HET TANDHEELKUNDIG GEBIT/35 Uit Haarlem's Gemeenteraad. Hieuwe fydeu Hieuwe Pjtiiaeu 16 RIJKSSTRAATWEG 16 SPRUTOL DONDERDAG 26 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ZITTING VAN WOENSDAG 25 JULI. (Vervolg). M ededeelingen. Verzoekschriften om eervol ontslag waren in gekomen van de onderwijzer (essen) mej. G. H. Punt, J. Olt en C. Doeven. Het gevraagde eervol ontslag werd verleend onder dankbetuiging voor langdurig bewezen diensten. Bouwterreinen. Aangenomen werden de voorstellen van B. en W. tot verkoop van grond: a. Zaanenstraat (C. M v. d. Beek). b. Pijlslaan (W. Groenewegen). c. v. Wickevoort Crommelinstraat (gebr. v. Schuppen e. Ambachtstraat CF. W. Zandst.ra). Woningbouw. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van gelden voor den bouw van 60 één ge zinswoningen voor financieel zwakken. Zonder discussie werd dit voorstel aange nomen Het Phoenixterrein. Voorstel van B. en W. om den tegenwoor- digen Phoenixweg aan het verkeer te ont trekken in verband met de verkaveling van het terrein, waardoor deze weg 15 Meter verlegd woWt. Tevens stellen B. en W. voor het bezwaarschrift der erven Justus van Maunk tegen deze onttrekking aan het ver keer ongegrond te verklaren. Mr- Blanckevoort (V.B.) vroeg dit voorstel aan te houden, opdat belanghebben- den die hun bezwaren niet hebben ingediend alsnoc hun bezwaren zullen kunnen indienen. De heer van Te tering 'r.k.) zei. dat de kennisgeving alleen in de N. Haarl. Crt. heeft gestaan. De betrokken eigenaars van huizen ln het Ripperdapark lezen die courant niet, daar zij niet R.-K. zijn. Het gevolg is. dat ver schillende belanghebbenden de gelegenheid om bezwaren ln te dienen hebben laten voor bijgaan. Spreker stelde voor het voorstel van B. en W. aan te houden, opdat B. en W. ge legenheid zullen hebben met de belangheb benden te onderhandelen over een oplossing die alle partijen bevredigt. De voorzitter, wethoudeer Mr. Gerritsz. (s.d.ap.) zei, dat de betrokken bewoners geen recht hebben op een uitgang. B en W hebben reeds zooveel mogelijk reke ning gehouden met de belangen der bewoners. Met aanhouding van het voorstel van B. en W. kan niets bereikt worden. Wil men wat be reiken, dan moet men het uitbreidingsplan wil'zigen. Het voorstel van den heer v. Tetering werd verworpen met 11 stemmen voor. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Leges-verordening. Voorstel van B en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van leges. De heer Peper (communist) vroeg of B en W. met hun voorstel financieel voordeel beoogd hebben? Er zijn onder de voorstellen van B en W. eenlge dingen die de burgerij treffen. De gemeente wil b.v. op de trouw boekjes f 200 verdienen. De heer van Tetering (r.-k.) vond het goed. dat de trouwlustigen 30 cent voor een trouwboekje moeten betalen. Misschien zullen sommige trouwlustigen ziah nu nog bedenken (gelach). Het is goed als voor bewijzen van Nederlanderschap f 2 betaald moet worden. Misschien zal dit bewerken, dat de menschen iets meer hun vacantie in eigen land zullen doorbrengen. De gemeente vraagt te veel voor het verstrekken van inlichtingen aan gega digden die een adresboek willen uitgeven. Een goed adresboek is evenwel een belang der stad. De heer Roodenburg, wethouder (c.h.) deelde mede. dat de verhooging van de leges hoogstens eenige honderden guldens zal op brengen. Als een uitgever een goed adresboek wil uitgeven, kan hij met de gemeente komen praten. B en W. zijn ook overtuigd, dat een goed adresboek voor de gemeente van beteekenis is Het voorstel van B. en W. werd aangenomen Haven- en kaaigeld. Nu de Hooge Raad uitgemaakt heeft, dat de gemeente geen havengeld mag eischen in het Noorder- en Zuider Buiten Spaarne, heb ben B. en W. voorgesteld de verordening op haven- en kaaigeld te wijzigen, om te berei ken, dat op die wateren kaaigeld geheven kan worden. De heer Meijers (sd.a.p.) vroeg een soe pele toepassing in het belang van de industrie. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Het gemeentepersoneel. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot wijziging van het Ambtenaren reglement en wijziging van de loonen en sa larissen van het gemeente personeel. De heer Joos t en (s.d.a.p.) zei, dat B. en W. blijkbaar weinig gevoeld hebben voor de genen die weinig verdienen. Zij hebben op nieuw de kleine menschen zwaar getroffen, hoewel dit tegen de bedoeling van de meer derheid van den raad is. De raad heeft im mers onlangs de 7 pet. korting omgezet in een progressieve korting van 4 12 tot 9 pet. De burgemeester heeft vernietiging van dit raads besluit gevraagd, waardoor het besluit niet kon worden uitgevoerd. Men had nu van B. en W. kunnen verwachten, dat zij met het streven van den raad, om de lagere inkomens eenigs- zins te ontzien, zouden rekening gehouden hebben. Dit is evenwel niet gebeurd. Integen deel, de kleintjes zijn met 9 pet. getroffen en de grootcn slechts met 41/2 pet. B. en W. hebben dus den wil van den raad precies op den kop gezet! Voor dat voorstel van B. en W. moet geen meerderheid in den raad gevonden worden. Er zijn geen dringende flnancieele redenen die het voorstel wettigen, want op dit moment is de toestand der gemeentefinanciën niet zoo schrikbarend. Nu wordt gezegd: wij moeten dn aanvaar den om ergere dingen te voorkomen. Daartoe is evenwel geen reden. Er zijn gemeenten die minder angstvallig zijn dan Haarlem. Boven dien hebben Ged. Staten van Noord-Holland een breeder standpunt ingenomen bij de sala risherziening. In Haarlem wil men het loon voor sommige gemeentewerklieden al onder de f 26 .stellen. Dat gaat veel te ver. De meer derheid van den Amsterdamschen raad heeft ook blijk gegeven, dat men niet te ver gaan wil met de verlagingen der loonen. Den Haag heeft het loon voor de laagste klasse der werk lieden op f28 en f 32 gesteld, dus veel hooger dan Haarlem. Waarom hebben B. en W. zoo gemakkelijk gebogen voor den minister. De minister heeft op slot van zaken niet de sa larissen van het gemeentepersoneel vast te stellen. De raad kan zich beroepen op de Kroon. Spreker heeft een stel amendementen inge diend om de minimum-lijders wat hooger te stellen. Bovendien heeft hij voorgesteld het loon voor de werklieden ook wat hooger te bepalen, maar bovendien het minimum en het maximum-loon voor die groepen af te •chaffen. De heer Castricum (r.k.) sloot zich Sn hoofdzaak aan bij het betoog van den heer «Joosten wat de loonpolitiek aangaat. Spreker zal het voorstel van B. en W. niet steunen, omdat hij er voor bedanktom de regeering in deze te volgen. Er kan gezegd worden: er is in het Overleg overeenstemming bereikt, maar die is verkregen tengevolge van een revolver- politiek, zoodat dat voor hem geen waarde heeft. De heer Visser (C.H.) vond het vreemd, dat de heer Joosten met zijn amendementen komt, terwijl in het Overleg overeenstemming verkregen is over het voorstel van B. en W. Waarom wil de heer Joosten nu afwijken van de conclusie van het Overleg, temeer omdat hij altijd betoogd heeft, dat men het Overleg moet eerbiedigen. Als het waar is wat de heer Joosten heeft gezegd, dan moet hij ook komen met een voorstel de hoogere salarissen sterker te verlagen. Aan B. en W. zou spreker willen vragen: is het Overleg uit eigen wil met de voorgestelde verlagingen accoord gegaan? De heer Peper (communist) meende, dat gemeente niet verplicht is de door de re geering gevraagde verlagingen in te voe... De salarisschalen van het gemeentepersoneel zijn niet zonder meer te vergelijken met de salarisschalen van het rijkspersoneel. De circulaire van de minister is door het College van B. en W. gretig aangegrepen om weer een nieuw belangrijk offer van het ge meentepersoneel te vragen. In een goede loonpolitiek passen geen mi nima en maxima. Daarvan is het voorstel van B. en W. waarin weer het stelsel van periodieke verhoogingen opgenomen is, sterk af te keuren. Het tegenwoordige personeel zal in den regel wel het maximum ontvangen, maar als straks weer nieuw personeel aange steld moet worden, zal de verlaging toch moeten ingaan. De verlaging voor de laagste groep bedraagt niet minder dan 30 pet. Het opvallende is, dat de politie-agenten wat de verlagingen aangaat ontzien zijn. Het voorstel Joosten is, vergeleken bij he; voorstel van B. en W., een belangrijke ver betering, Hij had evenwel de laagst-bezoldig- den geheel moeten ontzien. De heer Kuiper (R.K.) zei, dat als men op de zware economische crisis let, men kan zeggen, dat de door het overleg aanvaarde salarisvoordracht in het belang van het per soneel moet aanvaarden. De kosten van het levensonderhoud zijn sterk gedaald. Als men daarop let. dan moet geconstateerd worden dat geen enkel arbeider of ambtenaar in in komen achteruit gegaan is. Zij ontvangen wel wat minder geld, maar men kan er minstens evenveel voor koopen als vroeger. Het gemeentepersoneel kan er mee gefelici teerd worden, als het voorstel van B. en W. goedgekeurd wordt door den raad, Ged. Sta ten en de Kroon. Als arbeidersman durft spreker dit zeggen. Spreker heeft zfch ook verbaasd over de amendementen-Joosten. De heer Joosten is uit het Overleg gevlucht, hij heeft zijn me de-raadsleden laten zwoegen, juist op het oogenblik, dat er weer wat in het Overleg be reikt kon worden. Het Overleg is met de grootst-mogelijke meerderheid tot overeen stemming gekomen. Nu komt de heer Joos ten met zijn amendementen, alsof hij wil zeggen: ik ben niet zoo bang. ik wil niet bui gen voor de regeering. Voor deze houding van den heer Joosten heeft spreker geen bewon dering. De heer Van Dam (V.D.), zei dat zijn partij altijd veel waarde gehecht heeft aan beslissingen van het Overleg. De S.D.A.P. heeft dit ook gedaan. Daarom verwondert het nu zoo, dat de heer Joosten met zijn amen dementen komt. Het is thans aan te beve len de voorstellen van B. en W. en het over leg te aanvaarden zonder ons in te laten met. de finesses. Mevrouw Scheltema (V.B.) zei, dat zij zich met de voorstellen van B en W. kan vereenigen. Is het evenwel juist ook de leeraressen bij de Meisjesschool en de vak leeraren in deze salaris-voordracht te be trekken? De heer Schol! (S. D. A. P.) zei, dat de sociaal-democratische raadsfractie zich bij het advies van het Overleg wil neerleggen. Zij had wel gaarne gezien, dat het in het Overleg bereikte resultaat gunstiger weest zou zijn. maar men moet het advies toch aanvaarden. De fractie is in deze dus consequent. De voorzitter, wethouder Mr. Ger ritsz 'S.D.A P zei dat B. en W. overtuigd wa ren, dat 't in het gemeentebelang en tevensin het belang van de ambtenaren en werklie den was. om te voldoen aan de wenschen van de regeering. De heer Joosten heeft nu gezegd, dat het streven van B en W. geweest is om de kleintjes zooveel mogelijk te treffen Dat is evenwel absoluut onjuist. Het is on waardig zooiets in het debat te zeggen. In het rapport-Schouten, dat op verlangen der re geering. als maatstaf genomen moest wor den, is het beginsel der periodieke verhoo gingen aangenomen. De gemeente moest dus periodieke verhoogingen in haar salarieering invoeren. Als de gemeente niet voldoen zou aan het verlangen der regeering dan is de kans groot dat de minister gebruik maakt van de amb tenarenwet en zelf de verlangde wijzigingen voor de gemeente vaststelt. B. en W, hebben de salarissen voor de laagste groepen zoo hoog mogelijk gesteld Zij gaan nog belangrijk uit boven de salaris sen en loonen van het rijk voor dezelfde groe pen. Spreker heeft zich niet verbaasd over de houding van den heer Joosten. Het vorige jaar is namelijk al gebleken, dat de heer Joosten al restricties gemaakt heeft voor het aanvaarden van de resultaten van het over leg. Als een advies van het Overleg voor de denkbeelden van Iemand ongunstig uitvalt moet men het even goed aanvaarden. Het overleg, dat nu gevoerd is. is wel degelijk overleg geweest. Het is onjuist te denken dat iemand van het tegenwoordige personeel der gemeente weer zal achteruitgaan dan 1 1 '2 pet., die meer verhaald moet worden op de personen-premie. Daarom is de over gangs bepaling van zooveel beteekenis. B. en W. hebben zooveel mogelijk tijdelijk perso neel dat voor een vaste aanstelling in aan merking kon komen, nog een aanstelling ge geven. Als in de naaste toekomst blijkt, dat an eischen INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16720 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand .1 3.— Iedere tand meerf 1.75 Porcelein of Zilvervulling .13. Goudvulling vanaf t 9. Goudkroon vanaf I 15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur. AVOND SPREEKUUR DINSDAG-, WOENSDAG EN DONDERDAG 7-9 UUR BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch unrl,r«s en Amerikaansch loUUöl IS (Adv. Ingez. Med.) dere gemeenten die minder angstvallig zijn geweest in het gelijk gesteld worden, dan kan de gemeente de gemaakte regeling op enkele punten verbeteren. Met genoegen heeft spreker bemerkt, dat de groote meerderheid van den raad de over eenstemming van het overleg blijkbaar wil aanvaarden. In het Overleg zitten voor de ambtenaren en werklieden zeer bekwame menschen, die heuseh niet voor een dreige ment op zij zouden gaan. De heer Joosten (S.D.A.P.) zei, dat Iemand die in overheidsdienst is, behoorlijk van zijn inkomsten moet kunnen bestaan. Waar dit in het gedrang komt. heeft hij ge meend amendementen te moeten indienen. Spreker is niet inconsequent geweest, om dat hij al 14 jaar restricties gemaakt heeft voor het aanvaarden van uitspraken van het Overleg. Voor hem is er een beginsel- queastie aan de zaak verbonden. Hij weigert namelijk mee te werken aan het vaststellen van loonen en salarissen, waarvan iemand niet kan bestaan. Spreker is niet gevlucht uit het Overleg, hij is weggegaan omdat hij niet wilde medewerken tot hef nog meer verlagen van de loonen der laagst-bezoldig den Economisch is het niet noodzakelijk, dat de loonen van het gemeentepersoneel naar be neden gaan. Men wil alleen het overheids personeel aangrijpen om daardoor druk uit to oefenen op de loonen in het vrije bedrijf De voorzitter hecht nu volgens zijn ver klaring beteekenis aan het Overleg. Maar den vorigen keer heeft het Overleg zich uit gesproken voor ontslag bij revolutionnaire gezindheid. Toen heeft de voorzitter zich in den raad niet daarmee accoord durven te verklaren en heeft hij tegen gestemd, hoewel hij in het Overleg zich voor het aanvaarden uitgesproken had Er is geen sprake van, dat de regeering lagere loonen en salarissen voor Haarlem zal Instellen als nu opgenomen zijn in het voor stel van B. en W. Spreker zal niet meer over de zaak zeggen. Zelfs zijn eigen partijgenooten hebben zich gelijkgeschakeld. Spreker weigert evenwel genoegen te nemen met deze lage loonen en salarissen. Wie de verantwoordelijkheid wil aanvaarden, moet dit maar doen, hij weigert het. De heer Visser (C.H"> wees er op, dat de loonen en salarissen door Haarlem alleen ver laagd worden voor personeel dat nog aan gesteld moet worden. Het tegenwoordige per soneel behoudt het tegenwoordige salaris (uit gezonderd de door de wet voorgeschreven ver hooging van V/% van pensioenpremie-ver haal). Spreker begrijpt, dat de vertegenwoor digers van het gemeentepersoneel dit voor stel van B. en W. aanvaard hebben. De heer Peper (communist) zei, dat de heer Joosten thans gezegd heeft, wat de com munisten al jaren weten, namelijk, dat de sociaal-democraten zich gelijkgeschakeld hebben met de burgerlHke raadsmeerderheid De heer Kuiper (R.K.) verklaarde, dat hij de houding van den heer Joosten een schandelijke onbedachtzaamheid vindt. In de laatste jaren is het laagst-bezoldigde perso neel met 16 a 17% achteruitgegaan. De levens standaard is evenwel met 16"ó gedaald. Fei telijk is er dus geen loonsverlaging Het overheidspersoneel behoort bij het deel der bevolking, dat nog weinig nadeel heeft on dervonden van de crisis. De heer Joosten is in het Overleg gaan loopen voor de ver antwoordelijkheid. Het verheugt spreker, dat de voorzitter, wethouder Mr. Gerritsz, als deel van het gemeentebestuur niet voor de verantwoordelijkheid op de vlucht gegaan is, maar die aanvaard heeft (applaus) De heer Sc hol 1 (S.D.AP.) betreurde het, dat het resultaat van het Overleg niet zon der meer aanvaard is. want dan komen er discussieer zooals nu gevoerd worden. Met veel wat de heer Kuiper gezegd heeft is spreker het niet eens. De S.D.A.P. heeft zich niet gelijkgeschakeld, maar alleen medegewerkt om in het Overleg een resultaat te bereiken. De voorzitter, wethouder Mr Gerritsz (S.D.A.P.) verdedigde nogmaals het voorstel van B. en W. Spreker vond het onjuist, dat de heer Joosten bijzonderheden over de on derhandelingen in het Overleg in den raad heeft medegedeeld. Daardoor wordt in de hand gewerkt, dat iemand bang is zich in het Overleg vrij uit te spreken. Men moet niet steeds wijzen op hetgeen door de arbeiders verloren is in dezen crisis tijd. Men moet ook eens ietten op hetgeen behouden is. Het overheidspersoneel is in verhouding niet veel achteruitgegaan. De ar beiders in de metaalindustrie hebben veel grootere offers moeten brengen. De loonsver laging bedraagt daar wel 30%. De heer Joosten heeft thans klelneerend gesproken over het Overleg. Hij heeft ge zegd, dat de voorzitter een gemakkelijke taak had om de vertegenwoordigers der organi saties mee te krijgen. Iemand die dat zegt heeft het Overleg meer schade gedaan dan iemand anders. De heer Joosten had niet uit het Overleg moete nloopen, maar hij had daar zijn deskundigheid moeten aanwenden om voor de arbeidres te bereiken wat moge lijk was. De amendementen Joosten worden verwor pen met 33 tegen 3 stemmen. Voor de heer Joosten en de communisten. Daarop werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Tegen behalve de 3 hierboven genoemde mevr. Maarschall en de heer Castricum. Een ventverbod. Door B. en W. werd voorgesteld een wijzi ging te brengen in de Algemeene Politieveror dening beoogend het invoeren van een vent verbod. B. en W. kunnen daarvan evenwel ontheffing verleenen. De heer van Kessel (r.k.) was dankbaar voor het voorstel van B en W.. omdat dit een einde aan de chaos zal brengen. Veel zal even wel van de uitvoering afhangen. In de practijk zullen hiaten blijken. B. en W. moeten voor de uitvoering de medewerking van deskun i digen vragen. De organisaties moeten inge schakeld worden, niet alleen van handelaars maar ook van consumenten .Er moet een soort contactcommissie komen. Mevrouw Scheltema (V.Bwees er op. dat er ook belangen van consumenten zijn. Door in het vervolg alleen een ventvergunning slechts bij uitzondering aan een niet-Haarlem- mer te geven, zullen er moeilijkheden komen. Garnalen zal men het liefst van een Zand- voorter koopen, viseh van een IJmuidenaar. enz. De inlichting van B en W. doet eenigszins middeleeuwsch aan, het oude poorterssysteem komt blijkbaar weer in eere. Als wij zoo be ginnen, zullen H&arlemsche venters ook in an dere gemeenten moeilijkheden ondervinden. Het is wel goed. dat bij den ijsverkoop de vreem delingen uitgesloten worden. Waarom moeten de Italianen het ijs verkoopen. waaraan Haar- lemsche gesteunden iets kunnen verdienen. De heer Peper communist) was tegen be perking op het gebied van het venten. De dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon kweekt zelf de venters. Spreker diende een motie in crm te laten uit spreken. dat het Maatschappelijk Hulpbetoon niemand tegen zijn zin mag dwingen venter te worden. Dit voorstel werd door verschillende heeren gesteund. De voorzitter: zullen we dit detail in de volgende zitting als een afzonderlijk punt be handelen? De heer Peper: ik ga daarmee accoord. De heer Wolzak (A. R.) vereenigde zich met het voorstel van B. en W.. een voorzichtig toegepast ventverbod kan goed werken. De uit voering moet aan B. en W. overgelaten worden. De heer v an Dam (V. D.) wees op de ver meerdering van het aantal venters, terwijl de omzet verminderd is. Het is van beteekenis de bestaansmogelijkheid van de menschen die een vergunning krijgen te verbeteren. Een com missie van advies door B. en W. in te stellen kan goede diensten bewijzen. zelfs iemand voor ontslag is voorgedragen die 13 dienstjaren had. Dat is jammer, maar kon niet vermeden worden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De communisten stemden tegen. Verhaal van steun. De meerderheid van het college van B. en W. stelde voor in verband met de motie Meijers (S.D.A.P.) om het verhaal niet toe te passen op verleenden crisissteun het ver haal van steun toe te passen bij Maatschap pelijk Hulpbetoon, evenwel met uitzondering van de eenmaal uitgetrokken werkloozen. Dit voorstel werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Benoemingen. Benoemd werden: tot lid der commissie voor de subsidies: K. Brants. tot lid der commissie voor de lichtfabrieken: G. Wolzak; tot lid der commissie voor de tramplannen; A. Mars; tot lid der commissie voor de openbare ge zondheid mevr. Maarschall-Komin; tol regent van het St.-Elisabeth's gast huis M. A Reinalda; tot directeur van de avondschool voor han delsonderwijs A. K. D. Spruit. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Van der Putte, Stuijvesantstraat 29, arm band; S. Sandig, Reilzstraat 48. bril; Zwitser, Lange Annastraat 10, beurs m.i.; Rembrandt Theater, Groote M«,rkt 15, hanger; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond; Plessing, Pegasusstraat 51, hond; Fijtsma, Nieuwe Kruisstraat 6 rd., horloge; P. Visser. Tuin straat 1 D, hond; B. Bos, Verspronckweg J09, hond: Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt jonden; Harkmans. Scheepmakersdijk 7, jas je, Kortman, Sportfondsenbad, Frederikspark jas; Dierenasyi, Ridderstraat 11, kip; Hes sels. Harmenjansweg 56. kat; Henri. Hazepa- terslaan 16, kat; Rijbroek, Spaarnoogstraat 30, lidmaatschapskaart; W. v. d. Pol, Nobel- straat 2 rd., manteltje; Dijkstra, Jan Nieu- wenhuizenstraat 28 rd., portemonnaie m.i.; Vooges, Brouwersstraat 28 zw. pet; D. de Jong, Adriaan de Jongestraat 37, parapluie; C. Hooreman, Grebberstraat 17, portemon naie m.i.; W. van Houte, Oranjeboomstraat 179, idem; J. v. d. Poorten. Borskistraat 10, polohemd; Bureau van Politie, Smedestraat 9, rijwielbelastingplaatje: ring met ijzeren pennen: E. van Morsveld. Previnalrestraat 11, rijwiel; Smit, Rozeprieelstraat 56, schoen; Van Roon, Voorzorgstraat 55. sleeptros: Huel, Kinkerstraat 1, schoentje; Koelmeij. Amster- damsche vaart 36 rd., idem:! Serné, Lange Lakenstraat 19, tasch m.i.; Lohuijzen, Korte Wolstraat 9, zakje m.i. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. (Adv. Ingez. Med.) De heer van Tetering (r.k) juichte in beginsel het voorstel van B. en W. toe. Ook de kleine middenstand heeft veel te lijden van de concurrentie van de venters. Bovendien heeft de burgerij in de buitenwijken soms veel te lijden van het brutaal optreden van sommige venters. B en W. zullen goed doen gebruik ti maken van de contactcommissie die de Mid denstandscentrale heeft ingesteld. De heer Joosten (s.d.a.p.) merkte op, dat men den straathandel wil gaan beperken tot Haarlemmers. Als men den chaos op handels gebied wil gaan bestriiden, is spreker daar voor te vinden, maar dan moet men niet be ginnen met de venters. De chaos is niet alleen op straat. Er zijn om iets te zeggen, ook veel te veel kruidenierswinkels. Moet in het vervolg iedere groentehandelaar of kruidenier 'n vent vergunning hebben? Spreker is bestuurslid van de coöperatie „Vooruitgang". De bedien den krijgen bijzondere aanbiedingen mee om die bij de klanten aan te bevelen. Is dat ven ten0 Spreker meent van wel. B. en W. zijn bezig een leven «middelencommissie in het le ven te roepen. Zou het geen aanbeveling ver dienen zaken als deze in die commisise te be handelen. Dan moet men het ventverbod voor loooig van de agenda afvoeren. De heer Gr oen en daal (s. d. a. p.): B. en W. moeten duidelijk zeggen wat onder ven ten wordt verstaan. De voorzitter, wethouder Mr. Ger ritsz. zei, dat B. en W. een vorm gekozen hebben die in de pr act ijk het beste werkt In laatste instantie zal door den rechter uitge maakt moeten worden wat venten is. De ge vallen hier genoemd betreffen slijten. In ven ten zit het niet-gevraagd zijn. het vrijwillig aanbieden. B, en W. voelen veel voor een com missie om hun college te adviseeren. Men moet evenwel oppassen, dat zoo n commissie geen kapstok wordt. Ais het practisch uit voerbaar blijkt zullen B. en W. zoo n commis sie instellen. De uitvoering der verordening zal evenwel niet daarop wachten. De visch- boer, die bij vaste klanten komt is geen ven ter in den zin der verordening. Hierop werd het voorstel van B. en W, zon der stemming aangenomen. Bezuiniging op L. O. Ingevolge een vroeger genomen raadsbesluit tot opheffing van eenige scholen werd een gedeelte van het personeel overgeplaatst. Bovendien was noodig om aan 18 onderwij zers (essen) eervol ontslag te verleenen. Hier bij zijn niet gerekend de onderwijzers(essen) die gepensioeneerd worden. De heer Sc hoil (s. d. a. p.) vroeg welke maatstaf B. en W. hebben genomen bij het aanwijzen van de onderwijzers die voor ont slag in aanmerking moesten komen. Hadden B. en W. daarover ook niet advies der orga nisaties moeten vragen? Mevrouw Scheltema (v.b.) stelde er ook prijs op het systeem van B. en W. te kennen. De heer Peper (communist) protesteerde tegen deze nieuwe verslechtering van het on derwijs. De heer Boes. wethouder (v. d.) zei. dat zijn systeem door B. en W. aanvaard is. Zon der uitzondering is dit toen toegepast. Eerst is gezocht onder de ouderen en verder van de longsten af, met uitzondering van de ge huwden en kostwinners Er zijn geen onder wijzers meer boven de 60 jaar. Toen is gezocht onder de onderwijzers boven de 55. Daaronder waren evenwel weinig ongehuwden en veel kostwinners Toen moest men gaan zoeken onder de jongeren. Het gevolg is geweest, dat PERSONALIA. Mej. B. Prent, te Haarlem, slaagde voor het examen fraaie handwerken. Mejuffrouw C. Plaisier te Haarlem Is ge slaagd voor het examen in de Engelsc'ne han delscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren. De heer D. ter Haak te Haarlem is ge slaagd voor het Mercurius-diploma voor En- gelsche Handelscorrespondentie. Geslaagd is voor de ..Mercurius"-exa mens Ned. en Engelsch Hand. de heer J. W. Middeling te Haarlem. Mej. E. E. Daudeij te Haarlem is voor het tier Federatie-Examens (Mercnrius) en de Vereeniging van Leeraren in de Handelswe tenschappen. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. B. en W. van Haarlem deelen mede. dat zij hebben besloten in te schrijven op de lijst van instellingen van weldadigheid de stich ting „Parkzicht", gevestigd te Haarlem. OPENLUCHTSAMENKOMST. Het Chr. Ger. Evang Comité houdt een samenkomst op Zaterdagavond op het Soen- daplein, aanvang 8 uur Spreker is Ds. K. G. van Smeden, vroeger predikant te Haarlem, met medewerking van het muziekgezelschap ,Asaf". BLOEMENDAALSCHE REDDINGS BRIGADE. Op verzoek van de Castricumsche brigade is de demonstratie die Bloemendaal daar a.s. Zondag zou houden uitgesteld tot Zondag 26 Augustus. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn- hun de courant dagelijks naar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eerder hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de landsgren zen geenerlel kosten van verzending in reke ning brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij. die niet langer dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplicht,ng der verzendkosten eerst bij de tweede week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending voor al tijdi? op te geven aan onze administratie, onder vermelding tevens van het gewone adres. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10