I OTTGERING ABSORBINE JR. Ongeregeldheden in de Kalversiraaf. Welkom thuis! MAANDAG 9 JULI 1934 H A'ARLEM'S DAGBLAD 8 „De Tribune" toch verschenen. AMSTETRDAM, 9 Juli. De „Tribune", waarvan de bureaux zijn gesloten, is Zater dagavond toch verschenen, in klein formaat gemaakt op een cyclostyle. Ook in dit blaadje staat opruiende taal. .Dit heeft aanleiding ge geven om te onderzoeken, waar dit blaadje is .vervaardigd. Als gevolg daarvan is een inval gedaan door de politie in de Jacob van Len- nepstraat 70. Op de tweede verdieping vond men daar het materiaal waarmede dit ver kleind formaat „Tribune" is vervaardigd. De cyclostyle en de papieren zijn in beslag geno men AMSTERDAM, 9 Juli (V. D.) De rust schijnt 3n de hoofdstad over het algemeen te zijn teruggekeerd. De militaire macht is van de straat teruggetrokken. Het politiebureau aan de Raampoort, dat in de laatste dagen ge leek op een militair hoofdkwartier, is nu weer zonder militairen en de gewone rust van een politiebureau is er weergekeerd. In de Jor- daan is het volkomen rustig. Ook de Indische buur heeft zijn gewone aanzien weer ge kregen. De politie doet daar den gewonen straatdienst. Evenzoo is het gesteld in de Spaarndam- merbuurt. De Eilanden zijn nog niet zonder militairen. Sedert hedenmorgen 10 uur wordt weer op Wittenburg gepatrouilleerd door marechaussee en militaire politie. De roerige elementen vertoonden zich daar weer. Ook in Noord zijn de militairen nog niet teruggetrokken. Vanmorgen heeft men daar nog kans gezien op het Mosplein een winkel van Simon de Wit te plunderen. De menigte werd uiteengejaagd zonder dat van de vuur wapens gebruik behoefde te worden gemaakt Tot verdere ongeregeldheden is het daar niet gekomen. De militaire macht blijft voorloopig nog in de stad. De groote wagens staan gereed om dadelijk te kunnen uitrukken naar elk punt, waar hulp wordt gevraagd. Van de Schoolcompagnie van den Motor- dienst is een détachement, onder commando van den le luitenant C. F. A. Milders, ter sterkte van 46 onderofficieren, korporaals en soldaten met. 21 motorvoertuigen, gedeta cheerd te Amsterdam. In verband met ue ongeregeldheden te Am sterdam zijn sedert Zaterdag j.l. alle ver loven bij den Motordienst ingetrokken en is de troep geconsigneerd in de kazerne. De 26-jarige mataalbewerker Gerritsen, die Donderdag bij de onlusten door een revolver schot getroffen werd en aan zijn wonden in het Wilhelminagasthuis is overleden, werd he den naar zijn laatste rustplaats gebracht. De begrafenis heeft vanmiddag plaats te Arnhem, waarheen hij per lijkauto is ge bracht. In de omgeving van het Wilhelmina gasthuis was een zeer groote menschenmenigte bijeen om bij de uitvaart tegenwoordig te zijn. Ook was een groote politiemacht onder leiding van den hoofdinspecteur Van Zoelen op de been. Toen de wagen zonder volgauto's ver trok, liepen zeker 2000 menschen mee. Agenten te voet begeleidden den wagen, terwijl in de nabijheid eenige politietroepen en een pkb nabijheid eenige politiemotoren en een over valwagen met een detachement volgden. Langzaam werd de Helmerstraat uitgereden. In de lijkauto lagen kransen van de O. S. P. en de Metaalbewerkersbond. Zonder eenige ordeverstoring werd langs de Stadhouders kade en den Amsteldijk de Berlagebrug be reikt. Ook hier waren nog honderden aanwe zig. Hier werd de vaart van den wagen ver groot. Nu en dan werd „Rood front" geroepen. De menigte ging tenslotte rustig uiteen. Ds. W. H. H. DIJKMAN 80 JAAR. Heden, Maandag, bereikte Ds: W. H. H. Dijk man, vroeger predikant der Ned. Herv. Kerk te Rozenburg, na zijn emeritaat, nu gedurende 6 jaar, inwoner van Haarlem, den 80-jarigen leeftijd. Ds. van Dijk, die ook gedurende zijn emeri taat niet stil zit, maar nog bezoeker is van de ouden van dagen in het Diaconessenhuis der Ned. Herv. Gem. alhier en bestuurslid is van verschillende geheelonthoudersvereendgingen, mocht vanmorgen reeds vele bewijzen van be langstelling ontvangen in den vorm van bloe men (o.a. een groot bloemstuk van het DiacO' niehuis), gelukstelegrammen en brieven. Deputaties der besturen van geheelonthou dersvereenigingen kwamen Ds. van Dijk heden morgen gelukwenschen, o.a. de heer Van Boven, secretaris der afd. Haarlem van de Chr. Geheelonthouders Vereen., de 86-jarige heer Crama, alhier en Ds. Venema, uit Looshuinen, namens het district Zuid-Holland der Chr Ge- heelonth. Vereen.), alsmede de predikant van Rozenburg, Ds. Hoeksma, met de Kerkeraads- leden der Ned. Herv. Kerk alhier. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Bij het te Amsterdam gehouden examen slaagden de drie Haarlemsche candidaten n.l. voor diploma A. de heer J. Hollander, voor diploma B de heer B. H. van Zanten en voor diploma C (instructeursdiploma) de heer W. E. Endert. PERSONALIA Onze stadgenoot de heer A. van der Boom slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen kunstgeschie denis, Bij de te 's-Gravenhage gehouden exa mens Hulp der Moeder, der vereeniging Tes- selschade, behaalden het diploma C. Paauw, Heemstede, C. Petkke en J. Vos te Haarlem. Te Amsterdam zijn geslaagd voor de akte lichamelijke oefening M.O. de heeren J. J. P. Hut en J. P. Peper te Haarlem. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE MUZIEKCONCOURS HEEMSTEDE. De uitslagen van het voortgezette muziek concours luiden: 4e af deeling fanfare: Jeugdfanfare Ooster kwartier eerste prijs Marsch 'wedstrijd 54 pun ten, en eerste prijs Concertwedstrijd 327 punten. Soli Deo 2e prijs Concertwedstrijd 2-77 punten. 3e afdeeling Harmonie: Jong Excelsior Marschwedstrijd 1ste prijs 57 punten. Eerste prijs Concertwedstrijd 308 punten. 2e afdeeling fanfare: St. Gregorius eerste prijs 347 punten. Concert wedstrijd. 2e afdeeling Harmonie: Arbeiders Muziek- vereeniging 2e prijs marschwedstrijd 51 pun ten. Twe&de prijs Concertwedstrijd 202 punten. 2e afdeeling fanfare: eerste prijs St. Grego rius, 347 punten in den Concertwedstrijd. 2e afdeeling Harmonie: tweede prijs Arbei ders Muziekvereeniging Voorwaarts, 51 pimten in den Marschwedstrijd. Tweede prijs in den Concertwedstrijd met 292 punten lste afdeeling fanfare: Concordia eerste prijs Concertwedstrijd 300 punten. Crescendo 2e prijs Marschwedstrijd 48 punten en eerste prijs Concerbwedstrijd met 332 punten Afdeeling Uitmuntendheid fanfare: Eens gezindheid 2e prijs Concertwedstrijd met 282 punten. De Verwachting 2e prijs met 270 pun ten in den Concertwedstrijd. Afdeeling uitmuntendheid Harmonie: eerste prijs Winkel's Harmonie in den Concertwed strijd met 345 punten. Eensgezindheid eerste prijs Marschwedstrijd met 60 punten, eerste prijs Concertwedstrijd 319 punten. Eere-afdeeling Harmonie: Zaandam's Mu ziekcorps eerste prijs Concertwedstrijd 351 pimten. LATHYRUSTENTOONSTELLING. Bovengenoemde tentoonstelling georgani seerd door de Onderlinge Tuinliedenvereeni- ging „Aerdenihout en Omstreken" in hotel Hof van Heemstede, mag als zeer goed geslaagd heeten. Het was dan ook geen gemakkelijke taak voor de jury, die bestond uit de heeren J, C. A. Dix, H. Boogschoten'en Carl van Empelen. om den wisselbeker van dit. jaar haar bestem ming te geven. Bij loting met den heer R. Donkelaar viel dit jaar die eer te beurt aan den heer C, v. Iperen. Beide inzendingen be haalden 9 1/2 punt. Verder behaalde H v. Iperen 9 punten, B. Nieuwenhuis 812 punt. M. de Zwart 8 1/2 nunt, Mulder 7 1/2 punt. Hoek en v. d. Berg 7 punten, de Winter 6 1/2 punt, W. de Zwart 6 punten, Hageman en Bruinenberg ieder 5 punten. Behalve deze Lathyrus waren nog vele andere inzendingen te bewonderen. Voor inzendingen buiten de Lathyrusprijs vraag kende de jury de volgende punten toe: Voor groep Lathyrus: B. Nieuwenhuis 9 punten en C. v. Iperen 8 1/2 punt. Groep van bloemen van vaste planten en heesters: Liefhebber 8 punten. H. Pletting 8 punten, J. Bruinenberg 5 punten. ZANDVOORT Kleeding aan het strand. Het R.K. kerkbestuur van de parochie van de H. Agatha dringt er bij den raad op aan de bekende voorstellen van de heeren C Siegers en D. Vader betreffende de wijziging der Alg. Pol. Verordening te willen aanne men. Het kerkbestuur meent, dat daardoor Iedereen, die zich beweegt, kan zijn spieren verrekken, waardoor ze pijnlijk en stijf worden. Wrijf ze met Absorbine Jr. in, het geeft direct verlichting. Absorbine Jr. dringt diep in de gespannen spieren en spoedig zijn ze weer soepel en normaal. U zult bemerken, dat Absorbine Jr. direct de pijnlijke plaats bereikt, want onmiddellijk voelt men een weldadige warmte en stroomt het bloed weer normaal door de bezeerde plekken. Lijdt niet langer pijn en past op voor infectie. Neemt Absorbine Jr. Het prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. ABSORBINE., apothekers (Adv. Ingez. Med.) „Ons mooie dorp" zal stijgen in de ach tins van alle weldenkende menschen. Naar aanleiding van het door de heeren Siegers en Vader ingediende voorstel stelt de meerderheid van B. en W. thans voor de Alg. Pol. Ver. te wijzigen, zoodat art. 14a zal lui den: „Het is verboden zich geheel of gedeelte lijk gekleed met zwembroek of badcostuum te vertoonen zonder gekleed te zijn in een geslo ten ondoorzichbaren badmantel of daarmede overeenkomend ondoorzichtbaar kleedingstuk hetwelk het lichaam van de schouders tot de knieën bedekt." IJMUIDEN De steunverlaging is, zij het wellicht indi rect, de oorzaak geweest van ernstige onge regeldheden, die zich voornamelijk hebben afgespeeld in de Kalverstraat en de aangren zende straten. Niettemin waren het niet in de eerste plaats de bewoners van deze straat, die de oorzaak waren van de relletjes. Het is vooral het „zeeheldenkwartier", de buurt tus- schen Kalverstraat, Zeeweg, Trompstraat en Frans Naereboutstraat, welke de meeste on ruststokers leverde, die ook ditmaal weer hoofdzakelijk bestonden uit jongemannen van 20 a 25 jaar. De relletjes werden als het ware ingeluid door een cnverwachten aanval op de auto der politie. Toen deze Zaterdagmiddag omstreeks één uur door de Kalverstraat reed werd zij nabij de Lumeystraat met straatklinkers be kogeld. Een 30-tal jongemannen had de straat opgebroken en zich op deze wijze voorzien van de noodige „munitie". De strijd was echter van korten duur, want in minder dan geen tijd waren de belhamels op de vlucht gedre ven. Het gerucht van den „overval" op de poli- tie-auto had zich als een loopend vuurtje door Stoomen Verven Stoppage Dehens stoomen GROOTE HOUTSTRAAT S«„ T.L 10771, 11SF (Adv. Jnaez. MecU de buurt verspreid en natuurlijk had dit tot gevolg, dat een groot aantal op relletjes be luste personen zich naar de Kalverstraat en den Zeeweg begaf, waar het den heelen avond heel druk was. Rustig bleef de politie door de Kalverstraat en over het Velserduinplein patrouilleeren. Wanneer zich op sommige punten een menig te verzamelen werd tot „doorloopen" aange maand, waaraan steeds werd voldaan, zij het niet altijd con amore. De bewoners van de Kalverstraat sloegen de drukte op straat, staande in hun deur of zittende in hun raam kozijn gade. Dit deed ook de heer W. S. Hij zat op het kozijn voor een der ramen van zijn café, toen eenige politiemannen op hem en andere zich bij hem bevindende personen toetraden. De heer S. gaf niet onmiddellijk gevolg aan het bevel, naar binnen te gaan. wat voor de politie aanleiding was om geweld te gebruiken. Na eenige slagen met den gummistok te hebben geïncasseerd, werd S. meegenomen naar den politiepost Engelmundusweg. Op verschillende punten van de straat vorm den zich groepjes menschen. die allerlei ver- wenschingen naar de politie slingerden. Plot seling knallen er schoten. Als de politiemannen op hun schreden te- rugkeeren, komt een vrouw hen achterop: „U hebt er één geraakt, laat gauw een dokter komen!" Inderdaad is er iemand getroffen. Hij is bij een van de bewoners van den Wijk aan Zeeër- weg binnengedragen. Het bleek te zijn een jongeman, Z. genaamd, die uit de bioscoop kwam en dus van den prins geen kwaad wist. Hij kreeg een schampschot in den voet. Met de politieauto werd de jongeman naar dr. O. vervoerd, die de wond verbond. Nog enkele malen moest de politie hande lend optreden, maar tegen het middernachte lijk uur was de rust weer hersteld. Maar nog niet voorgoed. Zondagmorgen kwam de politie tot de ont dekking dat in de Kalverstraat een groot aan tal kopspijkers was uitgestrooid, vex-moedelijk met de bedoeling, de politieauto een of meer lekke banden te bezorgen. Naar wij vernemen heeft de burgemeester, die des avonds voortdurend met z'n auto op de bedreigde punten aanwezig was en eerst laat in den nacht het tooneel van den strijd ver liet, des middags na den aanval op de poli tieauto een 200-tal leden van de burgerwacht opgeroepen, waarvan 175 op het appèl waren verschenen. Deze werden belast met de bewaking van het gemeentehuis, de gasfabriek en eenige andere openbare gebouwen. Ook het huis van den burgemeester stond voortdurend onder bewaking. Dit laatste bleek, naar ons werd medege deeld, verband te houden met het feit, dat in den loop van den avond twee personen waren aangehouden, die bij zich hadden een tweetal blikken petroleum, met de bedoeling de woning van den burgemeester in brand te steken. BLOEMENDAAL STRANDDEMONSTRATIE. Zondagmiddag werd aan het strand, onder groote belangstelling van de vele kampeer ders en dagjesmensehen, door de B.R.B., ir samenwerking met de leden van de kampeer- vereenigingen „Licht en Vrijheid" en „Licht en Lucht", een demonstratie gegeven van ver schillende reddingen uit zee en van E,H,b.O. De leden der kampeervereenigingen voer den allereerst een redding uit zee met behulp van de z.g.n. kettinggreep en vervolgens een met behulp van de palen met grijptouwen. De leden der B.R.B. haalden vervolgens een ver ren zwemmer uit zee met behulp van de red- drugslijn. Ook de Evaneha moest te hulp komen, om een zwemmer, die met de lijn niet was te be reiken, aan land te brengen. Volgens de rege len der kunst werd de bewusteloos geworden zwemmer weer bijgebracht. Om de draagkracht der Evaneha te demon- streeren, kreeg deze in opdracht, 6 zwemmers aan land te brengen „Licht en Vrijheid" gaf tenslotte nog een demonstratie van E.H.b.O. De oefeningen hadden een vlot en gunstig verloop. DE NACHTCACTUS BLOEIT. Wegens den bloei van den Nachtcactus zal de gemeentelijke kweekerij van Bloemendaal aan de Veldlaan te Bentveld heden- en mor genavond van 8 uur af voor het publiek ge opend zijn. SANTPOORT EEN PROTESTSTAKING. In verband met de verlaagde steunregeling is, naar men ons mededeelt, heden, Maandag morgen, op bouwwerken te Santpoort en om geving een 24 uur proteststaking uitgebroken. AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 9 JULI 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENTGING KANTOOR HAARLEM Staatsl. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. ld. 1933 II i I 2 pCt. Nederl, Iiidië 1930 II Staatsl. Buitenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 19 30Y oungrleen) 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt, Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. Ml jen. Oude Boot Scheepv Unie Stoomv. Mij. Ned. Industr. Binnenl. Alg. K.zij de Unie A. N. I .E. M. (Nat Bezit) v. Berkei's Patent Cert Calvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat Bezit) Gem. Bez, Philips Unilever Industr. Buitenland. Anaconda Copper Am. Smelting Am, Enka Bethlehem Steel Gities Service 5 pCt. Cities per 19 66 Am. Glanzstoff (sew.) General Aviation Intern. Nickel North Amer, Cy. Standard Brands U. S. Leather LJ. S. Steel Banken Binnenl. Koloniale Bank Cert. Handel Mij. Indische Bank Banken BuitenL Deutsche Reichsb. ol. Mij. Binl. Kon. Petroleum Perlak Petrol. Mij, Bnitenl. Continental Oil Shell Union Cultuur Mijen. H. V. A Java Cultuur N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mijen. Alg, Exploratie Bllliton II Redjang Boeton Tabak Mijen, Dell Batavia Tabak Deli Mij. Besoekl Senembah Boeton Rubber Mijen. A'dam Rubber Deli Bat. Rubber.... Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind, Cult. Ondern. Spoorwegen Bnitenl. Atch. Topeca Comm. Milwaukee 5 pet. Adj, Milwaukee Missouri Kansas Texas Union Pacific 3 H 33 15*< 10 Vs 24 37H 154 -1531* 91 5 167 167H 84 73 147 134H 104^-105 H 5* FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). 6) „Vertelt u mij eens", zegt Kaiserlien bruusk, „wie heeft u dan eigenlijk in mijn huis toe gelaten?" Rothaug staart hem met groote oogen aan. „Wie mij hier binnen gelaten heeft? Hoe be doelt u dat eigenlijk?" „Daar is niet veel aan te begrijpen!" Kaiserlien begint nu zijn geduld te verlie zen. „Wie geeft u het recht uw intrek te nemen in een andermans woning?" „Niet kwalijk nemen? Ik zal u wat anders vertellen. U zorgt er voor, dat u binnen viel en twintig uur dit huis verlaten hebt en dat het zich dan weer in denzelfden staat be vindt, als toen u het betrok! Hebt u dat goed begrepen?" Van Rothaug's minzaamheid is nu plotse ling niets meer te bespeuren. Hij begraaft zijn handen diep in zijn broekzakken en plant zich wijdbeens voor Kaiserlien: „Zooals u wilt! Ik kan ook anders. Ik wilde mij fatsoenlijk tegenover u gedragen, maar als u dat niet wilt, is 't mij ook goed. Ik ben in geen geval van plan mij door een windbuil als u in mijn eigen huis te laten beleedigen. Als u dat maar niet denkt Kaiserlien wil hem in de rede vallen, maar- meneer Rothaug schijnt niet gewend zich het woord te laten ontnemen, vooral niet, nu hij de juiste kwalificatie gevonden meent te heb ben. „Windbuil! Windbuil", herhaalt hij. „Ja zeker, een windbuil, die zich tot over de ooren in de schulden steekt en dan met de Noorderzon verdwijnt! Hoe haalt, u het eigen lijk in uw hoofd u hier nog eens te laten zien? Ik zal tot drie tellen. Als u zich dan nog hier in de kamer bevindt,' dan dan Hij zoekt naar een dreigement, dat indruk zal maken. „Dan P" vraagt Kaiserlien. „Dan zal ik u wegens huisvredebreuk laten vervolgen!" Hij voelt zelf, dat dit dreigement belachelijk klinkt in verhouding tot de pathos waarmee hij heeft aangekondigd en dat doet zijn kalmte eenigszins terugkeeren. „In ieder geval eisch ik nu, dat u onmiddellijk ver trekt". „U schijnt zich dus hier de baas in huis te voelen". „Allicht!" antwoordt Rothaug gedeci deerd. „Dan komt het mij voor, dat wij bij ons onderhoud van geheel verschillende veron derstellingen uitgaan. Tot op dit oogenblik verkeerde ik namelijk in de meening zelf eigenaar van deze villa te zijn", zegt Kaiser lien, spits. „O dacht u zich zoo gemakkelijk over de notarieele acte te kunnen heenzetten?" „Welke notarieele acte?' „De notarieele acte!' „Er is mij niets bekend van een notarieele acte!" „Ja, hoort u eens even, uw villa is pu bliek geveild en dan zou u niet eens weten aan wien de notaris het huis heeft toege wezen?" „Wat mijn villa geveild?" herhaalt Kaiserlien. En Rothaug voelt zich het klamme zweet op het voorhoofd parelen, want zijn bezoeker kijkt plotseling zoo wild, dat Rothaug vreest met een krankzinnige te doen te heb ben. „Bent u dan vergeten, dat notaris Weckerle de verkoop van het huis was opgedragen?" vraagt hij den indringer zoo voorzichtig moge lijk. „Notaris Weckerle van hier?" „Natuurlijk van hier!" Rothaug raakt er meer en meer van overtuigd, dat er bij zijn bezoeker een op den loop is. want diens vra gen draaien in een kringetje rond. „En hij heeft deze villa verkocht? Dit huis, waarin wij ons op het oogenblik be vinden?" Rothaug gaat voorzichtigheidshalve eenige stappen achteruit. „Ja zeker! En als ik het pand niet gekocht had, zou ik mij zeker niet het recht aanmatigen erin te gaan wonen". „Wie heeft den notaris dan opdracht ge geven mijn villa in publieke veiling te bren gen?" „Da's nogal eenvoudig! Uw sch Schuld - eischers wilde hij zeggen, maar hij achtte het raadzamer den zonderlingen bezoeker niet aan het bestaan van een dergelijk lastig menschensoort te herinneren. „Een van uw kennissen", verbeterde hij daarom. „Stolzen- fels of zoo iets of Stolzenheim". „Stolzenberg?' vraagt Kaiserlien met iets loerends in zijn blik. „Juist. Stolzenberg, dat is de naam". Eduard Stolzenberg, Berlijn Kurfürsten- damm honderdveertig!", constateert Kaiser lien. En de mechanische wijze, waarop hij het adres van dezen man, wiens bestaan hij een minuut geleden nog niet had willen erken nen, af dreunt, doet het onbehaaglijke gevoel dat den ander beheerscht, nog slechts toe nemen. „Ja het nauwkeurige adres van meener Stol zenberg kan ik u werkelijk niet zeggen". Kaiserlien zwijgt en denkt na; hij zoekt naar eenig verband tusschen deze verbijste rende mededeeling en hetgeen hem gisteroch tend overkomen is. Maar voor Rothaug heeft deze plotselinge kalmte iets dreigends. En als hij ziet hoe angstig de nog steeds zwijgende mevrouw Heldt haar chef aanstaart, bekruipt hem het gevoel, dat de eigenlijke catastrophe nog moet komen. Als ik me maar met een zoet lijntje van dien man af kon maken" denkt hij. Doch er volgt geen catastrophe, Kaiserlien schijnt thans zelf te begrijpen, dat hij hier voorloopig te veel is. Als hij het hoofd op heft, lijken zijn bewegingen wat vermoeid en als hij spreekt, klinkt zijn stem nog wat schor, maar toch schijnt hij thans meester van de situatie. „Voorloopig dank ik u voor dit onderhoud, meneer Rothaug. Ik zal mij thans eerst met notaris Weckerle in verbinding moeten stel len". Rothaug is overgelukkig: „Au revoir doc tor. Gaarne tot alle gewenschte inlichtingen bereid Doch innerlijk neemt hij zich stellig voor dat hij voor dezen zonderling nooit meer te spreken zal zijn. Hij reikt Kaiserlien de hand ten afscheid, hetgeen deze echter ontgaat, omdat hij met zijn gedachten heel ergens anders is. En Kaiserlien verlaat daarop zijn huis zonder te weten wanneer hij het weer zal betreden. Ina Heldt loopt zwijgend naast hem. Van haar gelaat is alle kleur geweken en de zwarte gloed in haar oogen is uitgebluscht. Maar Kaiserlien ziet dat niet. Hem is 't alsof er een sluier voor zijn oogen hangt; het fraaie park, de boomen en de voorbijgangers ziet hij slechts als door een waas. Onderweg richt hij slechts eenmaal het woord tot haar: „Hier?" vraagt hij, als zij bij een kruispunt komen en hij er niet zeker van is in welke zijstraat notaris Weckerle zijn kantoor heeft. En zij als vreesde zij hem in zijn gedachten te zullen storen antwoordt slechts met een knikje. Voor de woning van den notaris verbreekt zij eindelijk het zwijgen. „Zal ik hier op u wachten?" „Gaat u maar mee", antwoordt hij volko men kalm, „dan bespaar ik mij wellicht een pijnlijke mededeeling". V. Een rond, kaal hoofd met fletse blauwe oogen onder de borstelige wenkbrauwen en een groote snor domineeren als bij een zee hond; dit hoofd, diep gedoken in de ronde afhangende schouders; dicht behaarde han den, waarvan er een bijnt voortdurend ach ter den rug verborgen blijft en de ander steeds doceerend een stompje potlood han teert; korte beenen in een slechts éénmaal geperste pantalon dat is notaris Weckerle. Zijn uiterlijk wekt bij Kaiserlien herinnerin gen op aan een wiskundeleeraar op het gym nasium, dat hij bezocht heeft, een vervelende pedante, overdreven secure kerel. Vervelend, pedant en overdreven secuur, dat zijn zoo ongeveer de predicaten, welke ook op Weckerle van toepassing zouden kun nen zijn. Hij is geen slecht jurist waarlijk niet; misschien zelfs een te goede. Hij stelt tientallen vragen voor hij dr. Kaiserlien diens eerste beantwoordt. Zelfs moet hij weten wie Ina Heldt is, of zij zich kan legitimeeren en waarom zij dr. Kaiserlien vergezelt. Maar eidelijk krijgt Kaiserlien dan toch het woord: „Ik zou gaarne inzage hebben van de acten van executorialen verkoop van mijn villa". Weckerle krabt zich bedenkelijk aan den kin. „De acten van executorialen verkoop van uw villa hem, welk belang, hebt u daar bij?"^ „Vindt u het zoo vreemd, dat ik weten wil, waarom mijn huis verkocht is?" „Die belangstelling komt wel wat laat", constateert de notaris, nuchter. Hij overlegt en spreekt luid met zichzelf: „Een wettelijke reden om u de inzage van die acten te .weige ren, is er niet. Ik zal de papieren even halen". Hij verdwijnt in het aangrenzende vertrek. Door de open deur dringt een bedompte lucht van stof en oude archiefstukken. Maar hij schijnt toch zijn zaken in orde te hebben, want hij keert bijna onmiddellijk met een blauwe map in de hand, in de spreekkamer terug. „Ja", deelt hij mede, en het stomje pot lood zwaait dreigend door de lucht. ..de exe cutoriale verkoop van uw villa is een gevolg geweest van een vonnis der Arrondissements rechtbank Berlijn in, inzake een proces van Eduard Stolzenberg tegen u". „Hebt u dat vonnis bij de hand?" „Ja zeker". „Staat u toe, dat ik het even doorlees?" Op het voorhoofd van den notaris verschij nen rimpels, alsof hij weer zeggen wil: Uw belangstelling voor dat vonnis komt vrij laat. Hij blijkt echter een geheel ander bezwaar te hebben, .(Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10