JAVASCHE BANK IN 1933. DONDERDAG 12 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De school moet het doen. Minister Marchant vergenoegd, maar niet voldaan. Rust keert steeds meer terug. Nog slechts kleine relletjes. Inval in een drukkerij te Delft. Begrafenis van vier slachtoffers in de hoofdstad. In de Crooswijk-buurt te Rotterdam was het Woensdag nog steeds zeer druk en er werd door de militairen en de politie nog steeds met het geweer aan den schouder gepatrouilleerd Aan den ingang van de verschillende straten waren gisteravond weer zoeklichten opgesteld die om half tien werden aangedaan. Inciden ten van eenige beteekenis kwamen niet voor. Er worden geregeld huiszoekingen gedaan. Eenige arrestaties zijn reeds verricht. In de Rubroekstraat werd een poging gedaan om de straat op te breken maar de militairen gre- pen onmiddelliik in en de herriemakers wer den verspreid Later hebben een aantal opge schoten jongens in de Catharinastraat. vlak bil Crooswijk. met steenen geworpen. De po litie wist deze jongens te pakken en in arrest te stellen. In de binnenstad en op den linker Maasoever bleef het rustig. Inval in een drukkerij. Woensdagmiddag is door den heer Oerle- mans inspecteur van de recherche te Delft met eenige rechercheurs een inval gedaan in de drukkerij van de gebr. D. aan de Koornmarkt. Deze inval geschiedde op vermoeden, dat in deze drukkerij het Communistisch orgaan „De Maasecho", een kopblad van de „Tribune" ge drukt zou worden. Inderdaad bleek dit bij het onderzoek het geval te zijn. Het zetsel, bene vens de kopij voor genoemd blad werden in beslag genomen en proces verbaal werd op gemaakt. Communisten-leiders in arrest. De Rotterdamsche politie heeft een aantal bestuurders van de federatie Rotterdam van de C. P. H. aangehouden en in bewaring ge steld. Het zijn de 35-jarige varensgezel J. R. Sch de 52-jarige schilder J. Pr. en de 34-jarige koffiehuishouder C. L. N. Aan alle drie wordt opruiing ten laste gelegd. Eveneens is aan het hoofdbureau van politie aldaar in bewaring ge steld mevr. mr. C. A. de Ruyter-De Zeeuw, die ln Maastricht door een marechaussee eveneens wegens opruiing werd aangehouden. Pamfletten te Groningen in beslag genomen. Aan den Noorder Buitensingel en in de Tuin straat te Groningen is door de politie een onderzoek ingesteld naar de cyclostyle-ma chine waarmede opruiende pamfletten waren vervaardigd die in de stad werden verspreid. In de Tuinstraat heeft men ten huize van een aldaar wonenden communist succes gehad. Hier werd de cyclostyle-machine en een groote hoeveelheid pamfletten aangetroffen. Een en ander werd in beslag genomen. Arrestaties werden niet verricht. Relletjes te Zuilen. Woensdagavond hebben groepen jongelui het de politie te Zuilen erg lastig gemaakt. Eenige honderden opgeschoten jongens reden per fiets door de straten in het grensgebied van Zuilen en Utrecht. Op de sommatie van de po litie verspreidden zij zich niet. Daar een der straten was opgebroken en de steenen hier als barricaden waren opgestapeld vreesde de politie het ergste en werd. onmiddellijk flink opgetreden. Een groot aantal agenten van Zui len zoowel als van Utrecht voerden eenige charges uit waarbii rake klappen werden uit gedeeld, terwijl ook eenige waarschuwing.? schoten gelost werden. Een jongeman is gear resteerd. Begrafenis van slachtoffers. Gisteren ziin to Amsterdam 4 slachtoffers der ongeregldheden ter aarde besteld. Op de Oost.erbeeraafplaats werd A. A. Boomsma be graven, die in de Palmstraat werd neerge schoten. Uit zijn woning op het Zaandammerplein werd de 82-iarige heer C. Haeedoorn uitgedra gen. De politie had een groot deel van het plein afgezet. Een aantal buurtbewoners volg den den rouwstoet naar het Kerkhof St. Bar bara aan den Soaarndammerdijk. Uit het Binnengasthuis werd de l7-iarige H J v d. Valk begraven, die in de Laurierstraat doodeliik door een kogel werd getroffen. Ook hier hadden zich een aantal belangstellenden op de Turfmarkt verzameld, die naar het kerk hof volgden. Tenslotte werd vanaf ziin woning in de Ba- taviastraat Van Wijngaarden ter aarde besteld. Hem trof een schot, toen hij voor zijn venster stond. De belangstelling was hier groot. Een groot aantal bloemstukken dekten de baar. Bii alle begrafenissen was politie aanwezig; incidenten deden zich echter niet voor. Beleediging van minister Colijn te Zaandam. Te Zaandam is gisteren het voor de eerste maal uitbetalen van het verlaagde steungeld zonder incidenten verloopen. Tegen het com munistische gemeenteraadslid Makkinga is proces verbaal ongemaakt wegens belcediging van minister Coliin. in een in den middag ge houden vergadering van het werkloozen strijd- comité. waar hij als spreker optrad. Toen hij aan de vermaning van de politie, dat hij zich in ziin uitingen moest beperken, geen gevolg gaf. heeft de politie deze vergadering, welke door 200 personen werd bijgewoond, ont bonden. Twee arrestaties te Overschie De politie van Overschie heeft gisteren een inval gedaan bii W. J. lid der O S P. in de Willem de Zwijgerstraat. Er werden opruiende pamfletten in beslag genomen. J. is gear resteerd en opgesloten. Later in den avond heeft de politie den pen ningmeester van de O S P.. O O., een bekend figuur uit de relletjes te Overschie in 1932 aan gehouden Hij heeft reeds een gevangenisstraf ondergaan van drie maanden voor het deel nemen aan bedoelde relletjes. Na verhoor is ook O. opgesloten. Communistische administratie in beslag genomen. Te Delft kwam dezer dagen de politie ter oore, dat een bekend communist een pak ver stopt had op een nader aangeduide plaats Een onderzoek werd ingesteld en men ontdekte de administratie van de afdeeling Delft der Com munistische Partij. Deze was verstopt uit vrees voor huiszoeking. Een Zwitsersche persstem. V. D. meldt ons uit Genève; Over de onlusten, die in de afgeloopen da gen te Amsterdam zijn voorgekomen, schrijft het Journal de Genève een uitvoerig artikel onder het opschrift: Roode bedreiging voor Nederland. Het blad schrijft o.a.. dat de bloedige relle tjes te Amsterdam hebben verrast door hun plotseling ontstaan, hun ernst en het geweld van de onderdrukking. Uitvoerig treedt het blad in de rol, die door De Tribune bij de voorbereiding van de relletjes is gespeeld. In dit verband merkt het blad op. dat Nederland sedert etnige maanden het voor werp is van een zeer speciale aandacht van den kant van de Komintern. Men kan slechts lof hebben voor den eersten minister Colijn. die strenge maatregelen heeft bevolen en iedere zwakheid heeft veroordeeld. Het blad wijst er verder nog op. dat het voorwendsel van de communisten gezocht is in de ernstige oeconomische moeilijkheden van Nederland. Het blad is echter van mee ning. dat zekere teekenen op een herstel wijzen. Dank zij de koloniën beschikt Neder land over verschillende oeconomische fron ten. Men mag hopen, aldus het blad, dat het doode punt van de crisis in Nederland reeds achter den rug is. Daarom komen de communisten dan ook in beweging. Hun po gingen zullen echter vergeefs zijn. De goede gezindheid van het Nederlandsche volk zal overwinnen en heeft reeds overwonnen. VOSSENFARM AFGEBRAND. Waschbeertjes ontsnapten. Woensdagavond omstreeks acht uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de villa van den heer A. Brandt te Berkum bij Zwolle, waarin een vossen-farm gevestigd is. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de geheel villa tot den grond toe afbrandde. Niets kon worden gered. Een hond kwam in de vlammen om. Een aantal hokken in den tuin konden gespaard blijven. Een aantal waschbeertjes. welke zich in het huis bevon den, ontsnapten. Verschillende personen die de diertjes trachtten te vangen werden daar bij gewond. Een van hen werd een vinger afgebeten. De schade die zeer aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt. De Leusdensche heide brandt. Bosschen bleven behouden. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur ontstond een groote heidebrand op de Leusdensche heide, ten Westen van de schietbanen. In zeer korten tijd liet de brand zich ernstig aanzien en werd hectare na hectare een prooi der voortkruipende vlammen. De wind kwam uit het Noord-Oosten zoodat weldra de bosschen, ten Noorden van de Pyramide van Austerlitz gelegen, gevaar liepen door het vernielende element te worden aangetast. Militairen uit Amersfoort en Zeist, alsmede politie uit Zeist en marechaussee uit Leusden namen aan het blusschingswerk deel, terwijl de brandweer uit Zeist en vele burgers uit den omtrek mede werkten om dezen heidebrand tot staan te brengen. Met inspanning van alle krachten gelukte het tenslotte den brand meester te worden, bijna 60 H.A. werden een prooi dei- vlammen. Omstreeks 4 uur had men het vuur vrijwel gebluscht en was het zeker, dat de bosschen behouden waren. Het mag vanzelf sprekend genoemd worden, dat de groote droogte het uitbreiden van den brand bevor- drde.De rookontwikkeling was bijzonder groot en daardoor gelokt kwamen vele kijklustigen naar de Leusdensche heide om het schouwspel gade te slaan. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. De grond behoorde aan het Rijk. TWEE INBRAKEN TE LAREN Gisternacht is te Laren tweemaal ingebro ken. Eerst werd de politie medegedeeld dat ongenoode gasten een bezoek hadden ge bracht aan de woning van den heer Reiksema. directeur der Bergstichting, die op reis is. De inbrekers, die in de bovenverdieping een ruit indrukten, hebben waarschijnlijk het tafel zilver ontvreemd. Later werd de politie er van in kennis ge steld dat ook ingebroken was in de tijdelijk leegstaande villa van de familie Alexander op den Legesberg. De inbrekers die door een kel derraam naar binnen gekomen waren, haal den alle kasten overhoop, doch vonden niets anders dan wijn en eetwaren. Van de daders geen spoor. Dinsdag dronken - Woensdag veroordeeld. Geen direct verband met de relletjes. Voor den Amsterdamschen politierechter, Mr. Boon. heeft Woensdag een zaak gediend die min of meer verband houdt met de on geregeldheden in de hoofdstad. Een 40-jarig koopman, die Dinsdagmiddag in de Borger- straat, toen tal van personen het de handha vers van het gezag lastig maakten, in dronken toestand een politieagent, die hem tot door- loopen had aangemaand, gestompt en in een vinger gebeten had. werd tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Officier, Mr. dr. Blécourt, had de maxi mum straf van zes maanden geëischt. doch de politierechter was van meening. dat dit ge val niet direct in het licht van de relletjes gezien moest worden. De „n" zal wel wegslijten. Minister Marchant. Minister Marchant heeft na den minister raad op zijn departement teruggekeerd, een oogenblik met de „NR.Ct." gesproken. Hij was. zoo schrijft dit blad. kennelijk vergenoegd over de beslissing, al was hij volstrekt niet voldaan. Want. zooals men uit het communiqué heeft gezien, op een voornaam punt. het voornaam ste. n.l. dat ten aanzien van de n. heeft hij concessies moeten doen. wat trouwens na de bespreking in de Kamer al niet anders moge lijk. althans niet anders te verwachten was Hij heeft echter, naar hij ons verzekerde, het onverwoestbaar vertrouwen, dat de tijd voor .zijn" spelling zal werken, evenals hij het voor die van De Vries en Te Winkel heeft gedaan. De n zal vanzelf wel wegslijten, meent hij, zoo als hij altijd gemeend heeft en dan is het toch waar hij het aanstonds had willen hebben. Zooals de regeling nu is. wijkt zij, wat de n be treft, naar de minister het genoemde blad deed opmerken, niet al te veel af van de regeling Terpstra, die alleen nog de onderscheiding tusschen dieren met een mannelijken en een vrouwelijken naam had. zooals den pauw en de pauwin. Dit is er volgens de door den ministerraad aanvaarde regeling uitgehaald en het is, naar de minister meent, slechts een verbetering. Het onderwijs zal de nieuwe spelling verder ingang moeten doen vinden. De minister verzekerde ons, dat hij maatregelen zal nemen om conse quente doorvoering te bewerkstelligen. Althans in het onderwijs zal het, naar hij meent, met de verschillende spellingen gedaan zijn En van het onderwijs uit zal de nieuwe spelling gaan deweg dan wel in de algemeenheid doordrin gen, dit komt met het opgroeiende geslacht vanzelf. Wat de regeering betreft b 1 ij f t het echter voorloopig bij het onderwijs. De nu schoolgaanden zouden wellicht eerst tot de partementsambtenaren enministers opge groeid moeten wezen, eer de nieuwe spelling ook naar de regeeringsstukken en de Staats courant overslaat. De dagbladen zouden aan de propaganda er voor zeer veel kunnen doen, maar de minister gaf toe, dat dit alleen mogelijk zou zijn bij een algemeen besluit van de Ned. Dagbladpers om in de nieuwe spelling te gaan schrijven, daar de een voor de ander het risico niet zal willen nemen in de nieuwe spelling te verschijnen en hiermede wellicht abonné's af te schrikken. Dit vond de minister zelf ook zeer begrijpelijk, Drie dames door den stroom meegesleurd. Eén van haar verdronken. Woensdagmiddag te circa 2 uur waren drie damesleidsters eener meisjes vereeniging bij het stille strand te Noord wijk aan het baden. Zij waagden zich te ver in zee met het noodlottig gevolg, dat zij door den stroom werden meegesleurd. Onmiddellijk werden alle reddingspogingen in het werk ge steld, waarbij men er in slaagde twee der da mes te redden. Bij de derde, de 30-jarige me vrouw H. K. uit Apeldoorn, bleken de levens geesten reeds geweken. Sterkere lijnzaadolie-uitvoer naar Engeland. In het Lagerhuis zijn weer vragen gesteld. In het Lagerhuis is. naar Reuter uit Lon den meldt, gewezen op de sterke toeneming in de op 31 Maart jl. geëindigde periode van vijf maanden, vergeleken bij hetzelfde tijd vak een jaar geleden, van den invoer in Groot-Brittannië van lijnzaadolie uit Neder land. Gevraagd werd, of de Britsche regeering in verband met den invloed op de Engelsche industrie van lijnzaadolie maatregelen zal ne men om tot een beperking van deze impor ten te komen. De parlementaire secretaris van het minis terie van Handel. Burgin, deelde mede. dat de stijging van den invoer uit Nederland hem bekend was. doch dat de import uit andere landen teruggeloopen is van 83 321 pond ster ling tot 5908 pond sterling in de beide ge noemde perioden. Eventueele voorstellen in zake een verhooging der invoerrechten op lijnzaadolie moeten in eerste instantie behan deld worden door de adviseerende commissie voor de douanerechten. DOODELIJK ONGELUK DOOR DE WARMTE Aan de Kon. Metaalwarenfabriek v.h. J. N Daalderop en Zonen te Tiel. heeft een doode lijk ongeval plaats gehad. De werkman P. v. B.. 24 jaar oud, kreeg, vermoedelijk door de warmte, een flauwte, waarbij hij in de stam perij met zijn hoofd op een pers viel en een ernstige hersenschudding en bloeduitstorting in de hersenen bekwam In hopeloozen toe stand is de ongelukkige naar het ziekenhuis Bethesda vervoerd, v/aar hi' kort daarna is overleden. Wat meer optimisme gerechtvaardigd. Het jaarverslag der Javasche Bank vangt aan met de opmerking, dat na drie Jaren van, door monetaire lapmiddelen in haar ddur ver lengde en in uitwerking verscherpte, crisis,, gedurende welke geen enkel afzonderlijk land zich aan de voortgaande daling van de wel vaart binnen eigen landsgrenzen kon onttrek ken, thans in de groote meerderheid d:er lan den de benedenwaartsche spiraalbeweging van het economisch leven eindelijk haar diep tepunt schijnt te hebben gevonden. Dit werd echter eerst bereikt, nadat de in economisch opzicht belangrijkste naties terugkeerden tel een 18de eeuwsche economische politiek, waarbij de toepassing van het juiste begin sel van vrijhandel vermoedelijk voor een reeks van jaren als programmapunt voor practische politiek naar den achtergrond is gedrongen. Niettemin is het bereiken van dit diepte punt van groote beteekenis. Voor het intre den van een economisch herstel toch is het eerst noodige. dat de economische verhoudin gen, hoewel op een laaggelegen stabilisatie- vlak. tot rust komen, omdat eerst daarmede een basis gevormd wordt voor het geleidelijk wederom ontspannen van die spiraal. Dat 1933 in bovenbedoeld opzicht belang rijke vorderingen bracht, mag dan ook een reden zijn om de toekomst met iets meer ver trouwen tegemoet te gaan dan tot dusverre gerechtvaardigd scheen. Verbetering in Ned.-Indic. Met betrekking tot Ned.-Indië constateert het verslag met voldoening dat gedurende de verslagperiode verschillende teekenen dui delijk wezen in de richting van een zich ver beterende situatie, al moet het begrip verbe tering in dit verband nog niet als een aandui ding van belahgrijk herstel, doch voorshands meer als een eindelijke stabilisatie van de economische verhoudingen worden opgevat Bedoelde teekenen betroffen zoowel de sfeer der exportcultures als die der inheem- sche huishouding en kunnen worden samen gevat als volgt: Verbetering van den Ned Indischen ruilvoet met het buitenland, hand having van het, voor deze crisisjaren nog steeds belangrijke, uitvoersaldo, hetwelk ge durende het eerste kwartaal van 1934 zelfs een niet-onbeteekenende vermeerdering aan toonde; een geleidelijke toeneming van de vervanging van den import door eigen pro ductie waar zulks economisch gerechtvaardigd is en door internationale ontwikkeling wordt geboden; het in vele streken meer en meer stabiliseeren der verhoudingen in de inheem- sche huishouding, o.a. blijkende uit den gang van zaken bij den pandhuisdienst en het volkscredietwezen; het tot stilstand komen van den sedert drie jaar zeer ver voortge schreden afbouw van prijzen, loonen, salaris sen en personeelsformaties in het particuliere bedrijfsleven. De voor 1932 nog slechts negatieve verbete ring van den ruilvoet voor Ned.-Indische exportproducten, ging in den loop van de verslagperiode over in een positieve, doordat de gewogen index van den uitvoer van einde 1932 tot en met Maart 1934 met 3 pet. steeg, terwijl de invoerindex nog met 10 pet. daalde. Ofschoon de prijsbeweging voor exportproduc ten nog zeer onregelmatig was, was de rela tieve belangrijkheid van de stijging voor rubber, tin en thee zoodanig, dat de gewogen export index een verhooging aantoonde. Copra toonde echter in 1933 weer een daling, zoodat voorshands deze zoo belangrijke bevolklngs- cnltuur vermoedelijk ook bij een eventueele opleving niet meer haar oude beteekenis als bestaansmiddel voor groote bevolkingsgroe pen zal herkrijgen. Het verslag memoreert, dat de kosten voor levensonderhoud voor Europeesche gezinnen andermaal een tastbare verlaging ondergin gen; evenals ten vorige jaren moet hierbij echter weer melding gemaakt worden van verzwaarde belastingen, die thans voor de verschillende bevolkingsgroepen wel het uiterst toelaatbare peil hebben bereikt. Exportoverschot. Ofschoon het exportoverschot in 1933 f 26.000.000 lager was dan in 1932. gedeeltelijk als gevolg van den lagen netto-gouduitvoer, kan het cijfer op zichzelf als zeer bevredigend worden gekwalificeerd. Eenzijdige handelsbeweging met Japan. Ofschoon de steeds verder voortschrijdende verdringing van vroegere leveranciers aan Ned.-Indic door Japan tot op groote hoogte een natuurlijk verschijnsel vormt, en de daarmee gepaard gaande sterke prijsdaling van bedoelde invoergoederen in het bijzonder voor de groote massa zonder twijfel een be lang van hooge orde vertegenwoordig*., valt toch niet te ontkennen, dat zich bij den stand van zaken welke thans is bereikt en ge let op de huidige stadium der handels politieke wereldverhoudingen, zich een aan tal factoren voordoet, welke het voor de naaste toekomst voorshands onmogelijk maakt deze ontwikkeling verder op haar be loop te laten. De reeds ten vorige jare gesignaleerde een zijdigheid der handelsbeweging tusschen Ned.-Indië en Japan is in dit verslagjaar nog verder toegenomen. Hoezeer ook de belangen van dit land met den laagst mogelijk ge- prijsden import zijn gediend, zoo blijft niet temin steeds de oude economische waarheid van kracht, dat import slechts met export kan worden betaald, zoodat in het huidige stadium van de allerwege toegepaste ruil- politiek de voor Ned.-Indië klemmende nood zaak tot handhaving van het bestaande en op export georiënteerde productie-apparaat met zich moet meebrengen, dat de Import in Ned.-Indië voorshands aan een bevordering van den erport wordt dienstbaar gemaakt. Ned.-Indië zal derhalve niet kunnen voort gaan met importeerlng op de bestaande schaal uit een enkel land. Indien het niet daartegenover in datzelfde land een grootere markt vindt voor zijn exportproducten. Krachtige positie. In het verslag wordt ten slotte gemeld, dat de positie der Javasche Bank krachtig bleef. De vermindering der credietbehoefte van het bedrijfsleven hier te lande had verderen voortgang. Het dividend is, naar wij reeds hebben ge meld, bepaald op 9 1/2% (v. j. 8 12%). De 22 schoolkinderen worden officiëel begroet. Door den Onderwijsraad van New-York. In een bestuursvergadering van den Onder wijsraad der stad New-York, die het toezicht heeft over 1.250.000 kinderen, 36.000 onder wijzers en leeraren, en 4000 beambten, werd de volgende motie aangenomen; Aangezien de Onderwijsraad der stad New- York bericht heeft ontvangen van het voor genomen bezoek van elf jongens en elf meis jes uit Nederland als vriendschapsboden uit „Oud-Amsterdam' aan „Nieuw-Amsterdam en aangezien wij het luisterrijke voorbeeld van vrede indachtig zijn, dat het Nederlandsche volk aan de geheele beschaafde wereld heeft getoond gedurende eeuwen, dat het geheel vrij van oorlog is geweest zoodat de vraagstukken van buitenlandsche vijanden, burgertwisten, overbewapening en oorlogsschulden geheel on dergeschikt zijn aan die edele idealen van vrede op aarde en in de menschen een wel behagen, die de oprechte hoop zijn van allen, die de menschheid waarlijk lief hebben; en aangezien wij eveneens het feit indachtig zijn. dat tot de schitterende schare van leidende Amerikaansche burgers, wier voorgeslacht een kostbaren band tusschen ons beider volken vormt, ook de leden van het luisterrijke ge slacht der Roosevelts President Theodore Roosevelt wees bij zijn leven dikwijls met trots op zijn Nederlandsche voorvaderen, even als thans zijn bloedverwant, de President der Ver. Staten. Franklin D Roosevelt worde daarom besloten dat de Onderwijsraad hierbij een welkom toeroept aan de twee en twintig jongens en meisjes van de Nederlandsche scho len en hen hartelijk uitnoodigt om een bui tengewone vergadering van den Onderwijsraad der stad New-York bij te wonen in de verga derzaal van den Onderwijsraad op Donder dag 19 Juli 1934 en worde verder besloten, dat een groot afschrift van deze besluiten zal wor den aangeboden aan de schoolkinderen uit Nederland als een herinnering aan hun bezoek en om uitdrukking te geven aan onze hoop. dat de volkeren van „Oud-Amsterdam'' en „Nieuw-Amsterdam" nog vele. vele Jaren hun vriendschappelijke betrekkingen mogen voort zetten, in het bijzonder door de gemeenschap pelijke belangstelling in de opvoeding van de kinderen over de geheele wereld. VIER CHAUFFEURS IN ARREST. Zij waren over de Duitsche grens gegaan. Dinsdag heeft een aantal chauffeurs uit Winschoten en omgeving, die geregeld de te- werkgestelden naar en van het werkverschaf fingsterrein te Jipsenhuizen vervoeren, een kort bezoek over de grens gebracht. Zij werden aangehouden en door de grenswachten gear resteerd. Hierbij bleek, dat een der chauffeurs in het bezit was van een exemplaar van het com munistisch dagblad ,X>e Tribune". Alle vier zijn naar een gevangenis te Papenburg over gebracht. LANGS DE STRAAT. Het Vliegje. Het meisje en de jongen wandelden in den 'vallenden avond en hingen tegen elkaar als een omgekeerde V. Van grooten afstand was 't daarom al duidelijk, dat zij bijzonder veel be lang in elkander stelden, meer dan bijv. de eigenaresse en eigenaar van resp. een kat en een hond waarvan deze gene gebeten heeft de hond de kat dan). De jongelieden keken diep in eikaars oogen en als niet af en toe trottoirhindernissen omzeild hadden moeten worden 'n lantaarnpaal, 'n boom, 'n fiets dan zou dit één onafgebroken oogen-blik ge weest zijn. Aan den linkerarm van het meisje hing de jongen. In haar rechter klemde ze een petie terig hondje, zoo'n nijdig keffertje, wiens kop te klein is voor zijn oogen, zoodat die er bul ten aan zitten. Alles was pais en vree en de Liefdegod kon op een volledig succes bogen. Totdat het vliegje kwam. Het naderde in onberekenbare cirkels en scherpe bochten, niet uitkijkend ais een spelend kind en kwam terecht in het rechteroog van het meisje, dat daarop heel normaal reageerde; het bleef staan, riep; „Oooohhü" sloot beide oogen en legde een vinger op het gevulde. „Wat hèjje?" vroeg de jongen angstig. ,,'n Vlieggie in me oog!" ..Laaskijke", zei de jongen bezorgd en ging vlak voor zijn gezellin staan. ..Nou moeje Je oog effe ope houe en niet alsmaar knippere!" Het meisje blééf knipperen en duwde tel kens de hand van den jongen weg. ..So kanniketnie!" kwam de jongen wat on geduldig. „Je moet een oogeblikkie stil kenne staan". Tuurlijk", zei het meisje en deed een stap achteruit. Vermoedelijk kneep ze hierbij het hondje wat hard. want plotseling begon dat heftig te keffen, uitbarstend en verschrikkend als een autohoorn vlak achter je. en de jongen schrok er zóó van. dat ie een krachtterm uitte en het hondje een tik op z'n kop gaf. De gevolgen van deze ietwat ondoordachte daad had hij geenszins bedoeld. Allereerst kefte het hondje, dat in de oogen van den jongen geworden was tot alleen een bek-op- pooten, in verdubbelde mate voort en ten tweede (en dit was het ergste) vatte het meis je vlam „Schei uit, akeligert! Om me hondje so te slaan! Arm beessie! Waar issie dan, me soe- temepoetie! Me lieve hoessedoesslc! Me hasse- cebassie! Hondebeul! Kèjje je hande niet thuis houe0 So'n weerloos wurm!" Met opgeheven hoofd schreed het meisje verontwaardigd heen. het hondje teeder om klemd. één hand tegen het oog met het vliegje. De jongen volgde haar bedremmeld, eerst od eenlgen afstan den pas op den hoek van de gracht was hij haar, ook figuurlijk, weer dicht genaderd. Daar althans mocht hij nog- eens probeeren het oog te bevrijden van het insectje. Want Liefde gaat ver uit boven aardsche be slommeringen. En vliegjes in het oog z U n lastig. - A. J. C. VL

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5