Uaj BdokotmsU 52e Jaargang No. 15667 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 23 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN SN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72#. Bureaux: Groote Houtstraat 93 4 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 4 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onzi Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600 -, overlijden 600 -, Verlies van Hand, Voet ot Oog ƒ400 -. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50 - Arm- ot Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. AIies ind*en het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 Juli. Salarissen. „Ofschoon er nog meer dan honderd Ameri- kaansche filmacteurs zijn die een salaris ge nieten hooger dan dat van president Roose velt. heeft Hollywood's filmindustrie een verlies over 1933 geboekt van bijna vier mil- lioen pond sterling"', zegt een Engelsch blad. Dit Engelsche blad zet zijn argumentatie op den kop. Het feit dat er zulke geweldige sala rissen woi-den uitbetaald verklaart het verlies juist heel aardig. Draai de argumentatie om. en u bent er: ofschoon er een verlies van bijna vier millioen pond is, verdienen toch meer dan honderd filmacteurs nog hooger salarissen dan president Roosevelt. Zijn ze het waard? Neen, zou ik zeggen, want de abnormale ihoogte van hun tractementen, die natuurlijk veroorzaakt wordt doordat de verschillende firma's tegen elkaar opbieden bij het enga- geeren van populaire sterren, brengt de in dustrie in gevaar. Althans een deel ervan. De zwakkere ondernemingen zullen er op den duur het loodje bij leggen, en dat moet weer nieuwe werkloosheid tengevolge hebben niet onder de sterren, maar onder de mindere goden en bij het technisch personeel en de figuranten. Het zou dus veel beter zijn als de filmfabrikanten een onderlinge overeenkomst maakten, regelende het maximale sterren tarief. Daar hebben ze vermoedelijk: een te venijnige concurrentie voor, zoodat het niet lukken zal. Derhalve zou de eenige oplossing liggen in bemoeiingen van hoogerhand. En de vrijheid in de democratische Republiek van het Westen is vooralsnog te groot, dan dat men van den machtigen Roosevelt een dusdanigen ingreep in het beleid van het particuliere ini tiatief kan verwachten. Toch zijn zulke fantastische salarissen al lermalst. Het malste is, dat niet eens het be lang van de lieden die ze ontvangen ermee gediend wordt. Zij worden erdoor gedreven tot te groote luxe in hun leven, hetgeen erg ongezond is. De meesten raken bevrijd van alle geldzorgen, hetgeen te gemakkelijk en dus ook erg ongezond is. Zij worden gevleid en nageloopen door allerlei lieden die geld van ze willen hebben, hetgeen hen bitter stemt tegenover hun medemenschen. Dit is uiterst ongezond. Zij eten en drinken en fuiven teveel, dikwijls op erg smakelooze wijze, en dat brengt hen tenslotte definitief ten onder Neen, het is niet goed. zoo'n abnormaal hoog Inkomen. Maar heel weinig menschen zijn in staat, er mee in evenwicht te blijven en de mate van tevredenheid en levensgeluk te be houden die zij bezaten, toen zij net genoeg verdienden om rond te komen en zich daarbij allerlei moesten ontzeggen. Aan dien tijd in hun leven denken dergelijke fantastisch-be- taalde lieden dan ook zonder uitzondering met weemoed en verlangen terug. Het maakt daarbij geen verschil of zij filmsterren, bank directeuren. jazzband-leiders of staatshoofden zijn. Intusschen worden zij door de massa met de ldeine inkomens benijd (behoudens dan door enkele zeer verstandige menschen, die over het vraagstuk nagedacht hebben) en door die andere massa, die te weinig geld krijgt, ver guisd. Een wonderlijke wereld. Het lijdt geen twij fel dat men den menschen die teveel geld krijgen een persoonlijken dienst zou bewijzen, als men hen „van hoogerhand" tot een rede lijk inkomen terugbracht. Zij zouden dat zelf niet zoo dadelijk inzien, maar de resultaten zouden het hun spoedig genoeg bewijzen. Stel dus dat president Roosevelt, gewapend met nieuwe volmachten, een persoonlijk de creet uitvaardigde waarbij hij zijn eigen sala ris tot ..het hoogste des lands" benoemde en tepaalde dat alle andere daar minstens dui zend dollars beneden moesten blijven. Nu de uitvoering. Meneer A. B. C, D enz. zouden al lemaal hun landgoederen en jachten en hun groote feesten enz. moeten opgeven, waarvan zeer veel personeel en leveranciers bestaan. Bovendien zouden zij zich niet meer in de „open markt" kunnen interesseeren in ver scheidene nieuwe ondernemingen en in de uitbreidig van bestaande althans niet in die mate, waarin zij dat tot dusver gedaan hadden. Met het gevolg dat verscheidene nieuwe ondernemingen niet opgericht en verscheidene bestaande niet uitgebreid zouden worden. Enz., enz. Ik noem maar een paar eenvoudige hoofd punten. Allerlei loon- en salaristrekkers zou den het slachtoffer van dezen loop van zaken worden en de staat zou de verworven extra inkomsten geheel moeten gebruiken om dien nieuwen nood te lenigen. Zoodat men. bij toenemende verwarring, alleen bereikt zou hebben dat een klein aan tal menschen een groot aanta Imedemenschen niet meer de oogen uitstak met zijn overdadige weelde. Maar zelfs tegenover deze eliminatie van een zekere hoeveelheid afgunst zou weer staan, dat vele babbelzieke lieden en snobs hun liefste onderwerpen van conversatie ver loren zouden hebben, en zich daarmee bewust worden van een griezelige leegte in hun niet zeer overvolle levensHetgeen hen zeer on gelukkig zou maken. Zoodat ik vrees dat er bij afwezigheid van de kans op spoedige gelijkheid en broeder schap, in een betere menschenmaatschap- pij, voorloopig niet veel veranderen zal aan de malle salarissen in Hollywood. Maar ge lukkige menschen kweekt men met die sala rissen evenmin als metwerkloosheid en steun. R. P. Dillinger doodgeschoten. Bij het verlaten van een bioscoop overvallen. HET DUEL IN ROEMENIë VERBODEN. BOEKAREST. 23 Juli (V D Gisteren is een verbod uitgekomen met betrekking tot het duelieeren Dit verbod geldt voor het ge- heele land. In de toekomst zal duelieeren gestraft worden met drie maanden gevange nis of een boete van tienduizend Lei. John Dillinger. Chicago, 23 Juli. Van officieele zijde wordt thans bevestigd, dat de beruchte gang ster John Dillinger gedood is. Dillinger had in een kleine bioscoop in het Noorden van Chicago een misdadigersfilm be keken, toen hij bij het verlaten van de bios coop zich plotseling gesteld zag tegenover vijftien agenten der Federale politie, die on middellijk het vuur op hem openden en hem letterlijk met hun kogels doorzeefden. Een in de nabijheid staande vrouw werd door een schot dat Dillinger miste, zwaar gewond. Het lijk van Dillinger schijnt door de hoe veelheid der op hem afgevuurde sohoten zeer verminkt te zijn. De politie weigert journalis ten bij het lijk toe te laten. Toen de Federale politie vernam dat Dillin ger de bioscoop was binnengegaan, zette zij alle uitgangen af met agenten der crimineele politie. In de nabijheid van het theater be vonden zich personen, die dit optreden ver dacht vonden en de stedelijke politie waar schuwden, dat klaarblijkelijk een overval op de bioscoop op touw werd gezet Gelukkig werd dit misverstand echter spoedig opge helderd. Weerzinwekkend optreden van „souvenir-jagers". CHICAGO, 23 Juli Op de plaats waar de gangster John Dillinger doodgeschoten werd, stroomden binnen enkele minuten duizenden nieuwsgierigen samen. Daar de doode misda diger zeer snel was weggevoerd en niemand in de nabijheid van het lijk werd toegelaten, doopten zij die het eerst ter plaatse waren aangekomen hun kranten of zakdoeken of wat zij maar het eerst in de hand kregen, in het uitgestroomde bloed. Dergelijke stuitende tooneelen herhaalden zich in de lijkenzaal, waar souvenir-jagers en nieuwsgierigen regel rechte gevechten voerden met de politie om toegelaten te worden. De politie stond echter niemand toe binnen te treden. Het departement van justitie te Washington heeft uiting gegeven aan zijn voldoening over het snelle en vastberaden optreden zijner be ambten. De dood van den misdadiger vormt de sen satie van het geheele land, daar er in de laatste maanden nauwelijks één staat ge weest is. waar men niet had beweerd dat deze meest roekelooze aller Amerikaansche bandie ten gezien was. Onder de duizende valsche sporen had de Federale Politie echter kortgeleden één enkele juiste aanwijzing gevonden, en de crimineel» ambtenaren waren reeds in den nacht op Za terdag ervan in kennis gesteld, dat Dillinger het plan had den misdadigersfilm te gaan be kijken. De bandiet stond dus reeds onder de scherpste controle teen hij zijn kaartje kocht. Toen hij uit de bioscoop kwam. aldus vertel len eenige ooggetuigen, had Dillinger argwaan gekregen en een beweging gemaakt om zijn revolver te trekken. Voor het echter zoover was. was hij reeds door de schoten der politie gedood. Dit snelle schieten was het gevolg van een besluit van het congres van den vorigen winter, waarin den crimineele ambtenaren het recht gegeven werd vuurwapenen te dra gen. Dillinger had getracht zijn uiterlijk zooveel mogelijk te veranderen. Zoo had hij zich de haren laten verven en de lidteekens op zijn gelaat en zijn neus operatief laten veranderen. Ook de voornaamste lijnen van zijn vinger toppen had hij door bijtende zuren doen ver wijderen. Nederlandsche kotter zoek. Twee personen aan boord. AMSTERDAM. 23 Juli. Naar wij vernemen bes'aat ongerustheid omtrent het lot van den Nederlandschen kotter ..Kapoeas", die Donder dag j.1. van Cowes op Wight is vertrokken met bestemming IJmuiden. Aan boord bevinden zich de heeren H. C. N. Munnig Schmidt uit Hilversum en zijn vriend, de heer J. Groen hout. eveneens woonachtig te Hilversum. Tot dusver is de „Kapoeas" nog niet te IJmuiden aangekomen, terwijl ook elders in ons land nog geen kotter van dien naam is binnengeloopen. Men doet thans pogingen de zeilboot op te sporen De ..Kapoeas" is grijs geverfd en heeft een wit zeil. Het scheepje, dat 8 1 2 meter lang is. heeft radio aan boord en is voorzien van een motor. Duitsch munitietransport onderschept. Bestemd voor Oostenrijk! BERN. 22 Juli (Reuter). Te St. Gal len werd een hoeveelheid ontplofbare stoffen aangehouden, welke uit Duitschland via Zwit- schers gebied naar Oostenrijk gevoerd zou worden. Alle begeleidende personen werden gear resteerd. Het Drentsche mes weer in actie. Jongeman te Ruinerwold doodgestoken. Zondagavond kreeg de 25 jarige P. K. uit Ruenerwold op den Havelterweg ruzie met een zekeren P. S. Na een woordenwisseling trok S. zijn mes en trof K. daarmede in de hart streek Deze stortte doodelijk gewond neer en overleed na enkele oogenblikken. De dader is door de politie gearresteerd. De zooveelste aanslag te Oss. Vrouw schiet op haar schoonzusters. De verkeerde geraakt. OSS. 23 Juli Hedenmorgen omstreeks half zeven heeft in de Gaststraat alhier de onge veer 25-jarige vrouw Van B. gepoogd twee schoonzusters van het' leven te berooven. Tus- schen de drie vrouwen bestond reeds gerui- men tijd een veete. met als gevolg herhaal delijk ruzies. Ook hedenmorgen hadden de vrouwen weer ruzie gekregen, welke zoo hoog liep, dat vrouw Van B. plotseling een revol ver nam en vier schoten op haa~ schoonzus ters loste. De vrouwen werden niet geraakt. Eer. der schoten trof evenwel den 19-jarigen jongeman J. van der Doelen. Het schot ging door den rechter pols. Een ander schot raak te den 50-jarigen Wittenberg wiens jas alleen werd doorboord, doch die zelf geen letsel be kwam. Dr. Van Beek, die onmiddellijk ter plaatse was. verleende den getroffen jonge man geneeskundige hulp. De toestand van den jongeman is niet levensgevaarlijk. De schietende vrouw, die nogal overspannen was, is gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Zij heeft een bekentenis afge legd. Prov. Staten-verkiezing. Voorloopige candidaten Vrijz-Dem. Bond. In plaats van mr. M. Slmgenberg die als zoodanig heeft bedankt, is gekozen tot voor zitter der federatie Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond. de heer Mr. J H. Thiel te Haar lem. die de benoeming heeft aangenomen. Op de voorloopige lijst van candidaten voor de Provinciale Staten zijn in alfabetische volg orde de volgende namen geplaatst: A. F. C Buckman. IJmuiden, A. Cassée. Bloemendaal: H. C. van der Colk, Wijk aan Zee; mr. L. G. van Dam Haarlem: J. Dullaert, Hilversum; A Fibbe Haarlem; P. Kapteijn, Aalsmeer; C. J. Kruisweg Bussum; Dr. A. J. van Leusen. Velsen; S. J. van Limburg Stirum, Nieuwer Amstel: mevr. H. MeijersKehrer, Bussum; mr. G. P. Nij bakker. Hilversum; J. Over Az Haarlem; mr. M. Slingenberg Haarlem: K. Steijn. Beverwijk; mr. B. W. Stomps, Heem stede en R. Veen, Hilversum. Hei Nederlandsch-Britsche handelsverdrag. Triomf voor Engelandzegt de Morning Post. (Van onzen correspondent) LONDEN. 22 Juli De Morning Post schrijft dat de nota-wisse ling tusschen den Nederlandschen gezant tc Londen en den Foreign Secretary Sir John Simon, welke de Nederlandsch-Britsche on derhandelingen voor een nieuw handelsver drag heeft besloten, duidt op een Britsche diplomatieke overwinning. De nota's vormen een tijdelijk vergelijk en de Morning Post spreekt daarom van een diplomatieken triomf voor de Britsche onderhandelaars omdat dit vergelijk definitief de Britsche aanspraak op een volledig aandeel in alle Nederlandsc-he contingenteering erkent zonder dat Groot Brittannië van zijn kant nieuwe concessies doet. De Morning Post legt verder uit dat de be- teekenis van het vergelijk ligt in het toegeven van Nederland op het punt der quota's. De Neder'antiers wenschen hun quota's voor Britsche goederen te verlagen indien Groot Brittannië bleef volharden in handhaving van de tarieven op de Nederlandsche land- en tuinbouwproducten. Groot Brittannië betoog de dat het gebruik van quota's om een ander land te dwingen handelsconcessies te doen een vorm van handelspolitiek was. welke tus schen landen over en weer niet kon worden gedoogd. 'De Engelschen noemen het „discri mination": zij kunnen geen bezwaar maken tegen tarief- en quota-maatregelen van een land. vooropgesteld dat de maatregelen voor alle landen gelden, waarmede het land handel drijft: zij maken echter bezwaar wanneer een land of meerdere landen ten koste van een ander land in quota- of tariefpolitiek worden bevoordeeld, vooral wanneer het andere land Engeland is). Dat de Nederlanders in de jongste onder handelingen de billijkheid van de Britsche stelling hebben erkend en dientengevolge geen verandering brengen in de quota's voor alle Britsche invoeren wordt in Londen van het hoogste belang geacht. Frankrijk gaf aan de Britsche opvatting op dit punt eerst toe na eenige maanden van handelsoorlog en men verheugt er zich over dat het met Nederland niet zoo ver is gekomen. Met dat al moet deze vreugde een zeer ge reserveerd karakter dragen, want het thans ondcrtcekende tijdelijke vergelijk is negatief en het kan niet verbergen dat de Britsche re geering gefaald heeft een algemeen handels verdrag met ons land te verkrijgen. Dit was onvermijdelijk toen de Britsche onderhande laars ongetwijfeld omdat de minister van Landbouw Elliot het decreteerde weigerden hun tarieven tegen Nederlandsche land- en tuinbouwproducten te verlagen. De Manchester Guardian besluit een hoofd artikel. dat van juist begrip van de Nederland sche positie getuigt, aldus: De kansen op een algemeen handelsverdrag zijn gering. Het is volkomen duidelijk, met het oog op het over- heerschend karakter van Nederlandsche uit voeren naar Engeland «land- en tuinbouwpro ducten). dat van de Nederlandsche regeering geen belangrijke concessies voor Britschen in voer kunnen worden verwacht, tenzij minister Elliot bereid is grenzen te stellen aan zijn toe komstige agricultureele protectie. Op het oogenblik schijnt Elliot inderdaad een nieuwe overwinning op Runciman "den president van den Board of Trade) te hebben behaald. De Daily Mail stelt vast dat de bespre kingen hebben gefaald maar dat dit niet kan worden toegeschreven aan onvriendelijke ge voelens van welken aard ook tegenover Hol land. Integendeel, de Britsche gevoelens voor Holland zijn van de uiterste vriendschappe lijkheid. ..Wij moeten echter het eerst aan on ze eigen bedrijven denken". A. K. VAN R. 25 JULI UITSPRAAK TEGEN DE OFFICIEREN DER ZEVEN PROVINCIëN. BATAVIA. 23 Juli (Ancta). De uit spraak van de vonnissen in de zaken van de officieren van ..De Zeven Provinciën" docr het Hoog Militair Gerechtshof van Ned.-In- dië is nader bepaald op 25 Juli a s. De hittegolf boven de Vereenigde Staten heeft reeds 250 slachtoffers geeischt. pag. 4 De moeilijkheden in dc Franschc regeering. Dag. 4 Een Japansehe minister is gearresteerd on der verdenking van omkoopcrij. pag 4 Dillinger is in Chicago bij het verlaten van een bioscoop doodgeschoten. pag. 1 De minister van economische zaken heeft een heffing op oliën gelegd. pag. 3 Zondagmiddag is een brandend stoomschip den Waterweg binnengevaren. pag 3 Met ingang van 1 September zal een crediet van f 750.000 aan de haringvisscherij wor den verleend. pag. 3 Prof. Aalberse heeft een groote rede voor den partijraad der R.K. Staatspartij gehouden en gezegd, dat er aanvankelijk op de be grooting voor 1935 f 85 millioen tekort was. pag 3 De crisisheffing op margarine is verhoogd. pag 3 Binnen twee weken tijds zijn in den Bosch drie branden gesticht. pag. 3 Er bestaat ongerustheid over een Nederland schen kotter, die, niet twee personen aan boord, nog niet van Cowes te IJmuiden is gearriveerd. pag 1 De Nederlandsche zwemkampioenschappen te Schiebroek; Mooi (H. I'. C.> wint twee tit?ls. pag. 7 Bradman en Ponsford redden de 4de test match voor Australië. pag. 6 Laatste berichten. pag. 10 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Salarissen. nag. 1 Van onzen correspondent te Stockholm: Dc grafheuvel van Luguaro. pag. 4 Van onzen Londenschcn correspondent: Het Nederlandsch-Britsche Handelsverdrag. pag. 1 J. B. Schuil: Het Amslerdamsche nacb»fec:t. pag 9 Prov. Staten van Noord-Holland De opvolger van Jhr. Mr. D. E. van Lenncp. Bij besluit van den Voorzitter van het Cen traal Stembureau is tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd verklaard de heer M. W. van der Schans, te Bovenkerk, zulks ter voorzianing in de vacature, in dat college ontstaan door het overlijden van den heer Jhr. Mr. D. E. van Lonncp te Heemstede. Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, t Oud-burgemecster van Haarlemmer' Spaarnwoudc. DE OftR iRCgMI GSRAMP IN ZUID-POLEN uc Po ».e museer van Binnenlandsche Zaken aan boord van cc. motorboot, zich op de hoogte stellend van den omvang der catastrophe Rechts, reddxngsarbeid in den Weicfcsel bij Krakau. Te Bloemendaal is op 57-Jarigen Ice.' jd overleden Jhr. Mr. Eduard Henri Elisa Teding van Berkhout oud-burgemeester der ge meente Haarlem merliede en Spaarnwoude, Rechts-Ridder der Johanniterorde. De overledene heeft tc Haarlem de lagere school en het gymnasium bezocht, toaarnn hij te Utrecht studeerde. Na zijn promotie is hij spoedig burgemeester van Kaarlemmerliede en Spaarnwoude geworden, wat hij van 17 Maart 1906 tot 1 November 1912 is geweest, op welken laatsten datum hij wegens gezond heidsredenen aftrad. Onder zijn bewind is de opening geweest van het tegenwoordige raad huis, dat hij heeft geopend en tot welken bouw zijn vader het initiatief had genomen, die voor hem burgemeester was van Haarlem- merliede en Spaarnwoude. In de jaren van zijn burgemeesterschap is ook de regeling met Haarlem tot stand gekomen betreffende het middelbaar en hooger onderwijs. Hij heeft eveneens pogingen in het werk gesteld Half weg van gas te voorzien, waarvoor toen grond voor een gasfabriek werd aangekocht. Zoo. '.s men weet is het nooit zoover gekomen en is voor enkele maanden een regeling met Haar lem gereed gekomen, waarbij Halfweg het gas van Haarlem ontvangt. Ook is In die jaren het uitbreidingsplan-Haarlem, het zgn. stads kwartier gemaakt, van het gedeelte buiten de Amsterdamsche Poort, dat na de annexatie aan Haarlem kwam. Jhr. Mr. Teding van Berkhout was tot voor enkele jaren kerkvoogd van dc Nederlandsch Hervormde Kerk te Bloemendaal, en is pas geleden afgetreden als voorzitter van het Roode Kruis te Haarlem, waarvan hij ook een onder- schelding bezat Voorts bekleedde hij de functie van regent aan de hofjes van Staat in den Jansweg en van Noblet aan de Nieuwe Gracht te Haar lem. Hij was dijkgraaf van de Velserbroek- polder. hoofdingeland van Rijnland en com missaris van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Gedurende eenige Jaren heeft hij het his torische huis aan den Kenncmerweg bewoond, Ae'.bertsberg. dat nu afgebroken is. De teraardebestelling zal op Westerveld ge schieden, Donderdag na aankojnst van trein 14.14.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1