Het Einde van Röhm. Het HONDERDEN WONINGEN Toekomstlucht. 51e Jaargang No. 15649 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 2 Juli 1934 SHAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie by abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abor.nés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ft 5.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Juli. Arm Duitschland- Wat staat het ongelukkige Duitsche volk, na de sensationeele gebeurtenissen van Za terdag, verder te wachten? Die vraag zal ieder stellen, die zich niet be paalt tot.de voor-de-hand-liggende feiten: dat een aantal S.A.-leiders, aangevoerd door Hitler's oudsten medewerker Röhm, een com plot tegen zijn régime op touw hadden gezet, dat hij dit wist en dat hij heeft ingegrepen, eer ..de tweede revolutie" kon losbreken. En dat hij het heele gezelschap zonder eeniger. vorm van proces heeft laten fusilleeren, en den generaal Von Schleicher heeft laten doo- den omdat- die zich tegen zijn arrestatie ver zette. Waarbij mevrouw Von Schleicher, die zich tusschen de strijders wierp, ongelukki gerwijze ook is doodgeschoten Dat zijn in 't kort de feiten, en wie niet verder kijkt dan zijn neus lang is zegt: zie zoo, meneer Hitier heeft zich van verraders in eigen partij ontdaan en nu staat hij sterker dan ooit, zooals Goering zegt. Maar het is niet zoo simpel. Het is heelemaal niet zoo. Anderhalf jaar lang heeft het ré gime-Hitier de wereld zijn voortreffelijkheid voorgezetst. Het heeft zijn eigen superiori teit boven alles en nog wat uitgeschreeuwd. Het heeft zich als opperste kampioen der „wereldhervormende" Germaansche cultuur vermeten, de Joden uit het land te verdrij ven. de Xerken te bestrijden, alle mogelijke andersdenkenden in concentratiekampen op te sluiten en een vloed van minachting uit te storten over de corruptie en het zedenbederf bij die andersdenkenden. Het heeft geschol den zooals er nog nooit ter wereld gescholden ls, en daarbij alle modernste hulpmiddelen in dienst van zijn scheidkunst gesteld. En vooral, vooral heeft het zijn onverbrekelijke eenheid, zijn prachtige en onverbeterlijke eenheid, aan de verdeelde menschheid als voorbeeld voor gehouden. Wat moet meneer Adolf Hitler thans, na anderhalf jaar, aan zijn nieuwen chef-van den-staf, Victor Lutze, voor orders geven? Welke veranderingen gebiedt hij in de eerste plaats? 3>5s zijn eigen bevelen: „Var den leider van den staf in het bij zonder verwacht ik, dat hij een voorbeeld van eaivoud en discipline is. Ik wensch niet, dat de S.A.-leider kostbare maaltij den geeft, of daaraan deelneemt. Vroeger heeft men ons daarvoor niet uitgenoo- digd en wij hebben er ook niets te zoeken. Millioenen van onze volksgenooten ont breekt ook thans nog het noodzakelijkste voor hun levensonderhoud, zij zijn niet afgunstig op diegenen, die door het geluk meer gezegend zijn, maar het is onwaar dig voor een nationaal-socialist den reeds zóó grooten afstand tusschen nood en geluk nog grooter te maken. Speciaal ver bied ik, dat gelden van de partij, de S. A. of van de openbare kas voor drinkgelagen en dergelijke worden gebruikt. Het is on verantwoordelijk braspartijen te houden van gelddat gedeeltelijk verkregen is uit de stuivers va nonze armste burgers. Het luxueuze hoofdkwartier van den staf te Berlijn, waar, zooals thans is vast gesteld, maandelijks 30.000 Mark voor feestdiners enz. werd uitgegeven, moet direct worden opgeheven. Ik verbied aan alle pirtijgenooten bijeenkomsten te hou den. de uit openbare middelen worden betaaM. of daaraan deel nemen. Uitge zonderd is slechts de nakoming van staats plichten, waarvoor de president en de mi nister van Buitenlandsche Zaken verant woordelijk zijn. Ik verbied iedereen z.g. diplonatieke diners te geven.. Voor den S. A.-leider geldt geen representatie, hij moet slechts zijn plicht doen. Ik vensch niet, dat S. A.-leiders in kost bare auto's dienstreizen ondernemen of geld Toor aankoop van wagens opnemen: hetzelfde geldt voor de leiders van poli tieke organisaties. S. A,- of politieke lei ders. lie zich aan ODenbare dronkenschap schuldig maken, zijn onwaardig leiders van hun volk te zijn. Ik verwacht van alle S. A.-leiders. dat zij medehelpen de S. A. als reine en zui vere organisatie te behouden en te con- solideeren. Speciaal wensch ik. dat elke moeder haar zoon lid kan laten worden van óe S. A., de partij en de Hitlerjeugd, zonde- vrees, dat hij daardoor zedelijk bedorven kan worden. Ik wensch daarom, dat alle S. A.-leiders er pijnlijk voor zor gen. dat overtredingen van paragraaf 175 direct beantwoord worden met uitsluiting van den schuldige uit de S A. en de partij. Ik wï mannen in de S. A. zien en geen belachelijke apen Ik verlang van alle S. A.-leiders. dat zij loyaal zijn en op hun eigen gebied blijven. Vóór alles eisch ik van eiken S. A.-leider. dat hij onvoorwaar delijk openlijk, loyaal en trouw tegenover de rijtsweer slaat". Er werden dus enorme bedragen, gedeelte lijk „door de armsten opgebracht" aan feest diners uitgegeven. En aan veel erger dingen, zooals te Wiessee gebleken is toen de heer Hitler dep. Rijksminister-en-Stafchef Röhm en andere zijner voornaamste medewerkers vond in een huis waar toestanden heerschten, waarvan wij de bijzonderheden maar liever niet vermelden. Zij stonden wèl in de Duitsche telegrammen, maar wij zijn hier in Neder land. Na anderhalf jaar moet de heer Hitier ver klaren. dsl hij wenscht dat elke moeder haar zoon lid van de S. A.. de partij en de Hitler jeugd kan laten worden, zonder vrees dat hij daardoor zedelijk bedorven zal worden. Na anderhalf jaar super-Arisch-Germaansche cultuur! Hij wil mannen in de S. A. zien en geen belachelijke apen. Hij wil, hij verlangt, hij eischt. Een nobel man. zegt u? Maar waar is nu de Leider met een groote L. die dit heeft laten .voortwoekeren, en er pas tegen optreedt nu zijn régime gevaar liep? Waarom heeft hij Röhm, wiens persoonlijke eigenschappen en daden hij steeds gekend heeft, „niettemin voortdurend de hand boven het hoofd gehou den", zooals zijn ..rechterhand" Goering er kent, en hem de leiding gelaten van de groot ste jeugdorganisatie des lands? Het is waar dat meneer Hitier en meneer Goering thans acht hoofdschuldigen hebben laten fusilleeren. Zij hebben dat laten doen zonder eenige openbaarheid en zonder eeni- gen vorm van proces. Zelfs de Fransche re volutie in haar terreur-periode. ander halve eeuw geleden, schrikte daarvoor terug en deed dat niet. Zijn al deze acht mannen verraders geweest? In hoeverre? Wie en wat en hoe hebben zij verraden? Dit is alles nog duister. Ook de rol van Von Schleicher is duister. Hij, vertegenwoordiger van den ouden Duitschen monarchistischen adel. schijnt eer. vreemde samenzweerder met de links-radicale elementen uit de Hitier- partij. En wat die mee-intrigeerende vreemde mogendheid betreftnou ja. Dat hebben we vaker gehoord. Zoolang er van ..een vreemde mogendheid gesproken wordt, heeft dat heelemaal geen waarde. Sommigen noe men Frankrijk. Onze Berlijnsche correspon dent meldt: Amerika. Men zou ook Cuba kun nen noemen, of Ecuador, en het zou ook niet waar kunnen wezen. De hooggeroemde eenheid is ir. Duitschland weer zeer duidelijk zoek. Von Papen's rede te Marburg, waarin hij de belangrijkste Nazi- principes bestreed en waarna hij niet eens tot aftreden genoopt werd. was er al een duide lijk bewijs van. Deze historie heeft getoond, dat het in de regeerende partij-zelf mis is. En in den achtergrond ligt de basis van al de ellende: een ontwrichte economische politiek die aan de goudmark vast heeft gehouden zonder deflatie aan te durven, de ver-geslon- ken goudvoorraad van de Reichsbank, slechte verhoudingen met de andere naties en een enorm-gedaalde export, groote ontevreden heid in vele lagen der bevolking. Waarom zijn Röhm, Ernst, Heines en de andere vertrouwde medewerkers van Hitier dit complot gaan smeden? Waarom wilden zij een anderen kant op? Waarom hebben zij gedurende geruimen tijd getracht, den leider zelf tot een andere koers te bewegen? Het is duidelijk genoeg: omdat zij voorzagen, of meenden te voorzien, dat dit misliep. Waarom hebben zij hun liuid aan dit avontuur ge waagd? Omdat zij de voortzetting van het andere nog gewaagder vonden? Enfin, zij zijn haastig doodgeschoten en men zal niet vernemen wat er allemaal ach ter zat. Veel blijft duister Niet blijft duister, dat Hitier niet meer steunt op de Nazi-kern, niet meer op de S.A. en S.S.. maar op de Reichswehr: het getramde oude leger, dat altijd vol Hohenzollem sympathieën heeft ge zeten. De oude Duitsche machten doen zich weer gelden. Von Papen moge thans ver vangen worden als vice-kanselier. maar er zijn machtige Duitsch-Nationalen in de re- geerh.g Waartoe het allemaal moet leiden zal de naaste toekomst leeren.Maar dat de gebeurtenis sen van Zaterdag geen slotphase in deze ont wikkeling zijn is onmiskenbaar. Arm Duitsch land dat den woesten stormen, in 1914 ont ketend toen het zijn rampspoed in een waan zinnigen oorlog tegemoet rende, na twintig jaar nog niet te boven is En dat thans, geisoleerd in een wantrou wende wereld, zijn hoera-stemming van Een heid en Super-Cultuur en „de wereld zal aan Duitschland genezen" ineen ziet zinken. R. P. HAARLEMSCHE GEMEENTE RAAD. K. BRANTS VOLGT C. J. M. BAAS OP. Eenige maanden geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat de heer C. J. M. Baas, Anti- Revolutionnair raadslid, binnenkort bedanken zou wegens drukke particuliere werkzaam heden. Wij plaatsten toen ook het portret met enkele levensbijzonderheden van zijn opvolger den heer K. Brants, oud-hoofd-inspecteur van het Lager Onderwijs. Nu het bedanken van den heer Baas binnen gekomen is. zal de voorzitter van het Centraal stembureau deze week de officieele aanwijzing van den heer Brants als opvolger bekend maken. PRINS HENDRIK'S TOESTAND IETS MINDER GUNSTIG. LICHTE TEMPERATUURSVERHOOGING. Zondag om half elf is het volgende of ficieele bulletin verspreid omtrent den ge zondheidstoestand van Z.K H. Prins Hen drik: „De toestand van den Prins was he den avond iets minder gunstig, in verband met een lichte temperatuursverhooging" Naar wij vernemen hebben de doktorer Hannema en Goteling Vinnis Zondagavonc weer een langdurig consult gehouden ten pa- ieize Noordeinde Als zich geen verdere com plicaties voordoen, is echter geen levensge vaar aanwezig te achten. Het feit. da; de Prinses voorloopig nog ir. Engeland blijft en althans omtrent haai terugkomst nog niets bekend is. wijst er we op, dat men den toestand van Z.K.H. nognie onrustbarend acht. De hartaandoening va: den Prins heeft een lichte bronchitis tenge volge gehad, welke echter nog niet tot ver dere complicaties heeft geleid. Zondagochtend was omtrent den gezond heidstoestand van den Prins het volgende officieele bulletin uitgegeven: De prins heeft een rustigen nacht gehad. De toestand is naar omstandigheden bevre digend. (Van onzen Berlijnschen correspondent). BERLIJN, 30 Juni. Wat hier in het laatste etmaal geschied is. was geen donderslag by helderen hemel. En ook de abnormale aanleg van den uitgestooten rijksminister en chef van den staf der S. A.. Ernst Röhm. die leidde tot de weerzinwekken de tooneelen in Wiessee. waarbij hij en zijn vrienden op heetev daad werden betrapt door Hitler, was al sedert de eerste dagen der groote verheffing het mikpunt van duizend „faule Witze". Maar wie den moed zou hebben gehad in het openbaar daar op te wijzener zijn om minder belangrijke zaakjes, eerlijke ^«rels in het concentratie-kamp gestopt en k en in den doofpot. 18 April hield Röhm, naast Hitier. de opperbevelhebber der S A voor het corps diplomatique en de buitenlandsche jour nalisten zijn groote rede over het. wezen der S A.. de sterke arm der N S. D. A. P. en haar schut, die voortgekomen is uit de troepen, cie de vergaderingen in de eerste Münchener dagen der partij moesten beschermen tegen de aanvallen der Communisten. Haar devies is „Gehoorzaam tot in den dood". Pathetisch riep Röhm zijn buitenlandsch auditorium toe: „elke openlijke weerstand tegen dit jonge Duitschland zou een niet alledaagsche. maar heel zekeren zelfmoord zijn". Zou hij zich toen al politiek-besmet en ontrouw tegenover zijn vriend en leider geweten hebben? Of is hij eerst later als een dronkaard in zijn ongeluk geloopen? Na zijn groote goed uitgewerkte rede dronk hij dezen en genen diplomaat of journalist vriendelijk toe: met uitgestrekten wijsvinger hield hij zijn likeurglaasje boven aan den rand omkneld en kipte het om met het joviale air van een resoluten kaaiwerker. Eerlijk gezegd, dat is mij toen van den grooten man het meest opgevallen. Maar ten slotte. het is voor den nationaal-socialist geen oneer, te worden vergeleken bij zijn „Volksgenosse", die kaaiwerker ls, een resoluut en joviaal kaaiwerker. En een man in zoo hooge positie moet een voorbeeld zijn van mannelijkheid en t'-ouw. Zijn neigingen hebben hem in verbin ding gebracht met obscure lieden, die hem in het kamp der politieke tegenstanders haal den. Zoo zeer was deze man een prooi van zijn ongebreidelde kwade hartstochten. Aan d^ze mogelijkheid hoef', v.iemand ooit gedacht. Hij moet in verbinding gestaan hebben met den vroegeren kanselier generaal von Schlei cher, den leider der Duitsch-nationale monar chisten, die met het huidig regiem allerminst tevreden zijn. maar nu toch in hun erbarme lijke pers zoo jammerlijk geestdriftig uitroe pen: „O! met ijzeren hand heeft de leider weer toegegrepen". Dat heeft hij zeker! en raak ook. maar o! hoe graag hadden zij hem zien misgrijpen. De vreemde mogendheid tot welke von Schleicher zich gewend had om moreele on dersteuning, zou Amerika zijn. Zoo'n star> is al meer gedaan. Maar openlijk. Door Hugenberg. In de dagen der gemoedelijke republiek vroeghü de Amerikanen niet alleen moreelen doch ook financieelen steun voor zijn plannen tot red ding van het verdeelde vaderland. Dat open lijke weerstand tegen deze republiek gelijk staat met zelfmoord bewijst het ongelukkig lot van von Schleicher en zijn vrouw, die beiden in hun woning zijn neergeschoten doodelijk verwond bij de schermutseling, die was ont staan bij de arrestatie van den ouden gene raal. volgens het officieele bericht. Een der S A. leiders, die als rebel direct zijn neergeschoten, is de onper-groepleider Ernst van het district Berlijn-Brandenburg. hebben wij reeds gezuiverd van wand gedierte. Onze speciale, beproefde methode garandeert U afdoende verdelging, onder schriftelijke garantie en geheimhouding. Diverse dankbetuigingen ter inzage. Eerste Haarlemsche Zuiveronderneming „RADICAA L'\ Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657. (Adv. lngez. Med.) een zeer populair man. die hier hoog in aanzien stond. In 'n zeer bijzonder licht komt nu een bekendmaking, die op zijn verzoek alle bladen in Berlijn en Brandenburg Dinsdag j.l. hadden opgenomen Daarin zegt Ernst: „de chef van den staf (Rohm) heeft voor de maand Juli de gezamenlijke S. A. ter ontspanning vrij-af gegeven. De maand der schoolvacanties zal d m S A. man bij zijn familie, zijn vrouw en zijn kinderen vinden". Het artikel gaat in onge wonen, absoluut onpruislsch zoeten toon voort met het heele S. A.-corps voor 5 weken naar huls te zenden. Geen man mag in dien tijd zijn uniform dragen. Uitgezonderd zijn de mannetjes, die door den opper-chef van een schriftelijk bewijsje zijn voorzien. Welk een slag hebben die mannen wel gedacht te slaan? Stonden zij in verbinding met de oude Stahl- helmmacht of gingen zij daarentegen nog verder In den haat, die als normaal mag wor den aangenomen tusschen S. A. en Stahlhelmi die nu „nationaal-socialistische frontstrijders- bond" heet? Misschien zal een tweede coup dit eerst aan het licht brengen. Snb/T? voor gangers van den voorgenomen opstand zijn neergeschoten, cie schrik is er voor een tijdje ingeslagen en allen, die in de laatste dagen een beetje overluid durfden te brommen over ;lit systeem, reopen weer met beklemden borst „heil" en „hoera". Het dageüjksch leven (tenminste in Berlijn) gaat zijn gewonen gang. niets, maar ook to taal niets wijst op de dingen, die hebban plaats gegrepen. In drommen trokken de Ber il) ners weer naar buiten voor hun week-end. Velen weten nog van niets en die er van weten, schijnen er zich weinig om te bekommeren. Zond?~'"orgen: De straten toonen het ge wone beeld. Rustige Zondagmorgenstemming. De schupo's dragen karabijnen. De kiosken zijn alle gesloten, kranten wor den druk gekocht in de stations. Hier worden de kranten-stalletjes zelfs bestormd, Bijna uit sluitend worden buitenlandsche bladen ge kocht. het eigen blad is als steeds in Duitsche aangelegenheden bij de buitenlandsche bladen een paar dagen ten achter. Was Dinsdag de Putschdag? Lijst van Samenzweerders zou gevonden zijn. De gebroeders Adamowicz hebben een vlucht j over den Oceaan gemaakt. Zij zijn in Frank rijk geland. Boven: de laatste toebereidselen voor de vlucht, Generaal von Fritsch zou ook worden geëxecuteerd. LONDEN, 2 Juli (V.D.). De bijzondere cor respondent van de „Daily Mail" te Berlijn meldt aan zijn blad, dat hij bijzonderheden heeft vernomen, welke een volkomen nieuw licht zouden werpen op de tragische gebeur tenissen van Zaterdag. Volgens deze bijzonderheden zou Hitler heb ben ontdekt, dat de leiders der S. A. met kapi tein Röhm aan het hoofd samenzweerden met de leiders van de Rijksweer met het doel de regeering van Hitier omver te werpen en de leiding ln Duitschland in eigen handen te ne men, Een lijst van de ontworpen regeering zou in handen zijn gevallen van den geheimen dienst van Hitier. Op deze voorloopige regeeringslljst der samenzweerders zouden de volgende namen voorkomen: generaal Von Sleicher, generaal Von Fritsch, de legercommandant kapitein Röhm en als vierde de oud-nationaal socialist Gregor Strasser. Een buitenlandsche mogendheid zou haar steun hebben toegezegd aan deze regeering. welke de monarchie zou hebben willen her stellen. Dit plan zou Dinsdag met behulp van het leger en generaal Von Fritsch ten uitvoer worden gelegd, drie dagen na het verlof, dat opzettelijk door kapitein Röhm ten behoeve daarvan was verleend. De arrestatie van Edgar Jung, de secretaris van Von Papen, zou de laatste gegevens be treffende deze samenzwering aan het licht hebben gebracht, waarna Hitier zou hebben besloten op te treden. Dit zou dan ook de ver klaring zijn van de onmiddellijke executie van generaal Von Schleicher en de fusilleering van Röhm. Tevens verneemt de correspondent, dat ge neraal Von Fritsch is gearresteerd en heden, Maandag, zou worden terechtgesteld. Voortgaande meldt dc correspondent, dat .erluidt, dat dr. Brüning, de vroegere rijks kanselier, die thans in Engeland is, daarheen .s gegaan ten einde den steun van de Britschc regeering te verwerven. Voorts verneemt de correspondent, dat Prins August Wilhelm van Pruisen, de derde zoon van den ex-keizr, uit de S. A. is gestooten. Wie zijn gefusilleerd? BERLIJN. 2 Juli (Reuter). De corres- ondent van Reuter) te Berlijn bericht, dat :i den loop van-de week nog andere leiders ar. de S. A. zul'.en worden terechtgesteld, et is nog niet mogelijk te zeggen wie de 10 ersonen zijn, die gefusilleerd zijn. Onder e namen, die het meest genoemd zijn, zijn :e van von Alvcnsleben. een vriend van von Papen en van Done, particulier secretaris van von Papen. De corr. meent te weten, dat op het oogenblik 200 S.A. leiders in hechtenis zijn. Vermoedelijk zullen zij voor een krijgs raad moeten verschijnen. Hitler is nog steeds ln Berlijn, Fokker in een rede voor de M{f. v. Nijverheid: De toekomst ligt in dc lucht). De luchtvaart, dat weten wij allen Nam reeds een merkwaardige vlucht We zijn er nog lang niet, zegt Fokker De toekomst, die ligt in de lucht Nu zijn er nog treinen en booten Voor 't laag bij de grondsche verkeer Maar 't vliegtuig zal het straks brengen In andre en hoogere sfeer. Hoeveel er dan ook al bereikt is We staan nog maar aan het begin Zoo ziet de deskundige Fokker De toekomst wel heel luchtig in Maar wie zal het durven bestrijden Kijk maar eens een Kwarteeuw terug Ging daarin de luchtevolutie Soms niet ongeloofelijk vlug. Vandaag kan ons niets ïeer vei bazen De mensch schijnt voor niets meer te s'aatl Straks zien we ze allemaal .'liegen Dat neem Ik met Fokker graag aan Maar zie je den last van problemen Waaronder de menschheid thans zucht Dan zeg je. de toekomst die ligt niet, Die hangt, vooralsnog, in de lucht. P. GASUS. PROF. DR. H. R. RIBBIL'S OVERLEDEN. Zaterdagmiddag is te Rotterdam prof. dr. H. R. Ribbius, gewoon hoogleeraar ln het bur gerlijk recht en het handelsrecht aan de Ne- derlandsche Handelshoogcschool, overleden. Hij werd 9 Juli 1880 geboren, studeerde aan de universiteit te Leiden en promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen en meester ln de rechten. Daarna vestigde hij zich als advocaat te Haarlem, waar hij spoedig een drukke practijk verkroeg en ook lid van den gemeenteraad was voor de Liberale Unie van April 1913 tot December 1918 Bovendien was hij juridisch adviseur der Vereeniglng voor Bloembollencultuur. In 1918 werd hij b -noemd tot gewoon hoogleeraar aan de Neder!Han delshoogcschool in de reeds génoemde studie vakken. Prof. Ribbius heelt daar een buiten gewone werkzaamheid ontplooid. Naast zijn hoogleeraarsambt was hij o m. rechter-plaats vanger aan de arrondissementsrechtbank, ar biter bij vele rechtsgeschillen, voorzitter van de Vereeniglng van Armenzorg, voorzitter van het Rotterdamsche Crisiscomité en voorzitter van de Rotterdamsche Huishoudschool. Ook op wetenschappelijk gebied heeft de overledene belangTijk werk gedaan. Van zijn hand is een werk over Wisselrecht versche nen Tevens was hij moderedacteur van het Weekblad voor het Recht en van het Tijd schrift voor Verzekeringsrecht. Een putschplan van een deel der S. A. in Duitschland is door het tijdig ingrijpen van Hitler verijdeld. pas 3 De chef van den staf der S. A. Roehm is gefu silleerd. pag. 3 De mogelijkheid bestaat, dat von Papen door Goering als vice-kanselier zal worden ver vangen. pag. 4 De rol van Generaal von Schleicher in dc Duit sche politiek. pag 4 Volgens ene bericht aan de Daily Mail zou de Putsch Dinsdag hebben moeten uitbreken, pag. 1 De gebroeders Adamowicz hebben een ge slaagde Oceaan vlucht gemaakt. pag. 4 Minister Steenberghe heeft dc gestrande wij ziging der winkelsluitingswet weer vlot ge maakt. pag. 4 Er zijn geen vast omlijnde plannen betreffen de een verdere korting op dc Indische pen sioenen. pag 4 Het Nederlandsclie waterpolozevental ver liest van Duitschland. pag. Rood en Wit wint den plaatselijken cricket- wedstrijd van Haarlem. pag. 6 W. Kaan wint het hordennummer bij athletiek wedstrijden te Berlijn. pag. 7 Laatste berichten. pag. 9 ARTÏKELEN, ENZ. R. P.: Arm Duitschland. pag. I Van onzen Berlijnschen correspondent: Het einde van Röhm. pag. 1 W. T. Strandmode 1934. pag 2 G. J. Kalt, Muziekconcours te Heemstede. pag. 11 Langs de straat: W. Sch. Overtreders op den Zeeweg. pag. 11 Damrubriek. pag. 8 Schaakrubriek. pag 8

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1