VOOR DE VROUW •J7K, VACANTIE. WEEKNIEUWS ABR. MEIJER DONDERDAG 12 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 EEN NIEUW MATERIAAL Dat wil zeggen aangezien er natuurlijk werkelijk zelden nieuws onder de zon is een nieuw materiaal voor ons, vrouwen. Het ma teriaal zelf is al heel lang „dagewesen". een zeer belangrijk, o, uiterst belangrijk! onder deel van het mannelijk toilet wordt ervan ge maakt, en het mag werkelijk bijna een won der heeten, dat de mode-voor vrouwen niet eerder op het idee is gekomen om het te ge bruiken. Het heeft namelijk alles voor, en wei nig tegen, en de vrouw, die zich er een jurk van laat maken, zal waarschijnlijk tot de con clusie komen, dat zij geen betere keus had kunnen doen: men kan het 's zomers dragen, men kan het 's winters dragen, het is niet al te dun en het is niet al te dik, het is niet licht en het is ook niet donker Ik zal u maar niet langer in spanning laten het materiaal, dat ik oy het oog heb is das- senzij. Inderdaad de zij, waar dat uiterst be langrijk onderdeel der mannenkleeding: de das, van wordt gemaakt, en dat tegenwoordig in alle mogelijke aardige patronen en kleu ren aan het stuk te krijgen is! Een buiten gewoon mooi vallende zij is het, soepel, niet al te dun, in prachtige warme kleuren ver krijgbaar ideaal materiaal voor dat soort van „gekleede" maar ook weer niet al te ge kleede jurk, dat we geen van allen ontberen kunnen, waarvoor we meestal en steeds weer opnieuw in het van ouds bekende donker blauwe of zwarte „zij dje" vervallen, dat inder daad ook charme en practisch nut heeft, maar waarvan we ook wel eens een afwisse ling willen. Het idee voor die afwisseling doen we u hierbij aan de hand is het niet werkelijk de moeite waard? W. T. EEN MOOIE TAAK VOOR DE VROUW. In vele gezinnen is er in de afgeloopen week weer vreugde geweest doordat de zoon of doch ter slaagde voor de middelbare school. Het is met een gevoel van trots dat de ouders dit nieuws vernamen en het kind zelf is blij dat de spanningstijd achter den rug is en ziet den langen vacantietijd dankbaar tegemoet Volop wordt er nu genoten en vol verwachting de nieuwe toekomst aanvaard. Maar hoe spoedig wordt al die blijdschap, als eenmaal de school weer begonnen is. omgezet in zorg. De couranten en tijdschriften hebben ons de laatsten tijd groote artikelen geleverd over "het feit. dat een groot aantal leerlingen, de middelbare school niet volgen kan. En natuur lijk wordt gezocht naar de oorzaak. Men vraagt: ..Gaat de school in de eischen te ver?" „Zijn de kinderen nog te jong? etc. In ..Gezin en School" vraagt een vader: „Wat kunnen ouders doen?' Een moeder antwoordt daarop, dat ouderhulp zeker heel gewenscht is en ik geloof dat daar een mooie, maar moeilijke taak voor de vrouw ligt. Natuurlijk wil ik daar niet mee zeggen dat ik de vaders uitschakel, maar in den regel hebben de vaders geen tijd en geduld genoeg en kennen de moe ders beter de eigenaardigheden van hare kinderen zelf heb ik zooveel goede resultaten bereikt door kinderen te helpen maar het prettigst vond ik. dat ik het ook mijn eigen kinderen kon doen. Als ze naar de middelbare school gaan. dan is dat voor de meeste kinde ren een enorm groote overgang. Wij ouder* doen goed met hen mee te leven, or.s degelijk op de hooete te stellen van hun werk en hen. w^ar moeilijkheden zich voordoen te helpen Wii moeten niet eer*t eens afwachten hoe „bef eer=tp rapoort wordt" reen. we moeten dade lijk bii 't beein meewerken Die eerste maan den zijn vaak de moeilijkste; de kinderen staan zoo vreemd teeenover de nieuwe moei lijke vakken Mi in ervaring is dat ze juist die ecste maanden huln noodig hebben, later willen ze vaak zelf niet meer Laat iedere moeder die ru zoo trotrch «s dat haar kind met Pent. r>aar de MS. east zmh afvragen wat, zSi Vori om hs»' k'"d fo ve'-prhten bii het huiswerk kan bii he+ kind de lust tot werken opwekken en versterken. Zeg niet, „het moet zelfstandig leeren werken", niet op een ander bouwen". Het is in den regel nog maar een 12-jarig kind: moeten we daarvan al zoo veel zelfstandigheid verwachten? Hoeveel volwassenen ontbreekt het nog daaraan. Ik geloof dat die eisch te stellen, wat zwaar is voor het jonge kind. Werkelijk de taak is niet gemakkelijk maar dankbaarheid en voldoening zullen we oogsten als we onze kinderen steur, geven bij het maken van het huiswerk. Uit ervaring weet ik dat dan soms zitten blijven voorkomen kan worden en de kinderen met meer opgewektheid hun taak aanvaarden. EEN MOEDER. ICe j keneefi e'meri Omelette met groene kruiden (4 personen): 6 eieren. 6 eetlepels melk, wat peper en zout 1 eetlepel gehakte groene kruiden tb.v. peter selie, dragon, kervel), 30 gr. boter. Klop de eieren met de gehakte kruiden, de melk, het zout en de peper, giet het mengsel in de koekepan, waarin de boter lichtbruin is geworden, prik er voortdurend met een vork in om te zorgen dat de omelette niet vastkleeft, vouw ze, als de onderkant lichtbruin is, in drieën en leg ze op een verwarmden schotel. Bloemkool-pastei (4 personen): 1 groote bloemkool, 125 gr. bloem, 125 gr. boter, 4 eieren, wat zout. 4 d L melk. Maak de bloemkool schoon, verdeel ze in nette stukjes en kook die in water met zout bijna gaar; laat ze op een vergiet uitlekken. Verwarm voor het deeg de boter met de bloem, voeg er in kleine scheutjes langzamerhand de melk bij en blijf roeren tot alles samen een stijf deeg heeft gevormd. Roer de eieren er één voor één door en tevens wat zout. Leg de bloemkoolstukjes als een dikke laag in een diepe, met boter besmeerde vuurvaste schotel, spreid er het deeg over en zet de schotel 3 4 uur in een vrij warmen oven, tot het deeg gaar, lichtbruin en mooi opgeblazen is. Presenteer dit gerecht als tusschenschotel en geef er ge welde boter bij. Vruchtengelei met vanillevla (4 personen) 1 pond bessen, 2 ons frambozen. 2 ons suiker. 12 gr. witte gelatine; 4 d.L. melk, 1 4 stokje vanille, 30 gr. suiker, 2 eieren, 10 gr. maizena. 1 ons zachte biskwies. Ris en wasch de bessen, maak de frambozen schoon en verwarm de vruchten samen, tot zij zich gemakkelijk laten fijndrukken. Wrijf ze door een haren zeef, los in de puree de in wat koud water geweekte gelatine op, voeg er de suiker bij en laat het mengsel bekoelen. Be reid intusschen de vanillevla door de melk met de vanille aan den kook te brengen, er flink roerende de maizena in te gieten, die met de eieren en de suiker is aangemengd en met wat van de warme vloeistof eerst is ver dund. Laat de vla even doorkoken en daarna afkoelen, ervoor zorgend, dat zich geen vlies aan de oppervlakte vertoont. Leg in een diepe glazen schaal de biskwies, giet hierover de nog dunne gelei, en bedek alles, wanneer de gelei stijf geworden is, met de koude vanillevla. C. F. KLEEDING VOOR DE VACANTIE. Onverschillig waar ze naar toe gaat in haar vacantie: naar bosch of zee of strand, het garderobevraagstuk is voor elke vrouw het belangrijkst. Van de juiste kleeding hangt in dc eerste plaats af, of ze na afloop kan zeg gen, dat haar vacantie geslaagd was of niet. We zullen u daarom eenige aanwijzingen geven voor dit gewichtige probleem. De meeste menschen zijn geneigd om te vin den, dat hun manier van vacantievieren eigenlijk de eenige juiste is, niet uit eigenwijs heid of betweterij, maar wie plezier heeft ge had, meent dat een ander op diezelfde ma nier evenveel genoegen zal hebben, en daar om wordt het aan een ander graag gegund, dat groote genoegen. Voor dien ander is dat plezier echter niet zoo groot, zij vindt in heel andere dingen haar liefhebberij, en over en weer begrijpt men elkanders smaak niet. Iemand, die een druk gen geagiteerd leven leidde in een kleine plaats kon zich niets heerlijkers voorstellen dan een achteraf plaatsje waar zij het grootste deel van haar vacantie doorbracht en dan voor de laatste paar dagen in een groote stad, waar ze het heerlijke gevoel had: al dat haastige gedoe gaat mij gelukkig niet aan, ik kijk er alleen maar naar. De een zoekt de bosschen op, een ander de zee, en een derde de weilanden, over derge lijke dingen valt nu eenmaal niet te twisten. Maar het komische is, dat al die verschil lende soorten van menschen zich niet kunnen voorstellen, dat de andere plezier heeft ge had en dat hij zelfs geneigd is er een klein beetje meewarig over te doen. Mijn buurvrouw gaat met de kinderen naar de bosschen; zij huldigt de stelling breng uw vacantie door in eigen land, zij heeft een heerlijk plekje ontdekt is er al meer ge weest, en de kinderen juichten toen zij hoor den, dat dit zelfde heerlijke oord weer op het programma stond. Haar vriendin gaat een groote reis maken met haar gezin en zij wil die andere, die zich verheugt op haar Hollandsche bosschen, nu maar beklagen, omdat haar vacantie zoo saai zal zijn. Zooiets is dwaasheid: iemand die zich op een vacantie verheugt, is nooit te beklagen, ook al lijkt ons plezier ervan maar zeer matig. Waar de eene zich thuis gevoelt, is de andere in het geheel niet op haar plaats: me vrouw A moet een luxe hotel bewonen om plezier te hebben, mevrouw B. griezelt al bij het idee alleen en vindt een tent of een klein zomerhuisje waarin alles zoo primitief moge lijk gaat, veel en veel aanlokkelijker. Iemand beweerde eens in het best geoutil leerde hotel van heel Europa gelogeerd te heb ben wat tenslotte ook nog zeer twijfel achtig is, want wie zal dat uitmaken, wan neer zij ze niet allemaal geprobeerd heeft, wat natuurlijk ondoenlijk is. Maar degene aan wie ze het vertelde, kreeg een rilling bij het denkbeeld van zoo'n schitterend geoliede organisatie waar blijven de onverwachte mogelijkheden op die manier, overwoog zij. Zoo gaat het met alle vacantie-genoegens de leeftijd speelt een belangrijke, rol bij de neigingen van de menschen, de financiën doen er natuurlijk ook heel wat bij. maar het meest van alles liggen de verschillen in de karakters der vacantiegangers. Komt er daarom iemand op uw pad. die een verhaal doet over een voorgenomen vacantie in een oord, en op een manier, die u niet zou aanlokken, zeg dat dan niet dadelijk, probeer haar niet uw meening op te dringen, maar probeer u te verplaatsen in die liefhebberijen van de anderen, misschien is het dan mogelijk, dat u het genot van haar vacantie tenslotte ook voor de uwe aanlokkelijk gaa' vinden. E. E. J.—P. Op de boot. Het is tegenwoordig zeer in trek, om met een grooten oceaanstoomer zoogenaamde toe ristenreisjes te maken. De meeste tijd wordt aan dek doorgebracht; voor ons vrouwen wil dat zeggen: veel eenvoudige linnen of katoe nen jurkjes, die gemakkelijk en luchtig zit ten; verder een wollen zeilpantalon, wit of donkerblauw. Neem geen andere kleuren, die zijn niet beschaafd. De officieren dragen im mers ook witte en donkerblauwe uniformen! Daarbij hoort dan een kwiek horizontaal ge streept jumpertje. Maarvergeet niet, dat deze dracht alleen is voor jonge sportieve fi guurtjes. De meer gezette zusters onder ons doen beter er zich niet aan te wagen en zich bij japonnen te houden. Verder een kameelha ren jas, die lekker warm zit op winderige dagen; en een wit- of beigekleurig linnen tail- leurscostuumpje om „den wal op te gaan". En dan het voornaamste: veel avondjurken. Voor het diner kleedt iedereen zich aan boord met de uiterste zorg en de avonden worden meest al doorgebracht met dans en bridge. En geen enkele vrouw zal het prettig vinden lederen avond in hetzelfde gewaad te verschijnen. Een badpak en een keurige badmantel zijn ook on ontbeerlijk, daar de meestè groote oceaah- stoomers zwembaden aan dek hebben. Aan het strand. Nu de kleeding voor strand en duin. In de eerste plaats een of twee badpakken. Waarom twee badpakken, zult u vragen. Omdat het verkieslijk is na het zwemmen een droog cos- tuum aan te doen en daar dan een zonnebad in te nemen. Verder natuurlijk een badman tel, een strandjurk met dichtknoopbaren rok en bijpassend kort broekje of een pyjama; wat katoenen jurkjes en een paar avondja ponnen, Net zoo min als op de boot hebben we hier middag jurken noodig. In het bosch. Tenslotte voor het bosch: een of twee cre tonnen jurkjes met diep uitgesneden rug- décolleté's en bijpassende hoeden om in den ochtend te dragen. Voor de thee met de on afscheidelijk er aan verbonden partij bridge hebben we echter elegante middag jurken noodig. Avondjurken zijn niet bepaald noo dig; wil men beslist niet zonder dan kan men er desnoods een meenemen. We hebben nu de voornaamste dingen be sproken. De persoonlijkheid der vrouw zelf be slist wat ze nog meer mee wil nemen en wat niet. In ieder geval weet u nu ongeveer wat u noodig hebt. GROOTE HOUTSTRAAT 16 Onze ZOMER EN S PO RT J U R K E N voor dames worden voor extra lage prijzen opge ruimd Ze zijn alle van dit seizoen en dus trisch en lleurig. Een aardig wasch- baar japonnetje op de reis verdubbelt uw genoegen. Ook nog enkele dames, heeren en kinder POLO SHIRTS voor halve prijzen. (Adv. Ingez. Med.) Al jaren lang heeft Robbie ze achter het vensterglas zien staan, de kunstig opgemaak te slaatjes, een gele saus over hoopjes onge kende heerlijkheden, wat roode tomaat, wat groene sla en augurk er om heen. En nooit is Robbie het restaurant in mogen gaan om eens van die heerlijkheden te proeven. En nu nu is het hem beloofd! Hij zal eindelijk op een bordje het heerlijks voor zich krijgen en hij zal weten hoe het smaakt. Robbie's oogen stralen als hij op weg is naar de vervulling van dezen hartewensch. Want het is heuscK' 'niet 'alleen zijn. maag die ver langt, Hij wil wéten wat het. is, hoe het smaakt, hoe het zijn zal dat heel „bijzon dere eten" voor zich te hebben. Robbie is nieuwsgierig, hij gaat iets nieuws beleven. Als hij dan eindelijk zit aan het tafeltje in de roerige zaal kan hij bijna niet wachten tot de juffrouw komt. En als ze komt bestudeert hij haar gezicht, hoe ze wel kijken zal als „het" voor hem besteld wordt. Nu geen ijs en geen taartje, maar „het". De Juffrouw neemt de bestelling vlug aan, ze mompelt 't even na, trekt het kleedje recht en zet een olie- en azijnstel op tafel. Robbie begrijpt dat dat voor hem is, olie en azijn hoo ren bij sla. Er is ook zout en peper bij. Hij weerstaat de verleiding eens even aan de pe per te ruiken om te onderzoeken of je er werkelijk direct van niesen gaat. Hij kijkt uit naar het beloofde lekkers. Dan komt het. dan is het groote oogenblik aangebroken, dat het heusch voor hem staat. Hij bekijkt 't aan alle kanten, wat zou dit zijn en v/at dat? „Proef nu eens, Robbie". Hij aarzelt. „Misschien lust ik het niet" zegt hij. „Is 't zuur?" „Proef nu maar". Robbie neemt een heel klein hapje, dan een wat grooter. „Lekker?" Hij knikt ja. „Ja, wel lekker". Hij eet zwijgend verder. Het laatste hapje laat hij staan. „Ik word er een beetje naar van", zegt hij. ,,'t Is nogal veel". Hij zit stil wat rond te kijken. Maar dan komt er muziek. En Robbie vergeet het slaatje en het beetje onaangename gevoel in zijn maag. Hij vindt de muziek prachtig, moet de namen van alle instrumenten weten, is één en al be langstelling. Bij 't weggaan informeert hij wat er in die gele glaasjes zou zitten. „Iets van ijs", denkt hij. „Een volgenden keer" beloof ik. En dat wordt dan een nieuw verlangen. Toch is Robbie zijn slaatje niet heelemaal vergeten. Hij heeft er over gefilosofeerd. ,,'t Is net als met een cadeautje", zegt hij, ,,'t is veel fijner om er naar te verlangen dan als je het hebt". Robbie heeft blijkbaar teruggedacht aan verjaardagen en Sint Nlcolaasfeesten Hoe groot was dan de voorpret, hoe spannend ook nog als het pakje in papier met touwtje er om voor je lag. Maar als je het dan eenmaal had, al was het ook nog zoo mooi of nog zoo lek ker aan was het allerprettigste toch voorbij „Maar als ik nou eens iets verschrikkelijk moois krijg", zegt Robbie „dan zal ik zóó blij zijnEn hij gelooft dat hij het toppunt van geluk zal bereiken als hij eenmaal zal mogen ontdekken wat er in het gele glaasje zit. En zoo zal Robbie voortleven en zoo leven we allen voort. Van verlangen naar ver langen. En nooit zijn de slaatjes en cadeautjes zoo lekker en zoo mooi als we ons droomden. We verlangen naar het bijzondere, naar dat wat we niet kennen. Naar iets. ..verschrikke lijk moois", zooals Robbie zegt. Eu van dat verlangen leven we BEP OTTEN ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. De kleintjes kunnen in de vacantie zooveel kleertjes gebruiken, dat het r.iets geen ov.-r- daad is. zoo'n paar van die frissche dingetjes te maken. Ze kunnen best lederen dag een schoon aankrijgen; het wasschen van de kleur-echte katoentjes is voor Moeder slechts een oogenblik werk. No. 330: eenvoudig jurkje van vroolijk ge- 331 bloemd katoen. De garneering bestaat uit een ruche langs kraag en onderkant, van hetzülde materiaal. Benooaigd: 2.25 Meter katoen No. 331: speelpakje van wasch-echt creton ne voor kleine meisjes. De garneering be*iaat uit een effen ceintuurtje en effen biesjes op de mouwen. Benoodlgd materiaal: 2.25 Meter cretonne en 10 c.M. effen stof. Beide patroontjes zijn tegen den prijs van 0.38 ets. per stuk te verkrijgen bij d? .Afdee- ling Knippatronen" van de Uitgeversmaat schappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Am sterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel in postzegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een der patroontjes niet al leen het verlangde nummer: nr. ar tevens do gewenschte maat. d w z boven-, heup-, taille wijdte enz. benevens den leeftijd van het meis je. voor wie het patroontje bestemd is, op to geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opsturing. OM ZELF TE MAKEN! EEN SPELDENKUSSEN VOOR DE TOILETTAFEL. Een vrouw zou geen vrouw zijn. als ze niet hield van luxe. we zouden bijna zeggen overbodige voorwerpjes. En als ze dan nog deze voorwerpjes zelf kan maken Enfin, U begrijpt het natuurlijk al, Me vrouw! We gaan namelijk zoo'n luxe din getje, geheel voor ons eigen gebruik, zelf maken. En wel een speldenkussen voor de toilettafel. Het hierbij afgebeelde is van witte organ die op een fond van rose satijn. Van het laatste materiaal knippen we twee ronde stukken met een middellijn van 12 centimeter. Deze stikt men op elkaar; maar men moet er zorg voor dragen, dat cr een kleine opening blijft bestaan voor het opvul len. De vulling bestaat uit watten, kapok of zaagsel. Is dit gebeurd, dan knippen we een rond stuk organdie van dezelfde grootte en borduren het on met rozetakjes. De afbeelding toont U duidelijk de wiize van werken. We ge bruiken voor het borduren kleur-echt garen en wel drie nuances, rose en twee tinten groen. Juls deze nuances geven het geheel zoo iets aardigs. Is men klaar met dit werkje, dan rimpelt men smalle valenclennekant heel Hintte* in en zet vier rijen ervan om het middenstukje. Dit naait men op het kussentje van satijn. Dit kussentje kan men zoowel van wit. rose of geel maken en vindt ge het borduren te veel werk. we!, dan zal nlnmand er bezwaar tegen maker, dat ge een gewerkt stukje or gandie neemt en het er met ingerimpe'.d taf- lint afzet. Vergeet niet om bovenaan het kussen een groote strik te naaien, zoodat we het voor werpje op de er voor bestemde plaats op kun nen hangen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7