i::nievandorsser ENGELSCH De Geneefsche Onderwijs-Conferentie lAVEDSCHHjflIsÜf Tandarts TANDARTSEN KLINIEK ZATERDAG 28 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 15 Verlenging van den schoolplichtigen leeftijd? De over bevolking der middelbare scholen. Bezuiniging des noods door rationaliseering, doch in geen geval ten koste van de doeltreffendheid van het onderwijs! Speelter reinen en andere inrichtingen voor de gezondheid der schoolgaande ieugd moeten ook in den crisistijd gehand haafd blijven. '(Van onzen correspondent). GENèVE, 25 Juli 1934. De vacantiestemzning, die de Volkenbonds- Journalisten reeds in ruime mate bevangen ïad, toen de laatste der technische commissies der Ontwapeningsconferentie in het begin van deze maand haar werkzaamheden tot na September had opgeschort, is de vorige week weder gansch onderbroken, doordat wij drie nieuwe internationale bijeenkomsten in één enkele week te „verslaan" kregen: het Econo mische Volkenbondscomité, de Volkenbonds commissie voor Intellectueele Samenwerking en de Onderwijsconferentie waren gelijktijdig aan den arbeid. De bijeenkomsten der beide Volkenbonds organen waren helaas niet opwekkend. De hoo ge regeeringsambtenaren, dié lid van het Eco nomische Volkenbondscomité zijn. herhaalden tegenover elkander hun biecht, dat alle regee ringen op den verkeerden weg zijn, wanneer zij onder vasthouding aan de gemeenschaopeüjke politiek van belemmeringen van den interna tionalen handel de crisis meenen te kunnen overwinnen. Doch geen hunner had den meed eenig voorstel te doen, waarbij alle staten ge lijktijdig eindelijk eens zouden toonen. reeds voldoende door schade geleerd te hebben en van den weg der blunders op het rechte oad te willen terugkeeren! In hét najaar zouden zij nog eens den algemeenen toestand komen bespreken, in de hoon dat dan eenige inter nationale actie mogelijk zou blijken te zijn! Dit was de troost, dien zij ons gaven. Erkend moet worden, dat zoolang Amerika weigert den dollar te stabiliseeren, inderdaad weinig mogelijkheid tot het sluiten van internationale afspraken over tariefverlaging, enz. bestaat. De Volkenbondscommissie voor Intellectuee le Samenwerking, waarin niemand minder dan onze beroemde landgenoot Mr. B. C. J. Loder, oud-President van het Haagsche Internatio nale Gerechtshof, zitting heeft, besprak tal van interessante plannen voor een nuttige in ternationale samenwerking op het gebied van wetenschap en kunst. Doch hoe kan men geestdriftig over den arbeid van een orgaan voor internationale samenwerking op intel lectueel terrein spreken, wanneer onmiddel lijk bij het eerste politieke conflict, zooals thans tusschen den Volkenbond en Duitsch- land bestaat, alle Duitschers, die lid van een der commissies op dit intellectueel- gebied zijn, terstond iedere verdere medewerking weige ren en daardoor de grondgedachte van deze commissie voor de intellectueele samenwer king. die boven de politiek verheven zou moe ten blijven, jammerlijk schenden? Verreweg de interessantste der drie inter nationale conferenties was dan ook die, welke niet door den Volkenbond was bijeengeroepen, de Onderwijsconferentie, die aan het initia tief van het te Genève gevestigde Internatio nale Opvoedingsbureau te danken was Niet minder dan 39 regeeringen hadden ver tegenwoordigers naar deze conferentie gezon den. Interessant ls hierbij, dat ook Duitsch- land de uitnoodiging tot deelneming had aan genomen. Wanneer het maar niet de „gehate" Volkenbond is, die bijeenroept, is Dyitschland bereid naar een Geneefsche conferentie te gaan! Toch is de Volkenbond geheel en al on schuldig eraan, dat de regeeringen, die deel van de Ontwapeningsconferentie uitmaken, aan Duitschland nog niet de rechtsgelijkheid hebben willen toekennen. Desniettemin is de Duitsche regeering bereid haar begrijpelijken toorn over het nog niet verkregen hebben der rechtsgelijkheid te laten varen en met deze re geeringen samen te werken, wanneer slechts de aan dit geschil onschuldige Volkenbond buiten de conferentie, staat! Heel logisch is deze Duitsche gedragslijn niet. De Onderwijsconferentie, waarop de Neder- landsche regeering door dr. Th. J. Idenburg vertegenwoordigd was, heeft drie belangwek kende onderwerpen besproken: de uitbreiding van den schoolplichtigen leeftijd; de toelating der kinderen tot de middelbare scholen; de bezuiniging op de kosten van het onderwijs. Ofschoon alle deelnemers regeeringsgedele- geerden waren, was het toch niet de bedoeling tot internationale afspraken te komen. De conferentie beoogde slechts een verrijking van de kennis van iedere regeering door de inter nationale uitwisseling van ervaringen en op vattingen. De aangenomen resoluties hebben vooral een propagandistische beteekenis. die, vooral wat de bezunigingsresolutie betreft, voor menigen Minister van Onderwijs wellicht van nut zal zijn, wanneer hij in zijn eigen land tegenover een al te bezuinlgenden Minister van Financiën zal staan. De discussies over de verlenging van den schoolplichtigen leeftijd brachten aan het licht-, dat het Fransche pleidooi voor een ver lenging van den leerplicht tot na beëindiging van het vijftiende jaar weinig instemming vond Verschillende regeeringen vinden deze verlenging in den tegenwoordigen crisistijd veel te duur. doch bovendien geven verschil lende departementen van onderwijs de voor keur eraan, dat de verdere ontwikkeling van den 13-jarige, die de lagere school verlaten heeft, niet in een nieuwe klasse van diezelfde school zal voltrokken worden, doch in den vorm van goedingerichte avondcursussen, waar van men ook in psvchologisch opzicht veel meer heil verwachtte. In een resolutie sprak de conferentie als haar oordeel uit. dat de leerplicht ten minste zeven jaren zal moeten duren en dat het wenschelijk is. dat- ook daar na nog een verplichting tot verdere ontwik keling zal bestaan, hetzij door verlenging van het verplichte schoolbezoek, hetzij door een verplichting tot het volgen van een zekeren na-schooltijd in den vorm van cursussen ter bevordering van de algemeene ontwikkeling of van de vakopleiding der jeugd. Ten aanzien van de middelbare scholen was de klacht algemeen, dat veel te veel kinderen van de lagere school naar de middelbare gaan. De eerste klassen daarvan zijn dan ook in alle landen overvol, terwijl gemiddeld slechts 45 pet. dezer leerlingen het middelbaar onderwijs ten einde volgt Men was dus algemeen van oordeel, dat maatregelen moeten getroffen worden, waardoor bij het verlaten der lagere school beter rekening zal worden gehouden met den bijzonderen aanleg en met de be kwaamheden der kinderen. In vele gevallen tal een vakopleiding van veel grooter nut voor het kind worden dan het volgen eener middel bare school. Natuurlijk zullen echter school- beurzen gewenscht blijven voor bijzondere begaafde kinderen, wier ouders niet de finan- cieele middelen bevitten hen naaT de middel bare school te zenden. Wat het derde onderwerp van bespreking betreft: de bezuiniging op de kosten van het onderwijs, was de eeheele conferentie van meening, dat het uiterst onraadzaam en ge vaarlijk zou zijn zulke bezuinigingen aan te brengen, dat het opgroeiend geslacht daar- goed voorbereid zou zijn voor de zware taak. die ongetwijfeld ook den jongeren te wachten zal staan. De conferentie sprak ook als haar meening uit, dat juist in dén tegen woordigen crisistijd gezonde schoollokalen, vacantie- kolonies, schoolcantines, speelterreinen, enz noodiger zijn dan ooit. De waarschuwing tegen bezuinigingen betreft natuurlijk niet bijzon dere rationaliseeringsmaatregelen, die zonder schade voor de doeltreffendheid van het on derwijs en voor de lichamelijke gezondheid der kinderen zouden kunnen verwezenlijkt worden. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. BETALINGSMOEILIJKHEDEN MET DUITSCHLAND Vrijdagmorgen heeft op het departement van Economische Zaken te 's Gravenhage een bespreking plaats gehad met belanghebben den uit het Nederlandsche bedrijfsleven en vertegenwoordigers uit handels- en landbouw kringen in zake de betalingsmoeilijkheden met Duitschland, die zich in de laatste weken hebben voorgedaan. Deze bespreking ging uit van het centraal instituut tot bevordering van normale handelsbetrekkingen met 't buiten land. De gedachtenwisseling had plaats on der leiding van den heer dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid. Den importeurs wordt aanbevolen bank- marken te koopen, daar dit in het belang is van onze exporteurs. Verbouwverbod van bravo's te wachten. Voor den oogst-1935. In antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft minister Steenberghe thans medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt een algemeen verbouwverbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. Zulks in verband met de gevaren voor lien uitvoer van door den Ne- derlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeprde pootaardappelen, welke ver bonden zijn aan de teelt van voor de wrat- ziekte vatbare rassen. Garnalenuitvoer naar Frankrijk. Betere regeling getroffen. Minder nadeel van België. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Bilt betreffende het contingent voor den uitvoer van garnalen naar Frankrijk, ant woordt minister Steenberghe, dat tengevol ge van de omstandigheid, dat in de basisjaren belangrijke hoeveelheden garnalen, afkom stig van de Nederlandsche 'visscherij, niet rechtstreeks van Nederland uit, doch door tusschenkomst van Belgische handelaren in Frankrijk werden ingevoerd, in de Fransche invoercijfers een gedeelte der Nederlandsche garnalen als afkomstig uit België is opgeno men. Dientengevolge is het contingent voor den invoer uit .Nederland op deze cijfers lager ge calculeerd. Tijdens de in Februari j.l. met de Fransche regeering gevoerde onderhande lingen bleek het niet mogelijk een verhooging van dit contingent te verkrijgen. Tijdens de onlangs gehouden besprekingen werd dit desideratum nogmaals naar voren gebracht, echter tot nu toe eveneens zonder succes. Het aan Nederland toegewezen contingent was reeds op 1 April bereikt. Dit was grootendeels een gevolg van den invoer van buitenland- sche crustaceen ten koste van het Nederland sche contingent. Teneinde "dezen minder gewenschten gang van zaken te ondervangen, is een uitvoerre geling getroffen, waarbij door keuze van het basistijdvak den handelaren in Nederland sche kreeften en garnalen op het contingent voor de volgende periode de voorrang ten volle gewaarborgd is. Bovendien werd de Fransche regeering gewezen op de oorzaken der overschrijding gedurende het vorige tijd vak. Hoewel hieromtrent geen uiteindelijke ze kerheid bestaat, is het niet uitgesloten, dat deze motiveering ae Fransche regeering er ioe zal leiden, de overschrijding gedurende de voorafgaande periode niet in mindering te brengen op het contingent voor het thans loopende kwartaal. GOEDE VANGST VAN EEN VELDWACHTER. Inbrekend drietal aangehouden. Toen de gemeenteveldwachter van Dongen (N. B.) drie verdachte personen zag. sommeer de hij hen mee te gaan naar het politiebureau, waar hun een voorloopig verhoor werd afge nomen. Daarbij bleek, dat men drie gevaarlijke per sonen had gearresteerd, die reeds verscheide ne veroordeelingen wegens doodslag, poging tot doodslag, inbraak en diefstal achter den rug hebben. Een hunner heeft in het Vreem delingenlegioen gediend. Zij waren per auto uit Helmond gekomen en begaven zich naar Oosterhout. omdat zij meenden, dat daar kermis was. Toen dat niet het geval bleek te zijn. hebben zij den auto maar in Oosterhout achtergelaten en zijn te voet naar Helmond teruggekeerd. Op hun tocht door Dongen meenden zij nog even hun slag te kunnen slaan. Een alleen-wonende dame had n.l. gerucht gehoord, doch toen zij het licht in haar woning aandraaide kozen de drie mannen het hazenpad. Het bleek haar. dat er een raam was geforceerd met een beitel. Toe vallig kwam zij juist haar mededeeling doen. toen het verhoor der drie verdachten aan den iccr lichamelijk, geestelijk en zedelijk mindergang was. Weer een schoenfabriek afgebrand. Thans te Hilvarenbeek. Oorzaak van den brand onbekend. Vrijdagmiddag even na twaalf uur is brand uitgebroken in de schoenfabriek van de firma van den Borke en Jacobs te Hilva renbeek. Het personeel was juist gaan schaf ten toen de meesterknecht op de bovenverdie ping plotseling vlammen zag. Hij trachtte nog met de in de fabriek aanwezige bluschmidde- len het vuur te stuiten, doch dit mocht niet gelukken. Snel breidde de brand zich uit en spoedig stond de fabriek in lichter laaie. De brandweer van Hilvarenbeek. die spoedig ter plaatse was verschenen riep de hulp in van de brandweer van Tilburg. Intusschen had een naast de fabriek gelegen woning reeds vlam gevat en ook dit huis was spoedig een vuurzee. De brandweer greep den brand krachtig aan, maar kon niet verhinderen dat de fa briek en de woning totaal in de asch werden gelegd. Een drietal woningen aan de over zijde van de fabriek gelegen, had eveneens reeds vlam gevat, doch met vereende krach ten slaagde men erin de vlammen te dooven en de woningen te behouden. Alle machines der fabriek zijn verwoest, ter wijl de voorraden, waaronder ongeveer 6000 paar afgewerkte schoenen, geheel verloren gingen. De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Op de fabriek werkten 40 man personeel. Centrale Werkgevers Risico Bank. Dr. Posthuma acht tariefs- verhooging onvermijdelijk. Aantal ongevallen gestegen. Op 27 Juli 1.1. hield de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam haar jaarlïjksche algemeene ledenvergadering. In de vacatures, in het college van commis sarissen ontstaan, respectievelijk door het overlijden van den voorzitter, den heer dr. ir. C. F. Stork en door periodieke aftreding van de heeren Joan Gelderman, dr. Jan Smit Azn. en P. J. M. Verschure. werd voorzien door verkiezing van den heer ir. M. H Damme, directeur van „Werkspoor" N.V. te Amster dam, in de vacature-Stork en door herkiezing van de heeren Joan Gelderman, dr. Jan Smit Azn. en P. J M. Verschure. Bij de behandeling van het jaarverslag wordt het woord verleend aan den president directeur dr. F. E. Posthuma, die eenige be schouwingen wijdde aan de vraag, of binnen kort tot verhooging van het tarief der Rijks- verzekeningsbank zal moeten worden over gegaan. mm Aangezien de wetenschappelijke.,Afflans van het ongevallenfonds per 31 December 1932 nog niet gepubliceerd is, aldus spreker, moet volstaan worden met het weergeven van een indruk omtrent de uitkomsten der Rijksver zekeringsbank met de industrleele ongevallen verzekering, ontleend aan wat daaromtrent voorloopig in het bankverslag over 1932 is ver meld en aan wat de vorige verslagen der Bank te zien geven. Verliezen en risico-vermeerdering bij de Rijksverzekeringsbank. Volgens het verslag over 1932 is het over schot van het ongevallenfonds in 1932 weer met 7 ton teruggeloopen en beloopt het per 31 December van dat jaar nog slechts rond 5 millioen gulden. Terwijl in de jaren 1929 en 1930 het verlies door de Rijksverzekeringsbank op het eigen lijke ongevallen verzekeringsbedrijf geleden, achtereenvolgens f 358.000 en f 144.000 bedroeg was dat verlies in 1931 aanmerkelijk hooger en beliep het f 856.000. Voor het eerst werd in 1931 rekening ge houden met een verhooging van de reserve, wegens daling van de renteverminderingsfac- toren welke verhooging in dat jaar f 191.000 bedroeg. Behalve de voortschrijdende verlaging van de kansen van reactiveering en vermindering van invaliditeit, was een andere oorzaak van risico-vermeerdering de op 16 Augus tus 1930 in werking getreden verhooging van de tijdelijke uitkeering van 70 op 80 pCt. van het dagloon. Met die oorzaken is bij het Rijksbanktarief van 1 Juli 1930 geen rekening gehouden. Vermelding verdient nog. dat de liquidatie der aanspraken uit ongevallen van vooraf gaande jaren in 1931 een verlies heeft opge leverd van f 1,193000; het vorige jaar was dat verlies op f 618.000 gesteld. Is bij de tabellen, waarnaar de kapitaal waarden der renten worden berekend, wel met de verminderde kansen van reactivee ring en rentevermindering rekening gehou den. de Rijksbank heeft zich bij hare con- tants-waarde-berekeningen niet ingesteld op een lageren rentevoet dan 4 pCt. Indien een overgang van een rentevoet V3n 4 pCt. naar een van 3 12 pCt. noodig zou zijn. mag zeker verwacht worden, dat een bedrag van ruim f 2.000.000 daarmede gemoeid zou zijn. Zooals de wettelijke regeling thans luidt, is tariefsverhooging naar sprekers oordeel on vermijdelijk. gelet op de belangrijke verliezen, door de Rijksverzekeringsbank met het tarief van 1 Juli 1930 geleden en den althans voor loopig blijvenden invloed van verschillende der genoemde oorzaken van risicovermeer dering. Door den directeur, den heer H. J. Bayer, werden vervolgens eenige medeaeelingen ge daan over de uitkomsten der Risico-Bank over het jaar 1933. Het aantal ongevallen steeg, zoowel in absoluten zin als in verhouding tot het loonbedrag, doch niettemin kon in totaal een besparing worden gemaakt op de Rijks verzekeringsbankpremie van f 1.330.000 of ge middeld 18 pet. Hierin is niet begrepen het voordeelig saldo der interestrekening en ook niet het koersverlies. Op 31 December 1933 waren bij de Risico- Bank aangesloten 13.303 (13.623) werkgevers, vertegenwoordigende een loonbedrag van naar schatting f 604.645.000 705.730 000) Het verzekeringsplichtlg jaarloon over 1932 in het vorige jaarverslag geschat op f 705.730.000 heeft volgens de inmiddels vastgestelde loon lijsten inderdaad bedragen f 708.823.000. Hier uit blijkt wederom een teruggang van het ver- zekeringspllchtige loonbedrag en wel met f 104.178.200, voornamelijk treedt hier als fac tor op: vermindering van h«i aantal aange sloten ondernemingen. Het reservefonds bedroeg op 31 December 1933 f 5.696.275. het totale fondsenbezit op dien datum f 56.397.536. De over 1933 ten laste der Risico-Bank ko mende ongevallenkoster. bedragen, met in achtneming der voor toekomstige verplichtin gen gemaakte reserves: voor de ongevallen met tijdelijke invaliditeit als gevolg f 2.458.559 aan contante waarden voor de ongevallen met blijvende invaliditeit of den dood tot ge volg f 1.618.591. in totaal dus f 4 077 150. Het saldo der rekening en verantwoording bedraagt, in aanmerking nemend het voordee lig saldo der renterekening ad f 765.102. het nadeelig saldo voortspruitend uit de herzie ning der contante waarden ad f 18.015 en het nadeelig koersverschil op de effecten ad f 638.683, f 5.857.961. Het Marxistische eenheids front in Frankrijk. Gezamenlijke vergaderingen en bctoogingen. PARIJS. 28 Juli (Reuter). De socialistische „Populaire" publiceert heden den tekst van het gemeenschappelijk program van actie tot bestrijding van het fascisme en den oorlog, waaromtrent overeenkomst tot stand is ge komen tusschen de socialisten en communis ten. Het programma houdt een groot aantal gemeenschappelijke vergaderingen en straat- betoogingen in. waarbij men elkaar weder- keerig hulp zal verleener., als men met poli tieke tegenstanders tot een handgemeen mocht komen. Beide partijen behouden hun onaf hankelijkheid en het recht om vor hun denk beelden propaganda te maken, doch by deze gemeenschappelijke actie zullen de socialisten en communisten zich wederkeerig van crltlek elkaar onthouden. Aanslag op de Parijsche Métro Stationschef gedood, twee employé's ernstig gewond. PARIJS. 27 Juli (V.D.) Hedenmiddag heeft op een der Parijsche métro-stations in de omgeving van Montparnasse een ontploffing plaats gehad van een pakket, dat onder een bank in een rijtuig van een in het station stil- staanden ondergrondschen trein lag en dat vermoedelijk een bom bevatte. De stations chef werd gedood en twee métro-employes ernstig gewond. De bomaanslagen, die eenige weken gele den zeer talrijk waren doch later weer ophiel den. schijnen thans opnieuw te beginnen Ondanks alle pogingen is men er niet in ge slaagd. de daders der vroegere aanslagen op het spoor te komen. Men gelooft, dat men de daders in anarchistische kringen moet zoe ken. PARIJS. 28 Juli. (Reuter) Het onderzoek der politie naar de ontploffing van een hel- sche machine op het station Montparnasse. waarbij de stationschef om het leven kwam en een controleur zwaar werd gewond, heeft uitgewezen, dat deze bom veel gevaarlijker was" dan de helsche machines, die den laatsten tijd door onbekende personen op verschillende plaatsen van de stad werden neergelegd. De controleur van de Métro heeft verklaard, dat hij in een wagon eerste klasse een passa gier heeft opgemerkt, die bij het uitstappen twee paketten. die met een touw aan elkaar verbonden waren, onder de bank liet liggen. De controleur was voornemens de twee ver geten paketten aan het volgende station af te geven bij het bureau gevonden voorwerpen, doch voordat hij dit bureau bereikte, ont plofte de bom reeds. De ontploffinsstof die zich in de paketten bevond, wordt thans op het gemeentelijke laboratorium onderzocht. Reeds staat vast. dat het een springstof be treft. die bij ontploffing voel rook ontwikkelt. ALs de helsche machine in een volle coupé zou zijn ontploft, waren de gevolgen veel ern stiger geweest. Drama nabij Beiroeth. Negen personen na elkaar in een put gestikt. PARIJS. 27 Juli. Een inwoner van het plaatsje Kahale nabij Beiroeth was In een put afgedaald om eenige herstelwerkzaamheden te verrichten. Toen hij na geruimen tijd nog niet weer bovengekomen was klommen na el kander acht personen in de put om te kyken waarom de anderen niet weer bovenkwamen. Alle negen heeft men later op de bodem van de pul dood gevonden. Men neemt aan dat eij door vergiftige gassen gestikt zijn. Dl'ITSCH SPORTVLIEGER VERONGELUKT BERLIJN. 27 Juli. (V.D.) Vanmorgen ls de bekende Duitsche sportvlieger Rolf von Dun- gem in de nabijheid van Augsburg met zijn toestel neergestort en kort daarna aan zyn verwondingen overleden. DE JAPANSCII - ENG ELSCIÏF VLOOT- BESPREKINGEN. LONDEN. 28 Juli (Reuter) De Times" meldt uit Tokio: De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren verklaard, dat tusschen den Japanschen gezant en de Engelsche cn Amerikaansche vertegenwoordigers bij de voorbereidende besprekingen voor de a.s. vlootconferentie te Londen een overeenkomst tot stand gekomen is om op de vlootconfe rentie. welke in 1935 zal worden gehouden, geen politieke vraagstukken, Oost-Azië be treffende. ter sprake zullen worden gebracht. Toen werd opgemerkt, dat volgens berichten uit Londen van een dergelijke overeenkomst geen sprake was en dat de kwestie evenmin werd aangeroerd in de berichten uit Wash ington. verklaarde de woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat hij niet gelogen had. Een nieuwe „Staatsvijand no. 1". Bandiet, die in den staat Kentucky opereert HENDERSON (Kentucky) 28 Juli (Reuter). De bandiet Nelson, die na den dood van Dil- Unger den twijfelachtigen cere-titel van „Staatsvijand no„J" heeft \erworvgn, schijnt de aan voerder'geweest te-zijii van (•én gfoep van vier roovers. die een bank te Henderson hebben overvallen cn 37000 dollar hebben meegenomen. Zij ontkwamen in een gesloten auto. Eenige en algemeene kennisgeving: Heden overleed door een noodlottig ongeval onze innig geliefde Jongste Zoon. Broeder, Behuwdbroeder. Oom en Kleinzoon Pieter Johannes van der Ham in den nog jeugdigen leef tijd van 13 jaar, diep be- beireurd door zijn Ouders, Broers en Zusters W. v. d. HAM A. M. v. d. HAM- DEEN en Kinderen Haarlem. 27 Juli 1934 Groote Houtstraat 148 De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 31 Juli as. te 11.45 uur op de algemeene begraaf plaats, ingang Kleverlaan. Goen rouwbeklag. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Zuster en Behuwdwuster Johanna Geziena Jansen van Gelder in den ouderdom van C2 jaar. Assen: T. JANSEN VAN GELDER C. S. JANSEN VAN GELDER— WILLEUMIER Overveen M. C JANSEN VAN GELDER Overveen. 27 Juli 1934 Oranje Nassaulaan 38 'De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 30 Juli as. te één uur op de Begraafplaats Bloemendaal (Bergweg). TENNIS- BR0EKEN ST00MEN Vlugge Aflevering Dankbetuiging Bij dozen betuigen wij onzen hartelijken dank aan tillen die hun deelneming betoonden bij het overlijden van onzen Man. Vader, Behuwd en Grootvader ALLE DE FIERDER Uit aller naam. M. E. DE HERDER— v. d. SANDEN Heemstede, Juli 1934 Voor de troffendo bewijzen van deelneming, ondervonden tij dens de ziekte en het overlijden van onzen liefhobbenden Echtge noot. Vader, Broeder. Behuwd broeder. Oom en Vriend, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: S. M. DE LUGT— KRIEGE Bloemendaal, 28 Juli 1934 Joh. Verhulsiwog 30. Voor de vele blijken van deel neming in het groote verlies, dat Ik heb ondervonden door het overlijden van mijn lievo vrouw, betuig ik mijn hartelijken dank. G. MOSER Haarlem, Schoterweg 178 rood Art. TJEBBO FRANKEN IS TERnUSD-XAAIt: Lorentzplein 6 Praktijk: Ingang Wijd© Gcdde- loozcpad 14 B. .MAANDAG GEEN SPREEKUUR AFWEZIG tot 20 Augustus J. C. DE GROOT Arts Waarn.: Doktoren: Dlppel. Aer- denhout. v. Walwum tot 13 Aug. Laeyendecker na 4 Aug. en Van Luin Bloemendaal Tel. 23593 Rustenb.weg 26 Spreekuren vanaf 1 Augustus dagelijks van 1.302.30 n.m. en volgens afspraak (ook 's avonds) Fransch Duitsch Engelsch Conv. en Berlitz Meth. in zeer korten tijd correct spr., lezen en schr. Privaatles 4.50 p. m. Twee pers. 3. MeJ. N.GROOTENBOER Spaarne 5 rood, Telef. 17^93 G. BLOM, Leeraar M.O. Mr. Corncli5Strnat 20 Dutisch, Franch, Engelsch OpL voor Akte L. O. en alle l'ra k t ij k- Exa mens Privé- on Clublessen Dr. OTTO KLIPP Kleverparlrweg 142 Tel. 13209 BOEKHOUDLES Volledige cn grondigo opleiding MERGURIUS- en PRAKTIJK EXAMENS. prlvaatiea 6 p. md. STAATSPRAKTUK EXAMEN Uitsluitend Privaatles 10 p. md. N .,1. TH. SCHMIDT Leer. M. O. Bockh.. Accountant Willicluiinalnan 10, Tel. 14650 Ced.Oude Gracht 63 gesloten lot 13 Aug. Suisse Franijaise Cherche occupation atiprès d'enfants ou dom. de compagnie pr. oonvenm- tlon Fran^alse (Lemons pas ox- clues) éventuellement la Jour- née. References et certificats a dispositions écrire no. 633 Bureau Haarlem's Dagblad BOEKHOUDEN H. JONKERS, Leeraar M. O. 7 Rlppcrdastrnat, Haarlem Telefoon 1249S

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 3