Wandgedierte - Vlooien tiet BdoMwksU 52e Jaargang No. 15673 VerscHijnt dagelijlcs, KeKalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 Juli 1934 HAARLEM S DAGBLAD D»eofte-: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}-$. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, bulten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-. Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. verdelgen wij volgens speciale ERNSTIGE EXPLOSIE IN AMERIKAANSCHE STEENKOLENMIJN. BEREA (Kentucky) 29 Juli (V.D.l In een magazijn van de steenkoolmijnen alhier zijn door onbekende oorzaak 37 kisten kruit om- ploft. Twee arbeiders werden gedood, 18 ande ren zwaar gewond. Het stoffelijk overschot vao dr. Dolltuss Zaterdag te Weenen ter aarde besteld. Tijdens den rouwdienst *.U.r.: de monter t* «Üsfcfdpr v** den m\fH&x Stefifcipaer en mevrouw Dollfua De Amerikaansche stratosfeervaarders heb ben hun doel niet bereikt, meldt Reuter uit Rapid City. Omstreeks vier uur moesten zij op een hoogte van 15.600 meter gekomen, reeds met de daling beginnen. Blijkens een radio bericht was het omhulsel van den ballon aan den onderkant op twee plaatsen gescheurd, zoodat een voortzetting van de vlucht niet langer raadzaam leek. HAARLEM, 30 Juli. Schaakstrijd. Zestien schaakmeesters, waaronder de groot- sten der wereld, hebben te Zürich gestreden en de wereldkampioen, dr. Aljechine, is op nieuw overwinnaar gebleven. Maar het streelt onze Hollandsche trots zeer dat dr. Max Euwe slechts één punt bij hem is achtergebleven en den tweeden en derden prijs heeft gedeeld met Flohr, eveneens een grootmeester in het edele spel. Bovendien was Euwe de eenige die den wereldkampioen sloeg, en zijn prestaties te Zürich zijn dus veelbelovend voor de match die hij 't volgend jaar tegen Aljechine om het wereldkampioenschap zal spelen. Het is zeker dat de grootmeesters van het schaakspel die wonderen van gedachten-con centratie. de wereld met een schier-bijge- loovigen eerbied vervullen. Het is niet moge lijk. geen respect te koesteren voor een der gelijke hersengymnastiek. Vooral hun simul- taan-séances plegen den leek met diept ont-. zag te vervullen. Als men weer eens leest dat Euwe in zijn eentje dertig partijen tegen dertig gewone menschen heeft gespeeld, en er 22 van gewonnen, zeven remise gemaakt en één verloren heeft, dan duizelt het „men" lichte lijk. Diegenen onder ons. die als huis-, tuin- of keuken-schakers beseffen dat zij tegen geen enkele van dat dertigtal een normale kans zouden maken, duizelt het misschien nog wat extra. De volkomen-leeken-op-sohaakgebied, tot wel'ke groep ik behoor, bezien met eenige ontzetting de vreemde letter- en cijfercom binaties. die het verloop van een partij aan geven, en huiveren een beetje als zij de veel heid der verschillende „openingen" gewaar worden. V/at is een Caro Kann? Wat een Oostindische partij? Een Hongaarsche par tij? En dat schijnbaar-raadselachtigste aller raadselen: een geweigerd damegamlbiet? De hemel moge weten hoe die denkgymnasten deze en tallooze andere dingen uit elkaar houden, met de Nimzowitsch-variant en nog alleiiei andere varianten er bij. Het eenige in de schaakgrootmeesters, dat hen eenigszins nader brengt tot den gewonen mensch, is het feit dat zij meermalen in tijd nood verkeeren, en in die omstandigheid wel eens blunders begaan. Dat begrijpen we. Velen onzer kennen in hun eigen beroep het begrip tijdnood, met bijbehoorend blunder-gevaar, en zijn er meer dan eens aan ten prooi gevallen. Tot die velen behoor en wij journalisten zeer zeker, en ik geloof dan ook dat daaruit ons onloochenbaar medegevoel met de schakers verklaard kan worden. Ten allen tijde heeft men de schaakmees ters met de politici vergeleken. Het verschil is blijkbaar alleen, dat de eersten zich zeer nauwkeurig aan bepaalde regels hebben te houden. Overigens doen zich ettelijke over eenkomsten voor. De uitdrukking „zetten op het politieke schaakbord" is dan ook spreekwoor delijk. Tijdnood en blunders komen in de po litiek zoo veelvuldig voor, dat daarover niet verder uitgeweid behoeft te worden. En de „openingen" zijn er nog talrijker. Iedereen weet hoe veelvuldig in den laatsten tijd de Napoleon-opening wordt toegepast, zelfs met de Lenin-variant, die gewoonlijk tot een zeer wilde partij leidt, waarbij b.v. meester Hitier verscheidene pionnen-offers heeft ge bracht. En zoo zouden er meer voorbeelden te vinden zijn. Het aantal remises is in de politiek ook niet gering, en het, .offeren van de quali- teit" is er om zoo te zeggen schering en inslag. Alleen de gedachten-concentratie schijnt nogal eens heel ver bij die van de schaakgrootmees ters achter te blijven. Dit is waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat het promotie-stelsel in de politiek zoo willekeurig geregeld is. Men behoeft niet een aantal gewonnen partijen op zijn naam te hebben: het is veelal reeds voldoende als men beweert, met zekere overtuigingskracht en eenige bedwelmende muzikale illustratie, dat men ze zou kunnen winnen. Dit brengt mij vanzelf op de vragen door zoovele nuchtere lieden gesteld: waarom zet ten die schaakgrootmeester hun enorme denk kracht niet in meer-practische resultaten om? Waarom gaat al deze energie verloren aan het winnen van een partijtje schaak? Zouden dergelijke hersens het menschdom niet veel beter kunnen dienen? Waarom spelen ze niet liever met levende pionnen? Ik vrees dat het antwoord eenvoudig is: om dat zij daar niet geschikt voor zijn, en omdat zij er geen belangstelling voor en lust in heb ben. Maar er zit iets aanlokkelijks in het idée. Stel dat men de acht of negen grootmeesters die tot de zestien deelnemers in Zürich behoor den. nu eens samenriep in die andere welbe kende Zwitsersche stad Genève. En dat de directeur van de Section d'In- formation van den Volkenbond, onze landge noot A. Pelt. hun daar eens de netelige pro blemen voorlegde die door de diplomaten tot wildernissen van het doomigst struikgewas ontwikkeld zijn. En dat hij hun zei: „Willen de heeren zoo vriendelijk zijn. ons in te lich ten omtrent de beste oplossingen van deze probleemojes" Zij zouden bezwaarlijk nee kunnen zeggen. Vanwege hun reputatie al niet. En wie weet of er niet een Bogoljubow of Bernstein of misschien wel Max Euwe. met een geniale op lossing kwam. Al was 't maar in één geval, 't Zou te probeeren wezen. De begrafenis van wijlen Dr. Dollfuss, te Weenen. Prins Starhemberg spreekt voor het stadhuis, waar de kist met het stoffelijk overschot stond opgesteld. De reis van de Koningin en de Prinses. „Tanimbar" vanmorgen te Ulvik. Naar wij vernemen zijn de Koningin en de Prinses na een goede reis Zondagavond om 19 uur in de Noorsche binnenwateren aange komen De „Tanimbar" stoomt langzaam dooi de Hardangerfjord en zou hedenochtend te Ulvik aankomen. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem. 28 Juli. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de dames M. M. Janz, Haarlem; A. H. Pootjes, Zwannenburg, Haarlemmermeer; G. J. Schreuder, Haarlem: S. G. Huender, Wijk aan Zee; P. J. Lauscher, Haarlem. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het onder wijzersexamen de heer A. J. Sevenhuysen. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem, 28 Juli. Opgekomen 14 mann. candidaten; tijdens examen 1 teruggetrokken. Geslaagd de hee ren: W. Goedkoop, A. M. Holl, P. C. Schay, allen te Amsterdam: J. F. Hengelbroek te Beverwijk; M. T. Roep te Hilversum: J. C. M. Vastbinder te Soesterberg; W. Bant. te Beets (N.-H.); J. Harlaar te Zaandam: H. B. W. Romijn te Laren (N.H.); J. Stelling te Wormerveer. Groote buit van inbrekers. Voor 6000.aan zilverwerk verdwenen. ROTTERDAM. 30 Juli Zaterdagavond tij dens afwezigheid van de bewoners is ingebro ken in de woning van den heer J. G. aan den Noordsingel 77. De geheele woning werd over hoop gehaald. Geld werd echter niet gevonden. Een groote partij zilverwerk, waaronder tafel zilver en een aantal kostbare sieraden, werd gestolen. De buit heeft een waarde van meer dan f 6000. De bewoner was verzekerd. MUSSOLINI 51 JAAR. ROME, 30 Juli (V. D.) Mussolini heeft gis teren zijn ölsten verjaardag gevierd. Autobus na botsing omgeslagen Verscheidene gewonden. ROERMOND, 30 Juli. Zondagavond had onder de gemeente Horn aan het kruis punt nabij café Aben een botsing plaats tus- schen een autobus van de Limburgsche Tram weg Mij. en een luxe auto van een Amster- damschen garagehouder. De autobus sloeg om en van de 18 inzit tenden werd er verschillenden gewond. Mej. H. uit Maastricht liep een schouderfractuur op. Mej. D. uit Den Bosch kreeg een schedel- basisfractuur. Beiden zijn naar het zieken huis te Roermond overgebracht. De autobus werd zeer ernstig beschadigd. De Amsterdam- sche auto was geheel vernield. Geen van beide bestuurders kreeg eenig letsel. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag Onverantwoordelijke chauffeurs. Speling in het stuur van 125 gr. Amokmaker maakt dooden en gewonden. KOEPANG. 30 Juli (Ancts). Een amok maker doodde te Larantoeka vier personen en verwondde er negen. De Amerikaansche stratosfeer- vlucht mislukt. Ballon begon tc scheuren. Dr. Schuschnigg is benoemd tot bondskanse lier van Oostenrijk, Starhemberg blijft vice kanselier. pag. 8 Volgens de laatste opgave hebben de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk 2"8 dooden ge- eischt. pag 3 De plechtige uitvaart van dr. Dollfuss. pag. 8 Van Papen s aanstelling als buitengewoon ge zant tc Weenen nog onzeker. pag 8 Tusschen Duitschland en Frankrijk is een eco nomische overeenkomst gesloten. pag. 8 D eregeering overweegt een gelijkmatiger vcr- dceling der werkloosheidslasten; zij wil een Subsidiefonds instellen. pag. 7 Japan heeft stappen in den Haag gedaan in verband met de contingenteering van Oos- tenrijk. pas 7 De heer Hermans vraagt beperking van het aantal vreemde arbeidskrachten. pag. 7 De minister van economische zaken wijst erop, dat bij import uit Duitschland zooveel mo gelijk met bankmarken moet worden be taald. pag. 7 Er mogen in ons land ge cnminiatuur-auto- racebanken worden geëxploiteerd. pag. 7 Bij de athletiekkampiocnschappen van den A. A. B. en N. H. A. B. zijn twee Nederland- sche records verbeterd. pag. 5 Dr. Euwe cWclt den tweeden en derden prijs te Zurich met Flohr. pag. 6 Nederland wint de Zwcmontmocting van Frankrijk. pag. 5 De Fransenman Magne wint den Tour de France. pag. 6 Laatste berichten. pag. 2 Provinciale Staten van Noord-Holland. Mr. A. J. Honig te Haarlem gekozen. Zaterdagmorgen is proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een vrachtauto uit Uitgeest. Het stuur vertoonde een speling van 125 gr.! Beide remmen waren bovendien in slechten toestand. De wagen is ter reparatie naar Uitgeest gesleept. Zondag heeft de motorbrigade een automo bilist uit Amsterdam bekeurd wiens personen auto een speling in de stuurinrichting ver toonde van 80 graden. De handrem werkte niet en de banden en de fuséepennen bleken ver sleten te zijn. De auto is in beslag genomen. Van een vrachtauto uit Haarlemmermeer bleek het stuur een speling van 115 gr. te hebben .terwijl de handrem onvoldoende werkte. De auto is naar een garage gesleept. De onverantwoordelijkheid, waarmee som mige chauffeurs nog altijd blijkens bovenstaan de regelen rijden, is toch wel groot. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat het vermoeden bestond, dat. hoewel officieel opvolger op de lijst de heer M. W. van der Schaus was. Mr. A. J. Honig te Haar lem Jhr. Mr, D. E. van jLennep zou opvolgen als lid der Provinciale SSaten van Noord Hol land. De secretaresse van de afd. Haarlem van de Christelijk Historische Unie verzekerde ons namelijk, dat bij de candidaatstelling een af spraak in dien geest gemaakt was. Nu kunnen wij mededeelen, dat de heer Van der Schans, die inmiddels gekozen verklaard was, bedankt heeft. Thans komt als opvolger in aanmerking Mr. A. J. Honig te Haarlem. De heer Honing is directeur der Oliefabrie- ken v.h. Adr. Honig te Zaandam. Hij werd ge boren in 1880. studeerde .an de Gem. Univer siteit te Amsterdam en promoveerde in de rechten in 1905. Daarna werd hij in bovenge noemd bedrijf opgenomen. (Adv. Ingez. Me<L Oud-premier slaags met agent. Tijdens botsingen te Port Said. De „Daily Hera'.d" meldt uit Cairo: In Port Said is het Zondag bij de aankomst van de vroegeren minister-president er. leider van de nationalistische V/afd-partij. Nahas Pasja, tot botsingen gekomen tussc'nen de saamgestroomae menigte en de politie De orde verstoringen begonnen, toen de politie den chauffeur van den vroegeren premier uit de auto haalde en verving door een agent der geheïme politie. Nahas Pasja protesteerde daartegen en ten slotte werd hem toegestaan dat zijn eigen chauffeur de auto zou besturen. Vervolgens trad de politie op tegen de demonstreerende menigte, waarbij een aantal schoten werden gelost. Nahas Pasja zelf werd door een slag met een gummistok getroffen. Hij sloeg daar op den agent, die hem getroffen had, in het gelaat. Acht agenten, die door steenworpen gewond waren en drie personen uit de menigte die schotwonden hadden bekomen, zijn naar net ziekenhuis overgebracht. Cholera teistert China. Reeds honderd dooden. SJANGHAI. 30 Juli (V. D Volgens giste ren alhier ontvangen berichten zijn tengevolge van de cholera-epidemle in de provincie Ho- nan en de omliggende gebiedèn reeds 100 per sonen om het leven gekomen. GOEDEN ECHTPAAR. Op 30 Juli gaan de bruidsdagen in van het 50 jarige huwelijksfeest van het echtpaar Bijster, wonende Leidschevaart 368 rood, De oudjes, die beiden 72 jaar zijn. genieten nog een tamelijk goede gezondheid. De trouwdag is op 13 Augustus. beproefde methode, onder ge- heimh. en schriftelijke garantie. Zuiverond. Radicaal Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1