HET HAARLEMSCHE STADSBEELD he, u. REISINDRUKKEN UIT AMERIKA H.D.* VERTELLING ZATERDAG 28 JULI 1934 H A A R L E M'S DAGBLAD 8 Het Spaarne in het begin der vorige eeuw. „We betrapten dit individu", zei de mij be geleidende a-;-nt tegen den inspecteur, ter wijl hij mij ?^ar voren duwde. „We beu-an ten hem, toen ie een fiets gapte op de boule vard". „Een fiets.... gaptekwam de poli tieman. die mij in huis geholpen had, ver baasd. ..dat is die vent, die ik vanavond die z'n sleutels vergeten hadMaar Hij keek den inspecteur aan met plotseling begrijpende oogen. Even spraken ze zacht met elkaar. Toen wendde de inspecteur zich tot den eersten arrestant, die als toonbeeld van verslagenheid inééngedoken op een bank zat. „Pardon, meneer. Dit is de man, die een uur voor u het huis is binnengedrongen door het keukenraam, zeggende dat hij daar woonde". „Zoo!" stoof de aangesprokene op. „Dank ik aan jou „Bedaar wat! Maak je niet dik, man!" sneed ik zijn oratie af. ,,'t Is je eigen schuld. Als jij je sleutels niet vergeten had, dan zou je nou niet in dezen onaangenamen toestand gekomen zijn. Wat ik uit je huis gegapt heb 'en ik haalde een portefeuille, twee horloges, wat zilvergeld en een paar andere kleine dingen uit m'n zak), kun je terugkrijgen. Hier is de poet. Ik kon het meepikken, omdat deze agent me hielp binnenkomen. Maar ik hèb een benauwd oogenblik doorgemaakt, toen hij bij me kwam staan! Ik had eerst weg wil len loopen, maar dat kon niet meer. Toen deed ik maar of ik de huurder van het huis was en de agent hielp me zelfs! Zoo'n uil!" De „uil" wilde protestearen, doch de inspec teur legde hem het zwijgen op. Hij putte zich uit in verontschuldigingen jegens den arres tant, die zich nogal grootmoedig toonde en zei, dat hij als hij agent geweest was óók wel argwaan gekoesterd zou hebben. Per slot van rekening is een badplaats een doorgang voor allerlei menschen, die komen en weer gaan. Er stak dus niets verwonderlijks in, dat de politie de bewoners der huizen niet allemaal kende. En toen hij vertrokken was, begon men met mijn verhoor, het verhoor van Linke Heintje, zooals ze me in eigen kring noemen. „Zoo erg link ben je nou toch niet ge- verklaren dat het was of ik een klap in mijn gezicht kreeg. „En dan te bedenken dat lk het zaakje heb opgeknapt en dat die ander er mee is gaan strijken PAUZETEEKEN DOOR HERDERS FLUIT EN AAMBEELD. De Tsjecho-Slovaaksche radio-omroep heeft voor den zender Praag I voor een nieuw pauze- teeken het harpenmotief uit Smetana's „Mijn Vaderland" gekozen. Een dergelijke muzikaal pauzeteeken viel zoo zeer in den smaak der Tsjechische luisteraars, dat ook voor andere zenders daartoe werd overgegaan Voortaan hoort men van Praag n de eerste maten van den Sokolmarsch van Suk: voor Pressburg het begin van het lied „Hej Slowaci" 'Ontwaakt Slowaken) gespeeld op een klok kenspel; voor Kaschau eenige maten uit het lied „Hej, hore Heji", (O. gij bergen en wou den), hetgeen op een Slowaaksche herdersfluit gespeeld wordt, voor Mahr het begin van het lied „Pilek" van Janacek, gespeeld op gestemde aambeelden. DE CENTIMETERGOLF. Terwijl Guglielno Marconi met Engelsche en Fransche onderzoeksrs bezig is de ultra-korte golven op medisch gebied toe te passen, heeft men in Philadelphia een nieuwe golfsoort ontdekt, die slechts 15 van de lengte der toch reeds korte ultra-kortegolven heeft. Zij wor den dan ook centimetergolven genoemd. De nadruk wordt er op gelegd, dat de grootste langte 10 centimeter bedraagt. Deze golven openen geheel nieuw perspec tieven voor de berichtgeving, bovenal doordat zij, wat het karakter aangaat, veel overeen komst met de lichtstralen vertoonen. Terwijl hier echter nog slechts van een be ginstadium sprake is, heeft Marconi een weg gevonden met zijn golven in het menschelijke lichaam microben te kunnen vernietigen en bijv. een geopereerde voor infecties te behoe den. Tegenwoordige toestand. Hel succes vau Asfo&od. De bevolking is vriendelijk en vlot. Maar niet als men om een baantje komt. De kinderlijke aard der Ameri kanen. Te veel eerbied voor getallen. Hliliill JliLi 'iiillilJiillliillttlllllliifiil Vergeten Sleutels door A. J. C. VI. Ik had nog geen tien minuten aan het keu kenraam gemorreld, of er stond al een agent naast me, die me de klassieke woorden toe voegde: „Wat moet dat daar?" Inderdaad wettigde mijn optreden zijn pro- fessioneele belangstelling. Als een agent in hc-1 gevorderd schemerdonker iemand bezig ziet met morrelen aan het keukenraam van een afgelegen woning in een badplaats, dan is het meer dan oppervlakkige nieuwsgierig heid. die hem het hekje aan den straatkant doet openen en hem den „indringer" doet na deren met de barsche deels vragende, deels gebiedende opmerking: „Wat moet dat daar?" Glimlachend wendde ik me tot den gezags drager, die me op deze wijze in mijn bezig heden stoorde. De heele kwestie is", verklaarde ik hem, „dat ik me vóór m'n avondwandeling verkleed heb en dat ik m'n sleutels in m'n andere pak heb laten zitten. Nou sta ik hier dus zonder. En aangezien er op het oogenblik verder nie mand in huis is. kan ik er op de gewone ma nier niet in en probeer er daarom nou zoo, door het keukenvenster, in te komen. Wilt u me misschien een handje helpen?!' De agent glimlachte begrijpend. „U treft het, dat deze zomerhuisjes niet zoo èrg solide gebouwd zijn. Ik geloof dat we dat met z'n tweeën wel gauw klaar zullen spelen". Hij haalde een stevig mes uit zijn zak, dat hij opende en in de gleuf onder het raam zette en vervolgde: „Woonde meneer hier verleden week al, toen op het strand dat groote vuurwerk werd afgestoken? Nee? Nou. op dien avond had iemand, die aan den anderen kant van het dorp woonde, zijn sleutels ook vergeten. En die stond met vrouw en twee kinderen buiten en kon er niet in! 't Is diep in den nacht ge worden. vóór we een smid er bij hadden, die het slot open kon krijgen. Iedereen was toen naar het vuurwerk gaan kijken, hè, en je kon niemand thuis treffen. Och ja. die lui ko men hier met vacantie en dan zijn ze uit hun gewone doen. Dan denken ze niet altijd aan zoo'n extra, zoo'n lossen sleutel en die ver geten ze dan wel eens. Nou, dit heeft niet veel moeite gekost", be sloot de hulpvaardige politieman, die op dat oogenblik het keukenraam open had gekregen en me een zetje gaf. Ik stond in de keuken. „Dank je wel! 'n Sigaar?" Ik hield hem mijn geopenden sigarenkoker voor. En zoo kwam ik dien avond in huis. Bij de voortzetting van deze geschiedenis, waarvan het bovenstaande de inleiding is, ben ik niet tegenwoordig geweest. Later op den avond heb ik het vervolg gehoord van den agent, die mij de helpende hand geboden had. Hij vertelde ongeveer het volgende: „Nog geen uur, nadat ik u geholpen had binnen te komen, kwam ik met een collega na dienst weer langs het huis. Ik keek even in de richting van den achtertuin, want u weet. hoe dat gaat, als je een keer ergens zoo'n akkefietje bij dc hand hebt gehad, dan wordt je aandacht onwillekeurig weer door die plaats getrokken. Net wilde ik m'n collega het gevalletje met u vertellen, toen ik het kiezel hoorde kraken. Ik dacht bij m'n eigen: Jonge, dacht ik. daar kon wel eens een plank los zitten, als ik het zoo eens zeggen mag. Maar ik zag nog niks. Ik beduid m'n maat om stil te wezen. We stappen van onze fietsen, zetten die tegen het hek en zaehies loopen we over den grasrandJawel! daar is me iemand bezig het zijraam open te prutsen. Hij had niks in de pet en schrikken dat ie dee. toen we hem de hand op den schouder leien! Merakels! We schenen 'm met onze lampies recht in z'n facie en hij stond daar te knip peren met z'n oogen en te stotteren, alsof ie net een ijskoud stortbad gehad had. Da's mis, hé, zei 'k tegen hem. Ga maar eens mee. Ja, maarik woon hierhakkelde 'n ie, ik heb m'n sleutels thuis laten liggen Ik stootte m'n maat aan en zei: ik geloof dat ze dat hier allemaal te pakken hebben dat dat een soort mode is geworden. Een uur geleden is dat den eigenaar van dit huis over komen en nou komt deze vent met dat uit- vluchle! Wij pakten den indringer in z'n kraag en namen hem mee naar het bureau. Onderweg sputterde hij vreeselijk tegen en zei dat wij hier spijt van zouden hebben, want dat we ons vergisten, die eerste man zou wel een inbreker geweest zijn, enz. Op het bureau vroeg hij den inspecteur te spreken en die kende hem ook niet. Ik ben hier ook nog maar net komen wonen, schreeuwde 'n ie. Kunt u zich legitimeeren, vroeg de inspecteur. Nee, dat kon ie niet, want hij had z'n portefeuille ook in een ander pak laten zitten bij liet verkleeden En toen kwam u binnen en de rest weet u", besloot de agent z'n verhaal. Inderdaad, toen kwam ik binnen. Allereerst treft in Amerika de gezonde democratische geest die overal heerscht. Af gescheiden van rang en stand, waar men in Europa en speciaal in Holland, zoo aan ge hecht is, is men in Amerika vriendelijk en vlot tegen ieder een. Linklater, legt dit in zijn boek Juan in Amerika" uit, als voortvloeien de uit de omstandigheid, dat Amerika het land der onbegrensde mogelijkheden is en dat in verband daarmede de schoenpoetser van heden, morgen millionnair kan zijn, waarom het. maai' geraden is om vriendelijk tegen iederen schoenpoetser te zijn. Dat dit idee bewust voor zou zitten, ontken ik ten eenen male. want dan was er immers geen reden om ook tegen een vreemdeling, die verklaart slechts voor zeer korten tijd in Amerika te zijn. de zelfde vriendelijkheid en vlotheid te betrachten. Het doet in 't begin voor een Hollander eenigszins komisch aan, met een dame in een drugstore aan de bar te zitten om een ijsje te eten en dan te bemerken hoe die dame met den man achter den counter een heel gesprek opzet. Vooral als men dan zelf het onderwerp van dat gesprek is. „This gentleman just comes from Holland". „Well is that so? How is that you speak so perfectly English?" naar aanleiding waarvan zich tusschen ons aan de eene zijde van den counter en de bar man aan den anderen kant. wij ijsetende en hij een chocolate molted milk of een banana- split of andere overheerlijke sundae prepa- recrende, een levendig gesprek ontspint be treffende de scholen in Holland en die in Amerika. In winkels wordt men op denzelfden voet van gelijkheid behandeld en in een win kel waar ik verschillende malen gekocht had en waar men wist waar ik vandaan kwam, en weer heen ging, klopte, toen ik zei thans voor de allerlaatste maal aldaar geweest te zijn, de bediende me op den rug bij 't afscheid, pakte me bij den arm, deed me uitgeleide tot den deur en wenschte me hartelijk goede rets. In een restaurant kan men gerust eens een praatje met den kellner maken als men alleen is en zich verveelt Noch de man zelf, noch iemand anders vindt dat „gek". 't Grappigst is dat als men blijk geeft u:t Europa te komen, degene tegen wien men dat zegt. ook gauw vertelt, óf zelf uit Europa te komen, óf oud-ooms of -tantes van Euro- peesch origine te hebben Daar is voor een Amerikaan toch blijkbaar nog steeds een groote eer in gelegen. Deze democratische geest en 't kriezeltje vereering voor een Europeaan dat toch nog in edere Amerikaan schuilt, maakt het reizen in Amerika voor den toerist hoogst plezierig. Maar o wee, vertrouw er niet tevast op en ga niet uitsluitend op grond van deze twee aan- 't SPAARNE Links het Spaarne met brug zoover die in het begin van de vorige eeuw was. De smalle ophaalbrug is nu door een breede brug ver vangen. De huizen zijn afgebroken om grond vrij te maken voor de R.K. kerk. niiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü'iüiiüiüii::: iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiifluiiiiiiiiiiiiimeHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM weest", merkte een agent wat smalend op. „Als de achterband van die fiets, die ik mee pikte om mee weg te komen, niet geknapt was, zou jullie me nooit geknipt hebben", zei ik, op m'n teentjes getrapt. Op dat oogenblik ratelde de telefoon. De inspecteur pakte den hoorn en luisterde. Zijn gezicht drukte eerst medevoelen, vervolgens schrik en tenslotte woede uit. „Ik zal onmiddellijk een onderzoek instel len!" eindigde hij van zijn kant het gesprek En zich daarna tot den politieman keerend zei hij, met een van spijt en nijd verstikte stem: „Weet jullie, wie daar aan de telefoon was? Dat was de commissaris van politie uit K. Die heeft met ingang van gisteren dat huisje ge huurd, waar jullie die beide kerels hebben ge vonden. die aan de ramen bezig waren. Hij is net van een tochtje thuis gekomen en heeft geconstateerd dat er bij hem ingebroken ls. Een portefeuille, twee horloges, wat zilver geld en een paar andere kleine dingen zijn buitgemaakt „Maar dan was die ander, die weg is ge gaan, óók een inbrekerstamelde een der agenten. „Oók een inbreker!" herhaalde ik en ik kan genaam aandoende eigenschappen in Amerika een baan zoeken. Want in werk en zaken val len deze eigenschappen totaal weg. en is iedere Amerikaan ..hard boiied" dat wil zeggen rücksichtlos en zonder consideratie. Zoo eenigs zins mogelijk zal men u volkomen uitbuiten met beslaglegging op privé tijd en leven en liefst tegen zoo gering mogelijke vergoeding. Voorts maakt de Amerikaan in menig op- zich een kinderlijken indruk. Wanneer men 's avonds op Times square of Broadway wan delt en die oneindige reeks van lichtreclames ziet, dan krijgt men het gevoel in een kin- der speeltuin te zijn; alles beweegt, trilt, gaat aan en uit, op en neer. draait, verandert van kleur, kortom het is als een voortdurend in- beweging gehouden kaleidoscoop. Hier ziet men een kop koffie waar damp uit komt, daar een paar bewegende handen, ginds een wapperen de vlag, alles samengesteld uit electrische lampjes. „Here is where the white lights be gin" roept de Amerikaan uit en is verrukt en wijst het u aan. stuk voor stuk. En wij zien het aan, voelen ons lichtelijk geamuseerd, ver zetten ons even met ons nuchter verstand tegen dit kinderlijk kleurenspel en worden ten slotte toch meegesleept door den geest van luchthartigheid en den drang naar vermaak die van deze millioenen lampjes, die tot zelfs van de toppen van den wolkenkrabbers op ons neerstralen, uitgaat. Een ander staaltje van den kinderlijken aard van den Amerikaan, treft u aan in de films. Ik zag den film: .Little man what now!" naar het boek van Fallaaa. Maar ach hemel, wat was het boek verminkt. Zooals het nu op het doek vertoond werd, was het een lichtelijk amusante of een toekomstige geschie denis. met een vroolijk slot. Want neem den Amerikaan zijn happy end van de film af en uw film is voor Amerika verloren. In dit opzicht staat de Amerikaan er op voor den gek gehouden te worden. Passend of niet passend, het eind moet happy zijn. Of het ooit iemand zal lukken, den Amerikaan van dit kinderlijk (is kinderachtig hier niet juis ter) standpunt af te brengen en hem op le voeden? Aan boord van de „Rotterdam" was de voor gevel van de toeristen-klasse verbouwd tot een imitatie Oud-Hollandsch huisje. Op den gevelsteen stond geschilderd „Oud Schevenin- gen" Anno 1649. Dat vinden de Amerikanen eenig. Speciaal de gemiddelde Amerikaan, die in zijn vacantie een cruise gaat maken en op het reisprogramma alleen ziet hoeveel landen hij aandoet. „Twaalf landen in 28 dagen", dat moet een interessante reis zijn. Dat hij in ieder land slechts een haven stad bezoekt, welke steden juist het minst het karakter van het land bewaard hebben, en dat hij hier maar een paar uur blijft, doet In geheel Engeland neemt men maatregelen ter bezuiniging op het waterverbruik in den zomer en herfst. Rusland koopt haastig graan in. teneinde den minder goeden voorjaars- oogst aan te vullen: in Canada zijn, evenals in Californië. verzekeringsmaatschappijen be zig de schade van de laatste maanden te schatten: en dit alles alleen doordat de hemel blauw en helder bleef, terwijl men juist drin gend behoefte aan regen had. De medicijnmannen in Afrika slaan als ra zend op hun trommels; in Tibet, ratelen de Boeddhistische monniken met hun klappers; in Australië schreeuwen de inboorlingen hun spreuken op naar den gloeienden hemel; zij allen moeten om regen smeeken. In onzen tijd is er geen plaats meer voor tooverij. De wetenschap heeft haar plaats ingenomen, het ernstige, langzame, zorgvul dige onderzoek. Bepaalde observaties in den oorlog, tijdens langdurige bombardementen, van afgeschoten raketten in dichte wolkenwanden, wezen de eerste wegen. Alle ernstige pogingen in die richting dateeren dan ook van na den oorlog. In 1919 deelde het meteorologische insti tuut in Australië mede, dat het weliswaar geen regen kon maken, maar in staat was den regenval te „stimuleeren". De aanleg van de stations zou 400 pond kosten, het bedrijf per jaar eveneens zoo veel. Dat was te duur en deze pogingen liepen op niets uit. niets terzake. Hij is na afloop van de cruise toch in twaalf landen geweest! De Amerikaan wordt kinderlijk geïmpo neerd door en heeft een groote liefde voor getallen. Ik maakte den eersten dag in New York een tocht door de stad in een sight- seeingcar, om snel georiënteerd te geraken en op deze manier vast te stellen welke plaatsen ik later nog eens rustig zou willen bezoeken. Zoo stapte ik in zoo'n groote car, die door middel van een aanplakbiljet verkondigde, dat hij een glazen dak had, waardoor men dus tot aan de toppen van de wolkenkrabbers kon zien. Voorin stond de gids, die ons door een megafoon zou vertellen, welke bijzonderheden wij te zien zouden krijgen. Er werd niet. zoo als overal elders in het buitenland, gevraagd of er wellicht iemand in den wagen zat die geen Engelsch sprak., er werd mitsdien niet door den gids aangeboden om zijn verhaaltje nog eens in een andere taal te herhalen; alle uitleggingen geschiedden in het Engelsch, ge sproken met een ontzettende bronxtongval, zoo „flat" als ik het zelden hoorde. Deze gids nu bedierf veel voor mij, doch de Amerikanen in den car waren hevig in zijn verhalen ge ïnteresseerd. Zijn relaas bestond uit een aan eenschakeling van getallen. Dit gebouw was zóóveel voet. het volgende zóóveel voet hoog; er waren zooveel ramen in, zooveel liften, er waren zooveel steenen voor gebruikt. Bij ieder gebouw werden de bouwkosten als groot ste bijzonderheid vermeld. Bij de bruggen over de Hudson eveneens. Hij lichtte ons in over den grondprijs in het Wallstreet-gedeelte en in de straten meer up-town gelegen. Hij noemde ons het aantal kantoren in ieder ge bouw en 't aantal employés van iedere Bank en ten slotte volgde steeds als klap op de vuur- pijl: een en ander had zoo en zooveel millioen dollar gekost. In het St. George Hotel is een zeer mooie swimmingpool, modern ingericht met inge- ieus gevonden indirecte verlichting en met schijnwerpers onder het water, met een kunstmatige zon die met regelmatige tus- schenpoozen langzaam aangloeit en weer af neemt .kortom een swimmingpool volkomen beantwoordende zoowel aan aesthetische eischen als aan alle eischen op sportgebied. Toch heeft men hem niet een naam gegeven welke zijn hoedanigheden als swimmingpool of als modern bouwwerk eenigsztns naar vo ren brengt, neen men heeft hem gedoopt naar het bedrag hetwelk zijn bouw en aanleg ge kost hebben en noemt hem mitsdien: „The million dollar swimmingpool!" Volledigheidshalve dient hier nog vermeld, dat ik van diverse kanten gewaarschuwd werd speciaal van de zijde van Amerikanen, om in New York op openbare plaatsen bij het te voorschijn halen van beurs of portefeuille zorg te dragen vooral niet meer geld te laten zien. dan voor de betaling noodig was. terwijl men mij voorts op het hart drukte van geen enkele onbekende een uitnoodiging, waarvoor dan ook. aan te nemen. Men zou hieruit kun nen concludeeren, dat er een categorie Ameri kanen is, bij wie de liefde voor getallen hun gevoelens van vriendelijkheid en hun vlot- nei'i tegenover vreemdelingen en hun kinder lijken aard overtreft. J. DE REEDE In 1921 verscheen mr. Hatfield op het too- neel. Hij had in Alberta „op bevel" regen ge maakt. De landbouwersvereeniging betaalde Hatfield ruim 50.000 dollar en Hatfield maakte regen. De boeren schenen te vreden te zijn. Maar het meteorologische instituut van Kensington rekende uit, dat de „Hatfield- regenval" 6 centimeter beneden het gemid delde lag. In 1923 verraste professor Bancroft van de Cornell-universiteit de wereld door electrisch geladen zand in de wolken te strooien. De gedachtegang van Bancroft was, negatief ge laden wolken door het positieve zand tot regen te brengen. Ook professor Weygand te Hamburg ging dezen weg. Evenals Bancroft, wilde hij oor spronkelijk nevel verdrijven. Bij het oplossen van den nevel begon het echter te regenen. Gezien de overeenkomstige structuur van wolk en nevel lag een wending der experimenten naar den kant van het-regen-verwekken dus wel voor de hand. Eenige jaren geleden strooide men boven Hongkong kaoline, de bekende vettige porce- leinaarde, in de wolken. Resultaat zeer ma tig. Onze bekende heer Veraart heeft herhaal delijk gepoogd regen t. verwekken door ijs in de wolken te strooien. Ook hier waren de succes sen niet overweldigend. Nu komt echter uit Asjabad het bericht binnen, dat een groep jonge natuurkundigen onder leiding van Fedossejef er in geslaagd is regen en nevel voort te brengen. Op een morgen in Mei zagen de bewoners van Asjabad zich tegenover een zeer merk waardig verschijnsel geplaatst. Hoewel de he mel onbewolkt was, was de geheele stad in een zwaren vochtigen nevel gehuld. Deze ne vel bleef vier uur hangen en verdween pas in de middaguren. Later vernamen de ver baasde inwoners, dat het hier een mist be trof, die was „geproduceerd" door het konink lijke instituut voor Tegenonderzoek. Nog interessanter waren de proeven regen te winnen uit voorbijtrekkende wolken. Deze proeven vonden in Maart en April van dit jaar plaats. Allereerst werd geëxperimenteerd met wolken, die 350 tot 1300 meter hoog wa ren. Uit vliegmachines werden de chemische preparaten gestrooid. Vijf a zeven minuten later kon men van beneden af zienf dat een dusdanig bewerkte wolk lichter werd en een melkachtig witte kleur kreeg. Direct daarop begon het te regenen. Langzaam losten de wolken geheel op. Uit een scheikundige ana lyse van de eerste druppels bleek, dat de che mische stof er in voorkwam, de volgende groote regenmassa's waren er daarentegen geheel vrij van. 66 pet. van alle proeven le verde hetzelfde resultaat op. Bij een tweede proevenserie verwekte men een regenvlak over den geheelen horizon. 15 a 20 minuten ..strooien" leverde een regen- vlak op van 20 vierkante kilometer. Voor 1 vierkante kilometer werd ongeveer 16 kilo scheikundig materiaal gebruikt. Het Turkmeensche instituut beschikt vol gens zijn mededeelingen over een probaat middel om nevel en wolken alsook regen te maken. Het verwekken van nevel is boven dien zeer goedkoop en gebeurd op de volgen de manier: in de windrichting worden vaten opgesteld, die met een chemische stof gevuld zijn. die aangestoken wordt. Bij het verbran den ontwikkel het oreoaraat gassen, die de vochtigheid uit de lucht zuigen, en tot nevel- deelties verbinden Door de luchtstrooming worden de deeltjes tot wolkjes samengedre ven en ontstaat de nevel. Wanneer men door zulk een nevel heen loopt, voe»; men nattig heid. De kunstmatige nevels van Asjabad werden bij heider weer en minimale vochtigheid van de lucht geproduceerd. Gerust kan dan ook beweerd worden, dat de productie van nevel en wolken geheel onafhankelijk is van het weer. dat op een gedreven oogenblik heer-cht. Het maken van wolken is niet veel moeilijker dan het verwokken van nevel. Ten^lott- is hpt eem'co verschil tusschen nevel en wolk hechts deze: nevel liet on den wo'ken trekken langs den hemel. Bii het bewerken van een kunstmatiee wolk volgens eeno^md systeem zou waarschijn lijk ook hieruit, regen gebaald kunnen worden. Het Turkmeensche instituut heeft, zijn taak ï-egen op kunstmatige wiize uil een wolk te halen prachtig vervuld. In d°n hc-M ?il ook het. haien van regen uit een kunstmatigen wolk gelukken. Deze uitvinding is voor den landbouw van de geheele wereld van onschatbare waarde.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14