STATEN-CENERAAL Heerenveen één. WOENSDAG 27 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 UITVOERING RUBBEROVER. EENKOMST VORDERT. Internationaal Rubber Comité te Londen bijeen. VOLGENDE VERGADERING OP 31 IDLI. De tweede vergadering van het Internatio naal Rubber Comité werd te Londen gehouden. In deze vergadering waren mede tegenwoor dig Sir George Beharrell, vertegenwoordiger van de Rubber Manufacturers Association van Groot Brittannië en de heer Otto Frie- drich, vertegenwoordiger van het Reichsver- band der Duitschen Kaoutchoucindustrie, le den van de Adviseerende Commissie van de rubberfabrikanten. De benoeming van het derde lid dezer commissie door de Rubber Manufacturers Association of America wordt binnenkort verwacht. Aan de orde waren vea-schillende punten betreffende de organisatie van het werk van het Comité, alsmede de voorbereiding van sta tistieken omtrent productie, verbruik, kost prijs en voorraad van ruwe rubber. Het Co mité nam kennis van de rapporten der ver schillende delegaties hoofdzakelijk over de door de regeeringen der deelnemende gebie den genomen maatregelen om uit de rubber overeenkomst voortvloeiende verplichtingen na te komen. Tot voldoening van het Comité bleek deze aangelegenheid naar behooren ge vorderd. De volgende vergadering van het Comité zal plaats vinden op 31 Juli a.s. te Londen. De Nederlandsche delegatie bestond uit de heeren D. Bolderhey, voorzitter, Prof. P. B. de Cosquino de Bussy en ir. A. Groothoff. CENTRALE BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS l De vergadering van den Centralen Bond van Transportarbeiders in het N.V. Huis te Utrecht werd Dinsdag voortgezet met verschil lende besprekingen van meer huishoudelijken aard. Het jaarverslag van den penningmees ter werd met algemeene stemmen goedge keurd. De Bondspenningmeesteo- wees in ver band hiermede op de instemming, die er in den bond bestaat over het gevoerde beheer der financiën.- De heer Brautigam besprak nog het zitting nemen in zoogenaamde burgerlijke comité's. Door zich hierbuiten te houden zonder spe ciale redenen zou de schijn wekken, dat men zich buiten de volksgemeenschap hield. Het Dagelij ksoh Bestuur werd'bij acclamatie door het congres herkozen, evenals het zit tende hoofdbestuur. In de vacature Albas moest herstemming plaats vinden. Na afloop van de middagzitting maakten de congressisten een tour door het Gooi. VERKEER KAN VOORTAAN RUSTIG DOORGAAN. GEEN BRANDSLANGEN OVER DEN WEG. „Het rij- en' tramverkeer was geruimen tijd gestremd". Een dergelijke zin komt her haaldelijk voor in de verslagen over branden. De stremming van het verkeer is dan nood zakelijk geweest, omdat de brandslangen dwars over de straat moeten gelegd worden. Dit heeft de brandweercommandant de heer C. Gordijn Jr, doen zinnen of aan die stagnatie van het verkeer bij 'brand niet te gemoet kon worden gekomen of zooveel mo gelijk een einde kan worden gemaakt. Hij heeft deze oplossing gevonden, zoowel voor het rij- als het tramverkeer. Met deze vin ding is Dinsdag op den Amsteldijk een proef genomen, die men aLs geslaagd mag beschou wen Om het tramverkeer gaande te houden wordt op de rails een brug gelegd van ijzer, die slechts een verhooging heeft van de dikte van een brandslang. De beide hulprails zijn verbonden door stangen en sluiten met bou ten precies op de rails. Acht slangen van verschillende dikte kunnen op deze wijze dwars over de straat gelegd worden en het tramverkeer kan voortgang hebben, terwijl de brandblussching geen stagnatie ondervindt. Evenzoo gaat het met het rij verkeer. Op de straat wordt een dergelijk toestel, dat in het midden van hout en aan den kant van ijzer is, op den weg geplaatst. Er onder door gaan de slangen van de brandweer. ONDER EEN VOER HOOI TERECHT GEKOMEN. JONGEN IN EEN MODDERSLOOT GESTIKT Te Alblasserdam heeft een ongeval plaats gehad, waarbij de 14-jarige B. van Herk om het leven is gekomen. Twee jongens, het zoontje van den landbouwer en melkslijter J. Noorlander en B. van Herk hadden toestem ming gevraagd om te mogen meerijden met een voer hooi, dat voor den vader van eerst genoemde bestemd was. De jongens waren beiden bovenop het hooi gaan liggen. Bij het draaien kantelde de wagen met hooi plotseling. Het zoontje van N. zag nog kans door een sprong het gevaar te ontkomen, doch de jonge van Herk schoot met zijn hoofd in een moddersloot, het heele voer hooi kwam op hem terecht. Onmiddellijk heeft men alle pogingen in het werk gesteld om den jongen te bevrijden, terwijl onmiddellijk de doktoren werden gewaarschuwd. Nadat de jongen bevrijd was bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. EERSTE KAMER. Spoorwegmoeiten en tramwegzorgen. Dinsdag 26 Juni. De Eerste Kamer kwam in avondvergade ring bijeen en ditmaal was de agenda behoor lijk voorzien. Eerst werden een aantal verzoek schriften afgedaan en toen gingen een aantal ontwerpen onder den hamer door. Daaronder was ook: Heeren veen één, nl. de vereeniging van de gemeenten Aengwirden en Schoter- land en wijziging van de grens tusschen de gemeenten Heerenveen en Haskerland. Geen woord werd er hierover gezegd. Toen was aan de orde de wijziging der Spoorwegwet en van de Locaalspoor en Tram weg wet, die de spoorwegen beter gelegenheid wil geven om inzake het vrachtvervoer te concurreeren met andere vervoermiddelen. De heer Smeenge (lib.) bleek liever met dit ontwerp gewacht te hebben, totdat het Verkeersfonds is behandeld. Ook vreesde hij dat dit ontwerp de doodsklok zou luiden over de binnenscheepvaart. Het geldt hier niet al leen het auto-vervoer. Spr. vreest ook voor de binnenscheepvaart, die de tarieven niet meer kan verlagen en het zeer moeilijk heeft. De spoor brengt aan de schipperij groote nadee- len toe, terwijl wij -de waterwegen niet kun nen missen. De Regeering kan z.i. de schip pers veel meer helpen. Mr. Janssen (R.K.) meende, dat men niet moest wachten op het Verkeersfonds, omdat doel is de tekorten der spoorwegen te .ver minderen, of weg te werken. Of dit laatste lukken zal, is voor spr. nog een vraag. Er moet eerst ordening in het verkeer komen. Het bedrijf moet echter meer bewegingsvrij heid inzake de tarieven krijgen tegenover het autovrachtvervoer. Dat is noodig. De spoorwegdirectie wil niet 'beneden den kostprijs vervoeren, omdat de Staat toch de tekorten betaalt, Dat mag men niet veronder stellen, het is uitgesloten. Spr. meent, dat de critiek tegen het ontwerp onbillijk is en de ongerustheid voor de scheepvaart is onge grond. Doch men moet de spoorwegen toelaten om te concurreeren, gelijk iedere andere on derneming. Immers zij hebben den vervoer- plicht, ofschoon zij het monopolie niet meer hebben. Minister Kalff zei. dat de voorgestelde wij ziging haar oorzaak vindt in den toestand van het spoorwegbedrijf, die dringend veran dering behoeft. Het voorstel bedoelt nu meer vrijheid inzake de tarieven te geven, opdat de spoorwegen in dezelfde conditie komen, als scheepvaart en auto en tegen de laatste is de wijziging speciaal. Tachtig procent van het goederenvervoer gaat hier per water en 20 per spoorwegen en -de laatste kunnen de scheepvaart niet dooddrukken. Tarieven met verlies voor de spoorwegen om het waterver voer te nekken, zou voor de spoorwegen ab soluut geen zin hebben. Spr. zal iedere klacht op dit gebied gaarne onderzoeken en er even tueel tegen optreden. De heer Smeenge was dankbaar voor deze toezegging en toen werd het voorstel z.h.s. aangenomen, doch de heer Smeenge stemde tegen. Z.h.s. en debat werden aangenomen de wets ontwerpen inzake de bevordering van de tramwegen in Noord-Brabant en dat inzake de naasting van eenige locaalspoorwegen, die. omdat ze niet rendabel zijn (o.a. Hoorn, Me- demblik) eerlang wel zullen verdwijnen. En toen was het, na een goed uur, weer af- reloopen. LAGERE HAVENGELDEN TE AMSTERDAM? Voorstel van B. en W. aan den raad. Mindere opbrengst van bijna 3 ton. DE HEER ZWERTBROEK UIT DE S. D. A. P. In een interview, dat een „Tribune"- redacteur met den heer Zwertbroek. den ge wezen secretaris van de V. A, R. A., heeft ge had, deelde de laatste mee, dat hij geschrapt is als lid van de S. D, A. P., daar hij weigerde te bedanken voor het lidmat-aschap der „Liga". Bij informatie heeft „Het Volk" een bevesti ging van dit bericht gekregen. In het Amsterdamsche gemeen teblad is een voordracht verschenen waarin wordt voorgesteld de haven gelden zoowel voor zeeschepen als de binnenvaart te verlagen. In de uitvoerige toelichting tot deze voor dracht wordt er op gewezen dat de omstan digheden. zoowel met betrekking tot de zee scheepvaart als tot de binnenvaart zich in de laatste jaren ongunstig hebben gewij zigd. In de zeescheepvaart zijn de vrachten tot een zeer laag peil gedaald. De reederijen berekenen dientengevolge zeer scherp naar welke haven zij haar schepen zullen zenden. Een gering verschil in kosten kan veroorza ken, dat schepen welke niet bepaald in Am sterdam moeten zijn, naar een andere haven worden gedirigeerd. De verschillen met an dere havens worden dan gememoreerd. On derhandelingen met Rotterdam gevoerd om tot dezelfde tarieven te komen, hebben niet tot volkomen overeenstemming kunnen lei den. De verschillende verlagingen welke wor den voorgesteld zullen tot gevolg hebben, dat de verminderde opbrengst van het zeehaven geld voor passagiers- en vrachtschepen met uitzondering van die welke zijn opgelegd, op rond 190.000 gulden wordt geraamd. De der ving van het havengeld, verschuldigd wegens opgelegde schepen kan op rond 12.000 gulden worden geschat. Het verlagen van het havengeld voor bin nenvaartuigen geeft een mindere opbrengst van f 95.000 of samen rond f 297.000. B. en W. achten dit bedrag niet gering, doch de gemeente verkrijgt hierdoor, dat de haven, welke een harer voornaamste bron nen van welvaart is-, het vermogen behoudt met andere havens te kunnen concurreeren. Ook andere bronnen van welvaart, handel en industrie, zullen daarvan den gunstigen invloed ondervinden. Bindende krachf van Ondernemers-overeenkomsten Wetsontwerp ingediend. Mogelijkheid van ingrijpen in 't belang van consumenten. Bij de Staten-Generaal is thans het reeds eerder aangekondigde wets ontwerp inzake de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten in gediend. Dit ontwerp schept voor de regeering de mogelijkheid overeen komsten in bepaalde takken van handel of nijverheid bindend te ver klaren voor dien geheelen tak en geeft haar anderszijds de bevoegdheid overeenkomsten (bijv. prijsafspraken) in een bedrijfstak onverbindend te verklaren, indien het algemeen belang zulks eischt. De eerst bedoelde mogelijkheid wordt gegeven in artikel 2 van het ontwerp, dat bepaalt, dat de minister van Economische Zaken al gemeen verbindend kan verklaren bedingen en besluiten, die verplichtingen inhouden, wijzi gen of doen te niet gaan, tusschen perso nen betrokken in eenigen tak van handel en nijverheid, indien die bedingen of besluiten voor de economische verhoudingen in den betreffenden bedrijfstak overwegende betee kenis hebben en het algemeen belang bindend verklaring eischt. De regeering krijgt hier dus de mogelijk heid in te grijpen in die gevallen, waarin belangrijke overeenkomsten in eenigen be drijfstak, die door de groote meerderheid dei- betrokkenen gewenscht wordt, dreigen onmo- elijk te worden door den onwil van enkelen. In zoo'n geval kan de regeering de overeen komst bindend verklaren voor het geheele bedrijf en dus het verzet van een kleine min derheid breken. Anderzijds geeft art. 5 haar de gelegenheid in te grijpen indien in eenigen bedrijfstak overeenkomsten getroffen zouden worden, die niet in het algemeen belang en met name ten nadeele van de consumenten zijn. Men denke daarbij aan bedrijven, die ten gevolge der huidige handelspolitieke maat regelen, een monopolistische positie kunnen innemen en prijsafspraken kunnen maken, die niet in het belang der consumenten zijn en de aanpassing aan een lager levensniveau in den weg staan. In zoo'n geval geeft dit artikel den minister van Economische Zaken de bevoegdheid een dergelijke overeenkomst onverbindend te verklaren. Zoowel de verbindend verklaring als de on verbindend verklaring geschieden onder voor waarden telkens bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen. De verbindend ver klaring geschiedt voor een bepaalden tijd en kan ook gedurende dien tijd in het algemeen belang worden opgeheven. Terugwerkende kracht kan aan een verbindend verklaring of aan een onverbindend verklaring niet worden gegeven. Evenwel zijn overeenkomsten te kwader trouw aangegaan, in het vooruitzicht van een verbindend- of onverbindend verklaring, nietig. De sancties. Ten aanzien van de sanctie, geeft de minis ter voorshands aan een burgerr echtelijke sanctie de voorkeur. Wat nu deze burgerrechtelijke sanctie be treft, ligt het beginsel daarvan reeds vast, daar schending van een wettelijke bepaling waarmede in dit verband ministerieele be schikkingen zijn gelijk te stellen, een on rechtmatige daad oplevert, op grond waarvan schadevergoeding en evenueel herstel kunnen worden gevorderd. Intusschen is nadere preciseering wensche- lijk, daar het moeilijk kan zijn vast te stel len. althans in het geval van een onver-bin dendverklaring, wanneer een onrechtmatige daad is begaan, en in beide gevallen, dus ook bij een verbindendverklaring, wie aanspraak heeft op de acties. Het tweede lid van artikel 9 stelt vast, dat de bescherming verleend wordt tegen handelingen, waarvan de strek king is, iemand rechtens of economisch in zijn vrijheid, datgene te laten verrichten, wat onverbindend verklaard is, te beperken. Zoo wel in het eerste als in het tweede lid wor den de acties toegekend aan ieder, die bij de naleving van de bedingen of besluiten of bij het voortbestaan van de bedoelde vrijheid een redelijk belang heeft. In de practijk zal bij elk concreet geschil een antwoord moeten worden gevonden op de vraag, hoever de in het tweede lid gestelde rechtsplicht gaat en waar een redelijk belang ophoudt. Uiteraard vallen onder belanghebbenden ook rechtspersoonlijkheid bezittende organi saties van belanghebbenden. Met de instelling van een bijzonder orgaan om als vertegenwoordiger van het algemeen belang ten behoeve van de naleving van krachtens dit ontwerp te geven beschikkingen werkzaam te zijn. kan naar 's ministers oor deel worden gewacht tot de behoefte daaraan zich doet gevoelen. Over dit ontwerp van wet is de economi sche raad gehoord. AUTO KRONKELDE ZICH OM DEN BOOM. JONG CHAUFFEUR OP SLAG DOOD. EDE, 26 Juni. Hedenmorgen te ongeveer 5 uur reed een 20-jarige reserve-wachtmeester van de school voor verlofsofficieren der be reden artillerie te Ede met zijn auto van Arnhem naar Ede. Nabij de Ginkel is de auto, vermoedelijk doordat de bestuurder met te groote snelheid reed, tegen een boom gebotst. De auto kronkelde geheel om den boom en de bestuurder, die zich alleen in den wagen bevond, was vrijwel op slag dood. Het lijk werd naar de militaire geneeskun dige inrichting te Ede vervoerd. De auto werd totaal vernield. De commissa ris van politie te Ede verzoekt personen, die getuige waren van dit] 'ongeluk, zich aan te melden tot bet geven van inlichtingen. INBREKER VEROORDEELD. De rechtbank te Rotterdam heeft veroor deeld den 31-jari-gen R. D. koopman uit Am sterdam, geboortig uit Tsjecho-Slowakije, we gens een drietal inbraken, gepleegd te Rot terdam, tot een gevangenisstraf van drie ja ren. WAT JAPAN EN WAT NED.- INDIë DOET. HANDELSBESPREKINGEN ZIJN BEGONNEN. Op de eerste besloten bijeenkomst tusscher. Japansche en Nederlandsche delegaties voor de handelsbesprekingen tusschen beide lan den hebben twee nota's een punt van be spreking gevormd. Aneta verneemt dat de algemeene ge zichtspunten waardoor de Nederlandsche de legatie zich volgens haar aan de Japansche delegatie aangeboden nota bij de in gang zijn de onderhandelingen laat leiden, als volgt kunnen worden samengevat-: In de jaren van het normale handelsver keer vormde de uitvoer van Indische pro ducten de ruggegraat van het economisch leven van Ned.-Indië. Deze uitvoer schiep toe nemende koopkracht en daarmede een stij gende vraag naar buitenlandse he fabrikaten. Deze ontwikkeling was mogelijk geworden doordat de Regeering van Ned.-Indië een bij zondere economische politiek volgde. Alle vormen van economische werkzaamheden import, export, kapitaalbelegging en scheep vaart toonen de gevolgen dezer situatie en Japan maakte er een toenemend gebruik van. Na den oorlog en in het bijzonder gedu rende en na de economische depressie, welke in 1929 aanving, heeft deze algemeene si tuatie zich gewijzigd. Het eene land na het andere poogt de toenemende crisis-moeilijk heden te overwinnen door tal van vormen van ingrijpende protectie. Hierdoor ziet Ned.-Indië zich geplaatst te genover het feit, dat het beginsel van com pensatie of ruilhandel zich snel over de we reld verbreidt, waardoor alle landen waar heen Ned.-Indië tot dusver exporteerde, ge dreven worden een import-politiek te volgen. De algemeene doelstelling onzer politiek, welke geleid heeft tot internationale deelne ming in alle economische belangensferen, blijft voor en na dezelfde, maar in de ver anderde wereld van vandaag hebben de oude methoden geheel gefaald om dit doel te be reiken of zelfs maar te handhaven. Nieuwe maatregelen zijn noodig geworden. Alleen Re- geeringsinmenging teneinde de importbelan- gen der verschllende landen af te wegen te gen hun beteekenis als koopers en consumen ten der Indische producten kan Ned.-Indië beschermen tegen de dreigende gevolgen van isolatie in het internationaal verkeer. Het doel der thans aangevangen conferen tie kan dan ook onder twee hoofden worden samengevat: ten eerste een onderzoek naar invoer en uitvoer en hun onderlinge verhou ding en de verbetering der handelsbalans ten tweede een gedachtenwsseling omtrent de door de Ned.-Indische Regeering genomen of te nemen maatregelen, die beoogen de inter nationale samenwerking in de Indische pro ductie en den Indischen handel over het ge heele veld van het economisch leven ook in de toekomst mogelijk te maken". BATAVIA, 26 Juni (Aneta). De nota der Japansche delegatie bevat vier punten: Ten eerste. Ofschoon Nederland gerechtigd is Ned. Indië te reserveeren voor den im port van goederen gemaakt of voortgebracht in Nederland, en tot het nemen van maatre gelen voor de bescherming der Ned. Indische industrie, moet worden aangenomen dat bij de uitoefening van dit recht ten volle reke ning zal worden gehouden met alle bestaan de omstandigheden, en dat billijke en faire maatregelen worden genomen. Ten tweede. Teneinde de economische re laties tusschen Japan en Ned. Indië te be vorderen wordt het noodzakelijk geacht dat pogingen zullen worden gedaan tot verkrij ging eener gezonde ontwikkeling en groei der verhoudingen tusuchen beide landen en tot regeling en protectie op faire wijze der be langen van de betrokken partijen in Japan en Ned. Indië. Teneinde zulke maatregelen te behandelen zal van tijd tot tijd een uitwisse ling van gedachten dienen plaats te vinden. Ten derde. Geen der beide landen zal di rect of indirect op het andere land eenigen maatregel toepassen op commercieel, in du# strieel, scheepvaart of belastinggebied, die een dier landen zwaarder zou treffen dan een ander, derde land. Ten vierde. Japan en Ned. Indië zullen, ten einde de economische banden te versterken, openlijk van gedachten wisselen over de wijze van samenwerken op handels-, scheep vaart-, en industrieel gebied, op basis van het beginsel van ondernemingsvrijheid en bin nen de grenzen van wetten en regelingen. JABOTINSKY NAAR NEDERLAND. Naar Vaz Dias uit betrouwbare bron ver neemt, heeft de President der Executieve van de Wereldunie van Revisionistische Zionis ten, Wladimir Jabotinsky, het voornemen in aansluiting op een rondreis door België in de eerste helft van Juli een bezoek te brengen aan Nederland, waar hij het woord zal voeren over actueele Joodsche kwesties. IR. WELLENSTEIN NOG NIET TERUG. VERTREK NAAR INDIë WEGENS GEZOND HEIDSREDENEN UITGESTELD. Naar wij vernemen is het vertrek van ir. E. P. Wellenstein, directeur van het Departement voor Economische Zaken in Ned,-Indië, die op 28 dezer per K.L.M. naar Indië zou terugkeeren voorloopig om gezondheidsredenen uitgesteld. De overdrukke werkzaamheden verbonden aan de tallooze conferenties, welke de heer Wellenstein tijdens zijn kort verblijf moest bij wonen, en dit gevoegd bij een ernstige gevatte kou, hebben er toe geleid, dat de behandelende geneesheer hem eenige weken absolute rust heeft voorgeschreven. DE BELEEDIGINGSAFFAIRE-ROELOFSEN. De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den Rotter- damschen slager H. Roelofsen. die terecht heeft gestaan wegens beleediging van dr. C. van Ginkel, directeur van het slachthuis te Wageningen, van oud-minister T. J. Verschuer en tweemaal van dr. H. C. L. E. Berger, direc teur van den Veeartsenij kundigen dienst, welke beleedigingen hebben plaats gevonden op verschillende vergaderingen te Rotterdam en te Gouda. De rechtbank overwoog, dat het niet aan gaat ambtenaren op zoo lichtvaardige wijze te beleedigen als verdachte gedaan heeft, die o.a. den minister heeft beschuldigd van mede plichtigheid aan landverraad. De feiten qua- ificeerde de rechtbank als smaad en drie maal beleediging te beschouwen als voortge zet misdrijf. H. Roelofsen werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. ONWEER EN WATERGEBREK. BOERDERIJ AFGEBRAND. Tijdens een kort, doch hevig onweer, dat Dinsdagmiddag boven Epe woedde, is de blik sem -ngeslagen in de boerderij van den land bouwer Van Egteren te Epe. Dadelijk stond de boerderij in vlammen gehuld. Door gebrek aan water stond de brandweer machteloos tegenover het vuur. De boerderij brandde tot den grond toe af. De geheele inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. MONTEUR NAAR BENEDEN GESTORT. Een monteur, die in de Dani Theronstraat te Amsterdam bezig was met het aanbrengen van geleiding van de radio aan den gevel, is van de tweede verdieping op straat gestort. Hij zat in een zoogenaamden bootmanstoel, toen plotseling het touw, dat aan het dak was bevestigd, brak. In zorgwekkenden toestand Is hij naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. TRAGISCHE DOOD VAN MAX PALLENBERG. Bij vliegtuigongeluk omgekomen. GROOTE FIGUUR IN DE DUITSCHE TOONEELSPEELKUNST. MAX PALLENBERG. Op het vliegveld van Karlsbad heeft Dins dagmiddag een vliegtuigongeluk plaats ge had, dat drie personen, onder wie den be- roeomden acteur Max Pallenberg, het leven heeft gekost. Een éénmotorig vligtuig van de Chechoslo- vaaksche Luchtvaartmaatschappij verloor kort voor de landing, toen het toestel zich reeds boven het vliegveld bevond, een roer. Het vliegtuig viel van een hoogte van onge veer honderd meter neer en boorde zich diep in den grond. De bestuurder en de beide passagiers, tot wie ook Max Pallenberg hoorde, werden ge dood. De correspondent van de Tel. te Praag meldt nader: Het ongeluk had plaats om 12 uur 10 Dins dagemiddag, op ca. 100 meter afstand van het vliegveld te Karlsbad. Het vielgtuig van de Cechoslovaaksche Luchtvaartmaatschappij was speciaal door Pallenberg besteld voor een reis naar Karlsbad. De tooneelspeler bevond zich in gezelschap van den fabrikant Moritz Skurnik uit Brünn in het toestel. Pallenberg, da fabrikant Skurnik en de piloot, K. Do- nicek, zijn om het leven gekomen. Nadej; wordt nog gemeld, dat het vliegtuig niet direct naar beneden is gestort. Eerst verloor het toestel de ailerons, daarna het hoogteroer. Hierop stortte het vliegtuig om laag en boorde zich in den grond. De benzine tank vatte oogenblikkleijk vlam. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat aan blus- sohenmiet meer viel te denken. Om twee uur arriveerde een commissie op hetterrein van de ramp, ten einde een onder zoek in te stellen. Haar conclusie luidede. dat het toestel op onverklaarbare wijze zijn stuur inrichting verloor, naar beneden is gestort en in brand geraakte. Pallenberg placht elk jaar eenigen tijd in Karlsbad te vertoeven voor het ondergaan van een kuur. Van deze gelegenheid maakte hij dan gebruik voor het geven van enkele gast- voorstellingen. Heden zou de bekende tooneel speler de eerste voorstelling geven. FAILLISSEMENTEN VAN 28 JUNI 1934. C. A. van Zanten, bloembollenhandelaar, wonende te Heemskerk. Curator Mr. A. Beets, alhier. H. P. Rijkenberg, winkelier in schoenen, wonende te Purmerend, Peperstraat 18. Cu rator, Mr. II. E. PrirrsenGeerlinges, alhier. B. Sietzema, koopman in naaimachines, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 22, Curator Mr. W. Briët, alhier. de Handelsvennootschap onder firma Gebrs. van Marle, brandstoffenhandel, geves tigd te Zaandam, Jonge Arnoldusstraat 12, en de beide firmanten Jan van Marle en J. J. van Marle, wonende beiden aldaar. Curator Mi'. H. J. M. Tonino, alhier. N. Koppenol weduwe Arie van Valkenburg, landbouwster, wonende te Haarlemmermeer, Aalsmeerdenveg 472. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. C. H. Mommers gehandeld hebbende onder den naam „Continentaal Wegenbouw Mate riaal Handel", gewoond hebbende te Haar lem, Zijlstraat 9, thans te Tilburg, Heuvel 16. Curator Mr. J. H. van Gelderen, alhier. S. W. Küchlin, hotelhouder, wonende te Zandvoort, Boulevard Barnaart 5. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. de N.V. Spaargaren en Klok, gevestigd te Haarlem, Houtmarkt 51. Curatrice Mevr. Mr. J. H. G. SchutteStruick, alhier. L. W. Krooneman v.h. P. Touwen, hande laarster in winkelinventarissen, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 50. Curatrice Mevr. C. M. J. L. van TaalingenDols, alhier. L. P. Krooneman, handelaar in winkelin ventarissen, wonende te Haarlem, Rijks straatweg 50. Curatrice Mevr. C. M. J. L. van TaalingenDols, alhier. H. Velleman, koopmna in heerenkleeding, wonende te Haarlem, Botermarkt 4. Curator Mr. W. Veniet, alhier. Rechter-Commissaris Mr. E JI. F. w. van Schaeck—Mathon. Surseance van betaling verleend voor den tijd van 11/2 jaar, ingaande 9 Mei 1934 aan M. A. Rees, koopman, wonende te Haarlem, Kruisweg 63. Bewindvoerder Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: A. F. Binsbergen. schilder, wonende te Zaandam. Curator Mr. C. Blanke voort, alhier. Beëindigd is wegens het verbindend worden der eenige uitdeellngslijst het faillissement van: B. G. Hilbers, wonende te Wijk aan Duin Curator Mr. M. A. van Eek, alhier.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5