NATIONALE Wijziging kieswet, Provinciale wet en gemeentewet. ZATERDAG 28 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam „Meeresstille und glückliche Fahrt". De A. V. R. O. in 1933. Financiëele verwachtingen voor 1934 al verre overtroffen. Hedenmiddag te twee uur zou de algemeene ledenvergadering van de A.V.R.O. in Musis Sacrum aanvangen onder voorzitterschap van den heer G de Clercq. die in zijn openings rede het overlijden van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik zou memoreeren en de koninklijke dooden met eerbied en hartelijke gevoelens van genegenheid herdenken. Voorts zou hij enkele woorden wijden aan den over leden consul van Limburg den heer P. Kater Jr. Aan de rede. welke de voorzitter hierna zou houden, ontleenen wij het volgende: Wanneer ik het A.V.R O.-weerbericht voor heden zou moeten opstellen uit gegevens aan deze vergadering ontleend, zou ik den inhoud er van kunnen karakteriseeren door de woor den: ..Meeresstille und glückliche Fahrt". Dat weerbericht zou hetgeen lang niet van alle weerberichten gezegd mag worden in over eenstemming zijn met ae waarheid. Deze vergadering toont, dat het vereeni- gingsleven der A.V.R.O. voor 't oogenblik door rustige wateren vaart en dat het beleid der stuurlieden klaarblijkelijk door de afwezigen als bevredigend wordt beschouwd. Er is bij de bestuursleden wel eenige be zorgdheid geweest voor het jaar 1933. Het zou immers wonderlijk zijn, wanneer wij geen ernstiger gevolgen van de crisis gin gen ondervinden dan tot op dat oogenblik het geval geweest was. Maar ziet! Het wonderlijke gebeurde! Ik ben in staat van het jaar, dat achter ons ligt, te verklaren, dat de vrees, die wij ervoor hebben gekoesterd, overbodig is gebleken. De A.V.R O. is in het jaar 1933 ster ker geworden, haar bloei is in weerwil van de crisis toegenomen; in geheel de periode van ons bestaan hebben wij er nog nimmer zóó goed voorgestaan als thans. De groote blijdschap en de tevredenheid over den gang van zaken bij onze Vereeni- ging mogen ons echter ook weer niet ver leiden tot een al te uitbundige vreugde en tot een stemming van zorgeloosheid. Wij moeten niet vergeten, dat wij tenslotte onze kracht putten uit die maatschappij, die onder zoo zware zorgen gebukt gaat. Wij moeten ons bewust blijven van de waar heid, afhankelijk te zijn van het lot der maat schappij, waaraan wij als zulk een bloem van samenwerking en vertrouwen zijn ontloken. Zoodra de hand, die het water giet, door de ongunst der tijden zou worden verlamd, zou er ook gevaar opdoemen voor het leven van de bloem. Laat ons daarom hopen, dat de beproevin gen van de maatschappij ten einde spoeden. De verhouding met de regeering en met de colleges, die namens de regeering toezicht houden, was gunstig. De verhouding met den minister van Binnenlandsche Zaken was goed en hoewel men weet, dat deze bewindsman de noodige studietijd moet worden geschonken, hoopt men toch, dat hij niet een leergang met vijf-jarigen cursus volgt. Na enkele zinsnede te hebben gewijd aan de uitlatingen van minister De Wilde te Zwolle en den voorzitter van den Radioraad te Voor burg, zou de heer de Clercq er op wijzen dat alleen door intrekking van het zendtijden- besluit van 1930 een gezonde eenheid van den radio-omroep is te verkrijgen. Daarbij hoeft volstrekt geen omroep-hegemonie ter sprake te komen. Toen de A.V.R.O. een eigen zender wilde bouwen, werd dit geweigerd, omdat zij dien zender toch slechts gedurende de helft van de week zou kunnen gebruiken, doch met geen woord is opgekomen tegen het besteden van groote sommen, ook door andere om- roepvereenigingen dan de AVRO, aan studio- bouw, technische apparatuur enz. De beslis sing van den minister is duidelijk in strijd met de wet. De heer W. Vogt, directeur van het Omroep bedrijf. zou hierna het jaarverslag uitbren gen. Dit jaarverslag is eenigen tijd geleden in druk verschenen. Wij hebben er toen reeds 't vooornaamste uit vermeld. Aan de cijfers welke de heer Vogt over het eerste halfjaar van 1934 zou noemen, ontleenen we dat over het heele jaar 1934 gerekend was op een saldo overschot van f 200.000. Over het eerste half jaar bedraagt het echter al f 468.600. De ont vangsten waren begroot op f 560.000, doch heb ben in werkelijkheid f 922,000 bedragen. Het eindsaldo der beschikbare middelen is daar mee op 1 Juli j.l. gekomen f212 millioen. Bijna 140.000 luistervinken hebben hun bij drage gestort. De gemiddelde bijdrage per hoofd is echter weer iets teruggeloopen. De contributies zullen dit jaar niet hooger zijn dan in 1933 (f 752.0001 doch naar schatting tenminste zooveel als 1932 (f 725.000). Verwacht wordt, dat men met den studio- bouw tegen het einde van het volgend jaar gereed zal zijn. CONTINGENTEERING VAN TOUW. De Staatscourant van Vrijdagavond bevatte een K B. waarbij de invoer van touw wordt ge- contingenteerd. Het contingent is bepaald op 80 pet. van het gewicht van den gemiddelden invoer in vier maanden in de jaren 1931. 1932 en 1933. De bepalingen gelden van 1 Juli tot 1 November. Niet aan de eischen voldoend zwemwater. Badinrichting in het IJ wordt gesloten. Betere verdeeling der werkloosheidslasten? Wetsontwerp zou te wachten zijn. Kosten gelijkmatig over het heele volk. Het drijvende zwembad in het IJ zal aan het einde van het seizoen voorgoed worden geslo ten. De deskundigen zijn n 1. van meening. dat het IJ-water niet meer voldoet aan de eischen. welke men aan zwemwater tegenwoordig stelt. Bovendien is de zweminrichting, die nim mer als permanente inrichting is opgezet, vrij gebrekkig. Het gemeentebestuur van Amster dam ziet zich dan ook genoodzaakt de inrich ting in September te sluiten. Vermo'xlelijk zal men. daar de bevolking van Amsterdam-Noord wel behoefte heeft aan zwem gelegenheid, een nieuw? Inrichting bouwen, welke het volgend jaar in gebruik zal worden genomen. De Tel. verneemt uit betrouwbare bron, dat de regeering voornemens is binnenkort een wetsontwerp in te dienen met betrekking tot de kosten van den werkloozensteun. De regee ring moet n.l. tot het inzicht zijn gekomen, dat deze kosten bezwaarlijk alleen kunnen blij ven drukken op de bevolking in die gemeenten, waar de werkloosheid voornamelijk bestaat. De bedoeling van het wetsontwerp zal zijn de kosten der werkloosheidslasten gelijkmatig over het geheele Nederlandsche volk te ver- deelen DE CONTINGENTEERING VAN CAMBRICS IN NED.-INDIë. Aneta meldt uit Batavia: Ten aanzien van de contingenteering van cambrics kan de regeering slechts herhalen, dat de werking van dezen maatregel nog van te korten duur is om het beoordeelen van de resultaten mogelijk te maken; verder dat zij den gang van zaken nauwkeurig volgt, dat het aanpassingsproces aan een betrekkelijk matige prijsverhooging, welke het gevolg was van de contingenteering, in gang is en dat verstoring van thans reeds geruimen tijd verkregen sta biliteit in prijzen zeker niet in het belang van de batik-industrie zou zijn. Schorsing of in perking van de contingenteering is niet in overweging. De regeering moge hieraan toevoegen, dat overigens het geheele textielvraagstuk pas in het eerste stadium van zijn, voor deze landen zoo belangrijke, behandeling verkeert. De beteekenis van hetgeen direct tegenover de cambrics-contingenteering is gesteld, moet niet worden onderschat, al zijn de kosten voor de mais- en rijstovereenkomsten lager dan door Nederland verwacht werd en door Nederland beschikbaar was gesteld. De toegezegde afna me van mais tegen den prijs van f 2.50 f o b. afscheephaven, bracht dadelijk den geheelen mais-export op prijs en steunde de- binnen landsche markt. LANDGOED „OUD HARENBERG EN BEUNINGERBOSCH OJENGESTELD. Bij beschikking van de Ministers van Econo mische Zaken en van Financiën is het land goed „Oud-Hakenberg en Beuningerbosch'' in de gemeente Losser onder de Natuurschoonwet 1928 gerangschikt. Bedoeld landgoed dat ten Zuid-Oosten van den weg van Oldenzaal naar Denekamp ten Zuid-Westen van het gehucht Beuningen ligt. bestaat grootendeels uit bosch, zoowel loof- als naaldhout. Het landgoed is opengesteld op vertoon van wandelkaar ten. die tegen betaling van 25 ct. verkrijgbaar zijn bij Mr. E. ter Kuile te Enschedé. De kaarten zijn een jaar geldig, zoowel voor een gezin als voor een persoon. N.V. ATALANTA IN APPèL. Van haar faillietverklaring door de Rechtbank. Naar wij vernemen is de drukkerij „Atalanta" op welker persen het communistisch dagblad ,,De Tribune' oorspronkelijk werd gedrukt, in hooger beroep gegaan van de beslissing dei- Rechtbank te Amsterdam, waarbij de ven nootschap failliet werd verklaard. Onze onderhandelingen met Japan. Aanpassing van in- en uitvoer noodzakelijk. Men kan slechts koopen als men ook verkoopt. Aneta meldt uit Batavia; Over de Japansche onderhandelingen, zeide de regeeringsgemach- tigde voor Economische Zaken bij de behan deling van de begrooting, zal de regeering op dit moment kort zijn. De publicatie hierover ligt in de eerste plaats in de bevoegdheid van de delegatie. Op het ter sprake gebrachte uitstel in de bedrijfslicentieering zal nader worden teruggekomen. Wat de bepleite benoeming van een in- heemsch lid der delegatie betreft moge de re geering hiertegenover stellen dat groepsver- tegenwoordiging als zoodanig in dergelijke lichamen ongebruikelijk en minder gewenscht is. Het aantal leden van de Nederlandsche delegatie, dat een grondige kennis bezit van de inheemsche bevolking en haar economi sche omstandigheden, is niet gering en levert een waarborg op voor een volledige beharti ging van inheemsche belangen. In verband met het betoog, dat het bepaald een fout zou zijn wanneer de regeering bij dergelijke onderhandelingen de handelsbalans van het betrokken land met Ned.-Indië in het geding brengt, moet worden opgemerkt dat hier de causaliteit uit het oog wordt verloren. De onderhandelingen op den grondslag van evenwicht tusschen export en import over en weer zijn niet het gevolg van den eenzijdigen wil van Nederland. Het is voornamelijk de wederpartij, welke telkens naar dien maatstaf grijpt. Daardoor zou het verwaarloozen van dezen maatstaf bij de in gang zijnde onderhandelingen den In- dischen uitvoer naar elders kunnen schaden, omdat men dan voor onze goede afnemers geen, eenigszins aan hun afname evenredig aandeel in onzen import, meer beschikbaar zou kunnen stellen. Onder deze omstandigheden is het moge lijk, dat goedkoope import ons op den duur meer kost dan de iets duurdere invoer uit een land, dat meer van onze goederen koopt. Overigens heeft, wat in het bijzonder Japan betreft, het voor Ned.-Indië nadeelig saldo met dit land zoo groote afmetingen aangenomen, dat alleen al op grond daar van aanpassing van uitvoer van Ned.-Indië en invoer uit Japan noodzakelijk is te achten. Vrachtauto ramt Stoomtram. Een 58-jarige vrouw gedood. Onbegrijpelijke botsing. Op den Rijksstraatweg te Wellerlooy (L.l heeft Vrijdagavond een ernstig verkeersonge luk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan een 58-jarige passagiere van de stoomtram van de lijn VenloNijmegen. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak is omstreeks zeven uur op genoemden weg een groote, met fruit geladen vrachtauto, waarin twee personen gezeten waren, en welke op weg was naar Maastricht, waar de wagen thuis- behoorde. in volle vaart tegen de stoomtram welke uit Venlo kwam op gereden. De botsing was zoo hevig, dat de zijwand van den per sonenwagen. waartegen de auto is opgevlogen, geheel werd ingedrukt en versplinterd. De 58-jarige mejuffrouw Willemse uit Bergen (Limburg) raakte tusschen de wrakstukken van den vernielden wagen bekneld en werd zwaar verminkt. Een been werd haar afgekneld terwijl het andere op een groot aantal plaat sen brak. Zij is spoedig na het ongeluk be zweken. In den wagen bevonden zich nog elf passagiers, die er echter allen gelukkig goed zijn afgekomen. Voor een deel zaten deze personen aan de andere zijde dan de onge lukkige. terwijl eenigen op het balcon hadden plaats genomen. De tram. die behalve uit den locomotief bestond uit een personenrijtuig en twee goe derenwagens. reed na de botsing nog onge-, veer vijf en twintig meter door, alvorens tot stilstand te komen. De laatste goederenwagen is door den schok omgekanteld en dwars over den Rijksweg ko men te liggen, waardoor het verkeer geheel wordt gestremd. De auto is geheel vernield. Men mag van geluk spreken, dat de beide in zittenden .er zonder letsel zijn afgekomen. Dokter Thielen uit Arcen was spoedig na het ongeluk ter plaatse. Zijn hulp mocht echter niet meer baten, want de zwaar gewonde vrouw die in stervenden toestand verkeerde, is eenige minuten na de komst van den geneesheer over leden. De politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld en de auto in beslag ge nomen. De tram heeft later de reis voort gezet en in den loop van den avond is ook de omgeslagen \va°.en weer in de rails gebracht. Men begrijpt niet hoe de botsing mogelijk is geweest, aangezien het ongeluk op een recht stuk weg is gebeurd, war de ruimte groot ge noeg was om de tram te passeeren. Dienstbode van haar spaar duitjes beroofd. Huwelijkszwendelaars veroordeeld. De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde een huwelijkszwendelaar, de werklooze arbei der M. J. B. wegens oplichting van een 27- jarige dienstbode te Bussum, tot een gevan genisstraf van twee en een half jaar. Het O.M. had anderhalf jaar met aftrek van voorarrest geëischt. De man had het meisje wijsgemaakt dat hij haar wilde trouwen. Hij had naar zijn zeggen een goede betrekking, doch kon deze nog aanmerkelijk verbeteren, indien hij de beschikking over wat geld had. De dienst bode gaf hem haar spaarduitjes f 130. Later bleek, dat de man zijn verhalen uit zijn duim had gezogen. F. 36 onder controle van den Rijksstudiedienst. Proefnemingen overtreffen de verwachtingen. Naar wij vernemen, is de F. 36, het groote vier motorige vliegtuig, dat de Kon. Luchtvaart Maatschappij bij de Fokkerfabriek te Amster dam heeft besteld, sinds ongeveer een week onder de controle van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Waarschijnlijk zal dr. ir. H. J. v. d. Maas, ingenieur-vlieger bij genoemde dienst, de volgende week enkele vluchten o.a voor wetenschappelijke proeven ondernemen.Eenige kleine veranderingen, die men beter verfij ningen zou kunnen noemen, zijn inmiddels reeds aangebracht. Met dat al mag verwacht worden, dat de F 36 binnen zeer afzienbaren tijd in het be zit van de K LM. zal overgaan. De proef nemingen, welke de Fokkerfabriek zelf met het toestel heeft verricht, hebben de verwach tingen overtroffen en waren zelfs beter dan die met de F. 20 („Zilvermeeuw"), welke ook een prototype was. INITIATIEF COMITÉ VOOR HET WERELDVROUWENCONGRES. Het Ned Initiatief Comité voor het Wereld vrouwencongres tegen Oorlog en Fascisme te Parijs, heeft een openbare vergadering ge houden in ..Bellevue" te Amsterdam, Voor een goed gevulde zaal gaf de inleidster een gron dige uiteenzetting van het doel van dit con gres. Gesproken werd door tal van organisa ties, die zich bij dit congres aansluiten. Dertig Nederlandsche afgevaardigden zullen van 4 tot 6 Augustus dit congres te Parijs bijwonen. De volgende Nederlandsche Vrouwengroe pen zullen er vertegenwoordigd zijn: Internationale Vrouwen Vredebond. Natio nale Vrouwen Vredebond. Bond van Staats burgeressen. Volkenbond en Vrede. Wereld liga tegen Oorlog en Fascisme. Anti-Fascisti- sche Strijdhond. Vereeniglng van Vrienden van den Sowjet-Unie en Anti Oorlogsgroep van verplegenden. O.S.P.-BESTUURDER VEROORDEELD. Wegens het verspreiden van opruiende pamfletten. De secretaris van de Goudsche afdeeling der O.S.P.. P. den E thans gedetineerd, heeft zich voor den Rotterdamschen politierechter, mr. P. F. Verveen, te verantwoorden gehad wegens het verspreiden van opruiende pam fletten Verdachte was op 4 Juli j.l. te Gouda aan gehouden door de politie, toen hij zesduizend pamfletten vervoerde, waarin opgewekt werd tot daadwerkelijke solidariteit met de Am sterdamsche arbeiders De officier van justitie eischte twee maan den gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De politierechter veroordeelde verdachte tot zes weken gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Verdachte deed afstand van het recht hooger beroep aan te teekenen. c«n Beleggings-Polis der „Nationale" »s Daalt Uw rente? njet converteerbaar (Adv. Ingez. Med.) Mogelijkheid dwergpartijen uit de Kamer te weren. Uitsluiting van vrijgestelden. Stemplicht niet opgeheven. Bij de Staten-Generaal is een wets ontwerp aanhangig gemaakt tot wijzi ging van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet. De strekking ervan is de bestuurders van vakorga nisaties van gemeentelijk en provin ciaal personeel uit te sluiten van de verkiesbaarheid resp. voor gemeente raden en Provinciale Staten en de kleine partijtjes uit de kamer te weren. In de toelichting op het wetsontwerp wordt o^rt gezegd: Zoowel bjj de algemeene beschouwingen om trent de Rijksbegrooting 1934 als bij de behan deling van hoofdstuk V dier begrooting zijn met betrekking tot de Kieswet van de zijde der Tweede Kamer opnieuw verschillende punten ter sprake gekomen, welke reeds eer een on derwerp van overleg hebben uitgemaakt. Ver schillende opmerkingen, gemaakt in het voor- loopig verslag over laatstgenoemd hoofdstuk heeft de minister van binnenlandsche zaken ernstig overwogen. Hij gaf het voornemen te kennen, van het resultaat te doen blijken ter gelegenheid van de voorziening, die de Kies wet. toch op enkele details behoeft. Naast bedoelde details heeft de minister de volgende onderwerpen meer in het bijzonder overwogen a. de bestrijding van het voorkomen van vele kleine partijen; b. het al of niet afschaffen van den op komstplicht; c. uitsluiting van het lidmaatschap der la gere vertegenwoordigende lichamen (Provin ciale Staten, gemeenteraad) van personen, die te zeer aan de verleiding bloot staan om de belangen der groep, waartoe zij behooren, te stellen boven het algemeen belang. Tegengaan van kleine partijen. ad. a. Na het ondeugdelijk bevonden hebben van allerlei andere middelen, heeft de minister hier gedacht aan het eischen van een aantal stemmen, voldoende om reeds bij eerste toe- deeling drie zetels te verwerven Zoodanig middel verdraagt zich met het systeem der evenredige vertegenwoordiging. Deze overwe ging. de bevordering van de mogelijkheid tot vorming van een parlement dat uit levens vatbare deelen is samengesteld en waarin voor momenteele belangenpolitiek niet aanstonds plaats is. heeft den minister geleid tot het voorstellen van zulke regeling. Daarnaast meent de minister, dat nog plaats is voor een poging om de verkiezingen reeds van den aan vang af in rustiger banen te leiden. Daartoe is zijn keuze gevallen op het stelsel van de waarborgsom f 250) Stemplicht blijft bestaan. ad b. De minister stelt zich ten deze op het standpunt, dat alles wat naar stemdwang zweemt, ook onder het huidig kiesstelsel onge- wenscht is. Echter hebben alle pogingen: in dit opzicht de Kieswet to wijzigen, tot dusver schipbreuk geleden Er blijkt ten deze In de Kamer een controvers te bestaan. De minister meent, dat. met het oog op de taak van het tegenwoordige Kabinet, het thans niet de aan gewezen gelegenheid is. zijnerzijds met be trekking tot dit vraagstuk van principiëelen aard voorspellen te doen. Uitsluiting van vrijgestelden. ad. c. Het komt den minister in verband met gerechtvaardigde critiek. die op den be- staanden toestand wordt geoefend, zeer wen- schelijk voor. dat ten aanzien van het vraag stuk der zg. vrijgestelden als leden van be stuurscolleges thans een regeling wordt, ge troffen. Voor toepassing van die regeling op de beide Kamers der Staten-Generaal zou wijziging van de Grondwet noodzakelijk zijn Daarom kan de vraag, of zij voor die Kamers wenschelijk is. hier buiten beschouwing blij ven. In de Provinciale- en de Gemeentewet worden echter de in dit verband noodige wij zigingen en aanvullingen voorgesteld Nu te genwoordig naast de ambtelijke aanstelling de tewerkstelling op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in ruimen omvang Sn den overheidsdienst pleegt voor te komen komt het wenscheliik voor. op dit punt een gelijke voorziening te treffen. Overwogen is voorts de wenschelijkfheid van het lidmaatschap van de lagere verte genwoordigende colleges mede uit te sluiten personen, die ondersteuning ontvangen van Maatschappelijk Hulpbetoon In verband met de daarbij gerezen vraag of de uitsluiting van zoodanige personen zich wel volledig ver draagt met de Grondwet, heeft de minister gemeend, daarvan te moeten afzien. Voorts wordt een regeling voorgesetld, welke beoogt, tegemoet te komen aan de be zwaren. welke nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer, wier woonplaats buiten het rijk in Europa is gelegen, uit dien hoofde kunnen ondervinden met betrokking tot het tijdig indienen van hun geloofsbrieven. Voor gesteld wordt een regeling te treffen, volgens welke de betrokkene een gemachtigde aan wijst. Wijziging nummering candidatenlijsten. Tenslotte bevatten de artt. VTI en Vin van het ontwerp een wijziging van de art. 50 en 50a met betrekking tot de volgorde, waarin de nummering plaats heef: Deze numme ring geschiedt thans in de volgorde door het lot te bepalen. Volgens de voorgestelde rege ling biedt de wet. zonder zelf harerzijds tus schen de lijsten en de in do lichamen verte genwoordigde partijen verband te leggen, aan die partijen gelegenheid om naar eigen goedvinden en naar gelang van de sterkte van hare vertegenwoordiging. zich in het volgnummer harer candidatenlijsten te open baren. Zoo zal den tijdens de verkiezing zit ting hebbenden leden van het lichaam, waar voor de verkiezing wordt gehouden, gelegen heid worden geboden invloed uit te oefenen op de volgorde, waarin de lijsten worden ge nummerd. nl. door inlevering bij het centraal stembureau van een verklaring, waarbij zij een groep van lijsten, een stel gelijkluidende lijsten of een op zichzelf staande lijst voor een voorkeurnummer aanbevelen De volg orde. waarin die lijsten voor een nummer in aanmerking komen, wordt bepaald naar het aantal leden, te beginnen met het hoogste, hetwelk de onderscheidene lijsten voor een voorkeurnummer heeft aanbevolen. ONBRANDBAAR EN TOCII BRANDEND. In aanbouw zijnde villa door het vuur verwoest Hedenmiddag omstreeks drie uur brak brand uit in de in aanbouw zijnde villa van den heer Rooyaards aan den Nieuwen Rijks weg te Laren. In het huis, dat op het leggen van eenige leidingen na, gereed was, bevonden zich eenige loodgieters en electricien.s Plotseling ontdekte een hunner, dat het rieten dak in brand stond. Direct werd de politie gewaar schuwd. die de brandweer alarmeerde. In- tusschen waren de werklieden met het blus- schingswerk begonnen, Niettegenstaande het brandvrije riet, waarmee de villa gedekt is geweest, was het huis toen de brandweer ar riveerde één vlammenzee Na geruimen tijd met drie stralen op de motorspuit water te hebben gegeven werd men het vuur meester. De villa, waarvan de muren nog staan brandde geheel uit. De heer Rooyaards. die momenteel ln Canada verblijf houdt, is ver zekerd. De schade is aanzienlijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. ECHTGENOOT BEGON MET KLAPPEN UIT TE DEELEN. Toen werd hij met een mes gestoken. De echtgenoot van een logementhoudster hl de Warmoesstraat te Amsterdam kwam midden ln den nacht thuis Na lang bellen werd hij binnengelaten, waarna hij in de slaap kamer hevig spektakel tegen zijn vrouw be gon te maken, weldra gevolgd door een pak slaag Eer. logeergast kwam op het tumult de djc ree<!s klappen van haar man had opgeloopen. te hulp. Daarvan was de aanvaller echter niet gediend en hij keer de zich tegen den logeergast. Uit zelfverdedi ging trok deze zijn zakmes en bracht den r„ï,, Jr'iL0en s,<>?k 'n d,'n rechterschouder en bij do hierop volgende worsteling nog weer een steek toe. Hiermee was de echtgenoot bui ten gevecht gesteld Hij werd naar een der ziekenhuizen overgebracht, de verwondingen van gevaartijken aard De logeergast heeft zichzelf btj de politie aangemeld. Het IJsselmeer goed bevaarbaar. Ondiepten bemoeilijken scheepvaart niet. "•'"ten van het Tweede-Kamerlid fn het Duymacr van Twist betreffende zich ln het IJsselmeer bevindende ondiepten welke de scheepvaart zouden bemoeilijken heeft mi nister Kal ff. minister van waterstaat geant woord, dat het motorschip ..Vecht" met een ivn rm Ti onderweg van Zweden naar Kam- 2 om 15 uur- even bezuiden Kornu erderzand. eenige malen den boden l°cn het schip zich buiten het diepere deel van de vaargeul had begeven. Daar de betonning niet geheel afdoende bleek Is aan den dienst van het Loodswezen verzocht deze te wijzigen Dat bij het Invaren van den IJsselmond eveneens de bodem geraakt werd. wordt door den gezagvoerder van het vaartuig geweten aan afwaaiing. als gevolg van sterken NO. wind. welk verschijnsel zich altijd heeft voor gedaan. Het bovenstaande verandert echter niets aan een vroeger door den minister gedane mededee'.ing „Dat zich in het IJsselmeer on diepten zouden hebben gevormd, welke de scheepvaart bemoeilijken", is niet gebleken.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5