NIEUWE VERKEERSTEEKENS. M .„fel",..C. C. Krouwets FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct. Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 5 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Naar internationale eenheid. Menigeen heeft wel eens de verzuchting ge slaakt, waarom het verkeer toch niet overal gelijk geregeld is, waarom In vreemde landen, ja zelfs in verscheidene deelen van eenzelfde land uiteenloopende bepalingen bestaan en zelfs gelijkluidende bepalingen door verschil lende teekens worden aangeduid! De eerste groote stap naar uniformiteit wordt gedaan den 16en Juli 1934. wanneer het „Verdrag tot het brengen van eenheid in de Verkeersteekens', door verschillende lan den te Genève gesloten, van kracht wordt. De meeste weggebruikers hebben zich wel vertrouwd gemaakt met de tot nog toe gel dende verkeersborden en velen zullen ook wel reeds de nieuwe kennen Enkele vooruitstre vende gemeenten brachten in den loop der laatste maanden de nieuwe borden reeds aan. Telkens nu, wanneer een nieuwe verkcersbe- paling afgekondigd wordt, moet het betref fende internationale teeken op den weg wor den geplaatst. Voor 16 Juli 1939 moeten alle borden, overeenkomstig dit internationale ver drag zijn geplaatst en oude en verwarring stichtende borden opgeruimd. De nieuwe verkeersteekens zijn gemakkelijk voor landgenoot en vreemdeling te begrijpen, daar zij in tegenstelling met de bestaande, geen woorden bevatten, doch slechts afbeel dingen. Talenkennis is derhalve, voor wat deze borden betreft, totaal overbodig ge worden. Het systeem is zeer eenvoudig en is in 3 categorieën verdeeld. Elke categorie heeft zijn bepaalden vorm, t.w. verbodsborden rond, waarschuwingsborden driehoekig en aandui dingsborden rechthoekig. I. Een rond bord. duidt een voorschrift aan. Negeert men dat. dan zal proces-verbaal vol gen. De bekende roode, driehoekige borden, al of niet voorzien van een cirkelvormig uit steeksel, met de woorden „Verboden voor alle motorrijtuigen" enz. zullen dus geleidelijk ver vangen worden door ronde borden. II. Een driehoekig bord duidt een gevaar aan en zal dus bij negeering daarvan niet door straf worden gevolgd, maar zal wel de straf maat bij een eventueele overtreding beïn vloeden. Een autobestuurder b.v., na een drie- heokig bord met een kruisteeken te zijn ge passeerd en op een kruising van wegen een aanrijding veroorzakende, zal zich niet kun nen beroepen op onbekendheid met het kruis punt. III. De rechthoekige borden geven slechts aanwijzingen, zijn dus voor het gemak van de weggebruikers geplaatst.. Wij schreven hierboven, dat de vorm van het bord aangeeft het al of niet gebiedende element van het voorschrift, doch ook de zelfde kleur is zooveel mogelijk steeds bij de zelfde categorie gehouden. Op ronde borden, welke steeds gebiedende voorschriften geven, moet de roode kleur de overhand hebben. Een rond blauw bord met een horizontale witte pijl duldt aan, dat men verplicht is de aangegeven richting te vol gen Het blauwe ronde bord met wit rijwiel legt de verplichting op aan wielrijders, niet op den rijweg, doch op de rijwielpaden te fietsen. De driehoekige waarschuwingsborden zijn wit en zwart gekleurd. Op de aanwijzingsborden, rechthoekig van vorm, heeft de blauwe kleur de overhand. Men lette dus in de eerste plaats op den VORM der borden en dan op de KLEUR. Volledigheidshalve vermelden wij nog de namen van de aangesloten landen: Duitsch- land, België, Denemarken, Dantzlg, Spanje, Frankrijk, Hongarije, Italië, Luxemburg, Ne derland, Polen, Zwitserland. Tsjechoslowakije, Turkije en Joegoslavië. De laatste wijzigingen van het Motor- en Rijwielreglement, in April j.l. uitgegeven, be vatten verscheidene nieuwe verplichtingen, waaraan de weggebruiker zich heeft te hou den, waarvan wij noemen het stationneer- verbod *zie hieronder cat. I no. 9), parkeer verbod (I 130. 10), verplichting om bepaalde richting te volgen (I no. 11 en de verplich ting om halt te houden in de nabijheid van een douanekantoor (I no. 12). Voor de in de laatste wijzigingen van het M. en. R.regl. ge noemde verbodsbepalingen als stopverbod en een verbod, om langer dan gedurende een bepaalden tijdsduur te parkeeren zullen nog borden worden bekend gemaakt, welker vorm rond moet zijn. In de hieronder vermelde cat. n no. 8 vindt men een driehoekig zwart en wit bord, een teeken ter aanduiding van voorrang op den weg. Dit bord berust ook op een van de nieuwe wijzigingen van bovengenoemd regle ment. Cat, III no. 2 is een blauw rechthoekig bord met een witten driehoek en bedoelt een aan wijzing tot voorzichtigheid. Cat. I. Vorm rond. Kleur rood moet de over hand hebben. 1. verboden voor alle rij- of voertuigen (wit te cirkel op rood bord). 2. éénrichtingsverkeer of inrijden verboden (witte horizontale balk op rood bord). 3. verboden voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, (zwarte auto in wit rond veld op rood bord). 4. verboden voor motorrijtuigen op twee wielen, (zwarte motorrijder op -rijwiel in wit rond veld op rood bord). 5. verboden voor alle motorrijtuigen (com binatie van de onder 3 en 4 genoemde ver- keersgroepen). 6. maximum gewicht, zwarte cijfers en t (ton) in wit rond veld op rood bord. 7. verboden voor automobielen, welker ge wicht meer bedraagt dan een toegestaan aan tal tonnen (zwarte auto met zwarte cijfers en t in wit rond veld on rood bord*. 8. maximum snelheid "zwarte cijfers met km. in wit veld op rood bord). 9. verboden te stationneeren (blauw veld waardoorheen een diagonale roode balk op rood bord). 10. verboden te parkeeren. zwarte P m wit veld. waardoorheen een diagonale roode balk op rood bord). Teekens, welke een verplichting aanduiden 11. te volgen richting (blauw bord met ho rizontale witte pijl). 12 halthouden in de nabijheid van een douanekantoor (in zwart in 2 talen het woord douane en zwarte horizontale balk in wit veld op rood bord). Cat. H. Vorm driehoek. 1. uitholling overdwars (zwart teeken op wit bord). 2. bocht (zwart teeken op wit bord). 3. kruispunt, (zwart kruis op wit bord) 4. bewaakte spoorwegovergang (zwart hek op wit bord). 5. onbewaakte spoorwegovergang (zwarte locomotief op wit bord'. andere gevaren, dan aangeduid door de teekens 15 (zwarte verticale balk op wit veld). algemeene aanduiding van gevaren (at- mospherische gesteldheid) (een uit drie zwar te latten bestaande driehoek). 8. aanduiding van voorrang op den weg. (witte driehoek op zwart veld met de punt omlaag). Cat, III. Vorm: rechthoek. Hoofdkleur blauw. 1. Toestemming tot parkeeren (witte P op blauw bord). 2. Voorzichtigheid (witte driehoek op blauw bord). 3. Hulppost (Rood kruis in wit veld op blauw bord). 4. plaatsnaamborden (witte letters op blauw bord». 5. wegwijzers (witte letters op blauw bord). Wij willen eindigen met de vermelding, dat nog een schrede op den weg naar uniformiteit wordt gezet, eveneens den 16en a.s. en wel door het van kracht worden van het „Verdrag nopens de belastingheffing van vreemde mo torrijtuigen". Hierover kunnen wij zeer kort zijn, daar zij, die met hun auto naar het bui tenland gaan. wel door de K. N. A. C. of A. N. W. B. zullen worden ingelicht. Het belastingcarnet, dat één jaar geldig is, late men steeds aan de grens afteekenen (nimmer wordt een duplicaat afgegeven). ROELOFSZ. TOURISTENKAART VAN NEDERLAND De lndustriëele reclame zoekt tegenwoordig steeds naar origineele vormen en vindt die ook op vaak zeer geslaagde wijze. Zoo heeft de fabriek van King Pepermunt te Sneek een, op royaal formaat uitgevoerde, kaart van Neder land het licht doen zien. waarin voor alle plaatsen en streken van ons land met kleine illustraties het typisch karakter is aangeduid. Vermaarde kerktorens in rood, kleederdrach ten in zwart, boomen om bosch aan te dui den in groen. enz. Ondanks de vele illustraties is het geheel niet onrustig geworden en zeer overzichtelijk gebleven. VRIENDEN VAN Ds. A. KLAVER. EEN GEDENKTEEKEN OP WESTERVELD. Eenige trouwe hoorders van wijlen Ds. Klaver hebben het plan opgevat om op Wes- terveld een plekje grond te koopen, daarin zijn asch te plaatsen en op eenvoudige wijze aan te duiden, dat het ae rustplaats is van Ds. Klaver, ten einde dan. aLs alles gereed :s, het over te dragen aan Mevrouw de Weduwe Klaver en haar kinderen Zij hebben zich er van vergewist dat Mevr. Klaver dit plan goedkeurt. Bijdragen kunnen gestort worden op de post rekening No. 217577 van G. F. W. Hartung Jr. te Haarlem. In het comité heeft ook zitting Mevr. A. M. Stoel—Huijssen te Bloemendaal. ODERNE ORNAMENTEN doelm»tige m goede t*n k o o p t U het Koninginneweg 6 (Adv. Ingez. Med.) MIDDENSTANDSCENTRALE VOOR HAARLEM EN OMLIG GENDE GEMEENTEN. TIENDE JAARVERSLAG. In het 10e jaarverslag van de Middenstands centrale voor Haarlem en omliggende gemeen ten wordt hulde gebracht aan den afgetreden voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeni- ging, den heer P. J. M. van Te tering, die ook in de Middenstandscentrale zeer veel gedaan heeft. Aan hem heel't de middenstand zoo ont zaggelijk veel te danken, omdat hij met on verflauwde yver voor haar heeft gewerkt en op allerlei wijzen zooveel goeds heeft tot stand gebracht. Het was ook voor de R.K. Middenstandsorga nisatie buitengewoon moeilijk een plaatsver vanger als Voorzitter voor hem te benoemen. Op 18 September is de heer Th. S. J. Hooij ge kozen, zooóat deze dus in het bestuur der Mid denstandscentrale kon treden. De secretaris vervolgt: „Het spijt mij al direct te moeten vaststellen, dat de donkere wolken, die over het bedrijfs leven zich samenpakten sedert het vorige jaar, in 1933 niet alleen niet verdwenen zijn, maar integendeel nog zwaarder drukken en, dat meerdere in zich zelf soliede zaken daarvan slachtoffer werden. Het was dan ook zonder spijt, dat men het oude jaar zag heengaan en 1934 begroette, omdat men toch hoop koester de, dat het allicht beter zijn zou als het afge- loopen jaar". Van de bij de Centrale aangesloten vereeni- gingen zijn dit jaar niet afgevallen, zoodat thans nog daar bij aangesloten zijn de 3 Haar- lemsche Middenstandsorganisatiën, 2 Bloe- mendaalsche, 1 Heemsteedsche en 1 Zand- voortsche. Na het verschijnen van het vorig verslag werden geen' ledenvergaderingen gehouden, echter kwam het dagelijksch bestuur zeer dik wijls bijeen en hadden ook tal van bemoeiin gen plaats. Op 9 Mei werd een vergadering gehouden met de besturen der Melkhandelaars- en Krui- deniersvereenigingen over de margarine-distri butie door Maatschappelijk Hulpbetoon, waar in bleek, dat aan afspraken, die naar men meende gemaakt waren, geen gevolg gegeven was. Wie een hond wil slaan, vindt licht een stok. Wie goede tabak wil rooken vindt altijd (Adv. Ingez. Med.) Deze vergadering had tot resultaat, dat de Middenstandscentrale verdere stappen bij het gemeentebestuur deed tot het verkrijgen van recht, doch te vergeefsch, want de regeling, die door Maatschappelijk Hulpbetoon eenmaal gemaakt was bleef zooals zij was en protesten ertegen met uitvoerige mededeelingen over het verloop der zaak tot in het hoogste ressort en met behulp der Middenstandsbonden had den geen succes. Het bestuur was bij openingen van verschil lende tentoonstellingen en viering van jubilea en opening of heropening van zaken aan wezig. In het bestuur kwam in bespreking, dat be wijzen van onvermogen zoo gemakkelijk wer den afgegeven, ook daar waar het niet onver mijdelijk was en tot schade van hun, die op deze wijze door hen, die ze verkregen in lang niet altijd rechtvaardige procedures werden gewikkeld. Een onderzoek bij het Bureau Con trole Gemeentebelastingen en een daarop vol gende bespreking met Mr. Westra heeft, voor zoover de klacht juist was, hieraan een einde gemaakt. De secretaris besluit: „En zoo gaat het werk der Middenstands centrale dan maar voort en moet zij steeds pa raat zijn om op te komen voor alle zaken, die voor den Middenstand belang hebben, helaas maar al te dikwijls haar bestaan bedreigen en, soms doen zich dingen voor. die den indruk maken, dat de gelegenheid gebruikt wordt om, laten we het maar zeggen, haar nog meer neer te trappen. Het kan echter niet genoeg herhaald worden, dat in de vereeniging de macht ligt en daarom laten wij trouw blijven aan onze organisatie, die intusschen al haar krachten inspant om ons zooveel mogelijk te steunen en te helpen, maar dan ook op haar beurt zich gesteund moet gevoelen door de belangstellig van allen, die bij haar zijn aangesloten en die, laat men dat wel in het oog houden, zich niet moet toonen in kleinzielige op- of aanmerkingen en critiek maar door waarachtige medewerking. Wanneer men dat betrachten wil zal men bemerken, dat de Middenstandscentrale niet vertraagt in het doen van alles wat onder haar bereik ligt en dienen kan tot versterking en behoud van den Middenstand van Haarlem en Omliggende Gemeenten." Voor den Kantonrechter. De bel. Een ijscoman reed met zijn bakfiets langs de straat en een agent maakte er bemerking op, rfat hij geen bel op zijn fiets had. „Wat?" zei de ijscoman, geen bel? en hij wees op een komvorming vernikkeld voorwerp, ter grootte van een soepbord, dat met de bolle zijde naar boven aan het stuur was bevestigd en zoodoende in vorm overeenkomst vertoon de met een fietsbel zonder klepel; 't was alleen een heele groote bel. Kan je 't geluid niet op 50 M. hooren? vroeg de ijscoman en hij sloeg met een hamertje op de bel. 't Geluid was inderdaad wel op 500 M. te hooren. „Dat is geen bel", zei de agent. ,,'t Is er wel een", beweerde de ijscoman. De agent hield vol, dat het geen bel was, want er zat geen klepel in; hij nam het voor werp in quaestie in beslag, maakte procesver baal op en zoodoende kreeg de kantonrechter thans te beslissen of het metalen soepbord al dan niet als fietsbel toelaatbaar was. Waarvoor heb je daa ding op je fiets, was de vraag en de ijscoman moest erkennen, dat hij het gebruikte om er op te slaan, teneinde roomijsgragen kond te doen, dat ze bij hem hun begeerte naar het verkoelend product konden bevredigen. Maar dat was nu eigenlijk niet de bedoeling van een fietsbel. Deze toch dient om weggebruikers te waarschuwen dat er een fiets op komst is, zoodat ze uit den weg zullen gaan en dat is het tegengestelde van ze naar je toe te trekken. En omdat de ijscobei geen waarschuwingsmiddel is, zou dit tot ver- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde celegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. PLANTEN. VRAAG: Tusschen mijn grind groeit veel gras. Spit ik het om dan verlies ik mijn grind. Is er wat anders tegen te doen? ANTWOORD: Strooi wat keukenzout of als do oppervlakte groot ls, kalium chloraat. Dit laatste Is wel duurder, liiaar gij behoeft er min der van te strooien, zoodat het voor een groote oppervlakte toch nog voordeeliger wordt. VRAAG: Wij gaan voor 3 weken de stad uit. Hoe kan ik mijn cactussen, vetplantjes. vinger- plant. clivia, varen en bloelende planten in leven houden, zonder er anderen mee lastig te vallen? ANTWOORD: Plaats naast de planten en Iets hooger een emmer of teil met water. Laat een dunne wollen draad loopen van den bodem van den emmer tot in do aarde der potten. Hot water wordt hierlangs gaandeweg overgebracht. Van de grootte van do teil hangt het natuurlijk nf, of dc voorraad voor 3 weken voldoende is. VRAAG: Wanneer kan men zaad van brem struiken zaaien? ANTWOORD: WIJ raden u aan de helft nu en de andere helft in hot voorjaar te zaaien. Do zaailingen laten zich moeilijk verplanten, dus is het beste direct op de bestemde plaats te zaaien VRAAG: Mijn klimroos zit goed in knop. maar zij komen niet uit. Knop en blad ziet wit en de takken worden bruin. Verleden Jaar was dat ook zoo. Ik heb ze toen verplant, maar het heeft niet geholpen. Zij heeft volop zon. Wat moet ik er aan doen? ANTWOORD: Voor dit seizoen zal het wel te laat zijn om nog rijken bloei te krijgen, Gij hebt een variëteit, die vatbaar ls voor meeldauw. Met st.ll, zonnig weer de plant bestrooien met bloem van zwavel. Het volgend jaar weer. zoodra gij weer een begin van deze ziekte merkt cn dan iedere maand herhalen VRAAG; Mijn kruisbessen zijn rljkdrageml maar zitten vol rups. Wat is daaraan te doen? 2. Ook mijn peren zijn vol rups. Wat 1$ daar aan te doen? ANTWOORD: 1. Het ls niet zoo ernstig voor de boomen al ls het een leelljk gezicht. Als het iets verder in den tijd is zal het ook zonder be- hnnoeling wel in orde komen. Thans kunt gij het bestrijden door bespuiting met spiritus, waar- In groene zeep is opgelost. 2. Door het ophangen van nestkastjes kunt gij dit kwaad voorkomen. VRAAG: In mijn tuin staat een perzik-leiboom die m.I. te veel vruoht heeft om alle tot hun recht te doen komen? Moeten «r soms vruchten verwijderd worden? Zoo ja. welke en kunnen die gewoon worden afgeplukt? ANTWOORD: Als uw boom reeds enkele ja ren ter plaatse staat, zouden wij die vele vruch ten maar dankbaar aanvaarden en alleen wat extra gieten om don boom aan het noodige vocht te helpen voor de vruohtzettlng. Het vol gend jaar zal hij wel niet zoo rijk bloeien, maar de boom heeft nu reeds zooveel energie ver bruikt, dat gij beter niet kunt Ingrijpen. Het is een goed perzikenjaar. Zaait u eens enkele pit ten. Uit deze zaailingen kunnen, zonder verede ling. zeer goede vruchtdragers komen. VRAAG: Mijn perzikboom heeft last van krul- ziekte. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Dit is een gevolg van luis or dergelijke aantasting. Het doet den boom niet zooveel kwaad, maar het staat leelljk. De sterk gekrulde bladeren afplukken en verbranden. De overige bespuiten met het volgende mengsel: Een emmer lauw zeepsop, waarin een flinke scheut spiritus en 1 gram sallcyl. De salicyl eerst in de spiritus oplossen, voordat gij deze met het zeep sop mengt. VRAAG: Mijn pruimenboom zit vol luis. Ik heb al gegoten met alio spree en hot helpt wel iets, maar niet veel. 1. is allo spree schadelijk voor de jonge vrucht? 2. Weet u een beter middel? ANTWOORD:'Spuit u eens met spiritus, waar in groepe zeep goed is opgelost. Helpt dit niet. wend u dan tot den heer Controleur van den Plantenziektenkundigen dienst, den heer A. Sa- belis. Haemstsdepleln 24. Heemstede, wien gij ook vraag 1 kunt voorleggen. Het kwaad kan voorkomen worden door het ophangen van hestkastjes voor insectenetende vogels, zooals meezen enz, RECEPTEN VRAAG: Hoe maakt men vruchten op siroop van versc-he vruchten? ANTWOORD: Kook 1 liter water en los daarin 1 1/2 pond suiker op. Laat deze stroop koud wor den en giet ze dan in een goed schoongemaak te flesch met wijden hals waarin gij de ver langde vruchten hebt gedaan, nadat deze goed schoongemaakt zijn en de groote vruchten in stukjes gesneden. Laat eenige dagen, gned dichuedekt, staan, totdat geur en smaak zich aan de siroop hebben medegedeeld. VRAAG: Ik heb de revers van een mantel ge streken. niet aan den rechten kant. maar met een doek over de stof. Nu zijn zij glimmend ge worden. Hoe krijg ik dat weg? ANTWOORD: Maar den doek goed nc.t en leg hem dubbel op de revers. Dan weer met een goed warme bout strijken, maar niet geheel droog strijken. De glans ls dan weg. tenzij gij den eer sten koor de revers geschroeid hebt. VRAAG: 1. Hoe maakt men diloke likeur van zwarte bessen? 2, Hoe steriliseert men zwarte bessen? ANTWOORD: 1. Maak de bessen schoon, wasoh ze en doe zo in een goed getlmailKerde pan mot per pond hessen 1/2 pond suiker en een kopje water. Breng zachtjes aan de kook en laat 1 3 2 minuten zacht doorkoken. Laat dicht- gedekt staan, tot de massa bekoeld la en giet het dan door een dun doekje in flesschen met wijden hals. Voeg er per pond bessen 150 gram brande wijn bij en sluit goed af. 2. Wasch de bessen en doe ze in flesschen met wijden hals, die uitgekookt zijn en daarvan nog even warm zijn. Overgiet ze met koud water, waarop per liter water 112 ons suiker wordt gestrooid. Kurk de flesschen dicht met uitge kookte kurken en zet ze in een pan. waarin op den bodem een oude doek is gelegd. Vul de pan met koud water. Breng aan de kook en laat 15 a 20 minuten koken. Druk dan de kurken er nogmaals stevig op en laat bekoelen. Daarna de kurken met flesachenlak dichtlakken. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vlekken van vloeibare brillantine uit eikenhout? 2. Hoe maakt men gebakken grutjes klaar en hoeveel heeft men noodig voor 3 personen? ANTWOORD: 1. Maak wit zand droog en zeer heet. Leg dit op de vlek en laat liggen, tot het geheel koud ls. Herhaal dit eenige keeren. Er zijn eohter verschillende samenstellingen van bi'lllahtine, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat de vlek dan nog niet weg ls. In dat geval wrijft gij haar at met een lapje met zuivere spiritus (geen brandspiritus). Mocht de kleur hierdoor Iets lijden dan kunt gij het voorzichtig met wat was bijwerken. Den volgenden dag bijbeitsen en met eikenhoutborstel uitboenen. 2. Breng 1 1/2 liter melk met wat zout aan de kook. Strooi er. steeds roerend. 2 ons boek weitegort in en laat, ongeveer een kwartier, koken tot het gaar en stevig ls. Dan kunt gij op houden met roeren. Doe de grutjes dan in een schaal en laat koud worden. Snij het dan in plakken, die gij aan beide kanten in slaolie of boter mooi bruin bakt. De olie of boter mag niet te heet zijn, want dan kleeft het aan de, pan. VRAAG: 1. 1-Ioe kan men den rand van een fijn gevlochten witten hoed schoonmaken? Benzine helpt niet. 2. Hoe kan men bleekpoedervlekken uit een zwart badpak weer zwart maken? ANTWOORD: 1. Met een lauwwarm sopje van sunliohtzeep. Met schoon warm water naspoelen en goed droog kloppen met een badhanddoek. Is de rand eohter van papier, wat nog al eens voor komt, dan is er niet veel aan te doen. 2. Bleekpoederv'.ekken zijn niet te verwijderen, De kleur is op die plaatsen absoluut weg. Het eenige is laten verven. RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb een woning met groot erf ge huurd te Heemskerk. Omstreeks Maart van dit Jaar heb ik den Burgemeester verlof gevraagd om op dit erf een Ijswagentje te plaatsen en er tafeltjes en stoelen te zetten, ton einde koffie, thee. limonade en ijs e verkoopen. Mij werd toen bezicht dat ik mijn gang kon gaan en dat daar geen vergunning voor noodig ls. Nu krijg ik plotseling bericht dat ik er niet mee mag doorgaan en als ik het toch doe krijg Ik pro ces verbaal. Mat moet ik nu doen? ANTWOORD: Wend u om advies tot een ad vocaat. DIVERSEN. VRAAG: Is de bokser Gene Tunney een Amerikaan of een Engelschman? ANTWOORD: Een Amerikaan, warring aanleiding kunnen geven. Stel. een ge woon fietsrijder bevestigt zoo'n soepbord op zijn rijwiel en slaat er op. Dat zou bij ieder de gedachte wekken dat er een ijscoman aan kwam en men zou zich niet in veiligheid stel len. Neen, ijscoman. oordeelde de kantonrechter, dat ding is geen fietsbel, 't is te groot en er zit geen klepel aan; we noemen dat een gong. IJscoman kreeg f 1 boete en moest beloven als fietsrijder een gewone bel te gaan gebruiken, anders kreeg hij zijn gong niet terug. Hij mop perde nog wat over hooger beroep, waarop de ambtenaar opmerkte, dat, al zou de Hooge Raad tenslotte beslissen, dat de gong wel een bel was, er al spoedig een bepaling zou komen, die zijn reuzebei uitschakelde. Er zit hier misschien nog wat anders achter Men weet dat IJscoman op Zondag niet mag bellen, zooals IJscolieden dat gewoon zijn en nu moest die gong In den vorm van een fiets bel dienen om die verbodsbepaling te onder vangen. Als ijscoman dan op Zondag op zijn zoogenaamde bel sloeg en hij werd daarover aangesproken, dan zou hij zeggen: „Ik bel niet; ik gebruik mijn fietsbel, zooals iedere fietsrij der ze is wat groot van stuk, maar de wet schrijft geen maat voor. Kapper en winkelier. De kantonrechter had een beslissing te ne men in een principieele quaestie. Als een kapper tevens een winkel drijft in toiletartikelen, moet hij dan dien winkel geslo ten houden op de uren, waarop zijn kappers zaak niet voor het publiek toegankelijk is? Een kapper hier ter stede, die in het voor huis een winkel heeft en in het achtergedeelte zijn kapsalon, was bekeurd, omdat zijn winkel geopend was op een tijdstip, dat zijn kappers salon voor het publiek gesloten moest zijn. Hij beweerde dat die salon van den winkel geschei den was, doch erkende, dat er tusschen beide vertrekken schuifdeuren waren. Deze waren, zei hij, op het tijdstip der bekeuring, gesloten; in de salon werd niet gewerkt en er werd ook geen publiek toegelaten. Hij was, meende hij, op dat tijdstip alleen winkelier en geen kapper. De ambtenaar van het openbaar ministerie was het hiermede niet eens. Deze redeneerde, dat waar het publiek de kapperssalon slechts door den winkel kon bereiken, althans door de winkeldeur, men niet kon zeggen, dat de kap perssalon op bedoeld tijdstip gesloten was; ze vormde feitelijk één geheel met den winkel. Hij achtte een overtreding van de Winkel sluitingswet aanwezig en requireerde f 5 boete. De kantonrechter was mede van oordeel, dat de winkel niet geopend mag zijn op de uren, dat de kapperssalon gesloten is en veroordeel de tot f 3 boete. VERGADERING HAARL. ESPERANTISTEN. Men schrijft ons: De Haarlemsche Esperantisten Vereeniging ..Komprenado faras Pacon". afdeeling van „La Estonto Estas Bia", hield een buitenge wone vergadering in Hotel Royal, Stationsplein Deze vergadering, die in hoofdzaak bedoeld was als een poging om nauwer contact te krij gen met andere afdeelingen, kan als goed geslaagd worden beschouwd. Een groot aantal esperantisten uit Haarlem en den omtrek ver zamelde zich omstreeks half elf in Royal, waar na het gemeenschappelijk zingen van het bondslied: „La Espero", ae voorzitter der af deeling de aanwezigen hartelijk welkom heette ipeciaal mej. Juliette Baudin uit Genève, die haar terugreis naar Zwitserland speciaal voor deze gelegenheid had uitgesteld. Het jongste lid van de afdeeling bood mej. Baudin als blijk van waardeering voor haar tegenwoor digheid bloemen aan. De voorzitter memoreerde het ontstaan van de vereeniging en had daarbij de gelegenheid een speciaal woord te wijden aan den pionier van de Haarlemsche Esperantobeweging, den heer J. W. Sevenhuijsen. De heer Sevenhuijsen alsdus spreker, was in vele opzichten het even beeld van Dr. Zamenhof. Behalve een groot optimisme, bezat de heer Sevenhuijsen een groote mate van enthousiasme, die aansteke- .ijk werkte. Steeds hulpvaardig, nooit vragend naar rang of stand, was hij de ideale drager van de idee van Dr. Zamenhof. Veel heeft de afdeeling in hem verloren, maar steeds heeft het bestuur getracht naar zijn voorbeeld te werken. Door zich een oogenblik van de zetels te verheffen, heeft men aan den grooten pionier een stille hulde gebracht. Vervolgens deed spreker mededeeling van het feit, dat de afdeeling een nieuw tijdperk van bloei is ingegaan. Een koortje, samengesteld uit dames-leden van de afdeeling heeft op verdienstelijke wijze bijgedragen tot het welslagen van de vergade ring. Verschillende liederen werden in het Esperanto gezongen en kwamen zoowel wat zuiverheid van toon als wat voordracht be treft, goed tot hun recht. De wensch van den voorzitter, om op den ingeslagen weg voort te gaan, werd door een krachtig applaus onderstreept. Verschillende afgevaardigden, waaronder de bondsvoorzitter, brachten gelukwenschen over of hielden een korte, hartelijke toespraak tot de jubileerende vereeniging. Bijzonder sym pathiek was de opmerking van de Amsterdam- sche afgevaardigde, die hulde bracht aan de stille werksters in de vereeniging. waaraan doorgaans zoo weinig wordt gedacht: n.l. de echtgenooten van de mannen, die zoo menig maal van huis moeten of des avonds zitten te werken voor de vereeniging. kortom de vrouwen, die hun man zoo dikwijls moeten afstaan voor de vereeniging. Een langdurig applaus bewees, dat de spreker een juiste snaar had getroffen. Ook de "Haarlemsche zusterverenigingen had den hun afgevaardigden gezonden, welke even eens zeer waard eer ende woorden spraken. Het belangrijkste van de vergadering was wel de toespraak van mej. Baudin. Zij sprak over haar ervaringen in de Esperanto-wereld. Behalve organisatorische wederwaardigheden waren het vooral haar ervaringen in het literaire kamp, waarmede zij haar gehoor wist te boeien. Het is vooral de Esperanto-literatuur die aan de taal leven heeft gegeven. Met ge noegen heeft men naar haar geluisterd. Voor al de jonge esperantisten hebben veel van haar kunnen leeren. Na de lunch werd per extra tram een excursie ondernomen naar Bloemendaal. waar men genoten heeft van Thijsse's Hof, zich ge amuseerd heeft bij den Hertenkamp en ten slotte zich verlustigd heeft in het schoone panorama, dat men op 't Kopje te aanschou wen krijgt. Te ongeveer vijf uur ging men weer naar Haarlem, om met een hartelijk „tot weer ziens" huistoe te gaan. Als er iemand is. door wien deze succes volle dag tot een ware feestdag werd, dan is dat zeker de ijverige president der afdeeling, de heer E. de Wolf. Als waardig en dankbaar leerling van den heer Sevenhuijsen heeft hij gedurende vele moeilijke jaren diens voor beeld gevolgd. Nimmer was hem iets te veel en vooral alc lid van 't hoofdbestuur der Ne- derlandsche Esperantistenvereeniging heeft hij in vele functies, vaak meer dan één tegelijk, de beweging met veel opoffering gediend, zoo dat veel van hetgeen van de heer Sevenhuijsen gezegd is, ook op hem van toepassing is,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10