scheepvaartkanaal van Amster dam naar den Boven Rijn. Verder om te bepalen, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente, van ten hoogste 41/2% 's jaars. HANDELSAVONDSCHOOL. VERLAGING VAN SCHOOLGELD. Als gevolg van eene aanschrijving van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen werd het vorige jaar het schoolgeld voor het Handelsavondonderwijs verhoogd. Eén der oorzaken, waardoor deze heffing zwaarder drukt, is gelegen in de omstandig heid, dat de ooi'spronkelijke grondslag het inkomen der ouders werd vermeerderd met het inkomen der tot het gezin behoorende kinderen. Hierdoor kwamen de schoolgeld- plichtigen meerendeels in belangrijk hoogere tarief klassen te vallen. Het is B. en W. geble ken, dat op die wijze voor velen het school geld te bezwarend is geworden. Gebruikma kende van de meerdere vrijheid die de Minis ter ten deze toestaat blijkens eene latere cir culaire, waarin wordt gezegd, dat het in de voorafgegane aanschrijving aangegeven sche ma niet slaafs behoeft te worden gevolgd, is er alle aanleiding den raad eene wijziging der desbetreffende veroi'dening voor te stellen, die tot verlichting van vorengenoemd school geld leidt. Bij handhaving van het heffings tarief zou de heffingsgrondslag zijn te wijzi gen, en wel door het inkomen der ouders al leen te vermeerderen met het gezamenlijk in komen der tot het'gezin behoorende minder jarige kinderen. Door de beperking tot min derjarige kinderen wordt de grondslag het gezinsinkomen dus verlaagd en daarmede het schoolgeld indirect verminderd. De school geldplichtigen, vooral met gi'oote gezinnen, worden hierdoor in niet onbelangrijke mate tegemoetgekomen. Eene wijziging der veror dening in dier voege komt hierop neer, dat voor den komenden cursus de totaalopbrengst van het schoolgeld voor het Handelsavond- onderwijs met pl.m. 20 pet. zal verminderen. NEDERLANDSCHE NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. VOGELEXCURSIE. De afd, Haarlem van bovenstaande vereen, hield Zaterdag, onder leiding van den heer P. Cornet Sr., een welgeslaagde vogel-excursie naar de duinen der Amsterdamsche Water leiding. De belangstelling was groot. Nadat aan een der kanalen een hermelijn was opgestooten, werdeix de nestholen ge vonden, waarbij vier leeggegeten jonge konij nen lagen. Aan het kanaal werden verder kievitjongen in diverse stadia gevonden en een jonge zomertaling. De heer Cornet ver telde, dat de zomertaling hier in de buurt zijn nest gehad had. Verder werden bezichtigd de nesten van de voor het duin karakteristieke nacht- en dag roofvogels: de ransuil en de aschgrauwe kie kendief, waarbij de ouden zich. uit zorg voor het kroost, tot dichtbij lieten bewonderen. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan een kleine zilvermeeuwenkolonie, en aan de hand van de braakballen de aard van het voedsel nagegaan: konijn, visch, krabbetjes, schelpdieren. Op den terugweg werd nog een drietal jonge scholeksters gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10