HAAS DE BILT 3 ZATERDAG 28 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De exploitatie van de Haarlemmermeerlijnen. Plannen tot opheffing van Hoofddorp Leiden en UithoornAlphen. De exploitatie van de Haarlemmermeer- spoorlijnen, die in Augustus 1912 in gebruik werden genomen, heeft in de laatste jaren door de verslechterde tijdsomstandigheden een steeds grooter verlies opgeleverd. Ter zake van het reizigers vervoer cn het goederenver voer werd over 1933 ruim f81000 minder ont vangen dan over het jaar 1932, terwijl over 1933 niettegenstaande door de verschillende ge meente- en polderbesturen bijna f 35.000, aan toegezegde subsidie werd bijgedragen een verlies werd geboekt van ruim f377.000,—. Daardoor is bij de betrokken autoriteiten de vraag steeds meer en meer op den voorgrond getreden, of het in het algemeen niet wensche- lijk zou zijn den treinenloop op deze lijnen stop te zetten en plannen tot geheele of gedeelte lijke opheffing van de Haarlemmermeerlijnen voor te bereiden. Deze vraag is nu te meer urgent geworden, nu het in verband met den aanleg van den nieuwen Rijksweg Amsterdam—Sassenheim te verwachten is, dat hij instandhouding der lij nen althans wat het traject Hoofddorp Leiden betreft zeer kostbare tunnelwerken zullen moeten werden gemaakt. Mede met het oog hierop schijnt het in de bpdcelin? te lig gen van de desbetreffende autoriteiten zich bij het verder uitwerken van de ter zake reeds aanhangige plannen het eerst te bepalen bij opheffing van de lijn Hoofddorp- Leiden, terwijl er volgens geruchten sorake van is dat daarna de lijn UithoornAlphen aan de beurt komt om niet langer te worden gehandhaafd Naar verzekerd wordt, zal het traject Haarlem HoofddorpAalsmeer voorloopig nog wel blijven bestaan, er zou de eerste twee jaren rog wel geen kans op zijn, dat dit zal worden opgeheven. Prins Willem van Oranje's sterfdag herdacht. Plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft. meldt: LEERPLAN VAN DE M.T.S. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs, die de Middelbare Technische School bestuurt, heeft een boekje uitgegeven waarin het leer plan van de M.T.S. wordt behandeld. Behalve over de samenstelling van het bestuur, een naamlijst der leeraren, vermeldt het alle bij zonderheden over de school en is verrijkt met. Illustraties van het gebouw en dergelijke. Vrijdagmiddag is bij het praalgraf van Prins Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft e§n plechtige bijeenkomst gehouden ter herdenking van het feit. dat 350 Jaar geleden Prins Willem te dezer stede het leven verloor. Eerste spreker was ds. D. A. van Krevelen uit Duinum, die namens de Evangelische Maat schappij het woord voerde. Prins Willem was geen heilige, maar een man van zeldzame gaven van hoofd en hart en hij heeft die gaven gesteld in dienst van land en volk, aldus spr. In vrijheid en verdraagzaamheid was hij zijn tijd ver vooruit, zijn geest was het, die ons land heeft gemaakt tot een vrijhaven voor alles, wat elders benauwd en verdrukt werd, Jood en Helden. Met dankbaarheid houden de Protestanten de herinnering levend aan den man. die den dienst van de Nederlanden meer heeft geacht dan de welvaart en den voorspoed van zich en de zijnen. Namens de Evangelische Maatschappij legde ds. Van Krevelen een krans bij het praalgraf van den Prins. Begeleid door het orgel zongen de aanwezi gen hierop het Wilhelmus. De heer C. G. Berg. voorzitter der Alg. Protestantsche Vereeniging te Rotterdam, stel de eveneens uitvoerig de verdiensten van Prins Willem in het licht. Ook hij legde een krans bij het grafmonument. Daar de overige sprekers en genoodigden uit Hemmen on zich lieten wachten, werd de bij eenkomst door ds. Van Krevelen gesloten. Sprekende namens den Protestantschen We reldbond zette ds. Van Hoogenhuyze de betee- kenls van Prins Willem van Oranje voor het orotestantisme uiteen en legde namens het Protestantischen Weltverband een krans aan den voet van het praalgraf. Hierna sprak prof. D Alexander Csikesz uit Debrecen (Hongarije). Hij wees er op, dat het grafmonument van Prins Willem niet bewaart zijn nagedachtenis. Zijn ware aandenken is het vrije Holland en de vrije verkondiging van het Evangelie in dit land. Laatste spreker was ds. Fahrenhorst uit Ber lijn. die het woord voerde namens den Evan- gelischen Bund. DE ITALIAANSCHE OPERA IN HAARLEM. Zooals wij reeds hebben gemeld, organiseert de N.V Italiaansche Opera elk jaar gedurende de Augustus een zomerconcerttourneé door ons land, waarbij de pas geëngageerde artisten zich doen hooren. Deze opera-concerten, welke in verschillen de plaatsen worden gegeven mogen zich steeds in een groote populairiteit verheugen. De solisten, die dit jaar aan deze tourneé deelnemen, zijn, zooals wij reeds hebben ge meld: de lichte sopraan Hilde Regglani. de lyrische sopraan Olga Brancucci, de mezzo sopraan Edmea Limberti. de lichte tenor Luigi Fort, de lyrische tenor Nino Piccaluga, de ba riton Saturno Meletti en de bas Dario Caselli. Ook in Haarl m zal een concert worden ge geven en wel op Woensdag 1 Augustus in de Gemeentelijke Concertzaal. Ten gehoore zul len worden gebracht fragmenten uit de opera's: I Vespri Si'ciliani, Aorïana Lecóuvrër, Un Ballo in Maschera, La Wally, Werther, Rigo- letto, Andrea Chenier, La Favorlta, La Fan- ciulla del West, Lakme, Zaza, Roberto il Dia- volo, L'Elixlr d'Amore, duet Parelvisschers. quartet Boheme e.a. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Dinsdag 31 Juli 1934. des avonds van 8.159.15 uur, door den heer Klaas Bakker. Programma: 1. Choralvorspiel und Choral: „Allein Gott in der Höh sei Ehr", J. S. Bach. (1685—1750) 2. Toccata Duodezima, G. Muffat. (1645—1704). 3. Ciaconna e kl. t., D. Buxtehude (1637—1704). 4. Passaca.glia d. kl. t., J. K. Kerll (1627—1693). 5. Canzona, J. K. Kerll. 6. Toccata, Adagio et Fuga c gr. t., J. S. Bach PERSONALIA. A. J. Mooy te Haarlem slaagde voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen. Geslaagd voor het examen Duitsche handels correspondentie voor de Vereeniging van lee raren de heer J. G. A. Terpoorten. Kunst-cabaret „De Tooverbal" Voor het eerst te Haarlem. Op 3 en 4 Augustus zullen in den Stads schouwburg de eerste voorstellingen hier ter stede gegeven worden door het kunst-cabaret „De Tooverbal". een nieuw gezelschap op gericht te Den Haag, waarvan Eduard Veter man de geestelijke vader is. Veterman, ge durende vele jaren achtereen artistiek mede werker van Cor van der Lugt Melsert. is ook bekend door zijn tooneelstukken zooals „De Vader des Vaderlands"; „De Wrekende God" e.a. Hij stichtte dit kunst-cabaret, omdat Nederland tot nu toe een dergelijk ensemble mist. Het is een vorm van literair cabaret met navolging van de Russische Kleinkunst. De tekst, het woord en vooral het decor, hetwelk voor iedere scène afzonderlijk ver vaardigd werd, speelt hier dus een groote rol. Het repertoire omvat 'n 20-tal scènes ge wijd aan humor, satire en kleurenrijke levens kunst. Adolf Engels, de bekende acteur die op dit gebied zijn sporen reeds verdiende te Berlijn, waar hij gedurende vele jaren naast zijn arbeid voor de film met succes in cabarets optrad; heeft de taak van conferencier op zich genomen. Een keur van jongere kunstenaars staan hem Vr zijde, zooals Ceesje Speenhoff. Tini Visser. Helene Vuik .Piet Rienks, Gustaf Chop, Haagmans e.a. Van de meest geslaagde nummers noe-men we „De Stier van Potter", Pierement, Straat kroniek, Lutineschlepper, De Dierentuin enz. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft een in Haarlem woon achtigen 21-iarigen machinebankwerker aan gehouden, die bekend heeft een heerenwijwiel verduisterd te hebben. Hij is aan de justitie overgeleverd. Het rijwiel is opgespoord. 50-JARIG BESTAAN DER Fa. H. EN F. KIMMAN. Het automobielbedrijf van de fa. H. en F. Kimman bestaat heden 50 jy.r en ondanks het feit dat de directie meen je dat deze dag ongemerkt voorbij moest gaan, was er heden morgen reeds groote belangstelling, die zich uitte in schriftelijke felicitaties, waar oflder veel telegrammen en gelukwenschen in den vorm van bloemstukken. De heer C. J. van Doorn, de procuratie houder. hield een rede in bijzijn van personeel waarop de directie dankte. DE HEER A. JANSEN MET PENSIOEN. De heer A, Jansen., ambtenaar aan den Incasso-, stortings- en ophaaldienst.,, gaat 1 September om gezondheidsredenenmet pen sioen na ruim 31 jaar in gemeentedienst te zijn geweest. Contingenteering koleninvoer. Noodzakelijk door abnormalen invoer uit Polen Onze Haagsche correspondent verneemt in zake de contingenteering van steenkool, cokes en steenkool-briketten, die gisteren bij Kon. Besluit is afgekondigd, nog. dat de positie van onze mijnen en de zeer verhoogde toevoer naar ons land, de voornaamste aanleidingen daar toe zijn. Vooral uit Polen is de invoer van kolen gedurende het eerste halfiaar van 1934 sterk toegenomen Dnor de contingenteering zal deze invoer worden beperkt. Het loonend handelsverdrag met Duitsch- land garandeert dit land een gelijken afzet naar ons land als in 1933 en Engeland zal een bepaald percentage van den totalen invoer mogen uitvoeren naar Nederland. Overigens beteekenen deze maatregelen een vrij ingrij pende beperking. Geen compromis met de nat.-socialisten. Dollfuss' nagedachtenis als voorbeeld. Starheniberg in een radiorede. Laagste barometerstand 767.8 m.M. te Rocheford. Laagste barometerstand 741.9 m.M. te Karlstadt. en voorspelt: Meest matigen, tijdelijk toenemenden Zuid Westelijken tot Westelijken wind. Zwaar be wolkt tot betrokken. Tijdelijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland HARDE WIND MET VEEL KANS OP REGEN. In den toestand kwam weinig verandering. Zoowel de depressie in het Noorden en Noord Oosten als de hooge druk in het Zuid Westen blijven stationnair. Tusschen beide blijft het luchtdrukverval groot en bewegen zich daal- gebieden van den luchtdruk. Periodes van regen en buiig weer wisselen af met periodes van opklaring, een weertype, dat in geheel West-Europa gelijk is van de Oostzee tot aan de Alpen. De depressie in het Noorden verlegde haar zwaartepunt naar Zuid-Zweden, terwijl het minimum op de Noorsche Zee vervlakt. De groote warmte in Finland wil niet wijken. Over het geheele vaste land van Centraal- EuTopa drong de afkoeling door. Alle berg- stations tot in de Alpen zijn in wolken ge huld en melden storm. Allen het Jungfrau- joch steekt boven het wolkendek uit met een temperatuur van -2 gr. C. Voorloopig is het vooruitzicht buiig en regenachtig weer met harden Westelijken wind. Barometer Stand van heden 760 m.M. Vorige stand 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 28 Juli. Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur WEENEN. 28 Juli (Oostenrijksch Corr. Bur.) In een radioredevoering heeft vorst Starhem berg gisteravond o.a. verklaard, dat hij het als zijn voornaamste en heilige plicht ter nage dachtenis van den vermoorden kanselier Doll fuss beschouwt, nimmer ook slechts het ge ringste comDromis te sluiten met het nationaal socialisme en nooit de geringste concessie te doen. die de onafhankelijkheid, de '.Tijheid. de eer of de waardigheid van Oostenrijk zal kun nen schaden. Aan de nagedachtenis van den vermoorden bondskanselier zijn wij schuldig in de toekomst iederen aanval op de onafhan kelijkheid of vrijheid van Oostenrijk te ver hinderen. Geen dinlomatieke actie der mogendheden? PARIJS, 27 Juli f Reuter) Ofschoon de toestand in Oostenrijk heeft geleid tot een uit voerige gedachtenwlsseling tusschen Frankrijk, Italië en Engeland, schijnt hij op het oogen- blik evenwel niet te zullen leiden tot eenige diplomatieke actie. Frankrijk blijft in nauw contact met de twee andere mogendheden, die de verklaring van 17 Maart 1934 hebben ge- teekend en indien een demarche zou moeten geschieden, zou zij worden gedaan door de drie mogendheden gemeenschappelijk. Dr. Rintelen leeft nog. WEENEN. 28 Juli (Reuter) In weerwil van het feit. dat Rintelen's dood officieel wordt gemeld, leeft hij nog steeds. Er is een bloed transfusie op hem toegepast. Zijn toestand is wel ernstig. De bijzetting van Dollfuss. WEENEN, 27 Juli. (Reuter.) De rouwdienst voor dr. Dollfuss begint Zaterdagmiddag te 14.30 uur voor de Volkshalle van het raadhuis 67 F. 60 F. 66 F. AZIJN MOSTERD TAFELZUREI (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 Juli, Ondertrouwd 27 Juli: J. J. Hoeboer en C. I. W. Pronk. Bevallen 24 Juli: C. Mesmanvan Leeuwen, 25 Juli: S. Koper—Paap, d. en z.; M. A. C. Pijnakker—Tromp, d.; 26 Juli: B. Roos—Dön- szelmann, z,: 27 Juli: C. N. M. Mostert—van Dijken, d.; J. M. DraaismaDekker, d.; Overleden 25 Juli: H. G. Compier, 61 j„ Ar- noldystraat; 26 Juli: T. ThijsSchoonbrood, 51 j„ Deckerstraat; P., 8 mnd„ z. v. J. J. Stet, Spaarnhovenstraat; J. v. h. Nederendv. d. Raadt, 80 j„ Busken Huetstraat, LAATSTE BERICHTEN Hitte in de V. S. neemt af. Regen in vele gebieden. NEW-YORK. 27 Juli. De vreeselijke hittegolf, die tot record-temperaturen geste gen is en die ontzaggelijke schade heeft aan gericht is thans in de staten van het Mid den-Westen ten einde. Uit vele streken al daar wordt gemeld, dat de temperatuur be langrijk gedaald Is en dat regenbuien neer komen. In Texas en Ohio blijft de hitte voortduren. CHICAGO, 28Jull (V.D.) Gistermiddag scheen het, dat de enorme hitte eenigszins zou afnemen. In enkele streken stond het kwik echter nog steeds boven de 100 graden. Schrikwekkend hooge temperaturen heerschen nog in de steden in Ohio en in Texas, waar thans 60.000 stuks vee zijn geslacht. Op vele plaatsen wordt net vee eenvoudig neergescho ten om het uit zijn lijden te helpen, daar de boeren geen kans zien het van water te voor zien. In verband daarmede heeft de regeering, die tot dusver reeds 1.500.000 stuks vee had opgekocht om het voor den dood door ver dorsten te behoeden, gisteren verdere maat regelen genomen om nog 7.000.000 runderen op te koopen. VOETBAL. De straf tegen „Middelburg". Hooger beroep aangeteekend. Wij vernemen dat Middelburg beroep heeft aangeteekend tegen de door den K.N.V.B. uitgesproken straffen tegen de leden dezer vereeniging P, Vogel en G. Vijgeboom. Ook de spelers zelf hebben beroep aangeteekend. UIT DE OMSTREKEN Engelsch Conservatisme. Geen klok van 24 uur. De regeering heeft juist doen weten dat Groot-Brittannië geen klok van 24 uur zal- hebben. De bevolking houdt vast aan den ouden tijd. dien van tweemaal 12 uur, Zelfs een compromis wordt onmogelijk geacht. Af gescheiden van den invloed der conventie, die sterk is in Engeland, zal waarschijnlijk de B.B.C. verantwoordelijk zijn voor den po- pulairen afkeer in het land van een klok die tot het uur 24 gaat. De BBC. heeft nu al maanden lang in een Tadio-omroep den tijd aangegeven met het 24-uurstelsel. De omroe pers spraken van zeventien uur of van twee- en-twintig uur vijftien. De pers heeft er om gelachen of om gefoeterd en heeft meteen de verkeerde voorstelling gegeven dat op het Vasteland in spreek- en omgangstaal de 24 uur-aanduiding wordt gebruikt. De radio heeft de menschen zoo kregelig gemaakt dat nu ook de kansen op het gebruik van het stelsel in spoorweg- en andere verkeersgid- sen of in druk in het algemeen zijn verkeken. Het kan geen twijfel lijden dat het stelsel, aangewend in spoorboekjes, een groote ver eenvoudiging beteekent. Maar het blijkt op nieuw dat -de Engelschman zich gelukkiger voelt wanneer hij tastend zi.in weg kan vin den tusschen v.m. en n.m.: hij voelt zich meer op zijn gemak en meer thuis met deze ba kens in een zee van tijd-cyfers voor zijn oogen. In de meeste landen ziin hervormin gen, als die van het 24 uur-stelsel voor tijds-- aanwijzing in druk. mogelijk. In Engeland zijn koninklijke besluiten of parlementswet- ten er machteloos tegen. Alle pogingen om de Engelsche ingewikkel de vmaten en gewichten te vervangen door die van het metrieke stelsel hebben tot op den huidigen dag gefaald. En demislukking van de 24 uur-klok. die zich zelfs niet in het spoorboekje mag vertoonen, heeft opnieuw bewezen dat de Engelschen veel last en on gerief willen verdragen voor handhaving van traditie. MOORDENAAR MELDT ZICH AAN. ROERMOND. 28 Juli: De 25-jarige K., die door het Bossche Ge rechtshof werd veroordeeld tot 11/2 jaar gevangenisstraf wegensmishandeling met doodelijken afloop te Echt gepleegd en die voortvluchtig was, heeft zich Vrijdag bij de politie aangemeld waar de eerste zegening van het stoffelijk over schot plaats heeft. Daarbij zullen Bondspre sident Miklas, vice-kanselier Starhemberg, burgemeester Schmidt en Landeshauptmann Reiler het woord voeren. Dan zal de lijkstoet zich onder militair ge leide naar de Stephans-kerk begeven, waar kardinaal-aartsbisschop Innitzer de plech tige zegening zal verrichten. Vervolgens gaat de stoet door Weenen naar het Hiezinger- kerkhof, waar de voorloopige bijzetting plaats heeft. Om 14.30 uur wordt op alle Oostenrijk- sche spoorwegen het treinverkeer gedurende twee minuten onderbroken. Alle zaken zullen des namiddags gesloten zijn. Gevechten duren voort. WEENEN, 28 Juli (Reuter). De verliezen van het bondsleger bij de gevechten in Stier marken bedragen; Gedood twee officieren en zeven manschappen. Gewond vier offi cieren zestien manschappen. In Karinthië hebben de Nazi's de stad Bleiburg tot hun hoofdkwartier gemaakt. De regeeringstroepen hebben vanmorgen een aanval ontketend en er wordt hevig ge vochten. De verliezen aan beide zijden zijn zeer zwaar. De Nazi's zouden het terrein bezet houden tusschen Lavamuend en Wolsberg en op rukken naar de Yoego-SIavische grens. De regeeringstroepen zijn Klagenfurth binnen gerukt. Von Papens benoeming. De benoeming van Von Papen tot buitenge woon gezant te Weenen, heeft in Rome geen instemming gevonden. LONDEN. 28 Juli. (Reuter). Volgens den dlplomatieken correspondent van de ..Mor ning Post" beschouwt men in Engelsche po litieke kringen de benoeming van Von Papen tot gezant in Weenen niet als een teeken van een veranderde Duitsche politiek ten aanzien van Oostenrijk, doch slechts een wijziging in de methode dier politiek. De .Daily Mail" verklaart, dat de benoeming van Von Papen is toe te juichen, daar het een bewijs is, dat Hitier geen inmenging in de Oostenrijksche aangelegenheden meer zal aanmoedigen. Koningin Wilhelmina betuigt haar deelneming. De Koningin heeft aan den Oosten-rijksche bondspresident telegrafisch hare gevoelens van deelneming met den dood van bonds kanselier dr. Dollfuss vertolkt. Gisteren is hierop een dankbetuiging van i bondspresident Miklas ontvangen. ALLE POLITIEKE VERGADERINGEN IN SPANJE VERBODEN. MADRID, 28 Juli. (Reuter). De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan eenige persvertegenwoordigers meegedeeld, dat met ingang van Maandag a.s. niet alleen alle po litieke propagandavergaderingen. doch ook politieke bijeenkomsten in partijlokalen ver boden ziin. Deze maatregel wordt vermoede lijk getroffen, daar de linksch repulblikeinen en de syndicalisten iedere gelegenheid be nutten om tegen de politiek der regeering te a ge eren HEEMSTEDE Onvoorzichtig wielrijdster. Vrijdagmiddag te omstreeks 5 uur, had op de Zandvoortschelaan een aanrijding plaats tusschen een auto uit Haarlem en een wiel rijdster komende uit Haarlem. Het geval had plaats doordat de wielrijd ster plotseling naar links den weg over stak zonder blijkbaar voldoende op het verkeer te letten, waardoor zij met bedoeld motor rijtuig in aanraking kwam De wielrijdster kreeg slechts een kleine wonde aan haar voet, terwijl haar rijwiel werd beschadigd. BUIS DER WATERLEIDING GESPRONGEN. Vrijdagavond om 7 uur sprong in de om geving van de Zandvaartbrug een buis der waterleiding. Door den dienst van de Waterleiding werd de stagnatie in den toevoer tot een uur be paald Het badhuis ondervond op dit zeer drukke uur den meesten hinder en werd on tijdig gesloten, daar het enkel over warm water beschikte. KERKCONCERT KAPEL „NIEUW VREDENHOF". Maandagavond 30 Juli zal in kapel „Nieuw Vredenhof" het 4e Orgelconcert gegeven worden door den heer Egbert Vos (orgel), met- medewerking van mej. Hendrica Hessels (cello). Werken van Bach. Franck, Mann, Jongen en Borowski zullen uitgevoerd wor den. ZANDVOORT WATERSTANDEN. Hoogw. Strand berijdbaar Hoogw. 28 Juli 5.— 10.15.15 17.15 29 Juli 5.40 11.16.17.45 30 Juli 6.25 11.30 17 18.45 31 Juli 7.— 12.17.30 19.30 1 Augustus 7.50 13.18.15 20.15 2 Augustus 8.40 13.40 19.21, 3 Augustus 9.30 14.30 20.22.— SANTPOORT Stichting „Roos en Beek" Opening van het 2de Tehuis. MIJNWERKERS BIJ VERZAKKING OMGEKOMEN. RIJSSEL. 27 Juli (Reuter) In een mijn te Escaudin werden door een verzakking ver scheidene mijnwerkers bedolven. Tot dusver werden twee Poolsche mijnwerkers als lijken geborgen, terwijl drie anderen zwaar gewond werden bevrijd. De reis van de Koningin naar Noorwegen. De Koningin heeft zich heden voormiddag te kwart voor tien van het paleis Huis ten Bosch met Prinses Juliana en klein gevolg per auto naar Amsterdam begeven, teneinde zich aldaar in te schepen aan boord van de „Ka- nlmbar" van de Maatschappij Nederland voor de voorgenomen reis naar Noorwegen. HET LUISTERAARSAANTAL STIJGT. Op 11 Juli j.l. bedroeg het aantal aange geven radio-ontvanginrichtingen 540.567. Het aantal aangeslotenen aan radio-distributie centrales bedroeg 318.276. In totaal komt dit neer op 103 luisteraars per 1000 inwoners. GYMNASTIEK BATO. Dezen zomer onderneemt Bato voor zijn werkende en steunende leden twee uitstap jes. Het eerste wordt 29 Juli gehouden; de tocht gaat per fiets naar het Bakkumsche strand. Op 19 Augustus volgt een autotocht naar Arnhem en omstreken. ZWEMMEN ZEEMIJLENWEDSTRIJD TE ZANDVOORT UITGESTELD. Wegens te ruwe zee is bovengenoemde wed strijd, die hedenmiddag te Zandvoort plaats zou hebben, uitgesteld. Gisteren woei van huize „Roos en Beek", het bekende buiten aan den Rijksweg tus schen Santpoort en Velsen de vaderlandsche driekleur ter gelegenheid van het feit, dat 5 jaar geleden de Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen hierin een tehuis voor zijn leden opende. Dit feit wenschten zij, die thans de leiding van het tehuis hebben genoemde Bond ex ploiteert nu het tehuis niet meer niet on opgemerkt te laten voorbijgaan, temeer daar men voornemens was op dezen zelfden dag een tweede tehuis te openen. Onder de genoodigden, die aan den oproep van het dagelijksch bestuur, dat bestaat uit de heeren A. P. v. d. Loos, K. Bakker en G. v. Dillewyn, hadden gehoor gegeven, merkten we o.m. op Wethouder Bosmon als vertegen woordiger van het gemeente-bestuur. Onder leiding van den heer Van Dillewijn hebben we eerst het oude tehuis bekeken. Het vroegere heerenhuis was verdeeld in vele kleine en grootere apartementen, alle voorzien van centrale verwarming en electrisch licht. Het aantal aanvragen had het zelfs noodig gemaakt in de nabijheid een dépendance te openen. Tusschen de bedrijven door vertelde de heer van Dillewijn ons, welke teleurstellin gen men had ondervonden, en hoe men het tenslotte aan het energieke optreden van den heer van der Loos te danken had, dat dit te huis zijn bestemming had behouden: Het verschaffen van een omgeving aan ouden van dagen, waarin zij zich thuis zouden gevoelen. Hierna hebben we een bezoek gebracht aan het tweede tehuis, dat gisteren geopend werd. Dit is ondergebracht in het groote heerenhuis aan de Hoofdstraat, dat het laatst door Ds. Breukelaar werd bewoond. Dit ruime huis bood volop gelegenheid, aparte kamers en kamertjes ,,af te bakenen". Bovendien voorzag de heer Van der Loos het van een hypermoderne centrale verwarming volgens het vol-automatische systeem. Ook hier zullen de a.s. bewoners zich weer echt „thuis" gevoelen, wat juist de bedoeling van den heer Van der Loos is. „Men moet niet den indruk hebben in een gesticht of inrichting te zijn ondergebracht," zoo zeide hij ons. Toen ook dit tehuis van onder tot boven be keken was, verzamelden de aanwezigen zich in de conversatiekamer. Hier werd het eerst het woord gevoerd door den heer Van Dille wijn. Deze memoreerde eerst de moeilijke eerste jaren van het tehuis, om daarna over te gaan tot huldiging van den heer en mevrouw Van der Loos, die zoo ontzettend veel voor de stichting „Roos en Beek" hadden gedaan. De heer Van der Loos dankte voor deze woorden en zeide, dat hij voornemens was nog meerdere tehuizen voor ouden van dagen ook voor niet-spoorwegpersoneel te zullen openen, omdat hij voelde, dat door vele oudjes vaak zoo n schrijnend leed werd geleden. Wethouder Bosman zeide aanvankelijk van plan te zijn geweest niet het woord te voeren, doch nu hij zooveel goeds over het werk van den heer Van der Loos had gehoord, wilde hij met zijn beste wenschen niet achterblijven. Nadat nog het woord was gevoerd door de heeren Van Hattem en Van de Polder, be stuursleden van den Bond van Gepensionneer den bij de Ned. Spoorwegen, werd een „tea" aangeboden. DE KORTEBAANDRAVERIJ. De inschrijvingen voor de korte-baandraverij te Santpoort zijn gesloten. Er nemen 27 paar den aan deel.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2