16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 Hieuwe lijden hieuwe fofyten HET TANDHEELKUNDIG WOENSDAG 25 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Provinciale Staten. Eerste gewone zitting in 1934. Wijzigingen „Ambtenarenreglement 1920". (Zitting van Dinsdagmiddag)). Dinsdagmiddag half twee werden beraad slagingen over het voorstel van Ged. Staten inzake wijzigingen „Ambtenarenreglement 1920 voortgezet. De heer Sneevliet (rev.-soc.) be strijdt de voorstellen van Ged. Staten. Hij komt op tegen den dwang, die van de zijde der regeering op de lagere besturen wordt gelegd, tot schade van de autonomie. Het tijdstip is volgens spreker niet ver meer. dat het recht in ons land standrecht wordt. Nu reeds worden de Officieren van Justitie er toe gebracht, de zwaarste straffen te eischen te gen hen, die tot daadwerkelijk verzet geko men zijn. „Het is aan het aantal Amstcr- damsche predikanten bij de Ned. Herv. Kerk kwalijk genomen", zegt spreker, „dat zij het gewaagd hebben een noodkreet ten bate van de ondersteunden te slaken. Men heeft dit zelfs een dolkstoot in den rug der regee ring durven noemen. En die predikanten draaien en wentelen zich nu in alle richtin gen, om deze beschuldiging van zich af te wentelen. Maar de indruk van hun telegram wordt er toch niet heelemaal door weggeno men." Met den heer Kooiman vraagt spreker aan Ged. Staten, waar de feiten zijn. die hen genoopt hebben tot het indienen van deze voorstellen. Vreest men zoo, dat de goede gang van zaken in de provincie verstoord zal worden? Doch meent spreker, dat de heer Kooiman naar den bekenden weg gevraagd heeft. Hij toch moet de ambtenarij in de pro vincie heel goed kennen. Spreker meent dat Ged. Staten van autosuggestie een feit ge maakt hebben. Dit noemt hij een bewijs van zwakte. Spreker kant zich ook tegen het voorstel tot het geven van ontslag aan de huwende vrouw. Hij zal trouwens stemmen te gen elke voorgestelde verslechtering. Hij hoopt, dat de Staten de voorstellen vierkant zullen afwijzen. Deze uitspraak zal dan een aanwijzing zijn, dat de boog te strak gespan nen is. Men moet in ons land voorkomen, wat in Duitschland, Oostenrijk en Italië is gebeurd. De heer Dam (A.R.) acht het heel logisch, dat Ged. Staten tot het indienen van hun voorstellen gekomen zijn. Een overheid kan het toch niet dulden, dat haar ambtenaren van revolutionnaire gezindheid doen blijken. Zij moet vertrouwen op de organen, van wie zij zich bedient. De heer Beuzemaker (comm.) is van oordeel, dat de voorstellen van Ged. Staten een gevolg zijn van afbraakpolitiek der Co- lijn-partijen De Voorzitter verzoekt den heer Beuzemaker, alleen van de Regeering te spre ken en niet van Colijn-partijen. De heer Beuzemaker zegt, dat de re geering den grondslag legt voor de fascisti sche dictatuur in ons land. De communisten hebben daarom aan'de S. D. A. P. gevraagd, een eenheidsfront te vormen, teneinde een gezamenlijke actie tegen de reactionaire re geering te voeren.Het aanbod van de commu nisten is eerlijk gemeend, maar de heer Polak heeft 's morgens de communisten verweten, handlangers van de fascisten te zijn De Voorzitter: „Wat heeft dat nu toch met deze voordracht te maken?" De heer Beuzemaker merkt op. dat de Voorzitter de andere sprekers ook uitvoerig heeft laten spreken. Hij critiseert verder de voordacht van Ged. Staten. De heer Van der Waerden (S.D.A.P.) vraagt ook aan Ged. Staten, wat zij verstaan onder revolutionaire gezindheid. Hij tast daarover volkomen in het duister. Ook spre ker wil, dat ambtenaren betrouwbaar zijn Dat wil juist zijn partij, omdat anders over heidsbemoeiing onmogelijk zou zijn. De for mule van Ged. Staten acht spreker onjuist, want die schept onwaarachtigheid, verklik- kersdienst en rechtsonzekerheid. Er zijn re volutionairen. waarvoor spreker respect heeft zooals bijvoorbeeld voor de Katholieken in Duitschland, die wanneer zij de macht maar hadden, morgen aan den dag van hun revo lutionnaire gezindheid zouden laten blijken, als protest tegen de vernietiging van alles wat daar mooi en schoon was. Zelfs een re geering kan revolutionnair zijn. als zij haar macht misbruikt. Dan wordt het tyrannie. Daarom waarschuwt spreker om voorzichtig te zijn en matigheid te betrachten. De volks vrijheden mogen niet aangetast worden. Daarvoor hebben we te lang gevochter* Voor spreker en de zijnen geldt nog altijd de wetti ge weg de juiste weg, ook al is die moeilijk. Maar in Nederland is die gelukkig nog open. Mej. Ribbius Peletier (S.D.A.P.) laat een waarschuwende stem hooren, om - niet alles crisismaatregelen te noemen, want daar is men tegenwoordig maar al te zeer geneigd, zelfs in kringen, die daar vroeger afkeerig van waren. Dat is camouflage van den waren toestand. Zij herinnert aan een advies van den minister van Binnenlandsche Zaken, om bij het vervullen van vacatures in de eerste plaats mannen aan te stellen. Zij vraagt aan Ged. Staten, hoe die daarover denken. Spreekster is het niet eens met. mej. Hille. die er zich mee. kan vereenigen, dat aan de huwende vrouw ontslag behoort te worden geven, wanneer haar arbeidsprestaties niet meer voldoende zijn, maar met op grond van ha-^r huweliik. De heer Gerhard (S.D.A.P.) (Ged. Sta ten) merkt op. dat het college van Ged. Sta ten van Noord-Holland al meermalen blijk heeft gegeven. ..neen" te durven zeggen. Wan neer de bepalingen onjuist zouden zijn ge weest. dar. zouden Ged. Staten de invoering daarvan niet hebben voorgesteld. Wat de toe passing daarvan betreft zullen Ged. Staten hun beslissingen als steeds na nauwgezet onderzoek en met. groote onpartijdigheid nemen Revolutionnaire gezindheid kan alleen blijken, als die tot uiting komt in woorden die tot revolutionaire daden kunnen leiden Bij de provincie bestaat niet de drang om alle gehuwde vrouwen te ontslaan Wel maakt spreker de-, opmerking, dat het beroep van verplegende niet alleen voor de vrouw, maar ook voor den man bijzonder geëigend kan zijn. De bepaling inzake ontslag wegens revo lutionaire gezindheid wordt aangenomen met 35 tegen 24 stemmen. De voorstellen betreffende ontslag aan vrouwelijke ambtenaren, die in het huweliik treden en aan de vrouwelijke ambtenaren, die in concubinaat gaan leven, wordt ver worpen met 21 tegen 28 stemmen De overige voorstellen Inzake het Ambte narenreglement worden zónder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het amendement mevrouw Boissevain Pijnappel c-s. betreffende gelijkstelling van mannelijke en vrouwelijke verplegenden wordt verworpen met de stemmen van de leden van den Vrijheidsbond vóór. Wijziging „Salarisreglement 1920". De heer Polak (S.D.A P.) legt namens zijn fractie een verklaring af. Het heeft de in stemming van deze fractie, dat Ged. Staten thans voorstellen, de jaarwedden zoodanig te verlagen, dat de vermindering voor de lagere klassen 5% zal bedragen om daarna geleide lijk tot 8% voor de hoogste klasse te stijgen. Uitgaande van de stelling, dat het geheel der economische omstandigheden er in dit vierde crisisjaar toe noopt, om aan een rede lijke verlaging der bezoldiging van het pro vinciaal personeel medewerking te verleenen, achten spreker en zijn vrienden het in de eerste plaats juist gezien, dat van de lagere salarissen een kleiner deel wordt gekort "dan van de hoogere, want wie meer heeft, kan ook iets meer missen. In de tweede plaats wordt hierdoor een ongelijkheid weggenomen, die bij de laatste tijdelijke korting was ont staan. Sprekers fractie constateert, dat de thans voorgestelde definitieve korting van 5% voor de lagere bezoldigdigingsklasse In overeenstemming is met wat de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg voor het geheele personeel heeft voorgesteld. De sociaal-democratische fractie staat tegen het voorstel van Ged. Staten, om aan ambtenaren wier bezoldiging minder dan f 3000 beloopt, te beginnen met het derde kind, een kinder toelage van f 52 per jaar per kind tot de vol tooiing van het achttiende jaar. De grond slag van de belooning in de huidige maat schappij is: een eenheid loon tegenover een eenheid arbeid. Uit vrees, dat door verwer ping van dezen kindertoeslag de geheele voordracht in gevaar wordt gebracht, zal zij tegen dezen kindertoeslag geen bezwaar maken. Spreker en zijn vrienden verklaren echter nadrukkelijk, dat zij de voordracht van Ged Staten als een geheel ziet. Wordt eenige verandering van beteekenis aange bracht. wordt met name de 5% korting voor de lagere bezolü^Lngsklasse gewijzigd, dan voelen zij zich geheel vrij om tegen de voor dracht, in het bijzonder tegen den kindertoe slag te stemmen. De heer Asscher (V. B.) verheugt zich over deze houding van de Soc.-Dem. fractie. Hij zal nu ook vóór stemmen. De heer Stapel <V. B.) verklaart zich tegen den kindertoeslag. Tegenover een een heid van arbeid behoort een eenheid van loon. De heer Lambooy (R.K.) juicht de voor dracht van Ged. Staten toe. De menschen met veel kinderen hebben het vooral in deze tijden veel zwaarder, dan vroeger. De heer Seegers (communist) verwijt den heer Polak, dat deze en zijn vrienden zich in den Amsterdamschen raad zeer prin cipieel tegen een kindertoeslag hebben ver klaard. Hij begrijpt deze veranderde houding niet. Spreker zal de voordracht en tegen den kindertoeslag stemmen. De heer Keulemans (A. R.) had meer gelijkheid met de Rijkssalarisregeling ge- wenscht. De heer Sneevliet zegt. dat Ged. Sta ten niet duidelijk hebben aangetoond, waar om zij met dit voorstel gekomen zijn. Omdat verslechtering de grondtoon van deze voor dracht is. zal spreker er tegen stemmen. De vergadering wordt te kwart voor zes geschorst tot Woensdagmorgen half elf. EXAMEN HOOFDAKTE Haarlem, 24 Juli Geëxamineerd 6 mnl. candidaten. Geslaagd de heeren R .Bos, Urk, H. E. Kruiper, Tutje- horn, C A. Jansen, IJmuiden, S. de Jong, Wijk aan Duin. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 26 Juli 1934, des namiddags van 34 uur, door den heer Jacob Bijster. Programma Werken van Nederlandsche Componisten. 1. Sonata da Chiesa. Hendrik Andriessen. Tema con variazioni e finale. 2. Variaties op een Oud Nederlandsen lied Jacob Bijster. 3. Passacaglia en Fuga. George Stam. 4. a. Andante op. 17. b. Prelude pastorale op. 33. Cor Kint. 5. Introductie, Variaties en fuga. over een chromatisch them.a Jacob Bijster. (Eerste uitvoering). FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft de volgende faillissementen op 24 Juli uitgesproken: C. Yff Czn., veehouder, wonende te Assen delft. Dorpsweg 486. Curator Mr. A. Bruch, alhier. L. Straathof, handelende onder den naam „Aurora Bulb-Nurseries", wonende te Hille- gom. Beekkade 7. Curator Mr. Dr. W. p. Vis, Haarlem. C. J. C. Hoogendijk, zonder beroep, wonen de te Haarlem, Weltevredenplein 57. Curator Jhr. Mr. W. A. Baud, alhier. A. P E. J. Geerdes, drogist, radio- en foto handelaar. wonende te Lisse. Curator Mr. G. J. Bettink, alhier. Rechter-Commissaris Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: de Handelsvennootschap onder de fa. Gebrs van Marle en haar firmanten: J. J. van Marle en J. van Marle, brandstoffenhandelaars te Zaandam. Arnoldusstraat 12. Curator: Mr. H. J. M. Tonino, alhier. C. H. Mommers, gehandeld hebbende onder den naam Continental-Wegenbouw. Mate- riaalhandel te Haarlem. Curator Mr. J. H. van Gelderen, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van C. de Koning, landbouwer te Hoofddom. Curator Mr. H. J M Tonino. alhier. J. Rol Wzn., '.andbouwer te West-Knollendam Curator Mr.. F. M. Hagemeyer, alhier. j eischen INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand f 3 Iedere tand meer f 1 75 Porcelein of Zilvervulling f 3.— Goudvulling vanaf f 9- Goudkroon vanaf f 15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand oi kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur. AVOND SPREEKUUR DINSDAG-, WOENSDAG EN DONDERDAG 7-9 UUR BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch 4anrlarie en Amerikaansch lalluariS (Adv. Ingez. MedJ De leges. Nog enkele wijzigingen. In ons vorig nummer hebben wij reeds ge meld, dat B. en W. van Haarlem aan den raad hebben voorgesteld het tarief voor de leges te herzien. Enkele wijzigingen gaven wij reeds aan. Verschillende tarieven zijn verhoogd, ande re daarentegen verlaagd. Wij gaven in ons vorig nummer de tarieven voor het sluiten van een huwelijk. Deze zijn gelijk aan die thans geheven worden. De ta rieven zyn namelijk pas onlangs gewijzigd, zoodat nu die nieuwe tarieven onveranderd werden overgenomen. B. en W. stellen nu voor in het vervolg leges te heffen voor de adviezen inzake beroepskeuze (een onderafdeeling van den Gem. dienst voor de werkloosheidsbestrijding). Voor het geven van voorlichting bij de keuze van een beroep is (volgens het voorstel van B. en W.) verschuldigd: a. voor adviezen per persoon, waarvoor de voorlichting wordt gevraagd, en per keer. bij een op de hierna aangegeven wijze te bepalen inkomen: tot en met f 2500.— f 0.60 boven f 2500— f 1.20 b. voor inlichtingen per persoon, waarvoor de voorlichting wordt gevraagd, en per keer, bij een op de hierna aangegeven wijze te bepalen inkomen: tot en met f2500— f0,25 boven f2500— f0.50 Als inkomen wordt aangemerkt de belast bare som volgens de laatstelijk vastgestelde kohieren der Rijksinkomstenbelasting, met dien verstande, dat, indien meer personen, tot één gezin behoorend, in één perceel samenwo nen, als inkomen wordt aangemerkt de geza menlijke belastbare semmen. Bij gebreke van een inkomen, als bovenbe doeld. bepalen Burgemeester en Wethouders de belastbare som overeenkomstig de regelen der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. De leges zijn verschuldigd door dengene, die het verzoek tot het verstrekken van inlichtin gen of het instellen van een onderzoek doet of, indien de verzoeker minderjarig is, door zijn wettelijken vertegenwoordiger. B. en W. schrijven aan den raad. dat zij be sloten hebben over te gaan tot het heffen van rechten voor het verkrijgen van inlichtingen en adviezen inzake beroepskeuze, omdat mo reel eene zeer goede werking ls te verwachten van deze maatregel. De ouders zullen er zeer zeker wat voor over hebben, als ze in deze moeilijke tijden nog een goed advies kunnen krijgen t. a. v. de beroepskeuze hunner kinde ren. terwijl het gewenscht is, dat eene instel ling als het beroepskeuze-bureau, gezien de kosten, die aan het instandhouden verbonden zijn. zoo mogelijk ook eenige baten oplevert. Vroeger kostte een gedrukt verslag der ge meente f 6 omdat dit kleiner van omvang ge worden is. stellen B. en W. voor den prijs tot f 3 te verlagen. De prijs van de Politieverordening en de Bouwverordening is nu vastgesteld op f2.50. Vroeger werd f 0,25 per 4 bladzijden berekend, waardoor volledige exemplaren te duur kwamen. Een vergunning vogr het opbreken van de straat of het gebruiken van gemeentegrond is van f X tot f 0,50 verlaagd. De Burgerlijken Stand zal een familiestam- boek kunnen afgeven. De kosten daarvan zijn op f 1,50 gesteld Tot heden kon men bij den Burgerlijken Stand en de Bevolking alleen een contract sluiten van 1000 informaties Nu zijn er tarie ven gemaakt voor 100. 1000 en 10.000 informa ties. Een gewone nasporing in het Bevolkings register kast f 0.50. Voorgesteld wordt in het vervolg door Bouw en Woningtoezicht terrein teekeningen, be stemd voor een bouwaanvrage, te laten ver strekken tegen f3 In hun toelichting schrijven B en W. Als regel worden de terreinteekeningen. ver- eischt bjj het indienen eener bouwaanvrage. verkregen vanwege het kadaster. Vaak komt het voor, dat de aanvrager een week moet wachten eer het kadaster de kaart en dan nog op te kleine schaal verstrekt. Dit werkt uiteraard belemmerend. De dienst van Bouw en Woningtoezicht is in staat, aangezien een groot gedeelte van de kaarteering dezer ge meente in teekenlng is gebracht, op aanvrage de gewenschte terreinteekening op vereischte schaal binnen één dag te verstrekken. Om evenals het kadaster eene vergoeding te hef fen voor het vervaardigen der teekeningen, ten bedrage van f3,— per stuk. is billijk. Gemid deld zijn over de laatste drie jaren 540 bouw- aanvragen per jaar ingediend. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie. Smedestraat. aktentasch m, i.; obligatie; Smits Perseusstraat 18. broche: Kabel. Van Bere- steijnstraat 5. ceintuur: Kennel Haerlem, Regentesselaan 42. hond; Burgrave. Rozen- prieelstraat 83 rd., haakwerkje; Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt, hond: 3 katten: P. Waij. Graafschapstraat 47. hond: Schouten, Pepijnstraat 16. jasje: Gcedemans, Amsterdam schëvaart 120 zw manteltje: v. Bogget, Zul der Buiten Spaarne 27. muts; v. Leersum, Nassaulaan 10 rd.. muntstuk: J. v. Slooten, Korte Poellaan 15 rd.. oorbel; Muntinga, Merkmanstraat 8, portemonnaie m. i.: Colien- beek. Brouwersvaart 144 rd.. portemonnaie m.i.: Pardon. Nassaulaan 8 rd. pakje inh. muts v d. Veldt. Staringstraat 13, puilover: C. A. Hardebil. Frankenstraat 55. rijwiel; Leising, Dr. Leydsstraat 58. rozenkrans; Klanderman, Papen toren vest 7 rd.. idem: Steenbeek, Flores- straat 4, rijwieUaschje m i.; Hustrich. Nach tegaalstraat 22, slinger v. e. auto: Th. Hoog duin, Zuider Buiten Spaarne 7b. tasch; C. Po lak. Thorbeckestraat 19, werkpak. DE ZEGELWET. Waarschuwing aan expediteurs, vrachtrij- rijders en bcurtvaartschippers. Op 20 November 1933 werd door de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten per ingezonden stuk in de Dagbla den gewaarschuwd tegen overtredingen der Zegelwet, die hoewel zonder opzet begaan, de z.g. overtreders meer dan f 100 konden kosten. Daar het onlangs bleek, dat deze waar schuwing vergeten was, brengt de Centrale belanghebbenden nogmaals onder de aan dacht. dat art. 40 F. sub 2 en art. H. sub 1, voorschrijft, dat de kosten van vervoer aan gegeven moeten zijn op het bewijs van ont vangst der door de vervoerders af te geven goederen en, dat geadresseerden niet voor ontvangst mogen teekenen wanneer deze op gave ontbreekt, omdat, wanneer daaruit met blijkt dat de vracht minder dan f 10 be draagt. zij over een zegel van vijf en twintig cent hun handteekening moeten plaatsen, Het bestuur der Middenstandscentralc voor Haarlem en omliggende gemeenten ver zoekt expediteurs, vrachtrijders en beurt- vaartschippers dringend te zorgen, dat dus de vrachtprijs steeds op het bewijs van ont vangst wordt vermeld. Ook in geval de zen ding franco wordt afgeleverd, daar men an ders den ontvangers groote schade kan be rokkenen. MUZIEKUITVOERING IN GROENENDAAL. Het muziekcorps der N.Z.H.T.M. geeft Don derdagavond een concert in Groenendaal te Heemstede onder leiding van den directeur, den heer Reinier van 't Hoff. Het programma luidt: 1. Amsterdam. Marsch. Blankenburg. 2. Esperia, Ouverture. R. de Souter. 3. Gemmi di Vergi, Fantasie sur l'opera. Donizetti. 4. La Ruche, Ouverture Fantastique. Ary le Tak. 5. Aux Bords du Rhin, Marsch. J. Martin. 6. Louise de Bettignie's. Ouverture, A. L, Doijen op 368. 7. Flo's du Danube, Grand Vals de Con cert. J. Ivannovici. 8. Tannhauser, Fantasie sur l'opera, G Gadenne. 9. Steadfast and True. Marsch. G. Teihe. 10. Ronde des Petits Pierots, Marsch, G. Feihe. Bloemenvak moet gesaneerd worden. Bloemenverkoopers bespraken den toestand, In gebouw St. Bavo vergaderden Dinsdag avond de bloemenverkoopers ter bespreking van den toestand in dit bedrijf. De vergadering was belegd door de Bloemisten- en Wjnkeliers- vereeniging „Haarlem en Omstreken" en de Haarlemsche Markt- en Straat kooplieden ver eeniginz „Door Eendracht Sterk". De heer J. H. T. de Roos, voorzitter van de voorloopige saneeringscommissie beschreef dc wantoestanden, speciaal in het bloemenvak waardoor velen gebrek moeten lijden. Het pu bliek acht de prijzen te hoog en scherpe con currentie is het funeste gevolg. De bona fide handelaars en -straatventers worden bena deeld door hen die zich op goed geluk af op het bloemenvak hebben geworpen, zooals zij die door Maatschappelijk Hulpbetoon een klein handelsgeld hebben ontvangen, maar in het geheel geen vakkennis hebben. Zij cal- culeeren hun prijs niet, hebben niet zulke hooge lasten als de bona-fide winkeaers, di de dupe van dezen toestand dreigen te wor den. De vraag is welke maatregelen voor saneering getroffen moeten worden. Het plan zooals de voorloopige commissie zich dat voorstelt, is geenszins volmaakt. Daar van is men zich wel bewust. Gezamenlijk overleg is daarom onontbeerlijk. Het is in de eerste plaats noodzakelijk dat men vertrouwen heeft in eigen zaak. Dat de saneerïng er komt, is zeker. Ook moet de regeering de over tuiging krijgen dat het streven de instemming van minstens tachtig procent der belangheb benden heeft. Aanpassing aan de huidige tijdsomstandig heden is ook noodig; offers zullen moeten worden gebracht, opdat de bloemenhandel niet ten gronde ga. De tweede spreker, de heer B. Worms, lid van de voorloopige commissie, zeide. dat het gewenscht is da: elke venter handelt in zijn eigen vak. m.a.w. dat men niet den eenen dag dit verkoopt en den anderen dag dat. In het bollenkweekersvak is dit reeds ge regeld. Onder de venters gebeurt het dat men 's morgens met fruit vent en 's middags met bloemen. In Amsterdam komt een ventvergun ning, die deze toestanden zal bestrijden. Doordat instellingen die financieele hulp verleenen werkloozen tot handel aanzetten, kunnen de wantoestanden ontstaan. De bona fide handel kan dat niet toestaan, hoe be klagenswaardig de toestand der steuntrekken- den ook moge zijn. Bovendien moet voorkomen worden dat iedereen bloemen op de veilingen kan koopen. Aaneensluiting is eerste voorwaarde voor sa neering. zeide de spreker. De heer De Roos zette uiteen hoe de sa neering tot stand moet komen: Tegengaan der beunhazerij en lid worden van een op te richten centrale, die het bloemenvak zal rege len. Tenslotte besprak een ander commissielid de heer G. J. Kiers voornamelijk de verhou ding tot de vellingen, die aanvankelijk veel te wenschen overliet, maar dit in Amsterdam door organisatie is verbeterd, weshalve ook hij op aaneensluiting in grooter verband aandrong Daarna was er gelegenheid tot gedachten- wisseling. LANGS DE STRAAT. Met een tientje door. Den Haag. Een papieren tientje is een kostelijk bezit, althans kan een kostelijk bezit zijn. Het kan een ry van heerlijkheden ontsluiten voor zyn bezitter, die. als hij bescheiden is in een cub- beitjcs-.iutomaat begint en er warme worstjes verschalkt, en als hy meer pretenties heeft een andere gelegenheid binnenstapt met veel portiers en garderobe-gedienstigen. In 't laatste geval zal het tientje verdwenen zijn. of to-, nihil teruggebracht, eer de eige naar er zelf wat aan heeft gehad, als men ten min- cie eervolle, met bulgingen gepaard gaande ontvangst niet als zoodanig kenmerkt. Ons Ned:.andsche tientje, rustende op gouden standaard, telt tien heerlijk ronde guldens, die eik voor zich weer tien platte dubbeltjes in zich vereenigen en als men nu weet dat elk dubbeltje een autobusrlt vertegenwoordigt kan u zich denken hoe veilig iemand zich voelt die met een tientje een autobus beklimt. Anders :s dit als u per ongeluk in Den Haag komt. Ik heb niets tegen Den Haag. dan dat :k er bang ben hardop te hoesten of hard te loopen. Den Haag is keurig-keurig en daar kan een redelijk mensch niets tegen hebben. Een autobus kost er echter geen dubbeltje maar twee en een halve cent. meer, en waarom de echt nationale munt niet voldoende geacht wordt voor een hobbeitocht door de residentie blijft in de deftige geheimzinnigheid van Zuid-Holland's eerste gemeente verborgen. Maar dat maakt geen verschil voor iemand die een tientje rijk Ls. De eenige consequentie zou kunnen zijn dat de passagier minder goed hartig tegenover den chauffeur zal zyn. aan genomen dat hij van plan was goedhartig te zijn, zoodat de eindsom der uitgaven niet veel zal verschillen. Het was duidelijk te zien dat de meneer zich echt veilig voelde met z'n papieren tientje tusschen duim en wijsvinger, en trotsch besteeg hij het voorportaal van de Haagsche bus, terwijl hij zijn rechterarm uitstrekte als de waarheid verkondigenden engel. Voldaan zei hij tegen den geldvergarenden chauffeur: ..asjeblief', met een intonatie van: ,hè-waseg- jevamme tientje?" De chauffeur was een keurige chauffeur, veel te keurig voor een bus waar iedereen in kan Hij leek een palfrenier en beschouwde zijn wagen als een particuliere auto. waar hij als gastheer fungeerde, zij het dan plaats vervangend voor <ie directie. Ieder die hem niet aanstond kon hy daarom weren, niet waar, en zoo was hij vrij den heer met het trotsche tientje te monsteren op diens waardigheid. De bus bevatte zeven en twintig leege plaat sen en een bezette. ..Daar heb ik niet van terug", zei de man achter het stuur en de heer die juist aan boord kwam zei bijna het zelfde, maar dan in figuurlijke beteekenis. Stilte volgde, een pijnlijke stilte, waarin de heer met het tientje de moreel-mindere was en onderworpen aan de keurende blikken van den scherpoogigen magistraat van het voorname 's Gravenhage. Het overwicht van den man in uniform nam met de soconde toe, schuchtere pogingen van den rijkaard, het hart van zijn onderzoeker te vermurwen met de vriendelijke vraag of hij aan het einde van de rit mocht betalen, of den heer in de bus te vragen of die kon wis selen, faalden, geaccentueerd met een opmer king, gepaard aan een vingerwijzing naar het bordje dat iets over gepast geld vertelt. Tja, men moet met gepast geld betalen, wil men het genot van een tocht door de stemmige straten veroveren. Zeven en twintig leege plaatsen lokten den rij-gragen tientjes-bezitter, die haast had naar het station te komen. Zeven en twintig leege zetels die stuk voor stuk begeerlijk waren. De weg was vrij. alleen versperd door de ar moede van twaalf en een halve cent. En de keurige ambtelijkheid van den palfrenier, die met Haagsche gepastheid zeide: „Houdt u mij s'il vous plait nu niet langer op mijnheer, gaat u in glndsche garage uw groot geld wisselen en wacht u hier op de volgende autobus, indien u gepast geld heeft Even werd de meneer rood, sputterde van: „wel nou nog mooier, ik heb toch geld. en voor den drommel, ik moet naar het station..." maar een blik onder de uniformpet vandaan was genoeg hem af te laten dalen naar het plafeisel buiten, waar de moed in hem voer. „Donders", zei hij on-Haagsch, ,.dat is de manier. Zoo moeten jullie maar doen. Maar ik neem een taxi. ik neem een taxi. Die wisse len wel. die weten hun klanten wel te be dienen". En nog heel veel boozigheid meer. De palfrenier boog. zette de versnelling In, zei: „Zooals u verkiest" en sloot de deur be hoedzaam. Een verlichte autobus met zeven en twintig leege plaatsen verliet een donkere straat met een heer en een tientje. W. SCH. "X Houdt Uw Hoofd koel! f IJ S \HV weo' door hooge temperatuur, iNief ondert te verzinnon r--.-)-._«sj'"\JDan ijt op 'I hoofdMoor beter is j Met "Akkert/es" boginnenl Neem n "AKKERTJE" (Adv. Ingez. MedJ AGENDA Heden: WOENSDAG 25 JULI Statenzaal Prinsenhof: Raadsvergadering. 1.30 uur. Palace- „Als ik een millioen hadToo- neel: Pettichinis, dansfantasieën. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: O. S. IJsberg" en ..De ridders van de droevige figuur' 2.30 en °.15 uur. Rembrandt Theater: „Als je jong bent. Tooneel: Sealtiel, the king of the pick pockets. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teylefs Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 'a Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 26 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Gemeenteraadsvergadering ten gemeentehuize. 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7