HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/35 VIP; Kieuwe lijden Himveiïtijwi 16 RIJKSSTRAATWEG 16 Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 18 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Jeugd voelt voor veilig verkeer. Vrijwillige aanmelding voor de examens. Gemeld wordt: De Vereer.iging voor Veilig Verkeer. 's-Gra- venhage en aangrenzende gemeenten, heeft een buitengewoon succes gehad met haar ini tiatief tot instelling van verkeersexamens voor de schoolkinderen te Rijswiik. Het voorbeeld van de vorige maand, toen bijna 300 kinderen voor het eerst een verkeersexamen aldaar af legden. heeft zoo aanstekelijk gewerkt, dat nu in dezelfde gemeente niet minder dan 350 jongens en meisjes zich voor het examen heb ben opgegeven. En inmiddels heeft de Ver een iging voor Veilig Verkeer ook te Voorburg de medewerking van de onderwijsautoriteiten verkregen voor examens aldaar, met het ver rassende resultaat, dat zich 345 schoolkinde ren hebben opgegeven, een aantal dat onge twijfeld nog veel grooter zou zijn geweest, wanneer niet de deelneming beperkt was tot de hoogste klassen van de verschillende scho len. Zoowel te Rijswijk als te Voorburg zijn de schriftelijke examens Vrijdag jl. gehouden. Het practische gedeelte vond te Rijswijk he denmiddag te 1 uur en te half drie plaats resp. voor de groepen wandelaars en fietsrij ders. Tevens zal Zaterdagmiddag a.s. te 1 uur geëxamineerd worden Te Voorburg is Zaterdagmiddag a.s. gere serveerd voor de practische examens. Met volle medewerking van de politie zullen al daar verschillende stopplaatsen worden ge maakt. ten einde de kinderen te kunnen la ten toonen. dat zij de verkeersregels in alle opzichten kennen. Alle kinderen die voor het examen slagen ontvangen een diploma en een veiligheidsin signe van de Vereeniglng voor Veilig verkeer Haarlemsche Politie. A. F. Suurendonk bevorderd. Door den Burgemeester is met ingang van 1 Augustus 1934 bevorderd tot inspecteur, chef van de afdeeling administratie, de heer A F Suurendonk. werkzaam bij de politie te dezer stede. De heer Suurendonk, die reeds langen tijd optreedt als vervangend-chef van be doelde afdeeling. komt derhalve in de plaats van den hoofdinspecteur van politie C. J. Bos, aan wien op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag is verleend. KINDERTEHUIS „ST.-JOSEPH". Dinsdag werd in café-restaurant Brink- ma nn, Groote Markt, een vergadering gehou den van obligatiehouders van het kinderhuis „St.-Joseph", alhier. Aan de orde was het niet op overeengekomen tijdstip betalen van rente door de „Stichting voor verlaten kinderen" van de op i October 1929 gesloten obligatieleening a f 120.000, ren tende 5 pet. onder le hypothecair verband op onroerend goed, gelegen binnen de gemeente Haarlem en onder garantie van de Orde der Eerwaarde Zusters en Carmelitessen van het Goddelijk Hart van Jezus te Sittard, tegen wel ke Orde inmiddels een faillissementsaanvrage is ingediend. Daar de vergadering onvoltallig was, kon geen beslissing worden genomen, of al dan niet tot gerechtelijke maatregelen zal worden overgegaan. Dinsdag 24 Juli wordt weer een vergadering bij Brinkmann gehouden. „SCHANDE VOOR NEDERLAND". De bouw van de Wilhelminabrug te Maastricht. Door den heer V. H. J. Troupin, te Haar lem is een brochure gescheven onder den titel Schande voor Nederland. Hierin wordt de bij den bouw van de nieuwe Wilhelminabrug te Maastricht gebezigde steensoorten aan een beschouwing onderworpen, waarbij de schrij ver tot de conclusie komt, dat deze steen min derwaardig is. Door het gebruik ervan zou van Rijkswege ook ongeveer een kwart mil- lioen gulden teveel zijn betaald. De schrijver heeft het oordeel van verschillende deskun digen aangehaald, om zijn betoog te steunen. In een zeer uitvoerige uiteenzetting wordt er op gewezen, dat andere, betere steensoorten veel goedkooper geleverd hadden kunnen worden, terwijl dan tevens'den Nederland- schen steenfabrikant een eerlijke kans zou zijn gegeven. Daardoor zou tevens weer werk zijn gekomen voor werklooze Nederlanders. Schr. meent door zijn brochure te hebben aangetoond, dat er op een onverantwoorde- lijke wijze met de landsfinancien wordt om gesprongen en hij hoopt, dat zij aanleiding zal zijn, dat het geschrevene over de Wilhel minabrug (en ook nog andere genoemde ge vallen) door een van regeeringswege inge stelde commissie grondig zal worden onder zocht. De brochure is aan de Ministers, aan de leden der Staten Generaal en Gedeputeerde Staten van Limburg toegezonden. FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissenxents-rechtbank te Haar lem. zrin de volgende faillissementen op 17 Juli uitgesproken: 1 H. Burks, graanhandelaar, wonende te Abbenes Haarlemmermeer. Curator: Mr. J. H C. Slotemaker. alhier. 2 Dr. A. D. Cheriex. medicus, wonende te Haarlem, Julianastraat 12. Curator: Mr. D. de Jong. alhier. 3 P. Ph Bakker, steenkolenhandelaar. zaak drijvende te Amsterdam, wonende te Bentveld (gem. Zandvoorth Teunisbloemlaan 8. Curator: Mr B W. Stomps, alhier. 4 W. J B van der Vosse. koperdraaier, wo nende te Haarlem. K. Lakenstraat 26 r Curatrice: mevr. C. L. Vis-Sanders, alhier. 5 C. Rootlieb Jr., koopman in grafmonu menten. wonende te Haarlem, Schoterweg 132. Curator: Mr. L. J. Venhuizen, te Heemstede. 6. KI. Vijzelaar. koetsier, wonende te Heem stede, Bomeostraat 11. Curator: Mr. L. J. Venhuizen, te Heemstede. 7. J. Huisman, brandstoffenhandelaar en vrachtrijder, wonende te Purmerend. Curator: Mr. H H Riepma te Edam. 8. A. Hoekema. timmerman en aannemer, wonende te Heemstede. Lucas van Leyden- straat 14. Curator: Mr. A. Klein, alhier. Rechter-commissaris: Mr. E. J. W. Top. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: D. A. Tyman machinezetter te Heemstede. Curator: Mr. W. Briët. alhier. Geëindigd is wegens het verbindend worden der uitdeellngsliist de faillissementen van: 1. J. Mazurel. winkelier in kleeding te Haar lem. Curator: Mr W. de Rijke, alhier. 2 H M. Kooyman, loodgieter, te Driehuis gem Velsen. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. PROTESTVERGADERING ALLEEN TOE GANKELIJK VOOR VROUWEN.. De Syndicalistische Vrouwenbeweging Haarlem heeft op Donderdagmiddag een pro- testvergadering belegd in het gebouw Caecilia in de Jansstraat, die alleen toegankelijk is \oor vrouwen. De heer Albert de Jong zal het woord voeren, evenals de vrouw van een werk looze, die betoogen zal dat de vrouwen onder de steunverlaging en de werkloosheid het meest lijden. De protestvergadering is gericht tegen de steeds toenemende verslechtering var. het le venspeil der arbeiders door steun- en loonsver- lagingè. UITSLAG EINDEXAMEN KENNEMER LYCEUM. Voor het eindexamen H. B S. A (Litterair Economische afdeeling) van het Kennemer Lyceum zijn geslaagd de dames: H. Bührmann, B. Kuyper, m. Muller van Brakel. w. Mumm C. van Rij. A. Sluyterman en de heeren P Anspach. L Bierens de Haan. H. Heeck. Kaars Sijpesteyn, B. Naessens. A. Oosterhoff, H. Visser, w. Visser, A. de Vletter. ORGELGESPELING. in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem Donderdag 19 Juli 1934 des namiddags van 34 uur. door den heer George Robert. Programma 1. Praeludium et Fuga G. gr. t. J. S. Bach. 2. Choralvorspiele. J. S. Bach, a Nun komm'der Heiden Heiland, b. Nun frent euch, lieben Christen G'mein. 3. Sonate f kl. t., Padre Martini. 4. Preghiera, E. Bossi. 5. Grand Choeur, A. Guümant. CREMATIE A. WISBRUN Oder buitengewoon groote belangstelling vond gistermiddag de crematie plaats van wij len den heer A. Wisbrun. lid van de firma Wisbx-un en Liffmann te Rotterdam. Bij de plechtigheid, die werd bijgewoond door het gezamenlijke kantoor- en winkelper soneel werd allereerst gesproken door den heer Funke lid der firma Wisbrun en Liffmann te Haarlem, die zeide, afscheid te willen ne men van een vriend der jeugd, voor wien hij steeds groote bewondering heeft gehad en die later voor hem het richtsnoer was, dat hij trachtte te volgen. Zijn devies was: recht door zee. Zijn arbeidzaam leven is nu voorbij, zei- de spreker. Dit leven is niet ijdel geweest. Voorts richtte spreker nog een enkel woord tot de achtergebleven tamilie, op wie de taak rust, het werk van den ontslapene voort te zetten. Verschillende sprekers voerden nog het woord, waarna oen zoon van den overledene de aanwezigen bedankte voor hunne belang stelling. De sopraanzangeres mevr. Jo Hendriehs— Salzman zong met orgelbegeleiding aan het begin der plechtigheid Recitatief en Aria uit het Largo van Handel en aan het eind ,,Es ist bestimmt in Gottes Rat", Prikkelbaar volkje. Als de bijen op avontuur gaan. Loom di-ukte de middagstilte op de zonover goten binnenstad. Werkloozen en renteniertjes slenterden door de straten, en een enkele, late kantoorganger spoedde zich naar z'n bureau, zooals men een klein two-seatertje door de Zondag-drukte ziet schuiven. De verkeers agent stond daar, in z'n streng-zwart uniform en regelde het verkeer met automatische ge baren. Fietsen en auto's stopten en zetten zich weer in beweging op een enkel gebaar van z'n wit-geschoeide hand. Toen kwam, door de lucht die als strak mousseline boven de stad gespannen was, een klein wolkje aanzweven Een klein, bniin wolk je, dat snel naderde over de groen-bemoste daken, om dan te dalen en zich te hechten aan een booglamp die zachtjes schommelde boven het verkeer van onze Zijlstraat. De agent regelde het verkeer, voetgangers passeerden, hondjes snuffelden aan ons Stadshuis, allen onbewust van den dikken, bruinen tros, t ie daar hoog boven hun hoofden hing. Maar niet lang zou deze onopgemerkt blij ven Met langzame, bedachtzame pasjes nader de het oude heertje Tevreden gleden zijn blik ken langs den wolkloozen zomerhemel. ..Heer ven weertje, nou. Een zomerweer". Toen ble ven zijn blikken gevestigd op den levenden, schommelenden tros. die daar hing. onbewust van de onrust die hij ging veroorzaken. „Was dat nou. Dat benne bije". Het mannetje stond stil en staarde. Nog een mannetje naderde, en staarde ook. Een slagers jongen en een kruideniersbediende stapten van hun fietsen. Moeders met en moeders zon der kinderwagens, juffrouwen met en zonder fietsen, alles stopte en staarde naar de won derlijke vrucht die daar plotseling gerijpt was aan een stoffige, dorre booglamp. En de bijen hingen, onbewust van de belang stelling. Zij waren gaan zwermen, zooals bijen dat doen als hun korf te klein wordt. En ze waren neergevallen aan een gunstig voorwerp, ook al. zooals bijen die zwermen dat doen. Wat wisten zij ervan, of het gek was. dat ze aan een booglamp midden in de stad waren gaan han gen, in plaats van in een boom of struik. Na een paar uur zweefden er nog slechts en kele bijtjes om de lamp. aangelokt door den bekenden nestgeur, maar de zwerm was weg, en met haar het starende publiek, slagersjon gens en kruideniersbedienden incluis De agent stond in het felle zonlicht en re gelde het verkeer, rustig te midden der woe lende baren. eischen INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel - met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand f 3.— Iedere tand meer f 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3. Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f 15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand oi kies f 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur Zaterdags van 9—12 uur. AVOND SPREEKUUR DI N S D AG-, WOENSDAG EN DONDERDAG 7-9 UUR BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch *-nriQric en Amerikaansch lollUal to (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 17 Juli '34. K ZWEERES. HET BUITENLANDSCHE BOEK VAN DEZE MAAND. „Vol de Nuit" door Antoine de Saint Exupérv. Nouvelle Revue Frangaise, Paris. Antoine de Saint Exupéry's boek „Vol de Nuit" is niet nieuw meer. in de beteekenis van „nieuw" ten minste, die men gewend is er in dit verband aan te geven. Laten we lie ver zeggen: het is niet zeer pas geleden voor het eerst vei-schenen, en laten we er meteen bijvoegen, dat het eigenlijk juist één van die weinige boeken is, die nieuw warep, nieuw zijn en altijd nieuw zullen blijven niet eens, omdat ze eeri vrijwel nieuw onder werp behandelen, maar omdat ze eeuwige dingen behandelen op een eigen manier. Nieuw is er niets meer op dit ondermaan- sche, en of er ooit wel iets nieuws geweest is, is nog weer een vraag. Het eenige dat zich steeds vernieuwt, is de visie van enkele be genadigden op de menschen, de gebeurlijk heden, de dingen. Een van degenen, die het gegeven is geweest een dergelijk nieuwe wijze, van zien ook onder woorden te kun nen brengen, is Antoine de Saint Exupéry. Zijn boek kwam al bijna twee jaar geleden uit maar op één of ander merkwaardige wijze kreeg het hier in Holland bijna geen bekendheid buiten de kringen van zekei-e litteraire fijnproevers. Slechts bij vliegers vond het ook .hier en daar waardeering, en het was onze Nederlandsche vlieger-schrijver Viruly, die het toch waarlijk moet kunnen' beoordeelen, die nog maar kort geleden be tuigde, dat „Vol de Nuit" in de „vlieglitera- tuur" volgens hem nog steeds door geen enkel nieuwer werk overtroffen of geëvenaard zou kunnen worden. In een tijd, waarin zoovelen belangstelling voelen voor de technische kanten van het vliegen, moet een boek, dat er de menschelijke zijden van behandelt, toch waarlijk ook de bekendheid en waardeering kunnen vinden, waar het recht op heeft! Intusschen zou dit alles misschien nog geen reden zijn om in deze rubriek van de maand een boek te bespreken, dat al bijna twee jaar geleden zijn intree in de wei-eld deed; er is dan ook nog een andere. De film „Nacht vlucht" die pas geleden in Amsterdam ver toond werd. en die waarschijnlijk binnen af- zienbaren tijd ook wel naar Haarlem komen zal, werd namelijk, hoewel dat er niet bij ver meld werd, gemaakt naar Antoine de Saint Exupéry's werk, zoodat mogelijk velen dezer dagen de film zullen zien en haar genieten, en niet weten, dat na lezing van het boek een nog dieper ontroering hem zou wachten. Want dat is de juiste volgorde, waarin men desnoods nog een boek en een naar dat boek gemaakte film zou kunnen savoureeren: eerst de film zien en daarna het boek lezen. Tien tegen één brengt het boek. hoe zeer men de film ook genoten moge hebben, toch nog een openbaring, terwijl degenen, die een film gaan zien. omdat het boek waarnaar zij gemaakt is, hen zoo frappeerde, onherroe pelijk een teleurstelling wacht. Wie las er niet .A Farewell to Arms "van Ernest He mingway. zag vervolgens de film en keerde met den dooti in het hart over zooveel tekort schieten naar huis terug? Het is hier niet de plaats om het voor en tegen van het maken van films naar boeken te bespreken maar het staat als een paal boven water dat de uitdrukkingsmiddelen van een schrijver en van een filmregisseur totaal verschillend zijn. en dat er dus geen enkele reden is waarom een filmregisseur een goede film zou kunnen ma ken van de stof. waarvan een schrijver een ontroerend boek wist te componeeren. Wie dus de film ..Nachtvlucht" wil gaan zien. die ga haar zien, tenzij hij „Vol de Nuit" reeds las. Ik zal niet gaan. Maar wie „Nacht vlucht" gezien heeft, die gunne zichzelf daarna de kleine extravagantie van het koo- pen van „Vol de Nuit" en hij zal er geen spijt van hebben. Zooals André Gide schrijft in het geestdriftig voorwoord, waarmee hij het boek de wereld in zond: ..Van alles wat Saint Exupéry vertelt spreekt h;; „en connaissance de cause". Het feit dat hij zelf herhaaldelijk tegenover deze gevaren gestaan heeft, geeft aan zijn boek een onna volgbare sfeer van waarachtigheid. Wij hebben tallooze oorlogsverhalen of beschrij vingen van imaginaire avonturen gehad waarin de schrijver dikwijls blijk gaf van een (Adv. Ingez. Med.) vlot talent, maar die de ware avonturiers of strijders doen glimlachen. Dit verhaal waar van ik de literaire waarde evenzeer waardeer heeft bovendien de waarde van een „docu ment", en die twee zoo onverhoopt vereenlgde eigenschappen geven aan ..Vol de Nuit" zijn buitengewone belangrijkheid". Wat de inhoud van het boek betreft, het behoort alweer tot die merkwaardige kunst werken, die schoonheid geven met behulp van maar heel weinig en de allersimpelste middelen. Zeer gering is het aantal personen een vlieger, nog een vlieger, de chef van een vliegveld, een inspecteur. Plaats van hande ling: een vligveld in Buenos Aires Tijd van handeling: een enkele nacht. En hoe onge compliceerd is niet de handeling zelve! Een vlieger komt binnen. Een andere vliege; komt niet binnen. Niettemin trekt weer een derde er onbekommerd en aarzelloos op uit. Een vrouw wacht. Een ander tracht te be seffen dat zij niet meer behoeft te wachten Maar om dit eenvoudig gebeuren leeft het. De vliegers leven, hun vrouwen zijn levende waarachtige vrouwen, fel en krachtig leeft Rivière de chef, onmachtig en een beetje zielig scharrelt op den achtergrond Robineau de inspecteur. En het levendst van alles is de nacht, is het duister, waar de vliegers hun machines, hun lading en zichzelf veilig door heen moeten brengen, en die de schoonste èn de wreedste mogelijkheden zich besloten kan houden. Wat het naaste uur brengen zal. de piloot weet het niet: het kan niets bij zonders, het kan de dood zijn. Slechts de radio houdt hem gezelschap op zijn vlucht en de sterren. Groote conflicten vinden er niet plaats; een paar menschen doen slechts hun plicht, en als zij slagen, ziet niemand er iets bijzon ders in, en als zij niet slagen, bekoopen ze het met den dood. Een ander, hun chef. doe: ook zijn plicht: de zijne is het om van zijn piloten het ->ijna onmogelijke te vergen: om dat te kunnen doen moet hij zijn eigen sen timenten achter slot en grendel zetten. ..Men voelt" zegt André Gide, door de teekening van de figuur heen, de bewondering van den schrijver voor hem. Ik weet, dat hij er spe ciaal naar streefde deze paradoxale waar heid aan het licht te brengen, die ook voor mij van een aanzienlijke psychologisch be lang is: dat het geluk van den mensch niet in de vrijheid, maar in het aanvaarden van een plicht ligt Bewondering en mededoogen voelt de schrijver voor de figuur, die hij zelf schiep in den chef van het vliegveld Rivière, en die daarom de mooiste figuur van allen is geworden. Mededoogen vooral, want op wiens schouders komt alles neer, nederlagen en overwinningen'' Een piloot is veilig teruggekeerd, een ander is niet teruggekeerd en zal niet meer terug- keeren, een derde staat gereed om te ver trekken. Het bedrijf der nachtvluchten gaat zijn eindeloozen gang, die door niets onder broken mag worden. „Reeds verheft zich een orgelzang: het vliegtuig. En Rivière keert met langzame stappen naar zijn werk terug, tusschen de klerken, die zich buigen onder zijn harden blik. Rivière de Groote, Rivière de Overwinnaar, die zijn zware overwinning torst." Alleen om deze figuur al Is „Vol de Nuit" een boek dat alsnog in veler handen ver dient te komen. WILLY VAN DER TAK. Htthovdf t'etdl (ruch, ïoo'n Aki#rf|«" Stoof moor grb'viitrt god*' f»r» "Akl*rti*" dot' m**r dan ift En ifroomtn hmonadt' Neem 'n "AKKERTJE" (Adv. Ingez. Med.) MARKTNIEUWS PURMEREND. COöP. CENTRALE EIERVEILING. Afdeeling eieren: Aanvoer 120.000 eendeieren f 1,902,40. 80.000 kippeneieren. 70-80 K.G f 2.90—4.—. 65-66 K.G. f 2.50—2.70. 63-64 K.G. f 2 40—2.70. 60-62 K.G. f 2.10—2,60. 58-59 f 2.10—2.30. 56-57 K G. f 2—2.20. 53-55 K.G. f 1.90—2.10. 50-52 K.G. f 1.80—2.—. Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0.501.20. Jonge hanen f 0.201. Kiloprijs oude kippen f 0.300 40 Kiloprijs jonge hanen f 0.280.45. PURMEREND MARKT. 29 partijen kleine boerenkaas f 20 per 50 K.G met Rijksmerk. handel matig. 2 partijen Commissiekaas f 17 per 50 K.G met Rijksmerk. 2403 K.G. boter f 1 15f 1 40 per K.G. Weiboter f 1.05—f 1.25 per K G. 475 runderen (waaronder 460 vette f 0.54 f 0 62 per K.G t Handel vlug. 110 gelde koeien f 80f 135 per stuk. Han del stug. 45 melkkoeien f 120—f 220 per stuk. Handel stug. "9 stieren f 0.32f 0.45 per K.G. Handel stug. 19 paarden f 60f 140 per stuk. Handel matig. 135 vette kalveren f 30f 50 per stuk. Han del matig. 312 nuchtere kalveren Slachtkalveren f 3 f 8 per stuk. Handel matig. Fokkalveren f 6f 13 per stuk. Handel matig. 310 vette varkens. Slachtvarkens f 0.29— f 0.31 per K.G. Handel vlug. 52 magere varkens f 12f 18 Handel stug 196 biggen f 7—f 12 per stuk Handel vlug 284 schapen f 9—20 per stuk. Handel stuc. 251 lammeren f 5f 10 per stuk. Handel stue. 19 bokken f 2—f 7 per stuk Handel matig Kippeneieren f 2.25f 2.75 per 100 st. Eendeieren f 2.10 per 100 stuks. Piepkuikens f 0.52,5—f 0.60 per stuk. Han del stug I DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worde door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bczorga. BELASTINGZAKEN VRAAG: Mijn vader Is weduwnaar me*, een Inkomen van 900.—. Hoeveel InkJjel. moet hU betalen? ANTWOORD: Rijks Inkomstenbelasting 2.52. Gem. fondabclastlng f 11.7O. Bij samenwoning met andere belastingplichtige personen te het laatst» bedrag hooger. VRAAG: Hoeveel bedragen de vermogensbe lasting. de Inkomsten- cn fondsbelaetlng van een omtogen van 100.000.— cn een Inkomen van 10.000.- 1. te Velsen: 2. te Blnemendaal; 3. te Haarlem en 4. te Heemstede? ANTWOORD: 1. Vermogensbelasting 305.—. rljkslnkomstenbelusting 402.64, gem fondsbe- lastlng 855,60. 2. Resp. 255.I 402.64 en 522.k 3. Resp. 305.—: 402.64 en f 762.60 4. Resp. 255.— 402.64 en f 558.—. RECHTSZAKEN* VRAAG: Ik ben ln betrekking en heb elk Jaar 14 dagen vacantic. Ik heb opgezegd tot 1 Juni, maar op verzoek van mevrouw blijf lk tot 1 Augustus. Hab lk nu recht op vaoantlegeld? ANTWOORD: Gij hebt. als gij wederom een :ol Jaar ln dienst zljt goweeat, recht op 14 dagen -•aoantle met al hetgeen u gedurénde dien tijd verschuldigd te. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Waar kan lk solliclteeren om bij d# Militaire Politie geplaatst te worden? ANTWOORD: Gij kunt u richten tot den com mandant der Militaire Polltletroepen te 's-Gra- venhnge. Verplicht te dat gij In militairen dienst zljt of 7,1 jt geweeat. De elsohon zijn tegenwoor dig zoor hoog. RECEPTEN VRAAG: Een lichtblauwe zijden craquel* Ja pon is door het dragen vuil geworden. Hoe kan ik die wasschen. zonder dat het goed krimpt? Indien anders mogelijk, liefst niet ln benzine. ANTWOORD: GIJ kunt craquelé wel met een neutrale zeep (Murselllaansche zeep) wassohen. maar het krimpt geweldig. Vooraf maat nemen en weer op maat rekken en strijken te het eeni ge wat er dan aan te doen te. De benzinebehandeling kan ook wel op uw bovenhuis geschieden. mits do noodige voorzich tigheid ln acht genomen wordt. Goed ventllceren cn vooral geen vuur of Uoht ln do na/bljheld; zelfs geen theelichtje. VRAAG: Hoe verwijdert men Inktvlekjes uit een effen, wit zijden japon? ANTWOORD: Leg de Japon enkel en gladuit met de vlek naar boven op een badhanddoek en bet haar met een oplossing van kalium perman- ganaat. Laat dit oven Inwerken en behandel haar daarna met zwavelzuur. Flink met warm water nabehandelcn, tot gij geen zwavel meer ruikt. VRAAG: Hoe kan men hot aanbranden van melk voorkomen? Ik heb altijd B.K. pannen en den oenen dag brandt de melk aan en den ande ren dag niet. ANTWOORD: Dat kan verschillende oorzaken hebben. Zorg. dat de pan zeer schoon ia: apoel eerst met koud water om cn doe er dan dadelijk de versche melk ln. Zet ze op een kleine gaspit; als het heet begint te worden mag desnoods de vlam wel grooter zijn. Als de melk niet vcrsch te brandt ze gauw aan. PLANTEN VRAAG: 1. Wat kan de oorzaak zijn dat mijn vruchtboomen (snoertjes), die in het voorjaar verplant en voldoende heinest zijn, na een prachtlgen bloei er nu armoedig uitzien? Het blad blijft klein, bloesem zoo goed als alles afge vallen. 2. Wanneer moeten de volgende heesters ge snoeid worden: Forsltsla. Japansche kers. Deut- zla Budleya en Jasmijn? 3. Wat kan oorzaak zijn, dat een meidoorn, die al eenige jaren staat en er overigens prachtig uitziet. noL* niet gebloeid heeft? ANTWOORD: 1. WIJ vermoeden dat gij wat veel gemest hebt. wat zich vooral met deze droogte .reekt. Vooral nu water geven. Indien snoei noodzakelijk te. na den bloei, of. Indien er toch niet veel bloemhout ln zit, ln den winter. 3. Vermoedelijk ook te zware bemesting. GIJ doet het beste In den winter enkele wortels door t esteken en den volgenden winter aan den an deren kant van den stam. De groei houdt dan op en er vormt zich bloemhout,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7