Essolube Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 28 JUNI 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 7 VERGADERING VAN WOENSDAG 27 JUNI. (Vervolg). Verlaging der steunnormen. Voortgezet werd de gedachtenwisseling over de door de regeering opgelegde verlaging van de steunnormen. De heer Castricum (r.k.) zei bij de be grooting voor 1935 voorstellen te zullen indie nen om de minst-draagkrachtigen zooveel mogelijk te verlichten. Hij hoopte dat dit dan meer succes zal hebben dan twee jaar geleden. Met praatjes alleen komt men er niet De voorzitter: ..praatjes" is een ongemo tiveerde uitdrukking als het gaat over de ge dachtenwisseling in den raad De lieer Castricum: ik doelde niet op den raad! De heer Visser (C.H.) was overtuigd, dat aan Haarlem niet toegestaan kan worden een uitzonderingspositie in te nemen wat den werkloozensteun aangaat. Wel kan getracht worden in enkele onderdeelen eenige verzach ting te brengen. Natuurlijk met het behoud van de algemeene regeeringsmaatregelen. Ook kan aan meer werkverschaffingsobjecten ge dacht worden. De heer Re in al da (s.d.a.p.) had met ge noegen vernomen, dat B. en W. van Haarlem aan den minister ontraden hebben den steun te verlagen, met de mededeeling, dat er bij de werkloozen geen cent meer af kan. Spreker is er daarom van overtuigd, dat het college zal doen wat eenigszins mogelijk is. Het is een feit. dat in den afgeloopen tijd de uitkeeringen aan de werkloozen in Haarlem gemiddeld lager waren dan in andere gemeenten die met haar gelijk te stellen zijn. Dit wettigt het vermoe den, dat wij altijd wat aan den krappen kant zijn geweest. Laten wij er voor zorgen, dat dit in de toekomst niet gezegd kan worden. Het blijkt, dat Haarlem niet noodlijdend is. Als de raad B. en W. alsnog machtigt met de regeering te onderhandelen om de steunnor men voor Haarlem niet te verlagen, dan is er nog een kansje. Spreker stelde een motie voor om B. en W. uit te noodigen alsnog bij de regeering te trachten den werkloozensteun te Haarlem zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Het besluit van de regeering houdt in het algemeen in den steunnorm van f 1.50 te verlagen en dat is in derdaad voor de werkloozen een zware slag. De heer Oversteegen (communist! ver wachtte weinig succes van al dit praten in den raad. De heer Castricum wil zijn voor stellen tot verlaging van de tarieven voor gas, electriciteit en water bij de begrooting voor 1935 aan de orde stellen. Dit lange uitstel is evenwel ongemotiveerd. Spreker stelde een motie voor om reeds nu de tarieven voor de werkloozen te verlagen. Deze motie werd niet voldoende gesteund, zoodat zij verder niet in behandeling kwam. De heer B ij v oet (r.k.)Wat is eigenlijk de bedoeling van de motie Reinalda? Als er nog iets bij de regeering te bereiken is, dan zullen B. en W. het wel doen. Daarvoor heeft het col lege geen aansporing noodig. Als de motie de bedoeling heeft stelling te nemen tegen de re geering, dan is spreker er absoluut tegen. De regeering is een regeering des lands, daarom zullen er voor haar wel redenen zijn geweest voor de houding die zij tegenover Haarlem heeft aangenomen. De heer van Liemt (r.k.) wethouder, dankte alle leden die getoond hebben vertrou wen te hebben in het college van B. en W. wat de werkloozenzorg betreft. B. en W. zullen op den ingeslagen weg voortgaan. Het college zal trachten de regeling zoo gunstig mogelijk uit te voeren. Met 1 Juli móet de gemeente de nieuwe regeling invoeren. Spreker verzocht den heer Reinalda zijn motie in te trekken. Er is kans, uit de rede van den heer Bijvoet is het al gebleken, dat men iets anders uit de motie gaat halen, dan de voorsteller er heeft inge legd. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, zei, dat het gevaarlijk is bij de werkloozen de hoop te vestigen, dat er nog kans is op een hoogere uitkeering. Die kans is er niet. Daarom kunnen B. en W. de motie Reinalda niet over nemen. Natuurlijk is het iets anders om de rijksregeling zoo gunstig mogelijk toe te pas sen. Het is onjuist om te denken, dat Haarlems financiën er zoo buitengewoon gunstig voor staan. B. en W. zijn er voor geweest de uitkee ringen niet te verlagen, maar dit zou alleen mogelijk geweest zijn als voortgegaan wordt met zeer strenge bezuinigingsmaatregelen. Het aantal werkloozen is, vergeleken bij verleden jaar, weer gestegen. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.), wethouder drong er namens B. en W. op aan de motie-Reinalda in te trekken, omdat B. en W. zullen trachten alsnog de regeling zoo gunstig mogelijk uit te voeren. In het algemeen staan B. en W. niet afwijzend tegenover het denkbeeld in de mo tie neergelegd. De heer Reinalda (s.d.a.p.) geloofde, dat het nu verstandig zal zijn de motie voorloopig aan te houden. De raad kan de nadere mede- deelingen van B. en W. in de volgende raads zitting afwachten. De heer Kuiper (r.-k.) heeft de motie- Reinalda gesteund, omdat het goed is, dat de raad het streven van B. en W. schraagt. Er is bij de nieuwe steunregeling inderdaad de mo gelijkheid nog iets voor de Haarlemsche werk loozen te doen. De heer van Liemt (r.-k.), wethouder, zei, dat B. en W. den steun van den raad niet noodig hebben. Het college zal op den inge slagen weg voortgaan. De heer Wolzak (A.-R.)de motie is over bodig, tenzij dat het de bedoeling is stelling te nemen tegen de regeering. Maar dat doet denken aan demagogie. De heer Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, verklaarde na de houding van den heer Wol zak voor aanhouding te zullen stemmen. De heer Wolzak tastte de eer der voorstellers aan. Het voorstel om de motie aan te houden ■werd aangenomen met 22 tegen 14 stemmen. Afscheid van den heer W. Koppen. De Voorzitter sprak eenige hartelijke woorden van afscheid tot den heer Koppen, die wegens slechten gezondheidstoestand ont slag genomen heeft als lid van den raad. De heer Koppen heeft 16 jaar als zoodanig zitting gehad, waarbij hij zich een goed raadslid toonde. In het bijzonder wijdde hij zijn be langstelling aan de zaken betreffende de ge zondheids- en ziekenverpleging. De raad onderstreepte het gesprokene met applaus. Eervol ontslag. Onder dankbetuiging voor bewezen langdu rige diensten werd eervol ontslag verleend aan mej. L. J. Vermeer (onderwijzeres school 3», mej. C. Westendorp (onderwijzeres schooi 25) en den heer Kuiper (hoofd van school 19). Schenking van 24 banken voor den Hout. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot aanvaarding der schenking van 24 banken voor den Hout door het departement Haarlem der Maatschappij ..Tot Nut van 't Algemeen" ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan dezer maatschappij en van het 350- jarig bestaan van den Hout. Douche badhuizen. In verband met het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekeningen van de douchebadhuizen van het Witte Kruis, zei de heer Peper communist) dat hij het ver keerd vond dat B. en W. aan het bestuur van het Witte Kruis geschreven heeft, dat maat regelen genomen moesten worden tot verla ging van het tekort. De inkomsten der bad meesters zullen met 7 a 8 gulden per week verlaagd worden. Men kan het tekort op de badhuizen verminderen door de badhuizen meer uren open te stellen voor werkloozen waarvoor de gemeente, naar zij zich ndertijd bereid verklaarde. 5 cent per week vergoedt. De heer Mars (S.D.A.P.) schatte de loons verlaging voor de badmeesters op meer dan 8 12 gulden per week. Die verlaging is bui tengewoon groot. Spreker verzocht aan B. en W. om die loonsverlaging voor een groot ge deelte te voorkomen. De heer Roodenburg (C.H.wethouder zei. dat de gemeente alle subsidies verlaagd heeft. Bij het Witte Kruis kon de gemeente dit niet doen, want de gemeente dekt de tekorten. Daarom is aangedrongen om die te korten te verminderen. Het bestuur heeft daartoe voorstellen bij B. en W. ingediend. Die zullen nu door B. en W. bekeken worden. De loonen van het personeel zullen vergeleken worden bij die van het gemeentepersoneel. Sprekers indruk is, dat het personeel van het Witte Kruis hooger bezoldigd wordt dan de badknechts die in dienst der gemeente zijn. De heer Mars: bij het Witte Kruis werken niet alleen de badmeesters, maar ook hun vrouwen. Bij de bezoldiging moet dit in aan merking genomen worden. De heer Roodenburg: dat zullen wij doen. Pensioenver haal. In behandeling kwam het voorstel van B. en W. om de indertijd ingevoerde korting op de salarissen ook te doen gelden voor het bij de wet voorgeschreven verhoogde verhaal van de pensioen-premie. In een volgende zitting1 komt de nieuwe loon- en salarisregeling, die bij B. en W. in behandeling is. aan de orde. De heer Peper (communist) zei. dat dit voorstel weer beteekent een vermindering van inkomsten voor het gemeentepersoneel. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder: vol komen onjuist. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Alleen de communisten stemden tegen. Wachtgeldregeling personeel M. O. Het volgende punt was het voorstel van B. en W. tot wijziging der wachtgeldregeling voor het personeel bij het Middelbaar Onderwijs en de Verordening tot toekenning van wacht geld aan ambtenaren in vasten dienst, waar door, naar B. en W. opmerkten tegemoet ge komen is aan de wenschen die geuit zijn in de indertijd ingediende motie van mevr. MaarschallKomin. De heer Wester veld (s.d.a.p.) stelde voor aan het voorstel terugwerkende kracht toe te kennen tot 1 Juli 1933. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder, meen de dat er geen reden is voor terugwerkende kracht. Het voorstel van B. en W, werd aangenomen. Woning- en huur- vraagstuk. Aan de orde kwam nu de bekende nota van B. en W. over het woning- en huurvraagstuk. De heer Peper (communist) zei, dat uit de stukken gebleken is, dat het niet waar is, dat zich in verhouding te Haarlem veel werk loozen vestigen. Wel is het aan te toonen, dat er zich in verhouding weinig gegoeden te Haarlem vestigen. De kpitalisten ontgaan zoo veel mogelijk de groote gemeenten die hooge belastingen moeten opleggen. B. en W. hebben bitter weinig gedaan om tot huurverlaging van arbeiderswoningen te komen. Er komt alleen verlaging als er een overschot is en niemand zal ontkennen, dat er te Haarlem nog steeds een groot tekort is van goedkoope arbeiderswoningen. Het tekort wordt voortdurend grooter. In het algemeen kan een arbeider in den tegenwoordigen tijd niet meer dan f 4 huur betalen. De heer Visser (C.H.) zei, dat er zich te Haarlem 4 arbeiders vestigen tegen 1 gegoede Haarlem blijkt dus aantrekkelijk te zijn voor de arbeiders. Daaronder zijn ongetwijfeld zeer veel werkloozen. Spreker heeft eerbied voor den uitstekenden arbeid van den wethouder en zijn ambtenaren bij het maken van deze nota, maar dat heeft bij hem niet den indruk weggenomen, dat te Haarlem gebouwd zal moeten worden voor werkloozen. Haarlem geeft meer steun dan plattelandsgemeenten. Geen wonder, dat er werkloozen zijn die liever naar Haarlem trekken. Er zijn wel bepalingen daartegen gemaakt, maar die waren blijkbaar niet afdoende. Lokt Haarlem door zijn Woningbouw arbei ders en werkloozen aan, of bouwt Haarlem al leen om aan de bestaande woningbehoefte te voldoen? Spreker meent, dat de waarheid in het midden ligt. Wanneer men de zaak eco nomisch bekijkt, zullen we zeer voorzichtig moeten zijn wat de woningbouwplannen be treft. Sociaal bekeken doet de gemeente na tuurlijk met den woningbouw een goede zaak. In het algemeen kan spreker de politiek van B. en W. steunen. Met nieuwe plannen moeten wij evenwel voorzichtig zijn, want anders komen er nog meer werkloozen naar Haarlem. Spreker heeft indertijd gepleit voor het bouwen van twee-gezinswoningen. Hij doet dit nu nog eens, want het is zijn overtuiging, dat het goed is als de gemeente niet uitslui tend één-gezinswoningen bouwt. Twee-gezins woningen zijn goedkooper. De heer Van Kessel (r.k.) meende ook, dat zich te Haarlem te veel minder goed ge situeerden vestigen. De gemeente heeft geen controle op de particuliere woningen. De par ticulieren bouwen huizen die 7 a 8 gulden huur doen. Er komen menschen van buiten die deze huizen huren. Maar over eenigen tijd vinden de huurders die huizen to duur en gaan naar de gemeente om een goedkoope woning te vragen. Kan de gemeente geen Sinds ES SO verkijg- baar is, verwachtte men dat ook een maal een olie zou komen welke boven alle andere oliesoor ten zou uitsteken, evenals ESSO uit blinkt boven gewo ne benzine. En thans de super-olie niet hooger in prijs H.34- 20 AMERICAN PETROLEUM COMPANY. GEBOUW PETROLEA, 's-GRAVENHAG E (Adv. lngez. Med.) contact zoeken met particuliere bouwers om huizen te bouwen van 4 a 5 gulden? De heer Me ij e r s (s.da.p.) vroeg of de heeren v. Kessel en Visser weer de stadspóorten wil len opstellen om de werkloozen te weren? De dienst voor de Volkshuisvesting lokt geen werkloozen naar Haarlem. In de laatste jaren is 't aantal woningen met f 5.30 om minder huur achteruitgegaan niettegenstaande de gemeente verschillende bouwplannen uitvoer de. Haarlem heeft nog thans groote behoefte aan goedkoope arbeiderswoningen. In dit te kort moet de gemeente voorzien. De heer Kuiper (r.k.) zei, dat het klem mende vraagstuk is, woningen te verkrijgen met huren die zich aanpassen bij het inkomen der arbeiders. De gematigde aanbouw van nieuwe arbeiderswoningen met lage huren die B. en W. beoogen. zal spreker steunen. Het is te begrijpen, dat arbeiders van het platteland naar de stad trekken, omdat de toestanden in het land- en tuinbouwbedrijf zoo verslechterd zijn. Mevrouw Ven erna (VJB.) meende, dat er een blijvend tekort zal zijn aan goedkoope huizen, omdat voor alle goedkoope huizen die men bouwt, huurders gevonden zullen wor den, want ieder betaalt het liefst zoo weinig mogelijk. Het is daarom niet goed om maar steeds meer goedkoope huizen te bouwen. Vandaar dat men overal dubbelbewonïng vindt. Als nu alleen de minst-draagkrach tige arbeiders geholpen worden, dan gaat dat ten koste van de overige ingezetenen. De heer Klein Schiphorst (R.K.) betoogde, dat men nog steeds voorzichtig moet zijn met het bouwen van nieuwe wonin gen, want hij heeft nog steeds niet begrepen, hoe de toeneming van de arbeidersbevolking precies moet worden verklaard. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.), wethouder, zei dat de gemeente de vrijheid van particulieren om huizen te bouwen niet kan beperken. De bouwkosten van de huizen zijn in den laat- sten tijd gedaald. De particuliere bouwers trekken daarvan partij en bouwen goedkoope middenstandswoningen. Daar trekken even wel geen werkloozen in. Die huizen vinden veel huurders onder de kleine middenstan ders die te Amsterdam werken. Er vertrekken ongeveer evenveel werkloo zen uit Haarlem als dat er zich werkloozen vestigen. Het is niet juist, dat de arbeiders van het platteland naar de steden trekken, wel naar de streken waar meer werkgelegenheid is. De tegenstelling is niet stad-platteland, maar minder en meer werkgelegenheid. De ax-bei- dei-s komen dus niet naar Haarlem omdat de werkloozen het hier beter zouden hebben. Wel is juist, dat zich in veihouding te wei nig goed-gesitueerden te Haarlem vesti gen. Dit komt omdat Haarlem niet kan con- curreeren wat zijn belastingen betreft met plaatsen als Wassenaar. Ook de huizen van de middenstandsbouw- vei-eenigingen zijn belangrijk verlaagd. Daar mede kunnen vele bewoner-s hun verminde ring in inkomen voor een gedeelte opvan gen. In Tuinwijk-Zuid zijn de huren van f 720 tot f 480 verlaagd. In het algemeen kunnen wij zeggen, dat wij er zijn wat de middenstandswoningen be treft. Er is evenwel nog een tekort wat goed koope arbeiderswoningen betreft. Er zijn nog meer dan 600 gegadigden daarvoor inge schreven, alsook 273 voor huizen voor ouden van dagen. Het Middelbaar Onderwijs. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de bui tengemeenten inzake toelating van leerlin gen tot middelbare scholen te Haarlem werd aangenomen. De vergoeding per leerling wordt van f 500 tot f 450 verlaagd. Schoolgeld Handels avondscholen. B. en W. stellen voor de schoolgelden voor de handelsavondscholen te verlagen door een Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eerder hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de landsgren zen geenerlei kosten van verzending in reke ning brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij. die niet langer dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplichting der verzendkosten eerst bij de tweede week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending voor al tijdig op te geven aan onze administratie, onder vermelding tevens van het gewone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. andere berekening toe te passen voor het in komen van de gezinnen. Mevrouw El zin ga (V.D.) betoogde, dat de schoolgelden tot heden veel te hoog wa ren. B. en W. hebben nu meer vrijheid van het rijk gekregen. Zij drong aan op nog ster kere verlaging dan B. en W. thans hebben voorgesteld. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder zei, dat als blijkt dat er het volgend jaar nog iets af kan, B. en W. zeker daarnaar zuiien streven. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Verplaatsing Meisjes-H. B. S. Voorstel van B. en W. tot verplaatsing der Middelbare School voor meisjes met 5-j. c. van de Krocht naar het schoolgebouw aan de Tempeliersstraat. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei. dat de kosten van f 16-800 verlaagd kunnen wor den tot f 15.8000, omdat het niet noodig blijkt een nieuwe kamer voor de directrice te bouwen. Mr. Bijvoet (r.k.) vroeg of dit voorstel van B. en W. meteen een afwijzend praead- vies beteekent op het voorstel van verschil lende rechtsche raadsleden bij de begrooting gedaan om de Meisjes H. B. S. op te heffen? Als dat zoo is, dan is het geen aangenamen vorm. Mevrouw Venema (V. B.) zei. dat het voor Haarlem een zaak van beteekenis is om de Meisjes H- B. S. te behouden. Mr. B ij voe t: en er is nog geen praeadvies op ons voorstel van B. en W De voorzitter: wacht u het antwoord van den wethouder van onderwijs af. De heer Boes (V. D.) wethouder, zei, dat B. en W. aan den raad een nota hebben over gelegd over de vraag uit de motie Bijvoet, of door opheffing der Meisjesschool f 10.000 be zuinigd kan worden. Uit die nota is gebleken, dat die f 10.000 niet bezuinigd kan worden. Daarom zijn B. en W- met hun voorstel ge komen om de Meisjesschool over te brengen naar de Tempeliersstraat. B. en W. kunnen toch niet wachten tot de pannen van het dak aan de Krocht afwaaien? De school zal in de Tempeliersstraat uitstekend gehuisvest zijn. Dit zal wel is waar een tijdelijke oplossing zijn. Hij hoopt, dat het in de toekomst nog eens. mogelijk zal zijn, om aan de Meisjesschool een nieuw gebouw te schenken, Het voorstel van B. en W. werd zonder stem ming aangenomen. Benoemingen. Benoemd wordt: tot lid der commissie van bijstand voor de gemeentebedrijven (vaca ture-Boes) Mr. van Dam. tot lid der commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken (vacature-Boes) de heer Hillsman. tot lid der commissie van bijstand voor onderwijszaken (vacature-Boes) de heer Wolzak: tot lid van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs de heer C. J. Blaauw: tot tijdelijk leerares Engelsoh aan de H. B. S. a met 5-j. c. Mevrouw J. F. G. Moeton. Het optreden der politie. De heer Oversteegen (Comm.) heeft de volgende vragen tot den burgemeester ge richt: Is de burgemeester bereid, naar aanleiding van het optreden van de politie tegenover anti-fascisten op Maandagavond 18 Juni een ernstig onderzoek in te stellen en wel in 't bijzonder naar het gedrag van den leiding ge- venden inspecteur? Acht de burgemeester het niet van drin gend belang, genoemden inspecteur, die al meetmalen heeft getoond niet over de noodige zelfbeheersching te beschikken van zijn functie te ontheffen en bij herhaling geheel en al uit den dienst te ontslaan? De voorzitter: dit is niet de manier om zulke quaesties aan de orde te stellen, ik ben niet bereid om de gestelde vragen te beant woorden. De heer Peper (Comm.): Wij hebben ook voeling met andere kringen der bevolking. Dit geeft ons de zekerheid, dat het voor den raad gewenscht is zich de vraag te stellen of het niet gewenscht is maatregelen te nemen tegen het optreden van bedoelden inspecteur De voorzitter: er is over dien inspec teur nog nooit een klacht bij mij ingekomen. Ik sluit de vergadering. De heer Oversteegen: Dat is gelogen. Het blijkt, dat u niet van beter hout bent. dan bedoelde inspecteur. GROENTEMARKT. Tomaten f0,14—f0,20 per K.G Heerenboonen f 0,24f 0.30 per KG. Grooteboonen f 0.06f 0,12 per K.G. Peulen f 0,50—f 0.70 per zak Aardbeien f 0,50—f 1 oer slof Spinazie f 0,25—f0,65 per kist Andijvie f 0,35—f0.65 per kist Postelein f0,25—f0.35 per kist Komkommer f 0.02—f 0.04 per stuk Bloemkool f 0.02—f 0.07 per stuk Rabai'ber f 0.05f 0.07 per bos Raapsteelen f 0,80—f 2 per 100 stuks Sla f 0,50f2,20 per 100 krop Selderij f 0,02—f0,10 per bos AUTOBUSDIENSTEN. GEEN KRINGLIJN HAARLEM- VOGELENZANG— BENNEBROEK Beschikkende op het beroep, ingesteld door de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. n.v. te Haarlem, tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord Holland van 8 Novem ber 1933, waarbij aan K. Bolhuis te Noord- wijk aan Zee en J. Heemskerk te Vogelen zang. vergunning is verleend tot het in wer king brengen van een autobusdienst tusschen Haarlem en Vogelenzang (Kringlijn in beide richtingen over Aerdenhout en Bennebi*oek), is bij Koninklijk besluit het bestreden be sluit van Ged. Staten vei'nietigd en de ge vraagde vergunning tot het in werking bren gen van bovenbedoelden autobusdienst als nog geweigerd. CAUSERIE J. DE HAAS. Op uitnooaiging der Haarlemsche Damclub heeft de stichter van den Ned. Dambond. de heer J. de Haas, zich bereid verkiaard een causerie te komen geven over het damspel. Hij zal Blankenaar's eindspelen behandelen, gezien in verband met het Russische eindspel en tevens het eindspel verklaren volgens het systeem Hoogland. Deze causerie zal waarschijnlijk op Maan dagavond 20 of 27 Augustus a.s. in het club lokaal der Haarlemsche Damclub gehouden worden De Haas was ongeveer dertig jaar geleden een der sterkste damspelers ter wereld en be haalde o.m. vele malen den titel van kam pioen van Nederland. Door zeer langdurig verblijf in het buitenland kon De Haas niet meer aan groote tournooien deelnemen; als theoreticus bezit hij echter een groote ver maardheid, zoodat deze causerie voor de Haarlemsche damspelers een bijzondere ge beurtenis belooft te worden. TENTOONSTELLING VOLKSHUIS VESTING. In het Frans Halsmuseum zal een tentoon stelling voor volkshuisvesting worden gehou den, welke voor een ieder toegankelijk is van 1 Juli a.s. tot en met 7 Juli en wel op 1 Juli van 10—3 en op de overige dagen van 10—5 uur. BOOTOCHT VAN DE OOSTHOEK. De Overijselsch-Geldersch-Drentsche Ver eeniging „De Oosthoek" organiseert Zondag 1 Juli een boottocht naar Schoorl. ..La Argentiena" onder leiding van den heer Kuvener zal medewerking verleenen. EXAMENS. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen). Examen nuttige handwerken. Toegelaten de dames: G. Vriesen, H. Zalm, L. Weesman, Haarlem, Deze examens zijn afgeloopen. Aan het examen namen deel 15 candidaten; zij wer den allen toegelaten. HAARL. LUCHTVAART CLUB. De Haarlemsche Luchtvaartclub zal met haar leden per touringcar naar Soesterberg gaan ter bijwoning van de vliegdemonstratie op 14 Juli aldaar, te twaalf uur. Op het voorlooopig programma staan o.a: Estafettevlucht, „Pick-up" oefening, Forma- tievlucht, Radioverbinding met vliegtuigen, Luchtacrobatiek, Parachutes werpen, Pa- troulle oefening, enz. DE BILT seint regen! In een „Redi"-pak blijft U droog. Het^ water loopt e al, de lucht kan er door. Overalls Manchesterpakken Werkbroeken - jassen. (Adv. lngez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET „WIEN NEERLANDSCH BLOED" IN EER HERSTELD. Geachte redactie, In het nummer van Haarlem's Dagblad van 23 Juni j.l. komt voor de mededeeling van de uitzending door den heer J. Vincent, beiaardier van het Kon. Paleis te Amsterdam, van het Wien Neerlandsch bloed" naar de wereldtentoonstelling te Chicago. Moge dit voorbeeld navolging vinden. Het is voor ons zelf natuurlijker, en vooral in den kaatsten tijd, nu Duitschland zich heeft uitgescha keld uit de rij der beschaafde naties, tegen over den vreemdeling verstandiger, zicht te beroemen op ons Nederlandsen bloed dan op het Duitsche van het in den laatsten tijd zoo verheerlijkte doch aftandsche „Wilhel mus". Ondanks zijn gebreken dan toch liever het „Wien Neerlandsch Bloed"! Daarom ver dient de geste van den heer Vincent m.i. ons aller toejuiching. .(Med.), Dr. J. F. SELHORST,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13