UIT HET BUITENLAND De Nederlanders in Duitschland. DE KAMPEERDERS DONDERDAG 28 JUNI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Kerk en Staat in Duitschland. Rede van Rijksbisschop Müller. Er moet één evangelische rijks- en volkskerk gesticht worden. Bisschop Müller tot den dood met Adolf Hitler verbonden. Hij wenscht niet een Germaansch heidendom» Geen scheiding inzake gewetensvrijheid. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Het DJT.ET. maakt melding van een rede. die Rijksbisschop Müller op een bijeenkomst van Duitsche christenen te Halle heeft gehouden, over het standpunt der Duitsche christenen ten aanzien van de geloofsbelijdenis. In zijn uiteenzetting van de groote lijnen der geloofs- beweging wees de bisschop in de eerste plaats op het streven, één evangelische rijks- en volkskerk te stichten. Hij vertelde, hoe hij zich bij Adolf Hitler had aangesloten, met wien hij tot den dood verbonden is en op welke wijze hij deel heeft genomen aan de nationaal- socialistische beweging, welke zoo prote st antsch, zoo christelijk, zoo waar is, dat de nieuwe kerk op leven en dood met den na- tionaal-socialistischen staat is verbonden. In den huiaigen strijd der wereld tegen Duitsch land. aldus bisschop Müller, openbaart zich de Joodsche christenhatersgeest, die in het ver leden door de evangelische geestelijken te weinig als een dreigend gevaar voor de chris telijke wereld is beschouwd. Het is de plicht van den rijksbisschop er op te wijzen, dat hetgeen in de wereld geschiedt een onderdeel vormt van de vijandschap, welke tegen Christus mobiel wordt gemaakt. Het is een objectieve onwaarheid, dat de geloofsbelij denis in gevaar wordt gebracht. Men moet lie ver erkennen, dat de evangelische kerk in ge vaar komt, wanneer men tracht het werk van Adolf Hitler te ondermijnen. Uitvoerig besprak de bisschop de aanvallen, die op zijn persoon worden gericht. Wanneer mocht blijken dat de buitenlandsche ophitsen de leugens weerklank vinden in Duitschland, dan dient gezegd dat dit niets meer te doen heeft met kerkpolitiek, maar dat het hoog verraad is. De lagen der bevolking, welke zoo lang buiten de kerk hebben gestaan, hebben voor een dergelijk getwist van dominee's geen begrip. Wanneer iemand meent, dat wy een Ger maansch heidendom wenschen, dan is dat een zuivere onwaarheid. De Duitsche evangelische kerk zal een werkelijke Duitsch-christelijke kerk zijn of zij zal in het geheel niet bestaan. Duitsch christen zijn beteekent echter zich uitspreken voor de Duitsche volksbeweging en over Christus niet alleen spreken, maar hem ook als Heiland belijden. In zake de gewetensvrijheid bestaat geen scheiding in Duitschland. De Duitsche christe nen hebben eerbied voor hun tegenstanders, die zich openlijk uitspreken en hebben slechts getracht hen te winnen voor het opbouwende werk. Er bestaat geen gevaar voor de belijde nis, aldus besloot de bisschop; een noodbond van geestelijken was noodiger in den tijd, toen het Marxisme dreigde de kerk onder den voet te loopen België De volmachten vormen geen regeeringsdictatuar. Naar de Tel. uit Brussel verneemt heeft tij <ïens de debatten in den Belgischen Senaat over de regeeringsverklaring de premier De Broqueville weer het woord genomen, om in de eerste plaats de critiek te weerleggen, die reeds bij voorbaat was geoefend op de plan nen der regeering, om binnenkort speciale volmachten te vragen voor de behandeling van financieeie en economische kwesties. Men beweert, aldus de premier, dat die vol machten noodlottig zijn'voor de democratie en naar dictatuur leiden. Hoe kan echter dic tatuur voortspruiten uit een handeling, die voortvloeit uit de souvereiniteit van de wet? De speciale volmachten vormen geen regee rings-dictatuur. maar eerder een dictatuur van het parlement, want na het verstrijken van den termijn der volmachten keurt het parlement de genomen besluiten goed of af De premier verklaarde verder, dat de Bel gische munteenheid tot de meest stabiele be hoort en dat de regeering zich geheel aan de bestrijding van de werkloosheid zal wijden. Op internationaal gebied zal België streven naar die bondgenootschappen, welke kunnen bijdragen tot verzekering van zijn veiligheid en de handhaving van den wereldvrede. Engeland, In Juli zal Barthou Engeland bezoeken. Sir John Simon heeft Woensdag, in ant woord op een hem in het Britse he Lagerhuis gestelde vraag, medegedeeld, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken. Barthou in Juli een bezoek aan Engeland zal bren gen. Dit bezoek biedt gelegenheid tot de be spreking van problemen, die voor Engeland en Frankrijk van gemeenschappelijk belang zijn. Volgens de voorloopige regeling bestaan er geen plannen voor bezoeken van den Brit- schen minister van Buitenlandsche Zaken aan het buitenland. Duitschland, Belastingverlaging vooral voor groote gezinnen. Naar de Tel. uit Berlijn verneemt heeft staatssecretaris Reinhardt van het ministerie van Financiën zijn plannen tot hervorming van de belastingen bekend gemaakt, volgens we'.ke in den hersft tot verlichting der lasten zal worden overgegaan. Op het oogenblik bedraagt het minimum percentage der inkomstenbelasting tien pro cent en het maximum 40 procent, daarbij komen de crisisbelastingen en de opcenten voor inkomens boven de 8000 mark per jaar, zoodat maximaal 46 procent van het inko men moet worden betaald, terwijl door een speciale gemeentebelasting 1 Bürgersteuer) het minimum tot 12 en het maximum tot 50 procent van het inkomen stijgt. Door het ver vallen van de crisisbelasting, de opcenten en de Bürgersteuer dalen die percentages tot resp. 8 en 35 procent, met speciale voorrech ten aan groote gezinnen, zoodat een vader van vijf kinderen, die niet meer dan 850 mark per maand verdient, in het geheel geen inkomstenbelasting behoeft te betalen. In een toelichting van zijn plannen op het congres van de academie voor Duitsch recht te München, zeïde Reinhardt. dat bij de be- lastingpolitiek rekening wordt gehouden met den strijd tegen de werkloosheid, de sanee ring van den algemeenen toestand, en de toe neming der bevolking. De omzetbelasting voor den binnenland- schen groothandel wordt tot 1 '2 procent ver- agd. Om de zes millioen werkende ongehuwde Duitsche vrouwen meer kans op een huwelijk te geven zal het systeem van leeningen bij het sluiten van een huwelijk worden uitge breid. De woningbelastingen, de z.g. Hauszinssteuer zullen op 1 April 1935 met 25 pet. worden verlaagd, daarna op 1 April 1937 wederom met 25 pet. en op 1 April 1940 zul len zij geheel wegvallen. Alle Rijks- en gouwsprekers één maand vacantie. De rijksminister van propaganda, dr. Göb- bels, heeft Woensdag een decreet uitgevaar digd. waarbij in overeenstemming met het verlof aan de S. A. ook allen rijks- en gouw sprekers wordt gelast gedurende de maand Juli va can tie te nemen. De strijd tegen de criticasters eindigt op 30 Juni. aldus wordt in het decreet gezegd. Deze strijd heeft in de twee maanden, dat hij heeft geduurd, van onze gouw- en rijks sprekers een veel meer dan normale inspan ning geëischt. Ten einde hun de voor den herfst en den winter noodzakelijke ontspan ning te geven, gelast ik hierbij voor de geheele maand Juli voor alle rijks- en gouwspvekers het nemen van vacantie. Get. dr. Göbbels. Turkije, Sjah van Perzië te Istanboel. De sjah van Perzië te Istanboel in gezel- ;chap van Moestaf a Kemal aangekomen. Een talrijke menigte, waaronder de geheele Perzi sche kolonie, juichte den sjah luide toe. Banketten en andere plechtigheden staan op het programma en beide heerschers hebben reeds een langdurige bespreking gevoerd. De besprekingen, die de volgende dagen worden voortgezet, hebben waarschijnlijk het sluiten van een militair verdrag ten doel, alsmede een regeling voor het aanleggen van spoorwegen tusschen Perzië en Turkije. Frankrijk. Beperking van het amendementsrecht. Als inleiding tot de debatten over de belas tinghervorming zijn Dinsdagmiddag in de Kamer debatten gevoerd over de beperking van zekere bevoegdheden van het parlement. De linksradicale afgevaardigde van Guade loupe, Candace (een neger) stelde voor, het Kamerreglement in dien zin te wijzigen, dat er geen amendementen zouden worden inge diend gedurende de debatten over de hervor ming der belastingen, teneinde spoediger tot een resultaat te komen. Alleen aan de finan cieeie commissie zou het indienen van amen dementen vrij staan. Dit voorstel vond hevigen tegenstand ii socialistische kringen. De regeering echter stelde de quaestie van vertrouwen door het eerste deel van het voorstel van Candace tot het hare te maken. Na een rede van Doumer- gue, die herhaaldelijk door interrupties werd gestoord, nam de Kamer dit voorstel aan met 360 tegen 234 stemmen. Later in den namiddag werd het voorstel van Candace, over het recht van amendement voor den tijd der debatten over belastingher vorming te beperken in vollen omvang aan genomen met 417 tegen 181 stemmen. EEN GEHEEL DORP VERWOEST. Het dorpje Pussy bij Champéry werd tijdens een hevig onweer grootendeels verwoest doordat de bliksem in een schuur sloeg die oogenblikkelijk in lichterlaaie stond. Het vuur breidde zich met ongelooflijke snelheid uit en sloeg op de omringende huizen en boerderijen over. Niettegenstaande talrijke brandweerwagens uit de omringende dor pen spoedig aanwezig waren en het vuur met kracht bestreden, werden niet minder dan vijftien huizen in de asch gelegd. Men- schenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. OUD-BANKDIRECTEUR VEROORDEELD. J. W. Harriman, de voormalige directeur van de Harriman National Bank and Trust Company te New-York, die een week geleden schuldig werd bevonden aan boekenverval- sching en ongeoorloofd gebruik van de geld middelen der bank is Woensdag veroordeeld tot vier-en-een-half jaar gevangenisstraf. DE SCHEEPSRAMP BIJ LORIENT. HEEFT DE KAPITEIN DER „MARIE ANGE" SCHULD? De scheepsramp bij Loriënt heeft volgens de laatste mededeelingen meer slachtoffers geeischt dan men oorspronkelijk vermoed-de. Het ingestelde onderzoek, dat Dinsdagavond door het invallen der duisternis moest wor den onderbroken, is Woensdagmorgen direct weer voortgezet. Tegen den middag waren op nieuw zes lijken geborgen zoodat het aantal dooden thans tot- twaalf is gestegen. Men vreest echter dat het hierbij niet zal blijven, omdat nog steeds passagiers in de hutten van de ..Prospérïté" zijn opgesloten. Duikers zijn co het oogenblik bezig het schip te doorzoe ken. Tevens wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Het. schijnt, dat de kapitein van het stoomschip de ..Marie Ange". hetwelk de „Prospérité" heeft aangevaren, een verkeerde manoeuvre heeft uitgevoerd en dat hij voor het ongeluk verantwoordelijk gehou den moet worden. In het ziekenhuis te Lorient lisgen nog zes gewonden wier toestand ech ter geen aanleiding tot groote bezorgdheid geeft. STAKING IN DE WOLINDUSTRIE In New-England In New-England hebben 75.000 arbeiders in de wol-industrie besloten, op 2 Juli a.s. het werk neer te leggen. Zij eischen o.a. verhooging der loonen en vermindering van den arbeidstijd. Men heeft weinig hoop, dat het conflict bijgelegd zal worden. CHAUTEMPS EN DE ST AVISKY-AFFAIRE. UITINGEN VAN HENRIOT Voor de commissie van onderzoek in zake de Stavisky-affaire heeft de afgevaardigde Henriot heden verklaard, dat de oplichter en Bonny elkaar in den zomer van het 1933 te Biarritz hadden ontmoet. Hij wees erop dat de bankier Behundorff uit Tours inlichtingen over Stavisky had ingewonnen en dat men hem een rapport van Cousin had toegezonden waardoor de oplichterijen in groote trekken aan het licht kwamen. Het parket te Tours en te Parijs droeg dus kennis van dit rapport, ..maar de officier van Justitie te Parijs", al dus riep Henriot uit, „was een zwager en die te Tours een protégé van Chautemps!" HOLLYWOOD WORDT ZUINIG. FILMSTERREN BELEGGEN HUN GELD IN GROND. Hollywood, de zorgelooze filmwereld, g een andere koers inslaan: de filmsterren gaan sparen. Werd vroeger het geld met kwistige hand uitgegeven, de wereldcrisis en de onze kere toekomst hebben de filmsterren tot andere gedachten gebracht; zij hebben de klassieke oudé'kous weer in eere hersteld. Het terzijde gelegde* geld wordt voornamlyk in grond belegd. Hoewel vele filmsterren vijf jaar geleden groote verliezen op hun grond bezit hebben geleden, schijnt men toch Hollywood van meening te zijn, dat de bodem moeilijk „gedevalueerd" kan worden en men volgt dan ook het voorbeeld van Mary Pickford Jackie Coogan, Corinne Griffith en Ruth Roland, die reeds lang tot de groot-grondbe zitters behooren: De filmkolonie in Hollywood is zich in de laatste maanden ook bijzonder voor het land bouwbedrijf gaan interesseeren. Om eenige voorbeelden te noemen: Warner Oland, de grootste grondbezitter van Hollywood, heef: kort geleden in den Mexicaanschen staat Sinaloa niet minder dan 3000 H.A. land aan gekocht, en wel op het eiland Palmetto de la Virgen, niet ver van Mazallan, waar hij van plan is de veeteelt in het groot te gaan uit oefenen. Leo Carillo, die uit een Californisch pioners- gezin komt, is weer tot het beroep van zijn vader teruggekeerd en heeft een groot stuk land bij Santa Monica gekocht. Douglas Fair banks heeft 1500 H.A. land dat 35 K.M. ten Noorden van San Diego is gelegen, aangekocht en houdt zich zoowel met de veeteelt als met den ooftbouw bezig; zijn buurman is BinL Crosby, die slechts 20 H.A. bezit en paarden teelt. Rex Bell, de echtgenoote van Clara Bow, is eveneens „boer" geworden: zijn uitgestrekt bezit, waarop eenige duizenden stuks vee wei den, ligt aan de grens van Nevada. Hij en zijn vrouw brengen elk vrij uurtje in het zadel te midden van hun kudden door. Cary Cooper is in zijn vrijen tijd poelier; half Hollywood wordt met Kerstmis van zijn kalkoenen voor zien. Will Rogers, vroeger Cowboy, voelt zich weer tot zijn voormalig beroep aangetrokken; hij heeft n.l. 120 H.A. boschgrond bij Santa Monica, waar hij de ponies en mustangs laat loopen, die hij overal opkoopt. (Tel.) Hun Werkloosheid te Berlijn opgeheven. Op wederkeerigheidsgronden (Van onzen Berlijnschen correspondent). BERLIJN, 25 Juni. De vereeniging van Nederlanders in Berlijn. „Hollandia", aangesloten bij het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, liet gisteren het eerste nummer verschijnen van haar orgaan „Ber- lijnsche Stem". De benarde omstandigheden hebben ook onze landgenooten in Berlijn in de laatste maanden nader tot elkaar gebracht. Van de 1200 Hollanders in Berlijn waren er een jaar geleden nauwelijks 90 lid dezer vereeniging met haar zeer actief bestuur. Sedert steeg het ledental rapide tot 550! Vóór de groote omwen teling hoorde men in de Berlijnsche kunst wereld veel namen van Hollanders, die er een leidende rol speelden. Een Hollander had de leiding der opera-afdeeling van „Radio-Ber- lin". Aan de concer taf deeling waren Holland- sche solisten vast verbonden. De „Philharmo- nie" had een Hollandschen concertmeester, die reeds jaren lang aan dit beroemde orkest ver bonden was en de eerste cellist was eveneens een Hollander. In de eerste revolutie-week zijn allen van het tooneel verdwenen. Adèle Sand- rock is de eenige landgenoote. die nog steeds op de planken triomfen viert. In den eersten roes der nationale verheffing werden buiten landsche werknemers „enthousiast" ontsla gen. De werkloosheid onder de Duitschers nam belangrijk af. daarentegen onder de buiten landers schrikbarend toe. Vele Hollanders, die jarenlang hier hun bestaan hadden, stonden letterlijk op straat. Daar is nu allengs verbe tering in gekomen. De „Berlijnsche Stem" be richt, dat de werkloosheid onder de Hollanders in Berlijn met 60 procent is afgenomen en het bestuur van „Hollandia" verklaart, alle reden te hebben tot de optimistische verwachting, dat het spook der werkloosheid in de Neder - landsche kolonie weldra geheel zal verdwenen zijn. De campagne, die tot dit buitengewoon re sultaat voert, staat onder leiding van den heer A. Dekker. Het bestuur van „Hollandia" deelt een en ander mee over het werk van dezen landge noot. dien het benoemde tot onbezoldigd „in specteur voor sociale zaken". Hij is een toe vlucht geworden van alle werklooze Hollan ders in Berlijn en daarbuiten. In den eersten tijd waren groote moeilijkheden te overwin nen. Hij wist niet wie er werkloos waren en ook het consulaat kon hem geen inlichtingen geven. Hier waren alleen de werkloozen be kend, die van Hollandsche zijde ondersteund werden, terwijl de meeste Hollandsche werk loozen in Berlijn steun ontvingen van Duitsche zijde. Een bevolkingsregister werd op het con sulaat niet bijgehouden. Slechts de namen van hen, die er hun pas lieten verlengen, werden geregistreerd. De registers der laatste 5 jaren leverden meer dan 2000 adressen op, waarvan er echter nog maar 800 juist bleken te zijn. Met dit materiaal is het gelukt, ook anderen te bereiken en de nood voerde de rest toe, die van de campagne had gehoord. De heer Dekker zocht er de werknemers in Duitschen dienst uit en riep "ze op ter verga hering. Het werd één groote Jeremiade! Er werd geklaagd over geen"- of onvoldoenden steun, over moeilijkheden met de kinderen op school, over slechte behandeling. Die klachten zijn intusschen alle verstomd. Aan werkkrijgen was niet te denken. De heer Dekker legde een register aan van alle werknemers, verdeeld in de verschillende beroepsgroepen. Voor hen, die zeiden, elk werk te willen verrichten, is het onmogelijk, werk te vinden. Het Duitsche standpunt is, dat ieder in zijn beroep moet werken. In Duitschland heeft elke groep haar eigen arbeidsbeurs. De leider van een beurs is steeds een vakman. Een barbier b.v. leidt de arbeidsbeurs voor barbiers. Met de Duitsche arbeidsbeurzen ging nu onze landgenoot on derhandelen. Dat ging in de eerste dagen niet erg Vlöt. Men wilde er niets van weten, dat ook buitenlanders zouden worden aangesteld bij de uitvoering van werken „zur Ankurbelung der Deutschen Wirtschaft". Eerst moesten alle strijders voor de nationale verheffing worden ondergebracht en dan kwamen natuurlijk de andere Duitsche werkloozen het eerst in aan merking. De heer Dekker was gehandicapt door het onderhandsch verdrag, dat door den direc teur van de Nederlandsche arbeidsbeurs in Oberhausen is onderteekend en waarbij werd vastgesteld, dat in Nederland zoowel als in Duitschland, bij tewerkstelling, de eigen land genooten steeds de voorkeur hebben. Dat is de rechtspositie der Hollanders in Duitschland niet ten goede gekomen. Zij waren dus geheel en al op een tegemoetkomende houding van Duitsche zijde aangewezen. Immers Duitsch land zou meer moeten doen dan waartoe het zich verplicht had. En het heeft dat. volgens den heer Dekker, gedaan. Eerst toen hij in con tact kwam met een districtsleider van het Duitsche Arbeidsfront, dien hij „een aardigen kerel" noemt, kwam er schot in de campagne. De districtsleider, die ook een verstandig man was, zag in, dat het ook een Duitsch belang is, dat Hollanders in Duitschland met voorkeur te werk worden gesteld. Immers, wat zou er gebeuren, als de Hollandsche werkloozen in Duitschland op een goeden dag gesloten naar Nederland marcheerden en aan de Nederland sche regeering zouden verklaren „zoplang in Nederland 100.000 Duitschers werk eh brood hebben, willen wij in Duitschland geen hon ger lijden". De verstandige districtsleider verwees hem met een aanbevelend schrijven naar hét landsbureau voor den arbeid. Hier werd hij echter verwezen naar het bureau der N.S.D.A.P. voor buitenlandsche zaken, waar men hem weer verder verwijzen wilde naar het Neder- landsch Gezantschap, om tot een regeling te komen langs diplomatieken weg. Maar van den diplomatieken weg wilde een voortvarend man als de heer Dekker natuurlijk niets weten. Hij liet zich niet verder verwijzen, maar zei kort en goed en beslist dat het ontslaan van Neder landers moest ophouden en meer Nederlanders aan het werk moesten worden gezet en wel zoo gauw mogelijk! Hij hield voet bij stuk. Dr. Ley, de leider van het „Duitsche Arbeidsfront" werd in de zaak betrokken, waarvan het resultaat was, dat deze grootmachtige een besluit uit vaardigde van den volgenden inhoud: „Op verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche staatsburgers „Hollandia". wijs ik er op, dat, naar Duitsch-Nederlandsche overeenkomst, Ln aangelegenheden van de arbeidsmarkt, Duit sche en Hollandsche staatsburgers gelijke rechten hebben. Bij werkverschaffing en nood zakelijk ontslag is in het belang der in Duitschland werkende Hollanders, zoowel als van Duitschers, die in Holland werkzaam zijn, deze overeenkomst in acht te nemen." Dit decreet geldt voor heel Duitschland. Voor de Hollanders in Berlijn wist de heer Dekker zelfs nog voorkeur bij de werkverschaf fing te verkrijgen „met het oog op het feit, dat er in Holland een grooter aantal Duit schers werkzaam is. dan Hollanders in Duitschland". Wat de heer Dekker voor zijn landgenooten wist te verkrijgen, is nog voor geen ander land gelukt. Er is echter voor de werklooze landgenooten in het overige Duitschland nog veel dergelijke hulp noodig, waarvoor de heer Dekker zich graag beschikbaar stelt. Millioenen guldens, die de Nederlandsche staat offert voor zijn werklooze burgers in Duitschland, zouden be spaard kunnen worden. Hollandia staat sedert November 1933 in ver binding met de Nederlandsche regeering en geeft zich alle moeite, haar tot handelen aan te sporen, maar de molens in Den Haag draaien langzaam. Het duurt steeds enkele maanden, eer een brief wordt beantwoord.... H. L. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Je begrijpt, dat de oudjes niet wisten wat ze van dank baarheid moesten doen. Sietske was het eerst aan de beurt en hij kreeg een ferme zoen op zijn magere wan gen. Ook Ben en Sjef kregen hun aandeel ,tot pleizier van de omstanders. „Mij ook," riep een dikke slagersjongen en hij kwam achter de vrienden staan. En op een bankje staande dankte Sietske het publiek voor het geld. „Nu kunnen ze wel een orgel aanschaffen, dat minder piept dan het oude ding," riep een straat bengel en hij werd spoedig tot stilte gemaand, want er was nog iemand anders gekomen, die iets zeggen wilde. En met veel moeite stond die eindelijk op het bankje. VRIJDAG 29 JUNL HILVERSUM, 302 M. 8.00 VARA. Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA-orkest olv. H. de Groot. 10.45 Jan Lemaire draagt voor. 11.00 VARA-orkest. 11.20 W. H. Vliegen, herhaling der lezing van Woensdag 27 Juni op gr. pl. „Democratie in het staatsleven". 11.40 VARA- orkest olv. H. de Groot. 12.00 AVRO. Omroep orkest olv. Nico Treep. Afgewisseld door gra mofoonmuziek. 2.30 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.00 Aansluiting met hotel Atlanta, te Rotterdam. Rita Dalvano met haar Hollandsche Dameskapel, mmv. D. v. d. Wiel, tenor. 4.00 VARA. Groote meesters der toonkunst gr. pl. 4.30 Na schooltijd. Hetty Beck vertelt. 5.00 Strijkensemble met orgel olv. H. de Groot. 5.30 De Flierefluiters olv. Jan v. d. Horst mmv. Alb. de Booy, zang. 6.30 Blaas en semble met orgel olv. P. Renes. 6.45 H Bouma, voorz. v. d. bond van Soc. Dem. Studentenclubs 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00-VARA-orkest olv. H. de Groot, mmv. Mia Dorel, zang. 7.30 De mocratie in het bedrijfsleven, F. Meurs. 7.50 Gramofoonmuziek. 800 VPRO. Den Haag in het licht van de kerkgeschiedenis. Ds. J. v. d. Burgh. Na afloop van het Kurhaus concert, lezing door Prof. R. Casimir" de ziel reist door het aardsch bestaan". Vrijz. godsd. persbureau, Vaz Dias. 10.30 Het herdenkingsjaar van het Ned. Bijbelgenootschap, spr. Ds. F. Dijkema. 11.00 VARA, Orgelspel door Cor Steyn. 11.30 Lichte gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN. 1875 M. 8.00 KRO. Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.00 Politieberich ten. 12.15 Concert, viool, cello, piano en cine ma-orgel olv. A. Dreissen. 2.00 Gramofoonmu ziek. 2.30 Zangrecital door Nico Peilstroom, bariton, A. d. vleugel Fred. Boshart. 2.45 Recital op 2 vleugels door S. Loopuit Roeper en Mia Tibbe. 300 Gramofoonmuziek. 3.15 N. Piel- stroom zingt. 3.30 Verv. recital op 2 vleugels. 3.45 Marianne van Dongen draagt voor. 4.00 Rustpoos. 4.15 Gram.muz. 4.30 Marianne van Dongen draagt voor. 4.45 Gram.muz. 5.00 J. W. F. Rens, „Van welke bloemen maken wij het mooist bouquetten en hoe maken wij de juiste kleurencombinatie? 5.20 Gramofoonmuziek. 6.00 KRO-Boys olv. P. Lustenhouwer. 6.45 Gram.muziek. 7.00 Pol. berichten. 7.15 G'. Kre- kelberg, Asselt's rijke folklore. 7.35 Gram.muz. 7.40 Piano-recital door prof. L. Muenzer. 800 Onze serie Ned. gastdirigenten. KRO-orkest olv. H. Goudoever. 10.00 Gram.muz. 10.15 KRO- Boys. 11.00 Gram.muz. LUXEMBURG 1304. M. 7.00 Hollandsche avond. Radio-cabaret. 7.40 Accordeonspel door René Schmitt. 7.50 Zang recital door Alice Peffer. 8.40 Gevarieerd gra- mofoonplatenconcert. 9.00 concert door het omroeporkest olv. Henri Pensis. 9.30 Hille- concert. 9.40 Gala-avond ,Le Barbier de Se ville", opera van Rossini mmv. solisten en het omroeporkest olv. Henri Pensis. BRUSSEL 484 M. 1.30 Populair concert. 6.35 Gevraagde Gra mofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest olv. J. Kumps. 9.35 Verv. concert. 10.30 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 322 M. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsym- phonieconcert olv. J. Kumps. 8.20 Populair con cert. 10.00 De Lassallekring zingt. 10.30 Dans muziek. KALUNDBORG 1261 M. 8.50 Muziek van Sibelius voor strijkkwartet. 10.35 Saint Saëns concert, olv. E. Reesen. 11.20 Aage Jugl Thomsen's dansorkest. BERLIJN 357 M. 6.50 Fred. Driessen. bariton zingt. 9.20 gra mofoonmuziek. 10.50 Omroeporkest olv. Dr. R. Merten. KEULEN 456 M. 5.40 Koorzang en guitaarmuziek. 7.50 Gra mofoonmuziek. 9 20 Volksliederen en volks dansen. 11.20 Kölner strijkkwartet en de KÖlner Violenvereinigung, en Hans Haass, piano.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6