ïrafkransen, graftakken, grafbouquetten tiet BetouQtiiiisle 52e Jaargang No. 15658 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 12 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD ©irectie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72'/ï. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIcN1—5 regels 1.76, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150 -. Elke andere vinger 50 -, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75 -, Verlies Wijsvinger 175.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Bloemenmag. „TETTERODE" Santpoorterstr. Telefoon 1612 5 'n vakkundig adres (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 12 Juli. De Booze Coebbels. Groote belangstelling te Delft. Het is wel een erg booze redevoering, die minister-van-Propaganda Goebbels over de buitenlandsche pers gehouden heeft. En laten wij vooropstellen dat hij feitelijk gelijk heeft als hij de onjuiste en soms allermalste be richten. door een aantal buitenlanders lang niet door alle correspondenten over de ge beurtenissen op 30 Juni verspreid, hekelt. Het is zeker dat verscheidene van die berich ten onjuist zijn, omdat ze elkaar tegenspreken Meer bewijzen van onjuistheid hebben we overigens niet. Evenwel hebben zeer vele r.iet- Duitsche bladen, ook dit blad, er hun lezers met nadruk op gewezen dat de berichten om trent Duitschland ten zeerste verward waren en met reserve gelezen moesten worden. Wat konden we eigenlijk meer doen? Meneer Goeb bels kan wel in de ruimte, lustig generalisee- rend, op de buitenlandsche pers schelden,ma ar heeft hij daar eigenlijk wel het recht toe? Bij deze zelfde gelegenheid komt hij zelf weer met een bericht voor den dag, dat zeer onmiskenbaar onjuist is. Hij beweert name lijk, dat wij volledig ingelicht zijn omtrent den raid-op-samenzweerders die zijn collega's Hitier en Goering op 30 Juni hebben - houden. Nu, dat klopt niet hoor. Een minister van Propaganda hoorde beter te weten wat vol ledig inlichten is. Als ik enkele punten mag opnoemen ja, in dit land mag het inder daad van hetgeen we nog niet weten, dan volgen ze hier: 1. Uw regeering heeft medege deeld dat er 46 executies hebben plaats gehad. U hebt veel minder dan de helft van de na men der geëxecuteerden bekend gemaakt. Wie zijn de overigen? Vindt u het gek dat er vele genoemd worden, als u ze niet bekend maakt? 2. Hoe kon er toch een complot tot stand ko men tusschen tegenstanders van rechts en tegenstanders van links? Waarin zat hun overeenstemming? 3. Hoe verklaart u het ge val van uw ex-partijgenoot wijlen Ernst, die drie weken tevoren getrouwd was (met Hitier als getuige) en op het punt stond naar Ma deira te vertrekken? Is dit niet wat vreemd voor een samenzweerder, die binnen een paar dagen een staatsgreep heet te zullen doen? 4. Waar is het artikel in uw strafwetgeving, dat bepaalt dat verdaohten-van-samenzwe- ring tegen het heerschende bewind zonder eenig openbaar onderzoek, zonder de gele genheid te krijgen zioh te verdedigen, zonder eenigen vorm van proces zoo maar zullen wor den doodgeschoten? Waarom hebt u ze niet laten arresteeren en tegen hen geprocedeerd zooals tegen van der Lubbe, Dimitrof, Torgler enz.? Hoe zit toch die rare historie met me neer Von Papen, uw mede-minister, in el kaar? Niemand kan er een touw aan vast- knoopen. Ziehier enkele hoofdpunten. Nu moet mijnheer Goebbels niet zoo ver baasd zijn, en zoo boos, als bij het ontbreken van al deze informatie er allerlei wilde be richten loskomen, waarvan ongetwijfeld een deel onjuist is. Dat had hij, die minister van Propaganda is en dus een boel van Propagan da moet weten, zonder eenige bizondere her- sen inspanning kunnen voorzien. Het is wel droevig dat sommige sensatiekranten, zooals er nu eenmaal in de wereld bestaan, erge onzin vertellen, maar laten we nu wèl wezen: wat er feitelijk en onmiskenbaar, ja officieel gebeurd was is nog veel erger. En als minister van Propaganda kende mijnheer Goebbels die kranten natuurlijk precies. Had hij, naar zijn eigen meening, een zoo goede zaak te verdedi gen dan had hij de wereld volledig moeten in lichten. Dat zou alle geruchten meteen den kop ingedrukt hebben. Als men de dingen maar gedeeltelijk publiceert, en dan nog wel hoofd zaken verzwijgt ook. is het duidelijk dat het verontruste menschdom op zijn eigen houtje achter de waarheid tracht te komen. En dan ontstaat er narigheid. Iedere journalist weet dat. Een Minister van Propaganda weet het dus zeker. Waarom is hij nu zoo boos? Men maakt nimmer Propaganda door zwijgen. Het kan soms verstandig zijn te zwijgen, maar Propaganda is het nooit. En 't wordt Anti- Propaganda als men één kwart meedeelt en driekwart verzwijgt. Dan komt er nog een droevige omstandig heid bij. Mijnheer Goebbels schijnt, evenals zijn collega's, in de voortdurende verwachting te verkeeren, dat- de wereld de officiëele com muniqués. die van hen uitgaan, steeds als de Waarheid en niets dan de Waarheid zal be schouwen Dit is nu een noodlottig misverstand. De wereld is gedurende den oorlog, waarin zij door vele regeeringen per officieel communioué systematisch voor den mal werd gehouden, een beetje sceptisch over die communiqués ge worden En hoe teleurstellend dat ook zijn mogezelfs de huidige regeering van Duitschland heeft haar nog niet van dit scep ticisme kunnen verlossen. Het heeft alles na tuurlijk erg veel lastiger gemaakt. Misschien is het juist daaraan, dat wij de instelling van een Minister van Propaganda in Duitsch land danken. En als hij ons vertrouwen teru: wil winnen, hetgeen toch zeker zijn doel is moet hij het anders aanpakken Tactvoller Hij moet ons met en blcc uitschelden, en hij moet niet zeggen dat hij ons volledig ingelicht heeft als hij een heele reeks hoofdvragen hard nekkig onbeantwoord laat. Het is natuurlijk waar dat de aanval de beste methode van verdediging is. Maar in de Progaganda gelden heel andere overwegingen dan aanval en verdediging. Meneer Goebbel" moest n -t zoo agressief zijn. Hij is toch gee: minister van Defensie? De belangstelling op den begrafenisdag van Prins Hendrik is grooter geweest dan bij de bijzetting der Koningin-Moeder. De organisatie van de regeling van het ver keer door de politie wordt zoowel door het pu bliek als door de autoriteiten ten zeerste ge roemd. Er werd geen enkele wanklank verno men. De politie trad zeer soepel op en was het publiek zooveel mogelijk ter wille. Het oprui men van de afzetting na afloop van de plechtigheid werd ten zeerste door de burgerij gewaardeerd. Behalve de militairen, die voor 'e afzetting van den weg kwamen, passeer den ruim 25.000 personen de controle aan het station der Nederlandsche Spoorwegen. Er geraakten 5 personen te water aan het Oude Delft. Zij werden met behulp van een schuit en reddingshaken op het droge ge bracht. Na afloop van de plechtige bijzetting in de Nieuwe Kerk hebben ongeveer 6000 personen de rouwversiering en den Kon. Grafkelder be zichtigd. Deze week zal de kerk nog te bezichtigen zijn. Velen zijn flauw gevallen. In totaal is aan 500 personen hulp verleend. Zeven personen moesten in het Ziekenhuis worden opgeno men. Drie hunner konden na een verblijf van eenige uren vertrekken. Gandhi gaat weer vasten. Een week in Augustus. SIMLA, 11 Juli (V. D.) Gandhi heeft be sloten, wegens beleediging van een orthodox Hindoe-leider te Ajmere boete te doen, en wil derhalve wederom zeven dagen vasten, te be ginnen met 4 Augustus a.s. Gandhi's aanhan gers hebben hem tevergeefs verzocht, zelfs door middel van petities die door verscheide ne personen onderteekend zijn, van zijn voor nemen af te zien. Gandhi heeft zijn vrouw, die zich bij deze verzoeken niet heeft aangeslo ten, daarom de dapperste vrouw ter wereld genoemd. Een medisch onderzoek zou trouwens hebben uitgewezen, dat Ganhi's gezondheids toestand zoodanig is, dat hij zeven dagen vasten gemakkelijk teboven kan komen. Op een vraag naar de politiek, die hij voor taan zou volgen, antwoordde de Mahatma, dat hij de estem van zijn geweten zou volgen, en niet wist, of deze hem in de toekomst opnieuw zou drijven tot illegale actie en het risico van gevangenisstraf. DE EGYPTENAREN KRIJGEN ACHTER NAMEN. KAIRO, 11' Juli (V. D.) De Egyptische re geering, die reeds meer moderniseeringen heeft aangebracht, heeft thans bevolen, dat alle Egyptenaren zich achternamen moeten aanschaffen. Tot dusverre was het de gewoon te, dat men zich noemde „Ibn" (zoon van) Zoo- en-zoo. In verband echter met het veelvuldige voorkomen der verschillende voornamen was het zeer moeilijk de menschen te onderschei den en een groote verwarring was daarvan het gevolg. Vooraanstaande Egyptenaren hebben reeds het voorbeeld gegeven, door een achternaam te kiezen. Men meent echter, dat de maatregel bij de Egyptische boeren, die veel aan traditie hechten, op belangrijke moeilijkheden zal stuiten. PERSONALIA Te Utrecht is bij de examens der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst ge slaagd voor het diploma piano mej. M. Bille te Haarlem (leerlinge van den heer Lürsen). DE BEROEMDE UNIVERSITEIT VAN FREIBURG is. naar wij gemeld hebben, door brand voor een groot deel vernield. Tal van kostbare boeken en schilderijen gingen verloren. Een foto tijdens den brand. TRIBUNE-INBESLAGNEMING GEHANDHAAFD. Nog geen vervolging. Voorwerpen niet ter griffie. Naar gemeld is door Mr. P. van 't Hoff Stolk bij de Arrondissements rechtbank namens de N.V. „Atalanta" een request ingediend, waarin vrij geving wordt verzocht van het pand en van de goederen, welke in beslag zijn genomen bij de huiszoeking in perceel Amstel 85, waar de N V. „Ata lanta", o.m. de drukkerij van het dag blad „De Tribune" is gevestigd. Naar wij thans vernemen heeft de Rechtbank zich in dezen onbevoegd verklaard, omdat, naar de Officier van Justitie de Rechtbank heeft mee gedeeld, ter zake een vervolging nog niet is aangevangen en bovendien geen der voorwerpen ter Griffie is gedeponeerd. FRANSCHE DUIKBOOT OP EEN RIF GELOOPEN. PARIJS, 12 Juli (V. D.) De „Perseus". één der grootste Fransche duikbooten, die, deel uitmakende van een flotille, een bezoek had gebracht aan eenige Portugeesche havens, is op den terugtocht in de nabijheid van St. Ju- liano da Barra op een rif geloopen Met behulp van sleepbooten is het des avonds laat gelukt het schip weer vlot te krijgen. TREINONTSPORING OP DE KRAKAU-ZAKOPANE. ZES DOODEN. KRAKAU, 12 Juli (V. D.) Op het traject Krakau-Zakopane zijn de locomotief en twee wagons van een sneltrein ontspoord, waarbij zes personen werden gewond. Volgens den ma chinist moet het ongeluk worden toegeschre ven aan de vermolmde dwarsliggers, die onder den last van den trein scheurden. Zonderling geval in de Gen. Cronjéstraat. Ovcrstroomingen in Japan en Mandsjoekwo hebben een groot aantal slachtoffers ge- eischt. pag. 4 Tengevolge van een wervelstorm zijn den staat Illinois 5000 personen dakloos ge worden. pa«- 4 Gandhi gaat weer vasten. Dag. 1 De geruchten van een bomaanslag op de Graf Zeppelin worden tegengesproken. pag. 4 De ontdekkingsreiziger Sven Iledin is door Toengoezen gevangen genomen. pag. 4 De Oostenrijksche regeering zou voorloopig geen gezant te Berlijn benoemen. pag. 4 Minister Marchant is over de nieuwe beslis sing inzake de spelling vergenoegd, maar niet voldaan. pag 3 Volgens liet jaarverslag der Javasche Bank over 1933 is wat meer optimisme gerecht vaardigd. pag- 3 Slechts op enkele plaatsen in ons land hebben zich Woensdag nog relletjes voorgedaan. pag. 3 Te Delft is een inval in een drukkerij gedaan, waar zetsel en kopij voor een Communistisch blad in beslag is genomen. pag. 3 De Tribune-inbeslagneming blijft gehand haafd. pag. 1 Op een auto geschoten? Het Persbureau Vaz Dias heeft het volgende bericht gepubliceerd „Woensdagmiddag tegen half vier reed een dame uit Amsterdam met haar auto in de Generaal Cronjéstraat te Haarlem, toen plot seling een schot klonk. Een kogel drong door de voorruit van de auto. links van de bestuur ster en kwam in den wagen terecht. De ontstelde autorijdster stopte onmiddel lijk, waarna weldra" twee manschappen van de militaire politie ter plaatse waren, die op den hoek van de straat hadden gestaan. De kogel is vermoedelijk voor hen bestemd geweest. Er viel niet onmiddellijk na te gaan van waar de kogel gekomen was. De politie stelt echter een onderzoek in. Het was tijdens dit incident in de Generaal Cronjéstraat volkomen rustig". Tot zoover dit bericht. We hebben ons om nadere inlichtingen tot de politie gewend. Haar was van dit geval niets bekend. Zij heeft op haar beurt geïnformeerd bij de militaire politie en bij de militaire ino- torbrigade. Ook daar was van dezen aanslag niets bekend. Ook eenige personen in de Generaal Cronjé straat, bij wie we navraag deden, hadden niets gehoord of gezien. Het Persbureau Vaz Dias blijft echter de juistheid van het bericht volhouden De dame. die in de auto zat. was Mevrouw Van IJzer, Huddekade 3 te Amsterdam. Zij reed met haar auto naar een familielid, een redacteur van Vaz Dias. aan wien zij het geval vertelde en aan wien zij het kogelgat in de voorruit liet zien. Het Persbureau vond dan ook geen aan leiding om dit bericht te herroepen. Tenslotte hebben we ons tot Mevrouw Van IJzer gewend; ook zij hield de juistheid van het bericht vol. Alleen kon zij ons niet mede deelen of er twee manschappen van de mili taire of van de gewone politie in de nabijheid waren geweest. Zij betreurde het, dat zij niet onmiddellijk het gebeurde aan de Haarlemsche politie heeft medegedeeld. AUTOBOTSING BIJ DE LANGE BRUG. Woensdagnamiddag zes uur ls een auto, be stuurd door den koopman T. uit Bloemen daal. komende van de Lange Brug en gaand! in de richting Kampervest, in botsing geko men met een auto. die van de Turfmarkt de Eendjespoortbrug wilde oprijden. De bot sing ontstond doordat T. geen voorrang ver leende. Hij verklaarde dat hij door de zon ver blind was. Zijn auto werd aan de beide kop lampen, bumper, linker voorspatbord en tree plank ernstig beschadigd. Van de andere auto werd een spatscherm beschadigd, de voor-a gebogen, portier en treeplank ingedrukt. Door den schok kwam de auto van T. te recht tegen een lantaarnpaal die aan den waterkant van den Kampersingel stond Deze paal knapte af. De wagen kwam te gen een ijzeren mast van de electrische tram tot staan. Tegen T. werd proces-verbaal op gemaakt. DE VLOOTCONFERENTIE VAN 1935. ZAL DUITSCHLAND TOT DE VOOR BEREIDENDE BESPREKINGEN WORDEN LITGENOODIGD? MUSSOLINI ALS DAGLOONER. Op de akkers van de voormalige Pontijnsche moerassen heeft de Duce het eerste graan gcd<-: Hij liet zich na afloop 6/j Ure uitbetalen. PARIJS. 12 Juli (V. D.) De Fransche minister van Marine, Piétry, die te Londen be sprekingen heeft gevoerd met de bevoegde ^ngelsche instanties over de voorbereidin •*sr vlootconferentie van 1935, keert heden aar Parijs terug. De speciale correspondent an de „Matin" verklaart, dat enen het no" De derde testmatch Laatste berichten. ARTIKELEN. ENZ. P. De booze Goebbels. pag 2 pag. 7 pag. 1 Steup: I.uchtgekoelde motoren. pag. 8 Kerst Zwart: Op 't Onzichtbare Luclitkoord. pag 8 A. J. C. VLHet vliegje. pag 3 Schaakrubrick. pag. 6 Sport in 't kort. pag 6 Hitier over de gebeurtenissen van 30 Juni. „Ik zou als eerste zijn omgebracht." Vrijdag de „afrekening" in den Rijksdag. MILAAN. 12 Juli (V.D.) Dinsdag heeft Hitier een interview toegestaan aan den cor respondent van de „Gazeta del Popoio", waar- b ijde rijkskanselier eenig commentaar lever de op de gebeurtenissen van 30 Juni. „De samenzwering", aldus de rijkskanselier, „is volkomen onderdrukt en van nu af aan zal niemand meer eenigerlei illusies hebben omtrent de mogelijkheid wederom te begin nen. Ik had verscheidene malen getracht de mannen, die gedurende twaalf jaren naast mij gestreden hadden, terug te brengen tot een begrip van werkelijkheid en plicht In een on derhoud. dat ik een paar weken geleden met één hunner heb gehad 'de correspondent der ..Gazeta del Popoio" teekent hierbij aan. dat hij den indruk kreeg, dat Hitler hier een toe speling maakte op den leider der revolte) en welk onderhoud meer dan vijf uur duurde, heb ik getracht hem er van te overtuigen, dat de weg dien hij volgde hem eventueel van mijn zijde weg zou kunnen leiden. De waarschu wing bleek vergeefsch en hij is niet allren van mijn zijde afgeweken, maar heeft zich zelfs tegen mU gekeerd Hitier verklaarde uitdrukkelijk, dat het on juist was te beweren, dat de opstandige be weging niet tegen hem persoonlijk gericht was. „Ik zou als eerste moeten worden omge bracht". aldus verklaarde Hitler met overtui ging. ..Wie zou zoo dwaas hebben kunnen zijn te denken dat ik, wanneer de samenzwering gelukt was. mij zelf er toe zou hebben laten brengen hoofd te worden van een dusdanige regeering". Sprekende over den politleken strijd en de strijdmiddelen der nazi's tot dusverre, zeide Hitier. dat deze thans na zijn interventie de finitief tot het verleden behooren, Deze strijd middelen waren aangepast aan den toestand waarin Duitschland zich bevond toen de nazi- politiek er een van opstand was. De samen zwering was een forma mentis 'geestesge steldheid) geworden, de Putsch was geworden tot een gewoonte. Gedurende twaalf Jaren wa ren dit de wapenen, waarmede de strijd tegen het democratische regime gevoerd was. In opstand te komen tegen lederen autoriteit, was voor he neen tweede natuur geworden. Met betrekking tot zijn rede. die hij morgen in den Rijksdag zal uitspreken, verklaarde Hit- Ier, dat dit de afrekening zou zijn. Bijzondere bewakingen in Den Haag opgeheven. H"t regiment Infanterie troepen, dat uit reda eergisteren ter assistentie naar Den j Haag was gedirigeerd in verband met de drukte en den overbelasten politieel Ie rist, I heeft hedenochtend de residentie weer veria- niet eens geworden is over de vraag, of ten en is naar zijn garnizoen teruggekeerd. De I Duitschland tot de voorbereidende bespre-1 bijzondere bewaking van verschillende ge kingen moet worden uitgenoodigd of niet. 1 bouwen is thans ook weer opgeheven

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1