ENGELSCH Roster De Duitscher en het Duitsche ras. 1 Heerencostuum STOOMEN f 3oo Afwezig H. DE KRUIJFF Afwezig Dr. van Paassen AFWEZIG R. BURDET TANDARTSEN KLINIEK GEVESTIGD WAGENWEG 23 L. J. B R E U R E JanRustige&Zn KAPSTER OURENS Drukwerk ZATERDAG 21 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 15 Vier Engelsche meeningen. (Van onzen correspondent) BERLIJN. 18 JuU 1934. „Our dear little Germany" ons lief klein Duitschlandje zei in 1840 de toen 21 jarige koningin van Engeland, als er van het Duit sche volk gesproken werd. Het was in de dagen van haar „honey-moon" met den ge liefden Duitschen prins en de Duitschers van toen hebben zich door deze minzame woor den niet weinig gevleid gevoeld. Na 1870 wilden de Duitschers en de Engelschen al evenmin van deze uitspraak niet meer weten, ze was hun te lief en te minzaam. Maar toen de Engelsche staatsman en dichter Bulwer de Duitschers „een volk van dichters en denkers" noemde, hebben zij dit woord dankbaar en gretig opgevangen en al de jaren lang onder elkaar verbreid. Inderdaad heeft geen ander volk zoo zeer als het Duit sche „gedaan" in diepzinnige philosophic. Bij de bekende zucht naar zelfverheffing en overschatting is er misschien geen volk, dat zoo zeer vreemde volken in hun gewoonten manieren en zelfs in litteratuur tracht na te bootsen. En hoogst gevoelig is het voor het oordeel van het buitenland. Wat de buiten- landsche bladen, die velen vooral in deze dagen bij voorkeur lezen over Duitschland zeggen, moet hun dus wel zwaar op het ge moed vallen, hoe de innerlijke verhouding tot het huididge regime ook moge zijn. En zij klampen zich weer aan het oordeel van al die Hollanders en Franschen en Polen en En gelschen, die in groote gezelschappen Duitsch land bezoeken en er worden ontvangen, onhaald en rondgeleid door autoritei ten van land en stad. Het is er nog heel ver van, dat zij zich als volk vereenzel vigd willen weten met de hooge politiek en hoe die wordt gehandhaafd. De voormannen van het Duitsch nationaal- socialisme geven in plechtige radio-voor drachten de ontboezemingen weer van een anderen Engelschman Houston Stewart Chamberlain. Zij noemen hem den ziener van het Derde Rijk. den strijder voor de nieuwe Duitsche levensbeschouwing, den verkondi ger eener wereldverlossende daad. Deze Chamberlain wijst het Duitsche volk das Deutschtum aan als voltrekker dezer daad. En op hun beurt noemen zij hem ook nog „de erfgenaam van Wagner, de voorbode van Hitler". Chamberlain verkondigde zijn leer al in de dagen, lang voor Hitier, dien hij in zijn leven nog heeft kunnen aanwijzen als den redder „wiens schoenriem hij niet waardig was te binden". Niet zoo hoog vliegend, maar met den kla ren blik van een menschenkenner, geeft een andere Engelschman een beschrijving van ka rakter en uiterlijk van het Duitsche volk, dat hij „een hoogst merkwaardig volk" noemt. Lord D'Abernon zegt ,dat het Duitsche volk zich in zijn uiterlijk onderscheidt van alle volken, die het in Europa omgeven. De koe pelvormige hoofden, die veel kleiner zijn dan zij er uitzien, de gedrongen ronde licha men, de stijve, hoekige manieren staan in sprekend contrast met de levendigheid en gratie van al hun buren. Iemand heeft eens gezegd, dat de Duitsche gestalte de eenige geslaagde proef is. om het vraagstuk van de quadratuur van den cirkel op te lossen, zoo hoekig en rond is zij tegelijk. Maar hoe ook de omtrek is, deze gestalte geeft den indruk van vastheid en sterkte. Het Duitsche ras is het taaiste ras ter wereld. Het verdraagt alle ont beringen het best en beschikt over een phe- nomenaal weerstands- en volhardingsvermo gen. Hun weerstandskracht tegen vermoeid heid, hun geduld bij urenlangen. monotonen moeizamen arbeid overtreft zonder twijfel de kracht der West Europeanen. Ook geestelijk en moreel verschillen de Duitschers van de anderen. De Engelschman meent, dat de Duitscher een rusteloos werken de machine, is en buiten zijn werk nauwelijks iets kent. Dit beeld is sterk overdreven. Maar het is zeker, dat de Duitscher niet alleen phy- siek in staat is, lang en volhardende te wer ken, maar ook een natuurlijken drang naar grondigheid, preciesheid en ernst heeft. Hij is echter meer dan een werkdier en een onver- moeibaren boekenwurm. Vóór 1913 was hij misschien anders, maar na den oorlog heeft zich bij hem een verlangen naar genoegens van eiken aard ontwikkeld en een geestdrift voor athletiek en sport, die hem tot een ge vaarlijken mededinger maakt naar alle re cords. Zijn physieke kracht, zorgvuldigheid en liefde voor methode zullen tot buitengewo ne resultaten voeren. Overigens is de Duit scher niet minder vermaakzuchtig dan zijn Engelsche en andere tijdgenooten. De opvatting, dat de Duitscher vrijwillig zijn vacantïe opgeeft, als zaken zijn tegen woordigheid verlangen, is onjuist. Zoodra de tijd zijner jaarlijksche ontspanning is geko men. zal hem er niets toe bewegen, aan zijn schrijftafel te blijven plakken. Een ernstige crisis of zelfs een wereldoorlog kan aan den horizon opduiken, de Duitscher zal op den vastgestelden tijd in den trein stappen en naar de een of andere badplaats reizen of hij zal in onschuldstoestand, slechts bekleed met een lendendoekje, door de wouden dwa len, om de natuur zoo na mogelijk te zijn. Dan woelt My lord in het verre verleden, zooals het hier gebruikelijk is geworden. Reeds in het donkere verleden waren de Ger- maansche stammen groote eters en drinkers en de huidige generatie is geen onwaardige erfgenaam van deze traditie. Ten slotte vindt hij de Duitschers in den omgang voorkomend en vertrouwenwekkend. Ik liet hier een Engelsche Koningin, een Engelschen dichter en staatsman, een ver- duitschten Engelschman, en een bekwaam Engelsch diplomaat spreken over het Duitsche volk, en wasch mijn handen in onschuld. H. L. Benzinezwendelarij ontdekt. Petroleum werd ontkleurd. Overal zal streng gecontroleerd worden. Vrijdagmorgen hebben de ambtenaren van fie accijnsen en invoerrechten te Zwolle, vol gens de N. R. Ct. een partij van 500 liter ge heel of gedeeltelijk ontkleurde petroleum in beslag genomen. Om de beteekenis van het feit te zien is het noodig terug te gaan naar den tijd voor dat werd voorgeschreven, dat petroleum ge kleurd moest zijn. Van de bona-fide Benzinema'atschappijen, werd herhaaldelijk de regeering gewezen op het feit, dat eerlijke handel onmogelijk werd gemaakt en het publiek op de schandelijkste wijze bedrogen, doordat er maatschappijen waren, die op de meest brutale wijze ben zine en petroleum zouden mengen en het pro duct als zuivere benzine in den handel brach ten, Natuurlijk gebeurde het mengen clandestien, maar toch wist men hoe deze geschiedde. Eenigen tijd is het met de knoeierijen uit geweest, de prijzen van de benzine ontliepen elkaar niet veel meer, zooals ook bij de be trekkelijk kleine winstmarge, die er in zit, be grijpelijk is. Tot opeens enkele van die reeds eerder verdachte ondernemingen mét haar prijzen aanmerkelijk, 1 soms 2 cent zelfs wel 2 1,2 cent per liter, onder de markt ging. De verklaring van de z.g. „vrije' en veel goedkoo- pere benzine voldeed de controle-ambtenaren niet en zeer voorzichtig werd een scherpe control^ ingesteld. Nu was bekend dat er een Duitsch ontkleu ringsmiddel van de petroleum bestond en toen dan ook op een gegeven oogenblik een partij „gemalen steen" over de grens kwam ging deze geheel ongehinderd door naar haar bestemming, maar een monstertje bleef ach- terDe proeven ermede leidden tot verrassende en nog veel gunstiger resultaten, dan ver wacht was. Het middel bleek niet alleen in een betrekkelijk korten tijd de petroleum te ontkleuren, maar ook zelfs eenigszins te ontvetten. Het gebruikte ontkleur in £"5 mid del bleek na even naspoelen met water en drogen weer geheel bruikbaar te zijn voor een volgende ontkleuring. Toen dan ook bleek, dat een deel van de zorgvuldig nagespeurde ,.gemalen steen" haar weg vond naar het depot van 'n benzinehandel teZwollewerd de ge heime controle nog intenser en toen het oogenblik van inval bepaald werd op Vrijdag morgen 6 uur. stond het resultaat al van te voren vast: Er bleek aan een geheele rij fusten met petroleum het ontkleuringsmiddel toegevoegd te zijn en de inhoud, die bemon sterd werd, bevond zich reeds in verschillende stadia van ontkleuring, een deel was reeds geheel ontkleurd. Zelfs als geheel zuivere benzine en de be handelde petroleum naast elkaar werden ge steld. moest een leek opletten om aan de groo tere stugheid en vettigheid van de petroleum het verschil te kunnen zien. Bij vermenging van de geprepareerde petroleum en benzine half onf half 'is er geen leek, die het verschil ziet, temeer daar ook de verschillende ben zinesoorten en petroleumsoorten in gewicht en geur nogal uiteenloopen. Dat het prijsverschil en de winstmarge be langrijk zijn. is te begrijpen. Afgezien van den prijs van benzine en petroleum, moet aar. accijns worden betaald voor petroleum i .1,25, voor benzine f 1,25 plus f 6 per 100 K.G., dus alleen aan belasting is de benzine 6 cent per K.G. duurder. Men vermoedt dat ongeveer 25 pet. petro leum igemengdr werd. Door, het' preparaat- wÓTdt het Iclewmiddel BÜaü B. geheel aan de petroleum onttrokken. Of ook de furfurol ge heel onttrokken wordt is nog in onderzoek. Dit is daarom van belang, dat anders de me: ging met (ontkleurde) petroleum zeer moeilijk zal zijn na te gaan. Van 't preparaat werd ongeveer 4 a 5 K.G. toe gevoegd aan een fust van 100 K.G. De in houd ontkleurde in 1 of 2 dagen. Van de bevindingen is natuurlijk terstond kennis gegeven aan de verschillende instan ties zoodat overal in ons land een strenge controle zal .worden ingezet. GOEDE STAND VAN HET SUIKERRIET. Aneta meldt uit Pasoeroean: Het proefstation voor de Java-Suiker- industrie deelt in het groepsoverzicht. loo- pende over de eerste helft van ae maand Juli, het volgende mede: over het geheele suiker-areaal heerschte Oost-moessonweer; plaatselijk kwamen echter verspreide regen buien en betrokken lucht voor. De oude aanplant houdt zich over het al gemeen goed, terwijl ook de stand van den jongen aanplant zeer- bevredigend Is te noemen. Behalve plaatselijk optreden van gom- ziekte en gele strepenziekte en aantasting van fusarium. behoeven geen zieken en plagen van beteekenis te worden gemeld. Aardappelsteunregeling 1934. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale, afd. Aardappeden. brengt het navolgende ter ken nis van belanghebbenden. Met ingang van 1 Augustus zal op goedge keurde poot-aardappelen, welke op of na dien datum verladen worden met bestemming naar het buitenland, een heffing worden toegepast van f 0.25 per 100 K.G., althans, indien in het land van bestemming geen maatregelen be staan, welke een verhooging van dit bedrag noodzakelijk maken (b.v. wordt de heffing op aardappelen bestemd voor België verhoogd met 5 fres. pèr 100 K.G.) Eveneens met ingang van l Augustus zullen de tot dusver geldende minimum-prijzen voot consumptie-aardappelen komen te vervallen; die voor goedgekeurde pootaardappelen waren reeds na 31 Mei j.l. niet meer van kracht. Het ligt in de bedoeling de aangifte voor denaturatie van aardappelen tot "veevoeder open te stellen met ingang van 1' September e.k.. terwij! op de aldus gedenatureerde par tijen een toeslag zal worden gegeven (voor de bekende consumptie-maat) ten bedrage van 65 cents per 100 K.G. gedurende de maanden September t m. ovember 1934, van 75 cents gedurende de maanden December 1934 en Ja nuari 1935, van 85 cents gedurende de maan den Februari en Maart 1935. van 95 cents ge durende de maanden April t 'm. Juni 1935. In verband met het vervallen der minimum prijzen wordt tevens het verbod van het koo- oen „in de roes" opgeheven, met dien verstan de echter, dat partijen, bestemd voor binnen- landsche consumptie, op het bedrijf van den teler moeten worden gesorteerd. Het ligt verder in de bedoeling een heffing op consumptie-aardappelen toe te passen van f 1.— per 100 K G het vereischte van het ge bruik van geleidebiljetten op het vervoer blijft gehandhaafd, terwijl tevens alle export, zoo wel van consumptie- als pootaardappelen, onder monopolieregeling wordt gebracht. SMOKKELARIJ VAN WAPENS De minister van Justitie heeft aan de com missarissen der Koningin bericht, dat er re den bestaat, de aandacht te vestigen op de verplichting van schippers, die ter zelfverdedi ging een vuurwapen en munitie aan boord willen hebben, om voor het voorhanden heb ben daarvan een machtiging te hebben van het Hoofd van plaatselijke politie hunner woonplaats. Begeven die schippers zich met hun vaar tuig naar het buitenland dan behoeven zij voor den uitvoer en Invoer een (doorloopend) consent van den Commissaris der Koningin in de provincie hunner inwoning, tenzij zij van dezen een machtiging hebben tot het in "t openbaar dragen van dat vuurwapen, waar door dan voor hen art. 2 lid 2, onder 2o. van het Vuurwapenreglement van toepassing is. Ten overvloede vermeldt de minister dat de vrijlating van den rechtstreekschen door voer van vuurwapenen, verleend by de be schikking van zijn ambtsvoorganger van 28 Juli 1926, niet betrekking heeft op de z.g. bin nenvaart, doch slechts op den rechtstreek schen doorvoer van ter zee binnenkomende schepen, die zonder overlading of lossing (van de vuurwapenen en munitie), weder naar zee uitvaren. Vreemde binnenschippers, die hier te lande een vuurwapen of munitie willen invoeren of doorvoeren, behoeven dus daartoe een consent van invoer o£ doorvoer. In verband met de tegenwoordig veelvuldig voorkomende smokkelarij van wapenen, voor al uit België, is een en ander van bijzonder belang. Crisis Akkerbouwbesluit 1934. Gisteren is afgekondigd het Crisis Akker- bouw-Besluit 1934. Aan de bepalingen en voorschriften, in dit Besluit vervat, wordt het volgende ontleend De invoer van aardappelen, fabrieksaard appelen. tarwe, rogge, haver, gerst, mais en al aan niet verwerkte peulvruchten (uit- schoonsel. maalsel en piksel daaronder begre pen), is slechts toegestaan aan een door den Minister van Economische Zaken daartoe als monopoliehoudster aan te wijzen Crisis-Orga nisatie. Eveneens is slechts toegestaan aan een door den Minister daartoe als monopoliehoudster aan te wijzen Crisis-Organisatie de invoer van rijst, boekweit, dari (ook genaamd kaffir- koorn), milletzaad, grain de panis, zangzaad sago, tapioca, zetmeel en aardappelvlokken, voorts alle producten verkregen door of bij verwerking of bewerking van tarwe, haver, rogge, gerst, mais en eenig ander in dit arti kel genoemd crisis-product, alsmede van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pit ten en noten. Voorts is de uitvoer van aardappelen, fa brieksaardappelen en al dan niet verwerkte peulvruchten slechts toegestaan aan een Crisis-Organisatie welke als monopoliehoud- ster optreedt. Ook de uitvoer van aardappelmeel ls slechts aan zulk een organisatie toegestaan. Aardappelen. Het is ieder verboden aard appelen te teelen in een grootere hoeveelheid dan hij in het jaar 1933 heeft geteeld. Het teelen van fabrieksaardappelen is slechts toegestaan met een door den Minister te verleenen pootv er gunning en tot de hoe veelheid, welke in deze vergunning vermeld is. Peulvruchten. Het in voorraad hebben van al dan niet verwerkte peulvruchten in g( menlijke hoeveelheden boven een door den Minister te bepalen aantal kilogrammen is slechts tpegestaan aan hem, die als georgani seerde bij een daartoe aan te wijzen Crisis- Orgahisatic is aangesloten. Voorts zal de Minister vaststellen een bedrag per 100 K.G. van den aanwezigen voorraad, welk bedrag verschillend kan worden gesteld voor de verschillende soorten, kwaliteiten of variëteiten van peulvruchten, ten behoeve van het Landbouw Crisis-Fonds. Het verwerken van peulvruchten in ge menlijke hoeveelheden boven het vastgesteld aantal kilogrammen is slechts toegestaan aan hem, die als georganiseerde is aangesloten bij een crisis-organisatie en met een door den Minister te verstrekken vergunning. Het verwerken van oliehoudende zaden, pit ten en noten tot veevoeder is slechts toege staan aan hem, die als georganiseerde is aan gesloten bij een Crisis-Organisatie en indien de betrokkene ten behoeve van het landbouw crisisfonds een door den Minister vast te stel len bedrag betaalt, welk bedrag verschillend kan worden gesteld voor de verschillende soor ten kwaliteiten of variëteiten van het veevoe der. Prijzen van peulvruchten. Onder de aandacht van telers van peul vruchten wordt gebracht, dat het in de be doeling ligt door verschillende maatregelen te trachten op de vrije markt voor boeren schoone partijen peulvruchten, nieuwe oogst 1934. aangevoerd op de gebruikelijke lever- olaatsen ongeveer de volgende prijzen per 100 K.G. te bereiken: Groene erwten tot 1 October f 10. Schokker erwten tot 1 October f 12. Bruine boonen tot 1 October f 12. Witte boonen tot 1 October f 15. Blauwpeulvruchten, Wijker, Vale erwten, tot 1 October f 10. Platte capucijners. rozijn-erwten (grauwe erwten, tot 1 October f 12 met dien verstande, dat na 30 September 1934 met een bewaarloon van f 0.10 voor elke verdere maand tot een maximum van f 0.90 zal worden rekening ge houden. Mochten in de praktijk deze prijzen niet ten naaste bij worden bereikt, dan zal door verdere maatregelen getracht worden deze zooveel mogelijk te benaderen. SCHEEP VAARTBERICHTEN BATAVIERLIJN Batavier n 20 (7.15 v.m.) v. Rott. te Grave- send. HOLLAND—AMERIKA LIJN Volendam N.-York n. Midd. Zee en Noor wegen 20 (8 v.m.) te Napels. Nebraska Rotterdam naar Vancouver 19 (9 v.m.) te Swansea Beemsterdijk N.-Orleans n. Rotterdam via Londen p. 19 Lizard. Lochkatrine Vancouver n. Rotterdam 18 te N.-Westminster. Rotterdam N.-York n. Noorwegen en Rus land 20 (7 v.m.) te Hellesyit. Veendam Rotterdam n. N.-York p. 19 (n.m.) Lizard. HOLLAND—AFRIKA LIJN Meliskerk 20 v. Beira te Rotterdam. Klipfontein (uitreis) 20 te Antwerper HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk (thuisreis) 20 te Hamburg. HALCYON LIJN Flensburg 19 v. Emden. Stad Zaltbommel, 18 v. Lambton Drops n. Gothenburg. Stad Zaandam 19 v. Lissabon n. Huelva. Stad Dordrecht 19 v. Melilla te Bilbao voor Rotterdam-Vlaardingen. Maasburg Rotterdam n. Pto. Ferrajo p. 19 Gibraltar. JAVA—NEW-YORK LIJN. Madoera Java n. N.-York 19 v. Port Sudan. Clytoneus N.-York n. Java p. 19 Perim. JAVA—MAURITIUSAFRIKA LIJN Le Maire Pt. Nata! n. Singapore 19 v. Mahe. Roggeveen 18 v. Kohsichang n. Kaapstad. KON NED STOOMBOOT MIJ Alkmaar, Amsterdam n. Chili 19 v. Curacao. Achilles 19 v. Carthagena n. Malaga. Ajax 19 v. Vigo naar Amsterdam. Baarn 20 v. Hamburg te Antwerpen. Calypso 19 v. Beyrouth te Candia. Costa Rica 19 v. Curacao n. Pto Cabello Crynssen, Amsterdam n. Barbados 19 v. Madeira. Deucalion 19 v. Amsterdam te Hamburg. Fauna 19 v. Genua naar Palermo. Hermes 20 van Amsterdam te Rotterdam. Helder. Caibarien n. Antwerpen 18 (10 n.m.) 450 mijl W. v. Flores. Luna 20 v. N.-York n. Portau Prince. Nereus, Amsterdam n. Kopenhagen p. 20 Holtenau. Saturn us, 19 v. Stamboul n. Bourgas. Trajanus 20 v. Amsterdam te Rotterdam. Triton 19 v. Tunis n. Piraeus. Bennekom, Chili n. Amsterdam 18 te Balboa. Boskoop 18 v. Amsterdam te Antofagasta. Euterpe 20 van Amsterdam naar Bordeaux Ariadne 20 van Amsterdam naar Rotterdam Ceres 20 van Izmir naar Jerakini Oberon 19 van Kopenhagen naar Amsterdam Vulcanus 20 van Patras te Setubal 1 Bodegraven Chili naar Amst. p. 20 Lydd. KON. HOLL. LLOYD. Flandria (uitr.) 19 van Southampton. Waterland (thuisr.) 19 van Rio Janeiro. NED. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 18 van Singapore naar Piadjoe, Co lombo Soesoe, Singapore. Dairen. Agnita 29 te Thames Haven v. w„ n. Rouaan Aidegonda 18 v. B. Papan n. Singapore. Aletta 17 te Singapore. Anastasia 18 te Piadjoe. ROTTERDAMSCHE LLOYD Indrapoera (thuisr.) 20 v. Singapore. Baloeran (thuisreis) 20 (7 nun.) van Tanger ROTTERDAM—ZUID-AMERIKALIJN Alcyon (thuisr.) 19 te Bahla. SILVER—JAVA—PACIFICLLJN Bengalen, Vancouver n. Calcutta 20 te San Francisco. Saparoeoa, Vancouver n. Calcutta 18 te Singapore. Silverbelle, Calcutta n. Vancouver 18 v. Sin gapore. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tanimbar (thuisr.) p. 18 Gibraltar. Poelau Bras 20 v. Amsterdam n. Batavia Chr. Huygens (thuisr.) 20 te Suez STOOMVAART MIJ. OCEAAN Eurymedon, Batavia n. Amsterdam p. 19 Gibraltar. Rhesus, Cebu n. Rotterdam, via Londen 19 (11.13 v.m.) 380 mijl Z. v. Land's End. Eumaeus, Batavia n. Liverpool 18 te Genua. Deucalion Japan n.'Rotterdam 18 v. Hong kong. Patroclus, Dairen n. Rotterdam 18 te Yoko hama. Agamemnon. Japan n. Rott. 20 v. Marseille City of Windsor, Dairen n. Rotterdam 20 van Port Swettenham Elpenor Batavia n. Amsterdam p. 20 Perim Alcinous Amst. n. Batavia 20 van Belawan Getrouwd (bij vohnacht): A. J. VAX DER irEIJDEX Off. K.P.M. en LEEN WITTE VEEN Slngaipore, 21 Juli 1934 De Heer en Mevrouw VAN DER HEIJDEN— WITTEVEEN zoggen, mode namens wederzijd sohe familie hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstel ling bij hun huwelijk onder vonden. Heden overleed mijn in nig geliefde Doohter, Mevr. A. H. J. v. d. Meulen de Graaf te Zutphen. Haar diepbedroefde Moeder A. J. DE GRAAF— v. d. ELST Haarlem, 13 Juli 1934 Door omstandigheden te laat geplaatst Tarief A f 2.50 Gent. Spniaklecrnrcs CRAY EX ESTERJLAAX 57 VAX 21 JUU—5 AUG. J. LAYENDECKER Plaatsvervangende doctoren Roozen, van Walsem, Tombrock en vanaf 25 Juli van Luin is tot 1 Aug. Zenuwarts AFWEZIG van 23 Juli tot 13 Augustus Tandheelkundige hulp en kunstgebitten tegen vermin derd tarief. CED. OUDE GRACHT 63 ten huize van wijlen TANDARTS J. DE WILDE D.D.S. ALHIER Tandarts Telefoon 13172 Spreekuren: Dagelijks 23 uur. Bovendien: Dl. en Do. 7S n.m. en volgens afspraak. H. ACKEMA Tandheelkundige is Afwezig TOT EN MET 4 AI O. Begrafenisonderneming Opgericht 1865 Telefoon 10452 Schouwtjeslaan 55 G. BLOM, Leeraar M.O. Mr. Corneli&siraat 20 Dutisch, Fraoch, Engelsch Opl voor Akte I* O. en alle Praktijk-Examens Privé- en Clublessen Dr. OTTO KLIPP Kleverpurkweg 142 TeL 13209 GEVRAAGD EN AANGEBEDEN bekw. keuken-werkmeisjes, 2de, 3de, alleen en dagmeisjes, v. g, g. v. BOOGAARD s Plaatsingbureau Jansstraat 56 rd.. Telefoon 14170. Gevraagd 1 Aug. flinke DAGDIENSTBODE zelfst. koken en Zloh vervoegen 33 rood t'.. In stil gezin. Schouwtjeslaan DIRECT GEVRAAGD een tulndersjongen. Zich aan te melden Van 't Hoffstroat 143 Bij beseh. fam. te Haarlem wordt INW. EN VERZORG. aangeb. voor leer1!, van middelb. en andere soholen. Br. no. 5S2 bur. van dit blad GEMEUB. ETAGE te huur gevraagd Br. no. 5S4 bu reau van dit blad Ongem. etage te hnnr aangob. 20 p. mnd. H. of D. of cchtp. z. k. Br. no. 5S5 bur. van dit blad BOEKHOUDLES Volledige en grondige opleiding MERCURIES- en PRAKTIJK EXAMENS, privaatles 6 p. md, STAATSPRAKT1JK EXAMEN Uitsluitend Privaatles 10 p. md. X J. TH. SCHMIDT Leer. M. O. Boekh., Accountant Wilhclmlnalaan 10, TeL 14650 FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH Conv. en Berlitz Meth., d. Dame. Tevens Speciale opl. voor verbl. Sn 't buiten!, in eenige maanden. Privaatles 4.50 p. m„ 2 p. S. Br. Mej. N. GROOTEXBOER SPAARNE 5 rood. Tel. 17093 BOEKHOUDEN Opl. voor aJle examens. Privé lessen praAtijkex. (Merc, en Ver Leer.) en akte L.O. 3.p. m. Privélessen voor stautspraktljk- dlpl. en akte M.O. 10 per mnd Dr». R. H. ROODA Leeraar Boekhouden M.O. en Wiskunde M.O. Tetterodestnuit 67 Vele geslaagden, waaronder ver scheidene voor M. O. Vriendelijk tehnii aangeb voor Dame op leeft., In rustig klein gezin zonder kinderen Mooie omgeving. Direct of later, Br. no. 571 bur. van dit blad BESCH. DAME jaar, van goeden stand, zookt gezel!, omgang m. dito dame of echtpaar. Br. no. bur. van dit blad HUWELIJK Da/me m.L, b. z. a. voor huishouding. Terstond of later, om bij nadere kennismaking een huw. aan te gaan. Goede st. Br. met voll, lnl. no. 570 bur. van dit blad Het Kaïppershuls, damesafd., Smedestr. 21. Tel. 15792, vruagt wegens uitbreiding beslist prima watergolven en on dulatie. Tevens wegens ziekte der tegenwoordige Leerling of Ge- 'orderd Leerling. ervrangd in le klasse zaak een beschaafd meisje als VERKOOPSTER I ter vervanging, voor 2 middagen I per week en dagelijks van 123 uur. Brieven met inlichtingen no. 678 bur, van dit blad Besch. Burger Dame. goedo huls vrouw, middelb. leeft. BIEDT Goed tehuis aan, aan heer of dame. Alleen inw. Tel. fianw. Gez. Woning. Br. .no. 1357 Wenslng's Adv. Bur., Tenvpellers- straat 32. AD VERTEEREN HEEFT SUCCES MIJN KAMERPLANTEN zien er schitterend uit, schrijft ons de Ed.Achtb. Heer F. M. Bout, Oud-Burgem. v. Schaars- bergen. Ik geef ze regelmatig „NIEUW LEVEN" do Ideale kunstmest voor alle KAMER PLANTEN ZAADXOORDIJK. Groningen. P«r carton a 35 ct. verkrijgb. bij de Drogisten: N.V. van Eden. Spaarne 38. Groote Houtstr en Gen. Cronjéstr., Zaadhandel Jan Roozen. Spek- straat 7. Taverne, Binnenweg 194 (Heemstede). (Haarlem'» Dagblad) Mij. TOOT CourajR. Ultf«r«a en Algetneesc Drakk.rg K.V. HAARLEM Voor Vereen.-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Opdagen Periodieken Uiteloitcsd o t d verzorg •p <Lü tijd di«a wg belorca TEGEN BILLIJKE PRIJZEN

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3