Croot-Enschede heeft gekozen. OPSTOOTJES TE AMSTERDAM. DONDERDAG 5 JULI 1934 H AARLEM'S DAGBL 3 Geen groote verschuivingen. Het resultaat van de Woensdag te Enschedé, naar aanleiding van de samenvoeging van de gemeenten Enschedé en Lonneker gehouden gemeenteraadsverkiezingen was als volgt: stemmen, zetels Neutrale Kiesver. Oud Lonneker Lijst Lipper Vrijz. Dem. Bond S. D. A. P. A.-R. Lijst van Schaick R. K. Staatspartij Kath. Dem. Partij Vrijheidsbond Chr. Hist. Unie Amusementspartij O. S. P. Communisten Rev. Soc. Partij Chr. Dem. Unie Ter vergelijking dienen de resultaten der raadsverkiezingen, in 1931 te Enschedé en te Lonneker gehouden. 1597 1 455 0 2165 2 9331 11 2857 3 294 0 6389 7 1280 1 3163 3 2337 2 428 0 1565 1 3029 3 1102 1 2013 2 stemmen, zetels. S. D. A. P. R.K. Staatspartij Vrijheidsbond Anti-Rev. Chr.-Hist. Unie Vrijz.-Dem. Rev. Soc. Partij z R.K. Volkspartij Communistische Partij Lonneker: 7032 10 4211 6 2800 4 2319 3 1981 3 1191 2 845 1 354 0 1135 2 stemmen, zetels. R.-K. Staatspartij S.D.A.P. Lijst Lipper Amusementspartij Vrijz.-Dem. Rev. Soc. Partij Anti-Rev. Comm. Partij Chr. Hist. Unie Plattelandersbond Vrijheidsbond Lijst Scholten (Plattelander) PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. Wielrijder ernstig gewond. Woensdagmiddag reed de heer Tilamis uit Almelo op den Rijksweg te Naarden, bij de Meersteeg, komende uit de richting Amster dam. Plotseling verliet een wielrijder daar ter plaatse het rijwielpad stak den weg over. om vervolgens de Meersteeg te bereiken. De heer T. remde onmiddellijk doch kon niet ver hinderen, dat de wielrijder werd gegrepen. Deze, de 66-jarige R. Boudewijn uit Hilversum bleef bewusteloos liggen. Een juist passeeren- de dokter verleende de eerste hulp en consta teerde een fractuur van de schedelbasis. In zorgwekkenden toestand is de man daarop naar de Majella Stichting te Bussum overge bracht. De auto was inmiddels tegen een wegwijzer tot stilstand gekomen en werd hierdoor ern stig beschadigd. De heer Tilanus bekwam 'geen letsel. Fietser gedood. Woensdag is op den Helvoirtschenweg onder Vught, nabij het missiehuis Sparrendaal de landbouwer, J. Maas uit Udenhout, toen hij onverwachts met zijn rijwiel den weg over stak door een autobus gegrepen. De man werd met een ernstige hersenschudding en inwen dige kneuzingen opgenomen en in café „Het Groene Woud" binnengedragen, waar door Dr. van Oorschot uit Helvoirt de eerste hulp werd verleend. Per ziekenauto is de man naar het Grootziekengasthuis te Den Bosch ver voerd, waar hij aan de bekomen verwondin gen is overleden. Woensdag zag een verkeersagent die bij het Vondelpark te Amsterdam stond, dat in den gondel, die aan het restaurant Lido toebe hoort, en onder den muur van het Huis van Bewaring had gelegen, iemand overstak. Het kon niemand anders zijn dan een ont snapte gevangene. Hij snelde dan ook dadelijk naar den kant en sommeerde den man, on der bedreiging van zijn revolver, uit te stap pen. Intusschen waren ook al cipiers van het Huis van Bewaring gekomen, die de ontsnapping hadden gezien. Het was iemand, die reeds eenigen tijd ln de gevangenis was gedetineerd en binnenkort zijn straf van zes maanden elders zou gaan uit zitten. De man had vertrouwen gewekt en hem waren verschillende bezigheden opge dragen. Zoo was hij Woensdag bezig een kleed uit te kloppen, dat over een ladder was ge hangen. Die ladder heeft hem in de ver leiding gebracht zijn poging tot ontvluchting te wagen. Hij wist over een platje aan de achterzijde te komen van het Instructiegebouw Vandaar heeft hij een sprong gewaagd op den muur, die om alle gebouwen loopt. Hij liet zich zakken en kwam zoo aan den buitenkant van de gevangenis. Daar vond hij de gondel van het restaurant Lido. Inmiddels was toen zijn vlucht bekend. Zijn vrijheid is dan ook van korten duur geweest. 2340 5 3308 6 1097 2 179 0 '290 0 96 0 839 2 1176 2 1065 2 831 2 531 1 690 1 KIR. KURCHANT BEZOEKT MONTESSORI- LYCEUM. De minister van Onderwijs, K. en W., Mr. H. P. Marchant, heeft een langdurig bezoek gebracht aan het. Amsterdamsche Montessori Lyceum, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de werkwijze dier in stelling en meer bepaaldelijk een indruk te krijgen van de toepassing van het Montessori- systeem op het middelbaar onderwijs. Zooals bekend is de Amsterdamsche Stich ting de eerste en tot dusver eenige instelling in de wereld waar Middelbaar en Voorberei dend Hooger Montessori-Onderwijs gegeven wordt. TOPPRESTATIE IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Gistermorgen in de vroegte is wederom aan het etablissement van de N.V. Havenbedrijf „De Rietlanden" te Amsterdam aangekomen het Engelsche ss. ..Tamworth". Evenals de vorige week is de lading kolen, welke dit schip in had, in recordtijd ongeveer 4 1'2 uur gelost, waarna de „Tamworth" nog des middags naar zee kon vertrekken. Zaterdag wordt het schip te Amsterdam terug ver wacht. waarmede het dan twee en een halve reis ln één week zal hebben volbracht. „PROTHEUS" ONDER VREEMDE VLAG VERTROKKEN. Dezer dagen is. onder haar nieuwen naam ,Xe Norvégien II". van Amsterdam naar Ma dagascar vertrokken het vroegere vrachtschip „Protheus" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. dat aan een Noorsche reederij is verkocht Het schip had een lading kolen in. die op Ma dagascar zal worden gelost. In zijn nieuwen staat zal het dienst gaan doen in de kust vaart en bij tijd en wijle bunkeren uit den voorraad kolen, door het schip zelf aange bracht. even van de vrijheid genoten. ONTSNAPT EN WEER GEGREPEN. BOERDERIJ MET WOONHUIS AFGEBRAND Door tot nu toe onbekende oorzaak brak Woensdagmiddag brand uit in de boerderij van de weduwe T. van Halteren te Spaken burg. Het vuur deelde zich weldra aan het woonhuis mede. dat dadelijk vlam vatte. Zoo wel de boerderij als het woonhuis brandden tot den grond toe af. De schade wordt niet door verzekering gedekt. op zoek naar olie op nieuw-guinea. Overeenkomst met verschil lende maatschappijen. WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot machtiging tot het sluiten van eene overeenkomst, als bedoeld in art. 5a der Indische Mijn wet. met een door de te 's-Gravenhage gevestigde N.V. „De Bataafsche Petro leum Maatschappij", de mede aldaar gevestigde N.V. „Nederlandsche Kolo niale Petroleum Maatschappij" en de te Amsterdam gevestigd. N. V. „Nederlandsche Pacific Petroleum Maatschappij" op te richten naamloo- ce vennootschap betreffende de op sporing en ontginning van aardolie, enz., in terreinen, gelegen in het gou vernement der Molukken. In hoofdzaak komt het plan hierop neer, dat met een door genoemde maatschappijen op te richten vennootschap op den voet van art. 5a der Indische Mijnwet een overeenkomst zal worden aan^gaan voor de opsporing en ont ginning van bitumineuze zelfstandigheden in een cf meer terreinen ter (gezamenlijke) uit gestrektheid van ten hoogste 1.000.000 ha., door die vennootschap te kiezen uit een harerzijds geologisch te exploreeren gebied van 10.000.000 ha. Voor die exploratie zou haar dan een ter mijn zijn te laten van tien jaren, met dien ver stande, dat reeds na drie jaren daarvan ten minste 2,500.000 ha. weder ter beschikking van het Gouvernement zouden zijn te stellen er. twee jaren later opnieuw een even groote uit gestrektheid, terwijl dan in de tweede helft van het tienjarig tijdvak de vennootschap in het te harer beschikking gebleven terrein hrre definitieve keuze zou hebben te bepalen. Naar het oordeel van den minister zullen bij de verwezenlijking van een aldus opgezet plan ook de belangen van het Land in bijzondere mate kunnen worden gebaat, indien bedongen wordt, dat de uitkomst-en der exploratie volle dig ter beschikking van het Gouvernement zul len komen. Hetgeen tot dusver omtrent de geo logie van Nieuw-Guinea bekend is, levert nog geen aanwijzing op, dat vestiging aldaar van een mijnindustrie op loonende basis mogelijk zou zijn, laat staan dat landsgelden zouden mogen worden gewaagd aan een onderneming van dien aard, hetzij in den vorm van Staats exploitatie dan wel in dien van deelneming in een gemengd bedrijf. Tijdens de behandeling in den Volksraad van het onderhavige wetsontwerp tot de aan neming waarvan het College met 39 tegen 11 stemmen heeft besloten te adviseeren, is de wensch te kennen gegeven, dat in de ontwerp overeenkomst alsnog sommige wijzigingen zou den worden aangebracht. In verband hiermede heeft de Indische Re geering o.a. het volgende punt ter nadere over weging aanbevolen: „Het doen vervallen van het tweede lid van art. 18 der ontwerp-overeenkomst, teneinde de thans daarin voorziene mogelykheid uit te slui ten, dat aan de Maatschappij in bijzondere gevallen dispensatie wordt verleend van hare verplichting om het aantal door haar aan te stellen werkkrachten voor ten minste drie vierden uit Nederlandsche onderdanen te doen bestaan". De bezwaren, welke door de betrokken maat schappijen werden aangevoerd tegen verwezen lijking van den door den Volksraad bij motie uitgesproken wensch als boven omschreven, komen den minister gegrond voor. Ook hij is van oordeel, dat waar in casu sprake is van een contract met een looptijd van 50 jaren, dat uitgevoerd moet worden in een gebied als Nieuw-Guinea, rekening moet worden gehou den met de mogelijkheid, dat niet onder alle omstandigheden beschikt zal kunnen worden, over een voldoend aantal Nederlandsche werk- 1 krachten. Politie met groote keien en klinkers bekogeld. Verschillende personen door schoten gewond. Barricades van balken en huisraad. In verschillende Amsterdamsche volks buurten heerschte Woensdag een zekere onrust in verband met de steunverlaging. In den loop van den avond heeft dit in de Indische, en Dapper-buurt en in den Jordaan tot ernstige onlusten geleid. Barricades waren opgeworpen, zoodat de politie krachtig moest ingrijpen. Zij heeft herhaaldelijk van haar vuurwapenen gebruik gemaakt, waardoor verschil lende personen zijn gewond. Op het Ambonplein te Amsterdam zou Woensdagavond een vergadering worden ge houden van de N.S.B. Deze vergadering is ech ter niet doorgegaan in verband met het over lijden van Prins Hendrik. Echter zij, die op relletjes belust waren, zijn toch gekomen en hebben het de politie den ge- heelen avond lastig gemaakt. Omstreeks half acht vertoonden zich de eer ste groepjes, die dadelijk werden verspreid. Vooral aan den buitenkant van deze buurt verzamelde men zich telkens. Later op den avond werd het tumult erger. Nauwelijks had de politie de eene straat schoongeveegd of in een aangrenzende straat werd weer verza meld. Er werd met steenen naar de politie ge gooid zoodat harder moest worden opgetreden. Herhaaldelijk werden dan ook charges uitge voerd in bijna alle straten van de Indische buurt. Langzamerhand verplaatste het tumult zich ook naar de Dapper-buurt. Ook hier werd de politie met steenen onthaald. Menigeen heeft bij de charges harde klappen opgeloopen Tenslotte heeft de politie ook gebruik gemaakt van haar vuurwapenen. In de Perlakstraat werd daardoor een 20-jarige jongen, wonende in de Koningsstraat door een kogel in den hals getroffen. Hij werd naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Een jongeman van 17 jaar wonende in de Commelinstraat die bij een achtervolging in de Dapperstraat viel, bleef bewusteloos liggen. Met een hersen schudding en een hoofdwonde is hij naar het zelfde ziekenhuis overgebracht. In den loop van den avond werden door de politie drie personen gearresteerd. Twee van hen wegens het gooien met steenen. de derde wegens verzet tegen de politie. Deze laatste was in de Atjehstraat in een huis gevlucht. De politie achtervolgde hem en vond hem verbor gen op zolder. Omstreeks elf uur keerde de rust eenigszins terug, ofschoon ook daarna nog hier en daar een charge werd uitgevoerd. In de Jordaan. Een ander brandpunt was het vergaderlokaal De Harmonie op de Rozengracht, waar door de communisten vergaderd werd om te protestee ren tegen de steunverlaging. De vergadering, die niet al te druk bezocht was, had een kalm verloop Buiten stonden echter groepjes men- schen te wachten op wat er gebeuren zou. Toen de vergadering om even over elven uitging, trokken verschillende groepjes de Jordaan in gevolgd door politie. Het kwam hier toen niet tot ongeregeldheden van eenige beteekenis. Barricades van zware balken. Te ongeveer half een kreeg de politie van het bureau Marnixstraat bericht, dat de samen scholing in de omgeving van de Lindengracht weer een ernstig karakter aannam, waarop een detachement onder leiding van een inspecteur met de overval-auto uitrukte. De toestand bleek inderdaad ernstig te zijn. De Lindengracht was over de geheele breedte van de straat opge broken en de politie werd met een hagel van steenen, niet alleen klinkers, maar ook groote zware keien ontvan gen. Erger was. dat hier een volslagen duisternis heerschte, aangezien alle lantarens waren vernield. De overval auto reed door een zijstraat, de Goud bloemstraat in. doch kon hier niet verder komen, aangezien de Gouds bloemstraat in beide richtingen door barricaden was versperd. De barricade aan de eene zijde der straat werd gevormd door zware balken, die men had gehaald uit een in de Lijnbaansgracht liggende tjalk, waarin het materiaal van een gesloopt huis was geladen, terwijl de andere barricade bestond uit kisten, steenen. en uit de huizen gesleept huisraad Ook hier had men de lan tarens vernield en heerschte een volslagen duisternis, van waaruit een hagel van steenen op de politie-auto neerdaalde, zoodat de bevel voerende inspecteur, inziende dat hij met het te zijner beschikking staande aantal man schappen doch vooral tengevolge van de duis ternis niets kon uitrichten, met de overval auto terugkeerde naar het posthuis Wester straat. waar hij het hoofdbureau en het bu reau Marnixstraat van den toestand op de hoogte stelde en om versterking vroeg. Met zoeklichten. Een groote politiemacht werd samengetrok ken en onder leiding van den commissaris van het bureau Marnixstraat, den heer H Pijper, trok men nu van twee kanten met overval auto's de Jordaan binnen, ruim voorzien van de noodige zoeklichten en versterkt met vijf motoren van de motorpolitie, die eveneens van sterke zoeklichten waren voorzien. Toen men eenmaal over het noodige licht beschikte, had men de voornaamste moeilijkheid overwonnen. In het felle licht der aan beide kanten stralen de schijnwerpers viel het de sterke politie macht niet moeilijk, de menigte met gebruik making van gummistok en sabel uiteen te drijven. Verscheidene malen moest ook van de re volver gebruik gemaakt worden. Met enkele schoten in de lucht dwong men de bewoners de nu hel door de ook langs de gevels der huizen zoekende stralenbundels beschenen vensters te sluiten. De politie kreeg toen tevens gelegenheid de barricades op te ruimen. De balken van de barricade in de Goudsbloem straat bleken zoo zwaar te zijn, dat zij door drie man vertild moesten worden. Het was bijna half twee toen de overvalwagens weer konden inrukken. BU het terugdrijven werden opnieuw steenen naar de politieauto's gewor pen. Een der auto's werd door een reusachtige kei met zooveel kracht getroffen, dat een voor spatbord er geheel door werd afgerukt.. Tijdens de onlusten werd een jongeman na bij de Lindengracht door een kogel uit een politierevolver in het onderbeen getroffen, ter wijl hij ook eer. sabelhouw opliep Hij is in het Tesselschade Ziekenhuis ter verpleging opge nomen Een ander, die in de Tuinstraat even eens een schotwond opliep, kon na in het Wil- helmina Gasthuis verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Een politieagent kreeg een bloem pot op het hoofd. In de Indische buurt. Ook in de Indische buurt is het na twaalf uur nog onrustig geweest. Op tal van plaatsen moest de politic samenscholingen uiteendrij ven Tegen twaalf uur kwam het daarbij in de Sumatrastraat opnieuw tot een ernstige bot sing. waarbij de politie van haar vuurwapens gebruik maakte. Een jongeman werd aan den arm gewond. Per auto van den G.G.D. werd hij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overge bracht. Na verbonden te zijn. werd hij door de politie meegenomen naar het bureau Linnaeus- straat. waar hij in voorloopige hechtenis werd gehouden, evenals een drietal andere personen, die in den loop van den avond zijn gearres teerd. Woensdag bijzetting te Delft. Nieuwe kerk wordt in gereedheid gebracht. Het stoffelijk overschot van Prins Hendrik zal Woensdag in de Nieuwe Kerk te Delft worden bijgezet. Woensdag heeft jhr. H. J. Repelaer van Driel. thesaurier van de Koningin, een bezoek gebracht aan Delft. Op het stadhuis werd hij door den burgemeester, mr. G. van Baren, ont vangen. die hem begeleidde naar de Nieuwe Kerk, waar reeds aanwezig waren architect- H. van der Kloot Meijburg. de heer Innemee, be grafenisondernemer in Den Haag en de heer Houtzager, opzichter van den Koninklijken grafkelder. Het gezelschap nam de werkzaamheden in de Nieuwe Kerk in oogenschouw. waarbij jhr. Re pelaer van Driel zich uitvoerig deed inlichten. 's Middags hebben baron van Hardenbroek en graaf Dumonceau. prof dr. J Kalf en pref. van der Steur een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk. Gisteravond is men begonnen met het ont ruimen van het kerkgebouw. Evenals bij de uitvaart van Koningin Emma zal een lange gang worden gemaakt in het schip der kerk. Door de hoofdleiding der Nederlandsche Vredes Scouts is bepaald, dat in verband met het overlijden van Prins Hendrik, alle feeste lijkheden en openlucht samenkomsten zullen worden opgeschort tot een nader aan te wij zen datum. Op alle clubhuizen zal de vlag halfstok worden geheschen. Alle Vredes Scouts zullen ten teeken van rouw aan den lin kerarm vlak boven de elleboog een rouwband dragen. De leiders zullen in een plechtige bij eenkomst van hun groepen de nagedachtenis van Prins Hendrik der Nederlanden herdenken. Met den sneltrein uit Berlijn is gisteravond om 11 u. aan 't Staatsspoorstation te den Haag aangekomen Hertog Adolf van Mecklenburg, broeder van wijlen Prins Hendrik. In de Kon. wachtkamer waren ter begroeting van den hoogen gast aanwezig Jhr. Laman Trip, adju dant van wijlen den Prins en de burgemeester van den Haag mr. de Monchy. Hertog Adolf nam dadelijk met Jhr. Laman Trip in een gereedstaande Hofauto plaats en begaf zich naar het Paleis Noordelnde. Het Plaatselijk Comité van de Centrale van Vereenlgingen van Personeel in 's Rijks dienst te 's Gravenhage verzoekt ons mede te deelen. dat de tegen Zaterdag 7 Juli a.s uitgeschreven landdag te Warmond met rondvaart over de meren, in verband met het overlijden van Z. K. H Prins Hendrik, tot nader order is uit gesteld De bioscopen weer geopend. Naar het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond ons mededeelt, waren Dinsdag en zullen oo den dag van de biïzet- ting van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik, de bioscopen gesloten zijn. Verder zijn de bioscooptheaters echter gewoon ge opend. De Engelsche gezant in Den Haag. Sir Char les Hubert Montgomery, zal Koning George vertegenwoordigen bij de teraardebestelling van Prins Hendrik. Gelijk reeds gemeld heeft Rijkspresident Von Hindenburg een condoleance-telegram gezonden aan H M de Koningin. Thans heeft ook de Duitsche rijksminister van buitenland- sche zaken Freiherr von Neurath, naar aanlei ding van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik een condoleance-telegram verzonden aan den Nederlandscher. minister van buiten- landsche zaken. Jhr Mr. A. C D de Graeff. Verder heeft de chef van het Protocol, ge zant graaf von Bassewitz den Nederlandschen gezant te Berlijn een bezoek gebracht tenein de hem de deelneming der Duitsche rijksregee- ring te betuigen. De radiodistributies. De radioraad deelt mede. dat heden en op den begrafenisdag, de radiocentrales in Neder land alleen de Nederlandsche programma's doorgeven. Op Vrijdag en verdere dagen voor den begrafenisdag mogen bultenlandsche pro gramma's worden doorgegeven op derde pro- grammamogelijkheid met dien verstande, dat dit beperkt blijft tot passende programma's in overeenstemming met den nationalen rouw, b.v. geen dansmuziek. bloemtstfn willen saneeren. POGING TOT STICHTING VAN EEN CENTRALE. Woensdag had in hotel „Noord-Brabant te Utrecht de algemeene vergadering plaats van leden van den „Kring van Bloemist-Winke liers in Nederland", welke bijeenkomst werd voorgezeten door den heer C. Thim. Een bestuursvoorstel was voorts ingediend overgenomen van de afdeeling Amsterdam om over te gaan tot stichting van een bloe menhandel-centrale, verplicht lidmaatschap ter saneering. ordening en bescherming van den bloemenhandel in Nederland, teneinde daardoor te geraken tot afsluiting van het bedrijf. De voorzitter van den Kring en de voorzit ter van Amsterdam lichtten deze kwestie uit voerig toe. Verschillende sprekers vreesden moeilijkheden van de zijde van de veilingbe- sturen. De vergadering was met het Kringbes:uur van oordeel, dat deze moeilijkheden met tact en energie te overwinnen zijn Men was van oordeel, dat alle leden achter het bestuur en achter de afdeeling Amsterdam moesten staan Aan het Kringbestuur werd volledige vol macht gegeven om in overleg met de daartoe aangewezen instanties de stichting der bloe- mencentrale voor te bereiden en te bewerk stelligen. LANGS DE STRAAT. Het Fransche meisie. Rrrrrging de bel en bijna honderd meisjes zuchtten verlicht. Goddank, die school- morgen was om. Juffrouw van Dam keek spits door haar brilletje naar Marietje Lang. die eeuwige draaitol en onruststookster, en zag hoe deze trachtte onopgemerkt weg te slippen. „Marie, heb jij je sommen af?" .Bijna juffrouw, nog maar ééntje. Mag lk die straks voor schooltijd maken?" „Geen kwestie van, Je maakt Je werk nu af". „Maar juffrouw, lk wou zoo „Ga zitten en maak je som af". Marietje ging bedrukt zitten en kreeg haar schrift te voorschijn. Dat nare mensch ook, altijd had ze de pik op haar. Hoeveel was nou ook weer zes en zeven. Zes en zeven is.... zes en zeven isLieve help, nou kwam die deeling weer niet uit en er moest toch nul uit komen! Koortsachtig rekende ze, weer over en over, in haar nerveusiteit telkens dezelfde fout makend. Al kwart over twaalf! Kreeg ze thuis ook weer op haar kop! Hè. wat stom. drie maal vier was toch twaalf en niet vijftien! Gelukkig, nou kwam het uit! Met haar muts scheef op en nog sjorrend aan haar jasje, kwam ze naar buiten. „Ai Gré. heb je gewacht? Fijn! Wat een mispunt hè, altijd moet ze mij hebben. Ik wou dat ze eens bij ons kwam theedrinken, dan dee ik er zout en peper in! Mispunt!" Gré gichelde, „stel Je voor zeg! Ik hoor haar al niezen!" en toen „het water is 63 zeg, kunnen we fijn zwemmen om vier uur!" Marietje keek sip ..mijn zwemmen is na tuurlijk weer mis. Mam heeft gezegd, als lk nog één keer school moest blijven, mocht ik een week niet zwemmen. En ze merkt het nu vast. want het is al tien voor half". „Weet je wat. ga achter op m'n fiets zit ten, als ik een beetje hard rijd, ben je nog best op tijd". „Ja maar. dat mag toch niet. Verleden week heef: Ger ook een bekeuring gekregen toen Willy achterop zat. En als we bekeurd wor den, zijn we heelemaal zuur". „Ben je mal, we komen geen agent tegen en als we er een tegen komen, dan spreek ik alleen Fransch. Ik hóór me al zeg!" Het zwemmen lokte verleidelijk en dus klom Marietje achter op de flets. Fijn ging dat zoo! Die Gré zette er een vaart achter! Die hcele van F.eghenstraat was je door voor Je het wist. Nog een mir.uut en ze was thuis, nog vóór half één! Als ze lang zaam geloopen had, was ze ook niet eerder thuis geweest. Agent Zwart stond op den hoek van de Van Baerlestraat en zag het hard rijdende tweetal aankomen, ,,'t Was toch bar. die kinderen zagen geen gevaar. Maar goed dat het nu ver boden was en Je op kon treden, want daar kwamen de grootste ongelukken van. Dat zulke ouders zoo'n jong .kind ook lieten fietsen in een druk verkeer!" „Hé, wat moet dat daar! Afstappen!" Gré had niets gezien en verschrikt stopte ze, waardoor Marietje haast eraf rolde. „Weet je niet, dat dat verboden is? En tóch doen jullie het maar. Daar moet nu maar eens een eind aan komen. Hoe is Je naam? Geen antwoord. „Versta Je me niet? Hoe is Je naam?' „Ze verstaat er geen woord van mijnheer ze is een Fransche". vertelde Marietje. „Zoo, een Fransche! Maar dan wist Je het toch wel? „Ja mijnheer, maar ln Frankijk mag het en toen vond ik het zoo gek dat het hior niet mag. en ik dacht ln zoo'n stille straat..." „Stille straat! Op dit uur. en terwijl Jullie hier over de van Baerlestraat moesten „Ja, maar daar waren wc ook afgestapt mijnheer!' De agent sloeg zijn boekje open, „nou als zij dan niets verstaat, vertel jij me dan maar.." Hier viel Gré in ..J'al, tu as. il a, nous avons, vous avez. lis ont". En druk gesticuleercnd: „le livre, la table, la fourchetto, la charrette. lis ont. nous avons, j'ai, tu as, l'école, monsieur". De agent keek verbaasd „Wat zeg je?" „J'al, tu as, la lanterne. nous avons. „Nou enfin, als ze dan zegt dat zo het niet weer zal doen, zal ik het dar. deze keer nog laten gaan, maar pas op, dat ik het niet weer zie". „Neen mijnheer, heusch niet. Dag mijnheer". „Bonjour monsieur, merci beaucoup'-. Pas toen ze om den hoek waren dyrfden Gré en Marietje het uit te schateren, „Oh kind, hoe dorst Je! Ik kreeg gewconweg kramp!" „En hij verstond er niets van, om te gillen gewoon. Maar zeg. ga er nu maar niet meer achter op. als je hard holt ben je met zoo veel te laat. Zeg maar wat van een opstootje, dat was toch ook wel een beetje waar! Ik wacht om halw twee hier op den hoek. Bonjour mademoiselle!" En Marietje, al weghollend J'ai, tu as!" 's Avonds zat agent Zwart thuis en vertelde het geval aan zijn vrouw. „Maar Jan, Je ver stond toch best wat ze zei?" „Natuurlijk vrouw. Maar lk vond het eerlijk gezegd grappig zooals die aap daar probeerde mij erin té laten loopen en ik vind dat het er alleen maar opaan komt, dat ze het niet weer doen. Aan die boete heeft niemand wat en dan doen ze het misschien stiekum juist nog eens. En die twee doen het niet weer, daar kun je pap op zeggen". En grinnekend vouwde hij zijn krant open, terwijl ergens in de groote stad twee meisjes in geuren en kleuren aan ademloos luisteren de vriendinnen het verhaal vertelden van den agent dien ze „tuk" gehad hadden. HELEN,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5