I De Vierdaagsche afstandsmarschen. DONDERDAG 19 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 SPORT tiM SPEL. WANDELSPORT. Holland op marsch Wel sport, maar geen wedstrijd. Regen noch wind. zonneschijn noch koude en wat dies meer zij. kunnen de deelnemers deren. Luid zingend trekken zij langs de wegen. Hooger dan de physieke waarde slaat de NBL.O. de geestelijke waarde aan. Daarom wordt er van den marsch ook geen wedstrijd gemaakt. Men gaat van de gedachte uit, dat een athleet, of om algemeener te zijn. een sportsman, nog niet steeds een voldoende hoogstaand moreel bezit om in staat te zijn aan wedstrijden deel te nemen. En dit is zeer juist gezien. Sport moet opvoedend zijn. lichamelijk en geestelijk. Waar blijft de opvoedende waarde, wanneer men 22 oersterke kerels op elkaar los laat, die slechts één wil hebben: winnen? Wil men sport zien, laat men dan eens een kijkje nemen op die achteraf gelegen sportvelden, waar jonge menschen, zonder toeschouwers, zonder medailles, zonder speciale inkomsten van de clubkas elkaar bestrijden Daar ziet men sport, lichaamskuituur. Sport wil zeggen vreugde in het eigen lichaam, in eigen kracht en gezondheid Dit sluit niet uit. dat ook wed strijden hun nut kunnen hebben. Aan wed strijden kan echter niet een ieder deelnemen: slechts hij die ruggegraat bezit en geleerd heeft respect voor zijn naaste te hebben. En daar ontbreekt het maar al te vaak aan. Dit is een standpunt, dat de leiding der marschen steeds ingenomen heeft, en dat deze daaronder niet geleden hebben, blijkt uit alles. Tegen wedstrijdgedoe treedt de leiding dan ook uiterst gestreng op. Toen in 1933 de Noren er prijs op stelden zoo vroeg mogelijk binnen te komen werden zij gedisqualificeerd! En nu? wat wordt er gepresteerd? De deelnemers worden in groepen gesplitst. Zij die 14 en 15 jaar zijn. moeten 30 K.M. per dag afleggen Dames van 16 jaar en ouder 40; burgers van 16. 17 en 18 jaar eveneens 40 en burgers tusschen 19 en 50 55 K.M. per dag. Zij die ouder dan 50 zijn moeten 40 K.M. af leggen. Militairen met volle bepakking 40. militairen in veldtenue zonder ransel enz. 50 K.M. Politiecorpsleden van vrijwillige burger wachten moeten op een dagelijksch traject van 50 KM. hun krachten beproeven 's Ochtends tusschen 5 uur en half zeven verlaten de wandelaarslegioenen kazerne of kampplaats en moeten binnen de 11 uur hun traject hebben afgelegd. Dat bcteckent dus een gemiddelde snelheid van 3 12 tot 6 12 K.M. per uur. Dit vier dagen lang onder diverse weersom standigheden Ieder jaar weer dezelfde animo: ieder jaar minder uitvallers ieder jaar meer deelnemers. Zij marcheeren door een van de mooiste deelen van Nederland, iederen dag langs een ander parcours, langs dorpjes waar de bewoners de wandelaars vroolijk begroeten, de kinderen een stukje mee oploopen en waar op een ver hooging luid schallende muziek de vermoeiden tracht op te frisschen. Dit is het, wat zoo ontzaglijk veel tot het slagen van de vierdaagsche bijdraagt: het medeleven van de bevolking dier streek. „Waarom zoo werd herhaaldelijk gevraagd, .blijft men toch steeds de marschen bij Nij megen houden?" Ten eerste door de uitstekende legerplaatsen en ten tweede om de sfeer, die de bevolking weet te scheppen. Nijmegen blijkt het ge- schikst te zijn in alle opzichten. Of is het ooit ergens anders gebeurd, dat aan het einde van den laatsten dag de deelnemers met bloemen gegooid worden? Heusch, de deelnemers, die vaker dan één keer aan de marschen deelne men, doen dit niet zoozeer om het bronzen kruisje, kroontje of cijfertje, dat de officiecle belooning is, als wel om weer eens vier dagen te leven in een vrije, natuurlijke en spontane sfeer. Denkt U soms, dat de oude heer, die van Hoorn naar Nijmegen wandelt en van Nijme gen langs het IJselmeer over den afsluitdijk naar huis loopt, het zooiets bijzonders vindt, vier dagen 40 K.M. te loopen9 De frissche, eensgezinde geest, dien hij er vindt, zal daar wel de hoofdoorzaak van zijn. 30 K.M. PROPAGANDA WANDELTOCHT TE ALKMAAR. Men schrijft ons: Het zal den wandelsportliefhebbers onge twijfeld genoegen doen. dat ook van Alkmaar uit een wandeltocht wordt gehouden. Het is de Gymnastiek Vereeniging ..Turnlust", die hier voor zorgt. Den deelnemers wacht een pret tige wandeling; ze kunnen tevens hun mooie sport propageeren. De marsch heeft plaats op 12 Augustus a.s. Er wordt precies 10 uur ge start van café ,,'t Gulden Vlies" aan de Choor- straat. Ieder, die den marsch binnen 6 1 '2 uur (rust inbegrepen! aflegt, ontvangt als herin nering een medaille niet afbeelding van den Waagtoren. Groepen van minstens 15 perso- nen/in voreenigingsverband. die zonder uit vallers den tocht volbrengen, ontvangen een extra prijs. De inschrijving staat open voor personen van minstens veertien jaar bij N. Bakker, Landstraat 50, Alkmaar LAWNTENNIS JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. Aan do Spanjaardslaan worden weer de Jaarlijksche Jeugdkampioenschappen gehou den onder de dagelijksche leiding van den heer Kauffmann. die er slag van heeft, om met de jeugdige spelers om te gaan. De uitslagen van Woensdag luiden: Jongen enkelspel (tot 18 Jaar) B. Munster van Heuven slaat A. van Löben Seis 6—2. 6—4. G. van Löben Seis slaat H. Bijl de Vroe 46. 6—2. 6—2. S Hiemstra slaat A W. J Starink 6—3, 7—5. H. Stalling slaat W. H Naessens 60, 63. J. Baas slaat J. Roes 6- 0. 6—0. Jongensenkelspel (tot 16 Jaar). H. Knoop slaat H. Oei 60. 62. G der Kinderen 6laat C. Breitenstein 6—3, 6—1. A. Tijnensen slaat E. Roos 10—8, 60. L. Oei slaat J. Andre de la Porto 63, 60. R Kaars Sypestein slaat Jonkbloet 6—4. 16. 9—7. A. Pit slaat Dolleman 6—3, 8—6 L. Wichers slaat K. Valcken 6—2. 63. R. Kaars Sype.steyn slaat Pit 46. 63. 6—3. Meisjesenkelspel. Schmidt van Gelder slaat M. Kauffmann 6—0. 6—3. N de Roos slaat L. Riichenbrock 61. 6-4. T. de Roos slaat J. Swens 61, 60. S. Kerckhoven slaat N. Siewerts van Reese- ma 60, 61. A. van Beeck Vollenhoven slaat M. Breiten stein 6—2. 3—6. 6—2. N. Schmidt slaat W. Tameling 7—9, 6—2, 6—4. N. de Roos slaat N. Schmidt van Gelder 6—4, 2—6. 6—4. P van Rooy slaat N. Fonkert 62, 26, 6—2. L. van Wezel slaat E. Dros 64. 75. P. Oudes slaat N. van Waveren 61, 6—0 Tournament „Groenendaal". In het heerenenkelspel, waarvoor 37 deelne mers aan den start zijn verschenen, heeft Schreudcr zich al een plaats veroverd onder de laatste acht. Na een bye in de eerste ronde sloeg hij Beynes met 6—4. 6—3 en gisteren won hij met de goede cijfers 60, 64 van Sluiter. De uitslagen van Woensdag luiden: Damescnkelspel. Ie ronde: Mej. v. d. Haar slaat mej. Clarckson 6—3. 6—2. tweede ronde Mevr. Kühn slaat mevr. de Ruiter 63. 62. Mej. v. d. Haar slaat mej. Sprengers 6—0, 6—2. Mevr. Kramer slaat mej. van Rooy 75, G—4. Mei. Wolff slaat mej. Kerkhoven 86. 6—3. Mevr. v. d. Klashorst slaat mej. Timmer 6—0. 6—1. Damesdubbelspel. Tweede ronde: Mevr. Markus en mevr. Wester slaan mej. Timmers en mej. Sprengers 63. 62. Gemengddubbelspel. le ronde: Mevr. Seckler en Tetterode slaan mevr. N. N. en Kramer 62, 46, 86. Tweede ronde: Mevr. Melse en van Stederen slaan mej. We1 ff en Moolenaar 63. 79. 64. Heerenenkelspel. Ie ronde: H van Driessum slaat P. Schut 57, 64 6—3 Tweede ronde: P. Aarts slaat C. Brantz w.o. J Verwey slaat L. de Kadt 63. 60. S. Hazevoet slaat Th. Blikslager 60, 62. Derde ronde: R. Schreuder slaat J. Sluiter 60. 64. Heerendubbelspel. Tweede ronde: Kramer en v. d. Klashorst slaan de Kamper en de Crauw 63, 62. HENGELEN „DE FOREL". Dit college heeft zijn tweeden onderlingen wedstrijd gehouden in de Ringvaart te Halfweg Na afloop trok men naar het clubgebouw, bij den heer Hommels, aan de Zomer vaart, waar de Voorzitter de prijzen uitreikte. Winnaars waren: 1ste prijs F. Hogeboom. de grootste 29 c.M.; 2de prijs H. Rijs 8 stuks met extra prijs laatste vischje; de prijs J. C. Riemen 3 stuks: 4de prijs H. v. Os 2 st.; 5de prijs A. Huizingen. WATERPOLO. H. P. H. D. Z. II (3—0). De H.P.C.-dames zijn hiermee kampioen van de tweede klas geworden. H. P. C. II—DOLFIJN II (4—3). (Heeren). De partijen gaan gelijk tegen elkaar op. Om beurten worden aanvallen ondernomen. Door opstellen binnen de tweemeterlijn moet een der Dolfijn-menschen het water verlaten. Nu vertoonen de H.P.C.'ers zoo'n slechte combinatie dat we bijna de Dolfijn nog za gen scoren. Het schieten van de H.P.C.'ers was slecht en het duurt eenigen tijd, alvorens Van Zadel na opzwemmen succes heeft. (1—0). Dolfijn komt geweldig opzetten. De H.PC - achterhoede moet zwaar verdedigen, wat een der spelers wel wat al te zwaar opvat; hij moet het water verlaten. De toegestane straf- worp wordt benut. (11). Na de hervatting is het weer hetzelfde spel- beeld. Van Zadel is het, die door zijn opzwem men nog al eens verwarring sticht in de Dol fijn-gelederen. Hij kan dan ook na een snel len rush fraai scoren. (21). Nu is Dolfijn weer aan het woord; spoedig is Kohier gepasseerd "22). Brink van de Dolfijn kan uit een vrijen worp den stand op 23 brengen. Nu is het weer de beurt aan de H.PC.'ers. Enethousiast wordt aangepakt; hoewel zwaar bewaakt maakt Eldering er 33 van. Een felle strijd ontstaat nu. Bij een Dolfijn- aanval schenkt een der Amsterdammers te weinig aandacht aan de tweemeterlijn; hij moet weer het water verlaten. Nu profiteeren de H.PC.'ers er beter van; goed combineerend gaan Eldering en Sipkema er van door; laatst genoemde schiet onhoudbaar in. (43). H. P. C. I—DOLFIJN I (3—2). Onder leiding van den heer Blitz wordt deze wedstrijd gespeeld. H.P.C. stelt zich als volgt op: J. Schutter, F. W. Moolenaar. H. Leyenaar, A. J. Braam. J. Uitendaal, J. Kooyman, S. L. Mooi. Direct na het begin breekt er een zwaar onweer los met hevigen rengenval. wat het spel zeer bemoeilijkt. De scheidsrechter heeft het dan ook zeer moeilijk om beslissingen te nemen. Dolfijn zet er direct een geweldig tempo in. waardoor de HP.C -achterhoede in het begin voor een zeer zware taak wordt ge steld. Braam cs. weten zich langzamerhand wat los te werken. Men had in deze periode een doelpunt voor Dolfijn verwacht, maar keeper Schutter kon alles retourneeren. Ge- MODERNE VRIJE WONINGEN TE HUUR. in prijzen vanaf f 37.50 per maand. S. VELDKAMP. Van Dortstraat 90, Telefoon 16290. (Adv. Ingez. Med.) heel onverwacht nemen de H.P.C.'ers door Kooyman met een buitengewoon fraai schot de leiding. (10). Er wordt in een hoog tempo gespeeld; de Dolfijn zet er alles op om gelijk te maken. Van der Velde heeft bijzonder pech met een hard schot tegen den paal. In de tweede helft zijn de H.P.C.'ers zeer gevaarlijk, doch keeper Rijke redt steeds fraai. Ook zijn collega Schutter moet her haaldelijk handelend optreden; ook hij laat zich niet passeeren. Het samenspel in de H.P.C.-voorhoede gaat beter; na goed aangeven van Mooi schiet Uitendaal geweldig hard in. Keeper Rijke laat den bal door zijn handen glippen. (20). Van de Kamp kan na zwaren strijd tegen Brakm den achterstand verkleinen. i21 H.P.C. pakt na de uitgooi flink aan; Braam nlaatst snel naar Mooi. die zuiver inschiet (3—1). Dolfijn geeft het nog lang niet op; van een onoplettendheid bij de H.PC.'ers profiteert Toet handig; hij geeft Schutter met een boeg schot het nakijken. (3—2). De spanning tsiigt. Het spel wordt er niet fraaier op. De HP.C.-achterhoede kan door zwaar verdedigen scoren voorkomen, zoodat het einde komt met een overwinning voor de Heemstedenaren. D. W. R.—NEREUS (0—2). In dezen wedstrijd heeft Nereus revanche genomen op de 62 nederlaag in de Koog. De Waterratten zijn het eerst bij den bal. De eerste aanval op het Nereus-doel wordt onder nomen, doch De Vries schiet ver naast. Het spel gaat vrij wel gelijk op. Als bij een Nereus aanval een speler vrij wordt gelaten, geeft deze met een ver schot aan Nereus de leiding (01). De Waterratten vallen weer goed aan, doch De Vries schiet veel te zacht. Bij een Nereus-aanval worden opnieuw een paar spe lers vrij gelaten; Nereus vergroot zonder moeite den voorsprong (02». Na rust speelt Van Koningsbrugge bij de Wa terratten middenvoor en de Vries links voor. Wanneer eerstgenoemde den bal toegespeeld krijgt, lost hij een goed schot, dat de Nereus- doelman keurig stopt. De Waterratten gaan nu beter spelen; ook haar achterhoede houdt nu de tegenstanders goed in bedwang. Steeds vallen de Waterratten aan, doch het schot ontbreekt Ook keeper Stam is ongenaakbaar: hij stopt alles. Wanneer het einde komt, heeft geen der partijen na de rust gescoord. CRICKET DE FLAMINGO'S IN ENGELAND. Uit Londen wordt aan het Alg. Hbld. ge meld: Woensdag speelden de Flamingo's tegen de Harrow Wanderers. Flamingo's eerste innings. Hamburger 13. J. J. v. d. Bosch 0. J. W. Van den Bosch 58. Schil! 1. Sodderland 0. Van Ma nen 9. Koeleman 24, Neuerburg 1. Schnitger I, Stroink 2, Bakker 0, extra 53. Totaal 112. Harrow Wanderers 242. Koeleman 431. De voetbalwedstrijd HaarlemAmsterdam; Promotie voor scheidsrechters; De vierde testmatch te Leeds; Flamingo's in Engeland; Eton tegen Harrow; In Texas woont een schutter; The King's Cup; De Londensche Zesdaagsche; Succes voor Toni Merkens. Afgezien van het feit. dat het natuurlijk glad verkeerd is. om gedurende de maanden Mei tot en met Augustus voetbalwedstrijden te organiseeren of te spelen, moet ge constateerd worden, dat de match Haar lemAmsterdam, in het Heemsteedsche Sportpark, terecht groote belangstelling trok. Immers, hier Kwamen nu eens niet twee. ge durende vele seizoenen weinig in samenstel ling veranderde en in spelvorm verbeterde club-elftallen tegen elkaar uit. waarbij het vereenigingsbelang en de punten de hoofd zaak zijn. doch de strijd ging tusschen twee ploegen, gevormd uit meerendeels jonge spe lers. waarvan, vooral aan de Amserdam- sche zijde, een groot aantal uit tweede klasse clubs gekozen waren, die derhalve weinig ge legenheid hebben, in „vertegenwoordigende" matches van beter gehalte hun prestaties te verbeteren. Intusschen was het spelgehalte in dezen wedstrijd niet van bijzondere klasse, als ge volg van het hooge tempo, hetwelk gedurende geruimen tijd werd volgehouden en waar de onvolmaakte techniek onder te lijden had. Het resultaat van de match was geen triomf voor de W-formatie, welke de Amsterdammers op een geheel verkeerd tijdstip in werking bradhten. Want toen in den aanvang de Haar- Iemsche mtddenlinie haar vorm niet kon vin den en hoofdzakelijk verdedigend optrad, was het de Amsterdamsche voorhoede, in plaats van de aanvalslinie onzer stadeenooten. die doorging het W-systeem in practijk te bren gen in plaats var. met volle kracht op de vijandelijke veste storm te loopen. Niet zoodra kwamen onze halfbacks er beter in. of de Haarlemsche aanval van vijf man. die tot op dat oogenblik „in de lucht had gehangen" en geduldig op een verdwaalden bal had ge wacht, werd gevaarlijker en de stand was gelijk. Eerst tegen het einde van den strijd speel den ook de bezoekers met een volledige voor hoede en daardoor redden zij hun elftal, zij het dan ook ietwat fortuinlijk, van de neder laag. Overduidelijk bleek ook weer in deze match, dat er in ons land slechts heel weinig spelers zijn. die begrip hebben van de ver- eischte tactiek naar gelang van de omstandig heden. zooals eertijds Mannus Francken, I-ïealy. Bok de Korver of Dé Kessler. De doel man Oerlemans was hierop een uitzondering. Maar wat erger was. enkele Amsterdamsche spelers maakten zich bij herhaling schuldig aan ontoelaatbare practijken. waartegen de referee weliswaar optrad, doch welke hij niet vermocht te onderdrukken. Het is duidelijk, dat deze spelers zich weinig storen aan een waarschuwing en het oogenblik is reeds lang gekomen, waarop de K.N.V.B scherpere maat regelen dient te nemen, alvorens het kwaad nog grootore afmetingen aanneemt, en de taak van den scheidsrechter nog zwaarder wordt Omgekeerd hebben de spelers recht op een arbiter, die niet alleen de spelregels terdege kent. doch. wat voornamer is. met tact weet op te treden, onpartijdig is en. last not least, volkomen getraind, zoodat hij in staat is, zich snel te verplaatsen. In dit verband wijzen wij op de maatregelen, die do Schotsche voetbalbond neemt. Elk jaar wordt oen bepaald aantal referees, die in de derde klasse voldeden, naar de tweede divisie gepromoveerd, terwijl ettelijke succesvolle functionarissen uit de tweede klasse naar de hoogste afdeeling bevorderd worden. De zoo hoog noodige, strikte neutraliteit, wordt voorts gediend door een aparte kleedkamer voor den referee, zooals dat op het Heemsteedsche Sportpark b.v. het geval is. Vrijdag begint de vierde testmatch te Leeds tusschen de cricket-ploegen van Engeland en Australië en zooals vanzelf spreekt is geheel sportief Engeland benieuwd naar de noodza kelijke veranderingen in hun vertegenwoor digend elftal. Der gewoonte getrouw zijn we derom 14 spelers uitgenoodigd. om op het Heading ley-ter re in te Leeds aanwezig te zijn. Men mist hierbij' de namen van den Nort- hants-fastbowler Clark en Hopwood van Lan cashire. Allen, Mitchell en Bowes, allen fast- bowlers hebben reeds in deze serie matches van hun kunnen bliik gegeven, zonder al te groot succes, al heeft Allen in den vorigen toetswedstrijd als batsman een mooie presta tie geleverd 60 runs). Wyatt. Walters. Sutcliffe. Hendren. Ley- land. Ames en Verity zijn natuurlijk gehand haafd, evenals Hammond, die in de drie voor afgaande matches als batsman faalde, doch die merkwaardig genoeg, in de tusschenlig- gende „county"-ontmoetingen enkele dubbele ..centuries" scoorde. Het is dus wel aan te ne men. dat hij nu ook te Leeds eens flink van zich afslaat. Nicholls. de Essex-fastlbowler. zal men dit maal stellig probeeren .terwijl als steun van Verity de slow-medium bowler van Sussex. Jas. Langridge. tevens een goed batsman, een kans maakt. De Notts-speler Keeton zal niet zoo licht een plaats vinden. Tenslotte mag gememoreerd worden, dat de Australiërs op Headingley altijd uitstekend batten, zoodat nog meer dan anders het win nen van den tosis het resultaat van de match zal beïnvloeden. De Flamingo's, het tour-elftal van Holland- sche cricketers, heeft, zooals elk jaar. een tocht naar Engeland ondernomen en behalve tegen de Free Foresters en de M C C., welke laatste match op Lord's Cricket Ground plaats vindt, worden nog eenige andere wed strijden gespeeld, voornamelijk tegen plaatse lijke clubs. Door den korten duur der matches, één of twee dagen zal het resultaat wel dik wijls een draw zijn. zooals het geval was in den wedstrijd tegen Sutton. Tegen de Adas- trians te Halton Camp werd een onnoodige nederlaag geleden, want. nadat de Hollanders op de eerste innings de leiding 'hadden geno men. werd de kans op de overwinning, althans die op een eervolle draw weggegooid in een ooging om in 80 minuten 130 runs te scoren Het totaal werd op het goede bowlen slechts 60. De wedstrijden Oxford-Camlbridge en nog meer Eton tegen Harrow behooren tot de „fashionable events" van het. Londensche zo- mer-seizoen. gelijk de Derby en Ascot. De .upper ten" en wat daar voor door wil gaan. de „strugglers fir high life" komen in grooten getale naar het Mekka der cricketers. Lord's, welk terrein omzoomd is door langdurig pick nickende gezelschappen, waarvan de heeren grijze „hooge zijjen". de Eton-boys de beken de zwarte hooge hoeden met platte witte boord en zwart jasje en de dames de nieuwste en technisch geraffineerdste scheppingen der mode dragen. De boys brengen hun eigen of anderman's zuster mede om d e match te zien en niet zelden verschijnen heele gezelschap pen in en op de ouderwetsche „mailcoaches". die. natuurlijk zonder de paarden, langs het terrein geposteerd worden. Het geheel is bij zonder schilderachtig en „duur". Er wordt ook nog cricket gespeeld, vier toiletjes lang, d.w.z. twee ochtenden en twee middagen. In dit geval wordt Pluvius, de in specteur van de hemel-waterleiding als „pu blic enemy" beschouwd. Regent het. dan is er algemeene ergenis en hooren en zien vergaat, vanwege de druipende draperieën. Na deze lieflijke en kleurrijke sport gebeur tenis wenden wij ons tot de grimmige zijde des levens en wel naar Texas, waar, volgens de verhalen van Muiford. om de andere cow boy in een hinderlaag ligt. Men kan daar, om zoo te zeggen slechts redelijk veilig een doosje sigaretten gaan koopen, als men aan iederen vinger en heup een zesschieter" heeft han gen, die automatisch afgaat. Kortom, het is er even gevaarlijk als bij ons op 1 Augustus, indien men vergeten heeft het nieuwe rijwiel plaatje, te koopen. Het zal den lezer na deze technische inlei ding duidelijk zijn. hoe noodig het is. in Texas behoorlijk te kunnen schieten. Nu is er weliswaar te Bisley in Engeland telkenjare een schietconcours om de ..King's Prize", waarbij desnoods een vlieg van een kerktoren gemikt wordt, dat alles is nog niet-s vergele ken bij hetgeen Thurman Randle uit de stad Dallas in den staat Texas geleverd heeft. Hij nam deel aan een wedstrijd, waarbij voor waarde was. dat. wie de ..roos" miste, niet meer mee mocht doen. Randle nu schoot ge durende 2 uur en 17 minuten op een afstand van 200 yards en raakte 196 achtereenvol gende malen de „roos", alvorens te missen. Voor Willem Teil, doch nog meer voor onze jongste lichting om van te watertanden. O ja, de uitslag van dien wedstrijdme neer Randle won den eersten prijs. De jaarlijksche wedstrijd om „the King's Cup", den fel begeerden prijs in de handicap race voor vliegtuigen over Engeland, werd ditmaal gewonnen door Flight-Lieutenant M. H. Schofield op een Monospar S.T. 10 machi ne. het eigendom van Mr. Stephenson. Voor deze race. waarin de zwaarste toestel len. al naar gelang hun motoren-capaciteit, minuten of zelfs uren later vertrekken dan de kleine tour-vliegtuigen, schrijven verschillen de bekende Engelschen met een speciaal voor dit doel vervaardigde machine in. die zij dooi de beste Engelsche vliegeniers laten besturen, gelijk een renpaard-eigenaar een jockey huurt De handicap is zorgvuldig uitgewerkt en niet zelden gebeurt het. dat pas in de laatste kilo meters de beslissing valt. Na het échec van de eerste Londensche Zesdaagsche van 1922. die door de pers zoo goed als geboycot werd. zoodat slechts een handjevol bezoekers in de reusachtige Olym piadehall aanwezig was. heeft de Amerikaan Spencer het, nog wel in het zomerseizoen, weer eens geprobeerd. Enkele Hollanders, waaronder Piet van Kempen, eenige Ameri kanen. Duitschers, Engelschen en Franschen vormen het niet a! te sterke veld Het moet wel raar loopen. als de race ditmaal een suc ces wordt, daarvoor duurt het te lang en is het den Engelschman te warm binnenshuis. De Duitscher Toni Merkens, winnaar van den Grand Prix de Paris voor amateurs en door velen gedoodverfd als de komende we reldkampioen. schijnt gaarne in Engeland te rijden, waar hij op verschillende banen. o.a. te Herne Hill, zegevierde. Thans behaalde hü het National Cyclists Union kampioenschap over 1000 yards te Manchester, alhoewel zijn voorsprong in de finale slechts enkele centimeters bedroeg. Zijn tijd bedroeg 1 min. 40 1 5 sec.: de En gelschman Hom was tweede en de Oostenrij ker Franz Dusika derde. SCHAKEN HET TOURNOOI TE ZURICH. Uit Zurich worden de volgende uitslagen van de vierde ronde aan het Algem. Hbld. gemeld Aljechin—Bogoijubow remise. Rosselli verliest van Gernstein. Niemzowitsj verliest van Henneberger. JohnerStahiberg remise. Lasker wint van Gygli. Muller wint van Grob. Naegli verliest van Flohr. Joss verliest van Euwe. POSTDUIVEN DE BONTE DUIF. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Corbeil Frankrijk) 464 K.M.. ge lost 6 uur. Z.W. wind. De prijzen werden als volgt gewonnen: Jch. L. Heemskerk 1: F. W. J. Kuyken 2 5 10; A. v d. Linden 3: P. H. Brakel 4 12; W. J. der Kinderen 6 7 8 9; F. M. Heerkens Thijssen 11. WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE. DE RENNERS RIJDEN LANGZAAM UIT PROTEST. Uit Perpignan: De 14e étappe leidde Woens» dag van Montpellier naar Perpignan, een af stand van 177 K.M. Er werd over Sete, Beziers. Narbonne naar Perpignan gereden en te half één gestart. Dit feit. het starten in een gloeiende temperatuur, wekte protest bij de renners, die van deze étappe er maar wat van maakten. Het waren ditmaal geen renners, maai- rijders, die een uitstapje op de fiets maakten. Zij kwamen niet minder dan anderhalf uur na den vasc- gestelden tijd op de baan te Perpignan aan Alle renners waren in deze hitte gestart, maar hielden er een vaart jp na, dat cike toerist hen gemakkelijk zou kunnen bijhouden De groep bleef voortdurend bijeen, er wer den grappen gemaakt. Gesprekken werden gevoerd met langs den weg staande kijkers, sommige renners stapten af om op autogram men beluste jongedames tevreden te stellen. De post werd tijdens den fietstocht veraeeld! Geen enkele renner trok er tusschen uit. aUen bleven bij elkaar. Het gold hier blijkbaar een passief protest tegen het starten te half één in een gloeiende temperatuur. Te half zes werden de eerste renners ln normale omstandigheden te Perpignan ver» wacht, doch het liep anders. Eerstt te zeven uur kwamen zij aan, allen vlak bij elkaar. Vanzelfsprekend waren de organisatoren weinig tevreden over de verrichtingen der deel nemers. Tot straf moesten zij op de baan te Perpignan nog deelnemen aan een wedstrijd over enkele ronden, terwijl bij niet voldoende inspanning van renners gedreigd werd oen rustdag, die Donderdag te Perpignan op het programma stond, te laten uitvallen. De snelste tijd in een ronde heeft te Perpignan tenslotte beslist wie etappewinnaar werd. Het was Lapébie met als tweede Le Grèves. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Magne (Frankrijk) in 91 uur, 0 min. 56 sec.: 2. Martano (Italië) in 91 uur, 4 min. 38 sec.; 3. Vervaecke (België) individueel in 91 uur, 36 min. 27 sec.; 4. Vietto (Frankrijk) in 91 uur 37 min. 45 sec., 5. Lapébie (Frankrijk) in 91 uur. 41 min. 28 sec.; 6. Morelli (Italië); individueel in 91 uur. 44 min. 26 sec. Het landenklassement luidt als volgt: 1. Frankrijk in 274 uur. 20 min. 9 sec.: 2. Italië in 276 uur 15 min. 42 sec., 3. Gemengde ploeg Zwitserland—Spanje in 276 uur 30 min. 54 sec.. 4. Duitschland in 277 uur, 47 min. 54 sec., België in 280 uur, 1 min. 14 sec. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE LEIPZIG. Naar wij vernemen zal ook de jonge stayer Snoek jr. (Den Haag) worden afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen der U. C. L., welke dit jaar te Leipzig worden gehouden. Snoek jr. is tot deelneming in staat gesteld door bemiddeling van de directie van het Sta dion. Zijn gangmaker zal zijn Wiersma. Naar men weet is Snoek jr. als derde geëindigd bij de Nederlandsche kampioenschappen, welke Dinsdagavond op de Stadionbaan werden ver reden. Hij zal dus met Leddy de Nederlandsche kleuren in den 100 K.M. stayerswedstrijd ver dedigen. DAMMEN. JAARVERGADERING HAARL DAMCLUB De Haarlemsche Damclub hield in haar clublokaal, hotel .Royal", aan het Stations plein, haar 27ste algemeene jaarvergadering. Te half negen werd de vergadering door den voorzitter, den heer J. W. van Dartelen, geopend Na het openingswoord vroeg de secretaris, de heer H. G. Teunisse, het woord, die namens het bestuur en leden den heer van Dartelen complimenteerde met zijn herstel en hem na mens de vereeniging een fraaie vaas met rozen aanbood. Het zeer uitvoerige jaarverslag van den secretaris, werd onder applaus goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. Otter, vermeldde een voordeelig saldo van 41.48. Aan beide functionarissen werd dank ge bracht voor het vele en belangrijke werk dat zij weer hadden verricht. Vervolgens bracht de commissaris-biblio thecaris verslag uit. Hieruit bleek dat van de bibliotheek een tamelijk druk gebruik werd gemaakt. Ook aan hem werd dank gebracht. Tot 3den voorzitter werd bij acclamatie herkozen de heer W. J. A. Matla; tot lsten secretaris werd gekozen in de vacature H. G. Teunissefdie wegens drukke bezigheden be dankte de heer J. J. Aling te Heemstede; de penningmeester, de heer Otter werd bij accla matie herkozen, evenals de lste commissaris bibliothecaris, de heer Th. Wesselman. Vervolgens bracht de commissie verslag uit. De commissie verklaarde de boeken en be scheiden van den penningmeester in volmaak- t orde te hebben aangetroffen en conclu deerde dan ook tot algeheele décharge voor het gevoerde beheer, waarmede de vergadering met applaus instemde. Ook dit verslag werd onder dank goedge keurd. Besloten werd de a.s. wedstrijden om de club kampioenschappen 1934 1935 wederom op dezelfde wijze te organiseeren als vorige jaren en dus de moyennes (0.70 voor degradatie en 1.33 voor promotie) te handhaven. Bij wijze van uitzondering zal G. Bakker, die in den afgeloopen wedstrijd om het derde klasse clubkampioenschap slechts één punt te kort kwam en door het terugtrekken van enkele spelers werd gedupeerd, alsnog naar de 2de klasse promoveeren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12