IK ZWERF TERUG. Rubriek voor Vragen. C. C. Krouwets DONDERDAG 28 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Zoo ben ik verhuisd naar ..Westmark'w. hardlooper die echter nog stilligt want leeg komen we zeker niet meer vóór vanavond. Nu, dan morgen varen. Maar vóór morgen komt slapen en nu is de vraag weer: hoe? Het logeerbed achter is bezet door den loods, die van Mannheim meegegaan is en ook weer tot daar mee teruggaat. Maar bij Arthur, zoo als hier de matroos heet, zal het wel gaan. Het iswel niet ruim, waarschuwt hij, maar voor één nacht kan het best. Nu, veel was ik bij Otto niet gewend, maar hier is een kooi van 80 cM. breedte! Arthur is niet breed, maar dat zal goed komen ook, want 80 cM. kan ik normaal al leen wel aan. Ik hoop dat het ding lang noeg is. want als ik m'n knieën moet buigen gaat m'n slapie overboord. Dat vechten we straks wel uit. Nu Kaffee trinken met buitengewoon gunstig zelfge bakken brood van Frau Soltan. Zoo'n maaltijd is goed bekeken. Na het ..Abendessen" gaan we gezamenlijk nog even boodschappen doen in Kehl en dan bmden Arthur die per se voor wil liggen en ik, ons met een deken aan elkaar vast. Samen rol je niet direct over den rand. We pitten puik, en gezamenlijk door het wekkergebel heen, zoodat de schipper ons met een scheut Rijnwater tot onze aardsche zwerf tocht terugroept. Na het mandiën op het dek smaakt de koffie (als altijd zonder suiker en melk) bij het zure Duitsche brood weer opper best. Om twaalf uur heeft de schipper z'n pa pieren in orde en varen we af. De lijnen wor den opgeschoten en de ruimen dicht gedekt. Ik doe erg m'n best, behalve als Arthur een zware draagbalk uit z'n vingers laat glippen en ik die natuurlijk ook los laat, zoodat de schipper het loodje legt en de kap van z'n klomp mist. Als goed Hamburger is Soltan wat gauw aangebrand, zoodat Arthur de kap, vergezeld van een schippersmond plat Ham- burgsch, naar z'n hoofd geslingerd krijgt. Maar dat is meer schrik dan boosheid en even later lachen we samen om een eenzijdige dialoog op 'n voorbijvarende arke tusschen de echtelieden en hij meent in z'n sappige lands taal dat de S.A. aan de vrouwelijke helft een goede Sturmbandführer mist. Even voor Mannheim moeten we dien dag nog wat laden en zal de schipper verdere in structies krijgen. In het Rijnlandschap is niet veel afwisse ling. Tot in de nabijheid van Lauterburg links boomen en Fransche „zomerhuisjes" en rechts Duitsche boomen. Bij Maxau, in de buurt van Karlsruhe zullen we de douane aan boord krijgen, maar we zijn er al een heel eind voorbij en nog steeds is geen douaneboot te zien. Agitatie, want we moeten gevisiteerd worden en zijn ze niet lager op de rivier, dan moeten we terug. Maar eindelijk, om een bocht zien we het witte bootje vastgeklampt aan een opgaande sleep en even later schietg het sierlijk en snel op ons af. We worden geënterd en vier douanen springen over. Na een vluchtig onderzoek, gaan de handen omhoog en kunnen we ver der. In Mundheim zwaaien we voor de fabrieks- overslag en krijgen we een ton of tien mate riaal aan boord. De loods neemt afscheid en geeft de groeten mee aan de Haarlemmer Olie. het eenige wat hij van Haarlem kent en dat hem alleen bij het uitspreken al een vies gezicht ontlokt. De schipper gaat aan wal en komt terug met een serie pech-berichten. Voor hen de ktrop dat ze de volgende reis weer naar Kehl moeten, terwijl ze zoo graag een reis door het kanaal naar Hamburg hadden gemaakt, dmdat ze daar hun woning en familie hebben en voor mij de pech, dat we morgen eerst op drie plaatsen moeten laden, voor we doorgaan naar Keulen. In het schemerdonker varen we door naar Ludwigshafen waar we kraan 5 moeten zoeken bij de I. G. Farbenindustrie wat in donker lang niet meevalt. Dan gaan we voor anker en een weelderig breed bed in het achteronder wacht nu! Den volgenden morgen verhalen en laden. Vier wagons smerig stoffig goed. Vanavond hier terug voor nog wat stukgoed. Door het verhalen is een afgrijselijk eind ankerketting afgerold, dat we nu weer moeten inpalmen. Moeizaam sjorren we naarstiglijk de schuit weer naar het anker toe. Dan blijkt, het heele boeltje stevig verward te zitten, wat Arthur een nat pak kost. Afdrijven kan hij niet, want ik heb hem met een schippershaak bij z'n broeksband, maar èn voor haak èn voor broek is optrekken niet gewenscht, dus spar telt hij net zoo lang tot de schipper hem in de roeiboot sjort. Dan varen we naar Mannheim aan den overkant en laden daar bij twee molens zak ken meel via rutschbanen met ingenieuse reminrichtingen, vanwaar de forsche haven arbeiders ze op hun naakte schouders weg- torseh en ze op aanwijzing van den schipper met een kunstige salto over hun hoofd neer kwakken. Dan gaan we weer terug naar Ludwigshafen door het lijzige sluisje-zonder-waterverschil, waar iemand met groenten en fruit ons entert en slechte kersen aansmeert. 's Avonds acht uur zijn we geladen en varen nog af, omdat we den volgenden morgen om elf uur in Niederlakenstein bij Koblenz weer moeten lossen. We overnachten op den stroom bij Worms, vlak bij de mooie oude brug met de poorten nog op de landpijlers. Alleen jammer dat het middengedeelte nuchter staal is. Het wordt maar een half nachtje, want om half vier staan we weer op en al vóór vieren gaat het verder. Volgeladen loopen we toch nog 16 K.M. per uur als we het oude slapende stadje achter ons laten. Zoo tokkeren we urenlang tusschen de vlakke oevers in de prille vroegte. Onderwijl komt de zon prachtig op en we zien hier en daar al een vroege hengelaar, die naar z'n dobber tuurt. Op de geparkeerde schepen is alles nog in diepe rust, behalve op de ra derbooten en andere sleepers, waar het vuur al weer wordt opgepookt. Het loopt merk waardig vlot voor deze hindernistocht, maar het zal niet zoo blijven, want als de schipper die den heelen morgen aan 't roer staat, zich even moet verwijderen en, met de noodige in structies het roer aan Arthur overgeeft, heeft hij te veel belangstelling voor den prismakij ker in de stuurkast en plant ons in de bin- nenbocht. slechts 30 meter aan den verkeer den kant van een baken op een rotsplaat. Ge lukkig heeft de rots blijkbaar geen scherpe punten en het schip een nieuwe bodem, zoo dat we geen averij krijger- Maar dat zou je niet denken, als je den schioper hoort, die, gelukkig voor Arthur, zijn heide handen net niet vrij heeft. Z'n mond De laatste etappes. heeft hij echter wel vrij, en z'n vocabulaire behoeft geen aanvulling. Nu is het voor hem ook een onaangename geschiedenis, want hij ligt hier voor spot voor de scheepvaart. Wijselijk houdt de schuldige zich wat ach teraf en dan mindert de eerste driftbui al spoedig en met Hamburgsche galgenhumor voorspelt hij Arthur een goede toekomst als bergbeklimmer. De eerste sleepboot vaart door en dan doet een motorbootje van de „Strompolizei" een uurlang krampachtige pogingen om ons te bevrijden. Helpen kon deze David ons niet. maar hulp halen gaat beter. Voor zooveel uniformen stopt de eerste de beste sleep en nadat deze voor anker ligt komt een zware sleepboot ons verlossen. Een staaldraad wordt met de roeiboot over gebracht en rustig maar zeker doet de zware machine ons onze eilandpositie verlaten. Als de tros wordt losgesmeten gaan we ver der zonder incidenten onder de bruggen van Mainz door naar Bingen waar de Rhein- vlakte voorbij is en het gebergte ons den doortocht schijnt te willen beletten. Maar kronkelend heeft de Rijn ook hier zijn weg gevonden en slingert verder door de nauwe dalen naar Koblenz. Het mooiste gedeelte ligt voor ons. Aan weerszijden de hellingen der bergen, op de onmogelijkste plaatsen nog beplant met wijngaarden en -gaardjes en veelal bekroond met de ruïnes van de oude roofridderburch ten; de schilderachtige dorpen en stadjes aan de oevers. De loods vertelt de sage van de Feindliche Brüder en van de Lorelei met de opmerking er bij dat Lore vandaag niet te zien is omdat ze altijd 's Zaterdagsmiddags in het bad moet. We gaan verder en al spoedig is het eind doel bereikt. Even voorbij de monding van de Lahn zwaaien we voor de steiger van een fabriek en ik neem afscheid met dankbetui ging, omdat ik verder m'n geluk weer te voet wil beproeven. Dus neem ik m'n rug-zak weer op en wan del. Over, de brug en naar en door Ko blenz, waar een vrachtauto me enkele K.M. meesjouwt. Dan weer een uurtje loopen waarna een luxe wagen medelijden krijgt. De eigenaar is de eenige val al m'n autogasthee- ren. die een kaart uit Holland vraagt. Mis schien omdat hij Bontekuh heet. Een eind verder neemt een Zaterdagavond motorrijder me op en dat blijkt een geluk, want hij heeft een comfortabel duo en rijdt naar Keulen. De soepele motor draagt ons met een kalm gangetje door Bonn op groote Autostrasse naar Keulen. Omdat ik niet weet of en hoe laat ik op Zondag in Aken m'n fiets kan krijgen besluit ik per trein tot Aken door te gaan en zit even latei- in een gemakkelijk hoekje van m'n eersten Duitschen trein. Het is opvallend, dat men nergens probeert op één treinbreedte 5 men- schen te persen zooals bij ons. Tegen betaling van 5 Mark wordt, stoffig en met leege banden m'n rossinant terug gegeven. Op Zondagmorgen haal ik de post en ped del om kwart over negen Aken uit. Een agent wijst den verkeerden weg. Op een splitsing staat tenslotte een A.N.W.B.-bord: Amsterdam 242 K.M. En dan komt de langste fietstocht die ik ooit maakte, als slot van m'n zwerftocht. Heerlen en Sittard verdwijnen onder m'n achterwiel. Roermond laat ik rechts en via Maasbracht en Wessem gaat het op Weert aan. Al peddelend worden dorpen en steden aan elkaar geregen. De berekening klopt. Om vijf uur heb ik Eindhoven en om zeven springt een band midden in Den Bosch. Van Hedel gaat het door het land van Maas en Waal naar Zalt- bommel, In Culemborg zitten er 200 KM. op en on derweg naar Utrecht, bedenk ik, dat Haarlem te ver zal zijn voor m'n zwerversbeenen en van Amsterdam gaan geen treinen meer als ik doorrijd. Vandaar dat ik prozaïsch een treintje neem naar Amsterdam en op W.P. zeggen wij goeiemorgen, omdat het inmid dels Maandag is geworden! Hier klim ik weer op m'n fiets en trap langs de Haarlemmer weg-in-reparatie naar de bloemenstad. Om half twee ben ik in Haarlem, nadat een vriendelijken glimlach tegen het blauwe A. N. W. B.-bord aan de Vaart vanwege de 240 K.M. in m'n knieën, waarmee ik aan het einde van m'n onvergetelijke zwerftocht ben gekomen. REIN KUIN. N.V. „GRANITO" - Tel. 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granito- en Tegelwerken Strak van lijn, soep el van prijs (Adv. Ingez. Med.) Voor deri Kantonrechter. Wal is rood? Woensdag verschenen eenige jongelieden, die, zooals bleek, tot de O. S. P. behoorden, voor den kantonrechter wegens overtreding van het uniformverbod. Ze hadden roode tul pen in het knoopsgat gedragen en een roode vlag, die aan een handkar was bevestigd, met zich gevoerd; enkelen hadden zich in een rood hemd gestoken, dit alles wel te verstaan op 1 Mei en tijdens het colporteeren met blaadjes, getiteld ,.de Roode Vlag" en „de Fakkel". We weten uit vorige processen hoe de Kan tonrechter denkt over roode tulpen en andere roode artikelen op 1 Mei bij colportage en daarom kan het niet verbazen, dat de jonge lieden werden veroordeeid tot 3.boete. De kantonrechter wees er nog eens op, dat de verbodsbepalingen zijn gemaakt ter be vordering van de volkseenheid en ter voorko ming van botsingen tusschen aanhangers van verschillende politieke partijen en dat ze dus geenszins zijn gericht tegen een bepaalde po litieke partij. Een der verdachten hield een rede teneinde te betoogen dat de O. S. P. er geen staatkun dig streven op na hield, hij kwam met de leuze van 1789: „Vrijheid, gelijkheid en broe derschap". Omdat dus het doel was: geen staat, was er volgens hem ook geen staatkundig streven. De vraag deed zich voor: Wat is rood? Een der verdachten had de trui meegenomen, die hij op 1 Mei had gedragen en die door de politie rood was genoemd. Hij zei, dat die trui niet rood was. Maar wat was ze dan? Wijn rood, zei de réchter en de verdachte gaf dit toe. Een andere verdachte zei. dat de blouse, die hij had gedragen, meer oranje was, maar de blouse was niet aanwezig. Een juffrouw zou als getuige a décharge iets zeggen over de kleur, maar ze kwam zoo ver niet, want toen de rechter haar vroeg of ze den eed wilde afleggen, zei ze neen en toen kon ze gaan zitten. Toen de volgende getuige al aan het woord was, die zei, dat ze wegens opvattingen aan den godsdienst ontleend, de belofte wilde af leggen in plaats van den eed, sprong de eer ste juffrouw op en zei, dat ze dat ook wilde, maar ze was te laat en kon weer gaan zitten Zoodoende bleef de oranje blouse i-ood. zoowel als de wijnroode trui, want ze waren beide rood geweest volgens den verbaliseerenden agent. Dan was er de roode vlag aan de handkar De jongeling, die de kar had geduwd, zei, dat die vlag geen uitdrukking was van eenig staatkundig streven, maar een reclamemiddel, zooals b.v. een schoenwinkelier een groote DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men koffie-extract? 2. Hoe lang kan men dit goed houden? ANTWOORD: 1. Doe den filter van de koffie kan vol fijngemalen koffie en stamp die met het stampertje stevig aan. Spoel de kan om met ko kend water; zet den filter er op en giet dezen vol kokend water. Dadelijk het deksel er op. Na een poosje weer volgieten. Sluit den tuit met een kurkje. Ga door met opgieten tot de uit- stroomende koffie lichter van kleur wordt. Het extract is dan klaar. Giet het in kleine, goec schoongemaakte flesohjes, die met schoone kur ken stijf gesloten worden. 10 a 14 dagen als het ten minste niet ir een groote flesch gedaan wordt, die bij elk ge bruik geopend en weer gesloten wordt. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van zoete Voorburg uit een mantel? ANTWOORD: Met warm water. Is de vlek dan niet geheel weg, na'behandelen met verdund azijnzuur. Goed naspoelen. Droog kloppen met dikken doek of zeemleeren lap. VRAAG: Hoe verwijdert men theevlekken, zonder suiker of melk, uit een bouclé gangloo- per? ANTWOORD: Stevig afborstelen met heet wa ter; daarna met verdund mierenzuur. Weer goed afborstelen met warm water en met droge hand doeken droog betten. VRAAG1. Ik heb een blauw heerencostuum afgeborsteld met benzine; daardoor zijn kringen ontstaan. Hoe krijg ik die weg? 2. Een blauw heerencostuum Is wat smoezelig. Hoe kan ik dat zonder wasschen schoon krijgen? ANTWOORD: 1. Het eenige middel is nu het geiheele pak in ruim waschbenzine te doen. Zon der wringen op kleerhanger laten drogen. Buiten in de schaduw en vooral geen vuur of liüht in de naJbijheid! Eerst buiten in de schaduw luchtig met ben zine afborstelen, maar niet te nat, anders ont staan er kringen. Geen vuur of licht in de na bijheid' Goed laten drogen; daarna afborstelen met een houtzeepoplossing Houtzeep laat gij trekken als thee. Het verdient aanbeveling er een scheutje ammonia aan toe te voegen. Glad ophangen in den tooht of in den wind. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vet- en straat- uilvlekkcn uit een bouclé karpet? Hoe vetvlekken uit een blauwe kunstzijden japon? ANTWOORD: 1. Met een harden borstel flink met ruim benzine afborstelen. Goed afkloppen met badhanddoek. Daarna dik met speksteen poeder bestrooien. Laten drogen. Het poeder met harden borstel er afschuieren. Indien er dan nog 'lekken achterblijven, nabehandelen met. warm ater. Weer goed afkloppen; poeder er op; laten drogen, afschuieren. 2. Afwrijven met een dotje watten, bevochtigd met benzine, maar niet te nat. Met een droog dotje watten den kring wegdoezelen. Afipoederen met spekstoenpoeder. Deze behandeling moet bui ten in de sohaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! Laten drogen. Het poeder met een zacht borsteltje afschuieren, VRAAG: In een zijde matting japon is een vlek gekomen van de bruine suède voering, die nat geweest is. Daar het een bloempatroon is, kan de japon niet gebleok worden. Wat moet ik er aan doen? ANTWOORD. De voering losnemen en de vlek op een badhanddoek leggen en met goed heet water behandelen. Indien de kleur eoht is. is het nog beter de vlek een kwartier in heet water te laten staan. Gij kunt dit wel eerst probeeren met een snippertje, dat wel uit een naad geknipt kan worden VRAAG: Hoe krijg ik vlekken van gele zeep uit een wit marmeren opzet van een wasohtafel? ANTWOORD: De vlek voorbehandelen met •kokend water; daarna met chloor. Goed met ruim heet water afspoelen, zoodat er beslist geon chloor in achterblijft •VRAAG: Over een lichtgrijs zijden blouse is kokende melk gemorst Met een koud Persllsopje gaat het er niet uit. Weet u er raad op? ANTWOORD: Flink doorwassohen met wasch- benzine. Goed laten drogen en daarna met schoon warm water naspoelen. De benzinebehandelim buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een karpet? Strijken met grauw papier helpt niet. ANTWOORD: Met ruim benzine flink afbor stelen, zoodat de benzine door en door dringt: daarna stevig afwrijven met een bandhanddoek Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in nabijheid! VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit een zakketel? ANTWOORD: Doe in den ketel 1 deel zoutzuur en 2 deelen koud water. Breng langzaam aan de kook en laat nog 5 minuten doorkoken, Laat dan staan, tot de vloeistof weer koud Is en giet die er dar. uit. Spoel herhaalde malen met schoon water na en bezig het eerste kookwater niet voor inwendig gebi-uik. Leg eer kiezelsteen in den ketel. De overgebleven ketel steen laat dan spoedig los en kan weggespoeld worden. Er vormt zich dan nog wel ketelsteen, maar deze zet zich nietmeer vast en kan weg gespoeld worden. Zorg, dat de kiezelsteen steeds in den ketel blijft. VRAAG: Hoe maakt men solutie? ANTWOORD: Door ongevulcaniseerde rubber lossen in benzol tot de verelschte dikte. op VRAAGHoe maakt men een kampeertent wa terdicht? Liefst niet met lijnolie, daar dit te veel inbrandt. ANTWOORD: Gij kunt dit doen met inipreg- nol, een middel, dat speciaal voor dit doel in d- handel is en ook met een 5 pCt. oplossing van lanolin in benzine. Gij dompelt het linnen hierin, tot het heelemaal goed doortrokken is en laat het dan buiten in de schaduw drogen. Lijno-licbehandeling is ook heel goed en meer duurzaam als het maar goed gebeurt, VRAAG: Hoe berijdt men yoghurt met en zonder plantjes? 1. Overgiet een gedeelte van het yoghurtplantje met gekookte en tot 45 graden afgekoelde melk. Laat het 3 a 4 uur in hooikist of in kranten en dekens gewikkeld op temperatuur blijven. De yoghurt is dan klaar. Smakelijker en hygiënischer dan dit vieze ïtje is de volgende bereiding. Breng 1 liter melk aan de kook en laat tot 45 graden afkoe len. Roer er 2 a 3 lepels yoghurt goed door en laat. als onder 1, op temperatuur blijven. Den eersten keer moet gij dus een klein fleschje yoghurt koopen: verder bewaart gij ïederen dag 3 lepels voor den volgenden dag, VRAAG: 1. Wij hebben mieren in de keuken en kunnen geen nest vinden. Hoe zijn die te ver drijven? 2. Hoe kan men eeen kap van een nieuwen kinderwagen mooi en soepel houden? 3. Ik heb een hoed van dit stroo (monster vas niet bijgevoegd) gehaakt. Hoe kan Ik die •óhoonmaken? Hij hag niet nat worden, want dan wordt hij slap. ANTWOORD: 1. Het meest afdoende Is de nesten op te sporen en deze eenige dagen een paar maal per dag te overgieten met kokend wa ter. Verder kunt gij hier en daar een stukje kamfer neerleggen (geen naftaline). Spuit telkens als gij mieren ziet, met een verstuiver met bij- behoorende vloeistof. 2. Een enkelen keer inwrijven met een zachten doek, waarop een heel klein beetje zuurvrije va seline. Met flanellen doeken uitwrijven, tot de kajp weer glad aanvoelt. Overigens eenmaal per maand wrijven met beste witte sdhoencream en met zachten doek uitwrijven. 3. Het staaltje was niet bijgevoegd. "Wij kun nen daarom alleen het volgende advlseeren: Roer magnesia met benzine tot een dik papje en bedek den goed stofschoon gemaakten hoed hier geheel mee. Leg hem op een sohooncn doek te drogen Ais hij goed droog is afschuieren. Deze geheels behandeling moet buiten in de schaduw gebeuren en vooral geen vuur of licht in de na bijheid! VRAAG: Hoe kan men eeen gegraveerd kope ren doos zoo maken, dat die niet meer gepoetst behoeft te worden? ANTWOORD: Maak het koper schoon en glan zend, waarna gij het met kopervernis kunt be strijken en goed laten drogen. Poetsen is dan verder overbodig VRAAG: In een lichtgrijze pantalon heb ik op onverklaarbare wijze groene vlekken gekrej Volgens mijn weten heb ik niet op groen ge verfde plaatsen gezeten. Ik heb al geprobeerd weg te maken met benzine, petroleum, tetra, ter pentijn en slaolie, vlekkenwater, maar geen de zer middelen hielp. Weet u een middel? ANTWOORD: Als wij de herkomst der vlekken niet weten, is het moeilijk raad geven. Door ver schillende der gebruikte middeltjes, vooral slaolie, is de toestand er niet beter op gewor den. Reinig de vlek eerst van deze middeltjes. Mogelijk is het een grasvlek; In dat geval de vlek inwrijven met een neutrale zeep: met heet water uitwassohen. Dan behandelen met ver dund mierenzuur en weer goed met warm water alle zuur verwijderen. Met een badhanddoek droog bette» RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb in publieke veiling een huis gekocht, dat op 20 Juni wordt overgeschreven en op dien datum door mij zou betrokken kunner worden. De tegenwoordige bewoner (vorige eige naar - gedwongen verkoop) schijnt met verhui zen geen haast te maken. 1. Wat moet ik doen als hij er op den bepaal den tijd niet uit is, om zoo spoedig mogelijk mijn eigendom te kunnen betrekken? 2. Hoe lang kan dat duren, eer hij er uit is? 3. Hoeveel bedragen de kosten daarvan? ANTWOORD: 1. Hem op korten termijn doen dagvaarden tot ontruiming. 2. Niet te bepalen en afhankelijk van de vraag of en hoe hij zich verweren zal. 3. Afhankelijk van hetzelfde als no. 2. VRAAG: 1. Hoelang trekt men van de ziekte wet? Hoeveel trek men als maximum uit dt ziektewet? 3. Als men uitgetrokken is, trekt men dan van de gemeente? ANTWOORD: 1. Het eerste jaar slechts gedu rende maxiimium 6 maanden, Ongelimiteerd als men steeds weer ziek wordt ingevolge dezelfde oorzaak. 3. Neen. VRAAG: Verleden jaar kwagn ik begin Juli in betrekking. Afgesproken werd dat ik na een jaar 14 dagen vacantie en kostgeld zou krijgen. Begin Juni heeft mevrouw mij opgezegd, zoodat den laatsten Juni mijn tijd om is. Is mevrouw nu ver plicht mij het afgeaprokene te betalen? ANTWOORD: Neen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik ben gehuwd: heb 2 kinderen en oon te IJmuiden. Mijn inkomen is 1321. Hoe veel ink.bel. moet ik betalen? ANTWOORD: Rijks inkomstenbelasting 5.44 Gem, fondsbelasting 25.30. DIEREN. VRAAG: 1. Wat moet ik doen tegen luis bij mijn kippen? Ik heb een Kaapsche eend en een woerd. De eend heeft in December 1933 negen jongen ge had, maar deze zijn dood gegaan. Zij heeft na dien geen eieren meer gelegd. Is het daar nu nog geen tijd voor? ANTWOORD: 1. Nachthok witten. Wat creolin door de kalk doen. De uiteinden der zitstokken omwoelen met jute, gedrenkt in Stokhalmer teer. Strooi goede insectenpoeder tusschen de vleu gels. 2. Den woerd 14 dagen weghalen en daarna weer bij de eend doen. December was te vroeg. De vogels gaan dan dood van de koude. DIVERSEN. VRAAG: Hoe fietst men naar Schardam? ANTWOORD: Haarlem. Spaamdam. Veer Bui tenhuizen, Assendelft. Krommenie, Wormerveer, Wormer, Jisp, Wijde Wormer, Purxnerend, Oost- huizen, Schardam. 46 K.M. schoen op zijn kar bevestigt als reclame voor zijn zaak. Wat was het geval? Op die kar lagen exem plaren van het blaadje ..De Roode Vlag" en de vlag aan den wagen was het reclamemiddel voor dat blaadje. Het ging allemaal niet op. De Kantonrechter achtte het feit bewezen en legde 3 gulden boete op. Denk om de vreemdelingen Iemand stond terecht omdat hij gedurende eenigen tijd aan een vreemdeling huisvesting had verleend, zonder hiervan de politie te verwittigen en dat ware misschien zoo erg niai geweest, als die vreemdeling door de politfi? niet als een ongewenschte gast w**-e be schouwd en daarom over de grens wó« terug gebracht. De politieverordening van Haarlem schrijft voor, dat men binnen twee dagen na aan komst van een vreemdeling hieraan mededee- ling moet doen aan het hoofdbureau van po litie. maar als je je Duitsche grootmoeder of je Engelsche nichtje voor een dag of wat te logeeren krijgt en je verzuimt dan in de vreugde van het weerzien ze mee te voeren naar de Smedestraat, dan zal de commissaris je nog wel pardonneeren, maar iets anders is het, als zich hier stilletjes lui komen vestigen, die niet gewenscht zijn. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie vond het een ernstige overtreding. In deze min of meer onrustige tij don is het voor de Regee ring van het grootste belang te weten of er zich verdachte elementen binnen de lands palen vestigen en daarom eischte hij 25 boe te, waarmee de kantonrechter accoord ging. Juffrouw, pas op je hondje. Een dame had een hondje, dat haar oogappel was, maar dat zij, toen zij een autotochtje ging maken, liever thuis liet; wellicht deed zij dit wegens de gevaren van de reis. Het hondje verveelde zich alleen in huis en sprong door een openstaand raam in den tuin, in de hoop zijn meesteres te zullen vin den. maar toen dit niet het geval bleek, uitte hij zijn teleurstelling in een erbarmelijk ge jank. dat hij met hondsche standvastigheid volhield. Omwonenden rekten de halzen uit de ramen en zochten naar projectielen om den oogappel der dame tot zwijgen te brengen, doch de hond verkoos te janken, dat hij af wisselde met gehuil. De autotocht duurde langer dan gedacht was en het was reeds elf uur in den avond ge worden. een uur, waarop de omwonenden ver getelheid in den slaap gingen zoeken. De hond bleef janken en huilen en de slaap der om wonenden bleef verre. Toen werd de politie ter hulp geroepen. Een agent ging op onderzoek; hij kwam aan de woning waar het gehuil had geklonken en dat juist had opgehouden, aangezien de dame was thuisgekomen. Niet temin kreeg zij een proces-verbaal en of schoon zij beweerde dat de hond eigener be weging den tuin had opgezocht, de rechter was van oordeel, dat zij zorg had moeten dra gen dat de buren niet door de muzikale pres taties van het snoezig hondje in hun wel verdiende rust waren gestoord, waarom die nalatigheid gestraft werd met 2 boete. Overtreding Arbeidswet De directeur en de bedrijfsleider van een drukkerij, die twee weken geleden terecht hadden gestaan, omdat zij personeel zonder vergunning hadden later overwerken en de arbeidslijsten verkeerd ingevuld, werden nu persoonlijk gehoord. De directeur werd mede aansprakelijk ge steld. ofschoon hij de regeling aan den be drijfsleider overgelaten had. Beiden kregen 19 boeten van 5. ODERNE doelmatige en goede ORNAMENTEN erlichtingsornamen- ten k o o p t U het Koninginneweg 6 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWWERPEN. Terug te bekomen bij: Hoorik, Dahliastraat 2, armbandhorloge; J. de Graaf, Pijlslaan 108, badmantel; J. E. Boon, Berkenrodestraat 12, badpak en handdoek; Mielo, Otanjejboom- straat 156, bontje; T. Kooij, Pieter Kiesstraat 2 B, bril; J. Kloek, Pres. Steijnstraat 79, bril; Bur. van Politie, Smedestraat, rekening, re genjas, visitekaartjes, T. Spoelders, Achterweg 6, gewicht, M. Booms, Byzantiumstraat 3, geld E. Warmerdam, Pieter Kiesstraat 40 zw. hoed, Rijntjes, Middenweg 73, hond, Beijer, Archipel straat 37, kat, Duijm, Saenredamstraat 6. kat, Kiekens, Bantamstraat 100, kat, v. d. Schoot, Spaamwouderstraat 8 c rd. muts, D. v. Ham, Luzacstraat 4, portemonnaie m. i. Kloos, Rip- perdapark 20, rijwielbelastingmerk, J. W. Meulman, Kleverlaan 168 (na 8 u. 30 nan.) rijwielbelastingmer k, S. Rapenberg, Wilson- plein 4, idem, Gem. Geneesk. en Gezondh. dienst Kenaupark 6 een paar kinderschoenen, Dijkstra, Brouwersstraat 28rd, vest en pet. Terug te bekomen bij: P. Rijntjes, Laken- kooperstraat 12, armband; Bureau van Politie Smedestraat 9, bril, vulpenhouders; G.Hekker, Da Costastraat 1, bril; H. A. Maas, Emmaplein 30, ceintuur; C. v. Honschoten, Sterrebosch- straat 75, ceintuur; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 3 katten; v. Bree, De Witstraat 2rd. moer; H. Alders, De Haasstraat 12, muts; G. de Wijs, Bronsteeweg 78 (Heemstede), medaillon en ketting; W. T. Hos, Gasthuislaan 132, matrijs; G. Woud, Iordenstraat 17, muts; N. J. Trimp, Ramplaan 9a., portemonnaie m.i.; T. Glezer, Kamperstraat 5, rijwielbelasting- Jlaatje; Vallentgoed, Timorstraat 2, sleutel; Elvering, Middenweg 9, vulpotlood; C. Hartman Gen. Bothastraat 13, abonnement. De Bie, Lange Raamstraat 38. armband horloge; Perry, Ged. Oude Gracht 102. bad pak en handdoek; Hofsté, Kennemerplein 16 rood, corset; Victor, v. d. Meerstraat 12, halsband met penning; Klijne. Duvenvoorde- straat 104, hangslot; Marleveld, Frans Hals straat 17 rood, handschoen; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 honden; katten; Van Baaien, Zoonenlaan 13, horloge; Gennissen, Havikstraat 43e hooivork; Hollik Heussens- straat 84, handschoen; Maag, Nieuwe Gracht 19, notitieboekje; Faber, Kleine Houtstraat 10 portemonnaie met inhoud; Valbracht, le Vooruitgangstraat 19, idem; Diepenhorst, Schoterboschstraat 25, teekeningen; W. F. Horeman, Nagtzaamstraat 26, riem; Teske, Oosterstraat 58, rozenkrans, Meester, Dr. Leijdsstraat 15, regenmantel; Spfcoori, Saen redamstraat 36, rijwielbelasting'plaatje Han- neman, Hooge Duin- en Daalscheweg 30, Bloe mendaal) taschje met inhoud: Warmerdam, Thorbeckestraat 60, tandpasta; v. Doorn, Leidschestraat 27 rood, vulpotlood: Rekman, Beukenstraat 8, huis, vrijkaart N.S.. G. Huis man, Nepveustraat 20 huis, Amsterdam W., roaenkjaps,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14