HET TANDHEELKUNDIG GEBIT /35 Hieuwe Zijde* KieuwePtijaeu 16 RIJKSSTRAATWEG 16 OVER NEERLAND'S WIJDE WATEREN. DONDERDAG 19 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Het Provinciaal-duinbezit. Als recreatie-oord. In de voordracht van Ged, Staten van Noord- Holland wordt voorgesteld, den Raad van Toezicht der Prov. Bedrijven met twee leden uit te breiden, in verband met het beheer der provinciale duinen als recreatieoord. Een lid van de commissie uit de Prov. Staten die deze voordracht bestudeerde, uitte de vrees, dat de ze leden op den duur zoozeer zullen opgeno men worden in de behartiging van de be langen van het P. W. N. als waterwinningbe- drijf, dat hun taak, de duin terreinen te doen dienen als recreatieoord en te behouden als natuurmonument, vervloeit en vervluchtigt. Bij de behandeling der bovengenoemde voor dracht werd reeds gewaarschuwd tegen een denken „in bronnen en buizen". Dit gevaar ware mogelijk beter te voorkomen geweest door aanwijzing van enkele vaste deskundi gen, niet gelijkgeschakeld met den Raad van Toezicht. Een der andere leden sloot zich in zooverre hierbij aan, dat ook hij tegen de voorgestelde oplossing bedenking had, daar hij vreesde, dat een ander belang, dat van den land- en tuin bouw. in verdrukking zou komen. Een geheele streek in Noordholland had er belang bij, dat de waterstand niet te zeer zou worden ver laagd door wateronttrekking. Daarom drong hij er bij Gedeputeerde Staten op aan, onder de twee te benoemen leden iemand voor te stellen, die met de belangen van land- en tuinbouw goheel en al op de hoogte is. Het ter vergadering aanwezige lid van Ge deputeerde Staten verdedigde het voorstel. Het lid wees er verder op, dat Gedeputeerde Staten met hun voorstel tot aankoop van Ge versduin, getoond hebben oog en hart te heb ben voor de belangen van land- en tuinbouw. Hij herinnert er voorts aan. dat Gedeputeer de Staten uitdrukkelijk hebben verklaard dat zij. zoodra wetenschappelijk zou zijn aange toond. dat de wateronttrekking schade had gebracht aan land- en tuinbouw, bereid wa ren dit vraagstuk nader onder de oogen te zien. VECHTEN TUSSCHEN PROVINCIE EN GEMEENTEN? Door Gedeputeerde Staten is als credlet aangevraagd een stelpost van 1 millioen gul den voor den bouw van nieuwe laagspannings r.etten in gemeenten, waarvan het stroomle- veringscontract afloopt, de directe levering zal aanvangen, maar waar nog geen overeenstem ming verkregen ls omtrent de overneming der bestaande netten. In de commissie uit de Prov. Staten werd nadere toelichting van de zen post gevraagd. Leden, die met instemming de houding der Provincie gevolgd hadden in het Zaanlandconflict, vroegen of nieuwe moei lijkheden met andere gemeenten te wachten waren. Een ander lid wilde weten of de Pro vincie met vechttarieven zou gaan werken om tot aansluiting bij haar te dwingen, en vroeg of er geen gevaar bestond, dat de Provincie, eenmaal baas in eigen huis, de tarieven niet zou gaan verhoogen; in dat geval zou dit lid er bezwaar tegen hebben de Provincie de vrije hand te laten. Een der andere leden meende in den stel post een vechtpost te moeten zien, waarvan de Provincie gebruik zou willen maken te gen die gemeenten, welke geen genoegen wil den nemen met wat de Provincie voor de over neming der electriciteitslevering zou wallen bieden. Zijn indruk was, dat de ambtenaren der Provincie te schriel waren bij hun aanbie dingen, en hij meende er nog eens nadrukke lijk op te moeten wijzen, dat ten aanzien der welwillende gemeenten ook van de zijde dei- Provincie de grootste welwillendheid moest worden betracht. Van andere zijde werd de positie, welke de Provincie ten aanzien van de gemeenten, die zich tegemoetkomend hadden getoond in de abnormale oorlogs- en na-oorlogsche omstan digheden en in de gevraagde tariefsverhoo- ging hadden toegestemd, als volgt gesteld: Wanneer het stroomleveringscontract is afge- loopen de gemeente heeft dan doorgaans minstens een 15-tal jaren haar G. E. B. geëx ploiteerd is de band tusschen gemeente en Provincie verbroken; beide zijn los van elkaar komen te staan, en de directe levering van wege de Provincie, waarvan de voordeelen voor de ingezetenen herhaalde malen zijn aan getoond. vangt aan. Op dat oogenblik is er echter een laagspanningsnet in de gemeente aanwezig. Het is uit een oogpunt van econo mie en doeltreffendheid geboden, dat dit net. desnoodig verbeterd, door de Provincie wordt, overgenomen en gebruikt. De Provincie moet dus een billijke vergoeding voor dat net bie den. gerekend naar de boekwaarde en naar een afschrijving, als zij zelf voor haar be drijven voorschrijft. Geschiedt de afwikkeling aldus, dan ls aan de redelijkheid en billijkheid voldaafi en heeft de gemeente geen enkelen grond voor ontstemming. Biedt de Provincie meer, om daarmee de gemeente voor een fi- nancieelen schok te behoeden, dan doet zij meer dan van haar geöischt of verwacht mag worden. Te groote royaliteit moet door de verbruikers elders gedragen worden, of stelt een anders mogelijke tariefsverlaging, naar een verdere toekomst uit. Het in de Commissie aanwezige lid van Gedeputeerde Staten herinnerde er aan, dat Gedeputeerde Staten bij het afloopen van stroomleveringscontracten een milder stand punt innemen dan het hiervoren omschre- vene. Ook bij hen wordt uitgegaan van een objectieve berekening van de waarde van het over te nemen net, maar daarnaast is het hun streven den overgang naar de directe le vering zoo geleidelijk mogelijk te maken; de eventueel gemaakte winst van het G EB. wordt daarom, voor zoover het bedrijfsbelang dit toelaat, n.og gedurende enkele jaren in afloopendc bedragen uitgekeerd; deze bedra gen, gekapitaliseerd, verhoogen dan de som. die voor de overneming van het net kan wor den uitgekeerd. De onderhandelingen op dezen voet hebben regelmatig voortgang; zij worden veelal door de gemeenten zelf, tegen den afloop van het contract, ingeleid. Er is momenteel bij zondere reden te verwachten, dat zij niet tot overeenstemming zullen leiden, tot voldoening van beide partijen. Het is echter noodlg, dat Gedeputeerde Sta ten. mocht onverhoopt geen overeenstemming bereikt kunnen worden, over middelen be schikken om te zorgen, dat geen gegadigde voor clectriciteitsverbruik bij afloop van het contract met de gemeente, zal worden gedu peerd en dat de electriciteits-voorziening on gestoord zal voortgaan. Het personeel der Prov. Ziekenhuizen. Wijziging van het ambtenaren-reglement. Van verschillende zijden werd er In de Com missie uit de Prov. Staten van Noord Holland op gewezen, dat het verplegen van zieken in de eerste plaats een werkkring is voor vrouwen. Betreurd werd. dat de verpleegsters bij de voorgestelde wijzigingen worden achtergesteld bij de verplegers. Een lid achtte het niet juist, dat de man een vaste aanstelling zal krijgen als gediplomeerd verplegende, de vrouw als adspirant gediplo meerd verplegende. Een ander lid meende zich te moeten ver zetten togen elke verslechtering van de positie van het verplegend personeel. Dat het Georganiseerd Overleg zich met deze voorstellen heeft vereenigd, bewijst naai de meening van dit lid alleen, dat het Geor ganiseerd Overleg zich bij de verslechtering der positie van het personeel heeft neergelegd. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten betoogde, dat gezocht was naar eene regeling, die tegemoet kwam aan de belangen van het personeel, zoowel als aan die der ziekenhuizen. In de ziekenhuizen kunnen mannelijke krachten niet gemist worden. Het aantal man nelijke verplegers is uit den aard der zaak in gemengde gestichten kleiner. In de bestaande formatie kunnen, echter de mannelijke krach ten niet door vrouwelijke worden vervangen, zoomin als omgekeerd. Een feit is verder, dat mannelijke gei - meerden moeilijker elders eene betrekking kunnen verkrijgen dat vrouwelijke. Het is ook voor de ziekenhuizen van het grootste belang, dat het personeel eenige zekerheid van bestaan heeft. Wensoht men in de ziekenhuizen goede mannelijke verplegenden uit verschillende kringen der maatschappij, dan behoort men deze reeds bij de aanstelling als leerling-ver- plegende vooruitzicht te bieden in de toekomst op eene positie waarin men een gezin kar. vestigen. Bij de leerling-verpleegsters nu is grooter mutatie dan bij de mannelijke verplegers. Een gevolg hiervan is, dat hetgeen thans is voor gesteld voor de vrouwen niet zooveel onguns tiger is dan wat voor de mannen wordt voor gesteld. Het lid van Gedeputeerde Staten wees er verder op. dat dit voorstel de instemming heeft verworven van het Georganiseerd Over leg. De drie jaren, gedurende welke na het be halen van het diploma daarna op arbeids overeenkomst wordt gewerkt, geven den ver plegenden de gelegenheid te toonen, dat ze de karaktereigenschappen en de mentaliteit bezitten, welke voor de goede uitoefening van hunne taak van zoo groot gewicht is. Gedu rende den tijd, dat de nieuwe krachten werk zaam zijn als leerling-verpleger, behooren de genen. die voor het ambt ongeschikt zijn, te worden verwijderd. In de drie jaren, waarin op arbeidsovereenkomst wordt gewerkt, zullen de verplegenden het bewijs kunnen leveren van hunne algemeene geschiktheid. Het lid van Gedeputeerde Staten is van oordeel, dat op deze wijze ook aan de belangen van de zie kenhuizen de volle aandacht is geschonken. eischen INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16720 Berekent thans nog voor een geheel Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand f 3 Iedere tand meer f 1-75 Porceleinof Zilvervulling f3.— Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f 15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand oi kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur Zaterdags van 912 uur. AVOND SPREEKUUR DINSDAG-, WOENSDAG EN DONDERDAG 7-9 UUR BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch 4anJ„.ie en Amerikaansch loflUarlS (Adv. lngez. Med.) Geldleeningen Noord-Holland. Conversie leeningen van 56 millioen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het voornemen, een groote leening van circa f 56.000.000 tegen een rente van 3 12 pet. te sluiten, om daarmede andere leeningen af te lossen. Door het poetsen Uwer tanden mei 0e Itedecfandsckel&idfiasta, merkbaar minder tandbederf (Adv. lngez. Med.) Voor den Kantonrechter. Een heer die boos was. Een heer was boos; hij was iemand met een eenigszins cholerisch temperament en 't was warm. Hij meende in zijn recht te zijn en de kantonrechter zei. dai hij het niet was. maar dat er verzachtende omstandig- digheden waren waarom er slechts f 3 boete werd opgelegd, schoon de ambtenaar er f 8 had gevraagd- De heer had tevreden moeten zijn. maar dat deed hij niet, want, als gezegd, hij was driftig aangelegd, meende, dat hij in zijn recht stond en 't was warm heel warm zelfs, 't Gevolg was, dat de heer onvriende lijke woorden begon te uiten tegen den agent, die hem bekeurd had en het stond te vreezen, dat het niet eens bij die drie gul den boete kon blijven, maar de kanton rechter stuitte gelukkig de ontboezeming en zei, dat het was afgeloopen, waarop de heer wijselijk de zaal verliet, maar de blik dien hij den agent toewierp, getuigde niet van genegenheid en wat hij mopperde even min. We zijn met het slot begonnen en zullen nu het begin geven, ter verklaring van 's mans ongenoegen. Daar op het Stationsplein bij den Jans- weg en viaduct is een verkeerspunt, dat menigeen al heel wat zorg heeft gebaard en waarover schrijvers van ingezonden stukken hun hart hebben lucht gegeven. Op dat punt had zich de heer bevonden als bestuur der van een auto en hij had er gereden met het slakkengangetje van 8 K.M. per uur tusschen vluchtheuvel en station met de be doeling onder het viaduct door te gaan, toen daar onderuit een sneltax schoot met het bescheiden vaartje, dien rijtuigjes eigen. De heer zich bedreigd ziende, vergrootte zijn bocht, maar naderde daarbij angstig dicht een paar wielrijders, die van den Jansweg waren gekomen en rechtuit wilden, zoodat zij genoodzaakt waren uit te wij toen. Dat liep alles zonder ongelukken af en we zoudert er nooit meer iets van gehoord hebben, indien die wielrijders geen agenten in bur- gerkleeding waren geweest, want dezen spraken even verder den autobestuurder er over aan, dat hij onvoorzichtig had gereden. De heer had als hij een kalm en nadenkend mensch was geweest, zijn excuus gemaakt en gewezen op de omstandigheden, die hem genoopt hadden zijn bocht te vergrooten. maar hij was, als gezegd, cholerisch aange legd en begon met onvriendelijkheden, ter wijl hij zijn ongelijk niet wilde erkennen. Toen zei de eene agent, dat hij een proces verbaal zou opmaken, als de ander niet wilde erkennen een fout gemaakt te hebben en toen deze de fout niet erkende, volgde het proces-verbaal en de vervolging, waar van de uitslag reeds is vermeld en waar uit bleek, dat de agent het bij het rechte eind had. De booze heer zal in hooger beroep gaan. zoo hij zei; ongelijk erkennen is veelal moeilijk. Een dame, die nog moet leeren. Op het Spaarne reeds een wielrijder en daarachter kwam een auto, door een dame bestuurd. Aan den kant van den weg stond een handkar en de wielrijder moest even naar links buigen om verder te kunnen rijden. De dame had dus nog wat meer naar links moeten uithalen om handkar en wielrijder te kunnen passeeren, maar zij hield alleen rekening met de handkar en reed tegen de fiets op. die beschadigd werd en daarvoor stond zij thans terecht. Zij had eigenaardige opvattingen omtrent Prachtige rondvaart voor motor- en zeiljachten. De glorie onzer groote waterstaatswerken. U hebt gewandeld en gefietst door ons land, op uw auto werd stof verzameld van het noor den en het zuiden, uw wegen voerden van oost naar west: u kent ons vaderland En nu wilt u iets totaal anders, u wilt uw vacantie toch in Nederland doorbrengen, u wenscht rust maar realiseert u dan toch hoe koene Neder landers in vroeger eeuwen de wereldkaart wisten te wijzigen, weet, hoe Nederlandsche schepen het rood-wit-en-blauw op alle ocea nen lieten wapperen, weet. dat Nederland een waterland is. En al streeft gij er niet naar om op den Pacific te dobberen, al wenscht gij niet het azuur van de Middellandsche Zee en den zuidelijken hemel te zien. gij zult met een boot, ook dicht bij huis, genotvolle weken kunnen doorbrengen. Een vacantie te water is voor een ieder, die de genoegens van het varen nog niet kent, een openbaring. U kunt goedkoop genieten op het water, een boot is voor betrekkelijk weinig geld te huur of te koop. het varen zelf is evenmin duur, met een zeilboot zelfs gratis! Als gij uw keuze bepaalt op een gesloten schip met een ruime kajuit, behoeft gij uw drijvend huis practisch nimmer te verlaten. Kortom: laat de Ruyter's geest in u varen, laat 1934 u kennismaking met een watervacantie bren gen! A hoi, het Noorden verkennen! Op bijgaand schetskaartje, ons toegezon den door den A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland, is een 600 Kilometer lange Rond vaart getraceerd, waarvan het Secretariaat is gevestigd bij het Bureau voor Watertoerisme van de groote Watersportverenigingen. (Kei zersgracht 588 590. Amsterdam C). Aan deze rondvaart zijn eenige prijzen verbonden, maar daarover willen wij u thans niet spreken, het gaat nu om het toeristische doel. Van Amster dam vaart ge dan allereerst over het Noord zeekanaal en de Zaan noordwaarts, vervolgens zal uw schuit gewiegd worden door het Noord- Hollandsch kanaal. Zelfs als u deze streken goed kent. dan zult gij versteld staan van de schoonheid dier oevers: van het water af is dit alles totaal anders dan gezien door de oogen van een „landrot". Het eerste deel is Den Helder, daar buigt de route naar het zuidoosten om via de sluis bij de Kooi in de Wier in germeerwateren te komen. Via Sloot- dorp en de Den Oeverschevaart bereikt men het IJsselmeer, welke naam voor watertoeris ten nog altijd erg onwennig is. Langs den afsluitdijk naar It Hytelan. Gemakkelijk is de weg te vinden als men op een niet te grooten afstand van den dijk naar de Friesche kust koers zet, maar evenmin als vossen hun streken verliezen. evenmin is de Zuiderzee ook thans te ver trouwen, al heet de haringvijver dan ook offi cieel IJsselmeer! Zeewaardigheid van het vaartuig is een eisch, welke gesteld moet wor den voor dezen oversteek. Niettemin blijft het mogelijk ook met een niet volkomen zeewaar dig motor- of zeiljacht den overtocht te ma ken, mits dan alle omstandigheden met den schipper zijn (de afstand van Den Oever naar Makkum is 30 K.MHet spreekt wel van zelf dat men, alvorens het ruime sop te kie zen, de benzinetank vult. een goed kompas bij de hand houdt en een behoorlijk langen an- kertros aan boord en voor vallen gereed) heeft. In Makkum begint een zeer mooie en afwis selende tocht over de Friesche wateren. Men vaart over Kakeshoek, Tjerkwerd en vervol gens via de Trekvaart van Workum naar Bolsward, waar de Wymerts- of Bolswarder- vaart begint, welke men tot IJlst volgt. Over Sneek, de Woudvaart het Oudhof en de Lang- weerderwielen bereikt men het prachtige Tjeukemeer. waar het.bij slecht weer aar dig kan spoken, zoodat het onder omstandig heden gewenscht kan zijn direct koers te zet ten naar het dorp Vierhuis, vanwaar men de Tjonger kan volgen. Vooral in de omgeving van de Langweerderwielen biedt dit traject buitengewoon veel natuurschoon. De Geldersche IJssel... getelijk! onver- Zoo voert de rondvaart u dan verder door de Helomavaart en de Ossenzijlersloot naar Zwartsluis, waarbij men o.rn. het Giethoorn- sche meer en de Beulakker en Belterwijden passeert. Van Zwartsluis over Zwolle naar den IJsselkop (het scheidingspunt van IJssel en Rijn bij Westervoort) is een tocht van zeld zame schoonheid. Honderd twintig kilometer lang vaart men over deze rivier met steeds wisselende landschappen op beide oevers. Nu eens vraagt een prachtig polderlandschap de aandacht, elders zijn het de heide en de uit gestrekte bosschen langs den Veluwezoom, dan weer de droomerige vergezichten over de uiterwaarden, die menigen nuchteren Hollan der waarlijk in extase zullen brengen. Het water is ondanks den tegenstroom (3 a 4 KM. p. u.) gemakkelijk bevaarbaar; wil men niettemin den stroom ontgaan, dan kan men door het Apeldoornsche kanaal varen, dat spe ciaal in de buurt van Beekbergen, Loenen en Laag-Soeren door een unieke omgeving loopt Maarin dit 55 K.M. lange kanaal liggen 6 sluizen en 50 beweegbare bruggen! Tot Arnhem heeft men van den IJsselkop af den stroom mede, daarna volgt een stuk naar Pannerden stroomopwaarts, vervolgens wordt men bij Nijmegen geschut in het Maas- Waal kanaal, om bij Heumen de Maas te be reiken. Bij St. Andries, een 50 K.M. voorbij Grave, naderen Maas en Waal elkander heel dicht, in Februari 1934 is hier een scheepvaartver binding tot stand gebracht. Zoo komt men op de breede Waal en glijdt rustig stroomafwaarts door prachtige Hollandsche landschappen naar Gorinchem, waar de Merwede begint. Vervolgens over de Oude Maas tusschen de vruchtbare Zuid-Hollandsehe eilanden door naar den Nieuwen Waterweg. De Schiedam- sche Schie en de Vliet worden gevolgd tot Leid- schendam, daarna vaart men door het Rijn- Schiekanaal naar den Ouden Rijn, welke be oosten Leiden gepasseerd wordt, terwijl ten slotte via Brasemermeer. Ringvaart, Oude Wetering en Drecht de Amstelslad weer be reikt wordt. Waterstaats-„monumenten". Ja, wij zijn van huis uit als rechtgeaarde Hollanders wat nuohter; 't een goede eigen schap, maar als we op zoo'n rondvaart door ons land allerlei groote werken uit de laatste jaren langs de patrijspoorten zien schuiven, dan geraakt men toch onwillekeurig in be wondering voor het prachtige werk dat hier en daar (ja overal!) tot stand is gebracht. Hiervan noemen we nog even in het bijzonder; de sluizen te De Kooi en het buiten den ouden Zuiderzeedijk gegraven Balgzandkanaal, waar langs de groote verkeersweg naar Friesland loopt. De afsluitdijk zelfja, die behoeft niet speciaal vermeld te worden, daarvan is de faam nu langzamerhand wel tot geheel ons volk doorgedrongen. Maar ziet daar de groote inpolder lngswerken in Noord-Westelijk Over ijssel, de groote verkeersbrug bij Katerveer, de vernieuwing van de Zwolsche spoorbrug, het Twente-Rijn-kanaal. dat 4 K.M. beneden Zut- phen in den IJssel uitmondt en thans voor de scheepvaart is opengesteld. De prachtige slui zen te Eefde en de tallooze moderne vaste bruggen verdienen zeer zeker de aandacht. Machtige bruggen zijn in aanbouw bij Arnhem en Nijmegen, bruggen, die de aandacht van waterstaatsingenieurs van ver over de grenzen trekken, daar zijn vervolgens het Maas-Waal kanaal, de grootsché stuwdam en verkeersbrug bij Grave, de normalisatiewerken van de Maas, de Lithsche stuwdam en sluis, de nieuwe brug bij Zaltbommel. de groote hef bruggen bij Barendrecht en Schiedam, de Berlagebrug in de hoofdstad en zoovele andere, kleinere wer ken onderweg. Bij het aanschouwen van dit alles zal het besef bij u levendig worden, dat voor een volk. dat tot zooveel groote werken in slaat is. een betere toekomst is weggelegd, dan in de huidige depressie mogelijk schijnt. het wegberijden, want zij beweerde niet meer of minder, dan dat zij verwacht had, dat de fietsrijder voor de handkar zou stoppen om haar te laten passeeren en dat hij, indien hij niet van plan ware te stoppen met de lin kerhand had moeten wijzen, dat hij voor de handkar wilde heenrijden. Dat was den kantonrechter te kras. U dacht toch niet, zei hij, dat de wielrijder over de handkar heen zijn weg moet vervolgen? Het spreekt toch vanzelf, dat de man zou uit halen; daarvoor behoefde hij geen teeken te geven, want hij veranderde niet van richting; maakte slechts een bochtje in de lijn. Als de wielrijder voor de handkar zou stoppen, kon hij bij druk verkeer wel den heelen dag achter de handkar blijven staan. De dame. dacht altijd nog maar, dat de wielrijder zijn linkerhand had moeten uit steken. waarop de ambtenaar opmerkte, dat het hem verwonderde, dat iemand met zulke opvattingen een rijbewijs had gekregen en zoowel kantonrechter als ambtenaar gaven haar ernstig in overweging de verkeersrege ling goed te bestudeeren. Omdat er niet veel schade was veroorzaakt en de dame deze terstond wilde vergoeden,kwam ze er met f 10 boete af. Weer een ongevvenschte vreemdeling. Iemand had een politieken partijgenoot, wien het in Duitschland wat al te warm was geworden en die daarom naar Holland was gevlucht, onderdak verleend en andere par- tijgenooten hadden hem financieel wat ge steund. Dat alles is niet strafbaar, maar wel, dat aan de politie geen kennis was gegeven, dat de vreemdeling zich hier ophield. Dat dit niet gebeurd was, is begrijpelijk, als men weet dat die vreemdeling geen geldig paspoort en geen middelen van bestaan had. zoodat hij bij aanmelding zeer waarschijnlijk niet toe gelaten zou zijn. De kantonrechter wees er op, dat het voor de Nederlandsche regeering van belang is te weten, welke vreemde elementen zich hier te lande ophouden en dat ieder Nederlander ver plicht is hierin mede te werken. De eisch van f 25 boete werd daarom toegewezen. BEZWAAR TEGEN SALARISKORTING. Woensdagmiddag werd voor God. Staten in openbare zitting behandeld het adres van C. Warmerdam, vroeger in Heemsteed- schen gemeentedienst, na de annexatie fit ter bij de Haarlemsche gemeentelijke Wa terleiding, die bezwaar had gemaakt tegen de op hem toegepaste tijdelijke salaris korting, waardoor zijn loon daalde tot bene den het bedrag, waarop hij volgens de An nexatiewet aanspraak meende, te kunnen maken. Voor requestrant trad op zijn gemachtigde de heer F. Spit. hoofdbestuurder van den R.K. Bond van Overheidspersoneel; de ge meente Haarlem was vertegenwoordigd door den heer F. van Esmond, van de afd. Personeelszaken ten Stadhuize. Uit de behandeling bleek, dat re- questrant's garantieloon eerst geweest was f 33.30. Na 1 Juli 1933 was zijn loon gedaald tot f 33,12. Het meeningsverschil tusschen de be langhebbende en de gemeente bestond hier in. dat zooals de heer Spit uiteenzette, naar het oordeel van Warmerdam de vergoeding voor overuren en wat meer boven het ga rantieloon komt niet bij dat garantieloon mag gerekend worden, zoodat op die ver goeding geen tijdelijke korting of aftrek van pensioenpremie kan worden toegepast. De 48-urige werkweek van Warmerdam was, zoo zeide de heer Spit, door overuren wel eens uitgebreid tot een 60-urige, De heer Van Egmond verklaarde dat de gemeente een tegenovergestelde meening is toegedaan. Het aantal overuren van re questrant is bovendien niet groot, maar be paalt zich tot toezicht bij de vuurpotten tij dens den schafttijd. Inderdaad is Warmer dam op 1 Juli j.l. opgeroepen voor 12 over uren. maar dit gold een bijzonder geval: er was een buis gesprongen en er moest toen onmiddellijk ingegrepen worden. Zoo iets komt bijna nooit voor. Ged. Staten zullen hun beslissing nader bekend maken. De verlaging der steunregeling. Motie van afkeuring van den Ned. Metaal- bewerkersbond. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft op een deze week gehouden vergadering met op één na algemeene stemmen de volgende motie aan genomen De ledenvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond af deeling Haarlem, gehoord de inleiding over de steunregeling, zooals deze na de verla ging der steunnormen is vastgesteld, spreekt haar afkeuring over deze verlaging nadrukkelijk uit, omdat de vermindering van het inkomen der werklooze werknemers moet leiden tot ondermijning van de volks kracht. en vooral van die groepen arbeiders die aanstonds zullen zijn aangewezen hun arbeid aan industrie en handel te geven. Verklaart zich volkomen te scharen ach ter het streven van het N. V. V.. en juicht het toe, dat het Vakverbond ook nu weer pogingen onderneemt, de verslechteringen ongedaan te maken. Roept de andere vakcentralen op ook hun nerzijds alles te doen om de regeering dui delijk te maken dat deze verlaging onge daan gemaakt moet worden, besluit deze zaak in den H. B. B. aan de orde te zullen stellen, en gaat over tot de orde van den dag. AGENDA DONDERDAG 19 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H. O- V. 8.15 uur. Palace: „De Tunnel". Toonecl. Liddy Berg man in haar repertoire. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater; „De onzichtbare man'' 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De wandelende Jood"- Tooneel: Burns en Ray. 7 en 9,15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve "s Maan dags Toegang vrij. Zandvoort: Vergadering van den ge meenteraad, 7.30 uur. VRIJDAG 20 JULI Bioscopen, nieuw programma,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10