Tl©IMÖEUWl DINSDAG 3 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Voor den Kantonrechter. WAT IS TE VEEL? Laatst zong ae radio: Auf der Nase sind zwei Warzen, Was zuviel ist, ist zuviel. Eén wratje op den neus, dat kan, 't hoort er wel niet direct bij, maar 't kan zelfs flat- teeren, doch twee neen dat gaat niet Een ietsje meer dan heelemaal gewoon, is te ex- cuseeren, doch we staan voor de moeilijk! vraag: waar begint te veel? Een jongmensch kwam in den nacht te half twee met zijn auto van Zandvoort en moest naar Amsterdam. Hij was bij „Riche" geweest, had er gegeten, gedronken en gedanst en was dus wat laat geworden, 't Gevolg was, dat hij op den Zandvoortschen weg de auto tot spoed aanzette, maar.... 90 K.M.Wat te veel is, is teveel. Daarover bestond niet veel verschil van meening. Men weet, dat naast den chauffeur als regel iemand kan zitten en een vriend had zich naast den bestuurder ge zet. maar er was een modiststje, waarmee de heeren gedanst hadden en voor haar was de heele achterbank vrij, doch zij verkoos tus- schen den bestuurder en den vriend te gaan zitten. Was zuviel ist, ist zuviel. De auto vloog uit een bocht, tegen een boom, de inzittenden vlogen er uit en de bestuurder bonsde met het hoofd tegen de straat, zoodat hij een hersen schudding kreeg. Een agent kwam ter plaatse en constateerde bij den gevallene (de beide anderen waren er wonder boven wonder, on gedeerd afgekomen) dat de adem naar drank riekte. Hij zette dit alles in een proces ver baal en nu had de ambtenaar van het open baar ministerie den automobilist, die geluk kig weer hersteld is, gedagvaard wegens te hard rijden en het besturen van een auto on der den invloed van gebruikten sterken drank. Nu is het natuurlijk niet de vraag, of iemand, als hij naar drank riekt, iets ge bruikt heeft. Dat is vanzelfsprekend; men kan van een rumboon naar drank rieken, maar 't is de vraag, of je te veel gebruikt hebt en nu komen we weer tot het begin: Wat is te veel? De kantonrechter vertelde en de publieke tribune luisterde met belangstelling dat er laatst iemand voor hem was geweest, die zeven en twintig borrels had gedronken en dat volstrekt niet boventallig vond en de man was ook niet, wat men noemt, dronken ge- weest. Een dokter, als getuige a aecharge en als deskundige sedagvaard. deelde mee. dat de geleerde wereld er in Duitschland een diep gaande studie van maakt, waar de invloed van het bier noodlottig gaat worden, een bier- technisch instituut om zoo te zeggen, maar ook deze mededeeling verschafte geen licht en wat de dokter verder zei, dat de een meer ver dragen kan dan de ander; dat men onder de eeire omstandigheid meer kan hebben aan een anderen dag. dat was niet bepaald nieuw. Nu had de heer dat stond vast om streeks 6 uur 's avonds twee borrels gebruikt toen had hij een haringslaatje gegeten en daarna had hij tusschen 8 en 1 uur drie glaasjes bier gedronken, volgens den verdedi ger, samen hoogstens 600 kubieke centimeter manchet inbegrepen. En toen was er alweer de dokter-deskun dige om te verklaren, dat een maaltijd in casu het haringslaatje geschikt is om de aperitiefs onschadelijk te maken. Zoodat de verdediger, Mr. van Essen, vroeg, of nu redelijkerwijs gezegd kon worden, dat die 600 c.M.3 bier. verdeeld over 5 uur iemand, die wel gewoon is een glaasje bier te drinken, zoodanig kunnen beinvloeden, dat hij geen auto behoorlijk kan besturen. Nu had ongelukkigerwijs het modistetje eerder aan de politie verklaard, dat de heer in kwestie, dien zij wel meer had ontmoet, geen drank verdragen kon en ofschoon zij nu mededeelde, daarmee alleen te bedoelen, dat hij wel drank kon verdragen, maar dat hij er vroolijk van werd, ofschoon hij anders ook vroolijk was, zoo kon deze niet overduidelijke verklaring het vermoeden, dat de drank wel van invloed was geweest bij den rechter niet wegnemen Twee aperitiefjes en drie glazen bier. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie redeneerde aldus: Het feit. dat iemand des nachts met 90 K.M. vaart op den Zandvoort schen weg rijdt met z'n drieën op de voor bank en dan tegen een boom terecht komt. wijst er op, dat de drank van invloed is ge weest. zonder dat zou de man voorzichtiger hebben gereden en daarom requireerde hij f 300 boete voor te snel rijden en een maand hechtenis met een jaar ontzegging van rijbe voegdheid voor rijden onder invloed. De verdediger was het daarmee heel niet eens. het snelle rijden gaf hij toe, maar t was laat geworden en men wilde gauw in Amster dam zijn. De invloed van de aperitiefs scha kelde hij meteen uit vanwege het haring slaatje en van de 600 c.M.3 bier vanwege de geringe hoeveelheid. Hiervoor rroeg hij vrij spraak en voor het andere clementie, zijn cliënt had het restant van zijn wagen voor f 15 moeten verkoopen, wat dus al een finan cieel nadeel was en bovendien was hij de eenige, die bij de botsing gekwetst was. De ambtenaar vond f 15 nog een goede op brengst alweer een kwestie van weinig of veel. De kantonrechter was het met den ambte naar eens, maar verminderde de boete op f 100, de hechtenis op 14 dagen en de inhou ding van het rijbewijs op 6 maanden. De zaak komt in hooger beroep. DE BLOEMBOLLENCULTUUR Men weet misschien weet men 't ook niet maar een feit is het dat er wettelijke be palingen zijn gemaakt betreffende de bloem- kweekerij en de bollen cultuur en volgens deze bepalingen mag men geen bloembollen plan ten met het oog op verkoop of men moet daar voor vergunning hebben van den Minister van Landbouw. Een bloemkweeker in Haarlemmermeer had eenige aren grond beplant met bollen van tulpen en narcissen, zonder die vergunning en daarvoor stond hij terecht. Hij bekende en zoodoende zou men denken, dat die zaak in een handomdraaien afgedaan had kunnen worden, maar dit was geenszins het geval. Mr. v. Nieuwenhuyzen toch, voor den ver dachte pleitende, bekeek de zaak uit een an der oogpunt en zoodoende kregen we een ver handeling over tulpen en tulpenbollen, welke zeer interessant was. We hoorden, hoe er bollen werden ge kweekt om de bollen, maar ook om de bloe men en zoo n bol, die geplant wordt om er la ter een mooie, verkoopbare Darwlntulp van te krijgen, is niet meer geschikt om als bol verhandeld te worden. De beschikkingen betreffende de bollenkwee- herij, zei de verdediger, betreffen alleen de1 bollen kweekers en niet de bloemkweekers. Als 't om de bollen gaat. wordt de bloem met een kort steeltje afgesneden, maar het groen blijft intact, gaa: 't om de bloem. dar. wordt ae plant met boi en al uit den grond gehaald. Loont het dan de moeite, vroeg de am'o' naar. om een bol te planten alleen om de bloem en moet men dan telkens nieuwe bollen planten? Ja. zei een deskundige. Maar, vroeg de ambtenaar, als iemand nu zonder vergunning bolien kan planten, hoe kan men dan controle uitoefenen of het niet gaat om de bollen? De deskundigen, bloemkweekers en bollen kweekers, vertelden, dat de bollen voor den handel anders waren dan die voor ae bloe mencultuur en waar de bloemkweekers nu ook aan een vergunning zijn gebonden, zal die controle mogelijk zijn. De bloemkweeker had nog geen vergunning als zoodanig, maar die had nog geen enkele bloemkweeker, omdat ae beschikking betref fende hun bedrijf van iateren datum is. De verdediger, ofschoon toegevende, dat zijn cliënt bollen had geplant zonder ministerieele vergunning, was van oordeel, dat hier geen strafbaar feit was gepleegd. Een beslissing werd in deze zaak nog niet genomen, omdat de kantonrechter nog een paar heeren uit 'de bollenkweekerij wil hoo- ren, Op 11 Juli voortzetting, GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. A. de Vries, Floresstraat 17, armband; Krijns Schoterweg 13rd., beenstukken; G. Leeslen, Schreveliusstraat 8, blazer; Bureau van Poli tie, Smedestraat 9, autoband, boekje, hoed; W. Donselaar, Bakkerstraat 51, boekje met nota's; J. J. Witteman, Vijfhuizerdijk 184 (Haarlemmermeer), bankbiljetten; G. Smit, Oude Groenmarkt 10, ceintuursluiting; B. Bot ter, Van Olststraat 9, ceintuur; C. de Boer, Dr. Leijdsstraat 48. idem; J. Nikasje, Lange Anna- straat 39, halsdoek; Kennel Haerlem. Regen tesselaan 42, hond; H. Menke, Castelijnstraat 6, hond; J. G. Brummer, Linschotenstraat 53. hond, J. Woudenberg, Spaarnhovenstraat 54. hond; Eggermond, Harmenjansweg 78, hond Oudhof, Eendrachtstraat 54, hond; L. G. N. Terpoorten, Sophiastraat 19, hond; O. Klein, Duvenvoordestraat 104, hond: P. Klein, Duven- voordestraat 107, handschoen: Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, hond, 3 katten; G. Sel- horst. Brouwersstraat 97, handschoen; H. D. Leeuwen, Leidschestraat 44rd., jasbescher- mers; W. Kol, Angelierstraat 23, kano; Bureau van Politie, Smedestraat 9, kruk van auto portier. schoen; A. Hoevens. Zomerstraat 40, vischnetje; Gebr. Gerzon, Groote Houtstraat 55, portefeuille m.i.: Portier (van Brinkman, Groote Markt, pantalon: H. H. Buitenhuis, Westerhoutpark 34 (Luthersche Weeshuis), pijp; Hageman, Zandvoortschelaan 102 (Heem stede), portemonnaie: D. Westhof, Laurierstr. 4, portemonnaie m.i.; V. d. Struif. Groote Hout straat 134. rijwielbelastingplaatje; Hoppen brouwer, Colensostraat 20, sleutels; J. v. Kips hagen, Timorstraat 11, schort, A. Schilphorst, Goetzeestraat 28. sierspeld; Bureau van Politie, Smedestraat 9, taschje m.i., aktentasch: V. Leeuwen, Van 't Hofstraat 70, zak m.i.; A. v. d. Vlerk, Parklaan 59, zweep. NATUURHISTORISCHE VEREENT GING Onder leiding van den heer G. Gerbranda uit Heemstede, houtvester bij het Staatsbosch beheer, maakte de afdeeling Haarlem er Omstreken Zondag j.l., samen met de afdee ling Alkmaar, een excursie naar het Bergen bosch. Van Bergen werd dooi- de Staatsbossohen en de duinen naar Bergen aan Zee gewandeld. In het bosch zagen we in de reiger-kolonie de jonge vogels nog op de nesten zitten, terwijl de ouden af en aan vlogen. De begroeiing van de duinen bij Bergen en Schoorl is niet zoo gevarieerd als wij die ken nen bij Haarlem. De ooi-zaak is, dat het duin zand bij Bergen zeer kalkarm is. Tijdens de rust liet de heer Berbranda mon sters zien van duinzand uit de Schoorlsche duinen en uit de Haarlemsche duinen, waarin het- verschil duidelijk te zien was- Ook Empetrum nigrum, dop- en struikheide als vertegenwoordigers van planten, die op een kalkarme bodem groeien, werden gevon den. Verder in de dennebosschen in groot aan tal de dennenorchis, die voor zijn groei spe ciaal het bovenste grondlaagje, gevormd door de nog onverteerde dennennaalden, prefereert De heer Gerbranda wees onderweg vele den- nesoorten: de twee, die voor de beplanting der duinen het meest geschikt zijn gebleken, de Oostenrijksche en de Corsikaansche den, maar voorts P. montana. P. maritima. P. sylvestris, P.rigida, welke laatste 3 naalden bij elkaar draagt, Picea alba e.a. Op een duingedeelte dicht bij Bergen aan Zee belandde het gezelschap in een kolonie van zilvermeeuwen en vond niet alleen nesten met eieren, maar ook een paar jongen, weg gedoken in de helmpolletjes. ROZEKRUISERSGENOOTSCHAP A.s. Zaterdag en Zondag zal het verbouwde pand Bakenessergxacht 13. in gebruik bij het centrum Haarlem van het Rozekruisersge- nootschap worden heropend. Zaterdag van 3 tot 5 uur zal door het Bestuur een receptie worden gehouden en des Zondags om 11 uur zal de nieuwe tempel worden ingewijd, waarbij de heer J. Leene zal spreken over: .Magie in de Praktijk". BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING VOOR JHR. DR. J. C. MOLLERUS. Bij KB. is aan jhr. dr. J. C. Mollerus te Haarlem secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad, verlof verleend tot het aan nemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van Leopold II van België. ESPERANTO-EXAMEN. Voor het Esperanto-examen te Amsterdam slaagden mej. L. Martin te Haarlem, mevr. E. J. BontjeOtt-ow en den heer P. A. Schoutens te Heemstede. STADS-EVAXGELISATIE. Voor de Woensdagavondsamenkomst in den Haarlemmerhout stond onder Predik beurten aangegeven dat de heer J. Snoeks zou spreken, maar door ongesteldheid is deze verhinderd. In zijn plaatst- hoopt te dienende heer W. Akse uit Beverwijk. Verzacht de pijnen van snij-en brandwonden! Kjnderf.n ziin zoo levendig.dat zij het tuet kun- nen helpen als zij zich bezeren. Zij loopen dan met alleen het gevaar van lichameiiike pnn. maar ook van bloedvergiftiging. Gebruik Absorbine Jr het verzachtende, antiseptische smeersel, het verlicht de pnncn biina direct. Absorbine Jr. prikkelt zelf de ceerste huid niet. Het verzacht, neemt de pon weg en bevordert de genezing bnna onmiddellijk. Houdt het bij de hand voor de vele onge lukjes, die kinderen en volwassen dagelijks over komen. Gebruik het ook voor insectenbctca. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. (Adv. Ingez. Med.) KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. Van heden af tot en met 14 Juli 1934 zijn teij gemeente-secretarie ter visie gelegd de kie zerslijsten voor het grootbedrijf en het klein bedrijf va'n de Kamer van Koophandel en Fa brieken. voor zoover betreft de kiezers in die gemeente. Tot gemeld tijrstip is 'n ieder bevoegd bij de Kamer verbetering vtn de lijsten te vragen op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet-daarop voorkomt, niet voorkomt of ver keerd is geplaatst. SPEELTITWEREEN. „WESTERKWARTIER' De Speeltuinvereeniging „Westerkwartier" gaf Zaterdag en Zondag haar eerste tuinfeest. Dat de verschillende uitvoeringen der kinde ren en de attracties in den smaak vielen van het publiek, bewees wel de groote toeloop van belangstellenden uit het Leidsche kwartier, ZILVEREN JUBILEUM C. VAN BEMMELEN. Naar aanleiding van het feit, dat de heer C. van Bemmelen 25 jalr aan het Openbaar Slachthuis alhier als halkecht- is werkzaam, geweest had een bescheiden huldiging van den jubilaris plaats De directeur van het Slacht huis, Dr F. P. Keyser, sprak den jubilaris toe. prees zijn ijver en toewijding en bood hem. namens het gemeentebestuur het gebruikelijk geschenk aan, Namens het personeel ontving de heer van Bemmelen een lamp en een oorkonde met de namen der gevers. De heer J. IJven voerde daar bij het woord. De jubilaris had verder den dag vtü af. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. r Juni 1934— 13165 (v. j. Vergelijkend overzicht ov- 1933. Aantal behandelde posten 12310. Aantal inlagen 8196 (v.j. 7748. Aantal terugbetalingen 4969 (v.j. 4562. Ingelegd f 457.657.70 (v.j. f 459,448,05). Terugbetaald f 490.342.17 (v.j. f 412,257.09. Minder ingelegd f 32,684.47 v. j. meer f 47.190.96. Aantal nieuwe boekjes 254, (v.j. 115). Spaarbusjes op 30 Juni 1934 in omloop 3483. Geledigd in Juni 1934 315 busjes met to taal inhoud f 5.468.44. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 Juni 1934 472. JUBILEUM J. OTS. Maandag was het vijf en twintig jaar ge leden, dat de heer J. Ots zijn werk begon als leeraar in viool-, piano- en orgel aan de Rijks kweekschool voor Onderwijzers alhier. Dit feit is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Namens leeraren en leerlingen sprak de directeur, de heer Th. Lancée hem op een zeer waardeeren- de wijze toe. Deze dankte hem voor de toewij ding aan zijn werk en de opgewektheid, waar mee hij steeds zijn lessen gegeven heeft. De heer Lancée merkte op. dat het werk van den heer Ots tenslotte de vruchten moet werpen in de lagere school, omdat de onderwijzers dan den zang der leerlingen me: een of anderi muziekinstrument kunnen begeleiden. De heer Ots werd ook nog toegesproken door den heer J. W. Ruinen, leeraar, door een leerling en ten slotte door den inspecteur der Onderwijzersopleiding, den heer J. 't Hart uit Utrecht, die hem bedankte voor alles wat hij voor het aanstaand onderwijsper soneel gedaan heeft, en wiens tegenwoordig heid zeer op prijs werd gesteld. Aan den heer Ots werd een stoffelijk blijk van herinnering aangeboden. De jubilaris, dankte voor de hem gebrachte hulde. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eerder hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de landsgren zen geenerlei kosten van verzending in reke ning brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij, die niet langer dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplichting der verzendkosten eerst bij de tweede week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending voor al tijdig op te geven aan onze administratie, onder vermelding tevens van het gewone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. GEWIJZIGDE MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT. DE NIEUWE VERKEERSREGELINGEN DIE 16 JULI INGAAN. Met 16 Juli zullen de wijzigingen in het Motor- en Rijwielreglement ingaan. Daarom geven wij in het kort nog eens de nieuwe bepalingen, zooals die opgesomd wor den door „de Auto" Stoplicht. Automobilisten zullen de glazen van het stoplicht, die bij de meeste wagens rood zijn moeten veranderen en daarvoor in ae plaats een oranjekleurig glas moeten aanbrengen. Een maatregel die genomen is: le omdat ret achterlicht (dat rood moet zijn) goed onderscheiden wordt van het stoplicht: omdat een stoplicht met oranjeglas ook over dag duidelijker zichtbaar is dan een met rood glas. omdat het electrisch lampje beter daar door schijnt. Richtingaanwijzer. Het uitsteken van den richting-aanwijzer geeft geen aanspraak op voorrang. Het is verboden in te halen, tenzij daarvoor mede in verband met tegen liggers, voldoende gelegenheid is. Inhaalverbod. Voor drukke smalle straten en bochten zullen gemeentebesturen een inhaalverbod kunnen uitvaardigen, een wettelijk voor schrift, dat in het belang van een Veilig Ver keer reeds jaren in het buitenland bestond. Geluidsignaal. De automobilist zal voorzien moeten zijn van een eentonigen hoorn. Zij. wier auto als standaard-uitrusting is uitgevoerd met een zeer harmonieus klinkenden, dubbel- of meer- tongen electrischen en pneumatlschen hoorn zullen derhalve goed doen, dezen zóó te laten veranderen, dat hij binnen de bebouwde kom als ééntonigen hoorn gebruikt kan worden, óf. zoo zii geen afstand willen doen van den mooien. meertonigen hoorn, bovendien nog een één tonigen hoorn voor stadsgebruik aan de installatie te laten toevoegen. Men zal zoo merkt „de Auto" op verstandig doen hierin tijdig verandering te laten aan brengen, want we zijn er van overtuigd, dat juist in verband met de anti-lawaai-menta- liteit in het stadsverkeer van het inwerking treden der gewijzigde M. en R -wet af. strmg tegen het gebruik van meertonige hoorns bin nen bebouwde kommen opgetreden zal wor den. Tegen noodeloos straatlawaai. Het is de" bestuurder verboden gebruik te maken van den hoorn anders dan wan neer de veiligheid van het verkeer zulks vor dert. Aan het met veel lawaai den weg voor zich .schoon vegen." een dqor sommige automo bilisten toegepast middel om maar raak te jakkeren, (vooral een specialiteit van taxi chauffeurs). zal derhalve, indien de Politie daartegen tenminste krachtig optreedt, spoe dig een einde gemaakt kunnen worden, waardoor zoowel de veiligheid als de rust van aan drukke straten wonenden wordt bevor derd. Openen van autodeuren. Autodeuren moeten dusdanig worden ge opend, dat er geen gevaar ontstaat. Onverlicht parkeeren. Art. 22 bepaalt, dat men auto's bij inge vallen duisternis niet onverlicht mag laten staan. Verkcersseinen. Tenslotte zullen alle weggebruikers in al- gemeenen zin met deze M. en R.-reglements- wijziging gebaat zijn, doordat de minister krachtens Kon. Besluit de macht krijgt om over het geheele land eindelijk de zoo vorig gewenschte uniformiteit in verkeersseinen. zoowel mechanische als menschelijke te bren gen. Nu krachtens de Conventie van Genève in alle ons omringende landen het 3-kleuren lichtseinstelsel is aangenomen, zal ook ons land uit. hoofde der internationale en natio nale uniformiteit niet meer achter kunnen blijven. Op het gebied van lichtseinen zullen dus vele systemen veranderd of door andere vervangen moeten worden. Een mededeeling van den Haarlemschen commissaris. Wij hebben bij den Commissaris van Politie te Haarlem gevraagd wat de Politie op 16 Juli zal doen. Ons werd medegedeeld dat met 16 Juli begonnen zal worden de nieuwe bepalin gen soepel toe te passen. Aan auto-bezitters worde evenwel aangeraden om zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om de noo- dige veranderenigen aan hun wagens aan te brengen. Op 16 Juli zal nog wel niet be keurd worden wanneer iemand zijn stoplicht nog niet oranjekleurig heeft gemaakt. Er zal egrst gewaarschuwd worden, maar er komt natuurlijk een einde aan den tijd der waar schuwingen. Er zijn nieuwe bepalingen die op 16 Juli on middellijk worden toegepast. Dit betreft bij voorbeeld het snijden. Tot heden had de po litie daartegen op grond van het artikel, dat het in het gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer regelt, zoodat nu alleen een ander artikel zal worden toegepast. Ook werd reeds toegepast tegen het gevaarlijk openen van coupedeuren. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld dat het de bedoeling van den Comissaris was om niet te eischen dat 's avonds auto's op of- ficieele parkeer-terreinen (die zelf verlicht zijn) verlicht moeten zijn. FILMVOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN. Het Centraal Comité voor Werkloozen heeft in samenwerking met de leden van het Schijn- bureau voor Technici een filmvoorstelling ge organiseerd op Donderdag 5 Juli des middags te 2 uur Sn het Rembrandt Theater. Dezen middag zullen worden vertoond twee films die handelen over de radio-techniek en belangeloos beschikbaar zijn gesteld door de N.V. Philips Fabrieken te Eindhoven. Deze films geven een goeden kijk op de ontwikke ling van de radio in haar korte bestaan. Het programma zal worden aangevuld, met eenige films, die nu in het Rembrandt Theater worden vertoond en welke, evenals het theater, belangeloos door den heer Bakker ter be- scihkking zullen worden gesteld. Toegangsbewijzen voor deze voorstelling zijn voor de leden van de Bestuursbonden op vertoon van contribut:eboekje of contributie kaar: en bewijs van inschrijving bij de Ar beidsbeurs verkrijgbaar op Woensdag 4 Juli des middags te 2 uur aan het gebouw Spaarne 92. MUZIEK. Kapel „Nieuw Vredenhof" KERKCONCERT. Bij het tweede. Maandagavond ge geve ne or gelconcert van den organist der Kapel „Nieuw Vredenhof". den heer Egbert Vos. ver leende de altzangeres Mej. Regina Tuininga haar medewerking. Een volumineuze, vooral in het lage regis ter mooi getimbreerde altstem bezit deze jonge zangeres; haar vlekkeloos zuivere intonatie viel bovendien te prijzen. Hier hebben we dus reeds twee factoren voor mooie vertolking; er bleven evenwel ook nog onvervulde wenschen, waaraan door meerdere studie en rijping vol daan zal kunnen worden. Vooreerst missen we in de hoogte, te beginnen bij de twcegestreepte d, nog den mooien klank die de lagere tonen bezitten. Voorts kreeg ik den indruk dat zij Bachs muziek misschien wel aanvoelt, maar nog niet in volle grootte en juisten samen hang weet weer te geven. In de aria „Murre nicht, lieber Christ bleef het te veel bij de verklanking van de noten: een iets minder langzaam tempo ware bovendien wellicht tot voordeel geweest. Ook Schubert's „lm Abend- rot.h" had met meer innigheid gezongen kun nen worden Daarentegen gaf Mej. Tuininga aan het Bijbelsche Lied van Dvorak de juiste expressie, zoodat zij met dit lied reeds een sterken indruk maakte. We hebben dus reden om de verdere ontwikkeling van deze zangeres met belangstelling te volgen. Het programma der orgelwerken vertoonde een lijn, die. wat de belangrijkheid betreft op en neer golfde en tegen het einde in sterk da lende richting verliep. Het begon met Bachs Toccata in C gr. t.. waarvan de vertolking meerdere onnauwkeurigheden deed hooren. Roger's Praeludium in F en „Benedictus et Hosannah" in Des. op. 59 doen in hun chroma tiek sterk den invloed van Cësar Franck ge voelen zonder dat de melodische kracht van den Franschen meester er in benaderd wordt. Dat gevoelden we nog duidelijker toen Franck s prachtig Derde Koraal daarna kwam Zoowel Reger als Franck werden door Egbert Vos zeer knap vertolkt; dat zijn voordracht op een grooter en rijker dan het orgel der ka pel gedisponeerd instrument nog meer Impo- neeren zou spreekt van zelf maar is natuurlijk niet aan hem te wijten. Het laatste nummer van het programma wees, zooals ik reeds opmerkte, een daling van het muzikale gehalte aan. Bij Guilmant's Al legro assai was die nog niet sterk, maar het Grand Choeur van Grey is een werkje zonder eenige beteekenis. Liever had ik Franck s Cho ral tot besluit gehoord. Het orgelconcert was niet zoo goed bezocht als het verdiende. KARiFL DE JONG. WOENSDAG 4 JULI. HILVERSUM 1875 M. Vara, Gramofoonmuzlek. 9.— Klein Va ra-Ensemble o.l.v, Fritz Bakels. 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. VPRO. 10.— Mor genwijding. 10.15 Uitzending voor de Arbei ders in de Continubedrijven. Onze serie groote meesters der Toonkunst. 12.— De Noten krakers o.l.v. Daaf Wins. 12.30 Gramofoon- muziek. 12.45 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins I.15 Gramofoonmuzlek1.30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 2.— Gramofoonmuzlek. 2.15 Knipcursus door mcv. A. Blanken—van Kuyk 3.Voor de Kinderen m.m.v. Vara-tooneel o.l.v. Willem van Capellen. 5.30 de Flierefluiters o.l.v.Jan van der Horst. 6.30 RVU. Carl. Denig .Trekken en kampeeren". 7.— Vara. Sportuit- zending. Jorinus v. d. Bergh: Waarheen met het Ned. Elftal". 7.30 Cello-recital door Piet Lentz. 8.— Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Orgelspel door Cor Steyn. 8.20 „Een mislukte samenzwering". Een schets van Dietrich Loder vertaald en voor te dragen door Rolien Numan 8.30 Vara-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9. Democratie en Dictatuur. „Democratie In de arbeidersbeweging". Lezing door Koos Vorrink 9.20 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.— Vaz Dias en Varia. 10.15 Vara-Orkesi o.l.v. Hugo de Groot. II.— Een greep uit veel gevraagde platen. 12.Sluiting. HUIZEN 301.5 M. 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgen concert. 10.30 Morgendienst door Ds. D. Tom. II.„Onze Zang- en Muziekverenigingen", De Chr. Zangvereniging ..Soli Deo Gloria" te Vianen. 12.— Politieberichten. 12.15 Gramo foonmuzlek. 12.30 Bespeling van het Studio orgel door S. P. Visser. 1.30 „Onze zang- en muziekverenigingen Het Kinderkoor Melodia, te Rotterdam. 2.45 Gramofoonmuzlek 3.45 Verzorging zender. 4.— Concert door het Delftsche Trio". 5.Kinderuurtje te leiden door mej. A. J. Brants. 6.Gramofoonmuziek 30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 7. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Landbouwhalfuurtje. 8.— Zangclub ,Con Amore" en H. E. M. O.-orkest o.l.v. j. D. Ramshorst. 10.— Vaz Dias, 10.10 Gramofoon muziek 11.30 Sluiting. AGENDA Heden: DINSDAG 3 JULI Oude Raadszaal Stadhuis: Spoedeischende raadsvergadering. 5 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Rembrandt Theater: „Dancing Lady". Op het toonbel: Five Bennets; elegante dansen. 7 en 9.15 uur. Palace: „Je bent 'n schatje, Ros' Marie". Op het tooneel: Pipifax-Humsti-Bunisti. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De Sensatie-Corres pondent". 8 15 uur. Tcyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 4 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7