Marskramerij. Grafkransen, graftakken, grafbouquetten DE LAATSTE GROET. Hoe de Donald-cyclus ontstond. Het Betok^tijitste 51e Jaargang No. 15655 Verschiint dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 10 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72lA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ175. elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50 -, Arm-of Beenbreuk 100.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30 - Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Jhr. Mr. D. E. VAN LENNEP OVERLEDEN. Op 69-jarigen leeftijd is overleden Jhr. Mr. D. E van Lennep, Kamerheer in buitengewo nen dienst van de Koningin, oud-burgemees ter van Heemstede, oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland en tot zijn overlijden lid van de Staten dezer provincie. Jhr. Mr. D. E. van Lennep werd geboren te Heemstede op 1 April 1865. Hij bezocht van 1878—1884 het gymnasium te Haarlem, stu deerde van 1884—1889 rechtswetenschap en promoveerde in 1889 in de rechten op een dissertatie, getiteld „Civielrechtelijke verant woordelijkheid van ingenieurs en architecten" Van 1889 tot 1891 oefende Jhr. van Lennep de rechtspraktijk uit te Amsterdam. Reeds in 1891, dus op 26-jarigen leeftijd, zag hij zich ibenoemd tot burgemeester van de landelijke gemeente Heemstede. In 1910 werd hij door de Chr. Hist, kiezers afgevaardigd naar de Prov. Staten van Noord-Holland en van 19161928 maakte hij tevens deel uit van het College van Ged. Staten, waarin hij steeds een belangrijke plaats heeft ingenomen. Reeds als burgemeester van Heemstede zat hij in de commissie van bestuur voor het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, toen nog „Mee- renberg" geheeten. En toen Jhr. van Lennep, lid van Ged. Staten werd, kreeg hij ook weel de belangen van dit Ziekenhuis te beharti gen. Later werd hem een andere afdeeling toevertrouwd, n.l. de Bedrijven en Waterstaat, [waarbij dus ook de polders behoorden. Bij afwezigheid van Jhr. Mr. Dr. A. Röell trad Jhr. van Lennep op als plaatsvervangend Com missaris der Koningin, welke functie thans vervuld wordt door den heer A. H. Gerhard. Met 1 October 1928 trad hij om particuliere redenen af als lid van Gedeputeerden, maar hij bleef Statenlid. Gedurende geruimen tijd was Jhr. van Lennep verleden jaar door een ernstige ongesteldheid verhinderd, de verga deringen der Prov. Staten bij te wonen, maar na deze lange ziekte hervatte hij zijn werk zaamheden weer, tot voldoening van zijn me deleden, want de overledene was in .de Sta tenvergaderingen een zeer geziene figuur, naar wiens rustig en helder betoog altijd met groote aandacht werd geluisterd. Het vertrouwen, dat zijn medeleden in hem stelden, blijkt ook wel uit het feit, dat zij hem eenige jaren ko zen tot buitengewoon lid van Ged. Staten. In 1925 werd Jhr. van Lennep benoemd tot Kamerheer i. b. d. van de Koningin. In deze functie was hij eenige malen aanwezig bij be zoeken van de Koningin aan Haarlem en om geving. De overledene was ook Heemraad van den Haarlemmermeerpolder, president-commissa ris van de Mij. voor Gemeentecrediet, de Haarl. Hypotheekbank, de Algemeene Noord- Hollandsche Mij. van Levensverzekering; ver der voorzitter van de „Groot-Noordholland- sche van 1845." Van de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede was Jhr. van Lennep president kerkvoogd. Zij nog vermeld dat onder het burgemees terschap van Jhr. van Lennep de gemeente raad van Heemstede in 1913 het belangrijk be sluie nam, het buiten „Groenenaaal" te koo- pen, ten einde er een wandelbosch van te maken. Tijdens het burgemeesterschap van jhr. Van Lennep kwam o.a. tot stand verbetering van wegen, rioleeringen, gas-, water- en electri- citeitsvoorziening. Ook het nieuwe raadhuis is tijdens zijn burgemeesterschap gebouwd. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 13 Juli a.s op de Alg. Begraafplaats te Heem stede, te 12 uur. De teraardebestelling zal volgens den door Jhr. van Lennep geuiten wensch een sober ka rakter dragen; er zullen geen toespraken wor den gehouden. F. 36 in de wolken. Met 300 K.M. snelheid. De F. 36. het nieuwe viermotorige vliegtuig, dat door de Fokkerfabriek te Amsterdam ge bouwd is voor de KLM. is Maandagmiddag van Schiphol gestart voor het ondernemen van een hooglevlucht met volle belasting. Reeds kort na den start vloog de reuzenvogel op groote hoogte over de hoofstad. Als bestuurder fun geerde de c'nef-constructeur der Fokker fabriek. terwijl mede aan de vlucht deelnam een vertegenwoordiger van de wetenschappe lijke afdeeling van genoemde onderneming. Het toestel bereikte een. hoogte van 4500 meter, terwijl de maximum snelheid 300 K.M. per uur bedroeg. (De planeet Mars is b{f gunstig weer thans weer vlak onder de maan zichtbaar). Men gaat er onvermoeid mee voort, Van d' aard planeten te beloeren, En is vooral geintresseerd, In wat Mars in zijn mars mag voeren. Leeft daar een menschenras als wij? Men zag van tijd tot tijd symptomen Van „dezen aard" en hoopte lang Met Mars eens in contact te komen. Er is een soort contact met Mars. Waarover 'k lang zou kunnen praten. Maar deze soort wil ik nu maar Voor 't oogenblik ter zijde laten. Er zijn geen menschen, staat nu vast, Op Mars. die op ons ras gelijken, Men kreeg dat in den kijker, toen Men 't op den keper ging bekijken. Want wezens, zooals wij gebouwd. Zouden daar nimmer kunnen leven. De lucht op Mars, heeft men ontdekt. Kan niet voldoende zuurstof geven. Er zijn op Mars dus, dat staat vast. Geen, met ons soort gelijke menschen, Den goeden niets te na gezegd. Lijkt Mars daarmee geluk te wenschen. P. GASUS. Bloemenmag. „TETTERODE" Sanlpoorierstr. Telefoon 16 12 5 'n vakkundig adres. (Adv. Ingez. Med.) Verzwegen vliegtuigongelukken in Duitschland? Sabotage zou in het spel zijn. GENèVE, 9 Juli (Reuter). Door reizi gers uit Duitschland wordt medegedeeld, dat twee Duitsche vliegtuigen zijn verongelukt, waarbij zeven personen om het leven zouden zijn gekomen. Naar vernomen wordt is het bericht over dit geheimzinnig ongeluk in Duitschland geheim gehouden. De beide ma chines waren afkomstig van het vliegveld Lö wental nabij Friedrichshafen. De eerste ma chine kwam nabij Reutenen neer, na een ont ploffing, die naar men vermoedt, een gevolg is geweest van een helsche machine. De drie inzittenden kwamen om het leven. Een uur later verliet een ander vliegtuig Löwental voor een vlucht over de plaats van de ramp. Ook deze machine is neergestort en de piloot en drie passagiers kwamen om het leven. De personen, die voor de vliegtuigen aanspra kelijk vóór hun vertrek van Löwental zijn gearresteerd, daar men onmiddellijk aan sa botage dacht. Er zijn machinegeweren opge steld rondom het vliegveld met een sterke wacht van gewapende S.A.-lieden met de be doeling verdere ongeregeldheden te voorko men. Nader wordt gemeld, dat de verongelukte toestellen tot het nieuwste Dornier-type be hoorden en met Britsche motoren waren uit gerust. Dit nieuwe type moet buitengewoon licht en snel zijn en uiterst geschikt zijn voor gevechts- en verkenningsdoeleinden. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Onder de gemeente Schinveld is het 20-jarige Duitsche meisje O. uit Susterdeel (D.) door een auto overreden en gedood. Zinkwitfabrieken te Eysden stopgezet. (Van een specialen correspondent.) Den Haag, Maandagavond. (E.) De stad blakert in de zonnestralen. Een heerlij ke, intens-warme zomerdag ligt over Den Haag. In 't Noordeinde staan duizenden men schen. vanochtend om negen uur stonden zij er. toen ik vanmiddag om vijf uur nog een kijk je ging nemen stonden de lange files er nóg.Ds groot boom met zijn breed bladerdak, waaron der op de witte bank rond zijn stam juist op zomerdagen ais deze, altijd veel Hagenaars de schaduw zoeken, stond nu eenzaam op het plein. Voor het Koninklijk Paleis staat het ruiterstandbeeld zwart tegen het breede witte paleis met de vele wit-bedekte ramen terwijl duizenden langs zijn voet voortschui- felen. den doode ter eere. Wanneer ooit gebleken is hoezeer vorstenhuis en volk van Nederland aan elkaar verknocht zijn, dan is dat in deze uren van droefenis en in die welke reeds achter ons liggen. Wie zelf niet erbij geweest is kan niet be seffen hoe diep-ontroerend zulk een laatste, massale gang langs een vorstelijke doode is, hoe weemoedig, en wars van alle sensatie-zucht of nieuwsgierigheid, het volk langs zijn doo- den Prins gaat. Ge ziet aan houding en gelaat der men schen, dat het hun diepe ernst is. een behoefte des harten te toonen hoe geheel en volko men zij medeleven met het wee der Koninklij ke familie. De zon brandt zengend-fel. Een diepblauwe lucht staat boven het ont roerend tafereel. Ik loop langs de rijen en ervaar weer wat Ik bij het défilé langs de lijkbaar van Koningin Emma heb gezien dat alle klassen der bevolking hier gelijkelijk en één van wil. een groet komen brengen aan den man, die zeker een plaats in hun hart moet hebben ge had. Oude vrouwtjes in haar kerksche kleedij staan naast Haagsche dames uit anderen kring; een Scheveningsche visscher me: een onwennige dofzwarten bolhoed en een la- kensch pak gaat naast een heer met de ro zet van den Nederlandsehen Leeuw in het knoopgsgat; veel jonge menschen zie ik ook, héél ernstig en stil en oude heertjes in ge- kleede jassen. De vestibule van het Paleis is schemerach tig. Er valt wat mild kaarsenlicht en er geu ren vele bloemen. In het midden staat de kist vreemd en eenzaam. De gedachte aan de eeuwige eenzaamheid drukt op de oogen en benauwt hart en ademhaling. Er liggen roo- de rozen op de kist. „Die zijn van de prinses" fluistert mij iemand toe. Stille gestalten staan zwijgend rond de kist. Leden van de hofhouding en lakeien. Be wegingloos. Het is alsof hun oogleden zelfs niet bewegen. De bloemen geuren, zwaar en teeder. En het licht straalt, stil en zacht. Het duurt maar enkele minuten. Dan sta ik weer buiten in de felle, witte zon. Van de schemering des doods in het witte, trillende licht van den zomer. Van den weemoed om het lot van vorsten en menschen in de laaiende uitbundigheid van het leven van iederen dag. Duizenden staan in een lange rij, waarin geen beweging schijnt te zijn. Het standbeeld staat roerloos. En in het hart van den Haag is een vreem de. ruischende stilte. Morgen zal het wéér zoo zijn. En Woensdag gaat de witte stoet uit het breede. witte huis. Eén ding zal ik mij altijd herinneren. Een tak roode rozen op een doodkist. Mr. E. ELLAS. 450 arbeiders zonder werk. Naar wij vernemen zullen de zinkwitfabrie ken te Eysden met ingang van 15 Juli worden stopgezet in verband met de achteruitgang van den afzet. 450 Arbeiders komen hierdoor zonder werk. MANNENKOOR „PROZA EN POeZIE Donderdagavond 12 Juli a s. geeft het man nenkoor „Proza en Poëzie", dirigent de heer Jan Booda, een tuinconcert voor de bewoners van het „Tehuis voor ouden van dagen" aan den Schotersingel, alhier. Het koor zingt o.a. „Wienerwald" van Joh. Strauss, voor mannenkoor met pianobegelei ding. Deze begeleiding is in handen van mevr. NeumanLeeflang. ..Een mislukte opzet heeft altijd iets pijnlijks." Mr J. B Romans te Haarlem heeft thans aar. de N.H.C:. nadere verklaringen gegeven over de Donald-cyclus. die bU de Wereld bibliotheek verschenen is. Daaraan ontleenen wij: Op onze vraag wat er waar was van de be wering. dat hij de schrijver van de Donald- cyclus zou zijn, gaf hij onomwonden een be vestigend antwoord. De schrijver die de eerste deelen van zijn werk als een phantasie heeft bedoeld, kwam hoe langer hoe meer tot de ontstellende erva ring. dat zijn geschrijf als ernst werd opgevat. Ter perse is thans het vierde boek. hetwelk de auteur nu heeft teruggenomen Ware dit ver schenen. dan zou uit de inleiding daarvan de gehee'.e opzet gebleken zijn: Voor twijfelaars of ongeioovigen valt dus eventueel uit deze in leiding de waarheid van het hier betoogde te controleeren. Het vierde boek vangt nm aan met^een cor respondentie van een zekeren heer X met do lezers over een gesprek met twee heeren Y. en Z van welke drie X. zich sterk maakte om een roman te schrijven, die gelezen zou wor den. X is niemand anders dan de auteur zelf Uit den brief blijkt dat X. in bovenbedoeld ge sprek over de uitwassen van het algemeen kiesrecht stoutmoedig beweerde een roman te kunnen schrijven, waarin de kwalen van de tegenwoordige maatschappij worden gehekeld en dat deze roman dan gretig aftrek zou vin den. Y. en Z. ontkenden dit. waarop X. herhaalde dat hij zulks zou aantoonen. Mr Bomans wil in dit stadium gaarne toegeven, dat hij zichzelf heeft overschat en den kamp opgeeft. Eenmaal echter begonnen, had hij zich zijn opzet als volgt gedacht. Het eerste boek moet een flinke draak zijn. welken het groote publiek verslindt en welke naar de volgende deelen doet grijpen. De cri tici. die hem meenden te verpletteren door hem te verwijten een draak geschreven te hebben, speelden dus juist in zijn kaart. Aan het slot van het 2e dee] heeft hij dan ook in een naschrift op een en ander gewezen. De verwachte leeswoede bleef echter uit. Het blijkt niet zoo eenvoudig een roman te schrijven, zelfs niet een draak, die gretig verslonden wordt. Daarvoor moet men een speciaal soort talent hebben Was de eerste opzet gelukt en had het publiek gretig in het eerste boek ge hapt. dan zou het gemakkelijk zijn geweest een vervolg met een min of meer politieke strek king betrekking hebbende op onze heden- daagsche samenleving, ingang te doen vLn- den. Toen echter de opzet mislukte en er ron dom het werk een politieke rel ontstond meende de schrijver goed te doen een boek van zelfrechtvaardiging te schrijven. De uit gever kondigde dit aan als min of meer sen- sationeele onthullingen omtrent katholieke politici. Dit heeft heel wat stof doen op waaien. veel meer dan den schrijver -lief is Mede op raad van verschillende vrienden heeft Mr Bomans dan ook gemeend het verder af drukken van dit 4e deel te moeten beletten. Hiermee is de Donald-cyclus een ontijdigen dood gestorven. Wij meenden inmiddels goed te doen den heer Bomans er op te wijzen, dat wij vreesden, dat de openbare meening achter deze zaak nog geen punt zou zetten. Immers, er blijven nog verschillende vragen open. Waarom bijvoor beeld. vroegen wij. komen er in het tweede boek zinnen voor omtrent H.M. de Koningin, waaraan sommigen aanstoot genomen heb ben en waarom staan er, vooral In het eerste boek. verscheidene passages, waaraan geloo- vige christenen zich zouden kunnen ergeren? Wij bedoelen de gedetailleerde beschrijvingen van de daarin voorkomende vrouwelijke fi guren. Wat dit laatste betreft, antwoordde Mr. Bo mans. zal het na bovenstaande verklaring van den opzet wel duidelijk zijn hoe ik daartoe ben gekomen Ik meende 'n flinken draak met «•eel liefde en allerlei sensatie te moeten com- poneeren. De bedoelde beschrijvingen zijn lou ter verstandelijk gedacht en heusch niet van binnen uit gekomen. Achteraf moet ik toege ven dat menschen die te goeder trouw zulke lectuur ter hand nemen cn het verhaal als een eerlijk geestesproduct van den schrijver aanzien, zich aan sommige dingen kur.nen ergeren: dat is de onvoorziene gevaarlijke kant van zulk een fantasie. En wat de tweede opmerking betreft ant woordde Mr. Bomans: De trouw van den schrijver aan het Oranje huis staat boven iedere verdenking. Zijn ge- heele verleden spreeki hieromtrent duidelijke taal en ook thans staat hij bij niemand achter in eerbied en bewondering voor deze inderdaad Koninklijke Vrouwe. Intusschen. aldus was het besluit van ons gesprek, nu in het publiek tot uiting komt. wat de mislukte bedoeling van den Donald- cyclus is geweest, komt de grond voor allerlei gemaakte veronderstellingen en reeds bij voor baat gevelde vonnissen, te vervallen. Een mislukte opzet heeft altijd iets pijn lijks. vooral wanneer hiervan in het open baar blijkt." EXECUTIE IN DE SCOTTSBORO- ZAAK UITGESTELD. Getuige verzoekt nogmaals gehoord te worden Een foto van den zwaren boschbrand, die bij Waren in Mecklenburg, gewoed heeft. Zelfs moest assistentie van leden van de Rijksweer worden ingeroepen. MONTGOMERY, 10 Juli (V.D.> Haywood Patterson en Clarence Norris. de beide negers, die in de Scotsboro-zaak ter dood veroordeeld zijn, hebben gisteren van het Hooger Gerechts hof van Alabama uitstel- van executie gekre gen in verband met een verzoek om wederom gehoord te worden, dat door een getuige in de zaak was ingediend De beide negers waren veroordeeld om op 31 Augustus te worden ge ëxecuteerd. Op tal van plaatsen in Duitschland hebben boschbranden gewoed. pag. 4 De geruchten over muiterij In het z.g. „üos- tenrijksehe legioen" worden van offieieele Duitsche zijde tegengesproken. pag. 4 Jhr. mr. D. E. van Lennep overleden. pag. 1 B. en \V. van Haarlem willen de schoolgcldhcf- fing voor M. O. en Voorbereidend H. O. wij zigen. pag. 5 Op sommige plaatsen is het gisteravond te Amsterdam nog tot ongeregeldheden ge komen. pag 3 De Hervormde Amsterdamsche predikanten hebben zich over de steunverlaging tot dr. Colijn gericht. pag- 3 Grootcr aardappeluitvoer naar Duitschland: het invoerrecht is met twee derde verlaagd. pag 3 Vele Tweede Kamerleden voelen meer voor een algeheele invoering van den Midden- Europeeschen tijd. pag 3 Prins Hendrik door Proviciale Staten her dacht. pag. 2 Hoe de Donald-cyclus ontstond. pag 1 Ongeveer 15.000 personen hebben Maandag langs het stoffelijk overschot van den Prins gedefileerd. pag. 3 Een brochure van den heer W. Iluygens over objectief socialisme. pag. 5 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Francois de Tessan: Naar de Europeesclie re- conskrnette. pag. 4 Van een specialen correspondent: De laatste groet. pag. 1 G. J. Kalt: Het Heemsteedsche muziekcon cours. pag 2 Langs de Straat: A. J. C. VI.: Pech. pag. 3 Hoe staat het met Torgler? „Daily Mail" bericht zijn dood. LONDEN. 9 Juli (V.D.) De Berlijnsche correspondent van de „Daily Mail" heeft aan zijn blad geseind dat de Duitsche communis tische leider Torgler in zijn cel dood ls ge vonden. Deze dood zou langs natuurlijken weg zijn ingetreden. Toen in Berlijn desbetreffende informaties werden ingewonnen, werd medegedeeld, dat inzake Torgler niets te vermelden viel. Goebbols spreekt het bericht tegen BERLIJN, 10 Juli (V.D.) De Duitsche mi nister voor de propaganda, dr. Goebbels, de menteert met beslistheid alle berichten, vol gens welke de vroegere communistische Rijks dagafgevaardigde Torgler niet meer in leven zou zijn. Hij bevindt zich nog steeds in de gevangenis van Tegel, waarnaar hij na zijn vrijspraak in het Rijksdagbrandproces is overgebracht. Hij is bovendien gezond. RELLETJES IN HAARI.EM-NOORD. Een sterke politiemacht heeft Maandag avond gesurveilleerd in de rivieren- en vogelenbuurt. Er waren veel nieuwsgierigen op de been, vooral ln de Zwaluwstraat. De nieuwsgierigen, die eerst aangemaand waren om door te loopen. werden door de politie ver spreid. waarbij van de wapens gebruik ge maakt werd. In de Leeuwerikstraat is door de politie een schot gelost en gelast de ramen te sluiten, omdat uit de geopende bovenramen tegen de politie geschreeuwd werd. Verder is het hier rustig gebleven. Geen rust in de Duitsche kerken Rijksregeering verbiedt vergaderingen en discussies. De Duitsche rijksminister van binnenland- scho zaken heeft naar het D. N. B meldt, de volgende mededeeling aan de landsregeerin- gen gezonden: De door de rijksregeering en hel Duitsche volk gewenschte vrede in de Evangelische kerk is helaas nog niet verkre gen. Ondanks mijn herhaalde openbare aan wijzingen wordt de strijd verbitterd voortge zet. waardoor het opbouwend werk van de re geering geschaad wordt. De rijksregeering blijft op hot standpunt staan, dat het niet de taak van de staatsautoriteiten kan zijn om zich in inwendige kerkelijke aangelegenheden te mengen, maar zij kan onder geen omstandig heden toelaten, dat door de voortzetting van den kerkstrijd de schepping van een ware volksgemeenschap ondermijnd wordt. Uit overwegingen van openbare veiligheid, orde cn rust verbied ik daarom tot nader or der alle uiteenzettingen betreffende dezen strijd in openbare vergaderingen. In de pers en vlugschriften en ik verzoek de bevoegde instanties zonder verwijl daartoe de noodige maatregelen te nemen Offieieele bekendma kingen van den rijksbisschop worden hier door niet getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1