NATIONALE Naar grooter verkeersveiligheid. ZATERDAG 21 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING BANK botterdam BINNENLAND Nieuwe motor- en rijwielwet ingediend. Zwaarder eischen voor rijbewijs. Ontzeggingstermijn aanzienlijk verhoogd. Minister Kalff heeft in de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend: Regelen in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, nopens het verkeer op de wegen en de rijwiel paden. Zoowel het ontwerp als de toelichting zijn in hoofdzaak ontleend aan de voorstellen van de commissie inzake de wette lijke bepalingen betreffende het motor- en rijwielverkeer. De toelichting zegt o.m.: Bij herhaling is, in en buiten de Sta- ten-Generaal, aangedrongen op wijzi ging van de wettelijke bepalingen betreffende het motor- en rijwielver keer* vooral in verband met de ont wikkeling van het snelverkeer. Om twee redenen heeft de minister geen algemeene verkeerswet gewild. Ten eerste zou de voorbereiding nog geruimen tijd in beslag genomen hebben. Ten tweede geeft de tegen woordige Motor- en Rijwielwet en ook het onderhavige ontwerp in nog grootere mate, gelegenheid om in de wet en de daarop steunende voor schriften niet alleen het motor- en rijwielverkeer. maar ook het overige verkeer voldoende te regelen. De thans bestaande Motor- en Rijwielwet zal vervallen bij inwerkingtreding van de onderhavige. Later nog wettelijke verzekeringsplicht Thans is nog niet overgegaan tot het op leggen van den plicht tot verzekering tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijk heid van eigenaars, houders en bestuurders van motorrijtuigen. De minister staat niet af wijzend tegenover dit denkbeeld. De uitwer king van een zóó ingrijpende voorziening zou echter tijd vorderen, gedurende welken men niet kan wachten op een betere rege ling van d overige verkeersvoorschriften. Een wettelijke verzekeringsplicht kan later., zoo noodig, bij afzonderlijke wet worden inge voerd. Het thans aangeboden wetsontwerp is sa mengesteld met de bedoeling om te verkrij gen: grooter veiligheid van het verkeer. Zwaarder eisch. De minister meent te moeten aanbe velen. dat de wet de eischen van ge schiktheid en bekwaamheid ter verkrij ging van een rijbewijs, niet in onderdeelen aangeeft-, maar overlaat aan den minister, met de uitvoering van de wet belast. De bedoeling is, die eischen zwaarder te stellen dani die op het oogenblik gelden. Het bepaalde in art. 9 der tegenwoordige wet. volgens hetwelk een nummerbewijs moet worden afgegeven door den commissaris der Koningin in de provincie en in geval de houder in het buitenland woont, door den minister, is een beletsel, voor een goede rege ling der controle op motorrijtuigen. Het rij bewijs behoort te worden afgegeven voor een bepaald motorrijtuig en moet niet voor elk willekeurig motorrijtuig kunnen worden ge bruikt. Door dit in het onderwerp op te nemen (art. 9) is ook mogelijk gemaakt de regeling waardoor indien later het motorrijtuig zich in zoodanigen toestand blijkt te bevin den, dat het gevaarlijk is, daarmede over den weg te rijden het bewijs tijdelijk of voor goed kan worden ingetrokken (art. 3.) Het is gewenscht, dat de bewijzen als hier bedoeld, afgegeven worden door of vanwege een centraal orgaan, dat zoo noodig een on derzoek naar de geschikheid van de motor rijtuigen kan instellen. Hierdoor wordt ook verkregen een vereenvoudiging der adminis tratie ter zake van de thans in gebruik zijnde nationaliteitsbewijzen en de inning van de Wegenbelasting. Bij de uitvoeringsvoorschriften zal een en ander nader geregeld kunnen worden. Ook de afgifte van rijbewijzen wordt meer gecentraliseerd. Het afgeven, wat in de plaats van de tegenwoordige rijvaardigheidsbewijzen komt, zal ook in de toekomst wel in één hand zijn. Aan het streven naar vereenvoudiging sluit zich aan het doen vervallen van bestaande nie noodzakelijk meer zijnde bepalingen. Werken voor andere publiekrechtelijke organen, Met betrekking tot deze projecten zal het Werkfonds de bovenomschreven taak ten volle dienen te vervullen. Het zal voorts bij het sub 1 bedoelde onder zoek er voor moeten waken dat niet het oog valt op werken, welke anders toch reeds nu zouden worden uitgevoerd. Er zal dus zooveel mogelijk getracht moeten worden die werken te entameeren, waarbij het werkfondskarakter zich duidelijk demonstreert, al bestaat er geen bezwaar, in den aanvang een ietwat mindere maatstaf te dien aanzien te gebruiken, in verband met de wenschelijkheid om reeds spoedig werkgelegenheid te verschaffen. Ook dient net zich rekenschap te geven van de financieele gevolgen dezer werken ten einde aan de Regeering de gegevens te ver schaffen voor de beoordeeling van de meest gewenschte financiering ervan. In verband met het groote aantal ontvangen voorstellen van deze tweede categorie is schif ting ervan en toetsing aan de onder Ia en b genoemde criteria noodzakelijk. Teneinde het bestuur in staat te stellen de daaraan verbon den omvangrijken arbeid te verrichten is de Regeering bereid een vijftal ingenieurs van den Rijkswaterstaat ter beschikking te stel len van het Werkfonds, waarbij zij echter nog maals den nadruk erop legt. dat de tech nische voorbereiding van projecten geheel door bedoelde organen zelf dient te geschie den. Industrieele projecten. Het ligt in het voornemen der Regeering. zooals reeds bij monde van den Minister- President bij de behandeling van het crediet voor werkverruiming in de Tweede Kamer werd medegedeeld, aan het Departement van Economische Zaken een klein bureau, be- hoorende tot de afdeeling Nijverheid, in te richten, dat zich zal bezighouden met de be handeling van industrieele vraagstukken op technisch en economisch gebied. Ten aanzien van industrieele projecten zal de taak van het Werkfonds derhalve in hoofd zaak bestaan uit een algemeene toetsing aan de onder Ia en b genoemde criteria en uit een voorloopige schifting en rangschikking van de binnengekomen onderwerpen, waarvan de verdere behandeling zal geschieden door het bovenbedoelde bureau. Bij deze verdere behandeling zal het bureau weer gebruik kun nen maken van het advies van deskundigen in het Bestuur (en Raad van Bijstand en Ad vies) vertegenwoordigd of zich incidenteel bij zondere technische krachten kunnen assumee- ren. De resultaten hiervan zullen daarna ter beoordeeling en beslissing worden voorgelegd aan de ministerieele commissie van het Werk fonds. De Regeering vertrouwt, dat zij door het bovenstaande te uwer kennis te brengen, aan het gebleken verlangen tot afbakening van uw taak en bevoegdheid zal hebben voldaan". Meer eenheid in de Verkeersregelen. Bij de overweging van de hierbovenbedoel- de nadere bepalingen, welke in den algemee- nen maatregel van bestuur een plaats kunnen vinden, zal dan tevens de aandacht kunnen worden gewijd aan een anaer vraagstuk, nl het brengen van meer eenheid in de ver keersregelen. Het is de bedoeling de punten, welke zich voor eenheid van regeling leenen zooveel mogelijk en noodig onder te brengen in den algemeenen maatregel van bestuur, met nadere uitwerking, waar dit gewenscht is, in ministerieele beschikking. Daarmee wordt de noodige eenheid verkregen omdat die punten dan niet meer zijn overgelaten bijv. aan het verschillend inzicht van ge meentebesturen. Algemeene maximumsnelheid voor bebouwde kommen. De noodige eenheid inzake de maximum snelheid kan verkregen worden door een al gemeen maximum voor de in de bebouwde kommen in acht te nemen snelheid vast te stellen, behoudens dan voor die gedeelten van de wegen, welke behoorlijk zijn afgescheiden en niet voor ander verkeer dan voor motor rijtuigen zijn opengesteld. In verband met het bovenstaande is in art. 8 aan Gedeputeerde Staten de opdracht gegeven om de bebouwde kommen vast te stellen en een voorschrift op genomen tot het aangeven op den weg van die kommen. Controle en straffen. Wat de scherpe controle betreft, breidt art. 26 de tegenwoordige bepaling van artikel 22 b (personen die onder invloed van ster ken drank verkeeren) uit ook tot hen. die andere rij- of voertuigen dan motorrijtuigen of rijwielen besturen. Immers. ook deze kunnen groot gevaar op den weg veroorzaken. Zulke gevallen kunnen in gevolge art. 35 alleen met gevangenisstraf gestraft worden. Verder is een meer direct optreden tegen bestuurders, die onder den invloed van alco- holischen drank zijn, mogelijk gemaakt, in de art. 27 en 28. die het mogelijk maken dronken bestuurders onmiddellijk te beletten met het motorrijtuig verder te rijden. Zelfs kan hun rijbewijs ingehouden worden tot aan de rechterlijke uitspraak (art. 27). Opgenomen is een uitbreiding van het te genwoordige art. 15, vierde lid in den zin dat ook indien het recht tot strafvervolging wegens overtreding van art. 426 of 453 Wetb. van Strafrecht is vervallen in geval in trans actie, het rijbewijs kan worden gewijzigd. In art. 29 is voorts bij overtreding van art. 26 (personen die onder in vloed van sterken drank verkeeren) ontzegging van rijbevoegdheid voor 5 jaren mogelijk gemaakt, ingevolge het vierde lid. bij recidive voor 10 ja ren. Ook in ander opzicht wordt stren ger optreden door verzwaring van strafmaat voorgesteld. Zoo kan bij overtreding van den algemeenen maatregel van bestuur 2 jaren ont zegging bij recidive 4 jaren worden uitgesproken. Het is niet te ontkennen, dat deze bijko mende straffen voor zeer veel bestuurders o.a. voor beroepschauffeur, een zware straf kun nen beteekenen. In verband met bepalingen van het wetboek van strafrecht zou een be stuurder, die onder invloed van alco hol iemand overrijdt, de kans hebben er met hechtenisstraf af te komen, daarentegen in ieder geval gevange nisstraf krijgen als zijn rit zonder ongelukken is afgeloopen. De maxima .van de artt. 30" en 308 (9 en 6 maan den) zijn in dit verband gebracht op 1 jaar en 9 maanden. Voor den door alcohol benevelden bestuurder worden deze maxima verhoogd tot 3 resp. 2 jaar (resp, den dood van een ander veroorzaken door lichamelijk letsel). Verder is oorzakelijk verband gelegd tus- schen aanrijding, botsing enz. eenerzijds en dood (lichamelijk letsel) anderzijds. Men denke zich het geval, dat een bestuurder. na iemand aangereden te hebben het slachtoffer in zyn auto vervoert, maar daar bij zóó onvoorzichtig te werk gaat, dat de getroffene tengevolge van dat vervoer over lijdt. Het door de Commissie voorgestelde ont werp van wet met memorie van toelichting is als bijlage n en nl bij deze memorie ge voegd. Staking bij Domaniale en Willem Sophia-mijnen? Maandagavond zal een beslissing worden genomen. Vrijdag heeft een bespreking plaats gehad tusschen de besturen der vier mijnwerkers bonden. Algemeen was men het er over eens. dat voor enkele mijnen geen afzonderlijke regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden kan worden toegestaan. De Algemeene Nederlandsche Mijnwerkers- bond en de Neutrale Mijnwerkersbond staan op het standpunt, dat geen enkele loonsverla ging kan worden geaccepteerd, evenwel willen de besturen dezer organisaties hun leden en respectieve bondsinstanties opwekken om uit solidariteit-soverwegingen mede op de Doma niale en de Willem Sophiamijnen in staking te gaan. Nadat deze besturen de noodige vol machten van hun bondsinstanties hebben ge kregen zullen de vier organisaties Maandag avond wederom in vergadering bijeenkomen tot het bespreken van de verder te nemen maatregelen. WEST-INDISCHE REGEER ING SREGLEMF.X- TEN WORDEN HERZIEN. Naar aanleiding van het eindverslag over het wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ont vangsten voor Curacao over het dienstjaar 1929 deelt de minister van Koloniën mede. dat de indiening van de wetsontwerpen in zake de herziening van de West-Indische regeerings- reglementen in den loop van het kalenderjaar kan worden verwacht. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN CONCERTGEBOUW VRIEN DEN. Te Amsterdam is thans definitief opge richt de Nederlandsche Vereeniging „Concert gebouwvrienden". Deze oprichting is ge schied onder instemming van het bestuur der NV. ..Het Concertgebouw" en van de sinds 1891 bestaande ..Vereeniging tot instandhou ding van het Concertgebouw". Op een ont- werp-statuten zal de vereischte Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd Het doel der nieuwe vereeniging is in den uitgebreidsten zin den artistieken en stof- felijken bloei van de N.V. „Het Concertge bouw" te bevorderen. BIJ HE* ZWEMMEN VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is bij het zwemmen in de Maas tegenover de kampeerterreinen te Oost- Voorne verdronken de 21-jarige H. van der Pot, woonachtig te Rottendam. Men heeft na geruimen tijd te hebben gezocht, het lijk nog niet kunnen vinden. Nevenarbeid van Overheids personeel. De circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken. een lijfrente van 1015.23 's-jaars (Adv. lngez. Med.) Het U. S. 0. blijft voortbestaan. Overeenkomst met den K. R. O. B. en W. van Utrecht hebben aan den ge meenteraad een voorstel doen toekomen om voort te gaan met de subsidieverlening n.l. f 52.000 per jaar. Uit de benarde omstandig heden. waarin het orkest verkeerde, is uit komst verkregen door een overeenkomst met den K R O., welke bepaalt, dat het orkest ge durende twee jaren en 7 maanden ieder jaar 50 extra concerten zal geven tegen een ver goeding van 500 gulden netto per concert. Wel iswaar zal. doordat deze overeenkomst eerst op 1 October a s. in werking treedt het eerste jaar slechts een bedrag van 14.500 gulden ont vangen worden, toch komt deze belangrijke vermeerdering van inkomsten op de exploitatie zeer te stade. Ofschoon deze overeenkomst slechts voor een bepaalden betrekkelijk korten tijd is aangegaan, ligt het in de bedoeling haar na afloop van dien tijd te verlengen, indien zij tot wederzijdsche tevredenheid heeft ge werkt. Hierdoor is voor het U.S.O, een bron van inkomsten gevormd, welke het mogelijk maakt in de toekomst een sluitende rekening te ver krijgen. en een regeling met de crediteuren te treffen tot betaling der schulden. Spekexport in gevaar? DE MOORDAANSLAG OP EEN POLITIE AGENT TE 's GRAVENHAGE. De Haagsche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak van den wissellooper F. de G.. thans ged.. die terecht gestaan heeft wegens poging tot moord op een agent van politie te 's Gravenzande, dien hij met een pistool in den rug schoot. Overeenkomstig het requisitoir van het O.M. werd verdachte van alle rechtsvervolging ont slagen en ter beschikking van de regeering gesteld. R.-K. Middenstandsbond vraagt algemeene doorvoering van deze richtlijnen. De Ned R K. Middentandsbond heeft zich met het oncierstaande schrijven tot den Raad van Ministers gewend: ..Naar wij uit de pers mochten vernemen is eenigen tijd geleden door den Minister ven Binnenlandsche Zaken aan de Colleges van Gedeouteerde Staten. mede ter doorzending aan de Gemeentebesturen een circulaire ge zonden met betrekking tot enkele onderwer pen van personeelspolitiek, aan het eind waar van mei betrekking tot het verrichten van nevenarbeid door het overheidspersoneel de volgende alinea's voorkwamen: „..Eveneens ware aan personeel, dat aan zijn ambtelijke of contractueele bezoldiging een behoorlijke bestaansmogelijkheid ontleent, in het algemeen geen verlof te verleenen tot het verrichten van nevenwerkzaamheden, het drijven van handel of nering enz. Voor zoover te dezen aanzien nog geen be perkende bepalingen in de diverse rechtsposi tieregelingen zijn opgenomen, acht. ik het. ge wenscht. dat zulks alsnog zal geschieden, op dat het bekleeden van nevenbetrekkingen enz. verboden of beperkt worde, dan wel aan een bijzondere vergunning, die slechts in uitzon deringsgevallen ware te geven, zal gebonden zijn."" Het is wel overbodig ervan te getuigen, hoe zeer deze circulaire van den Minister van Bin nenlandsche Zaken door den middenstand met instemming is ontvangen. Werd het handeldrijven en het verrichten van nevenarbeid door overheidspersoneel, dat speciaal den handeldrijvenden en industrieeien middenstand en diens werknemers tot slacht offer van een ongelijke concurrentie maakt, immer als een ernstig euvel ondervonden, in dezen crisistijd is het zeker dubbel noodzake lijk, dat aan dezen vorm van dubbel verdie nen ten koste van het reeds zoo noodlijdende particuliere bedrijfsleven een eind wordt ge maakt. Bij herhaling werd dan ook den georgani- seerden middenstand op een onvoorwaardelijk verbod van nevenwerkzaamheden door over heidspersoneel aangedrongen. Met voldoening namen wij kennis van het standpunt van den Minister van Binnenland sche Zaken, dat dergelijke nevenarbeid óf ge heel moet zijn verboden, óf dient te worden gebonden aan een vergunning, die slechts in uitzonderingsgevallen kan worden verleend Met nadruk mogen wij er op wijzen, dat bij het beoordeeler. van dergelijke vergunningaan vragen, zeker in deze tijden, niet alleen het dienstbelang, doch mede het belang van het particuliere bedrijfsleven in beschouwing dient te worden genomen. Eerbiedig verzoeken wij Uwen Raad de noo dige maatregelen te willen doen nemen. opdat de richtlijnen, in de circulaire van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken neergelegd, niet alleen zullen worden gevolgd door de Pro- vincale en Gemeentelijke Besturen en de recht streeks onder het Ministerie van Binnenland sche Zaken ressorteerende instanties als het Staatsbedrijf der Posterijen. Telefonie en Te legrafie doch ook, door wijziging en 'of ge wijzigde toepassing van de desbetreffende rechtspositie-regelingen, door de overige de partementen van algemeen bestuur ten aan zien van de onder hen ressorteerende diensten en bedrijven zullen worden doorgevoerd."" KONINGIN EMMA - MONUMENT TE AM STERDAM. In overleg met den burgemeester heeft het dag. bestuur van 't Com. Oranje Getrouw, te Amsterdam, het initiatief genomen tot de oprichting van een Koningin Emma-monu- ment te Amsterdam, om daarmede uiting te geven aan de gevoelens van liefde en dank baarheid voor alles wat men in wijlen de Koningin-Moeder mocht bezitten. Er wordt nu een uitgebreid Eere Comité en Werk Co mité samengesteld. OUDSTE INWOONSTER VAN BREDA. De oudste inwoonster van Breda heeft haar 103den verjaardag gevierd. Zij mag zich nog in een goeden gezondheidstoestand verheugen, hoewel het loopen niet al te best meer gaat. Weer een huwelijkszwendelaar. Trouwgrage dienstbode het slachtoffer. Een 27-jarige dienstbode, die te Bussum in betrekking was en reeds geruimen tijd met trouwplannen rondliep, plaatste, teneinde een adsplrant-echtgenoot op den kop te tikken, een huwelijksadvertentie, waarin kennisma king met een „net persoon" wérd verzocht, teneindeenzoovoort. Het antwoord bleef niet uit: de candidaat die op het huwelijk reflecteerde, stelde zich voor als iemand, die een goede boterham ver diende bij een begrafenisonderneming, naast welke functie hij nog die van incasseerder van een verzekering zeide te bekleeden. In een brief was een kaartje ingesloten, waarop naast een naam en een adres, in keurige let ters gedrukt stond: „Algemeene Begrafenis onderneming van Plan Zuid en omgeving". Van dienstbode tot echtgenoote van een be grafenlsondernemer is niet zoo'n héél kleine promotie en het was dus ook alleszins be grijpelijk. dat de schriftelijke kennismaking door een persoonlijke gevolgd werd. Er volg den wandelingen door Bussum's lanen en bij een daarvan had hij haar toevertrouwd, dat zijn directeur hen beiden gearmd en wel in Bussum had zien loopen en hem in dit ver band had gevraagd of hij aan trouwen dacht. Toen het antwoord bevestigend luidde had de directeur hem een prachtige betrekking :n het vooruitzicht gesteld met vrij wonen, licht en telefoon. Alleen zonder borgstelling van f 500 kreeg hij haar niet. Maar dat was geen bezwaar, aangezien hij f 700 op de spaar bank had staan. Hij zou daarvan f 400 af nemen en dé rest voor het trouwen bewaren. Zou zij daarom zoo goed willen zijn hem de ontbrekende honderd gulden voor de borg stelling te leenen? Het meisje, blijk willende geven dat zij haar aanstaanden echtvriend kon helpen had hij haar niet hun toekomstig nestje in de Vechtstraat te Amsterdam gewezen? sprak haar spaarduitjes aan en leende hem kort na dit gesprek aan het station te Bussum waar zij hadden afgesproken, omdat hij „weinig tijd had", de honderd gulden, die zij later nog eens door een bedrag van 25 of 30 gulden liet volgen, omdat hij. naar hij verklaard had. dat geld betalen moest aan een advocaat voor het in verband met de nieuwe betrekking op te maken contract. Tot opeens alie prachtige luchtkasteelen, die zij gebouwd had, in puin vielen, toen uit kwam. dat zij haar genegenheid aan een ordi nair oplichter had geschonken, die al die prachtige verhalen uit zijn duim had gezogen... Zonder betrekking en ontdaan van een be langrijk deel van haar spaarduitjes bleef zij me: haar verdriet alleen Vrijdag stond de oorzaak van al die narig heid terecht voor de Vacantiekamer der Am- sterdamsche Rechtbank en gaf hij. behalve het hem ten laste gelegde toe, dat hij reeds vier veroordeelingen wegens oplichting achter den rug had. De officier van justitie vond de feiten zeer ernstig en eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van den tijd. d:e verdachte m het Huis van Bewaring had door gebracht. Adres aan den minister. De groep gezouten vet en mager spek van de vereeniging van Nederlandsche exporteurs van vleesch en vVeeschproducten, heeft een adres tot den minister van economische za ken gericht in verband met den uitvoer van spek. Adressanten zeggen ten zeerste bezorgd te zijn voor het voortbestaan van den spek export Deze bezorgdheid spruit niet alleen voort uit den onbevredigenden gang van zaken, die thans reeds ter. aanzien van dien export moet worden geconstateerd, doch mede uit een pas sage. In het aan de Staten-Generaal uitge bracht driemaandelijksch verslag omtrent de crisismaatregelen, waarin een denkbeeld wordt ontwikkeld, dat. indien daaraan uitvoe ring zou worden gegeven, dien gang van za ken, naar het oordeel van de spek-exporteurs, nog onbevredigender zou maken. In verband hiermede wordt een gedeelte uit bedoeld verslag geciteerd waarin het voorne men ontwikkeld wordt den houders van zware varkens, die hoofdzake'.iik gevestigd zijn in het Westen des lands 'de zwaarmesterst een grootere beperking zal worden opgelegd, dan aan die in het overige deel van het land. om dat o.a. de kleine zandboeren de varkenshou derij in mindere mate missen kunnen dan eerstgenoemde. Wanneer echter aan dit voornemen uitvoe ring wordt gegeven, vreezen de exporteurs, dat de spekexport in gevaar wordt gebracht. Bevoegdheid bestuur Werkfonds-1934. Dr. Colijn geeft een nauw keuriger afbakening. Werken nader omschreven. De voorzitter van den Raad van Ministers heeft het volgende schrijven gericht aan het bestuur van het Werkfonds 1934. Het is mij gebleken, dat er behoefte be staat aan eenige meerdere precizeering van taak en bevoegdheid van het bestuur van het Werkfonds 1934. in verband waarmede de re geering er prijs op stelt van haar opvatting terzake nader te doen blijken. Voorop sta, dat de beslissing omtrent de uit te voeren werken bij de regeerir.g berust, zoo dat de taak van het bestuur hoofdzakelijk als van voorbereidenden en adviseerenden aard moet worden beschouwd. In het bijzonder zal het navolgende tot de taak van het bestuur behooren I Een algemeen onderzoek en beoordeellng der bij het Werkfonds ingediende projecten, waarbij, binnen de grenzen van het beschik bare crediet. twee criteria behooren te wor den aangelegd: a. De uit te voeren wertcen zullen er toe moeten bijdragen de economische werkkracht van het land te verstevigen. b. De uit te voeren werken zullen tot een substantieele vermindering van de werkloos heid moeten leiden, waarbij rekening Is te houden zoowel met de situatie in het geheelo land als met plaatselijke omstandigheden. n. Het voeren van onderhandelingen met betrekking tot de voorwaarden, waaronder de in aanmerking komende werken zullen wor den uitgevoerd. ITI. Het ter kennis brengen van de regee ring. in den vorm van concrete voorstellen, van de resultaten van den voorbereidenden arbeid, bedoeld onder I en TI. Aan de technische voorbereiding van pro jecten neemt het Werkfonds dus geen deel. terwijl ook de wijze van financieren niet tot de bemoeienis van het werkfonds behoort. Bij de sub I t m. III aangeduide werkzaam heden zal rekening zijn te houden met de her komst van de ingediende projecten. Te dien aanzien is in hoofdzaak te onder scheiden tusschen: 1. Rijkswerken. 2. Werken voor andere publiekrechtelijk® organen f provincie gemeente, enz 3. Industrieele projecten. Rijkswerken. Aangezien In eerste Instantie alleen die Rijkswerken in aanmerking komen, waarbij vervroegde uitvoering op den voorgrond staat. Is hiermede tevens aangegeven, welke werken tot uitvoering kunnen worden gebracht Het onderzoek, bedoeld or.der Ia en b zal zjch dientengevolge kunnen beperken tot een overleg met den Rijkswaterstaat inzake de volgorde, waarin deze Rijkswerken tot uitvoe ring dienen te komen. Ter informatie van het Bestuur zal van de zijde van den Rijkswaterstaat, mededeeling gedaan worden omtrent het bedrag, dat uit het Fonds voor de bovenbedoelde vervroegde uitvoering wordt noodig geacht. HEFFING OP MARGARINE. Blijkens het voorloopig verslag over het ont werp van wet tot wijziging van de Landbouw- cislswet 1933 en tot intrekking van de Tanve- wet 1931. de Crisls-zuivelwet 1932 en de Crisis- varkenswet 1932 zouden sommige leden dei- Tweede Kamer gaarne worden ingelicht waar om de heffing op margarine niet is verhoogd, nu sinds de inwerkingtreding der Crlsis-zuivel wet de prijzen van oliën en vetten met onge veer 50 pet. zijn gedaald. Ten aanzien van de middelen, ontstaan uit een heffing op den export van zuivelproducten naar gecontingenteerde landen, ten bedrage van. naar men zegt f 10.000.000, werd de vraag gesteld of het niet billijk moet worden geacht, dat dit bedrag wordt uitgekeerd aan de toen malige producenten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5