Bescherming der openbare orde. DONDERDAG 19 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LANGS DE STRAAT. Nasleep der Amsterdamsche ongeregeldheden. Werklooze tot drie maanden veroordeeld. Opruiing tot mishandeling. De snelle berechting. Woensdag voor een week. van een zestal delinquenten, dat betrok ken is geweest bij de ongeregeldheden in de hoofdstad, is gistermiddag gevolgd door de be handeling ditmaal door den waarnemend politierechter Mr. Swagerman. van een eveneens op de relletjes betrekking hebbende strafzaak. De verdachte was de 25-jarige werklooze suikerbakker J. F. K.. die zich op den dag dat de ongeregeldheden een aanvang namen. 4 Juli j.ï.. te ongeveer 4 uur 's middags op de Palmgracht, hoek Brouwersgracht, ophield. Op dit tijdstip trok een optocht van 300 a 400 werkloozen door den Jordaan, die als protest tegen de verlaging der steunnormen, op weg waren naar het bureau van Maatschappelij- ken Steun in de Schicmanstraat. In dë om geving, waar K. zich bevond, trad de politie met kracht op en joeg de demonstranten uit elkaar, hetgeen zoo op verdachte's zenuwen merkte, dat hij zich tot het verzamelde pu bliek wendend en doelend op de politie, de woorden: ..Gooi ze dood!" uitriep. Twee agen ten, die in burger straatdienst verrichtten en het optreden van verdachte van nabij hadden medegemaakt, rekenden hem in en brachten hem per politieauto over naar het bureau Spaarndammerstraat K. ontkende het ten laste gelegde, dat in de dagvaarding is omschreven als opruiing tot mishandeling en beleediging van een ambte naar in functie, met groote hardnekkigheid en kwalificeerde de verklaringen van de po litiebeambten. die er in hun getuigenis nog op wezen dat een burger verdachte op zijn onbehoorlijk optreden had gewezen, als „alle maal leugens''! De officier van justitie was echter van mee ning dat aan het bewijs niet te tornen viel en eischte vier maanden gevangenisstraf, daarbij opmerkend dat hij zeker verdachte's gevangenneming zou hebben verzocht als de ongeregeldheden nog voortgang hadden ge vonden. De verdediger meende dat er in dit geval alleszins reden was voor clementie. De politierechter, uitspraak doende, achtte de door verdachte begane feiten zeer ernstig. Al moge het dan waar zijn, dat zijn optreden een direct gevolg was van de steunverlaging, welke dien dag ook voor hem en zijn gezin was ingegaan, toch paste het verdachte niet zich op een dergelijke wijze te uiten ten aan zien van de politie die niet anders dan haar plicht deed. In aanmerking nemend, dat de ongeregeldheden tot rust zijn gekomen, doch dit feit ook ten voorbeeld stellende aan even- tueele nieuwe onruststokers, veroordeelde de politierechter verdachte tot drie maanden ge vangenisstraf. Kantoorbediende der P. T. T. verdwenen. Boeken niet in orde. Een 32-jarig kantoorhouder der posterijen te Asperen is dezer dagen verdwenen. Zater dag j.l. heeft hij voor het laatst dienst gedaan en is toen per auto naar Utrecht vertrokken. Sedert dien is men zijn spoor bijster. Uit een onderzoek is gebleken, dat de boeken niet waren bijgehouden. Vermoedelijk zal het ver duisterde bedrag niet hoog zijn. De man was verleden week in ondertrouw gegaan. ZWAAR ONWEER BOVEN AMSTERDAM. Werk voor de brandweer. Tijdens een hevig onweer, dat zich. gepaard gaande met zware slagen en stortbuien, Woensdagavond boven de hoofdstad ontlastte, heeft de brandweer uit verschillende punten der stad aanzeggingen gekregen over inslag van den bliksem. Van ernstigen aard zijn deze gelukkig niet geweest, terwijl ook geen per soonlijke ongelukken voorkwamen. ROEKELOOSHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. Woensdagavond is bij het baden in het Merwedekanaal te Gorinchem alhier de 15- jarige J. B. die niet zwemmen kon verdronken. Anderhalf uur later is het lijk van het slachtoffer opgehaald. Bevel tot uitwijzing van Duitschen spion. Vóór de uitvoering ervan reeds vertrokken. Dezer dagen heeft de minister van Justitie een bevel tot uitwijzing uitgevaardigd tegen den Duitschen spion F. P. J. Schneekloth. die zich hier geruimen tijd aan allerlei unfaire praktijken schuldig maakte en zijn slachtof fers den laat sten tijd vooral zocht onder de naar ons land gevluchte Duitschers. Deze menschen liet hij nauwkeurig bespionneeren en bracht hun gedragingen over aan de Duit- sche staatspolitie. Voorts trachtte hij met ver schillende Joodsche families, die hun geld in Duitschland hadden moeten achterlaten, in contact te komen, waarna de man het deed voorkomen alsof hij er gemakkelijk voor kon zorgen, dat het geld weer in hun bezit kwam. Gina men op zijn vriendelijk aanbod in. dan kostte dat den goedgelocvigen vermoedelijk veel geld. waarvan zij verder niets meer te rugzagen Verder gaf hij een blaaadje uit, dat hij De Stormer" noemde en waarin hij een felle antisemietische campagne voerde. Kort om. op allerlei wijzen hield Schneekloth zich bezig met ongure praktijken, die den Minis ter tenslotte aanleiding hebben gegeven hem uit ons land te doen verwijderen. Schnee kloth heeft dit bevel intusschen niet afge wacht. doch is kort daarvoor reeds met de Noorderzon vertrokken. Gevaarlijk spel eischt drie gewonden. Waarvan één levensgevaarlijk. Woensdagavond reed in de Rosestraat te Rotterdam de 16-jarige J. Huisman, thuis- behoorende op het schip ..Hendrika" lig gende in de Coolhaven aldaar achter een vrachtauto met zijn fiets en hield zich aan den wagen vast. Dit begon den chauffeur te vervelen en deze begon zigzag te rijden H. moest losla ten en kwam te vallen. De 25-jarige J. Braveboer uit de Gaesbeekstraat die met zijn motorrijwiel dicht achter H. reed kon hem niet meer ontwijken. De motorrijder en zijn duo-passagier, de 38-jarige A. Wage- maker, kwamen te vallen. Alle drie wer den gewond en zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. H. die be wusteloos was. had zijn linkerbeen gebro ken. B. had ernstige schaafwonden beko men, terwijl W. er het ergst aan toe was. Hij wasover den motor heengeslagen en had een schedelbreuk en een ernstige hoofdwonde bekomen. Men vreest voor zijn leven. Noodlottige afloop van spele varen. Twee jongens verdronken bij het omslaan van een roeiboot. Woensdag zijn vier zoontjes van den schipper F. Tichelaar in een roeibootje gaan varen in de Franeker Vaart te Sneek. Zij grepen een motorboot vast om zich te laten trekken met het gevolg dat het roei bootje "omsloeg. Alle vier de jongens geraak ten te water. De zevenjarige Piet Tiche laar en de negenjarige Johan Tichelaar verdronken. De beide andere knaapjes konden tijdig worden gered. PROF. DEELMAN TE AMSTERDAM BENOEMD. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft tot gewoon hoogleeraar in de ziektekundige ont leed kunde en gerechtelijke geneeskunde aan de gemeente Universiteit prof. dr. H. T. Deel man, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Groningen benoemd. Cigaret aanleiding tot steekpartij. Jongen ernstig gewond. Woensdag omstreeks half tien zat de 15-ja- rige loopjongen H. C. Levering uit de Laurier straat op den stoep van een woning aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam een sigaret te rooken. De 15-jarige C. J. de Jongen, die passeerde, sloeg hem de cigaret uit den mond. Er ontstond hierop een vechtpartij, waarna L. doorwandelde. De jongen met wien hij twist had gehad kwam hem echter plotseling weer achterop en stak hem met een zakmes in den rug onder het linker schouderblad. Met een diepe wonde is de jongen daarop naar het po litiebureau Nassaukade gegaan, vanwaar hij door den G. G D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is overgebracht. De dader is later in zijn woning door de politie gearres teerd. Amsterdam's raad over de steunverlaging. Niet naar de regeering om verhooging te vragen. Verschillende voorstellen verworpen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in een middag- en een avondzitting behan deld een tweetal interpellaties betreffende de verlaging van den steun. In deze interpellaties werd aangedrongen op verhooging van dien steun of althans dat daarop bij de regeering zal worden aan gedrongen. De wethouder van den Maatschappelij ken Steun heeft zich met klem verzet, thans naar de regeermg te gaan, om op verhoo- ;ing aan te dringen. Wel verklaarde hij zich bereid om te trachten verkeerde ver houdingen te verbeteren. De wethouder was van meening, dat hij niet kon meegaan om verwachtingen te wekken, die niet in ver vulling kunnen gaan. Een voorstel van den heer Van Eek (S.D.) om bij de regeering te bepleiten: 1. te voorkomen dat door een rigoureuze toepassing der bestaande bepalingen in dezen tijd dubbel-uitgetrokkenen en ande ren een buitensporige verlaging van hun uitkeering ondergaan; 2. maatregelen te nemen, die er toe kun nen leiden dat de woninghuren worden verlaagd; 3. niet voor te schrijven, dat de uitkee- ringen die gedaan worden op grond van de armenwet, moeten worden verlaagd; 4. dat tijdens hun werkloosheid gehuwde gesteunden een uitkeering zullen ontvan gen. gelijkstaande aan die. welke aan ge huwden wordt verstrekt en voorts te be sluiten. dat een commissie wordt benoemd van Raadsleden, om besprekingen met de re geering te voeren, was volgens den wethou der onaanneembaar. Het voorstel werd verworpen met 20 tegen 22 stemmen. Voorstellen van de commu nisten werden met groote meerderheid ver worpen. Panne Een gewone fiets, die door den eigenaar is voorzien van een motortje, begint zich te voe len en maakt een kabaal als een échte motor. Knetterend en sputterend verschrikt ze de voetgangers, die opzij springen en met nij dige biikken het Lawaai-Op-Wielen nakijken onder de minachtende verwensching..Daar gaat weer zoo'n dikdoenerige knetterfiets!" Niet zoozeer, omdat het apparaat hen bizon der hindert als wel om het bloote feit. dat zij zelf slechts voetgangers zijn. In den volks mond heet dat: de kift. Voor een der winkels van onze srad stopte een dergelijke fiets, die nog gloednieuw was en bereden werd door een even nieuwen ..motor'Tijder. Dit laatste was te zien niet al leen aan de fraaie, pas-gekochte leeren jas, maar ook en vooral aan de zenuwachtig heid. die net-geslaagde chauffeurs in het drukke stadsgewoel kenmerkt, en aan de lief de. waarmee hij zijn fiets voorzichtig tegen den trottoirrand zette en bekeek. Eigenaars van nieuwe auto's en rijwielen waken angst vallig voor het geringste krasje en gebruiken alie "dingen. die eraan zitten., totdat ze er genoeg van krijgen of tot er twee krasjes op zichtbaar zijn. Deze wielrijder was in het allereerste sta dium en aaide om zoo te zeggen zijn vehikel, vóórdat hij den winkel binnenging. Hij prutste overal met liefkoozende handen aan en be handelde zijn fiets of hij er voor eenige maan den vandaan moest. Precies twee minuten later had hij zijn pak je in de zaak bezorgd en kon hij zich weer met zijn geliefd rijwiel op weg begeven. Hij ging er op zitten, zette het motortje in bewe ging en wilde wegrijden. Het lukte hem over een afstand van één decimeter. Toen greep een geheimzinnige kracht de fiets aan en deed haar stoppen. De man zette zijn voeten op den grond en be schouwde angstig het mechaniek. Frommel de hier en morrelde daar. Voor zijn ooren was het geluid: tjoeketjoeketjoek volkomen in orde. En toch ging de fiets geen centimeter meer vooruit. Een auto kon niet passeeren en begon te toeteren en de man werd hoe langer hoe zenuwachtiger. Een paar menschen bleven staan, zoodat het voor den wielrijder steeds minder prettig werd: zijn gelaat kleurde zich paars-rood. Een verkeersstoornis ontstond; een oploopje vormde zich om den nerveus-prutsenden, on- gelukkigen knetterfietser, die tenslotte een agent op zich af zag komen. „U kunt hier niet blijven staan", zei deze. „Dan kent u die fiets niet!" merkte een omstander op. En toen loste een straatjongen, die de zaak al lang „in de pet" had. maar zich had staan verkneukelen om de verwoede pogingen de fiets aan den gang te krijgen, het probleem op met de volgende opmerking: „As je het klokslot er eerst es af dee!" Hebt gij weieens een nachtmerrie gehad, waarin ge weg wildet rennen en het was u onmogelijk? Vermoedelijk wel en vermoedelijk alle omstanders ook. Zij konden zich dus den wanhopigen toestand van den fietser geheel voorstellen. En toch ging er een bulderend gelach op A. J. C. VI. Dr. ir. C. F. Stork overleden. Een groot industriëel en democratisch werkgever. Te Hengelo, is Woensdag te onge veer half vier op 69-jarigen leeftijd overleden dr. ir. C. F. Stork, directeur der Machinefabriek Gebr. Stork en Co. De heer C. F Stork werd geboren op 6 Fe bruari 1865 te Oldenzaal. Na aldaar de lagere school te hebben bezocht, ging hij over naai de z.g. „Fransche school" te Hengelo. Reeds op 17-jarigen leeftiid behaalde hij te Arnhem het einddiDloma H.B.S. Daarna fungeerde hij drie Jaar lang als volontair aan de fabriek van zijn vader, de machinefabriek C. T. Stork en Co. In 1885 kwam hij te Delft, waar hij op 3 Juli 1888 het diploma behaalde als werktuig kundig ingenieur. In 1888 trad hij in dienst der fabriek Hij bezocht ee ntijdlang de beet wortelsuikerfabriek in Duitschland. Van 1890 tot 1892 bestudeerde hij de suikerindustrie, in het bijzonder in Britsch-Indië. hij bezocht Suriname. Cuba. Mexico. Noord-Amerika en Ja nan, waarna een lang verblijf op Java volgde. Terugkeerende werd hem de technische lei ding der fabriek opgedragen In 1893 werd hii als firmant met zijn beide broers D. W. en H C. in de zaak van zijn vader opgeno men. Als 28-jarige stond hii dus als leider der technische afdeeling aan het hoofd der fa briek. Onder zijn leiderschap is het bebouwde op pervlak der fabriek zeker zes a zeven maal zoo groot geworden als het tiidens den aan vang van ziin optreden aan de fabriek was. Onder zijn leiding zijn vele sociale instellin gen aan de fabriek verbonden. Met de v Mar- kens Gist- en Spiritusfabriek te Delft stond zijn fabriek in ons land bekend als de meest democratische inrichting Het ontwikkelings werk zijner employés had ziin bijzondere zorg. Reeds vele jaren is een fabrieksschool en teekenschoo! aan zijn industrie verbonden, waarin vooral de technische en maatschap- oeliike ontwikkeling van het jeugdige perso neel aan bekwame leerkrachten is toever trouwd Veel wetenschappelijk werk werd door den heer Stork eesteund. De sociale maatregelen voor het volk had den zijn bijzondere aandacht We mogen hier bij herinneren aan de openbare vergaderine van den Senaat van de Technische Hooge School te Deift waar h°m tegelijk met Sir Henri Deterdmg voor enkele iaren terug door der. Rector Macnificus der Hooge School het diploma van doctor honoris causa in. de tech nische wetenschappen werd uitgereikt. De heer Stork heeft vervnleereen belang rijken invloed eehad in de bedrijven ..Werk spoor" De Vr es Robbé te Gorkum. de Werf Conrad en Wilton en andere grootbedrijven in ons land De beer Stork die Officier in de Orde van Oranje Nassau was. stelde ziin leven in dienst van zijn medemenccber.. Hii bezat een prae- tischen en vooruitzenden blik en heeft zich een wereldnaam verworven. Met hem is de laatste der drie gebroeders Stork, die de ma chinefabriek beheerd hebben, heengegaan. DREl'MEL DOOR BRANDEN GETEISTERD Hot dorp Dreumel is binnen enkele uren tijds tweemaal door brand geteisterd. Het timmerbedrijf van de gebr. v. B brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. Enkele uren later brandde een boerderij ge heel af. Ook hier is de oorzaak onbekend. STA TEN-GENERAAL EERSTE KAMER. Het wetsontwerp met 24 tegen 10 stemmen aangenomen. 18 Juli. Op dezen zomerdag heeft de Eerste Kamer met 24 tegen 10 stemmen aangenomen het wetsontwerp van Minister van Schalk tot na dere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. De 10 tegenstemmers waren de soc.-democraten. Overigens waren er 16 Kamerleden bij de stemming afwezig. Air. Mendels. Het ontwerp zelf bedoelt in hoofdzaak vier derlei; le geeft het uitbreiding aan de z.g verspreidings-delicten; 2e. stelt het strafbaar het zich in beleedigenden vorm uiten over het gezag: 3e. doet het 't zelfde met beleediging van bepaalde groepen der bevolking, en 4e geeft het een aanmerkelijke uitbreiding aan het instituut der preventieve hechtenis. Aan de aanneming van het ontwerp ging een debat van enkele uren vooraf, waaraan maar de sprekers van vier fracties deelnamen en waarin weinig nieuws meer over dit ont werp kon worden gezegd. De eenige bestrijder er van was Mr. Men dels (s.d.i die in een lange rede dit ontwerp afwees. Hij wil niet direct in woelige dagen de hulp van den strafrechter Inroepen, de individu is tegenover den zeer machtigen Staat toch al te veel machteloos. Hij zag in dit ontwerp een symptoom van gezags-neu- rose. waaraan do Regeering lijdt. Hij zag hier ook het invoeren van een persbreidel, gelijk men die in Indië reeds kent. Mr. Mondeis meende, dat er heel wat aan te voeren is te gen wat het parket te Amsterdam deed met het onklaar maken van de persen van ..Do Tribune". Vroeger dacht men in ieder geval aan zoo iets niet. De politieke Tartufferie wordt bevorderd door het feit. dat juist op den vorm alle nadruk valt. Als hij naar Mi nister van Schaik ziet. denkt Mr. Mendels als dit nu het groene hout van den R.-K. boom is. wat zal dan het dorre hout zijn? De soc.-democratische spreker had nog ver schillende bezwaren tegen dit ontwerp, dat alleen onbeschofte vlegels zal treffen, omdat zij den vorm wet sauveeren. Hij achtte het ontwerp onaannemelijk. Mr. Drooglever Fortuyn (lib.) dacht er precies andersom over. Hij zag ook wel be zwaren. doch meende, dat er in dezen tijd tegen uitwassen moet worden opgetreden. Ge zonde en krachtige kritiek is niet af te wijzen, mits zij zich kleedt in een behoorlijken vorm. HU bleek niet bevreesd dat de regeering mis bruik zal maken van de hier haar toegeken de rechten. Ook Prof. Steger «RK! ging met het ont werp accoord. HU wees er met nadruk op, dat het handhaven der openbare orde een sociale functie is voor de overheid. Hij wilde nog verder gaan tegen revolutionr.airen dan dit ontwerp en drong voorts aan op krachtige bescherming van de overheid der zedelijke volkskracht ook door het bestrUden der zich op allerlei wyzen openbarende zedenverwil dering. De laatste spreker. Mr. Pollema (c.h.) ver dedigde eveneens het ontwerp als noodzake- lUk In dezen tijd. HU wees er op. dat ons strafrecht sterk individualistisch is. maar nu dient opgetreden, omdat de beleediging van gezag en overheid voor sommige extremisti sche groepen systeem wordt. Deze spreker achtte het eer. ernstige lacune, dat het ont werp alleen de formeele beleediging strafbaaf stelt. hU wil verder gaan. Minister van Schaik. die het ontwerp ver dedigde. wees er ook op. dat dit alleen de ex cessen in den vorm der uiting wil treffen Er zijn groepen, die den beleedigenden vorm als strpdmiddel kiezen en dat kan niet geduld worden De Minister meende, dat er ook met de bestaande strafwet-artikelen meer gedaan kan worden, dan men tot heden deed- Dat is pas nog in Amsterdam gebleken. Ook zit er in een ontwerp als dit veel pre ventie. En blijkt het niet geheel afdoende, dan zal de Minister zeker met een wijziging komen. Mr. van Schaik. Wat verdere maatregelen betreft, de moge lijkheid om revolutionnalre organisaties te verbieden, is in onderzoek en het vraagstuk van revolutionnairen in de Volksvertegen woordiging is in studie. De Minister waar schuwde er tegen, dat men doze dingen niet te licht zou achten, want zoo eenvoudig als ze lijken. zUn ze niet. GelUk gezegd, is het ontwerp door de Eerste Kamer aangenomen met 24 tegen 10 stem men. OBSERVATOR. Klachten over crisismaatregelen Industrie en handel vinden dat te weinig overleg wordt gepleegd. Woensdag is in de groote zaal van den Die rentuin te 'sGravenhage een drukbezochte demonstratieve vergadering van den Ned Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw gehouden. De heer G. J. Blink opende als voorzitter deze bijeenkomst met een kort woord van in leiding. waarna de heer P W Schilthuls uit Rotterdam eenige algemeene beschouwingen hield over den graanhandel met betrekking tot de crisis. De heer M. Bakker uit Arel lichtte het stand punt van de commissionnairs in landbouw producten ten opzichte van de crisismaatrege len toe. De heer Th. Cuiper uit Utrecht behandelde de bezwaren van den Ned. Slagershond en be treurde het gebrek aan medezeggenschap van het slagersbedrijf by de uitvoering van de crisismaatregelen. De voor den vleeschhanrtel drukkende maatregelen zUn zonder eenig be hoorlijk overleg getroffen. Het slagersbedrijf in Nederland heeft onder de crisismaatregelen een vierde van zyn om zet ingeboet: de ondragelyke lasten moeten worden opgeheven. De heer D. J. Holsteyn (Apeldoorn! behan delde het onderwerp ..De pluimveehoudprU en de regeeringsbemoeiingen" De regeering is de pluimveehouderU gaan belasten, in plaats van haar te helpen. Voorts werd nog gesproken o a. door den heer G C. Sieverts uit Amsterdam over „aard appelen-, groenten- en fruithandel en regee ringsbemoeiingen". Spr. critiseerde de regelin gen betreffende aardappelen De heer L. Stuurs.na uit Bergum betoogde, dat de veevoederhandelaren in ernstige mate de nadeelen van de regeeringsmaatregelen ondervinden. Resolutie. Ten slotte werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de crisismaatregelen op ongekende wUze ingrijpen in de bedrijven van niet ge steunde industrie en handel. De ervaring heeft aangetoond: a dat bij de steunverleening aan de bodem cultuur veelal op onvoldoend deskundige wijze tegenover handel en industrie is opgetreden, waardoor technisch sommige crisismaatrege len en hun uitvoering aan rechtmatige critiek te onderwerpen zün: b. dat daardoor handel en industrie groete schade geleden hebben en nog lUden. welke niet onvermijdelyk verbonden is aan den steun aan de bodemcultuur en daarom vermeden dient te wordente meer omdat zij 'n ernstige benadeeling der gemeenschap beteekent; c. dat bovendien de crisismaatregelen soms op een wijze zUn uitgevoerd, die leidt tot een kunstmatige. onnatuurlUke en onrechtmatige bevcordeeling van den coöperatieven vorm van handel en industrie op het gebied van de bodemcultuur. Aan deze bezwaren kan tegemoet gekomen worden door industrie en handel, evenals reeds ten aanzien der drie takken van bodemcultuur geschied is, van voeten uit te betrekken in de voorbereiding en uitvoering der crislsrege- iingen. De vergadering sprak als haar wensch uit, dat industrie en handel in georganiseerd ver band ten spoedigste zullen worden geplaatst in de positie van volwaardige en practlsch tot haar recht komende adviseerende en uitvoe rende groepen in het algemeen en met name door een gelijkwaardige vertegenwoordiging van de georganiseerde groepen der l>U dc bodemcultuur betrokken bedryfstakken uit in dustrie en handel in de provinciale landbouw crisisorganisaties. alle centrales en verdere bij de uitvoering van den landbouwsteun betrok ken lichamen. ZU stelt zich beschikbaar om bU den op bouw en uitvoering van de crisismaatregelen behulpzaam te zUn. Geschoten bij dronkemans relletje. Verzetpleger in den buik getroffen. Woensdag is te Arnhem een dronkemans relletje geweest, waarbU 1 persoon door een schot, afgevuurd door een agent van poltie, In den buik werd getroffen Twee agenten wil den n.l. in het begin van den avond Kla- rendal een dronken man arresteeren. die zich echter hevig verzette. Ook een aantal vrien den van den beschonkene bemoeide zich er mee en verzette zich eveneens tegen de ar restatie. De agenten werden zoodanig in het nauw gedreven, dat een der politiemannen zich genoodzaakt zag zUn revolver te trek ken. waarmee hij een los schot in de lucht loste. Toen dit niet hielp, heeft hij een scherp schot afgevuurd, dat een der verzetplegers ze keren Smits ernstig in den buik trof. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het ge meente ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand is redelijk. Behalve de dronken man werd nog een per soon gearresteerd. Ontploffing op een motorschip Schipper en dekknecht ernstig gewonod. Aan boord van de motorboot „Primus lig plaats hebbend aan het terrein van de Stoom vaart Mij. „Nederland aan de Sumatrakade te Amsterdam is gisteren een luchtkete!. welke zich in de motorkamer bevond, in de lucht gevlogen. De slag was tot in verren omtrek hoorbaar. De schipper en de dekknecht. die zich ln de motorkamer bevonden, liepen ern stige verwondingen op. Nadat door de Mij. „Nederland' de eerste hülp was verleend. zUn dc slachtoffers, resp woonachtig te Zaandam en Koog o. d. Zaan, naar het Wilhelmma Gasthuis vervoerd. Naar de oorzaak van het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5