UIT HET BUITENLAND Het conflict Rothermere-Mosley. DE ZATERDAG 21 JULI 1934 H A A R L E M'S DAGBLAD 4 Financiëele en economische volmachten voor de Belgische regeering. Kamer neemt de wet aan. Het conflict in het Fransche kabinet. Aftreden van Tardieu en Herriot? Bemiddeling van Doumergue. België. Kamer keurt de regeerings- volmachten goed. De Kamer heeft gisteren met 89 tegen 77 stemmen, bij 7 onthoudingen, de wet aange nomen, waarbij de regeering de Broqueville machtigingen krijgt op economisch en finan cieel gebied voor den duur van. 6 maanden. Frankrijk. Tardieu en Herriot uit de regeering? Naar in politieke kringen verluidt, had men in den kabinetsraad van Vrijdag in het belang van de oplossing van het conflict ook de mo gelijkheid overwogen, dat de beide ministers zonder portefeuille, Tardieu en Herriot, hun ontslag zouden indienen. Dit voorstel :s ook door de meerderheid der aanwezige ministers goedgekeurd. Ministerpresident Doumergue, die per tele foon van den gang van zaken op de hoogte werd gehouden, verlangde echter met nadruk, dat beide ministers in het kabinet zouden blijven. Waarschijnlijk staat de reis van Ché- ron naar Tournefeullle, het buitenverblijf van Doumergue, met de kwestei in verband. Spanje. Militairen buiten de politiek. De „Gaccta" bevat volgens Reuter, een de creet waarbij allen militairen in actieven dienst verboden wordt om lid te zijn van een politieke partij of van een vereeniging met politiek karakter. Oostenrijk. Frauenfeld roert zich voor den zender-M ünchen. Alfred Fraueivfeld, de Nationaal-soclalisti- sche Gouwleider van Weenen heeft een rede voering uitgesproken voor de radio van Mün- chen, waarin hij sprak over het proces tegen zeven Nationaal-socialisten, voor het stand gerechtshof te Weenen. Nadat Frauenfeld de gebruikelijke beweringen omtrent het Doll- fuss-regime ten beste had gegeven en daarbij de regeering o.m. beschuldigde van „clericaal bolsjewisme" verklaarde hij, dat alle Duit- schers tegen Dollfuss waren en dat niemand in het onzekere moet verkeeren omtrent het lot van spionnen en verraders, wanneer het gerechtshot de zeven nationaal-socialisten, die een geheel-volk achter zich hebben, mocht veroordeelen. Het zou de schuld zijn van Doll fuss, wanneer de ourgeroorlog thans zou uit breken. Frauenfeld eindigde zijn rede als volgt Ieder, die zijn hand opheft tegen het leven van deze Duitschers veroordeelt zichzelf; hij zal worden weggevaagd door de vloedgolf der Tolksverontwaardiging. Het recht van zelf verdediging, staat boven dat van den staat van beleg. Wat morgen besloten zal worden is niet of deze zeven mannen zullen leven of sterven, maar of Dollfuss en zijn systeem zul len kunnen blijven bestaan. Geruchten om Dr. Sack. In een gevangenis te Berlijn? Over dr. Sack, den verdediger van Torgler Sn het proces van der Lubbe, hoort men ver schillende geruchten, welke alle daarin over eenstemmen, dat dr. Sack gevangen wordt ge houden en wel naar alle vermoedelijkheid te Berlijn in een sDeciale ..onderzoekingsgevange nis" van de geheime politie aldus schrijft de Berlijnsche corr. van de N. R. Ct. Of dr. Sack te Warnemtinde vertoeft, is niet met zeker heid na te gaan. Wel heeft hij daar een zomer huis. en men zegt dat hij in dat huis omgang had met Ernst of andere lieden, die de dupe zijn geworden van den slag van 30 Juni. Of men hem de verbinding met deze lieden ver wijt. dan wel of hij wordt verdacht, hetgeen ook beweerd wordt, met de bultenlandsche groep advocaten, bekend uit het proces-van der Lubbe in verbinding te staan, is niet uit te maken. Gelijk bekend stond dr. Sack tijdens het proces met deze groep advocaten op ge spannen voet. De Weichsel buiten zijn oevers. Nieuwe over strooming sr amp in Polen. Talrijke slachtoffers. WARSCHAU. 20 Juli. (V. D.l Vrijdag is de Weichsel tusschen Sandomir en Sawichost buiten de oevers getreden met het gevolg, dat 30 plaatsjes, waar ongeveer 13.000 mensehen wonen onder water gezet zijn. Thans zijn in Qiet geheel bijna 20.000 RA. overstroomd. In de plaats Zajeuze zijn ongeveer 50 per sonen verdronken. Bij de reddingswerkzaamheden zijn een ge nie-officier en 15 pioniers om het leven ge komen. Voor Warschau venvacht men tegen mor genavond groote moeilijkheden. GEEN ZILVEREN DRIEMARKSTUKKEN. MEER. Naar gemeld wordt zullen de Duitsche zil veren drie-markstukken met ingang van 1 October a.s. niet meer als wettig betaalmid del gelden. Tot eind December 1934 kun nen deze driemarkstukken nog bij de Duit sche rijksbetaalkantoren worden ingewisseld. Havenarbeiders staken nog in San Francisco. Algemeene staking dreigt thans te Portland en Minneapolis. SAN FRANCISCO. 20 Juli. De Gouverneur van San Francisco, Merriam heeft geweigerd de nationale garde uit de stad terug te trek ken, zoo lang hij geen zekerheid heeft, dat de rust van blijvenden duur is. De door de sta king veroorzaakte schade wordt geschat op 150.000,000. Er zijn acht dooden gevallen en 197 gewonden. In tegenstelling met de optimistische ver wachting in regeeringskringen, dat de be ëindiging der havenarbeidersstaking te San Francisco nog slechts een kwestie van uren zou zijn, heeft de vakvereeniging der haven arbeiders een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de staking in ieder geval zal worden voortgezet en dat de vakvereeni ging zich sterker voelt dan ooit. Dreigende algemeene staking te Portland en Minneapolis. NEW YORK. 20 Juli. Terwijl in San Francisco, afgezien van de staking der haven arbeiders, weer de normale verhoudingen terug keeren. is de stakingstoestand te Portland in den staat Oregon, verscherpt doordat de stakingsleiding dreigt, het ontbieden der na tionale garde te beantwoorden met de alge meene staking. Te Minneapolis verwacht men eveneens, dat in de hedenavond te houden massa-vergade ring van vakvereenigingsleden een poging zal worden gedaan de arbeiders op te roepen tot algemeene staking. Negen gewonden te Minneapolis. MINNEAPOLIS20 Juli. (V.D.) Het is hier heden tot ernstige botsingen gekomen tus schen stakende vrachtauto-chauffeurs en werkwilligen. Toen de politie lusschenbeiden kwam. werd zij door de stakers bedreigd, waarop zij van de vuurwapenen gebruik maak te. Zeven stakers en twee politie-agenten wer den gewond; sommigen hunner zijn er ernstig aan toe. Waar de spanning in de stad steeds grooter wordt, heeft de gouverneur van den" staat Minnesota zich genoodzaakt gezien 2400 man van de nationale garde te hulp te komen. Ernstige botsingen in Seattle. NE WYORK. 20 Juli (V.D.) Te Seattle is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen ongeveer 300 politiebeambten en 2000 stakers De stakers gooiden met steenen naar de politie Toen de politie van gasbommen ging gebruik maken, werden de bómmen dooi- de stakers opgevangen en teruggegooid. In het geheel zijn 4 politieagenten en meer dan 100 stakers gewond. Staking in Aukland ten einde. SAN FRANCISCO 20 Juli (V.D.) Het comité der algemeene staking te Aukland heeft eveneens besloten de staking direct te beëindigen. De vakvereeniging der voerlieden zal evenwel voor het einde van de haven arbeidersstaking geen transporten verzorgen in het havengebied. Senator Wagner en postmaster-general Farley bevinden zich op weg naar San Fran cisco, om deel te nemen aan de onderhande lingen voor de bijlegging van het geschil met de havenarbeiders. Ook in China watersnood. 50.000 dakloozen? PEKING. 20 Juli (V, D.) Bij de overstroo mingen in de provincie Jehol zouden, naar verluidt, ongeveer 50.000 personen dakloos zijn geraakt. De hoofdstad der provincie. Tsjende, heeft bijzonder geleden Tot nu toe werden 200 per sonen als dood of vermist opgegeven. DE ONTPLOFFING BIJ HET FRANSCHE FORT VENDRES. Met betrekking tot het ontploffingsongeluk in de dynamietfaibriek Paulilles bij het fort Vendres meldt Havas uit Perplgnan dat de ontploffing plaats heeft gehad in de nitrogly- cerine-afdeeling. terwijl daar vier arbeiders werkzaam waren. Zij bemerkten, dat de nor male reactie van salpeterzuur en glycerine uitbleef en vluchtten. Op dat oogenblik had 'n ontzaglijke ontploffing plaats, waarbij twee arbeiders deerlijk werden verminkt. Dc uit hout opgetrokken werkplaatsen werd een prooi der vlammen. De ontploffing was zoo hevig, dat de ruiten tot ver in den omtrek werden vernield en de knal tot ln Perpignan werd ge hoord. Hittegolf in de V. S. houdt aan. Ruim 50 dooden. NEW YORK. 20 Juli (V. D.) De nog aan houdende hittegolf heeft reeds meer dan 50 personen het leven gekost. Te Kansas-city is een temperatuur gere gistreerd van 42 graden, te Oklahoma zelfs van 46 graden. HANDELSOVEREENKOMST MET DENEMARKEN TE WACHTEN. Naar verluidt is binnen niet te langen tijd de onderteekening te verwachten van een handelsovereenkomst tusschen Nederland en Denemarken. Naar men weet, heeft een Nederlandsche delegatie, onder leiding van den heer Lamping, gedurende eenige weken in Kopenhagen met vertegenwoordigers van de Deensche Regeering onderhandeld. Overeenstemming met Engeland Briefwisseling in de Daily Mail. Een modus vivendi gaat 1 Augustus in. Wederzijds volledig aandeel in de contingenten. Minister Elliot wil geen concessies doen. Men meldt uit Londen aan de N. R. Crt.: De Nederlandsch-Engelsche handelsbespre kingen hebben thans geleid tot overeenstem ming tusschen de beide landen, waardoor een modus vivendi kon worden bereikt. Vrijdag zijn hier nota's, onderteekend door den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken en den Nederlandschen gezant te Londen, gewis seld. De nota's houden een tijdelijke overeenstem ming in, welke dan „den weg moet banen tot een vergrooting van den handel tusschen de beide landen". De Britsche nota bevestigt, j^it het op het huidige tijdstip niet mogelijk is geweest, een volledige handelsovereenkomst af te sluiten, en dat" men thans besloten heeft, regelingen te treffen, teneinde te geraken tot een tijde lijke modus tusschen de beide regeeringen. Men is overeengekomen, dat beide landen met ingang van l Augustus elkaar wederzijds een volledig aandeel in de verschillende con tingenten van alle soorten goederen verlee- nen. Indien, zoo wordt verder gezegd, een ander land geen volledig gebruik maakt van het hem toegewezen contingent of het geheele contingent verliest, zal Nederland aan Enge land, of omgekeerd, in dit geval een behoor lijk deel van dit vrijgekomen contingent toe staan. De beide regeeringen hebben verder de ver plichting op zich genomen elkaar wederzijds mededeelingen te verstrekken over de verschil lende contingenten. Behoudens overeenkomsten, die voor bepaal de goederen tusschen de beide regeeringen zijn afgesloten of nog afgesloten zullen wor- dn, zal dat gedeelte van een contingent, dat in een bepaalde periode niet volledig werd opgebruikt, overgeboekt worden op een vol gende periode. Het recht, deze overdracht toe te passen, is echter beperkt tot een jaar. De overeenkomst houdt verder bijzondere bepalingen in met betrekking tot de schom meling in den invoer van bepaalde soorten goederen onder seizoeninvloeden. De behan deling op voet van de meest begunstigde natie met betrekking tot de toewijzing van de con tingenten, het toestaan van invoerlicenties, de overdracht van invoervergunningen van de Nederlandsche importeurs aan in Nederland woonachtige agenten worden eveneens in de overeenkomst geregeld. Op 1 Augustus herkrijgen beide landen hun vrijheid van handelen ten aanzien van de ta riefpolitiek, onverminderd de beperkingen van de verdragen en overeenkomsten, die overi gens tusschen de beide landen gelden. Dit schamele resultaat zal. zoo schrijft men het blad verder, vermoedelijk nauwelijks ver bazing wekken. Het valt moeilijk, op 't oogen blik optimistisch te zijn ten aanzien van de vooruitzichten op een meer positief resultaat na afloop van de periode „ad interim". Wel kan men wijzen op het soortgelijke verloop, dat de handelsbesprekingen hebben gehad, die eveneens tijdelijk werden afgebroken, om tenslotte toch nog tastbaar resultaat op te le veren. Vooral van de houding van den minister van landbouw, Elliot, zal in dezen veel afhangen. Zijn stem schijnt in den Engelschen minister raad verrassend veel invloed te hebben. Er zijn op het oogenblik in het geheel geen voor teekenen die er op wijzen dat Elliot tot de een of andere concessie bereid zou zijn. LONDEN, 18 Juli. (Van onzen correspondent) De eigenaar van de Daily Mail heeft voor de zooveels:e maal een zaak, welke hij eeni- gen tijd in de kolommen van zijn blad had aangemoedigd, laten schieten. Ditmaal is het de zaak der Fascisten. Tot nu toe is in zulke gevallen taal noch teeken vernomen van de motieven, welke den krantenlord hadden doen besluiten zijn steun in te trekken. Zijn ver bijsterde lezers werden eenvoudig voor het feit gesteld. Rothermere had hierdoor den naam gekregen dat hij zich maar lukraak op wierp tot kampioen van een nieuwe politieke of andere beweging, niet zoo zeer uit bewon dering voor de beweging als om spanning en levendigheid te brengen in zijn blad, dat bezig is terrein te verliezen onder het volk door de activiteit van nog gedurfder en nog luidruch tiger dagbladen. In het jongste geval zijn de lezers van de nieuwe frontverandering op de hoogte gesteld. De voorlichting komt wat laat want sedert de „schoonmaak" in Duitschland is er geen Fascistische propaganda meer in de Daily Mail verschenen. De opvallende be koeling van de geestdrift voor de Britsche Fascistische beweging in de Daily Mail is samengegaan met merkbaar verval in de be langstelling voor de verrichtingen van Sir Oswald Mosley en zijn mannen in het land. De Daily Mail vertelt nu dat Rothermere en Mosley maanden lang besprekingen met elkaar hebben gehad „over de doeleinden en de methoden waarmede de beweging der Zwarthemden het best de landsbelangen kon dienen". Die besprekingen zijn geëindigd met een briefwisseling, welke thans in de Daily Mail is afgedrukt. Mosley schrijft aan Rother mere dat er twijfel heerscht in het openbaar over hun verstandhouding, een twijfel welke is gerezen omdat Rothermere een Conservatief is en de Zwarthemden Fascisten. „Wij blij den het nieuwe geloof van de moderne we reld" schrijft Mosley, „en streven er naar Groot Brittannië tot dit geloof te bekeeren door middel van Britsche methoden en in overeenstemming met het Britsch karakter". Hij wijst er dan op dat Rothermere een Con servatief is die de Conservatieve Partij wil doen herleven, dat Rothermere het eens is met verscheidene programpunten van de Fascistische politiek zooals krachtige handha ving van het Britsche Rijk, vooral in Britsch Indië, en de schepping van een Britsche lucht macht welke haar weerga in de wereld niet zou hebben. Uit Mosley's brief blijkt verder dat Rothermere er bij hem op heeft aange drongen zekere punten van het Fascistisch geloof prijs te geven of te wijzigen. Het eerste punt is de Corporatieve Staat. Mosley strijdt voor een volledige reorganisatie van het be staande nijverheidsstelsel, die noodig is om van dit tijdperk van armoede een tijdperk van mogelijken overvloed te maken. Zijn Cor poratieve Staat zou, zegt hij, orde scheppen uit de bestaande anarchie zonder zooals het Socialisme doet particulieren onderne mingszin, die de prikkel is voor alle in- dustrieele werkzaamheid, te vernietigen. Het beginsel van den Corporatieven Staat is een grondbeginsel van zijn beweging en hij kan het daarom niet prijsgeven. Lord Rothermere. Het tweede punt geldt het parlement. Mos ley schrijft aan Rothermere dat hij niet voor nemens is het parlement af te schaffen. De Zwarthemden strijden voor een parlementaire meerderheid. Wanneer zij die hebben, zullen zij aan de regeering de volledige bevoegdheid tot handelen geven. welke noodig is onder de bestaande omstandigheden. Hij legt uit dat dit niet tyrannie is want dat de bevolking de regeering haar macht zal hebben gegeven, een macht die haar kan worden ontnomen door het parlement, wanneer ze wordt misbruikt. Ook in dit opzicht kan de leider der Zwart hemden zijn politiek niet wijzigen. Het derde punt betreft de Joden. Mosley legt uit dat de Zwarthemden hun woord hebben gegeven dat er onder hun bestuur geen ras- of godsdienstige vervolging zal zijn. Maar van de Joden als van ieder ander zal worden geëischt. dat de belangen van het land voor gaan. Joden mogen geen lid van zijn organi ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. satie worden omdat zij deze bitter hebben bestreden en omdat zij een internationale be weging hebben georganiseerd waarin hun ras- belangen boven nationale belangen worden gesteld. De Zwarthemden zijn zeer zeker niet bereid hun houding tegenover de Jo^en te wijzigen met het oog op het feit dat 80 per cent van de vonnissen voor aanvallen op Fas cisten werden uitgesproken tegen Joden. j Sir Oswald Mosley. Het vierde punt geldt de term Fascisme. Rothermere wenseht dat de woorden Fascis me en Fascist voor de Britsche beweging zul len worden afgeschaft. Ook dat kan Mosley niet doen want het woord duidt het geloof aan waarbij de Zwarthemden zweren. Zij hebben, aldus besluit Mosley zijn merkwaar- digen brief aan Rothermere, alles op het spel gezet voor dit nieuwe geloof voor de moderne wereld en kunnen op geen enkel punt toege ven noch in de vastberadenheid, waarmede SOj voor hun missie werken, verslappen. Rothermere heeft op zijn beurt aan Mos'ey geschreven dat hij nooit heeft geloofd dat een beweging, welke zich Fascistisch noem de, in Engeland succes kon hebben. Hij heeft ook duidelijk gemaakt dat hij geen beweging met een antisemetïsche strekking en (of), strevend naar een dictatuur kon steunen. Rothermere wil ook niets weten van een Cor poratieven Staat ter vervanging van de par lementaire instellingen van het land. Hij v< klaart dat hij tot nu toe Mosley heeft ge steund omdat hij hoopte dat hij zich met de Conservatieve machten zou willen vereenigen ter gezamenlijke bestrijding van de Socialis tische bedreiging. Rothermere besluit met nog eens de hoop uit te spreken, dat Mosley op de hierboven aangegeven punten zal toegeven. „Ik ben er zeker van", zegt hij, „dat gij en uw volgelingen groot succes zullen hebben indien gij mijn raad opvolgt". A. K. VAN R. De a.s. stemming in het Saargebied. Duitsche Front huurt alle zalen voor een jaar af. Volgens te Parijs ontvangen berichten heeft het Duitsche front in het Saargebied het aan de andere partijen nagenoeg onmogelijk ge maakt vergaderingen te houden of een cam pagne te organiseeren in verband met de aanstaande volksstemming. Naar uit Saarbrücken wordt gemeld, heeft het Duitsche Front alle groote vergaderzalen in de stad voor een jaar gehuurd, zoodat hier in door andere partijen geen bijeenkomsten, kunnen worden gehouden. Openlucht-bijeenkomsten zijn bij decreet verboden zoodat de andere partijen in een zeer onaangenaam parket verkeeren. Te Coblenz zal op 26 Augustus bij het begin van de nationaal-socialistische verkiezings campagne een groote Saar-meeting worden gehouden, waartoe het geheele Duitsche front uit het Saar-gpbied naar Coblenz zal komen. Rijkskanselier Hitier zal op deze bijeenkomst aanwezig zijn. (Reuter). 20 bladen verboden. Bij beschikking van de regeeringscommissie zullen 20 bladen, welke in het Saargebied wor den uitgegeven, drie dagen niet mogen ver schijnen, wegens het door gepubliceerde arti kelen in gevaar brengen van de openbare orde en veiligheid. De moordzaak-Arlosorof. Stavsky vrijgesproken. Stavsky, die ter dood veroordeeld was we gens moord op den zionisten-leider, dr. Alo- sorof, is naar Reuter uit Jeruzalem verneemt door het Hof van Appèl vrijgesproken. Breuk in de waterleiding te Berlijn, Hij dluikelde over de reeling en werd door vier, vijf handen gegrepen. Hij zag nog dat men het touw weer naar omlaag wierp, waarlangs het mannetje in de boot zich als een aap naar boven werkte, en daarop werd hij eerder op het dek geduwd. Dit werd onzen held toch al :e kras. Hij trachtte zich los te wringen, maar zonder resultaat. Daarop begon hij te gillen en te schreeuwen en :en slotte barstte hij in tranen uit. Maar er was al genoeg zout water rondom, zoodat zijn tranen niet den minsten indruk maakten. Men pakte Piet bij handen en voeten en droeg hem een, twee, drie, langs een smal gangetje een hut binnen. Pang, de deur vloog in het slot en Piet zat in het donker. Ernstige stagnatie. BERLIJN, 20 Juli. (V.D.) De drukke krui sing van de Leipziger en Jerusalemmerstrasse bij de Doenhoffplatz werd vannacht tegen 4 uur onbegaanbaar, tengevolge van een breuk in een der hoofdbuizen van de waterleiding. Op zes a zeven plaatsen werden de rails wegge- gespoeld, terwijl in korten tijd de vluchtheu vels onder water stonden. Er ontstonden ga ten in den grond van twee a drie meter. Op sommige plaatsen werd het asphalt 30 c.M. omhoog gedrukt. De brandweer en ploegen arbeiders van de waterleiding werkten gerui me n tijd om het overstroomingsgevaar uit den weg te ruimen. Het rijverkeer in de Leipeiger strasse en de Jerusalemmerstrasse is voor- loopjg gestremd,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6