VOOR DE VROUW tMRVTAUTBir DE VROUW IN DE XXe EEUW. MODE-TIPS. WEEKNIEUWS ABR. MEIJER DONDERDAG 19 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Wat dragen we op reis In de allereerste plaats practische kleeren. die niet gauw smoezelig worden in den trem en tegen een stootje kunnen. Zooals bijv. he: toilet van de jonge dame, die op den koffer zit. Over een donkeren rok draagt ze een blouse van geruite zijde, waarop een donkere das. De blouse wordt gesloten met twee clips. Over dit alles een licht geïmpregneerde trico- linejas met raglanmouwen en doorgestikte revers. Een regenhoedje voltooit het geheel. Het middelste figuurtje draagt een donker- gestreepte jumper op een lichteren rok. Een donkere drie-kwart jas completeert dit toilet. Van een bekoorlijken eenvoud is het grijze of beige linnen costuumpje, dat de rechtsche jonge dame draagt. Het wordt gecompleteerd door een rood mutsje, roode tasch, kaphand- schoenen en een rood-wit of rood-blauw ge nopte shawl. Vergeet vooral niet op reis een fleschje eau de cologne bij de hand te houden. Dat doet wonderen, als ge na een vermoeiende reis eindelijk uitstapt op de plaats van be stemming. ICcukenoek etrnen rr v, Macaroni met tomaten (4 personen.) 1 1/2 ons macaroni, 5 tomaten, 1/2 ons bo ter, Zout, peper, wat -fijngehakte peterselie, paneermeel. Breek de macaroni in stukjes van onge veer 3 centimeter lengte, kook ze in ruim ko kend water met zout gaar (1/2 uur), laat ze daarna op een vergiet uitlekken. Wasch de tomaten en snijdt ze in plakken. Besmeer een vuurvaste schotel met boter en leg er een laagje tornatenplakjes in en bestrooi ze met wat zout, peper en gehakte peterselie. Bedek de laag met de macaroni en zorg, dat deze in het midden eenigszins hoog oploopt. Vorm van de rest van de schijven tomaat een dikke en breede rand, zoodat alleen een klein deen van de macaroni zichtbaar blijft. Bestrooi de tomaat met wat zout, pe per en gehakte peterselie; strooi over het geheele schoteltje wat paneermeel, leg hier en daar een klontje boter en zet het scho teltje in een warme oven voor het bakken van een goudbruin korstje. Komkommers met kerrysaus (4 personen) 4 komkommers, 2 1/2 deciliter bouillon (b.v. van 1 bouillonblokje), 15 gram bloem. 25 gram boter, een kleine ui, 1 theelepel kerrypoeder. Schil de komkommers, snijd ze overlangs ln vieren, verwijder met een lepel het zaad en snijd verder de stukken in schuine ree pen van ongeveer 8 contimeter lengte. Kook ze gaar in wat water en zout, laat ze goed uitlekken. Verwarm voor de saus roerende de boter met de bloem, de kerry en het ge snipperde uitje; voeg daarbij langzamer hand de bouillon. Laat de saus roerende even doorkoken en giet ze dan door een zeef over de uitgelekte komkommers; stoof de groente op een zacht vuur nog ongeveer 10 minu ten. Kruisbessenschotelt-je (4 personen): 1 1.2 kilo rijpe kruisbessen, suiker, 1 4 liter slag room. poedersuiker. Wasch de kruisbessen, kneus ze en kook ze langzaam gaar op een zacht vuur. Wrijf de bessen door een zeef, maak het moes op smaak af met suiker en laat het bekoe len. Breng de koude puree over in een glazen schaaltje en bedek ze met de slagroom, die stijfgeslagen is en vermengd met wat poe dersuiker. OM ZELF TE MAKEN! BAD-SIERADEN. Nu in den laatsten tijd badkleeding steeds „gekleeder" wordt, zij het niet in quantiteit. is het geen wonder dat ook aan de kleine bijkom stigheden meer zorg wordt besteed. Het begon reeds verleden jaar met badcostumes met bij- behoorende badtasschen. badshawls en san daaltjes Thans is weer een der nieuwste snuf jes eigengemaakte ..waterproof" sieraden te dragen Reeds vroeger zag men wel armban den en kettingen van been of rubber dragen; thans heeft het materiaal kurk zijn intrede gedaan. Het is betrekkelijk eenvoudig om met be hulp van een paar kleuren glans- of lakverf een aardig bij het badpakje behoorend collier tje te vervaardigen. Met een scherp mes snijdt men twee of drie kurken, die niet even dik behoeven te zijn, in ronde schijfjes, ter dikte van 2 tot 3 millimeter. Met een brei naald of dikke .sto'pïïakjd prikt tfïèn in 'hè't mid den een gaatje, groot genoeg óm ef een dun touwtje of koordje door te rijgen. De kurk, die goed schoon ge wasschen, en daar na goed gedroogd moet zijn, kan nu met een penseeltje gemakkelijk beschilderd worden. Het is mogelijk verschillende effen kleuren te kie zen en die telkens door twee knoopen in het touwtje op gelijke afstanden vast te zetten. Voor 'n blauw padpakje kieze men b.v. koren blauw, oranje en wit aan een wit koord. Met een beetje handigheid kan men echter een alleraardigste ketting met bloemenmotief maken. Hiervoor snijdt men uit de ronde schijfjes enkele kleine hoekjes weg, en maakt daarna de scherpe insnijdingen weer eenigszins bijgerond. Men bepaalt zich nu niet bij één effen kleur, doch brengt aan den randen met een con- trasteerende kleur iets teekening aan. Als de bloemetjes goed droog zijn, begint men te rijgen, nadat ook eerst weer in het hart een gaatje is aangebracht. Voor het hartje van het bloempje brengen wij een klein rond kraaltje aan. Heeft men de bloemen nog al sterk verschillend van kleur ge maakt, dan is voor alle hartjes zwart aan te raden. Houdt men zich bij enkele kleuren, b.v. rood. wit. zwart of blauw, dan maken gele kralen een alleraardigst effect. Voor sluiiting kan men een gewone kettingsslui ting gebruiken. Het eerste bioempje steekt men van achter naar voren in, vervolgens door een kraal, en daarna weer van voren naar achter. Het tweede bloempje komt half aan den achter kant van de eerste te zitten. Weer steekt men van achter naar voren in, rijgt het kraaltje aan, en steekt terug. Het verdient aanbeveling de kralen niet te groot te kiezen, daar natuurlijk aan een kant de draad zichtbaar blijft. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. No. 246: aardig huishoudschort van ge bloemde cretonne. Benoodigd materiaal 2.25 Meter cretonne van 80 c.M. breedte. Prijs van dit patroon 38 ets. per stuk. No. 247: eenvoudig zomerjaponnetje van ge bloemde katoen of cretonne Benoodigd ma teriaal: 4.50 Meter van 90 c.M. breedte en 20 v.M. effen katoen voor garneering. Prijs van dit patroon: 50 ets. No. 333: aardig jurkje voor kleine meis jes van 2 tot 6 jaar. Benoodigd 2 Meter katoen of mousseline van 70 c.M. breedte. Prijs van het patroon: 38 ets. No. 334: lief speeljurkje van waschbaar materiaal. Benoodigd: 2 Meter stof. Prijs van het patroontje: 38 ets.-per stuk. Alle patronen zijn in iedere gewenschte maat tegen den aangegeven prijs te verkrij gen bij de „Afdeeling Knippatroon" van de Uitgeversmaatschappij;-. .„De Mijlpaal",, post box 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden voldaan in postzegels, per postwissel, of wel per post giro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het nummer van het gewenschte patroon; maar ook de verlangde maat d. w. z. boven-, taille-, heup-wijdte enz. en voor de 'kinderpatronen den leeftijd van het meisje voor wie het bestemd is, op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de opsturing. Sommige menschen stellen er een eer in brutaal te zijn. ,,Lef hebben" noemen ze dat met een populairen term. Ze voeren overal het hoogste woord, beroepen zich op hun heldendaden en spreken met groote minach ting over de stumperigheden van anderen. Zij zijn flink, zij zijn brutaal, zij hebben volgens ae spreekwijze de halve wereld en ze eigenen zich de andere helft toe. Ze ontmoeten dikwijls bewondering. En hun vurigste bewonderaars zijn jeugdige per sonen. kinderen vooral Kinderen trekt al wat groot en zelfstandig is aan en die bru talen lijken al erg groot en zelfstandig. Een vorm van bewondering is imitatie. Kin deren imiteeren graag grooten, de grooten naar wie hun bewondering uitgaat. Zoo zie je onder kinderen veel imitatie-brutalen. Als Robbie van school komt smijt hij zijn tasch in een hoek. doet een greep in de koek- jesschaal. begroet de huisgenooten met een ,,zoo. menschen" en kijkt branie-achtig in het rond. „Wat ben je laat, Robbie". „Och, nog wat keet geschopt. De jongens van de derde even afgemaakt". „Alweer gevochten?" „Nou. die jongens mogen wel eens wat heb ben. zulke papjongetjes, ze zijn nog bang ook". Zoo gaat Robbie's conversatie voort, bij voorkeur mot gebruik van zooveel mogelijk leelijke woorden. Hij schreeuwt zijn vriendjes op een zeer onbeschaafde manier toe en sliert baldadig langs de straat. Ligt het aan Robbie's opvoeding Ja, ten deele natuurlijk wei. Robbie is verwend en ze kunnen hem geen baas meer. Maar het is een feit dat Robbie een troep vriendjes heeft die zich net zoo gedragen als hij. Zijn die ook allemaal verwend? Waarschijnlijk niet in die mate als Robbie. Er zullen wel onder hen zijn die het thuis minder plezierig hebben door hun brutaal op- treden. Maar ik kan me toch niet voorstellen dat in een rustig, goed gezin een dergelijke toon kan heerschen, al wordt die toon dan ook maar door één aangeslagen. Zijn niet sommige vaders en moeders toch inwendig trotsch op hun flinke kinderen die zoo zelf standig en kordaat optreden? En wordt er niet heel dikwijls beweerd, dat je zonder brutaliteit niets bereikt in deze wereld? In de eerste plaats mogen we dan wel be denken dat al die flinkheid maar gespeeld, maar schijn is. Hoe dezelfde Robbie, die alles zoo aandurft, bang in een hoekje kruipt als er werkelijk gevaar dreigt, zelfs ook als het gevaar maar in zijn verbeelding bestaat, zelfs bij vuurwerk en ^n^-eer bijvoorbeeld. Met echte, geestelijke ilinkheid heeft deze branie niet te maken. Het is werkelijk alleen maar branie. En dat je daar iets mee zou berei ken in het leven. och. misschien tijdelijk iets. uiterlijk iets. Maar als de echte groote moei lijkheden komen dan heb je aan al dat ..lef" niets, dan sta je met je leeg innerlijk waar uit niets je zegt hoe verder te gaan. Men kan daarom niet vroeg genoeg be ginnen de kinderen te doordringen van het waardelooze van dit groot-doen. Je bent geen held door een brutaal gezicht te zetten en anderen uit te schelden; je bent geen flinke jongen als je leelijke woorden durfi zeggen Misschien bereiken we in dit geval het meest door spot. voor spot is het kind erg gevoelig en je moet" er voorzichtig mee zijn. Maar het kan hier geen kwaad. Dat brutale optreden zonder eenigen zin is„ iets wat we niet mogen dulden. Brutaal klinkt niet zoo erg. maar we vergeten maar al te dikwijls dat het verwant is aan „bruut". BEP OTTEN. OROOTE HOUTSTRAAT 16 ENKELE RESTA N T E N Dames japonnen en blouses zijn nogmaals in prijs verlaagd. Voor I 3 90 kunt U nu al een aardige japon koopen waschbaar en kleur echt. Ook een partij zuiver wollen badcostuums wordt opgeruimd. PRIJZLN vanaf I 1.35 (Adv. Ingez. Med.) WEET U DAT...: Kaas beter tegen warmte bestand is. en niet gaat beschimmelen, wanneer men bij dc kaas. onder den stolp, een kleine hoeveelheid grof keukenzout, dat geregeld ververscht moet worden, neerlegt? afgesneden Lathyrus in een vaasje langer frisch blijft wanneer u de vaas niet geheel met water vult. doch zóó dat de steeltjes on geveer 1 c.M. onder water staan? De driejaarlijksche van den Intern. Vrouwenraad. De driejaarlijksche afgevaardigdenvergade- ring van den Int. Vrouwenraad, welke van 212 Juli te Parijs werd gehouden in de groote zaal van het Int. Instituut van Intellectueele Samenwerking. 2 rue Montpensier, is. ondanks de tropische warmte en de gewone moeilijKhe- den van een uitvoerig program, goed geslaagd. We misten er enkele van de oude bekenden, maar de jonge vrouwen, die haar plaats had den ingenomen, deden het werk met meer ef ficiency en toonden zich voor haar taak be rekend. terwijl zij den Raad niet minder toe wijding bewezen dan de oude garde. Als steeds waren de werkzaamheden gesplitst in verschil lende etappes. Eerst vergeert-hecdagehjksche bestuur, de board of officérs,-dan dé verschil lende cömité's, die ditmaal alléén' urgentie- voorstellen mochten aannemen, omtrent oun- ten. welke nog niet bekend waren, toen het vorig jaar de bijeenkomst te Stockholm, waar de agende werd vastgesteld, plaats had, en daarna moest de Executive, (bestaande uit het dag, bestuur, de presidenten der aangesloten Nat, Vrouwenraden en de Conveners der Cö mité's) deze resoluties behandelen, waarna ze, als ze waren goedbevonden in de afgevaardig- denvergadering kwamen. Hier mocht elke Vrouwenraad met 10 afgevaardigden konen, maar enkele Raden brachten een veel kleiner aantal mee, terwijl de Ned. delegatie, behalve uit 10 afgevaardigden, nog bestond uit een tiental plaatsvervangende afgevaardigden en een aantal visitors. Naast deze afgevaardigden vergadering, die alleen communiqués uitgaf, dus niet openbaar is, zijn er de openbare ver gaderingen, welke bestemd zijn voor de pro paganda, en waarvan er ditmaal twee in de Sorbonne werden gehouden, n.l. de ontvang- avond en de avond, die gewijd was aan de ver dediging van Vrouwenarbeid en eindigde met de aanneming van een resolutie waarin het recht van de vrouw (gehuwd of ongehuwd) op arbeid werd vastgesteld. De ontvangavond, waarop behalve het welkom van de presidente van den ontvangenden Vrouwenraad tegen woordig ook de vertegenwoordigers van Vol kenbond en Int Arbeidsbureau en die van de zusterbonden hun groet uitbrengen, was van ouds bestemd voor het voorstellen der presi denten van de aangesloten Raden door de Pre sidente van den Int. Raad. die dan in een korte speech haar groet uitspraken, ieder in haar eigen vorm. In Amerika waren sommige zelfs in costuunv Ditmaal waren alleen de Britsch-Indlschen in natinaal costuum. Het jeugdige, Chineesje, dat bij het afscheidsdiner ook het woord voer de was nog niet aangekomen od den ontvang avond en evenmin de Turksche dbservatrice. die hoopte, dat in eigen land een nieuwe Vrouwenraad zal worden gesticht, en die trou wens de Europeesche kleeding droeg. Mr. Frida Katz sprak voor de Nederlandsche delegatie, natuurlijk een keurige rede van eene. die haar taal beheerscht. Dat kan men nu niet zeggen van de Tsjecho Slowaaksche presidente, mevr. Plaminkova, die ook presidente is van het Vrcuwenkiesrechtcomité. en het Fransch grn- •naticaal wel eens mishandelt, maar vlot spreekt en ook geestig. Zij had succes toen zij getuigde van haar sympathieën voor Frank rijk en ook van haar waardeering van de Fransche leuze: Liberté. Egalité. Fraternité. waaraan zij toevoegde, dat zij alleen niet be greep. dat deze niet voor de vrouwen gold. Nu op het afscheidsdiner in hotel Claridge, dat keurig in orde was. hoorden we mede vele stemmen voor Vrouwenkiesrecht, o a. ook van den hier zeer gevierden senateur Louis Martin, den bekenden pleiter voor Vrouwenkiesrecht, die overvloeide van welsprekendheid. En de niet minder bekende Fransche advocate en iournaliste. Marie Vérone. die den Zondag van den aankomst der meeste afgevaardigden juist werd gehuldigd, op een diner, droeg dagelijks op haar hoed een geborduurd opschrift:: „La femme doit voter". Lady Aberdeen, de presidente van den Vrou wenraad. als steeds vriendelijk en waarcig, ontbrak, ondanks haar hoogen leeftijd, bijna op geen enkele vergadering, en op die in zake vrouwenarbeid, waar een zevental spreeksters van verschillend standpunt het onderwerp toe- Lichtten, en de Zweedsche o a. deed uitkomen, hoe in haar land door voordurend protesteeron succes was bereikt, zag men alle waardigheid- bekleedsters van den Raad op het podium. Jammer genoeg was deze vergadering minder goed bezocht dan men had mogen hopen. Blijk baar was er niet voldoende publiciteit aan gegeven. De vergadering, gewijd aan het In ternationaal Instituut voor Intellectueele Sa menwerking, in dat Instituut gehouden, deed de internationale samenwerking van verschil lend standpunt bekijken, terwijl die waar ver schillende vormen van slavernij werden behan deld eveneens zeer goede sprekers telde, en werd aangevangen met een aanbeveling van de presidente Mrs Gordon, aan dc Oostelijke zusteren dit vraagstuk toch vooral goed onder de oogen te zien. daar juist in liet Oosten op dit gebied nog velerlei misstanden heerschen. Zoowel in de eerste openbare vergadering als in het Congres is op treffende wijze hulde gebracht aan de nagedachtenis van" Mfne Curie, wier doodsbericht allen ontroerde, v;.in wie o.m. werd getuigd, dat zij de zaak der vrouw waren was toegedaan. Velerlei rappor ten en resoluties zijn aangenomen, te veel om op te sommen. Want naast de rapporten van presidente, secretaresse, administratie secre taresse. penningmeesteresse, redactrice van het Bulletin en van de conveners der verschil lende cömité's zijn er ook van de vertegen woordigsters in de zoogenaamde liaLsonco- mité's. die de betrekkingen onderhouden met Volkenbond, Instituut voor Intellectueele Sa menwerking, en andere vrouwenbonden. Onze landgenoote, mejuffrouw van Eeghen, die dit jaar een extra zware taak heeft gehad is daar voor extra dank gebracht. Tegen het flnan- cieele rapport waren uit den aard nogal be zwaren van de zijde der minder goed gesitu eerde landen, maar men is het eens geworden in een geest van welwillende samenwerking. Ook de benoemingen gaven wel aanleiding tot enkele opmerkingen, maar ook hier geen eigenlijke tegenstellingen. In zake de resolu ties betreffende Vrouwenarbeid zij nog mel ding gemaakt van eene, die feitelijk als een compromis moest worden opgevat, waarin on bevredigdheid wordt uitgesproken met de ge vonden oplossing in zake de afschaffing van den nachtarbeid van vrouwen. De meesten za gen n.l. achteruitgang ln het bereikte, waar door alles vager ls ook voor de vrouwen in goe de posities en een spoedige wijziging onmocc- lijk is geworden. Voorts werd o.a. aangedron gen oo het benoemen van meer vrouwelijke inspecteurs van arbeid in de verschillende landen. Opvoeding tot den vrede werd ook in een ge- solutle wenschelijk geacht en eveneens mo- reele ontwapening. Intusschen is niet ln be handeling gekomen de resolutie, welke het perscomité als onuitvoerbaar beschouwde, en welke in het perscongres te Madrid was aan genomen. n.l. dat betrokkenen bij den wa penhandel of haar annexen, niet eigenaar van een dagblad mogen zijn en dit ook niet mogen steunen. In de practijk achtte het perscomité het moeilijk na te gaan wie aandeelen heeft in oen dagblad, daar deze soms op een ande ren naam staan, terwijl ook velerlei industrieën Indirect bij den oorlog betrokken kunnen zijn. waarvan men niet kan zeggen, dat het oorlogs industrieën zijn. Wat de prostitutie betreft schijnt het mooi. dat men in de toekomst naast den strijd tegen de reglementeering ook meer werk zal trachten te maken van de rec'assee- ring der prostituées Verder is er een geheel code van rechten voor de moeder aangeno men, een verstrekkende resolutie in zake de nationaliteit der gehuwde vrouw en nog veel meer. Het is in een kort bestek echter niet mogelijk alle resoluties ook maar in beknopten vorm weer te geven. Elke Vrouwenraad moet nu maar zien. wat hij er in eigen land van kan uitvoeren. Hierbij zij erop gewezen, dat onze Nat. Vrouwenraad niet kon meegaan met ver schillende resoluties, waarvoor bij ons niet de gewenschte 2 3 der stemmen (welke voor in ternationale besluiten nood'g ls. in verband met de statuten van den Int. Vrouwenraad» waren uitgebracht. Tenslotte zij nog aangestipt dat een internationale bazar werd gehouden, (echter niet in het gebouw van de vergade ring I. ten bate van den Int, Vrouwenraad. Elk land had ingezonden en hier zag men verkoop sters in haar nationaal costuum. Onze land genoote. mevrouw van Rijn van Alkemade was er in Zeeuwsch costuum. Nederland had er naast zilver en handwerken ook allerlei ver snaperingen. Het succes scheen minder grocü. dan indertijd op den bazar in den Dier-ntuin in Den Haag. Over de ontvangsten en -te: lijkheden zij enkel opgemerkt, dat daarvoor gezorgd was evenals voor excursies, ma ir dat er versobering was over de geheele linie. EMMY J. B.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7