DE FLORA IN HET CEULDAL Dit zal U helpen! De uitvoer van boter en kaas naar Ned. Indië. DINSDAG 17 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Voor den Kantonrechter. Knoeierij met margarine. Een grossier uit Leiden was ten laste gelegd, dat hij margarine had verkocht, welke niet voldeed aan de eischen bij de crisiszuivelwet gesteld. Hij was reeds door den kantonrech ter te Leiden veroordeeld, maar toen bleek, dat hij ook buiten Leiden leverde, werd een pakje margarine van hem afkomstig bij een winkelier in Haarlemmermeer in beslag geno men, weike margarine ook weer niet aan de ge stelde eischen voldeed, vandaar de vervol ging. Verdachte was bij gemachtigde verschenen, die beweerde, dat de grossier niet vervolgd had moeten worden, want hij was het slachtoffer van den fabrikant geworden, waartegenover de kantonrechter opmerkte, dat hij dan dien fabrikant had moeten noemen en niet zeggen, zooals hij gedaan heeft, dat hij de margarine van een onbekende had gekocht. Verdachte was reeds eerder veroordeeld voor het verkoopen van ondeugdelijke marga rine. hem geleverd door de .Margarine In dustrie" te Epe, welke voor knoeierij is uitge sloten. Nu heeft verdachte van een anderen leveran cier margarine betrokken en deze deugt weer niet, wat te denken geeft. De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte een maand hechtenis met het oog op de veroordeelingen, kort geleden uitgesproken. De verdediger betoogde, dat als de grossier pakjes margarine ontvangt, behoorlijk verpakt en van de vereischte merken voorzien, van hun toch niet geëischt kan worden, dat hij de waar laat onderzoeken en daarom vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. De kantonrech ter was niet overtuigd van verdachtes on schuld; hij wilde echter nog geen hechtenis op leggen, maar gaf f 150 boete. Werkverschaffing aan blinden. Meermalen is reeds van de zijde der politie gewaarschuwd tegen personen, die het mede lijden, dat men in het algemeen met- blinden heeft, ten eigen bate exploiteeren. Onder het motto van hulp en werkverschaffing aan blin den worden dan borstels en dergelijke artike len te koop aangeboden en het heet dan. dat al die goederen door blinden zijn vervaardigd. Ook gaat men wel met inteekenlijsten rond, al les ten behoeve zoo het heet, van die werk verschaffing. In Aalsmeer liep er ook een langs de hui zijn, en hij toonde een boek, waarin stond: N. N. f 0.50, J. P. f 1 en dergelijke, zulks ten be wijze, dat verschillende personen geld had den geofferd. Tevens bood hij dan bonnen te koop aan. welke men bij voldoend aantal kon inruilen tegen borstelwerk. De secretaris der gemeente bij wien de colporteur zich ook ver voegde, beschouwde dit als een collecte en waarschuwde de politie, omdat hij wist, dat de colporteur of degene voor wien hij werkte, geen vergunning van B. en W. had. De col porteur stond heden terecht en had als ge tuige a décharge een persoon meegebracht, die zich voorstelde als koopman en degene was die onder den weidschen titel van: „Werkverschaffing aan blinden", handel dreef in borstels en dergelijke. Hij beweerde, dat al die goederen door blin den werden vervaardigd, maar toen de amb tenaar hem vroeg de namen van die werk lieden te noemen, bleef hij eerst geheel het antwoord schuldig en kwam hij later schoor voetend met één naam aandragen. Wel bleek, dat hij zelf en zijn colporteur, die meer geïnteresseerd was bij de zaak dan een colporteur gewoonlijk is, in de eerste plaats een bestaan in het handeltje vonden en de colporteur had de zaak ook aan den juridischen kant bekeken, want hij kwam met een arrest van den Hoogen Raad aan dragen, waarmee hij wilde bewijzen dat, wat hij deed, niet strafbaar was, want hij ver kocht, zei hij, gedrukte stukken, die een zekere waarde vertegenwoordigden. Hij be wees er echter in de eerste plaats mee, dat zij met den bonnenverkoop naar een middel hadden gezocht om de geldinzameling te ca- moufleeren, want een gewoon koopman be hoeft zijn handel niet te verdedigen met een beroep op den Hoogen Raad. De ambtenaar van het openbaar ministerie was dan ook van oordeel, dat hier een over treding was van de politieverordening van Aalsmeer, dat collecteeren zonder vergunning verbiedt en vorderde f 25 boete, terwijl hij den gemeente-secretaris verzocht tegen der gelijke personen in zijn gemeente te waar schuwen. Hij wees er op, dat het politierapport uit Amsterdam waar de z.g. werkverschaffing gevestigd was ongunstig luidde. De kantonrechter wees den eisch toe. Ds. H. E. BEKER NAAR ARNHEM? Ds. H. E. Beker, die van 1926 af bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem werkzaam is geweest, is benoemd tot predikant-directeur van het Diaconessenhuis te Arnhem. Ds. Beker kon ons nog niet mededeelen, of hij deze benoeming zal aannemen. NUT EN SPORT. De Haarlemsche Pluimvee- en Konijnen- fokkersvereeniging „Nut en Sport" heeft met haar leden van de reisclub een reisje ge maakt naar Apeldoorn. Het gezelschap ver trok per touringcar te zeven uur van de Groote Markt; van daar ging het naar Hilversum en Apeldoorn, waar men zich vermaakte in den Julianatoren. De terugtocht ging via Utrecht naar Haarlem, waar het gezelschap te half elf arriveerde. PERSONALLY. Aan het Nutsseminarium voor paedagogiek te Amsterdam is geslaagd vor de akte paedago giek A de heer M. Vastenhouw te Haarlem. DR. C. F. STORK ZEER ERNSTIG ONGESTELD. De directeur van de machinefabriek Stork te Hengelo, dr. ir C. F. Stork, is dezer dagen tijdens zijn werkzaamheden plotseling onge steld geworden. De ziekte heeft een ongunstige wending genomen en de toestand van den heer Stork is thans zeer critiek. TOONKUNST. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen L.O is voor het theoretisch gedeelte geslaagd Mejuffrouw Julia Waiboer te Haarlem, leer linge der Toonkunstmuziekschool alhier. EXAMENS. Hoogere Burgerschool A met 5-j. c. (Zijlvest 25 A) Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de le klasse der Hoogere Burgerschool A te Haarlem; J. Anthoni, Th. Bergman, Gertrude M. Beuk- hof, E. J. de Boer, W. Boon, E. Bosschart, R. Braaksma, J. M. Brandenburg. E J. Brian, H. J. Cassé, H. G. Daams. J. Diel, C. L. van Donse laar, J. A. Ebeli, J. W. Engelsma, Rle Groene- veld, H. J. van Gulik, D. J. de Haan. Adele de Haas, W. C. Hartman. J. H ten Have. T van den Heuvel. C. van Hoewijk, J. J. Hogeland, H. A. Hoogland. J M W. Hos, J. A. Husslage. P. H. de Jong, G. Jongert, S. de Kadt. Ada Chr. Kat. Johanna P. Koeyers. H Kolk, F. W. Koster. W. A. N. Kruyt, J. Lakerveld, Anna P. Langhorst. F. Libbenga, R. L. Lieve, Gerdina A. Lindeman, Geertruida E. van Loov. Willy van Manen. Kitty Meeuwig, J. H. Menke. M. I. Meyer, Wiihelmina J Out. G. J. Pierlot, W. van der Plaat, L A Póstma, J. G. Quee, P. Roos, Liene M. Rosenberg, J. D. van Schagen, J. G. E. Schoo, J. W. Schutte, P. Slagter, A C F. Smit, H. S. Stern. B. E. Sternfeld, W. Val- star, C. P. H. Verbeek, Baukje Visser. E. Vogel, M. J. Vollenga. J. de Vries. D. van der Want, J. M. van de Water. N. Wartena, M. Wester - hoff, H. Westerwijk Bosdijk. Anna Zanen, H. van der Zee. W. van der Zwam. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de 2e klasseHillegien L. Bode. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de 4e klasse: A. H. Beels van Heemstede. OVERGANGSEXAMENS „DA COSTA- KWEEKSCHOOL". Bevorderd van klas 1 der vierjarige kweek school tot klas 1 der driejarige school: Arie van Arkel, Ida Baas, Zinus v. d. Berg. Dirk de Best, Corry Bremer, Nelie Brons. Jo Bulten, Tine van Daalen, Corry Engelgeer, Corry Galle, Nico Groen, Jan Groot, Gerard van der Heyden, Coby Hopman, Mies v. d. Horst, Annie Jongejan, Isaak de Kok. Thea Korvinus, Ber- tus Lotman, Mar v. d. Meer, Jenny Noordam. Piet Pals, Marga v. Ravenswaay, Pop v. Ra- venswaay. Klara v. d. Velde, Lina Ziens. Niet bevorderd drie leerlingen. Bevorderd tot klas 2 der driejarige Kweek school: Henk Bijster. Emmy van Dalen. Bertha Eger, Annie Engels, Ben Foeken, Clara Glaser. Louis de Graaf, Arie Groenendijk, Henk de Heus, Corry Homburg, Geurt Jansen, Rie de Kan, Jan Kroon, Mien Sandijck, Henny Sme- lik. Jetty Stierman. Arie Tolenaars, Jos v. d Veen, Sijmen Visser, Anke Voerman, Thea Wierda, Kees Wille, Jaap Windig. Niet bevor derd zes leerlingen. Bevorderd tot klas 3 der driejarige Kweek school: Rie Boelhouwer. Anneke Boonstra, Nel Bruyn, Piet van Dalen, Alie van Daalen, Jan den Duik, Rie Duys, Gerry van Eek, Hans Floor, Ada Frekenhorst, Arie de Graaf, Teun de Jong, Jo Joor, Rie van Karsbergen, Wim v. d. Meulen, Anton de Munnik, Griet v. d. Ploeg, Jelle van Popta, Froukje van Riezen, Betsy Roosma, Beb Schilpzand. Niet bevorderd vijf leerlingen. HAARLEMSCH TRAM- EN LEIDSCH HARMONIECORPS. De besturen der beide muziekvereenigingen van de N. Z. H. T. M. schrijven ons: Aangezien beide corpsen van de N. Z, H. T. M., besloten hebben, gecombineerd te gaan concerteeren om bij een gunstig resultaat tot een fusie over te gaan werd deel genomen aan het concours uitgeschreven door de Ver een. „Ons Genoegen", te Zutphaas. Om een juiste beoordeeling van de jury te mogen vernemen, werd buiten alle afdee- Iingen ingeschreven. Aan het corps werd een le prijs toegekend, met 333 punten (minimum 300) In de 2e af- deeling in den marschwedstrijd een l'e prijs met 36 punten (minimum 30.) Op 1 September a.s, zal een herhaling volgen te Halfweg, van de Vereen. „Eensgezindheid". Wanneer spieren cesp»nnen en verwrongen zijn door de pijn, wri|f dan de stijfheid en de pijn weg met Absorbine Jr. Het dringt diep in de spieren en direct voelt U de weldadige warmte, die het bloed doet stroomen naar de pnnlijke Blekken. Onzuiverheden, die zich verzameld heb ben, worden weggevoerd en weg is de pijn! Absorbine Jr. is een verzachtend smeersel, dat gebruikt wordt door trainers en athleten voor pijnlijke en overwerkte spieren. Het is tevens een sterk werkend antisepticum voor huidinfecties. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company. Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dn blad. ABSORBINE. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. PARKEEREN IN DE STAD. Geachte Redactie, Zaterdagmiddag ongeveer half vier moest ik zijn aan een adres, gelegen aan de Ged. Oude Gracht tusschen Drossestraat en Zuiderstraat. Ik parkeerde mijn auto, zooals gewoonlijk, tusschen de boomen. Een agent van politie zei mij dat dit niet meer toegestaan was en dat ik mijn auto naar de parkeerplaats moest brengen. Nu moet ik op dit adres dagelijks eenige malen voor zeer korten tijd zijn, waar door deze maatregel een dagelijksche belas ting van 30 a 40 cent beteekent. Even later door de Groote Houtstraat ko mend, zag ik daar een onafgebroken rij auto's geparkeerd van het Verwulft af tot aan de Paarlaarsteeg, waardoor het verkeer op de bekende wijze belemmerd werd. Dit als gevolg van het feit dat men wel zijn auto overal mag parkeeren, indien men in een winkel moet zijn. Doch persoonlijk heb ik geconstateerd dat auto's hier een uur en langer geparkeerd staan. Men kan dus een auto in de drukste straten plaatsen voor een winkel en dan rustig de stad ingaan, door b.v. den winkel vóór in en aohter uit te gaan. Ik weet dat dit parkeeren geoorloofd is om de winkeliers ter wille te zijn. wat echter dwaasheid is, daar in geen enkele groote stad in de drukke winkelstraten geparkeerd mag worden. Maar ook andere menschen hebben zaken te doen al is het dan niet in winkels. Een al gemeen parkeerverbod is goed. maar dan in de eerste plaats voor de drukke winkelstraten. Zooals het nu is, wordt Haarlem's verkeer er belachelijk door gemaakt. Hoogachtend, B. H. Wij gaven bovenstaande regelen ter inzage aan den Commissaris van Politie, den heer E. II. Tencklnck. Deze verklaarde ons, dat op de heele Ged. Oudegracht het parkeeren gra tis kan geschieden, van Verwulft tot aan de Jacob ij nestraat. Wat het parkeeren in de winkelstraten be treft. de laatste weken heeft de politie scherp toegezien, dat daarvan geen misbruik wordt gemaakt. Algeheel verbod daar zou den win kelstand echter groot nadeel berokkenen. Op 5 Juni 1934 werd bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet in gediend tot aanvulling der Indische Tariefwet en tot wijziging van het tarief van invoerrech ten in Ned.-Indië. Dit ontwerp kan voor on zen boteruitvoer naar Ned.-Indië van belang zijn. Aan het einde van het vorige jaar werd met angst en beven kennis genomen van de belangrijke tariefsverhoogingen voor kaas en boter, voor zoover deze producten in vrieska- mer worden aangevoerd en wat de kaas be treft, voor zoover deze valt onder de groep ..dessertkaas". De aanhangige wijziging der Tariefwet be- teekende toen een verhooging van het invoer recht met 8 procent, van 12 op 20 procent Wanneer men daarbij rekening houdt met den voorgenomen toeslag van 50 procent op het invoerrecht, dan was het aspect allerminst rooskleurig. Geldnood was de drijfveer voor het treffen van deze maatregelen. In de eer ste plaats zouden daarbij de weelde-artikelen getroffen moeten worden. Reeds in dien tijd werd o.m. door den FN.Z de officieele en re presentatieve zuivelorganisatie in ons land. gewezen op het onjuiste criterium voor de tarief berekening voor boter en kaas in het voorgestelde douane-tariefontwerp. De maat staf gold van het zich „in vrieskamer" bevin den. De Zuivelbond betoogde dat deze vervoer- vorm niet als maatstaf mocht dienen voor de artikelen boter en kaas, al was deze maatstaf voor andere artikelen dikwijls we! als de juiste te beschouwen. En waarom? Onze kaas. welke uit ons land naar onze overzeesche ge westen wordt gezonden, gaat of in vrieskarrer. óf in blik dan wel In blaas. Geschiedt het ver voer in blik of in blaas, dan moet de kaas min of meer belegen, hard zijn. Teneinde dit hard worden als het ware te bevorderen laat men de kaas een biizondere stookproef ondergaan De houdbaarheid wordt daardoor verhoogd en de export op de tropische en subtropische streken vergemakkelijkt. De technische ver beteringen op het gebied der koeltechniek hebber, den uitvoer van Jonge kaas mogelijk gemaakt. Deze z.g. consumptiekaas, in tegen stelling met de kunstmatig bewerkte étuvé- kaas. heeft, een vrij zachte korst, ls van bin nen tamelijk zacht en vormt op het oogenblik een der meest gangbare types. Deze zachte kaas is daarbij goedkooper dan de harde kaas Het eenige bezwaar ls wel. dat deze Jonge kaas niet te lang ln pakhuis of wmkel mag blijven liggen, anders gaat de kwaliteit achteruit. Toch doet de harde kaas het in Indië nog beter dan de jonge. Dat komt omdat laatst genoemde soort in vrieskamer aangevoerd moet worden. Hoewel dus de jonge kaas op zich zelf en de daarvoor in gebruik zijnde ver pakking goedkooper zijn, dan de In blik of in blaas aangevoerde kaas. is de Jonge kaas in Indië toch nog iets duurder dan de oude. Als men evenwel de meest gangbare soorten voor den uitvoer nog eens extra zou gaan tref fen. dan wordt daarmede allereerst de expor teur van het desbetreffende artikel gedu peerd. maar daarnaast zal men hen niet ani- meeren, die zich geroepen voelen, onze koel installaties te verbeteren. De Zuivelbond heeft er dan ook krachtig op aangedrongen om de afzonderlijke belasting van het vrleskamer- product te doen vervallen. Het op 5 Juni Ingediende wetsontwerp be vat een gewijzigde omschrijving var. het be grip „dessertkaas". Tot nu toe valt daaronder alle kaas van eer. afzonderlijk gewicht van 600 gram of minder, onverschillig of deze al o? niet afzonderlijk verpakt is. Voorts valt daaronder alle kaas. wanneer deze is voor zien van een omhulling van bladmetaal, cel- lophaan, gelatine, papier of soortgelijke fa brikaten. dus onverschillig het gewicht van de kaas zelf. Het nieuwe ontwerp wenscht al leen als dessertkaas beschouwd te zien. die soorten welke in een omhulling van bladme taal cellophaan enz. verpakt zijn en dan 600 gram of minder wegen. Hierdoor zal dus aan de tot dusverre be staande te ruime omschrifving van het begrip ..d"'sertkaas" tegemoet gekomen worden. Wie weet of daardoor een gedeelte van het verloren terrein niet heroverd kan worden MOLLERUS. Anders dan waar ook in West-Europa. HOE DE AARDE RIMPELDE. Rotswand met plooien bij Bleiberg (Calamine). Zuid-Limburg is meer een bergland in schijn dan in werkelijkheid. Zeker, er zijn bergen en het inwendige is steen, kaik of soms een soort leisteen. Maar feitelijk is dit gebied een gol vende vlakte waarin de rivieren, in een tijd dat ze meer water bevatten dan nu. diepe dalen uitgeslepen hadden. Wanneer we op een hoog punt staan, zien we de dalen soms nauwelijks door hun diepe ligging en dan zien we duidelijk het betrekkelijk vlakke gebied De wielrijders, en vooral de onwennige Hollandsche. zullen dit nauwelijks toegeven, maar dat komt omdat de wegen beurtelings over het plateau en door de dalen loopen, zoo als de weg van Wylre naar Epen. Loopt een weg in hoofdzaak over het hooge terras, zoo als die van Maastricht naar Gulpen, dan zien we maar één enkele sterke helling even voor Gulpen, waar het dal van de Gulp een sterk verval veroorzaakt. Wie zich interesseert voor geologie, de ken nis van de aardkorst, kan in het Geuldal zijn hart ophalen. In onze streken (Haarlem en omstreken) kennen we alleen de jongste geo logische formatie aan de oppervlakte, 't allu vium, in Zuid-Limburg komen daarbij de gronden uit de krijtperioden. Die ontstonden toen Nederland nog vrijwel geheel zee was. Alleen bij Slttard, Montferland en in den Ach terhoek van Gelderland en Overijsel was al land. In de diepe kust was een rijk dieren leven van de kleinste Bryozoën tot reuzen hagedissen. Wie daar meer van weten wil ga eens zien in het Teyler-museum te Haarlem. Het Geuldal ten Zuiden van Epen heeft verder de groote attractie voor amateur-geo logen dat een nog oudere formatie aan de oppervlakte komt, het carboon. de lagen die gevormd zijn in het steenkooltijdperk, een periode met tropischen plantengroei van va rens, zegelboomen en dergelijke. En het merkwaardige is dat we overblijfselen van dien plantengroei te zien krijgen als we in het Geuldal den lei-steenachtigen rotswand stukslaan. Men zegt dat de Romeinen reeds ijzer smolten uit een enkele plek waar erts in den bodem zat. De Geul stroomt van Calamine in België tot Geulle even beneden Maastricht. „Bene den" is dan „ten noorden van", want Geulle ligt lager dan Maastricht, benedenstrooms. Van Geulle naar Mechelen is het Geuldal zel ve niet het merkwaardigst. Wel de hellingen, waar op den krijtrand de merkwaardigste planten groeien. Maar van Mechelen af zuidwaarts ls de flo ra van het eigenlijk dal, van de weiden vlak langs de Geul iets aparts, zooals dit in ge heel West-Europa nergens elders bestaat. De bodem bevat er zink-oplosslngen. Al is dit nog zoo gering, de plantengroei ondervindt er di- reeten invloed van. De weiden zien op som mige plaatsen blauw-achtig omdat het gewo ne gras er ontbreekt en alleen grassen voor komen die tegen een vrij hoog zoutgehalte (hier zinkzout) van den grond kunnen, 't Lijkt of het er droog is. maar we zijn vlak bij het water van den Geul en de bodem is leem. De mooiste en meest voorkomende zinkplant. die nergens in ons land te vinden is, behalve hier. is het Zink-viooltje (Viola luteal. Hectaren en nog eens hectaren zijn er mee begroeid en geheele plekken zijn er geel mee gekleurd. Planten we zulke viooltjes in een tuin, dan groeien en bloeien ze, dat het een lust is: ook de zaailingen vertoonen geen verzwakking, zoodat we aan kunnen nemen dat dit viool tje het zink verdraagt maar i..et noodig heeft De concurrentie met andere planten is echter veel minder dan op plekken zonder zink en zoo doet zich het merkwaardige verschijnsel voor dat dit viooltje tusschen Epen en Blei- berg bij millioenen groeit en elders in West- Europa geheel ontbreekt. Er zijn nog enkele planten die zink zoo goed verdragen: een witte crucifeer. de Alpen- boerenkers, een witte Silene (S. inflata) maar deze laatste groeit ook nog wel op andere plekken, op bouwland en langs wegen. We gaan langs den eersten Geulweg naar beneden, zien daar allerhande varens en Maagdepalm in 't wild. Hier nam Heimans de wolkbreuk waar die hij zoo meesterlijk be schreef in zijn Krijtland. Dat boek kan ik ieder aanraden die belang stelt in deze streek. Het beschrijft in de eerste plaats de geologie en wel op populaire wijze. Door Hei mans is het Geuldal in Nederland bekend ge worden en misschien danken we daaraan wel dat in het Geuldal niet nuchterweg een wa terkrachtstation gevestigd is. Het plan heeft ernstig bestaan, het gevaar is nu afgewend en als het eenige jaren verder is, dan zullen we hopen dat de gedachten over Natuurbescher ming en behoud van oorspronkelijk land- schapsschoon weer zoover gevorderd zijn, dat terreinen als het Geuldal voor dergelijke plan nen niet bestemd worden. De Geul slingert jolig door de weiden en maakt de grilligste bochten. Dat komt omdat de bochten door de uitslijping steeds ruimer worden. Nu. na zoo'n lange droogte-periode is de Geul een onbe duidend stroompje maar dat is wel anders als er buien gevallen zijn of de sneeuw smelt. Hoe meer we naar het zuiden gaan. hoe meer bloemen Hier is het blauw van de Vleugeltjes- bloem. die hier veel forscher is dan elders (Polygala vulgaris var. comosa) maar het geel overheerscht, zelden zien we in ons land zoo veel bloemrijkdom en dat duurt hier lang, van Mei tot September. Vóór ons staan twee grenspalen, links zien we de ruïne van een fabriek, rechts een kerkje, van het Belgische dorp Sippenaeker.. We wandelen nu verder Zuidwaarts. Over de grens ls het precies als aar. den Holland- schen kant, overal kerkjes, dezelfde bloemen, hetzelfde landschap met populieren waarin mistletoe, die hier Haamschot genoemd wordt. En aan beide zijden van de grens spreekt de bevolking een dialect, dat meer Duitsch dan Llmburgsch is Nu Holland duurder wordt en Belgie goedkooper. gaan de kinderen van de Hollandsche grensbewoners ln België op school ondanks den tegenstand van Hollandsche zij de. De forellen-vlsschers aan beide zijden van de grens spreken dikwijls Fransch, want die komen van Bleiberg er. verder en daar wordt door de industrie en het onderwijs het laatste Duitsch verdrongen. Wat echter op Belgisch gebied te zien Is. en in Holland ontbreekt zijn de tientallen mi trailleurnesten, die er in het laatste jaar aan gelegd zijn. betonnen gebouwtjes, half in den grond en niet te dicht bij den bosch- rand. Zij worden gemaskeerd met bremtakken, doch als die uitgedroogd zijn ziet men ze overal, waar wat uitzicht is naar het Oosten. Bij Bleiberg of Plomblères wordt het land schap anders. De Geul is smaller dan elders, het landelijke is verdwenen en langs den grooten weg van Aken naar Verviers staan fabrieken, en groote zwarte bergen gruis, de resten van de ertssmelterijen ontsieren het landschap. De plantengroei is echter bijzonder interessant, want het zink zit hier niet alleen in de lage welden, die 's winters door de Geul overstroomd worden: tot hoog op de hellingen groeiden de bekende zinkplanten. Kegel-Silene op de puinbergen bij Bleiberg (Plomblères). De zwarte bergen van uitgesmolten erts le ken uit de verte onbegrensd, maar de planten groei deed ook moeite dit te veroveren. Eén kant die het langst gelegen had, was al wit van de Silenen. Verder groeide er Engelsch gras en op één plek al viooltjes. Op een an dere plek groeide de gele Monnikskap, die in Nederlandsch-Limburg vrijwel verdwenen is, wel vijf en twintig prachtig-blociende exem plaren. Zuidelijker wordt het natuurschoon abso luut minder dan dichter bij de grens, de in dustrie heeft dit terrein veroverd, rechte hui zenrijen, buiten verhouding hoog, geven kras sen in het landschap. Bij Calamine is een dam gelegd in net dal, zoodat een meer gevormd is. Langs den oever groeiden riet en honderden gele moesdistels. Deze plant is op Nederlandsch gebied ook wel eens gevonden, ook vlak bij Epen. maar uiterst zeldzaam. In Noord-Frankrijk Ls deze even al gemeen als bij ons het riet. Wie kampeeren wil kan het beste zijn tent opslaan langs de Geul op Nederlandsch of langs de Gulp op Be", jisch gebied. Men vraagt het aan een boer en op vele plaatsen wijzen de tenten, die er staan, de plekken waar vergunning gegeven wordt. C. SIPKES. AGENDA DINSDAG 17 JULI Groote Kerk: Orgelconcert door George Ro bert. 8.159.15 uur Palace: „De Tunnel". Tooneel: Liddy Berg man in haar repertoire. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater; „De onzichtbare man" 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De wandelende Jood" Tooneel: Burns en Ray. 7 en 9 15 uur. Teyleris Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 18 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Hoofddorp: Concours Hippique. Aan vang 10.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7