DE BILT De terreur in Oostenrijk duurt voort. Francois Coty overleden. DONDERDAG 26 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 men.schelijkheld met geweld onderdrukte, reeds sinds weken, ja sinds maanden moest zien aankomen, is gebeurd. Het Duitsche volk in Oostenrijk heeft zich tegen zijn pijnlgers en onderdrukkers, tegen zijn cipiers in lichame lijk en geestelijk opzicht, tegen zijn folter- knechten verheven." In het zelfde bericht werd medegedeeld, dat het bondsleger achter het volk. dat tegen de regeering in opstand was gekomen, stond. „Dit is thans het groote, dat wij beleven, Het Deutschtum in Oostenrijk viert in den volksopstand tegen de regeering Doll fuss, die reeds lang zonder wettige basis de dictatuur op het volk uitoefende, zijn overwinning. Dit bericht werd in Berlijn gepubliceerd, toen nog niet bekend was, dat de nazi's; die de bor.dskanselarij hadden bezet en Dollfuss hadden doodgeschoten, zich hadden moeten overgeven. Toen te Berlijn bleek, dat de putsch was mislukt, werd het overwinnings- bericht der nazi's in Oostenrijk onmiddellijk ingetrokken. Van Duitsche zijde werd ook het eerst gemeld, dat de opstandelingen vrijge leide naar de Duitsche grens hadden gekre gen. Een der voorwaarden voor dit vrijge leide, dat er geen bloed zou vloeien, was door den moord op Dollfuss echter niet. vervuld en toen de nazi's uit de bondskanselarij naar de politiekazerne werden overgebracht, in- plaats van over de grer.s gezet, werd van Duitsche zijde onmiddellijk gepubliceerd dat de Duitsoh-Oostcnrijksche grens was gesloten en dat. wanneer de opstandelingen zouden trachten over de grens te komen, zij zouden worden gearresteerd. Tenslotte leggen de bla den verband tusschen den putsch in Weenen en de aanhouding door Zwitsersche autoritei ten van een zending bommen uit Duitsch- land. welke voor Oostenrijk bestemd waren In politieke kringen te Londen acht men den toestand, ontstaan door den putsch, en den dood van Dollfuss zeer ernstig. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen overleg met de andere groote mogendheden zal worden gepleegd over de te neonen stappen Amerikaansch oordeel. NEW YORK. 26 Juli (Reuter) De „Herald Tribune" brengt hulde aan Dr. Dollfuss en schrijft, dat Indien de verwekkers van de on lusten Europa niet naar Serajewo terugbren gen, dan toch zeker naar de Middel-eeuwen. „Verdediger van Oostenrijk's onafhankelijkheid". PARIJS. 26 Juli (Reuter) De gehcele Fransche pers betreurt met levendige veront waardiging den door de Nazis gepleegclen moord op ..den verdediger van Oostenrijk's onafhankelijkheid". De bladen zien hierin de treurige gevolgen van Duitschland's drang naar het Oosten en verwezenlijking van den „Anschluss". Men vraagt zich af, wat de Volkenbond zal doen, en wat Italië, frankrijk en Engeland zullen doen. Interventie der mogendheden, .verzocht? NEW YORK. 26 Juli (Reuter)De bladen publiceeren een uit Rome afkomstig bericht, volgens hetwelk de Oostenrijksche regeering de mogendheden verzocht heeft te Interveniëe- ren, om de onschendbaarheid van het laad te waarborgen. LONDEN. 26 Juli (V.D.) In een hoofd artikel geelt de „Times"' een korte beschou wing over de voorgeschiedenis van den putsch van gisteren in Oostenrijk en komt dan tot de conclusie, dat de openlijke actie van DuttSohland: JégetU? Oostenrijk' door actieve oppositie van het buitenland was stopgezet, doch dat de onderhandsche Duitsche aanmoe diging van de nationaal-socialistische vijan den van de Oostenrijksche regeering nooit heeft opgehouden. Het zou unfair zijn, aldus tenslotte de „Times", in het licht van de tot dusver bekende berichten de Duitsche re geering de verantwoordelijkheid toe te schrij ven voor het roekelooze avontuur van gisteren Het staat echter buiten kijf. dat de opstand min of meer is veroorzaakt door de voortdu rende instigatie uit Duitschland. Op het eerste gezicht, aldus schrijft o.a.: de „Morning Post", lijkt het waarschijnlijk, dat deze revolutie in Oostenrijk op touw is gezet om de aandacht af te leiden van de groeiende crisis in Duitschland en de dorheid van het nationaal-socialistische programma. Het is echter nog te vroeg om eenigerlei zekere gevolgtrekkingen te maken, behalve deze eene, „dat in deze gevaarlijke tijden, wanneer der gelijke dingen zich kunnen voordoen als een bliksemstraal, vijf jaar een veel te lange ter mijn is om onze krachten aan onze verdedi ging aan te passen". Genève hoont op de mogendheden. GENëVE. 26 Juli. (V. D.) In offlcleele Vol kenbondskringen is men van meening, dat de putsch te Weenen de groote mogendheden zal noodzaken tot een energiek optreden ter beveiliging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Men heeft den Indruk, dat Enge land en Italië thans hun steun zullen kun nen verleenen aan een Oostenrijksch beroep, gericht tot den Volkenbond. In ïtallaansche kringen alhier verluidde, dat Italië bereid was zijn troepen te mobiliseeren, wanneer dit In verband met de Oostenrijksche gebeurte nissen noodzakelijk mocht blijken. Oordeel van dr. Bcnesj. LONDEN. 26 Juli. (V. D.) De correspondent van de „News Chronicle" seint uit Praag aan zijn blad. dat hij een telefonisch onderhoud hooft gehad mot den Tsjecho Slowaakschen minister van Bultenlandsohe Zaken, waarin deze hem mededeelde, dat het nationaal-so cialistische terrorisme de vreedzame betrek kingen tusschen Oostenrijk en Tsjecho-Slo- wakije zou verstoren. Dr. BeoesJ is van mee ning. dat de r.ationaal-soclallsten in Oosten rijk hun terroristische campagne hebben aangevangen met de bedoeling een botsing te veroorzaken. Inmiddels is de Tsjecho Slowaaksche re geering en het departement van Buitenland- sche Zaken te Praag volkomen rustig en wacht de verdere gebeurtenissen in Oosten rijk af. Standrecht In Stiermarken afgekondigd. WEENEN 28 Juli. (V. D.) In Stiermarken is het buitengewone standrecht afgekondigd. De huisdeuren moeten om 7 uur 's avonds gesloten zijn. De café's moeten om 9 uur slui ten. Samenscholingen in de straten zijn ver boden. PARIJS. 26 Juli. (V. DUiteraard hebben de gebeurtenissen In Weenen alhier gister avond enorme sensatie gewekt. In gezagheb bende kringen bepaalde men zich er toe te verklaren, dat de toestand zeer ernstig scheen en dat de grootste waakzaamheid geboden was. Aller oogen alhier zijn gericht op Italië, welks houding men van het allergrootste be lang acht. vooral daar Italië, zoowel als Frankrijk, van de absolute noodzakelijkheid jpor de" handhaving van den vrede in Europa van de onafhankelijkheid van Oostenrijk overtuigd is. Miklas in Weenen aangekomen. WEENEN, 26 Juli (V. D.)Bondspresident Miklas heeft zijn zomervacantie ln Velden aan de Woerther2ee afgebroken en ls heden morgen met een extra-trein in Weenen aan gekomen. Nederlandsche deelneming. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff, die gisteravond telefo nisch door den Nederlandschen gezant te Weenen op de hoogte is gesteld van den dood van Bondskanselier dr. Dollfuss. heeft heden ochtend de deelneming der Nederlandsche regeering aan den Oostenrijkschon zaakge lastigde, den heer G. Aiexich. betuigd. Wat de opstandelingen cischtcn. WEENEN, 26 Juli (V. D.) Over de beëindi ging der putsch der nationaal socialisten meldt de „Neue Freie Presse": De opstandelingen stelden met de wapens in de hand aan de onderhandelaars der regee ring de volgende eischen: Er moet een regee ring van nationale richting onder leiding van dr. Rintelen worden gevormd, de in verband met de putsch gearresteerde personen moeten in vrijheid worden gesteld, het conflict met Duitschland moet worden bijgelegd. De opstandelingen wezen het eerste ultima tum der regeering af. Tegen half zeven begon de regeering militairen te concentreeren voor de bondskanselarij op den Ballhausplatz. Ten gevolge hiervan vroegen de opstandelingen nieuwe onderhandelingen, die geruimen tijd duurden. Toen vrijgeleide tot de Duitsche grens was toegezegd, werden de wapen afge geven. In het gebouw van den Bondskanselier moesten de opstandelingen zich tot op het hemd ontkleeden. Daarna werden zij onder bewaking van een groote macht politie en militairen op vrachtauto's naar de politie kazerne in de Marokkanerstrasse gebracht. Van goed ingelichte zijde verluidt, dat den opstandelingen slechts onder twee voorwaar den vrijgeleide werd toegezegd, n.l. dat er geen dcoden tengevolge van de putsch zouden zijn te betreuren en dat de overgave binnen een kwartier zou geschieden. Daar aan deze beide voorwaarden niet is voldaan, bestaat er geen aanleidinig het vrijgeleide tot de grens te ge ven en in verband hiermede mag worden ver wacht, dat de 144 rebellen onder het stanöge- recht zullen vallen. Hedenmorgen bevonden de 144 gearresteerde rebellen, allen gekleed in hemd en broek, zich nog steeds in de politie kazerne. De aanvoerders van de rebellie zijn reeds terecht gesteld. meldt: Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 744.3 m.M. te Seidisfjord. en voorspelt: Meest matigen wind uit Westelijke richtin gen. Zwaar bewolkt tot betrokken, later op klarend. Waarschijnlijk tijdelijk regen. Aan vankelijk iets warmer. Uit het Buitenland WARM MET EENIGEN REGEN. De depressie op de Noorsche Zee breidde zich naar het Oosten uit en beslaat thans het geheele gebied van IJsland tot Finland. Secundairen brachten lichten regen in Schotland en Ierland en zware buien op de Noorsche kust. De hooge druk op den Oceaan houdt krachtig stand en strekt zich naar het Noorden tot de Zuidpunt van Groen land uit. Naar het schijnt worden langs den Noord rand warme en vochtige luchtmassa's naar de kusten van Ierland gevoerd, terwijl Schotland nog juist onder een koude luchtstroom ligt, die vanuit het Noord Westen over IJsland uit de Poolzee komt. Terwijl de atmosfeer boven ons land veel warmer werd, zes gra den warmer boven 3000 meter, is het in de Alpen nog zeer koud en viel boven 3000 meter zeer veel sneeuw (Jungfraujoch 31 m.M., temperatuur -4 gr. C.). De onweersregens in de Alpen hielden nog aan. Zurich en München melden nog 11 m.M. regen. Voor onze omgeving is voorloopig bewolkt weer te wachten met matige winden en tijde lijk eenige regen en aangename temperatuur. Barometer 763 m.M. 763 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KETP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. Telefoon 11640. Thermometer 26 Juli: Hoogste gisteren 72 F. Laagste heden nacht 62 F. Hoogste heden tot 12 uur 70 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 26 Juli, Ondertrouwd 25 Juli: W. J. P. van Musscher en L. J. Haack: F. Slot en E. M. Ahlert; G. v. d. Wetering en N. Meijerhof: H. Zanen en P. J. van Daalen: G. van Hertzberg en J. van Hemert; J. F. Nijs en J. M. F. Bilars; A W. Grandia en A. M. C. S Keevel: R. v. d. Voort en G. M. Piorek; T. W. J. Nicolaas en M. A. Schoonebeek; P. F. M. J. Ingenhuls en H. Bakkenhoven; A. v. d. Pol en J. van Dijk; H. Dekker en J. Schuijff. Getrouwd 26 Juli: P. de Leth en F. A. Lind ner; O. O. Simon en G. M. Thimm; A. Kloos ter en M. J. de Vos; J. E. van Denderen en Z. C. L. Zandstra; C. F. M. Loots en M. J. v. d. Sloot; J. P. van Wel en J. Voulon: W. de Graaf en J W. van Vliet; J. Hoogstraate en A. F. v. d. Laan de Vries; L. J. Brinkman en J. M. Hesselink; J. Vige en A. R. Oelmann; J. C. F. Oudolf en M. F. Kornellssen; J. van Sprakelaar en C. Goedhart; G. v. d. Haak en J. van Kipshagen. Bevallen 23 Juli: J. van Amstel—v. d. Voort, z.; P. van Wijk—Klooster, d.: 24 Juli: C. C. v. d. WoertVerbruggen, d.: L. van Laar v. d. Meij, z.; 25 Mei: M. A. M. Mulder—v. d. Zijde, d. Overleden 23 Juli: M. C. A. Reijnders, 73 j„ Zomerluststraat; M. G. Veldhuizen—van Paradijs. 62 j.. KI. Houtweg; Juli: E. F. ZuurendonkSerné, 66 j., Jansstraat; H. J., 2 j., z. v. A. H. Frensen, Van Keulenstraat; 25 Juli: J., 23 mnd., z. v. D. Godijk, Dahlia straat, w vJ Provinciale Staten. Woensdagmiddag kwart voor twee werd de zitting der Provinciale Staten voortgezet. Aan de orde komt het voorstel van Ged. Staten naar aanleiding van het onderzoek Inzake het verleenen van kiesrecht aan pach ters. Lettende op het advies van de Staats commissie voor de Waterstaatswetgeving, meenen Ged. Staten, dat van invoering van actief stemrecht in de waterschappen voor niet zakelijk gerechtigden op de gronden moet worden afgezien. De heer Ankersmit (S.D.A.P.) kan zich met, de conclusie van Ged. Staten vereenigen, maar hoopt dat deze kwestie niet voor goed van de baan is. De heer Thomassen {S.D.A.P.) spreekt in denzelfden geest. De heer Kooiman (V.D.) is het grooten- deels met den heer Ankersmit eens, dat de Staten zich niet voor eens en voor altijd principieel tegen de invoering van dit kies recht moeten uitspreken. Het weegt bij spreker niet zwaar, dat de belanghebbenden er nog nooit om gevraagd hebben. Hij meent, dat het beter is, eerst eens af te wachten of er in deze provincie in deze richting zich iets zal gaan ontwikkelen. Mr. Bo mans (R.K.) (Ged. Staten) vraagt of er in de waterschappen zooveel gebeurd is, dat nu dadelijk zou moeten worden besloten dit kiesrecht toe te passen. De zaak is nog niet rijp voor behandeling: de voor- en na- deelen zijn immers riog niet te overzien. Men spreekt hier op het oogenblik over een zaak, waarover de belanghebbenden zelf zich ook nog niet hebben uitgesproken. Den heer Kooiman geeft hij in overweging, in de Staten Generaal eerst eens belangstelling voor deze zaak te vragen. Spreker wil op principieele en practische gronden dit kiesrecht niet wei geren. maar hij moet eerst weten, of de be langhebbenden later niet zullen zeggen, dat zij niet om dien last gevraagd hebben. Bij de repliek brengt de heer Ankersmit hulde aan Mr. Bomans voor de wijze waarop hij zijn uiteenzetting gegeven heeft. De Staten vereenigen zich tenslotte met de conclusie van Ged. Staten. Een millioen voor den bouw van nieuwe laagspanningsnetten. Aan de orde wordt gesteld het voorstel tot wijziging van de Verordening op de Provin ciale Bedrijven (uitbreiding van den raad van toezicht), o.a. om een bedrag van f 1.000.000 blanco beschikbaar te stellen als stelpost voor den bouw van nieuwe laagspanningsnetten met toebehooren in die gemeenten, waarin in verband met het afloopen der stroomleve- ringscontracten de provincie tol stroom- levering rechtstreeks aan huis overgaat en waarmede onverhoopt geen tijdige overeen stemming mocht worden bereikt omtrent de overneming harer netten met toebehooren. De heer Lambooij (R.K.) adviseert den Staten, dit laatste gedeelte van de voor dracht niet goed te keuren, opdat de inrich tingen, die door de gemeentebesturen met zooveel zorg en moeite zijn opgebouwd, geen waardelooze rommel worden. Spreker geeft Ged. Staten in overweging deze voordracht terug te nemen, om, wanneer later een con flict met gemeentebesturen mocht uitbreken, met concrete voorstellen bij de Staten terug te keeren. Spreker herinnert aan het be zwaarschrift, dat de gemeentebesturen van Naarden, Limmen en Castricum aan de Sta ten hebben gezonden eri "waarin ook zij' een dringend beroep op de Staten doen, om dat crediet van f 1.000.000 niet toe te staan. Spreker noemt dit drie stiefkinderen. Hij herinnert ook aan het conflict met „Zaan land". Om het provinciaal standpunt te ver sterken heeft hij toen ook voor het crediet gestemd. En nu wordt weer een millioen ge vraagd. Hij noemt dit een aanmatigen van recht, dat eigenlijk beneden de waardigheid van Ged. Staten is. Als spreker over Hilversum spreekt als „mijn gemeente" interrumpeert de heer Van der Waerden. die hem toe voegt: „Een Statenlid heeft geen gemeen' te!" De heer L a m b o o y (boos)„Ik mag dit zeggen. Het past u niet, deze opmerking te maken!" De heer Van der Waerden (eveneens boos)„Mijn opmerking is staatsrechtelijk juist. Ik mag dat zeggen. Een Statenlid zit hier om de belangen van de provincie te be hartigen!" De heer Lambooy: „U zult me toch niet weerhouden te zeggen, wat ik te zeggen heb. Als ik buiten de orde ben. dan zal de voor zitter me wel tot de orde roepen. Dat be hoeft u niet te doen!" De heer Vermeulen (A.R.) zegt, dat Ged. Staten altijd zooveel tijd hebben om overleg te plegen met de gemeentebesturen over het overnemen der bedrijven, dat zij nooit voor verrassingen behoeven te vreezen. Wanneer geen overeenstemming wordt be reikt, kan men zich altijd nog tot de Staten wenden. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zegt, dat in alle gemeenten, met wie een contract voor stroomlevering is afgesloten, volle tevreden heid bestaat over de wijze, waarop de provincie haar distributie-taak verricht. Spreker her innert aan zijn motie, die indertijd met groote meerderheid door de Staten is aangenomen en waarin staat, dat bij het overnemen van be drijven met de gmeentebestluren redelijk moet- worden onderhandeld. Tot dusver ls elk over leg gevolgd door een gunstig resultaat. Men moet natuurlijk niet het onderste uit de kan willen hebben. Vol vertrouwen geeft spreker zijn stem aan de voordracht van Ged. Staten, De heer Miedema (V.B.) zal ook zijn stem aan de voordracht geven, omdat hij er van overtuigd is, dat Ged. Staten zich hun verantwoordelijkheid ten volle bewust zijn. De heer Van der Waarden (S.D.A.P.) merkt op, dat een gemeentebestuur nooit moet- trachten, de provincie te dwingen een con tract af te sluiten, dat zij niet wil. Hij ver dedigt uitvoerig de voordracht van Ged. Sta ten. Men moet vertrouwen hebben in dit col lege, omdat ook spreker weet, dat altijd gunstige resultaten van onderhandelingen tus schen provincie en gemeenten verkregen zijn. Mi". Brucli (A.R.) (Ged. Staten) beant woordt de sprekers. Spreker vindt het jammer dat de heer Lambooy zoo met nadruk gezegd heeft, dat de gemeenten, met wie onderhandeld is, als stiefkinderen behandeld zijn. De heer Lambooy heeft zelf gezegd, dat Ged. Staten heel ver waren gegaan. Wij moeten zijn een koopman, maar bovenal een eerlijk en acht baar koopman. En bij elk geschil over de voor waarden voor overneming wordt door Ged. Sta ten de uitspraak van den minister aanvaard. De heer Lambooy dient nu een voorstel in om de betreffende suppletoire begrooting met f 1.000.000 te verminderen. Dit voorstel wordt verworpen met 28 tegen 15 stemmen. Dit voorstel wordt verworpen met 28 tegen 15 stemmen. De voordracht wordt daarop zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Te vijf uur wordt de zitting gesloten, Tal van ernstige aanslagen en ontploffingen. Honderden lieden met witte kousen te Weenen in hechtenis genomen. Een staatsgevaarlijke das. Soldaten en Heimwehr. (Van onzen correspondent.) (Deze brief werd zooals onze lezers zullen begrijpen geschreven vóór de nationaal- socialistische Putsch in Weenen Red.) Niettegenstaande de Oostenrijksche regee ring gedreigd heeft veel en veel strengere maatregelen tegen het alom in den lande plaats vinden van terroristische aanslagen te nemen en er sedert enkele dagen een nieuwe bepaling van kracht is geworden, waarbij niet meer alleen lieden, die aanslagen plegen of er aan mee hebben geholpen, doch ook zij, die alleen maar ontplofbare stoffen in hun bezit hebben zonder daartoe vergunning ie hebben gekregen met den dood bestraft kunnen en zelfs móéten worden, is er niet veel verandering in de binnenlandsche politieke toestanden gekomen en gaat het lieve leven tje maar op precies dezelfde manier voort. Dit is er wel een bewijs voor. over wat voor een taaie energie en ijzeren uithoudingsver mogen de vijanden van de huidige regee ring beschikken en met wat voor een blind fatalisme en wat voor een enorme dosis zelf verloochening zij voor hetgeen zij hun idea len noemen weten te strijden. Zij zetten hun leven op het spel en zij weten, dat zij dag en nacht door lieden omringd zijn, die al hun bewegingen kunnen bespieden en die er met slechts een paar woorden voor kunnen zor gen, dat zij binnen een slechts heel kort tijds bestek aan een galg hangen te bengelen. Eiken dag worden nieuwe lijsten van aan slagen en van daden van sabotage bekend gemaakt. En wat men in de Oostenrijksche couranten leest.is slechts een gedeelte van wat er werkelijk gebeurd is. De politie en de gendarmerie en alle autoriteiten zijn uiterst terughoudend met het geven van informa ties en dat maakt het werk van d-e pers te genwoordig steeds geweldig moeilijk. Vooral de binnenlandsche journalisten zijn aan strenge voorschriften gebonden en de Oos tenrijksche bladen mogen alleen maar berich ten brengen, wanneer deze door de autoritei ten worden goedgekeurd. Zij kunnen nog zoo positief weten, dat er het een of ander bui tengewoon ernstigs heeft plaats gehad, en zij kunnen zelfs alle bijzonderheden tot in de kleinste details te weten zijn gekomen, wanneer men hen echter niet toestaat hun lezers van het voorgevallene op de hoogte te stellen, moeten zij zwijgen als het graf. Want anders zou hun oplage geconfisqueerd en het blad misschien wel geheel verboden kunnen worden. Van buitengewoon ernstigen aard is een aanslag op de electriciteitswerken te Reutte in Tirol geweest. In de Oostenrijksche bladen werd alleen maar vermeld, dat er een aan slag had plaats gehad, die materieele schade had aangericht en dat men reeds begonnen was de schade weer te herstellen. Deze schade bedraagt eventjes een kwart millioen schillingen. Een groot waterreser voir is leegggeloopen en heeft de omgeving overstroomd. En er zullen drie maanden moeten voorbijgaan voordat alles weer in 'oreje is. Hét -vermakelijke-'hierbij'is nu ech ter, dat het geheele district van Reutte gedu rende dezen tijd zijn electrischen stroom uit Kempten inBeienen zal moeten betrek ken! Men neemt aan, dat de daders van Beieren op Oostenrijksch grondgebied zijn gekomen en na het uitvoeren van hun plan weer over de grens teruggevlucht zijn. Ver moedelijk waren het leden van het Oosten rijksche legioen in Beieren, dat uit gevluchte Oostenrijksche nazi's bestaat. Niet ver van Reutte is korten tijd daarop een gedeelte van de Mitterwald-spoorlijn naar den -berg Zugspitze in de lucht gevlogen. Ook hier schijnt de schade zeer aanzienlijk te zijn. Het verkeer op de lijn is afgebroken, En dan hebben er niet alleen in Tirol, maar ook in-alle andere deelen van Oostenrijk tal van aanslagen plaats gevonden, veel te veel om op te noemen. Wanneer ik al deze daden zou willen beschrijven of ook alleen maar in korte trekken zou willen opsommen, zou ik minstens eiken dag een kolom in deze courant tot mijn beschikking moeten hebben. En zoo veel staat de redactie mij niet toe. Een van de jongelieden, die ongeveer een week geleden op klaarlichten dag in het hartje van de Weensche binnenstad Korne- lius Zimmer vermoord hebben, van wien men aanneemt, dat hij als spion voor de politie is werkzaam geweest en van wien het heet, dat hij verschillende nazi-kameraden uit den tijd toen hij zelf nog nationaal-socialist was, aan de politie verraden heeft, tengevolge waarvan zij naar een concentratiekamp ge stuurd werden, is thans in Breslau aangeko men. Hij had, toen hij den veem-moord pleeg de. witte kousen aan gehad. Nu was 't de po litie in den laatsten tijd al opgevallen, dat zooveel lieden, van wie bekend was, dat zij nationaal-socialistische ideeën hebben, witie kousen droegen, zooals men dwie ook zoo veel in de buurt van Salzburg en in de meeste bergstreken aantreft, waar de jongens en mannen korte leeren broekjes dragen en bloote knieën hebben. Men begon nu't dragen van witte kousen als 'n soort van uiterlijk ken teeken voor nazi's te beschouwen, zooals dat vroeger bruine hemden en zwarte rijbroeken met hooge bruine laarzen waren. En nu wer den te Weenen opeens alle lieden van het mannelijk geslacht, die zich met zulke witte kousen op straat vertoonden door de politie opgepakt en mee naar een bureau genomen. Groepsgewijze werden zij erheen gevoerd, in sommige wijken zelfs bij tientallen tegelijk. Velen hunner wisten niet eens. waarom de po litie hen laad aangehouden, brommend en sputterend gingen zij mee. Op het politiebu reau werden hen de sleutels van hun wonin gen afgenomen en daar ging de politie nu een huiszoeking houden, om te kijken, of zij geen nationaal-socialistisch propagandama teriaal in hun bezit hadden of misschien geen wapens of ontplofbare stoffen. Velen hebben drie a vier uur op het politiebureau moeten zitten. Ook kennissen van mij, die van den prins geen kwaad wisten. En zelfs Joden wa ren meegenomen, van wie men dus wel het allerminst had kunnen aannemen, dat zij nazi's zijn of iets voor het nationaal-socia lisme kunnen voelen. De meesten hebben gezworen nooit meer witte kousen aan te doen. Velen liepen den volgenden dag al onmiddellijk zonder kousen rond, met ge heel bloote beenen, wat eigenlijk, daar het tegenwoordig te Weenen zoo verschrikkelijk heet is, wel zoo prettig wordt gevonden. En tal van bezitters van witte kousen hebben die nu bruin of grijs laten verven. In alle geval is het een waarschuwing geweest. Wanneer u r.aar Weenen komt denkt u er dan aan, laat u uw witte kousen, waarmede u zoo graag in de beogen zoudt willen rondklauteren, liever thuis of houdt u hen maar in uw koffer. Dat is veiliger. Trouwens met de keuze van zijn garderobe moet men tegenwoordig bijzonder oppasser- Ik zat dezer dagen des avonds laat met een Oostenrijkschen collega ln den tuin van een bierlokaal, vlak in de buurt van hei- hoofd telegraafkantoor en van het radiobureau, vanwaar wij onze telegrammen aan onze bla den sturen, toe" de man opeens tegen me zei „Weet je wel, dat je met dien das van jou daar in Graz gearresteerd kunt worden?" Ik zeg „Neen. waarom?" „Wel. die das is toch rood en wit en zwart en die kleuren mag je daar niet dragen!" Dat was nog nooit tot me doorgedrongen, ik had den das gekocht, omdat de hoofdkleur grijs was. hetgeen zoo goed bij mijn grijze pak pas te, en ik had het roode streepje, dat erdoor liep, nogal vroolijk gevonden en er eigenlijk nooit op gelet ja ik geloof zelfs niet eens gezien, dat er zich ook héél-donkergrijze oftewel zwarte strepen in bevonden. Sinsdien heb ik. wanneer ik dien das aanheb en ik draag hem vrij dikwijls, omdat ik van hem houd! voortdurend het gevoel, dat alle menschen op straat en in de tram ernaar kij ken. En een kennis van me, een nazi, dien ik gisteravond tegenkwam, grinnikte nu veel- beteekenend, terwijl hij naar mijn hals keek, en zei ,Haha, wat aardig van je, dat jij zoo'n das voor ons draagt! Dat is een goede pro paganda, weet je!" Ook moet u het maar niet probeeren, met een zwarte rijbroek met kaplaarzen of met e en wit hemd met een lange zwarte das rond te loopen, want dat zijn, zoo heet het. ook indicaties, dat de drager ervan een nazi is.. Een Engelsche vriend van me. die een poosje geleden zoo uitgedost met een koffertje naar het -station stapte om een paar dagen naar het Salzkammergut te gaan, werd op weg er heen door twee Heijnatschutzlieden aange houden, die meenden een schitterende vangst te hebben gehad. De man had echter zijn Engelsche paspoort bij zich en bovendien kende de politie-agent. die op usn hoek van de straat stond, hem persoonlijk, omdat hij al zoo lang in die buurt woont. Verder mag men ook geen korenbloemen in het knoopsgat dragen, daar deze ook alweer als een pangermanistisch embleem kunnen worden aangezien. In de laatste tijden hebben zich herhaal delijk conflicten tusschen soldaten van het gewone Oostenrijksche leger en geünifor meerde lieden van den Heimatschutz voorge daan, waarvan zelfs af en toe ernstige inci denten het gevolg geweest zijn. Om nu der gelijke botsingen te voorkomen, hebben de militaire autoriteiten den soldaten bevel ge geven in het geheel geen Woord met de Hei- matschutzmannen te wisselen en hen zooveel mogelijk uit den weg te gaan. Is echter een botsing onvermijdelijk, zoo zeiden de offi cieren tot hun manschappen, dan moesten zij er maar flink op losranselen! Een smakelijke lekkernij! Roomkaas (petit-suisse en demi-sel) van de Hofstede OUD-BUSSEM 20 ct, per pakje. Filiaal te BLOEMENDAAL: Verbindiof.weg 59, Telef. 22754 (Adv. Ingez. Med.) PARUS, 25 Juli. De bekende Fransche parfum-fabrikant en eigenaar van het Pa- rijsche dagblad „Ami du Peuple", Francois Coty, is Woensdagavond op zijn landgoed nabij Versailles overleden tengevolge van een longontsteking, waaraan hij gedurende onge veer veertien dagen lijdende was. Frangois Coty is in 1882 te Ajaccio op Cor sica geboren. Zijn fabrieken van parfums en cosmetische artikelen zijn wereldbekend. Be halve industrieel was Coty eigenaar van de „Figaro" en later stichtte hij het volksblad „Ami du Peuple, dat gedurende eenigen tijd een veelgelezen boulevardblad was. In de laat ste jaren was Coty alleen nog maar geïnte resseerd bij de „Ami du Peuple, Als politicus stond Coty tamelijk extreem rechts en voerde hij, evenals in zijn bladen, een nationalistische politiek. Hij was geruimen tijd senator voor Corsica. WILLEM FAAS SEN WEER HERSTELD. AMSTERDAM, 26 Juli. Naar wij vernemen is de tooneeispeler Willem Faassen, die voor het ondergaan van een operatie eenige maan den in het ziekenhuis werd verpleegd, gisteren genezen ontslagen. EXAMENS HOOFDACTE. Bij de te Haarlem gehouden examens hoofd- acte werden geëxamineerd 7 Candida ten. allen vrouwelijke. Hiervan slaagden de dames A. H. G. van der Burg en M. C. Diepenhorst te Haarlem, N. Buys te Driehuis, A. L. Wage- maker te Beemster en J. W. Broeder te Alk maar. SYNAGOGEDIENST NED. ISRAëLITISCHE GEMEENTE. Sabbath Vrijdagavonddienst bij den ingang van den Sabbath te 8 uur. Ochtenddienst 8 uur. Middagdienst 1.30 uur. Avonddienst 9.51 uur. Werkdagen: ochtendienstein 7 uur. Zon dag 7,30 uur. Middag- en avonddiensten 8 uur. Talmoed Thora. Sabbath 1 uur. Werkdagen 7,30 uur. Alle diensten zijn in de synagoge in de Lange Begijnestraat 11. PERSONALIA. Mej. E. E. Daudeij te Haarlem is geslaagd voor het examen Engelsche Handelscorres pondentie der Federatie-Examens (Mercurius) en de Vereeniging van Leeraren in ae Han delswetenschappen. FRIEDL DOTZA GEHUWD. Woensdag is te 's-Gravenhage de bekende ster van de Fritz Hirsch-Operette, Friedl Dotza, in het huwelijk getreden met den En- schedeschen C. L. van Baaren. Bij en in het stadhuis was eer. groote me nigte verzameld, die het jonge echtoaar har telijk toejuichte.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2