Het Haarlem toen de oorlog uitbrak. 52e Jaargang No. 15675 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 1 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72& Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlèN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, bulten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering vtbr betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50 Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600 -. Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 Aug. 1934. Bij een Jubileum. Ir. W. J. Burgersdijk viert vandaag zijn 25- Jarig jubileum bij de N ZJI.T.M. In 19C9 werd hij bij de maatschappij benoemd als ingenieur, in 1911 reeds werd hij haar directeur .zoodat hij reeds gedurende 23 van de 25 jaar de leider van dit groote bedrijf is. De tijdsomstandig heden zijn voor hem aanleiding geweest, zijn jubileum ietwat-binnenskamers te vieren. Dat wil o.a. zeggen dat de beide bijeenkomsten met het personeel, met de hartelijke toespra ken die daarbij tot den jubilaris gericht zijn, buiten tegenwoordigheid van de pers hebber- plaats gehad. Maar het is niet gemakkelijk openbaarheid te vermijden als men een open baar verkeersmiddel beheert, en vooral niet als dit zijn lijnen over een zoo groot gedeelte van Nederlands beider dichts-bevolkte provin cies uitstrekt en een personeel van duizenden zich opmaakt om zijn leider te gaan geluk- wenschen. Ook zijn de trams vandaag natuur lijk bevlagd. en moesten er heel wat extra diensten worden ingelegd om het personeel uit Den Haag en Leiden naar Haarlem te ver voeren. De leider van dit groote verkeersbedrijf, dat Zijn hoofdzetel in onze stad heeft, dewelke stad hem zelf tot haar voornaamste inge zetenen is gaan rekenen, kan vandaag met voldoening terugzien op een kwart eeuw van noesten arbeid waarin hij veel tot stand heeft gebracht. De werkingssfeer van zijn bedrijf, dat zich in zijn origine zeer be- scheidenlijk bepaalde tot wijlen de stoom tram HaarlemLeiden, is onder zijn bewind enorm uitgebreid. Het groote complex electri- sche tramlijnen, dat de Haarlemsche stads- lijnen. Haarlem'Leiden, AmsterdamHaar lemZandvoort, LeidenVoorburgDen HaagScheveningen, Leiden.Noord wijk, LeidenKatwijk en AmsterdamPurmerend EdamVolendam omvat, en waaraan in de laatste jaren verscheidene autobusdiensten zijn toegevoegd, getuigt van den grooten on dernemingsgeest des leiders. In den loop dei- jaren is het verkeersvraagstuk daarbij steeds ingewikkelder geworden. De massafabricage van de goedkoope auto, waardoor de goed- <koope taxi ook haar plaats heeft veroverd, de enorme groei van het autobuswezen in ons land, de verkeersmoeilijkheden die door dit alles ontstaan zijn en waarbij de toekomst van de electrische tram, op haar vaste baan, een verkeersraadsel op zichzelf is geworden, hebben den leider van het groote bedrijf heel wat zorgen moeten baren. En hij is daar ze ker nog lang niet van bevrijd. Maar Ir. Burgersdijk behoort niet tot de menschen die bang voor moeilijkheden zijn en ze liever uit den weg gaan. Met energie en opgewektheid pakt hij ze aan, en als wij zijn personeel kennen als actief, hulpvaardig en hoffelijk toont dit meteen den geest van den leider zelf. Zooals men den geest van den lei der in iedere groote of kleine organisatie al tijd in het optreden van haar leden kan weervinden. Dat de duizenden leden van het personeel der N. Z .H. T. M. vandaag van harte hun ge- lukwenschen zijn komen aanbieden lijdt geen twijfel. Kun directeur is bij hen zeer gezien. Zij kennen hem als een man die zelf het voor beeld van hard werken en plichtsbesef geeft, die altijd recht door zee gaat en die warme, oprechte belangstelling voor hun welzijn heeft. Toen jaren geleden de maatschappij zelf ju bileerde kwamen die sympathie en eerbied jegens haar leider al op kenmerkende wijze tot uiting. Dat was een treffende getuigenis van de waarheid, dat de werkgever die hart voor zijn menschen heeft, hun belangen wil begrijpen en daar gaarne zijn tijd en moeite voor over heeft, den weerklank daarvan ook ondervindt en een geest van onderling ver trouwen en opgewekte samenwex-king kan vestigen en handhaven. Terwijl wij ons vandaag voegen bij de velen, die Ir. Burgersdijk hartelijke gelukwenschen doen toekomen, geschiedt dat in de overtui ging die ook buiten den kring van zijn bedrijf gekoesterd wordt: dat hij de hem gebrachte hulde tenvolle verdient door de bekwaamheid, de groote arbeidskracht en de humaniteit waarmee hij een veeleischende leiderstaak ge durende zoovele jaren heeft vervuld. R. P. Er was net kermis. Wat een oude krant uit binnen- buitenland heeft vastgelegd. Voor oixs ugt Haarlem's Dagblad van 1 Augustus 1914, waarin de spanning dier dagen duidelijk blijkt. Toevallig was in die dagen een kermis georganiseerd en onder den titel: „Te genstellingen" is op de eerste pagina van die krant een teekenmg afgebeeld, waarop men de kermisvreugde ziet met donkere wolken er boven, waarin regimenten tegen elkaar op trekken. Daarboven staat een verslagje van een meeting tegen den oorlcg. waar de heeren Troelstra. Vliegen, Duys. Alberda. Gerhard, Kleerekcoper en Wibaut op het IJsclubterrein te Amsterdam spraken De w.ploitanten van de kermis hebben den burgemeester. Jhr. Mr. W. B Sandberg, te ken nen gegeven dat de tijdsomstandigheden er niet naar waren om kermis te vieren en dat niemand in de stemming ervoor was. Op het verzoek ter restitutie der staangelden ant woordde de burgemeester dat daarvoor een raadsvergadering bijeen geroepen moest wor den. maar. dat de toestand zöö was. dat er elk oogenblik een verandering ken komen. Zoowel ten goede als ten kwade. De volgende uitgave-van Haarlem's Dagblad, van 3 Augustus (2 Augustus was een Zondag), vermeldt reeds het binnentrekken van de Duitsche troepen in BelgieToen werd de kermis afgelast, evenals de vermakelijkheden in den Stadsschouwburg en andere. ..De tap perijen enz. moeten ten 12 uur gesloten zijn" was de order. Er was een run op de spaarbanken. De men schen waren nerveus en meenden dat hun geld thuis veiliger was dan bij de bank. De bevolking werd dan ook gemaand rustig te blijven daar het feit dat de banken aan hun verplichtingen konden voldoen, toch een ge ruststelling moest zijn. De tram had vertraging doordat veel perso neel gemobiliseerd werd. De E. S M. miste 60 man personeel, weshalve voorloopig geen vrije dagen of andere verlofdagen werden verleénd. De dienst AmsterdamSloterdijk moest wor den opgeheven en in de stad werd een beperk ten dienst gereden. Zij die niet aanwezig kon den zijn, die dus gemobiliseerd waren, en die gehuwd of kostwinner waren, werd de eerste week 7/10 van 'het loon betaald Daarna zou de- directie elke weök opnieuw beslissen. De algemeene stemming in de stad was ech ter zeer gedrukt. Overal vormden zich groepen die den ernstigen toe&ta/nd bespraken. In de kruidenierswinkels had men geen handen ge noeg om de klanten aan levensmiddelen te helpen. Op vele plaatsen weigerden men bank papier aan te nemen. Zelfs aan de postkan toren wisselde men geen bankpapier, wat men toeschreef aan een schaarschte van zilver. De oorlog kan onmogelijk 13-jarige jongen doodgereden in de Haarlemmermeer. Een te hooge fiets werd hem noodlottig. Dinsdagavond is de 13-jarige T Homan door een auto die uit de richting Zwanen burg kwam, overreden en gedood. Hc-c onge luk geschiedde op den Lijnderdijk bij Half weg." De jongen reed op een voor hem te hooge fiets en slingerde van den eenen kant naar den anderen kant van den weg. Hij hoorde blijkbaar de signalen van de auto niet waardoor een botsing ontstond. De jonger, viel van de fiets en kreeg twee wielen van de auto over het hoofd waardoor de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Hij werd naar het huis van zijn ouders ge bracht dat er vlak bij is. Een dokter, die ir middels was gewaarschuwd, kon geen hulp meer bieden. De heer Zaalberg voorzitter Werkfonds 1934 af. Naar wij vernemen treedt de heer C. J. P. Zaalberg sinds eenige dagen niet meer op als voorzitter van het Werkfonds 1934. Met het beheer der loopende zaken is belast dr. ir A H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid. lang duren. Algemeen was men van meening, dat. als er soms een oorlog mocht uitbreken, hij nooit lang kon duren want de schaarschte der levens middelen was overal groot, evenals 't gebrek aan contanten. „Hieruit volgt, dat ingeval van een oorlog deze spoedig gestaakt zou moeten tvorden wegens dit gebrek aan levensmidde len." lezen wij! ,De schaarschte aan zilvergeld brengt aan den dag,,, aldus lezen we verder, „dat ons geldwezen niet op de beste manier is inge richt. Hadden wij het Engelsche systeem van chèque- en giroverkeer. dan zouden wij niet in de moeilijkheden geraken, als ons thans overkomen is. Duurt de toestand eenige dagen voort, dan zal het ervan komen dat men schuldbekentenissen gaat schrijven, inwissel baar wanneer de tijden veranderen Een ver gelijking met 't -buitenland op 't oogenblik loont alleszins de moeite! Zij die de prijzen opjoegen. Geleidebiljet voor late aardappelen. Men mag niet meer dan 4 K.G. ongedekt vervoeren. Onmiddellijk zag men reeds grossiers die misbruik maakten van den toestand. Nog was de oorlog niet in vollen omvang uitgebroken, of zij hielden voorraden levensmiddelen vast waardoor de prijzen opgejaagd werden. Haver mout werd drie gulden per baal duurder, sui ker zes cent per pond en zout vier cent. Erwten en bconen waren bijna niet meer te krijgen Als geruststelling werd meegedeeld dat de kolenveorraad van de lichtfabriek nog groot was, zoodat voorloopig geen vrees bestond dat men in Haarlem zonder verlichting zou zijn, Bladert men zoo door deze oude krant, dan ontwaart men de eigenaardigste tegenstellin gen. Over geheel Europa kwam een waanzin voor het geld. Niet alleen in ons land maar ook daarbuiten weigerde men papier als beta ling aan te nemen, en worden de spaarban ken bestormd. Ergens anders leest men dat de Duitsche keizerlijke familie het Heilige Avond maal in het paleis te Berlijn heeft bijgewoond, dat prins Adalbert van Pruisen zich heeft ver loofd met prinses Adi van SaksenMeiningen, dat Jaurès, de Fransche socialistische leider vermoord was. Jaurès die algemeen werd ge waardeerd, dat president Wilson (de stichter van de Vclkenbondsidee) een plan heeft voor gesteld om buitenlandsches schenen in Ame rika te laten registreeren opdat zij onder Amerikaansche vlag zouden kunnen varen tij dens „de troebelen in Europa". Tusschen Duitschland en Frankrijk was geen spoorwegverkeer, er waren grensinciden ten door vernieling en overschrijding. In Ber lijn trok een dichte rr.auigte die vaderland ;che liederen zong naar het paleis van den Rijks kanselier, die o.a. het volgende zei; „Wij wil len in het rijk dat wij in 44-jarigen vredes- arbeid hebben opgericht ook verder in vrede leven. Al het werk van den keizer was op "net behoud van den vrede gericht. Tot op het laat ste oogenblik werkte hij voor den vrede van Europa, ja. hij werkt daar nog voor. Zou echter al zijn arbeid vruchteloos zijn, zou ons het zwaard in de hand worden ge drukt. dan zullen wij ten velde trekken met eon goed geweten, en met het- bewustzijn, dat niet wij den oorlog hebben gewild. Wij zullen den strijd om ons bestaan, om onze nationale eer, tot den laatsten druppel bloed voeren. In den ernst van dit oogenblik herinner ik u aan het woord dat eens prins Friedrich Karl van Brandenburgers toeriep: ..Laat- uw hart slaan voor God. uwe vuisten op den vijand." Niet alleen In Berlijn of in Duitschland was men waanzinnig, elders was dat even goed het geval. Overal werd gemobiliseerd: Rusland, Frankrijk. Duitschland. enz. De Provinciale Staten van Friesland heb ben een vredesmotie aangenomen: in naam van menschelijkheid en beschaving doen zij een beroep op de staten en de volkeren. De motie werd aangenomen met21 tegen 20 stemmen. Dit staat vlak bij de mededee- lingen der mobilisaties. De oorlog kan niet lang duren" Vier jaar lang leest men in de kranten niets anders dan over den oorlog. Met ingang van 1 Augustus zullen voor het vervoer van late aardappelen geleide-biljetten worden afgegeven tegen f 1 per 100 K.G voor wat betreft aardappelen van de consumptie- maat en f 2 per 100 K.G voor wat betreft buitenmaatsche aardappelen. Deze heffingen zijn 25 cent per 100 K.G. lager dan die. welke voor aardappelen van den oogst 1933 moesten worden betaald. Het vervoer van aardappelen van de con- sumptiemaat, bestemd voor huishoudelijk ge bruik van een gezin, mag in gezamenlijke hoe veelheden van hoogstens 4 K.G. zonder ge leidebiljet geschieden. Ten aanzien van het in voorraad hebben van aardappelen is bepaald, dat zulks voor eigen gebruik geoorloofd is in gezamenlijke hoeveelheden van ten hoogste 1000 K.G. HET JUBILEUM VAN IR. W. J. BURGERSDIJK Heden vierde Ir. W. J. Burgersdijk zijn zil veren Jubileum als directeur van de N. H T. M. Ter gelegenheid daarvan waren de tramwagens heden met vlaggetjes ver s sierd. Hedenmorgen van tien uur tot half één is de jubilaris in de feestelijk versierde autobus-garage op het remise-terrein aan de Leidschevaart door het personeel gehuldigd, waarbij o.a. de presi dent-commissaris der maatschappij een rede heeft gehouden. Ook vanavond zou voor de leden van het perso- morgen niet in de gelegenheid waren, een samenkomst worden gehouden. Ir. W. J. Burgersdijk Bloedige strijd in Karinthië. CONTINGENTEERING INVOER VAN SLOTEN In de Staatscourant, van gisteren is een Ko ninklijk besluit gepubliceerd waarbij de invoer van alle sloten met uitzondering van hang- en meubelsloten en onderdeelen van sloten wordt gecontingenteerd. Het contingent van den toege.stanen in voer is bepaald op 70 pCt. van het gewicht van den gemiddelden driemaandelijkschen in voer in 1932 en 1933. De contingenteering geldt voor 3 maanden, ingaande 1 Augustus a.s. Krijgslist tegen opstandelingen aan dc Zuid-Slavische grens. BELGRADO, 1 Augustus (V.D.) De „Vrerae" publiceert een telefonisch bericht van zijn correspondent uit Unterdaubürg van de Zuid-Slavische-Oostenrijksche grens, volgens welk bericht gisteren den geheelen dag nog tusschen opstandelingen en bondstroepen in Karinthië zou zijn gestreden. Volgens dit be richt zou dé strijd gisteren zelfs de bloedigste geweest zijn en het grootste aantal dooden en gewonden tengevolge hebben gehad van den strijd, die tot nog toe is geleverd tusschen op standelingen en regeeringstroepen. De gevechten vingen aan met een manoeu vre van de regeeringstroepen, die een krach- tigen aanval deden op de stellingen der op standelingen vlak bij de Zuid-Slavische grens, waarna zij schijnbaar ordeloos op de vlucht sloegen. De opstandelingen lieten zich hier door misleiden en namen onmiddellijk de achtervolging ter hand. Het doel van de krijgslist was de opstandelingen van de grens weg te lokken, daar de bondstroepen uit be zorgdheid, dat hun schoten op Zuid-Slavisch gebied zouden kunnen inslaan, niet met volle kracht konden optreden. Bij de achtervolging vielen de rebellen in een hinderlaag. Zij wer den van twee kanten aangevallen Zij gaven zich echter niet over, doch verdedigden zich den geheelen dag. De correspondent van de „Vreme" meldt verder, dat de krijgslist tenslotte toch nog mislukt is, doordat de rebellen versterkingen kregen en zich daarop uit de omsingeling kon den bevrijden. Afdeelingen opstandelingen zijn inmiddels over de grens naar Zuid-Slavie ge vlucht om niet in handen der bondstroepen te vallen. Verder meldt de „Vreme" nog. dat Dinsdag in West-Karinthië een groote opstandige bc weging zou zijn begonnen. Ook daar zou thans fel worden gestreden. De opstandelingen zou den een aanval op Klagenfurt willen onder nemen. De Duitsche rijkspresident von Hindenburg ordt zwakker. pag. I De moordenaars van dr. Dollfuss zijn gisteren door ophanging terechtgesteld. pag. 4 De Japansche prins en prinses Kaya hebben een bezoek aan Amsterdam gebracht. pag. 4 In Rusland zijn opnieuw vijf ingenieurs on der beschuldiging van sabotage geëxecu teerd. Dag. 4 Dc regeering is bereid een bedrag ran f 250.000 beschikbaar te stellen voor afkoop van pro ducten van de boomkweekerijen. pag. 3 De heer van Hoeven heeft nogmaals een ra diorede gehouden over de nieuwe steunre geling. pag 3 De voorzitter van het N. O. G. is van oordeel dat het openbaar onderwijs wordt achter* gesteld bij het bijzonder onderwijs. pag 3 Onteigeningsontwerp ingediend voor een be tere verbinding van Amsterdam met den Rijn. pag. 3 Er moet opgave worden gedaan van dc voor raden spijsoliën. pag. 3 Engeland wint den Davis Cup. pag- 5 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Bij een Jubileum. 1 Augustus 1914. Haarlem toen dc oorlog uitbrak. pag. 1 Von Hindenburg wordt zwakker. Had een goeden nacht en is koortsvrij bij vol bewustzijn. Hedenmorgen half negen werd door de be handelende geneesheeren het volgende bul letin over den toestand van den Rijkspresi dent Von Hindenburg uitgegeven: Ondanks den gunstigen nacht dien de Rijkspresident heeft doorgebracht, neemt de zwakte toe. President Von Hindenburg is bij volle bewustzijn en koortsvrij. De polsslag is zwakker. Prof. SAUERBRUCK. Toestand hedenochtend onveranderd. NEUDECK, 1 Augustus (D. N. B.) In een om 12.20 uitgegeven communiqué inzake den ge zondheidstoestand van den Rijkspresident wordt medegedeeld, dat deze in den ochtend niet is veranderd. Von Hindenburg is volledig bij kennis en heeft tegen den middag iets gegeten. Wie moet Hindenburg opvolgen? Hertog van Brunswijk genoemd. Weenen in staat van beleg. De straten die leiden naar de politie-kazerne waar de terroristen onderge bracht ;ijp, zijn met prikkeldraad versperd BERLIJN. 1 Augustus V. D Hoewel offi cieel daarnver niets wordt gemeld hebben de berichten (untrent den gezondheidstoestand van den Rflkspresidont in politieke kringen groote onrust veroorzaakt. Onmiddellijk na ontvangst der eerste desbetreffende mede- deelingen heeft Hitier zich naar Berlijn be geven voor een spood-kablnetsraad. In gezag hebbende kringen wijst men er op. dat bij een eventueel overlijden van Von Rodenburg een nieuwe president zal moeten gekozen. Men beraadslaagt thans over de te volgen procedure en het wordt waarschijnlijk ge acht. dat de Hertog van Brunswijk eerste candidaat zal worden De Hertog van Bruns wijk is een neef van den Engelschen Koning en van wijlen Tsaar Nicolaas en schoonzoon van den ex-Keizer. Bezorgdheid in Frankrijk PARIJS. 1 Augustus (V.D.> De berichten omtrent de ernstige ongesteldheid van Von Hindenburg hebben in politieke kringen ern stige bezorgdheid gewekt, niet alleen om per soonlijke. maar ook om politieke redenen. Dc mogelijkheid van het verdwijnen van den veldmaarschalk van het politieke tooneel wordt hier met ernstige ongerustheid overwo gen. Men is van meening. dat dit niet alleen zou beteekenen. dat daardoor de krachtigste, zoo niet de eenige matigende invloed uit de Duitsche politiek zou verdwijnen, maar het zou tevens Hitier een uitweg bieden uit de persoonlijke moeilijkheden, waarin hij zich steeds meer komt te bevinden, hetgeen waar schijnlijk zou beteekenen een nog f .e ont wikkeling van het nationaal-sociallsme.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1