UIT HET BUITENLAND WRSGLEY. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA SSS' WOENSDAG 18 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD De presidentsverkiezing in Brazilië. Vargas gekozen. Incident bij de afkondiging der nieuwe constitutie. In de Belgische Kamer heeft De Broqueville de financiëele en economische machtigingswetten bepleit. Brazilië. Vargas tot president gekozen. Uit Rio de Janeiro, 17 Juli: Het Braziliaan sche bondsparlement heeft den voorloopigen firesident Getulio Vargas met 175 van de to- aal uitgebrachte 248 stemmen gekozen tot president der Braziliaansche Republiek voor de komende vier jaar. Op Vargas' tegencandidaat Borges de Ma- deiros werden uitgebracht 59 stemmen. Sensatie bij de afkondiging der nieuwe constitutie. RIO DE JANEIRO. 17 Juli (V. D l De nieuwe Braziliaansche federale constitutie is Maandag in een feestelijke zitting van het par lement plechtig afgekondigd. Voor de zitting waren, naar de politie had vernomen, ordeverstoringen beraamd, welke evenwel nog op het laatste oogenblik door de politie kenden worden verijdeld. De nolitie drong even voor de zitting van het parlement zou worden geopend de vereeni- gingslokalen van het „Legioen van 5 Juli" bin nen. nam tal van handgranaten en bommen in beslag en arresteerde eenige leden var. die or ganisatie. Ook eenige leden van de „October- club" zijn in verband hiermede gearresteerd. Het bestuur van deze club heeft evenwel ver zekerd niets met de kwestie uitstaande te hebben Bulgarije. Terrorist, die 50 slachtoffers maakte, gearresteerd. Het blad „Sofia" meldt, dat de Bulgaarsche autoriteiten den Macedonischen terrorist Zren Kiro hebben gearresteerd, die op bevel van zijn organisatie, de Imro, een groot aantal politieke tegenstanders ter dood heeft ge bracht. Kiro moet alleen al in het laatste jaar niet minder dan vijftig personen hebben vermoord. Saargcbierl. Tien Nederlanders bij de stem- districtsbureaux benoemd. De commissie voor het plebisciet heeft in overleg met de desbetreffende commissie van den volkenbondsraad de leden benoemd van de met het oog op de volksstemming ingestelde districtsbureaux, die voor de vrijheir, de juist heid en de geheimhouding der stemming moe ten zorgen. De 42 daartoe aangewezen heeren zijn volgens het D.N.B. als volgt over de lan den verdeeld: Nederland 10, Zwitserland 9. Noorwegen 6. Denemarken 5. Zweden 4. Italië 3, Ver. Staten 3. Engeland 1, Luxemburg 1. België. De Broqueville bepleit de machtigingswetten. Dinsdag begonnen in de Belgische Kamer de, debatten over de machtigingswetten, die de regeering-De Brocqueville direct nadat zij het bewind in handen had genomen van liet par lement had geëischt. De regeering wordt door deze wetten gemachtigd tot buitengewoon in grijpen op financieel en economisch gebied. Minister-president De Broqueville leidde de debatten in met de verklaring, dat de door de regeering geëischtc buitengewone volmachten één geheel vormden. De regeering had deze werktuigen beslist noodig om het economische en financieele opbouwwerk te kunnen volbren gen. Weliswaar zou de sociale wetgeving in stand worden gehouden, doch een aanpassing der loonen en uitkeeringen aan de kosten voor het levensonderhoud was niet uitgesloten. De regeering was er de laatste jaren in geslaagd, de staatsfinancieën in orde te brengen. De Belgische franc stond vaster dan ooit te voren, Thans wil de regeering, steunende op de aan het parlement gevraagde volmachten, het be drijfsleven van het land een steviger structuur geven. De rede van den minister-president werd op de regeeringsbanken met applaus, bij de linker zijde met rumoer ontvangen. Het debat werd geopend door de socialisten, en wel door hun radicaalsten vertegenwoordiger Spaak, die zijn rede besloot met de woorden, dat de tijd zal komen dat het proletariaat de macht in han den neemt en zelf zijn lot zal regelen. De leider der liberalen, de B'russelsche Bur gemeester Max, verklaarde, dat de liberalen slechts ongaarne de politiek van den minister president volgden, doch deed niettemin een beroen op zijn fractleeenooten om uit discipli naire' overwegingen de regeering niet de ge vraagde medewerking te weigeren. De debatten, waarbij het herhaaldelijk tot rumoerige incidenten kwam tusschen de so ciaal-democraten en de regeeringpartijen, worden Woensdag voortgezet. Duitschland. Katholieke jeugdleider onder slachtoffers van 30 Juni. De correspondent van de Times te Berlijn meldt dat. zooals nu gebleken is, ook Adalbert Probst, leider van de „Duitsche Jeugdkracht" een r.-k. jeugdvereeniging tot de slachtof fers van 30 Juni heeft behoord. Probst werd gearresteerd ten huize van bis schop Wolker te Braunlage in den Harz. Toen men na 3 dagen niets van hem gehoord had, ging de bisschop op onderzoek uit en kreeg van de geheime politie te Berlijn de laconieke mededceling „Probst is bij een poging tot ont vluchting neergeschoten". Het nieuws van den dood van Probst volgen de op dien van Klausener heeft in Katholieke kringen een zeer slechten indruk gemaakt en het Katholieke kerkblad te Berlijn dat Zon dags na de mis aan de deuren wordt uitgedeeld bevatte deze week een lofrede op Klausener van de hand van bisschop Bares zelf. „Zijn tragisch verscheiden", schrijft de bis schop „drukt zwaar op de gemoederen van allen die hem gekend hebben." De bisschop maakt dan nog een toespeling op de gedwon gen a-katholieke crematie en schrijft over „dit tragisch uur waarin wij staan tegenover een hoopje asch, dat alles is wat van hem is over gebleven". Het is waarschijnlijk dat het bovenbedoelde nummer van 't kerkblad alleen aan confiscatie is ontsnapt door de onderteekening van den Berlijnschen bisschop, en de waarschuwingen van Katholieke zijde om het concordaat niet heelemaal in gevaar te brengen. (N.Rt.Ct.) Daventry verdwijnt. Op 6 Sept. door den zender Droitwich vervangen. Het Alg. Handelsblad schrijft: Een naam, die radio-liefhebbers, vooral ook radio-amateurs van jaren her, dierbaar zal zijn geworden, gaat uit den aether verdwijnen Daventry, het lange golfstation der B B. C wordt n.l. op 6 Sept. a.s. vervangen door Droit wich, een nieuwen, modernen, krachtigen zender. D.w.z. op 6 Sept. wordt de nieuwe zen der officieel ingewijd, Zondag den 9en neemt hij den dienst van Daventry over, van Da ventry, dat er dan negen jaren trouwen dienst op heeft zitten. Vermoedelijk zal een deel van de installatie van Daventry gebruikt worden voor de empire-uitzendingen. Met Droitwich hoopt de B B. C. voor 98 pet. van de bevolking van de Britsche eilanden een goede radio-ontvangst te bereiken wat beti-elt de uitzending van het zgn. nationale programma op 1500 M.; 85 pet. der bevolking zal dan de beschikking krijgen over twee pro gramma's (national en regional). De energie van Droitwich kan tot 150 kw. worden opge voerd: de reus van West-Europa! Amerikaansche interesse voor Nederland. Regeeringsadviseur zal den toestand in Europa bestudeeren. Herbert Feis, de economische adviseur van het, departement van Suitenlandsche Zaken, zal volgens een Reuterbericht uit Washing ton op 19 Juli a.s. naar Europa vertrekken, ten einde een onderzoek in te stellen naar den economischen toestand. Feis zal vermoedelijk eerst een bezoek brengen aan Londen en ver volgens aan Nederland. Kopergroen in consumptie-ijs. Vergiftigingsverschijnselen bij 75 personen. SOFIA. 17 Juli (V DIn de havenstad Burgas aan de Zwarte Zee is een bijeenkomst in het officierencasino verstoord. Na het ge bruik van ijs zijn 75 personen onwel geworden. De toestand van zes personen is zorgwekkend. Tot de erge zieken behoort de garnizoens commandant en zijn beide kinderen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier sprake is van een kopervergiftiging. Het ijs was in een koperen pot bewaard en door ko pergroen vergiftigd De pachter van het ca sino is gearresteerd. Concessies der stakers in San Francisco. Tram- en postverkeer hervat. Voorstel van Roosevelt venvacht. SAN FRANCISCO, 17 Juli. (V. D.) De sta kingscommissie heeft reeds Dinsdag eenige concessies gedaan, naar het schijnt, daar haar inziens een toespitsing van den toestand voor de stakers zélf ook nadeelige gevolgen zal hebben. O.m. is de heropening van bijna alle restau rants goedgevonden. Ook de trams rijden weer. In een proclamatie van de stakingsleiding wordt verklaard, dat niemand te San Fran cisco honger zal lijden en dat de vrachtauto's met levensmiddelen ongehinderd zullen kun nen passeeren. Ook de post is op normale wijze verzonden. De levensmiddelen-voor ziening. SAN FRANCISCO. 17 Juli. 'V. D In de ha ven van San Francisco staat de nationale garde op een gebied met een lengte van 9 K M gereed om in te grijpen. Tot nog toe behoefde zij echter nog niet op te treden. In een havengebouw, waarvan men geloof de dat het 't verzamelpunt der radicale ele menten was, heeft de politie 200 personen ge arresteerd. Aangezien versche levensmiddelen in Frisco uiterst zeldzaam geworden zijn. neemt de be volking haar toevlucht tot conserven. De aankomst van verscheidene auto's met levens middelen heeft de hoop gewekt, dat er ver betering in den toestand komt. doch men vreest, dat herstel van den vrijen verkoop vooreerst niet mogelijk zal zijn. Op initiatief van Burgemeester Rossi zijn commissies ge vormd. die de levensmiddelen voorziening der bevolking zullen verzorgen. Het gebrek aan transportmiddelen blijft echter een ernstige belemmering voor de uitvoering van dit plan. Bovendien vreest men. dat radicale elementen bij dergelijke transporten tot sabotage zullen overgaan en roofovervallen op de levensmid delen-voorraden zullen doen. hoewel de sta kingsleiding verzekerd heeft, dat niemand van honger zal omkomen. Eenige restaurants heb ben hun deuren weer geopend in de hoop. dat de begonnen bemiddelingspogingen succes zullen hebben. Een voorstel van Roosevelt? SAN FRANCISCO, 17 Juli. (V D.) Volgens een verklaring van een lid der door Roosevelt ingestelde bemiddelings-commissie zou deze commissie bezig zijn met de uitwerking van een voorstel om alle stakingskwesties na on middellijke hervatting van het werk voor te leggen aan een bijzondere arbitrage-commis sie. Staking in andere steden. NEW-YORK, 17 Juli. CV. D De gouverneur van Minnesota heeft een bataljon van de na tionale garde geconsigneerd. Te Huntsville (Alabama) zijn meer dan 10.000 arbeiders in de katoenindustrie in sta king gegaan. Te San Antonio (Texas) zijn 8000 werklie den in staking. De noodlottige explosie bij Parijs. Onvoorzichtige handeling van onderofficier de oorzaak 5 dooden, 26 gewonden. PARIJS. 17 Juli, Volgens de laatste be richten heeft het ontploffingscngeluk, dat he denmorgen vroeg in het munitiedepot van Maisons-Laffitte is voorgekomen aan vijf sol daten het leven gekost, terwijl 26 anderen gewond werden, waarvan 12 zwaar. De minister van oorlog Maarschalk Pétain, generaal Weygand en de militaire comman dant van Parijs, generaal Pretelat, hebben zich onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk naar Maisons-Laffitte begeven ten einde het onderzoek te leiden. De exploisie is niet zooals oorspronkelijk verondersteld werd. ontstaan ten gevolge van een fout bij het ont laden van kisten munitie, maar door onvoor zichtig hanteeren van een granaat door een onderofficier. De onderofficier had op het schietterrein een niet ontplofte granaat ge vonden die hij in een kring om hem heen staan de kameraden toonde. Plotseling liet hij de granaat vallen welke onmiddellijk ontplofte en vier soldaten in stukken reet, terwijl 27 an deren gewond werden. Een der gewonden overleed spoedig nadat hij in het hospitaal van St. Germain was opgenomen. Twaalf anderen hebben zoo zware verwondingen gekregen, dat men voor hun leven vreest. Britsche oorlogsschepen te Samos. Engeland wenscht deel te nemen aan het onderzoek. ATHENE, 17 Juli (V D.) Te Tigani op het eiland Samos zijn zonder voorafgaande aan kondiging verscheidene Britsche oorlogs bodems binnengeloopen. Woensdag wordt nog het slagschip Sove reign Elisabeth met admiraal Fisher aan boord verwacht. Het binnenvallen der oorlogsschepen zal vermoedelijk verband houden met het dood schieten van een Engelsch officier door de Turksche kustwacht. ISTANBOEL. 17 Juli (V. D.) Met betrekking tot het Engelsch-Turksche incident bij het eiland Samos verluidt, dat langs diplomatie- ken weg overeenkomstig den eisch der Brit sche admiraliteit er op is aangedrongen bij het onderzoek der Turksche autoriteiten een vertegenwoordiger der Britsche marine te be trekken. Het Turksche standpunt daartegenover is nog niet bekend. Verontschuldiging van den Turk- schen ambassadeur. LONDEN. 17 Juli. In verband met het reeds vermelde incident bij het eiland Samos, heeft de Turksche ambassadeur hedenmorgen een bezoek gebracht aan het Foreign Office, alwaar hij de oprechte spijt van de Turksche regeering over het droeve misverstand tot uiting bracht, dat den dood van een jongen militairen Engelschen arts tengevolge had. De ambassadeur verklaarde, dta de Turksche douane-ambtenaren de Engelsche officieren bij vergissing hadden aangezien voor smok kelaars. Von Papen spreekt bij het graf van Von Bose. „Dienaar van zijn vaderland". United Press meldt uit Berlijn aan de Tel. De urn. waarin zich de asch bevindt van het stoffelijk overschot van Oberregierungsrat von Bose. den gewezen medewerker van vice-kan- selier von Papen, is gisteren op het kerkhof te Lichterfelde bijgezet. Von Bose werd oo 30 Juni tijdens de actie tegen de S. A.-leidërs in zijn ambtsvertrek doodgeschoten. Aan de rouwplechtigheid werd namens de familie van den overledene slechts deelgeno men door den schoonvader van wijlen von Bose, een gewezen generaal. De volkomen door smart gebroken echtgenoote en de kinderen waren niet aanwezig. Vice-Kanselier von Papen verscheen verge zeld van zijn echtgenoote en zijn adjudant von Tschirsky, bij de droeve plechtigheid, die slechts door weinigen werd bijgewoond. Voor de met roode roozen versierde urn lag een groote krans, die voorzien was van een wit lint waarop de woorden stonden: „Franz von Papen rmd seine Mittarbeiter". Na de toe spraak van den geestelijke nam vice-kanse- lier von Papen, het woord, waarbij hij de vlijt en de trouw van zijn gewezen medewerker hul digde, en erop weer hoe deze „getrouw tot in den dood" in den oorlog als soldaat en ook in vredestijd zijn vaderland heeft gediend. Geen Marxistisch eenheids front in Tsjecho-Slowakije. Soc.-democraten achten goede bewapening noodzakelijk. PRAAG, 17 Juli (V. D.) De beide sociaal democratische partijen in Tsjecho-Slowakije en de Nationaal Tsjechische Socialistische Partij hebben Dinsdag het communistisch aanbod tot vorming van het eenheidsfront afgewezen. In alle drie de antwoorden wordt ver klaard, dat het aanbod tot het voeren van gemeenschappelijke actie met het oog op de voortdurende communistische aanvallen op de regeerings-socialisten niet als ernstig kan worden beschouwd. De Duitsche sociaal-democratische partij antwoordt o.a., dat het door de communisten voorgestelde parool onzinnig is. aangezien de Sovje-Unie millioenen voor haar landsver dediging uitgeeft, voornemens is tot den Vol kenbond toe te treden en zich met Frank rijk en de Kleine Entente verbindt tot een gemeenschappen.]k anti-fascistisch front. De communisten verlangen echter van de soci aal-democraten in Tsjecho-Slowakije. dat zij de middelen tot bestrijding van het fascisme zullen weigeren. Doch Tsjecho-Slowakije moet sterk zijn, in staat zich te verdedigen en goed bewapend. (Adv. Ingez. Med.) Hij hoorde hoe de leelijke zwartpruik iets riep, hoe een stem in onbekende klanken iets antwoordde. Weer bonkte het bootje tegen iets hards aan. hij hoorde golven klotsen, een geluid of touwen neergesmeten werden en op het zeil kletsten. Hij werd heen en weer geslingerd als een ton. Plots had hij het gevoel alsof het, bootje weer door het water gleed, ofschoon de motor stil stond. Piet wist wel het een en ander van booten af en hij be greep dat het bootje.'waarin hij werd gevangen gehouden, door een ander vaartuig moest worden getrokken. Hij kon zijn nieuwsgierigheid haast niet bedwingen. Onophoude lijk trachtte hij de knoopen uit de touwen te krijgen, voor zoover zijn hand onder het zeil nog door kon. Hij gluurde onder een spleet door.... Op den „goeden weg" Fransch professor over den doodenden straal. V/RIGIEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS lEKKER EN CEZONDI (Adv. Ingez. Med.) P RADIO-PROGRAMMA PARIJS. 17 Juli (Reuter) Het bericht, dat een „doodende straal" zou zijn gevonden, wordt, naar de .Matin" meldt, door profes- I sor Darsonval tegengesproken. Professor Darsonval verklaart, dat de geleer den wel is waar weten, dat een dergelijke I straal bestaat, doch hij is nog niet ontdekt. De geleerden zijn „op den goeden weg", doch het I is voorbarig om te beweren, dat de straal ïeeds bekend zou zijn. t Darsonval verklaart verder, dat de straal j nooit een aanvalswapen zal kunnen zijn. aan gezien groote electrische centrales ncodig zijn I cm hem op te wekken; wèl zal het mozeljk zijn. hiermede het land tegen eiken aanval te verdedigen. Het moet zelfs mogelijk zijn 10.000 vliegtuigen tegelijk ermee omlaag te halen. DYNAMIET-AANSLAG IN DEN STAAT MISSISSIPPI. NEW-ORK. 17 Juli <V. D) Te Kosciusko in den staat Mississippi zijn door een dynamiet- aanslag vier transformatoren van een elec- trisch krachtwerk zwaar beschadigd. De po litie vermoedde dat de aanslag gepleegd was door radicale textielarbeiders en arresteerde drie stakers. KAYE DON VOORLOOPIG OP VRIJE VOETEN. LONDEN. 17 Juli (V. D.) Kaye Don is in afwachting van de behandeling van zijn zaak in hooger beroep op vrije voeten ge steld tegen borgstelling van 1000. DONDERDAG 19 JULI. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 A.V.R.O. Tijdsein. 8.01 Gramofoonmu- ziek. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon- muziek. 10.30 kamermuziek door het Arn- hemsch Strijkkwartet. 11.CO Voordracht door Rien van Noppen. 11.30 Voortzetting kamer muziek. 12.00 Tijdsein. 12.01 Lunchconcert door de „Minstreels". 2.30 Causerie door Mevr. Lucy Pierson. „Een paar Japansche feesten". 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Overschakeling naar den versterkten zender. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden-van-dagen, door Mevr. Ant. van Dijk. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Diner- muziek door Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Radiotoo- neel voor de jeugd. ..Wij trokken er met een draaiorgel op uit". 7.30 Causerie door Alex de Haas. ..Het ontstaan van het cabaret", 8.00 Tijdsein A.V.R O.-klok. 8.01 Vaz Dias. 8.05 Con cert door het omroeporkest van Johann Strauss. Soliste: Fritze Jokl, sopraan. Werken van Johann Strauss. 9.40 „Op de Tribune". Koos Koenerie van een voetbalwedstrijd. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Ko vacs Laïos en zijn orkest. 12.00 Tijdsein A.V.R O.-klok en sluiting. HUIZEN. 301 M. 8.00 K R O. Morgenconcert 10 00 N C.R.V. Leger des Heils kwartiertje. 10.15 Morgendienst door Ds. Joh. J. van Petegem. 10.45 Gramo foonmuziek. 11 00 K R.O. Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12 15 Het KR.O.-orkest o.l.v. Pierre Reinards. 2.00 N.C.R V. Uitzending uit de Vluchtheugelkerk te Zetten. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. de Jong. 5 00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Stenvoort. 5 30 Christelijk liederen- uurtie door Johannes de Her. 6.30 Gramofoon muziek. 6.50 Overschakeling op den versterk ten zender 7.00 Politieberichten. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Weekoverzicht, door Corn. A. Crayé. 8 00 Concert door het Chr. Radiokoor o.l.v. Jan Couvée. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. LTTVEMRURG, 1304 M. 7.00 Duitsche avond. Gevarieerd gramofoon- Dlaten concert. 720 Vervolg gramofoonnlaten concert 8.20 Duit^ch concert door het om- roenorkest o.l.v. Henri Pensis. 840 Vervolg Duitsch concert. 9.35 Kamermuziek door het Ad arferi" trio. 10.25 Dansmuziek. BRUSSFU 484 M. 1.30 Max Alexys orkest 6.35 Gramofoon muziek. 8 20 Concert. 9.35 Verv. concert. 11.30 Gevrnaede gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Max Alexys orkest. 8.20 Omroeosym- ohonieorkest. 9 20 Vervolg concert. 10.30 ged. uit madame Butterfly, opera van Puccini (er n1 KAT.UNDBORG. 1261 M. 330 Berl Botechinskv soeelt piano. 3.50 Om roeporkest. 10.00 Paul Madsen, tenor, 10.35 Om roen^vmnhon 'eorkest DAVFNTRY. 1500 M. 1.20 Nieuwe gramofoonmuziek. 2 20 Western Studio orkest. 3.50 Concert van Scottisch regio nal. 11.05 BBC Dansorkest o.Vv. Henry Hall. PARTJS POSTE PARISTEN, 313 M. 7 09 Muziek van Richard Strauss. 8.10 Sjal- ianin zingt. PARUS R ADIO, 1648 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 10 35 Populair con cert. 8.20 Gevarieerd proeramma. o.l.v. Paul OWmir 10 50 D^n-miliziek. WARSCHAU. 1345 INI. 5.3 Pianorecital door O. Koscher. 7.35 Orgel concert door prof. Kalinowski. 8.32 Omroep orkest. 10.35 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6