ouw mzrt f DONDERDAG 26 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 I KLEEDING VAN KLEINTJES EN KLEUTERS OP WARME DAGEN. va: De eerste vereischte voor de kleeding van baby, en van hen die juist de „baby-sokjes"' ontgroeid zijn, is dat zij los en luchtig zij Vooral geen nauw aangesloten jurken of knellende banden; maar losse, soepele jurkjes van zacht materiaal. Dus: geen stijf gestreken jakjes of schortjes. Maar kleertjes van batist, eachte dunne wol, e.d. Stijf gestreken katoen, beschadigt het teere huidje van het kind en is vooral in de warme dagen te vermijden. Laat verder zooveel moge lijk hun kleine lichaampjes genieten van de zon; geen kousjes en lange mouwtjes e.d. Dat beteekent niet. dat we nu zóó moeten overdrijven, dat het kind zonder mutsje in de brandende zon gezet wordt; dat is weer juist verkeerd. Het is beter het kleintje een luchtig mutsje op te zetten; want de hersentjes zijn nog veel te teer. om zonder meer aan de zon te worden blootgesteld. Onze illustratie toont zomerkleertjes voor de kleintjes. De jurkjes zijn van gebloemde voile, waschzijde of batist, handgeborduurd met bijpassende mutsjes. Het verdient aanbeveling het kind het ge wone ondergoed aan te laten houden; dus niets uitlaten 1 Dit is van belang met het oog op ons on bestendige klimaat. Het kleintje zou anders te snel kou vatten. Smokwerk is altijd een aardige garneering voor kinder kleertjes; evenals lint. Maar.... niet te veel; hoe eenvoudiger kinderkleertjés gehouden worden; des te meer zal de lieftal ligheid van het kleine wezentje uitkomen. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Nr. 244: mooi huishoudschort van ge doemde, waschbare cretonne; benoodigd ma teriaal; 2 Meter cretonne. Prijs van dit pa troon: 38 ets. per stuk. Nr. 254: eenvoudig katoenen zomerjapon netje. Benoodigd materiaal: 4 Meter van 90 cM. breedte. Prijs van dit patroon: 50 ets per stuk. Nr. 336: lieve meisjes-overgooier, bestaan de uit blouse en overgóoier. Benoodigd voor blouse: 1.75 Meter en voor overgooier: 2.50 Meter. Prijs van het patroon voor blouse en rok samen: 60 ets. Rok of blouse apart 38 ets. Nr. 337: jonge-damescostuumpje. bestaande uit blouse, rok en jasje. Benoodigd materiaal voor rok en jasje: 4 Meter en voor blouse: 1.75 Meter geruite zijde. Prijs van het patroon voor het geheel: ets. Rok, blouse of jasje apart 38 ets. Deze patronen zijn in alle maten tegen den aangegeven prijs te verkrijgen bij de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgeversmij „De Mijlpaal", postbox 175, Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels, of wel per post giro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling het gewenschte nummer en tevens de verlangde maat d.w.z. boventaille-, heupwijdte, enz, te vermelden, benevens den leeftijd voor de meisjespatronen. Gelieve naam en adres du:de..jk te vermel den; men voorkomt daardoor onnodige ver traging in de opsturing. EEN NIEUWE BEZIGHEID VOOR VROUWEN. Maak zelf uw handschoenen! In Holland zijn nog maar zeer weinig vrouwen, die zich erop toegelegd hebben, maar in Londen, en in Weenen vooral ver schaffen honderden vrouwen zich door mid del daarvan een behoorlijk bestaan. Het ma ken van met de hand geknipte en genaaide handschoenen is, afgezien van het feit, dat het voor vrouwen met handigheid, smaak en origineele ideeën een boeiend en afwisselend werk is, in den tegenwoordigen tijd, waarin handschoenen een voortdurend belangrijker onderdeel van het toilet vormen, bovendien een bedrijf dat niet al te slechte vooruitzich ten biedt, en waarin men misschien bijna van „toekomst" zou mogen praten. Over het algemeen zijn natuurlijk veel van die bedrij ven, die nauw samenhangen met een mode want is niet bijna elke mode een uiterst tij delijk iets? onderhevig aan een betrekke lijk groot risico; maar daar tegenover staan twee andere factoren, namelijk ten eerste, dat handschoenen altijd gedragen zullen worden, en dus geen artikelen zijn, die door 't veranderen of verdwijnen van een mode, volkomen onbelangrijk worden; en ten tweede dat iemand, die er in welk vak ook in slaagt om iets bijzonders te leveren, ten allen tijde een goede kans maakt op behoorlijke practi- sche resultaten. Al deze overdenkingen gingen mij ten min ste dezer dagen door den geest, en gedeelte lijk gingen zij ook over de tong, toen één van die Nederlandsche handschoenenmaak sters zelf nog maar sinds betrekkelijk kort „in het vak" mij in het kort een proeve van de techniek van het- handschoe nen maken ten beste gaf; en zij was het op de verschillende punten volkomen met mij eens. Een lang niet gemakkelijk vak een vak slechts voor de enkeling, die smaak, vin dingrijkheid en „flair" bezit: maar voor wie dat werkelijk bezitten een aanbevelenswaar dig vak! „En een vak met werkelijk opwin dende mogelijkheden en boeiende ontdek kingen. schrijf dat er vooral bij", zei de hand schoenenmaakster bijna in vervoering, „ik maak nu al maand in, maand uit, dagelijks handschoenen, een geen minuut- heeft het mij verveeld! Hier mijn laatste creatie; hier het idee om de kappen zoo te maken schoot me op een goeden keer midden in den nacht door mijn hoofd; hier hoe vindt je dat? Een speciale bestelling bij een grijs complet met rood. Ja zeker, heerenhand schoenen maken doe ik ook. Autohandschoe nen, rijhandschoenen, gevoerde winterhand schoenen. Welk leer? Wat je maar wild wildleer. varkensleer, glacé, peau de suède. wasch leer. Welkee kleuren? Alle kleuren, waarin leer te krijgen is, en dat zijn er vrij veel". En van dat oogenblik af waren we nog maar twee echte vrouwen, geen handschoe nenmaaksters en schrijfster meer, alleen nog maar twee vrouwen, beide in vuur rakend over een echt vrouwelijk bedrijf Een kast ging open: „Mijn kast met leer!" Lichtblauw, donkerblauw, lichtbruin, donkerbruin, hava- na, zilvergrijs, donkergrijs leer; Reusachtige soepele vellen ervan, zalig om aan te voelen, kneedbaar als was, onkreukbaar, fluweeiig zacht Een la ging open: „Mijn instrumen ten!" Scherpe scharen, een holpijp, speciale leernaalden, schabionen als grondslag voor de verschillende maten en modellen. Nog een la: „Mijn naaigarens!" Garens in alle moge lijke tinten en een speciale doos met knoo- pen in elke grootte en kleur: houten knoo- met leer overtrokken knoopen beenen knoopen gewone sierknoopen. alles wat de mode op het oogenblik op het gebied van knoopen presenteert. Een laatste la: „Mijn producten!" De bezoekster slaakt bijna een gil, en grabbelt begeerig maar met eerbied: de vervaardigster glundert. „Bijna allemaal bestellingen aan het eind van iedere week gaat wat er in die week is klaargekomen in kostelijke pakjes je moet ze zien. die pakjes: een stuk vloeipapier, een handschoen, vloeipapier omslaan, tweede handschoen, toedekken met vloeipapier, tweede papier er omheen naar het postkantoor en weg. Drie of vier van die paren zijn niet voor de ver koop, ik moet toch wat te vertoonen hebben! Alleen koopen ze me die handschoenen voort durend onder de handen weg. met veel ge smeek en gefleem van „Alsjeblieft!" en dan moet ik weer nieuwe lokvogels maken. Wat? Die bruine? Ach lieve hemel nu ja een zwakke vrouw is een zwakke vrouw, niet waar? En zie je. dat is volgens mij juist de kracht van dit bedrijf dat het gebaseerd is op menschelijke zwakheden. Niets zoo sterk als het menschelijk zwak, geloof me dit is mijn laatste speculatie daarop, handschoenen in twee kleuren, binnenkant zwart, boven kant grijs, practisch en origineel tegelijk. Ze toont- me de speculatie, terwijl ik nog over haar theorie nadenk; de speculatie zal inderdaad wel een goede speculatie blijken te zijn: en de theorie is nog zoo kwaad niet ook. dunkt me. Mijn handschoenenmaakster bekijkt haar laatste creatie met oneindige liefde en teederheid, en zegt: ..Het is eigen lijk geen vak het .is bijna een kunst. Daar moet niemand om lachen, dat is heelemaal niet sentimenteel. Een handschoen ls een prachtig ding, kan een prachtig ding zijn. En het is een waar. feest mooie dingen te mogen maken." En het is ook een waar feest te mogen schrijven over een vak, dat met zooveel toe als het dan bovendien een vak is, dat, al zal wijding beoefend wordt: dat pleit- in de laat ste instantie toch altijd voor het vak. En het altijd op zeer kleine schaal blijven, in een behoefte kan voorzien omdat het werke lijk bestaansmogelijkheden kan scheppen, dan kan zoo iets. vooral in een tijd als deze, dubbel belangwekkend zijn. WILLY VAN DER TAK. Boven: een gereed paar, in contrasteerende kleuren. Beneden: een geknipt modeL ekeTrnen Kalfslapjes met tomaten (4 personen)1 pond dunne kalfslapjes, 125 gram boter, pa neermeel, ei, 3 mooie tomaten, zout en peper. Wasch en zout de lapjes, haal ze door ge klopt ei en paneermeel en bak ze in 100 gr. boter gedurende 10 minuten goudbruin en gaar. Breng ze over op een verwarmde schotel maak de jus af met wat waler en doe ze in een sauskom. Wasch de tomaten, snijd ze in schijven en bestrooi deze met wat peper en zout. Maak de overgebleven boter in de koeke- pan heet en bak vlug de schijven tomaat aan weerskanten erin. Leg op ieder kalfslapje een plakje gebakken tomaat en schik de rest van de tomaten als een rand eromheen. Prinsesseboontjes op Zuid-Fransche wijze. 4 personen): 2 pond prinsesseboontjes, 1 ui 1/2 ons boter, peper, zout, 1 eetlepel gehakte peterselie. Haal de boonen aan beide zijden tweemaal af. breek ze door en verwijder zorgvuldig alle draden, die nog te voorschijn komen. Wasch ze, kook ze gaar in water met zout, laat ze op een vergiet uitlekken. Hak de ui zeer fijn en laat ze met de boter in een gesloten pan op een zacht vuur lichtbruin worden. Voe; er de ga afgekookte boonen bij, wat peper en zout en laat alles met elkaar nog 5 minuten doorstoven. Schud er even voor het opdoen de fijngehakte peterselie door. maar verwarmt deze niet mee, daar ze anders haar geur en frissche kleur grootendeels verliest. Karnemelkpudding (4 personen): 1 2 liter karnemelk, het sap van 2 citroenen, de dunne schil van 1 citroen, 1/2 pond suiker, 18 gram gelatine (half wit, half rood). Verwarm het citroensap met de suiker en de citroenschil, totdat de suiker is opgelost. Los de in koud water geweekte gelatine in een weinig kokend water op. Voeg de opgeloste gelatine met het verwarmde citroensap voor zichtig, onder voortdurend roeren, bij de koude karnemelk. Vul een met koud water omgespoelde steenen puddingvorm met deze massa, roer er van tijd tot tijd in tot ze gelei achtig wordt (het roeren dient om te voor komen dat de gelatine naar de bodem zakt» en laat de pudding dan verder koud en stijf worden. Stort de pudding op een platte schotel en presenteer er een schaaltje met zachte bis- kwies of wafeltjes bij. C. F. PRACTISCHE NIEUWE UITGAVEN. Bij de uitgevers Bosch en Keuning te Baarn is een Libclleij-serie verschenen, een twintig tal boekjes tegen zeer lagen prijs, waarin al lerlei korte onderwerpen worden behandeld. Een viertal, speciaal op huishoudelijk gebied, willen wij hier even onder uw aandacht brengen. Vict. Hartogh-Snoek heeft in een dezer boekjes enkele practische wenken gegeven over kasten en bergruimten: de architect A V. Hartogh heett er ontwerpen en teekenineen bij gemaakt. In de eerste plaats wordt een be spreking gewijd aan onze huishoud- of muur kasten, waarin onnoodig veel ruimte verlo ren gaat door onoordeelkundige 'Indeeling. Twee ontwerpen wekken hier onze belangstel ling op, losse kastplanken die op pennen rus ten, en hetzelfde systeem met keeplatjes. In het algemeen wordt verder nog gewezen op ventilatie en licht in kasten en af waschbare beschildering. Achtereenvolgens krijgen dan de boeken kast, naaikast. keukenkasten. buffetkast, kleeren- en linnenkast een beurt, waarna een verhandeling met tal van wenken over diverse bergruimten verschijnt. Vooral de vak-indee ling in de vuile-waschkist is practisch opge lost, evenals de kolenkist met schulnvloertje. Een nieuwe uitvinding is ook de dekenberg plaats onder het bed. tot een afgesloten la- dengeheel omgebouwd, zoodat ook de stof problemen onder de bedden opgelost zijn. Een handleiding over schoonmaak werd sa mengesteld door S. van Dam en S. J. Manger. Hierin worden dagelijksche. wekehjksche, maandelijksche en z.g. „groote" beurten be sproken, in practische overzichtelijke samen stelling. Een hoofdstuk is verder gewijd aan de werkverdeeling, zoowel van huisvrouw als van huisgenoot-en. Uitvoerige, geïllustreerde werklijsten nemen een groote plaats in» dit verzorgd-uitziende boekske in. Van Riek van der Heyden verscheen „Een voudige Leerbewerking" voor beginners. Dit bundeltje is ontstaan uit een tijdschrift-cur sus en zal ongetwijfeld bij zeer vele lezeressen in den smaak vallen. Behalve vele duidelijk beschreven, uitgewerkte en geïllustreerde werkmodellen is ook voldoende aandacht be steed aan materiaal en werkgereedschap. Bo vendien is er veel afwisseling in techniek, zoodat menigeen hier iets van haar gading in zal kunnen vinden. Een bijzonder aardige uitgave is ,3aby's eerste Levensjaar" door Ch. Steketee bewerkt, met illustraties van Adrl Alindo. Ook dit boekje zag het licht naar aanleiding van een serie artikeltjes in een tijdschrift door Dr. Steketee. Talrijke wenken staan er in voor de verzorging op hygiënisch en psychisch gebied van de verschijning van baby tot den eersten verjaardag toe. Voor moeder en kind staan er raadgevingen op voedingsgebied in; een praatje over de tanden, den invloed van zon. lucht en licht op hot lichaam, enkele veel voor komende lichte afwijkingen en tenslotte en kele aanwijzingen over het bewust worden van het kindje, gebruik van zintuigen etc. Een welkom geschenk voor jonge moeders. HET BRUIDSBOEK. Door S. W. Melchior te Amersfoort is „Het Bruidsboek" uitgegeven, dat werd samenge steld door mevrouw F. C. J. OlivierKoch, met medewerking van mei, W. L. P. Burger, mej M. A. Kampf, Dr. A. Melchior, J. O. W. Rens a. Mevrouw OlivierKoch, de oud-directrice van de Amsterdamsche Huishoudschool begint in dit gezellige, goedverzorgde boek met een in leiding voor het jonge huisvrouwtje over den taak die haar eiken morgen te wachten staan van het oogenblik af dat zij voor het eerst als mevrouwtje" haar intrede in het met zorg ingerichte huis doet. Zoowel over den dagin- deeling, als den omgang met het dienstmeisje, wordt de jonge huisvrouw ingelicht op een wijze die in het geheel niet aan „voorschrij verij'' doet denken, maar meer den indruk geeft van een gezellig babbeltje met een vrien din-met-ervaring. Mej. Burger behandelt de kwestie van het onderhoud van huis en huisraad, geeft aanwij zingen over practische meubüeering, vloer- en raambedekking etc. zoodat dit boek ook voor het a.s. huisvrouwtje een prettig bezit is. Het zelfde geldt voor het keukengedeelte, waarin „Mirjam" bespreekt wat er allemaal noodig is voor des inrichting van een moderne keuken, huishoudkast en werkkast en wenken geeft hoe de huisvrouw zelf op d^ meest efficiente wijze haar huishoudelijke bezigheden verrichten kan, zonder sloof van haar werk te worden. Bovendien worden nuttige aanwijzingen ge geven over enkele recepten, Inmaak etc. Hier bij sluit een hoofdstuk over tafeldekken en dienen aan. Mej. M. A. Kampf behandelt het wasschen en strijken van verschillende stoffen en weef sels en geeft enkele aanwijzingen over 't uit maken van vlekken; niet minder belangrijk zijn de wenken over kleeding van Jeannette Somers, en over kleuter-hygiëne en enkele be zigheden voor jonge kinderen door Mirjam Een zeer belangrijk gesprek met dr. A. Melchior wijst de jonge vrouw op verschillende maat regelen op gezondheidsoogpunt in verband met voeding en stofwisseling. Van enkele da gelijksche voedingsmiddelen is een staatje ge geven over het al of niet aanwezig zijn van eiwitten, celstof, zouten koolhydraten etc. Dit alles voor het punt: voorkoming van ziekten. Maar ook aan het genezen van ziekten is aan dacht besteed, inrichting van den ziekenka mer en huisapotheek. De tuinarchitect J. O. W. F. Rens besluit dit prettige leerzame boek met enkele raadgevin gen over tuin- en kamerplanter., die onge twijfeld in goeden aarde zuilen vallen. Zoowel wat samenstelling, als wat inhoud betreft een boek dat welkom zal zijn bij ver loving en huwelijk! VÉBDSMGZMMHÉID Hoe onverdraagzaam zijn de menschen en hoe accepteeren we dat maar al te dikwijls als Iets heel gewoons! We hebben immers allemaal onze eigen meening. een meening die we verkondigen en vasthouden willen Die meening is het tceken van onze persoonlijkheid, we zouden ons r. et graag onder de meenlngloozen schikken die met alle winden meedraaien. En vanwege deze meening moeten we wel in botsing komen en kunnen"onaangename situaties niet vermeden worden. Is dat werkelijk zoo? Is onverdraagzaam heid een eisch, behoort ze bij de persoonlijk heid? Het kan toch ook anders. Dat verdraagzaamheid een uitzondermg is geworden merken we pas gped als verdraag zaamheid ons opvalt. Verdraagzaamheid daar, waar we onverdraagzaamheid verwacht hadden. Daar ls een gezin waarvan ik de ouders zéér conservatief weet. De vader ls een Ijverig, vroom mensch die ook nog buiten zijn betrek king hard werkt voor liefdadige instellinft"n. enz. De moeder is scherp gekant tegen alles wat modern is en doet Moderne boeken ..waar in alles verontschuldigd wordt" vindt ze schaamteloos, den enkelen keer dat ze naar een film gaat komt ontdaan thuis. Van den vriien omgang tusschen jongelui verwacht re niets goeds. Ze is zeker een vrouw met een uit gesoroken meening zcoals de vader een man met eigen overtuiging is. En deze twee menschen hebben twee doch ters. die er ook zoo haar eleen meen'ng on na houden en niet gewend zijn die onder stoelen en banken te steken. Ze interesseeren zich voor alle moderne levensuitingen ze weten mee te praten over de helnnerrüksfp fjints. de nieuwste gramofoonolaten Ze gaan kamnee- ren met vrienden en vrlend'nnen. cnan naar fuiven waar gedanst wordt, ze dragen mo derne japonnetjes. Dat ze niet terne schrik ken voor de boeken die moeder schaamteloos noemt spreekt wel vanzelf. Hoe moet het eaan in dat gezin? Moet daar niet eiken dag botsing en wrjiving wez-m0 Zulke uitéén»oopende meeningen. En dat onder één dak. Maar ik heb kunnen constateeren hoe goed het onder dat dak ls. Hoe er ondanks de ver schillende levenonvat tingen toch harmonie heerscht. Geen schijnbare harmonie, ontdaan doordat, de leden van het gezin maar over hun opvattingen zwiieen. Nee. ze komen er wel de gelijk voor uit. ze nraten open en eerlijk met elkaar en zijn het dikwijls oneens. Hoe kan het ook anders! Maar er heerscht de goede sfeer van men schen die elkaar liefhebben vertrouwen en respecteeren Moeder gaat door voor de huise- liike gezelligheid te zorgen. de dochters pro- fiteeren daar toch graag van. Ze zijn wel uit huizig. maar willen ze eens thuis Mil ven dan is dat thuis er ook altijd, vol gezelligheid cn warmte Er is altijd een hartelijke vader die belang-stelt, een moeder bii wie het goed is uit te rusten. En de kinderen aanvaarden rustig, dat de ouders „anders" zijn. er is bij hen geen spoor van de minachting, die zoo dikwijls bestaat van jongeren tegenover be houdende ouderen. Hce het vroeger in dat gezin was toen de dochters nog niet volwassen waren en niet -aan konden waar ze wilden, weet ik niet. Maar ik geloof, dat deze kinderen nooit veel ..verboden" is. Er is getracht menschen van hen te maken die verantwoordelijk weten te staan tegenover zich zelf en anderen. Ze heb ben zich een eigen meening kunnen vormen. En hoe of ze dan ook „afgedwaald" zijn van de ouderlijke wegen er ziin toch verscheidene dingen die ze als zedelijke erfenis dankbaar aanvaard hebben Dat is onder anderen de liefdevolle eerbiediging van een anders inner lijk, dat is onder andere de verdraagzaamheid. BEP OTTEN. OM ZELF TE MAKEN! EEN REISHOEDJE Papavers minder snel uitvallen als men, voor ze in water te zetten, de uiteinden der steelen even in een vlam dicht brandt? Tomaten zeer gemakkelijk dun geschild kun nen worden wanneer men ze eveji in warm water onderdompelt? Als we op reis gaan, dragen we graag een relshoedje, dat bij de japon of het costuum past. Het is heel gemakkelijk zelft te maken. Het beste deen we, als we een rekbare stof, bijv. een of andere crêpesoort kiezen. Van een cuden hoed tornen we den rand af. Een bre?de reep van de nieuwe stof wordt nu zoo over den bol gelegd en met spelden vastgestokon. dat er geen plooitje of rimpeltje aan den onderkant te zien komt. Aan de zijkanten blijven nu twee halve-cirkels over. Hiervoor knipt men pas sende stukken (rechtdradig) en naait de2e met onzichtbare steken er op. Nu past men den vorm en speldt er den rand aan. Zit deze goed, dan wordt hij er aan den binnenkant tegen genaaid. Een lintje er om heen. teneinde de naad te verbergen cn het aardige, sportieve reishoed je is klaar 1

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7