Het Duitsche kabinet bijeen. De Ontwapeningsconferentie. SPRUTOL DE WOENSDAG 4 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 BUITENLAND. Hitler's optreden rechtsgeldig verklaard. Von Papen zou zijn ontslag reeds hebben ingediend. Geruchten omtrent den ex-kroonprins en prins August Wilhelm. BERLIJN, 3 Juli. (V. D.) In de heden gehou den zitting van het Rijkskabinet heeft Rijks kanselier Hitier uitvoerig rapport uitgebracht over het ontstaan van den hoogverraderlijken aanslag en het dempen er van. De Rijkskan selier zeide dat bliksemsnel handelen nood zakelijk was. omdat anders het gevaar be stond. dat duizenden menschenlevens vernie tigd zouden worden. Rijksminister v. Blom berg dankte den leider namens het kabinet en de weermacht voor zijn ..vastberaden en moedig optreden, waardoor hij het Duitsche volk voor den burgeroorlog heeft gespaard". Het Rijkskabinet heeft vervolgens een wet goedgekeurd inzake maatregelen van nood weer. Het eenige artikel luidt: ..De ter demping van de hoog- en landsver- raderlijke aanvallen op 30 Juni en 1 en 2 Juli 1934 voltrokken maatregelen zijn als staats- noodweer rechtens". Het Rijkskabinet heeft voorts een wet aan genomen inzake een wijziging van de wet tot verzekering van de eenheid van staat en partij, volgens welke de chef van den staf der S.A. geen lid meer moet zijn der Rijksregee- xing. Een wijziging der kieswet houdt in, dat een afgevaardigde zijn zetel verliest, wanneer hij uit de Rijksdagfractie der N.S.D.A.P. treedt of wordt uitgesloten. De aanwijzing van den plaatsvervanger geschiedt door den leider der Rijksdagfractie, die daarbij noch gebonden is aan de grenzen der kieskringen noch aan de volgorde op de candidatenyijst. Voorts zijn verschillende wetten afgehan deld. o.m. een wet tot toepassing van econo mische repressaillemaatregelen waarover el ders meer. Het Rijkskabinet heeft voorts een wet goed gekeurd, waarbij het bosch- en jachtwezen overgaat op het rijk. De Reichsforstmeister voert in ..jachtaangelegenheden" den titel „Relchsjaegermeister". De Reichsforstmeister wordt door den Rijks kanselier benoemd. Tot 31 October as. zijn openbare collectes verboden. De wet tot wijziging van de Muntwet schept dc voorwaarden voor de inrichting van een Rijksmunt en brengt de hiermede samenhan gende wijzigingen. De Pruisische minister-president, de gene raal der infanterie Hermann Goering is be noemd tot Reichsforstmeister, welke in jacht aangelegenheden den titel „Reichsjaegermeis- ter" voert Ontslagaanvrage van Von Papen? Naar het Reuter-bureau uit Berlijn ver neemt, heeft vice-kanselier von Papen Dinsdag den Duitschen kabinetsraad zijn ontslagaan vraag doen toekomen; dit verzoek is echter tot dusver niet aanvaard. Ten aanzien van de vraag of von Papen de zitting van het Rijkskabinet heeft bijgewoond, geeft de Reuter-correspondent de volgende lezing: Von Papen ontving de uitnoodiging om ln den kabinetsraad te verschijnen, nadat deze reeds bijna twee uur bijeen was geweest. Hij wees de uitnoodiging beleefd, maar met klem van de hand. Hitier trachtte tevergeefs von Papen op dit besluit te doen terugkomen, en na een gesprek, dat een kwartier duurde, ver trok de vice-kanselier weer. Blijkens een inlichting, welke de Tel. bij het ministerie van Propaganda en Volksvoorlich ting heeft ingewonnen, zijn de geruchten, dat vice-kanselier von Papen zou zijn gearresteerd of zelfs gefusileerd, van allen grond ontbloot. Geruchten omtrent den ex-kroonprins en zijn broer. De Berlijnsche correspondent van het Alg. Handelsblad deelt mede, dat het vast schijnt te staan dat de Duitsche regeering tot verban ning van den ex-kroonprins en prins August Wilhelm besloten heeft. In politieke kringen verluidt althans, dat beide prinsen zich hebben moeten verplichten, hun domicilie voorgoed in Nederland te vestigen. De correspondent van Reuter te Berlijn heeft daarentegen van den adjudant van den ex- kroonprins vernomen, dat laatstgenoemde nog steeds verblijf houdt in zijn woning te Pots dam en dat de geruchten omtrent zijn vlucht naar Doorn en zijn uitwijzing uit Duitschland onjuist zijn. Prinses Hermine. de echtgenoote van ex- keizer Wilhelm zou hedenmorgen met haar kinderen naar Duitschland vertrekken voor haar jaarlijksche bezoek aan haar landgoed in Silezië. Hindenburg dankt Hitier. NEUDECK, 3 Juli (V.D.) Rijkskanselier Adolf Hitler heeft vanavond Rijkspresident v. Hindenburg uitvoerig verslag gegeven van de Zondag beëindigde actie tegen de hoog- en landverraders. Rijkspresident v. Hindenburg maakte van deze gelegenheid gebruik om ook persoonlijk den Rijkskanselier zijn dank te betuigen voor het vastberaden optreden, „waardoor het Duitsche volk gespaard is gebleven voor bloed vergieten op groote schaal en het vaderland vin ernstig onheil". Maatregelen tegen eigenmachtige actie. BERLIJN, 3 Juli. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft de volgende proclamatie uitge vaardigd: De maatregelen ter onderdrukking van de Roehm-revolutie zijn op den len Juli 1934 des nachts beëindigd. Wie op eigen initiatief, met welke bedoeling ook. zich in voortzetting van deze actie schul dig maakt aan een gewelddaad, zal ter veroor deeling ln handen worden gesteld van de nor male justitie. Had Roehm in Zweden wapens besteld? De Praagsche correspondent van de N. R. Ct meldt aan zijn blad: Het bestuur van de Duitsche sociaal-demo cratische partij, zetel Praag, verklaart in het bezit te zijn van gegevens, volgens welke Roehm in Zweden voor rekening der S.A. 600 zware machinegeweren zou hebben besteld. Toen dezen in Kiel zouden worden geiost. ver scheen de rijksweer, die de zending in beslag nam. De S. A. zou dus getracht hebben zich belangrijke hoeveelheden eigen wapenen te verschaffen. Roehm zou eischen aan Von Biomberg hebben gesteld. Omtrent de kabinetsvergadering, welke daarmee eindigde, dat Roehm met verlof ge zonden werd, is te Praag bekend geworden, dat Roehm aanvankelijk de opneming van de R.A.-aanvoerders in de Rijksweer eischte, welke hem was beloofd. Blomberg weigerde dit en verklaarde alleen bereid te zijn om gewezen actieve officieren, tot en met oen rang van kapitein, bij de rijksweer in te deelen. Darré, Goebbels en Goering stonden aan de zijde van Roehm. Hitier echter besliste ten gunste van Blomberg. Roehm verliet hierop demonstra tief de vergadering. Strasser's rol. Naar de Wiener Ztg. verneemt, heeft Hitier de executie van de S. A.-leiders bevolen, om dreigende onthullingen te voorkomen. Het be vel is uitgevoerd door een z.g. „Rolkommando onder Himmler. De linksche elementen in de S A. onderhan delden door bemiddeling van Gregor Stras- ser en den Russischen ambassadeur Chint- sjoek met Moskou. Otto Strasser zou Dinsdag juist van Praag naar Moskou reizen om daar heen inlichtingen van zijn broer over te bren gen. Otto vertoefde al te Parijs. Von Schleicher in contact met Francois Poncet? De Wiener Neueste Nachrichten. die na- tionaal-socialistische sympathieën heeft, be weert dat von Schleicher in nauwe betrek king stond tot Francois Poncet, den Fransohen ambassadeur te Berlijn Deze vertoeft op het oogenblik niet te Berlijn en zal daarheen ook niet terugkeeren. Fransche kringen aldus het blad wilden door bemiddeling van von Schleicher de reactie in Duitschland tegen Hitler steunen om een chaos te provoceeren. Het Wiener. Tageblatt verneemt dat Hitier in Augustus den Rijksdag zal bijeenroepen ten einde een betuiging van vertrouwen te krijgen. Alle buitenlandsche bladen worden te Ber lijn in beslag genomen. Dementi inzake de massa-executie Naar Reuter uit Berlijn meldt wordt daar officieel tegengesproken dat sedert Zaterdag nacht in Duitschland zestig menschen zou den zijn terechtgesteld. Het propaganda-ministerie heeft gisteravond volgens de Tel. medegedeeld, dat het aantal personen, dat in verband met de Putsch-plan nen der S A. is terechtgesteld, tot dusver 46 be draagt. Of een lijst der namen zal worden ge publiceerd, is nog onzeker. Japan. Ontslag der regeering aanvaard. De Keizer heeft, naar V. D. uit Tokio ver neemt, het aftreden van het geheele Kabinet aanvaard. Chili. Opstandige beweging in het Zuiden uitgebroken. Naar Reuter uit Santiago de Chili meldt is in Zuid-Chili een communistische opstand uit gebroken. De communisten verzamelden zich bij duizenden. Met de gendarmerie kwam het tot een gevecht, dat drie uren duurde. Dinsdagmiddag zijn groote troepenafdee- lingen per extratrein naar het gebied van de ongeregeldheden gedirigeerd. Omtrent de opstandige beweging in Zuid- Chili wordt nader gemeld, dat 1900 gewapende boeren door koude en honger gedreven, waren samengeschoold. Zij vielen de boeren aan. die weigerden zich bij hun beweging aan te sluiten. Eenige gemolesteerden werden ge dood en door de insurgenten in een rivier ge worpen. In den strijd tegen de gendarmerie werden ongeveer 50 boeren gedood. Het middenpunt Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. (Adv. Ingez. Med.) der opstandige beweging is het plaatsje Mul- chan. Onder de opstandelingen bevinden zich verscheidene Indianen. De leiders der bewe ging beweren, dat de regeering haar belof ten inzake de kolonisatie niet is nagekomen. Engeland. Een ontmoeting Mac Donald Roosevelt? „Daily Herald" meldt, dat de Engelsche mi nisterpresident MacDonald van zijn verblijf in Canada wellicht gebruik zal maken om een bezoek te brengen aan den Amerikaanschen president Roosevelt. Er bestaan echter nog geen vastomlijnde plannen in dit opzicht. Een der belangrijkste onderwerpen van gesprek zou de vlootconfe- rentie zijn, die het volgende jaar zal worden gehouden. „TERUG NAAR DE MIDDEL EEUWEN". DE TIMES OVER DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. In een hoofdartikel gewijd aan de gebeurte nissen in Duitschland wijst de „Times" op de fatale verandering, die is ingetreden in den loop der jaren in de geestesgesteldheid van het Duitsche volk. De cynische onverschilligheid waarmede het publiek in Berlijn en München de gebeurte nissen aan het einde van de vorige week heeft gevolgd, acht het blad van diepe beteekenls. Economische nood en langdurige politieke on rust hebben de normale zenuwen van het volk verzwakt. De langdurige oorlog tusschen com munisten en nationaal-socialisten hebben een verslapping van alle normale gevoeligheid te weeg gebracht en sindsdien is weinig gedaan om de oude normen van een beschaafd bestaan te herstellen. Brutale vervolging van verdach ten, onderdrukking van alle vrijheid van spre ken en zelfs van denken, de pest van spionnen en verraders, gepaard gaande met de golven van intensieve propaganda door middel van redevoeringen, radio en film hebben het volk in een bijna hysterische spanning gebracht. Daarbij komt nog het prediken van exentrieke heidensche leerstellingen en de voortdurende verheerlijking van kracht en geweld. Dit alles tezamen heeft de kloof, die Duitschland thans van andere westersche volkeren scheidt, ver wijd. Mannen als Roehm en Heines, wier mo- reele karakter en teugellooze brutaliteit aan een ieder bekend waren, zijn uitgeroepen tot nationale helden, terwijl hun posities van de hoogste verantwoordelijkheid werden toever trouwd. Voor zoover regeeringsmethodes en eerbied voor menschelijk leven en menschelijke vrijheid betreft heeft Duitschland voor het oogenblik opgehouden een modern Europeesch land te zijn. Het is teruggekeerd tot Middel- eeuwsche toestanden. Een fataal symptoom voor den huidigen toestand in Duitschland is de verwildering en de miskenning van alle wetsvormen die de onmisbare waarborgen der justitie zijn en die heilig geacht worden in iedere moderne beschaafde staat. Wat nog van grooter beteekenis is, dat is de onverschillig heid zelfs de welgevalligheid waarmede deze soort politieke methodes der Middel eeuwen klaarblijkelijk beschouwd wordt. Dit alles is geen prettige gedachte voor de naburen van Duitschland. ofschoon het waar schijnlijk is, dat in de eerstvolgende paar jaren men zich veeleer bezorgd zal moeten 'maken om het lot van Duitschland, dan be vreesd moet zijn vóór Duitschland. DERDE SLACHTOFFER VAN DE DUITSCHE MOTOR WEDSTRIJDEN. DE BELG DEMEUTER, DIE IN ASSEN WON. Naar de Tel. uit Brussel verneemt, is de Belgische F.N.-rijder Demeuter, de winnaar van den Groote Prijs van Europa, die kort geelden te Assen werd verreden, aan de bij zijn val tijdens de wedstrijden om den Groote Prijs van Duitschland bekomen verwondingen overleden. Deze races hebben dus het om komen van de rijder Kalen en Noir is reeds eerder gemeld niet minder dan drie slacht offers geëischt. Het verlies, dat de F.N.-fabrie- ken reeds leden door den dood van hun be kwamen rijder Noir, is door het overlijden van Demeuter nog gevoeliger geworden. Het vraagstuk der „nalevingswaarborgen". Rapport van professor Bourquin. Zwaarte der sanctiemaat regelen zal van de begane overtreding der Ontwapenings conventie afhangen. Doch wie zal het beslissende woord over de „zwaarte" hebben? De oude strijdvraag over het recht der regeeringen op een eigen oordeel weder herleefd. Genève, 28 Juni. 1934. (Van onzen correspondent). De op 8 Juni door de algemeene commissie der Ontwapeningsconferentie aangenomen re- soiutie-Barthou voorzag, dat vier kwesties, die met het veiligheidsvraagstuk in nauw verband staan, „onmiddellijk" door een viertal nieuw geschapen of reeds bestaande commissies in studie zouden worden genomen: de vergemak kelijking der regionale veiligheidsverdragen, de strijdvraag der „nalevingswaarborgen". de wapenfabricage en de wapenhandel en ten slotte verschillende luchtvaartproblemen. Het werd terstond duidelijk, dat door de weigering van de Italiaansche regeering, om tijdens de afwezigheid van Duitschland aan politieke ontwapeningsbesprekingen te Ge- nève deel te nemen, zoodat de Italianen slechts als „waarnemers" aan de vergaderin gen dezer vier commissies zouden deelnemen, geen belangrijke politieke beslissingen zouden kunnen genomen, worden. Velen hier te Ge- nève geloofden dan ook. dat deze commissies slechts even voor den vorm zouden bijeenko men en wel heel spoedig een middel zouden weten te vinden, om hun eigenlijke werk tot October te verdagen, in de hoop dat de diplo matieke onderhandelingen tusschen de regee ringen, waarnaar de resolutie-Barbhou van 8 Juni eveneens verwijst, dan tot den terugkeer van Duitschland naar Genève zullen geleid hebben. Deze veronderstelling is niet heelemaal uit gekomen. Tot politieke besprekingen is het weliswaar niet kunnen komen, doch veertien dagen technische beraadslagingen hebben toch meer nut opgeleverd dan de twijfelaars vermoed hadden. De dagbladen hebben wei nig over deze besprekingen kunnen melden, omdat zij gehepl in kleinen, vertrouwelijken kring gehouden* werden. Doch toen dit over leg tusschen de leden der commissies onder ling was afgeloopen en de voorzitters der commissies een officieele vergadering konden bijeenroepen, bleek daar toch wel, dat enkele vraagstukken weder een stap nader tot de op lossing gebracht zijn. Als het gelukken zal Duitschland tot de Ontwapeningsconferentie terug te brengen en de Conferentie aldus ln den herfst nog zal kunnen worden voortgezet, zal de in de maand Juni verrichte technische arbeid niet zonder nut blijken te zijn geweest! Van bijzonder belang waren de besprekin gen. die de leden der commissie voor de na levingswaarborgen onder leiding van den Bel gischen gedelegeerde Professor Bourquin ge voerd hebben. Men zal zich herinneren, dat in den afgeloonen winter veel sprake van de „na levingswaarborgen" geweest is. De Fransche regeering scheen aanvankelijk wel bereid in een beperkte Duitsche herbewapening te be rusten, mits Engeland en de andere staten tot voldoende ..nalevingswaarborgen" zouden be leid zijn. die verzekeren zouden, dat het in derdaad bii die „berterkte" herbewapening van Duitschland zou bliiven en dat de andere staten gemeenschappelijk er voor zouden zor gen, dat nieuwe schendingen door Duitsch land van de in het verdrag vastgelegde bewa- oeningscijfers niet zouden geduld worden De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland over den omvang dezer „nalevings waarborgen" schenen op den goeden weg naar een accoord te zijn. toen plotseling de nota van Barthou van 17 April aan deze een einde maakte. Barthou verklaarde daarin immers geen belangstelling meer voor den omvang der nalevingswaarborgen te hebben, aange zien hij tegen iedere Duitsche herbewapening is. Men betwijfelde hier. zooals ik reeds ter stond na deze nota van Barthou van 17 April uiteenzette, onmiddellijk, of dit vervallen der Fransche belangstelling voor het vraagstuk der „nalevingswaarborgen" en deze afwijzing van iedere Duitsche herbewapening wel zoo definitief was. als men buiten Genève scheen te meenen. De latere gebeurtenissen hebben ons geliik gegeven. De door Barthou zelf op 8 Juni in de algemeene commissie der Ont wapeningsconferentie voorgestelde resolutie over de volgende werkzaamheden der confe rentie verlangde de schepping eener commis sie voor de bestudeering van dit vraagstuk! Daar Barthou zeker niet zoo naief is. om aan te nemen, dat er een Ontwapeningsconventie zou kunnen tot stand komen, die niet in een zekere mate van Duitsche herbewapening zou berusten, bleek hieruit reeds afdoende, dat ook Barthou een Ontwapeningsconventie, die althans de Duitsche herbewapening binnen beperkte grenzen zou houden, niet zou van de hand wijzen, indien Engeland en de andere staten tot voldoende „nalevingswaarborgen" bereid zouden ziin; waardoor wij dus weder tot denzelfden toestand van de maanden Maart en April, voordat Barthou's nota een radicalen omkeer scheen te brengen, waren teruggekeerd! Dank zij de besprekingen van Bourquin met de medeleden zijner commissie is thans over de groote lijnen van de oplossing van dit vraagstuk overeenstemming verkregen. De grondgedachte is deze. dat de sanctiemaat- ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. „Morgen maken we met de heele familie een uitstapje naar Volendam." zei Ben, die met de familie Sjef, Sietske en zichzelf bedoelde, en deze vonden het natuurlijk goed. Nfi een gezelligen avond, waarin ze alles vertelden wat ze hadden beleefd, ging men om elf uur naar bed. Klok slag 8 uur stonden ze den volgenden dag op de boot die hen naar Volendam zou brengen. „Denk aan de hoofden," werd er plotseling geroepen, toen ze onder een brug moesten, maar Sietske had het zoo druk met een vreemden jongen, dat hij negens anders ooren voor had. En slechts door tegenwoordig heid van geest om hem op het laatste nippertje naar beneden te duwen, had Ben hem voor veel narigheid gespaard. regelen, die tegen de overtredingen der Ont wapeningsconventie zullen getroffen worden, van de zwaarte der gepleegde overtreding zullen afhangen. Er zullen vier ..klassen" van overtredingen bestaan: 1. zeer lichte: 2. lich te. die echter door haar aantal of door haar voortdurende herhaling een ernstiger karak ter aannemen; 3 ernstige overtredingen, waar van men aannemen moet, dat zij opzettelijk zijn geschied; 4. heel zware, die een voorne men tot oorlogsverklaring schijnen aan te duiden. Terwijl bij de overtredingen van de eerste klasse met een opmerking van de in specteurs van het internationale toezicht vol staan zal worden en ook de overtredingen der tweede klasse slechts een beleefd verzoek om herstel der begane overtredingen van de per manenteontwapeningscommissie zullen noodig maken, wordt voorzien, dat bij overtredingen der derde klasse gemeenschappelijke econo mische dwangmaatregelen tegen den schul digen staat noodzakelijk kunnen worden, om dezen tot een nauwgezetter naleving der ont wapeningsconventie te dwingen. In het ergste geval, wanneer een staat aldus zijn bewape ning uitbreidt, dat aan misdadige oorlogsbe doelingen nauwelijks meer te twijfelen is, zullen de maatregelen van wederkeerigen bij stand tegen den staat-aanvaller moeten wor den in werking gesteld, althans de noodige voorbereidingen hiertoe moeten getroffen worden. Tot zooverre bestond er geen groote moei lijkheid tot een voorloopige (later natuurlijk nog door de regeeringen te bekrachtigen) overeenstemming te komen. Doch toen hier op de vraag besproken moest worden, aan wie het beslissende woord zou toekomen, of men met een overtreding der le, 2e. 3e of 4e klasse te doen had, kwam weder het oude meeningsverschil naar voren, dat reeds in de eerste jaren van den Volkenbond bij de be spreking van artikel 16 van het Volkenbonds verdrag over de sanctiemaatregelen een ac coord verhinderde en ook tijdens de Ontwa peningsconferentie, o.a, bij de bespreking van de definitie van den staat-aanvaller, zooveel moeilijkheden heeft veroorzaakt. De Fran- schen wenschen, dat een internationaal or gaan, in casu de permante ontwapeningscom missie, het beslissende woord zal hebben, waar aan dan alle regeeringen zich moeten onder werpen. De Engelschen zijn daarentegen nog steeds voorstanders van het recht van iedere regeering. om de tegen den staat-overtreder te treffen sanctiemaatregelen van de eigen loyale overtuiging te doen afhangen. Als com promis heeft voorzitter Bourouin voorgesteld, dat de permanente ontwapeningscommissie niet het recht zou hebben sanctiemaatregelen den regeeringen voor te schrijven, doch wel om deze „aan te bevelen". Zal dit compromis voorstel, dat voor de Engelschen wel aanne melijk schijnt te zijn, ook bij de Franschen een goede ontvangst genieten? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DUITSCHLAND NEEMT ECONO MISCHE REPRESAILLES. WEGENS DE MAATREGELEN VAN HET BUITENLAND. BERLIJN, 3 Juli. (D. N. B.) Het rijkskabinet heeft heden zijn goedkeuring gehecht aan een wet in zake de toepassing van economische re présaillemaatregelen tegenover het buitenland Deze wet is noodzakelijk geworden aldus het officieele Duitsche persbureau wegens de bedreiging door het buitenland, dat het ten aanzien van het goederen- en betalingsverkeer met Duitschland dwangmaatregelen zal nemen De heden door het kabinet aangenomen wet machtigt den bevoegden rijksminister, onver wijld die maatregelen te nemen, welke voor het tegengaan der buitenlandsche oogmerken worden vereischt. Eveneens in verband met deze kwestie is een wet aangenomen in zake de afkondiging van tijdelijke wijzigingen in de douanetarieven. HITTE-SLACHTOFFERS IN DE VER. STATEN. TOT NU TOE REEDS DERTIG DOODEN. NEW YORK, 3 Juli. (Reuter.) De hittegolf waaronder de Ver. Staten nu al veertien da gen te lijden hebben, heeft tot dusver reeds den dood van dertig personen veroorzaakt, waarvan 20 te St. Louis en acht te New York. AANSLAG OP DE WEENSCHE RADIO-OMROEPMAATSCHAPPIJ GROOTE MATERIEELE SCHADE. WEENEN, 3 Juli. (V.D.) Gisternacht tegen half drie heeft zich in de opslagplaatsen van de Weensche radio-omroep (Ravag) een bui tengewoon zware ontploffing voorgedaan. Met een geweldige knal explodeerde daar een ecra- siet-bom, waarvan de uitwerking nog ver hoogd werd door het feit dat een heele reeks der opgeslagen flesschen amoniak door de explosie eveneens tot ontploffing werd ge bracht. De daardoor aangerichte schade schijnt buitengewoon groot te zijn. Vermoe delijk zijn verscheidene muren ingestort, daar de brandweer zich gedwongen zag de zolde ring, die de vloer vormt van de zendruimte te stutten. Uit zekere gereserveerde uitlatingen van officieele personen van de Ravag zou blij ken dat ook de zendruimte vrij aanzienlijk be schadigd is. WILDE ZWIJNEN ZWEMMEN VAN EUROPA NAAR AZIë. Een ongewone gebeurtenis heeft plaats ge vonden, toen dezer dagen een kudde van 7 wilde zwijnen den Bosporus heeft overgezwom men. De dieren gingen in het water aan de Europeesche zijde en landden aan de Aziati sche kust bij het dorpje Pasha-Bagtsje. De dorpsbewoners, die waren gewaarschuwd, voor zagen zich van wapens en in samenwerking met de gendarmerie leverden zij een gevecht tegen de wilde zwijnen. Door vijftig geweer- en revolverschoten werden drie der dieren ge dood; de andere verdwenen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10