iMDiyw: ABSORBINE JR. DINSDAG 31 JULI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Tram lijdt schade door de kleine taxis. Tariefsverlaging bracht wel eenige verbetering. „De in het vorige Jaarverslag geuite vrees aldus vangt het jaarverslag 1933 aan dat de aanvankelijk niet ongunstige bedrijfs uitkomsten bij een verdere daling van hel vervoer spoedig wijziging zouden ondergaan, werd helaas bewaarheid. Steeds sterker nam het aantal vervoer middelen toe en daarnaast bleef de vraag naar vervoer, zoowel door de werkloosheid als door de algemeene daling der inkomens, verminderen. De kleine taxi's in de steden droegen ei voorts toe bij. dat het vervoer op de stads- lijner. in ernstizer mate dan op de interim kale lijnen terugliep". Tariefsverlaging, op alle lijnen ingevoerd, had een gunstige uitwerking op het aantal vervoerde reizigers, maar desondanks zijn de ontvangsten aanzienlijk gedaald. Er werden dientengevolge ernstige maatregelen geno men. o.a. een tweede algemeene loonsverla ging. Op 31 December 1933 waren in dienst van de maatschappij: 122 vaste ambtenaren: 22 ambtenaren ir voorloopig of los dienstverband en 5 ambte naren op bijzondere voorwaarden. Beambten: 785 in vasten dienst; 101 in los dienstverband: 16 oo bijzondere voorwaar den en 152 man hulppersoneel. Er werd sinds 1931 geen nieuw personeel aangesteld. In 1933 vloeiden wegens overlijden en pen sioneering 24 man af. De ziekte-reserve gaf een nadeelig saldo, doordat het ziektepercentage hooger was dan de daarvoor gereserveerde 2 1/2 pet. Het Onderling Ondersteuningsfonds telde per 31 December 753 leden en had een voor- deelig saldo van f 3.094.82 1/2. De 3e leercursus voor kennis der voor schriften werd In December geëindigd: ei slaagden 66 personen; 7 voorwaardelijk en 5 werden er afgewezen Vrijgesteld werden 44 leden. Ir. W. J. Burgersdijk. 25-jarig jubileum als directeur der N. Z. H. T. M. Zooals wij reeds meldden zal de heer Ir. W. J. Burgersdijk op 1 Augustus zijn 25-jarig Jubileum als directeur van de N.Z.H.T.M. vieren. Thans vernemen wij, dat de jubilaris op dien dag zal worden gehuldigd door een daartoe gevormd comité uit de personeels leden. De huldiging zal Woensdag plaats hebben in twee samenkomsten, beide keeren in de ruime autobus-garage der maatschappij aan den Leidschevaartweg no. 396, op het remise terrein. Des morgens van 10 tot 12.30 uur vindt de eerste huldigingssamenikomst plaats, de tweede des avonds van 8 tot 11 uur. Aan alle personeelsleden wordt gelegen heid gegeven één of beide samenkomsten bij te kunnen wonen. Tijdens de morgenbijeenkomst zal de pre sident-commissaris der maatschappij een toespraak houden tot den jubilaris. Samenwerkende muziekvereenigingen der maatschappij, benevens enkele personeel leden en hunne kinderen verleenen medewer king bij de huldigingsfeestelijkheden. AANBESTEDING VAN EEN SCHAKELHTJIS. Maandag heeft de directeur van Open bare Werken aanbesteed het bouwen van een schakelhuis op het fabrieksterrein van het gemeentelijk electriciteitsbedriif te Haarlem. De tusschen haakjes geplaatste getallen ge ven het bedrag aan voor den bouw met be tegeling: Aannemersmij. Holland te Heemskerk f 21080 (f 220401 F Philips f 21.445 f 22 345). P J. v Hoften f 21.380 (f 22.280). Fa Thunissen te Heemstede f 24400 (f 25 400). G. Metselaar en Zn. f 19.885 ff 20.735). G. Kreuning f 21.930 (f 22.930). Fa. Lub. Rotterdam f 19.930 (f 20.990). Cobelens f 21 700 ff 22.640). J F. de Geus f 26 800 ff 27.780). Kraayeveld en Hofman, Haarlem—Over- veen f 20.00 (f 21 500). Broersma f 24.200 ff 25 150). R. Bijker f 24.290 ff 25.190). M Ebbing f 20.250 ff 21 614). Winnubst f 25735 ff 26.635). J. C. de Geus f 20.321 ff 21.393). De glas- en verfwerken werden afzonder lijk aanbesteed Het bedrag tusschen haakjes is dat indien bij den bouw betegeling was in begrepen Antonisse f 350 J. Tromp f 434 ff 484), G. Kalf f 1151 ff 976). Joosten f 00 ff 420). Fekken. IJmuiden f 745 ff 645). J. Lucas. Spaarndam f 533 (f 438' Voerman f 680 'f 580) v d Bos f 677 ff 567). Esser.ius f 720 ff 620). Sinnecker f 968 ff 880). De Laat f 694 (f 594). i Smink f 364 (f 300). De verlaging van den steun. Een vergadering van den Ned. R.-K. Volksbond. Het bestu„. van de afd. Haarlem van den Ned. RJC. Volksbond schrijft aan de leden o.a „De zeer treurige omstandigheden waarin een groot deel onzer arbeidersbeweging ver keert. als gevolg van de onlangs ingevoerde steunverlaging noopt ons bestuur na overleg met onzen bestuursraad, u allen op te roepen tot een buitengewone algemeene ledenverga dering op Donderdag 2 Augustus 's avonds I uur in gebouw „St. Bavo" om een en ander eens ernstig te bespreken en onder het oog te zien. Wij zullen dien avond op waardige wijze moeten manifesteeren en bewijzen, dat de van ons gevraagde offers te zwaar zijn en een grondige herziening van de door de Regeering ingevoerde steunverlaging niet uit mag blij ven". De oproep is geteekend door de heeren J. Ph. H. Castricum, voorz. en H. Leeuw, secre taris. „IN PYJAMA" IN DEN STADSSCHOUWBURG Zondag 5 Augustus en volgende avonden komt het Grand-Théatre-Operettegezelschap wederom een serie opvoeringen geven in den Stadsschouwburg van hun operette „In Pyja ma", auteurs Arnold en Bach, schrijvers van „De Spaansche Vlieg" e.a. met muziek van Freeman. Dit gezelschap bestaande uit artisten als de dames Berthe Verswijver, Sien de la Mar. Bep Murray en de heeren Harry Boda. Piet Kohier. Rob Milton, Karei Baars, Tim Adler e.a. heeft met deze lachoperette veel succes gehad en in het Grand-Théatre te Amsterdam reeds 100 opvoeringen gespeeld. De regie is van Harry Boda, en de muzikale leiding is in handen van Louis Metz. Wij schreven destijds: „Met een entrain van je welste speelde men geheel zonder souffleur de dolvermakelijke klucht, waarbij Freeman een vlotte en passen de muziek schreef, die even vlot en gaaf door het ensemble van Louis Metz werd weergege ven. Harry Bcrda en Berthe Verswijver kregen open doekjes, terwijl de laatste nog een prach tige speelscène met Sien de la Mar in het slot bedrijf liet zien. En door dit alles heen ging de onbetaalbare Piet Kohier en zorgde wel, dat ons het gezicht pijn deed van het lachen, juist op het moment, dat we een beetje op verhaal kwamen." Ifderfen', die zich bewee^i. kan zijn spieren verrekken, waardoor ze pijnlijk en stijf worden Wrijf ze met Absorbine Jr. in. her geeft direct verlichting Absorbine Jr dringt diep in de gespannen spieren en spoedig zon ze weer soepel en normaal U zult bemerken, dat Absorbine Jr direcr de piinlnke plaats bereikt, want onmiddclluk voelt men een weldadige watm^ en stroome het bloed weer normaal door de bezftrde plekken. Lijdt niet langer pi in en past op voor infectie. Neemt Absorbine Jr. Het prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr Company. Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. ABSORBINE JR. (Adv. Ingez. Med.) MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. De volgende afgestudeerden der Middelbare Technische School te Haarlem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Van de afdeeling Bouwkunde de heeren: A. Antonijsen. bij den heer P. Elders, architect te Bergen N.H J. Faas, bij de Restauratiewer ken aan de R.K. kerk St. Willibrordus, te Am sterdam. Van de afdeeling Weg- en Waterbouwkunde de heeren: W. van Dorp en R. A. Kuin, bij de Rijkswaterstaat te Den Haag. arrondissement Beneden Rivieren; J. Sterel, bij den heer Ir. W. L. Eerkes te Amsterdam. Van de afdeeling Werktuigbouwkunde de heeren: W. Doeksen, bij Vojens B'roderne Gram Maskinfals Denemarken; R. Even wijn, bij de Curagaosche Petroleum Maatschappij te Curagao. Van de afdeeling Electrotechniek de heeren: J. Nikkels, bij de Singkep Tin Expl. Maat schappij te Singapore; W. J. v. Nispen, bij de Algemeene Vereeniging Radio Omroep te Hil versum; N. W. C. J. Nooder, bij de N.V. P. G. E. M. te Nijmegen. Van de afdeeling Scheepsbouwkunde de heeren: A. J. Brander, bij de N.V. Woerdensche Dakpannen en Steenfabriek; H. F. Groeneveid, bij de Nederl. Dok Maatschappij te Amster dam; A. D. Vissers, bij den technischen dienst der K. L. M. te Amsterdam. PERSONALIA. Mejuffrouw M. van der Plasse is te Haarlem geslaagd voor het examen in de Engelsche handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor boek houden M.O. mej. A. Immink en de heer J. G. Klimbie, beiden te Haarlem. Voor de examens, die te Utrecht door de vereeniging ter veredeling van het ambacht werden gehouden slaagden voor huisschilder ezel de heer J. J. van Honschooten te Haar lem en voor automonteur-gezel de heer A. v. d. Berg te Halfweg. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ketelaar. K'.okhuisnlein 1. actetasrh: Bu reau van Politie. Smedestraat 9. bus benzine: Kok. Tetterodestraat 65. badnak en muts: A .T Rasen. Slacht,huN^raat. 91 rd.. ceintuur G. Lunenburg. Korte Zijlstraat 6. pakje druk letters- Kersberg v. Marumstraat 3 zw doek mevr. Damave. Nic. v. d. Laarstraat 1. hand schoen; Asyl. Ridderstraat 11, 2 honden, 3 katten: Ker.nel Haerlem. Regentesselaan 42. 2 honden. 3 katten: Kennel Fauna. Friesche Varkensmarkt. hond: 5 katten; v. Baak. Kruistochtstraat 76 z. hor dennen n ing: v. d. Meide Barharossa=traat 24. hond: Stevens. Slachthuisstraat 96 zw. jas: A v. Groenin gen. Saturnusstraat 1. iasje: Leppens. Brou wer-kade 27 zw.. medaille: J. v. d Veer.. Bil- derdnkstraat 13. oliespuit: Serné. M. van H^emskerkstraat 25. portemonnaie m. i.: van Wijk, Wouwermanstraat 14. idem; Martens. G:n. Bothastraat 124, ring. NEDERL. HISTORISCHE VEREENIGING NAAR „KAREOL." De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche "cHp vereeniging hield een excur sie naar de bekende buitenplaats „Kareol" te vjiiuer leiding van den heer H. Boegschoten werd een wandeling door de kas sen gemaakt, waar een groot aantal prachtig gekweekte planten van een vijftal Achimenes- variëtelten aller bewondering wekte. Onder de talrijke orchideeénsoorten vielen in het bijzonder op enkele exemplaren van Sobralia Veitchii, een aardorchidee met meter- hooge rietachtige stengels, waaraan de groote Cattlea-achtige bloemen 'n verrassenden in druk imaken. Een fraaie plant van Phragmo- pedium grande droeg nog enkele bloemen. Ook het kleine orchideetje Macodes petola trok de algemeene aandacht door het mooie goudgenerfde blad. De heer Boegschoten demonstreerde de wijze waarop men Gymbidium kan voortkweeken door te zaaien op een jutezak die geregeld vochtig wordt gehouden Deze methode levert veel betere resultaten dan zaaiing in den grond. In een andere kas was een overvloed van schitterend paarsblauw gekleurde windekel ken, Ipomoea Leari. Deze plant heeft het vo rige jaar meer dan tienduizend bloemen ge produceerd. Andere interessante klimplanten waren Ceropegia Sandersonii, het valscherm plantje en Dioscorea, spec, een soort met aard- appelgroote knollen in de bladoksels Na het bezichtigen der kassen, waarbij nog vele andere merkwaardigheden te zien waren werd een wandeling gemaakt door den tuin en de oranjerie, waarin de succulenten zijn on dergebracht. Een niet alledaagsche verschij ning was een bloeiend exemplaar van Dyckia rariflaro, een Bromeliacea met helder oranje bloemen. ARROND.-RECHTBANK UITSPRAKEN Rijwieldieven. Een drietal personen heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad voor rijwiel diefstallen. De man die een fiets uit de Zijl straat stal. werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (onvoorwaardelijk) met een proeftijd van 3 jaar en onder toeziclitstelling van het Leger des Heils. De eisch was 8 maan den onvoorwaardelijk. Een ander had in Krommenie 5 lijwielen gestolen. De eisch was 1 jaar en 6 maanden, het vonnis 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. De derde, tegen wien ook een gevangenis straf van anderhalf jaar geëischt was wegens diefstal van 2 fietsen hoorde eveneens een vonnis van een jaar met aftrek tegen zich uit spreken. Een goochelaar. Op 14 April heeft zich in een bakkerswinkel te Zaandam een persoon vervoegd, die iets kocht, een biljet van f 20 toonde, met 3 dub beltje betaalde, even later terugkwam en een biljet van f20 ter wisseling aanbood. Hij kree. wisselgeld doch gaf het biljet niet. De officier eischte tegen den man voor de rechtbank een gevanagenisstraf van 1 jaar. De rechtbank achtte het feit zeer ernstig en ver oordeelde den man die recidivist is, tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Een insluipster. Een vrouw uit Amsterdam, reeds eenige ma len veroordeeld wegens diefstal, verduistering en oplichting, heeft voor de rechtbank terecht gestaan wegens insluiping en diefstal. De offi cier eischte een gevangenisstraf van 9 maan den. Mr. Drilsma drong op een voorlichtingsrap port aan. De rechtbank veroordeelde haar conform, den eisch. Aanrijding op den Haarlemmerweg Op 8 Juli is een meisje op den Haarlemmer weg gevallen en ernstig gewond, omdat een haar tegemoet rijdend fietser haar rijwiel raakte, zoodat ze onder een auto kwam. De eisch tegen den onvoorzichtigen fietser was f 30 boete. Het vonnis luidde 14 dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitlokken van meineed. Een zrakwaarnemer hier ter stede heeft een dame in een huurprocedure bijgestaan. Hij heeft daarna voor de rechtbank terechtge staan omdat hij die dame zou hebben aange zet tot het afleggen van een valschen eed. De officier eischte een gevangenisstraf van 3 jaar. Tc rech'bank vonniste den man tot een ge vangenisstraf van 2 jaar met af'rek. BROEDERSCHAP DER VERZOENING. Van Vrijdag 10 tot en met Zondag 12 Augus tus as houdt de Hollandsche afdeeling van de Broederschap der Verzoening een conferen tie in het gebouw van de Arbeidsgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld. Op Vrijdagavond om 8 uur hoopt de heer Anton Hoytink een inleiding te houden over: ,Het wezen der Broederschap". Zaterdagmorgen om 10 uur zal Mr. P. J. de Kanter van den Haag spreken over: „Ontwik keling der Democratie". Mr. de Kanter zal dien zelfden avond om 7.30 u. behandelen: „Demo cratie als geestelijk probleem". Zondagmorgen om 10.30 zal een Wijdings- dienst worden gehouden onder leiding van Ds. F. v. d. Wissel van Kampen. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. De vacantietijd komt weer aan en wij wil len niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne bereid zijn hun de courant dagelijks r.aar hun vacantie- adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik ge maakt en wij bewijzen onzen a bon nés deze extra diensten gaarne. De regeling bestendigende, die wij reeds eerder hebben ingesteld, zullen wij ook dit jaar voor nazending binnen de landsgren zen geenerlei kosten van verzending in reke ning brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij, die niet langer dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonne mentsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven, begint de betalingsverplichting der verzendkosten eerst bij de tweede week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending voor al tijdig op te geven aan onze administratie, onder vermelding tevens van het gewone es. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD. Pastoor L. J. Boogmans overleden. Maandag is overleden de heer L. J. Eoog- mans, archivaris van het bisdom Haarlem en conservator van het Bisschoppelijk Museum. De heer Boogmans heeft een langdurig ziekbed gehad, en bereikte den leeftijd van ruim 55 jaar. 18 November 1878 werd pastoor Boogmans in Den Haag geboren en in 1899 tot priester ge wijd. In verschillende plaatsen is pastoor Boogmans priester geweest en 25 Mei 1913 werd hij benoemd tot pastoor van de parochie van den H. Johannes de Dooper te Haarlem. Hij heeft hier zeer veel werk verricht, wat zich laat begrijpen als men weet dat het aan tal communicanten in korten tijd bijna ver dubbelde Ook heeft de heer Boogmans voel zorg gehad voor de verfraaiing van de kerk. die reeds tot stand gekomen is. In 1925 kwam de groote verbouwing gereed en in 1926 werd het nieuwe parochie-altaar geconsacreerd. In T93"l werd pastoor Boogmans aangesteld als archivaris voor het bisdom Haarlem Te vens werd hij toen conservator van het Bis schoppelijk Museum. Op 14 Maait 1933 werd de overledene eere-kanunnik van het Kathe draal-Kapittel, benoemd door Mgr. J. D. J Aengenent. De begrafenis zal geschieden Donderdag morgen te half twaalf op het R.K. Kerkhof Sl Barbara. In de groote zaal van het Bisschop pelijk Museum zal het stoffelijk overschot dezer dagen worden opgebaard. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 30 JulL Geslaagd de heeren: A. W. Wagner. Haar lem: A. J. Overman, Hoorn: C. Gijsen, Am stelveen; J. H. Jonkers, Bennebroek. V erkeersslachtof fers. Veel in Haarlemmerliede e.a. Blijkens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven statistisch overzicht van verkeersongevallen in 1932, neemt Haar lemmerliede en Spaarnwoude 'na Rotterdam. 's-Gravenhage en Amsterdam) de vierde plaats in wat betreft het aantal ongevallen waarbij een of meer personen zijn gedood, n.l. het voor deze gemeente onrustbarend groote getal van acht dooden. Zandvoorsche Jongen in zee verdronken. Op den eersten dag van zijn vacantie. Maandagmorgen ging de 13-jarige P. v. d Tas uit Zandvoort met twee vriendjes naar het strand om daar den geheelen dag door te brengen. Stoeiend en lachend trokken ze langs het strand Noordwaarts en tegen 12 uur waren ze gevorderd tot hij paal 60, ongeveer 3 12 K.M. ten N. van den Zeeweg. Hier vlijden zij zich neer aan den duinvoet en deden zich te goed aan het meegenomen proviand. Onmid dellijk daarna stelde P. voor: „Doen wie 't eerst in het water is?" De daad bij 't woord voegend, rende hij dwars het strand over de lokkende zee tegemoet. Toen hij tot het mid del in het water stond, bemerkte hij, dat de zeer op deze plaats trok. Waarschijnlijk stond hij precies in een mui. Hij wilde terug keeren op zijn schreden doch 't was reeds te laat. Een golf lichtte hem van den grond, zijn bee- nen werden door den stroom meegenomen en voorover verdween hij in het zilte water om er niet meer levend uit te komen. Zijn vriendje greep nog naar hem, doch verloor op 't zelfde moment zijn evenwicht en zou waarschijnlijk ook omgekomen zijn, al hij op zijn beurt niet door de derde ge grepen was. Toen de twee jongens hun vriendje niet meer boven zagen komen, rende de een naai de post van de Bloemendaalsche redding brigade. die op ongeveer 3 12 K M. afstand lag Voor hij hier aankwam ontmoette hij een lid der brigade, die meeging, na eerst de politie en een dokter te hebben gewaarschuwd. Zon der veel moeite slaagde hij erin den drenke ling te vinden en aan land te brengen. Toe passing van kunstmatige ademhaling leverde geen resultaat meer op. Intusschen was een passeerende wielrijder doorgegaan naar IJmuiden en had daar de tijding van het ongeluk gebracht. Van hier belde men nog eens den post Bloemendaal op die er onmiddellijk met het zuurstof apparaat op uittrok. Dr. H D G. A. Immink uit Bloe mendaal trachtte nog de levensgeesten met behulp van het zuurstof-apparaat op te wek ken. doch 't mocht niet baten. Het lijik werd eerst overgebracht naar den >st Bloemendaal en later per politiebrancard "naar Zandvoort. De vader die momenteel in Engeland ver toeft werd telegrafisch ,van het noodlottig gebeuren op de hoogte gesteld. Hoewel Ds Padt het gebeurde zoo voorzichtig mogelijk aan de moeder mededeelde, schokte het haar, begrijpelijkerwijze toch zeer. Zoo eischte de zee op dezen eersten mooien vacantiedag reeds een offer Hoe lokkend en verleidelijk de zee er ook uit ziet. het bleek ook thans weer. dat zij nooit te vertrouwen is. en dat het altijd- gevaarlijk blijft op een zame plaatsen, waar geen hulp bij de hand is, in zee te gaan. MUZIEK. KAPEL „NIEUW VREDENHOF". VIERDE ORCELCONCERT. De orgelconcerten in de Kapel „Nieuw Vre- denhof" verdienen in veel hoogere mate alge meene belangstelling dan hun tot heden 'toe ten deel viel. De mooie omgeving, het sobere interieur, de voortreffelijke acoustiek zijn reeds factoren van beteekenis voor het schep pen van de sfeer die voor rustig genieten ge- wenscht is Maar er is meer: deze concerten hebben reeds meer dan eens een zeer gewaar deerde kennlsmakinc met een Jong talent ver schaft De organist Egbert Vos kiest zijn colla boranten blijkbaar bij voorkeur uit de Jonge krachten op vocaal en instrumentaal gebied en ook zijn keuze voor het concert van Maandag avond bleek een goede geweest te zijn. Het was onze stadgenoote Hendrlca Hcssels, die op dit concert voor het eerst te Haarlem ln het openbaar als celliste optrad, na kort te voren als leerlinge van Max Orobio de Castro het eindexamen van het Amsterdamsche Con servatorium met zeer gunstlgen uitslag te heb- hen afgelegd. Ik wil dit alleen ln herinnering brengen om ook aan haar mentor recht te doen: niet om a priori een stempel op haar spel te drukken want het was volstrekt geen schoolsche navolging die we te hooren kregen: het was cellospel dat door eigen overtuiging, eigen gevoelswarmte bezield werd en waarbij de prachtige Vuillaume-ceUo. die zij bespeelde nog een machtigen steun verleende. Vooral in de gedragen stukken: de Sarabande uit de Solo-suite in G van Bach, de Sarabande van De Fesch en het Andante van Gottfried Mann kwamen de mooie eigenschappen van dit spel. waartoe we ook nog een glaszuivere intonatie en een vermijden van alle overdreven affect zouden kunnen rekenen, tot haar recht. Dat in de snelle figuren de losse snaren niet steeds gemakkelijk wilden aanspreken is. weersom standigheden in aanmerking genomen, zeer verklaarbaar. Egbert Vos speelde behalve de cello-begelei dingen een aantal solonummers voor orgel. Hij opende met het Praeludium en Fuga in e kl. t. het z.g. kleine, want er is ook nog een ander Preludium en Fuga in die toonsoort dat hij in strengen en ernstigen stijl voordroeg Het Trio in b. kl. t. van Bach is m.l. niet vrij van een zekere droogheid: daarentegen verdwaalt Jos. Jongen bij het „Prière" van Jos. Jongen ln eindelooze mijmeringen, die ten deele den in vloed van César Franck verraden, maar aan merkelijk minder houvast geven dan de beste werken van dezen laatste En wat hij van Franck zeiven ten gehoore bracht behoorde niet tot diens beste werken, maar waren com posities uit een vroegere periode, die ons de stijleigenschappen van den lateien Franck nog niet verkondigen. En het slotstuk van het programma, de Sonate in a kl. t. van F Bo- rowski, is een werk, waarvan de vorm meer be lang ln boezemt dan de inhoud. De factuur er van is gewichtig; we hooren in het eerste Allegro een fugato als overgangsgroep naar het zangthema en in dit zangthema komt een sterk moduleerende episode: de doorwerking combineert verschillende elementen op kun dige wijze, de reprise toont een wijze beper king. Zoo is ook van de overige twee deelen allerlei goeds te zeggen, dat het ontbreken van belangrijke Innerlijke stuwkracht compenseert en dat onze aandacht tot het einde toe ge spannen kon houden. K. DE JONG. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. KIND ONDER MOLENSTEEN VERPLETTERD. Toen het vierjarig zoontje van den heer E te Tubbergen met enkele andere kinderen aan het spelen was en over een muurtje wilde klauteren, geraakte de kleine onder een schuivenden molensteen, waardoor het kind werd doodgedrukt. IJlings ingeroepen genees kundige hulp kon niet meer baten. 19-JARIGE MEISJE IN ZEE VERDRONKEN. Aan den Wassenaarschen slag was gisteren middag een 19-jarig meisje uit Den Haag, met haar moeder en een vriendin in zee aan het baden. Daarbij schijnt zij in een kuil te zijn gevallen. Aangezien zij niet kon zwem men, kreeg zij water binnen en is zij blijk baar zoo zenuwachtig geworden, dat zij niet meer boven is kunnen komen. Op het hulp geroep van de moeder snelde een tenthouder toe. die met behulp van eenige andere perso nen het meisje op het droge bracht. Ruim twee uur is men bezig geweest met toepassing van kunstmatige ademhaling, doch zulks mocht niet meer baten. De Internationale. Geachte Redactie, Vergun mij enkele regels te mogen schrij ven ln Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Vrijdagavond ongeveer 7 uur bevond ik mij op de Groote Markt, toen ik werd opgeschrikt door een muziekcorps dat met volle muziek de Internationale spelende de Markt kwam opgemarcheerd, achter zich een aantal kin deren. vermoedelijk een of andere jeugdgroep. Hier en daar zag men een vuLst de hoogte ingaan, ten teeken. dat zij die dat deden, het met 't gespeelde eens waren. Ik vraag mij af: Is dit nu ln deze veelbewogen tijden wel op zijn plaats? Voor de radio is de Internatio nale verboden, maar buiten speelt men ze met volle muziek. Ligt het niet op den weg van de overheid om bij 't uitreiken van de vergunning er in te bepalen, dat dergelijke liederen niet gespeeld mogen worden? Hopende, dat deze opmerking in overweging zal worden genomen, verblijf ik met hoogachting UW ABONNé. AGENDA DINSDAG 31 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer Klaas Bakker. 8.159.15 uur. Luxor Sound Theater: „Peggy mijn kind". 2.30 uur. Doorloopende avondvoorstelling. Aan vang 7 uur. Palace: Douglas Fairbanks in „De moderne Robinson Crusoe Op het tooneel: Mac Car- thy, the great Balancer. 2 30. 7 en 9 15 uur Rembrandt Theater: Chevalier in ..A Bed time Story". Op het tooneel: Torino, de mees- ter-jongleur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve a Maan dags. Toegang vrij. Haarlemmerliede: Raadsvergadering 7.30 uur. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Gem Concertzaal: N.V, Itallaansche Opera. Opera-concert. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Bloemendaal: Bloemendaalsche Bosch Concert van de H. O. V. o. 1. v. Frits Schuur man. 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7