DE BILT HAVBANK Schiedam WOENSDAG I AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 R.-K. Blindenbond St. Odilia. Voortzetting jaarvergadering:. Dinsdagmiddag werd de jaarvergadering van den R.-K. Blindenbond St. Odillia voort gezet. Uit de jaarverslagen bleek, dat de afdee- lingen te zamen 345 leden tellen; het leden tal is ongeveer gelijk gebleven. Met. voldoe ning kan men terugzien op het afgeloopen jaar. De rekening sloot met een batig saldo van f 8.04. Na eenige discussie werden de jaarversla gen en financieele verslagen goedgekeurd. De voorzitter deelde mede. dat tot gemeen schappelijk herkenningsteeken een witte wandelstok is gekozen, met een rood en band op verzoek van de K.N.A.C. Met den in 1933 opgerichten Bllndenraad ls prettig samengewerkt, Mededeelingen wer den gedaan over het Braille-kortschrift, dat in Nederland nog niet goed geregeld is. maar waarover onderhandelingen gaande zijn. Voorstellen hoofdbestuur. Aangenomen werden de volgende voor stellen van het hoofdbestuur: tot het orga- niseeren van een loterij waarvan de op brengst half voor den bond half voor de af- deelingen is; tot het vaststellen van huur prijzen voor de film. Het Licht Inwendig; tot hot machtigen van het bestuur om uit de filmkas een bedrag te nemen voor propagan da en voor het laten maken eventueel van een tweede copie van die film. Besloten werd mee te doen aan de A.V.O. en een bedrag van f 125 te bestemmen voor de bezoldiging van den ambtenaar van den buitendienst der Ned. Ver. A.V.O. De voorgestelde wijzigingen in het reglement betreffende het orgaan wei den aangenomen. Vastgesteld werd, dat jaar lijks f 25 zal worden gestort in het Ned. Ge leidehondenfonds. Afdcelingsvoorstellen. Het voorstel Den Haag om een overlijdens- kas in te stellen werd verworpen. Haarlem had voorstellen gedaan inzake verzekering, vrijstelling van belasting en vrijgeleidekaar- tcn voor geleidehonden. Dit moet plaatselijk geregeld worden. Haarlem stelde voor het lidmaatschap N. S B. onvereenigbaar te verklaren met het be- klecdcn van een functie in den Bond. Beslo ten werd ln deze aangelegenheid den bis- schoppelijken brief te volgen. Voorts besloot men een deskundigenrapport in te winnen over eventueel bij de film te componeeren muziek door den heer Jansen uit Arnhem Tenslotte werden eenige voorloopige mede deelingen gedaan over het braille radio-pro gramma. waarna de vergadering geschorst werd tot Woensdagmorgen. ANDRé VAN DIJK Sr. OVERLEDEN. Dinsdag overleed in den ouderdom van 70 jaar de bekende operette-artist André van Dijk, die ter verpleging in het Binnengast huis te Amsterdam was opgenomen. Ais jong artist speelde André van Dijk Sr. Ibij Prol In Frascati. Behalve in Frascati ■heeft hij onder verschillende directies ln den Hollandschen Schouwburg in Flora, in het Rembrandt-Theater en in het Rozentheater gespeeld. VECHTENDE VROUWEN. Dinsdagavond acht uur had in de Tujpep- straat een burenruzie plaats, die zóó hoog liep, dat twee vrouwen handgemeen werden. De eene stak de andere met een mes in het zitvlak, waardoor zij een onbeduidend wondje kreeg, dat in het St. Elisabeths Gasthuis ver bonden werd. Tegen de vrouw, die zich zoo slecht beheerschen kon en die bekende, is pro ces-verbaal opgemaakt. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem. Dinsdagmorgen tien uur moest de 42-jarige wielrijder v. d. H.. die op het Spaarne vóór een vrachtauto reed, bij de Damstraat plot seling stoppen. Hij trachtte langs het trot toir af te stappen, maar haar het ongeluk te vallen en onder de vrachtauto terecht te komen. Hij kwam er nog vrij goed af. want hij kroeg alleen een wond aan de linkerhand en ontvellingen aan gezicht en handen. Na door leden van den Ongevallendienst verbonden te zijn. werd de man per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. De bestuur der van de vrachtauto had geen schuld aan het ongeluk. Begin nog heden met PeKejdzctancbdw'land^sta, „Wat Mijnhardt maakt is goed." (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 1 AUGUSTUS Gem. Concertzaal: N.V. Italiaansche Opera. Opera-concert. 8 uur. Café-Restaurant „Du Commerce": Optreden van den kapelmeester Lancé en zijn solisten. Luxor Sound Theater: Peggy mijn kind". 2.30 uur. Doorloopende avondvoorstelling. Aan vang 7 uur. Palace: Douglas Fairbanks in „De moderne Robinson Crusoe". Op het tooneel: Mac Car- thy, the great Balancer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Chevalier in ,.A Bed time Story". Op het tooneel: Torino, de mees- ter-jongleur. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 18. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve Maan dags. Toegang vrij. Bloemendaal: Bioemendaalsche Bosch Concert van de H. O. V. o. L v. Frits Schuur man. 8 uur. DONDERDAG 2 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Bloemendaal: Orgelbespeling in de Ned. Herv. Kerk, 8.15 uur. Zand voort: Vergadering van den ge meenteraad, uur. Gevolgen van een burenruzie. Politie met uitrukwagen er aan te pas gekomen. AMSTERDAM, 1 Augustus In den afge loopen nacht ontstond een burenruzie in de Vinkenstraat, waarbij een kind door een bloempot werd getroffen, waarmee werd ge gooid. De politie maakte aan deze ruzie spoe dig een einde. Een half uur later werd de ruzie voortgezet in de Bickerstraat. Hier werd het tumult iets grooter, omdat het publiek tegen de politie optrad. Toen echter een uitrukwa gen met een detachement ter plaatse kwam, was ook hier met een paar revolverschoten aan den tegenstand in korten tijd een einde gemaakt. Hier en daar was dc straat opgebroken om steenen te hebben, die naar de agenten wer den geworpen. Er werden twee arrestanten ge maakt. Een van deze twee was een communist, die met een rooden doek had gezwaaid. Tegen half één was de rust weergekeerd. PERSONALIA Voor het theoretisch examen piano van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereen, is te 's-Gravenhage geslaagd mej. Catharina Hes sels, leerlinge van mevr. C. de Jong—van Gel- dere. DIEFSTAL VAN EEN AUTO. De Vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Dinsdag een 27-jarigen winkelier te Amsterdam woonachtig, wegens diefstal van een auto tot een jaar gevangenis straf. Het O.M. had zes maanden gerequireerd. Een vriend van den winkelier had getracht de auto te verkoopen. Wegens poging tot heling had het O.M. één jaar en vijf maanden ge- eischt. De rechtbank wees deze zaak terug naar den rechter-commissaris en beval een onderzoek naar verdachte's geestvermogens. Hij is reeds herhaaldelijk veroordeeld. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Meer speelplaatsen voor de jeugd. De Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Haar lem, heeft een adres gericht tot den Raad dezer gemeente waarin wordt aangedrongen op het inrichten van vrije speelplaatsen voor de jeugd. In het orgaan Haarlem's Onderwijs" is een toelichting op dit adres te lezen. De argumenten daarin aangevoerd zijn niet nieuw. Bijna 10 jaar lang hebben wij deze, benevens nog vele andere, in woord en geschrift gehanteerd. Dit heeft tengevolge gehad, dat geleidelijk aan een viertal speeltuinen werden ingericht. Het gemeentebestuur „zich bewust" van het groote nut van speeltuinen, heeft zich niet onbetuigd gelaten en nog zeer onlangs heesch de wethouder Mr. J. Gerritsz de nieuwe ver- eenigingsvlag van Flora ter gelegenheid van een nieuwen grooten tuin. Zelfs in dezen be narden tijd zitten de speeltuinverenigingen niet stil. Onafgebroken zijn zij bezig de gedachte in gang te doen vinden, dat de ouders der kin deren de handen ineen moeten slaan om hun kinderen in veilige speeltuinen onder te brengen. „Veilige speeltuinen", omdat deze de kin deren onttrekken aan de gevaren van de straat. Wij kunnen niet anders dan het toe- Juichen, dat eindelijk ook de oogen open gaan van hen die krachtens hun beroep zijn aangewezen de jeugd voor een deel op te voeden. Het moge ons vergund zijn met een enkel woord nog te wijzen op de zegenrijke gevol gen voor de jeugd en de gemeenschap indien het onderwijzerscorps er toe zou kunnen be sluiten op denzelfden voet als de werkende leden der speeltuinvereenigingen medewer king te verleenen bij de uitvoering der speel tuinwerkzaamheden. Dat zou de bestaande vereeniging ten goede komen en ten zeerste bevorderen dat ook nieuwe speelgélegenheid tot stand zullen komen. De heer G. van Veen, adjunct-directeur van het Nuts-Seminarium voor opvoedkunde (voor onderwijzers geen onbekende) heeft eens in een rede voor de Ned. Speeltuin Unie verklapt wat hij zou doen, als hij minister van Onder wijs zou zijn. Hij zou n.l. de onderwijzers een behoorlijk salaris geven en er nog een goed schepje boven op leggen. Echter onder één voorwaarde. Die zou zijn, dat alle onderwij zers zich gedurende 8 uren per week in dienst zouden moeten stellen voor sociale opvoeding buiten hun schooltaak. Hij is er n.l. van overtuigd, dat samenwerking tusschen speeltuinmenschen en onderwijzers voor beide „winst" beteekent. De speeltuinmenschen zouden menige nuttige wenk van den onder wijzer in dank aanvaarden, de laatste zou leeren „zijn schoolsche huid af te stroopen" en in een vrijere omgang met de kinderen zijn kracht zoeken. Wat ook de school ten goede zal komen. Zie hier wat een man met gezag op het terrein der opvoedkunde ons heeft te zeggen. Een enkele opmerking nog over het adres zelve. Wij zijn niet voor het stichten van vrije speelplaatsen. De ervaring elders daar mee opgedaan heeft juist krachtig gedreven naar de „Speeltuinvereeniging". De enkele tuinen, die een armtierig bestaan hebben go- leid een dertigtal jaren geleden, stichtten geen enkel nut. Het beteekende niets anders dan een verplaatsing van het straatleven der Jeugd naar een afgerasterd plekje grond. De andere argumenten, die wij in onze actie voor verkrijging van speeltuinvereeni gingen met speeltuinen hanteerden, betref fen meer den zedelijken kant van ons onder werp. Wie met aandacht de Jeugd op straat gadeslaat, zal onmiddellijk begrijpen en met ons eens zijn, dat toezicht en leiding op een speeltuin onmisbaar zijn, ja zelfs eerste voor waarde om moreele winst te verkrijgen. Dit lied zingen wij al 10 jaren in Haarltfn en daarbuiten klinkt het bijna 40 jaar. Al luider wordt deze zang en grooter wordt het getal dergenen die in het speeltuinwerk een onmisbare opvoedingsschakel zien. Moge allen die het aangaat „die roep verstaan"!! En medewerken naar vermogen. Hoogachtend, Het bestuur der Haar. Speeltuin Federatie W. KLAREN, voorzitter J, J, C. QPHUYSEN, secretaris, ten 25-jarige stort 10.000. en ontvangt na 25 jaar, met 5rente op rente, 22.850, - welk bedrag eveneens ten volle wordt uitgekeerd bij vroeger overlijden. Inlichtingen en prospectus bij de vertegenw. DE TWENTSCHE BANK N.V. Kantoor Haarlem aid. Assurantiën (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoo&ste barometerstand 765.9 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 745.2 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuid-Westelijken tot Zuidelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aan vankelijk weinig of geen regen. Waarschijn lijk iets warmer overdag. Uit het Buitenland AFNEMENDE REGENKANS EN WARMER, De stijging van den luchtdruk in het Zuid- Westen zette door, zoodat zich over Frankrijk de hooge druk een weinig herstelde. Ook over het Zuiden van de Britsche eilanden steeg de barometer. Intusschen passeerden met veel regen en onweer de gisteren genoemde secun- dairen gistermiddag en hedennacht ons land. Groningen tapte 20, De Bilt 13 m.M. af. Ook over Zuid-Scandinavië deed zich de in vloed van deze secundairen nog gelden. Blaavandshuk had 19, Skudesnaes 17 m.M. neerslag. Over Noord-Scandinavië versterkte zich de hooge druk. Het weer is overal rustig. Behalve in Noord-Duitschland en hier en daar in Scandinavië is het over het geheele gebied kouder geworden. Vooral over ons land zijn de ochtendtemperaturen lager. Het laat zich aanzien, dat een tijdelijke weersverbetering zal intreden. Barometer Stand van heden 759 m.M. Vorige stand 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KF.TP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 1 Augustus: Hoogste gisteren 82 F. Laagste heden nacht 62 F. Hoogste hede ntot 12 uur 76 F. U MOSTERD I mrWWkmF TAFELZURE.N (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, l Augustus. Ondertrouwd: 31 Juli: A. R. A. Freiwald en M. M. F. Wijnands. Getrouwd 31 Juli: B. P. A. Ooms en J. J. M Dieben. Bevallen 30 Juli: E. VernoutHermeling, z.; S. J. van Maren—Kollaard. z. Overleden 30 Juli: M. A. B. van Beijnum Schulz, 33 j„ Kamperlaan; L J. Boogmans, 58 j., Jansstraat. Sierteeltencentrale ingesteld. Belast met uitvoering bloembollen- saneeringsplan. De Staatscourant van Dinsdagavond bevatte de statuten vair de stichting Nederlandsche Sierteelten-Centrale, gevestigd in Den Haag welke stichting belast wordt met de uitvoering van het Bloembollensaneeringsplan-1933, ter wijl ook de uitvoering van de wettelijke rege lingen betreffende de boomkweekerij en bloem- kweekerij aair deze stichting zullen worden toevertrouwd. Aangezien de regelingen betreffende de bloembollen op 1 Augustus in wering moeten treden en de voordrachten van de organisa ties van belanghebbenden voor de bestuurs- benoemingen nog niet alle zijn ingekomen, is ook hier. gelijk dit eveneens bij de Neder landsche Akkerbouw-Centrale is geschied, voor een zeer korten tijd slechts één bestuurder der stichting aangewezen en wel de heer J. C. M. Menslng te Aalsmeer. De Nederlandsche Sierteelten-Centrale zal gevestigd worden in de Trompstraat 73 te Den Haag. Stoomschip aan den grond geloopen. Passagiers in veiligheid. PARIJS, 1 Augustus (V.D.) Het Braziliaan- sche stoomschip „Ruoy Barbosa", dat van Hamburg met 87 passagiers, waaronder 65 Duitsche Joden, die van België naar Brazilië wilden emigreeren. en een bemanning van 127 koppen, naar Brazilië onderweg is, is gis teravond ten Noorden van den haven van leixoes op een rif geloopen. Alle passagiers zijn aan land gebracht. Het is twijfelachtig of men er in zal slagen het schip weer vlot te brengen, daar de machines niet meer goed werken en het schip ook schijnt te zijn lek geslagen. INFORMATLEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.44 1/27.45 Berlijn 57.12 1/2—57.20 Parijs 9.74 1 2—9.75 Brussel 34.67—34.70 Zurich 48.201/2—48.23 1/2 Rome 12.661/2—12.691/2 New York 1.47 1/8—1.48 1/8 SPORT EN SPEL VOETBAL. HAARLEM'S DAGBLAD—MELKSLIJTERS- ELFTAL (4—7). Op het nieuwe veld achter de nieuwe E.D.O.- terreinen speelde de Sportvereeniging Haar lem's Dagblad een voetbalwedstrijd tegen een elftal van melkslijters, samengesteld door onzen internationalen stadgenoot Kick Smit. De leiding berustte bij den heer Perfors, die zich op een uitstekende wijze van zijn ove rigens gemakkelijke taak kweet. In de eerste helft vergenoegde Smit er zich mee. langs het lijntje te staan, om te zien hoe zijn jongens het er met hun eersten wedstrijd afbrachten. De partijen wogen toen vrijwel tegen elkaar op. wat ook in de cijfers tot uiting kwam. Rust kwam namelijk met 33. In de tweede helft nam Smit aan den strijd deel. Dit was natuurlijk aan het spel dadelijk merkbaar. Toch duurde het nog langen tijd, eer de be zoekers de leiding namen (34) Het werd daarna nog 44. maar daarna liet de verde diging der Groentjes zich nog drie maal pas- seeren (4—7). Hiermee kwam het einde van dezen aangenomen wedstrijd. De reserve doelman der thuisclub, die nog eenige hulp krachten in het elftal had, heeft verdienste lijk gewerkt. Bijna alle goals waren onhoud baar. ATHLETIEK. De Prins Hendrik-beker wedstrijden. Inschrijvingen van alle vooraan staande vereenigingen. Voor de Zondag a.s. op het „Haarlem"-ter- rein te houden athletiekwedstrijden om den Prins Hendrikbeker, waarvoor alom in den lande groote belangstelling bestaat en waaraan tevens de titel clubkampioen van Nederland is verbonden, zijn thans alle inschrijvingen binnen. Het zijn niet minder dan acht vereeni gingen, welke hun beste krachten naar het „Haarlem"-terrein sturen en als zoodanig is bij voorbaat het succes reeds verzekerd, want dat over alle linies een groote strijd zal worden ge leverd. staat reeds thans vast. Vooral op de sprint zal het warm toegaan, want voor de eerste maal in dit seizoen bekam pen alle cracks elkaar hier. Het zijn Zondag voornamelijk Berger en Osendarp, tusschen wie het om de eerste plaats gaat; vooral de Hagenaar, die reeds dit seizoen 'blijk gaf op de Haarlem-baan zich goed thuis te voeien, staat daarbij in het middelpunt der belang stelling. Boersma, Van Beveren, Jansen, Beef- tink en Van Geenhuizen zijn de verdere voor naamste namen uit dit uitgelezen gezelschap; een gang naar het Haarlem-terrein is alleen al de strijd op de 100 M., welke in drie series verloopen wordt, waard. Hier volgt eerst een klein overzicht van de voornaamste deelnemers op de diverse num mers. Deze zijn buiten de reeds genoemde 100 M.: 400 M. Sierhuis, Van Rijn en Klasema. 800 M. Bouman, Heymans. Sierhuis en Dop. 1500 M. Heycnans, Haver Plieger en Balder. 5000 M. Toorenburg, Hoogeweg en Mulder. 110 M. horden: Mesmann Schultz, Jansz en Karman. Speerwerpen: v. d. Poll. Kogelstoten: De Bruyn, Ypsilon, v. d. Well en Houtzager. Discuswerpen: De Bruyn. Coster en v. d. Wel. Hoogspringen: Brasser, Roelofs, Krijgsman en Jansz. Verspringen: Houtman, Geul, Eikema en Snijders. Polshoog: Oorschot en Mesmann Schultz. Tegenover deze uitstekende krachten stelt „Haarlem" de volgende ploeg: 100 Meter: VaCn den Berge en Van Geen huizen. 400 Meter Van der Booren en Herfst. 800 Meter Van der Booren en Figee. 1500 Meter Buis en Scherpenhuizen. 5000 Meter Klaasse en Brandenburg. 110 M. horden: W. Kaan en Voogd. Hoogspringen: Schoemaker en Kuiper. VerspringenVan Welsenes en V. Mans. Polshoog: Van der Zee en Verkes. Speerwerpen: Van der Zee en Lamp. Discuswerpen: Vreeken en Schaak. Kogelstooten. Vreeken en Schaak. 4 maal 100 M.Voogd, Rinkel, Van den Berge en Van Geenhuizen. 4 maal 400 M.: Kaan, v. d. Booren, Mans en Herfst. Deze ploeg, waarin vele namen, welke in de athletiekwereld een goeden klank hebben, heeft de zware taak op zich genomen, voor de lie maal in successie te trachten den beker te bemachtigen; een taak, welke door haar, naar wij vertrouwen, tot een goed einde gebracht wordt. Het is niet te verhelen, dat de laatste jaren de roemruchtige vereeniging eenigszins is achteruit gegaan. Was vroeger reeds bij voorbaat te voorspellen, dat „Haarlem" zou zegevieren, nu gaat men met werkelijke zorgen in het veld, want het zou met de „Haarlem!" - suprematle wel eens gedaan kunnen zijn. Een voordeel is het dan ook, dat de ver zwakte ploeg, waarin we o.a. Blik en Eysker missen, op eigen terrein voor haar eigen pu bliek den strijd aanbindt. Dit zal voor haar een niet te onderschatten moreele steun be- teekenen, een steun, dien zij gebruiken kan en die haar tenslotte niet geheel kansloos maakt. Ieder punt is voor den P. H.-beker goud waard; zoo heeft b v. op de 100 M. Van Geen huizen de beste kansen, want in ziin serie ontmoet hij als sterkste tegenstanders Osen darp en Eikema; de laatste werd door hem in Wormerveer een week geleden nog regelmatig geklopt. Zwaarder zal het Van den Berge val len. want Berger is vanzelfsprekend niet te halen en Beeftinck is een jeugdig sprinter, die het dezen veteraan niet gemakkelijk zal maken. Bij 400 M. is de hoop gevestigd op v. d. Boo ren. niet voor het behalen van de eerste plaats, doch voor het bezetten van zoo mogelijk de derde plaats. Hij moet daarvoor Sierhuis klop pen. want deze is van het gezelschap, dat mo gelijk de finale zal uitmaken, wel de zwakste. De strijend KlasemaVan Rijn zal uiterst scherp zijn. Het gaat hier om de eerste plaats op de Nederlandsche 400 M.-lijst. Van der Booren's kansen worden beter op 800 M., al moet rekening worden gehouden met eventueele vermoeidheid na de 400 M. Bouman en Dop leveren de revanche van den Olympischen Dag, doch het is hierbij niet uitgesloten, dat de Haarlemmer zich aan sluit. Ook Heymans en Sierhuis ziin op dit nummer, dat zeer fraai belooft te worden, niet geheel kansloos. Sierhuis is momenteel kampioen van Nederland. Bij 1500 M. gaat „Haarlem" weer beter mee tellen, want Scherpenhuizen en Buis (vooral de laatste is een echte „cupfighter") zijn hier in staat, de beide eerste plaatsen te bezetten. Of Scherpenhuizen in conditie zal zijn. weten we niet, want een geheele maand bezocht hij geen wedstrijden. Niettemin moet hij zijn eerste nederlaag dit seizoen nog te incas- seeren krijgen. Arie Klaasse is in staat, de 5000 M. tot een goed einde te brengen en het staat daarbij vast, dat het den populairen Haarlemmer aan aanmoedigingen niet zal ontbreken. Mulder van A.V. '23 is zijn gevaarlijkste concurrent. Klaasse heeft dit jaar weer geheel aansluiting met de eerste krachten uit den lande; zij, die den laatsten .tijd zijn prestaties gevolgd heb ben, zullen er alle bewondering voor hebben. Ook de 110 M. horden Ls een goed „Haar- lem"-nummer, waarop Wim Kaan door Mes mann Schultz niet te slaan is. De Haarlem mer is in prima conditie en de hoop is ge rechtvaardigd, dat hij op eigen terrein zelfs een record tot stand brengt. Voogd is goed voor een der plaatsen. Bij de werpnummers is helaas Eysker niet van de partij, waardoor kostbare punten ver loren gaan. Schaak en Vreekert zijn echter heel goede krachten, die het in korten tijd al ver brachten en bij lederen wedstrijd om de eerste plaatsen meetellen. Een weinig ge luk is hier niet te versmaden, want zoowel op kogel als op discus lagen ook vroeger kost bare winstpunten. Bij het speerwerpen zien we de veteranen Van der Zee en Lamp, die vermoedelijk wel puntloos zullen blijven, terwijl op hoogsprin gen de hoop gevestigd is op Kuiper en Schoe maker, twee springers, die wel wat kunnen, doch die hun dag moeten hebben. Vèrspringen en polshoog zijn heel sterk be zet. Van Welsenes kan het eerste nummer winnen, terwijl v. d. Zee, die na langen tijd afwezig te zijn geweest, met 3.60 M. ver leden Zondag verraste, vermoedelijk ook in Haarlem wederom de eerste plaats zal be zetten. En als Verkes daarbij even hoog komt als Zondag, is er in een heel goede kans op de tweede plaats, waardoor het „Haarlem"- totaal niet onbelangrijk zou worden opge voerd. Op de 4 maal 100 M. moeten goede wissels de ploeg op de derde plaats kunnen brengen, terwijl op 4 maai 400 M. eveneens een derde plaats moet kunnen worden bereikt. Op deze nummers wisselen vermoedelijk V. en L. en A.V. '23, zoodat dan drie punten achterstand op beide nummers totaal niet zoo'n groot verschil zal uitmaken. Wie wint? Dat is een vraag, die a.s. Zondag a.s. beantwoord wordt aan den Schoterweg. DAMMEN. WANNEER EINDELIJK EEN NIEUWEN WEDSTRIJD OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP? Springer nu reeds zes jaren titelhouder, zonder dat hij gedurende dien tijd ook maar éénmaal zijn titel heeft behoeven te verdedi gen. Vooral het laatste jaar is bovengenoemde vraag bijzonder actueel, zoodat het zijn nut kan hebben, dat wij haar eens nader onder de oogeri zien. Toen de tegenwoordige titelhouder in 1928 den wereldtitel verwierf in een tournooi, dat door Nederland en Frankrijk gezamenlijk was georganiseerd, had men zeker niet kunnen denken dat dit tournooi in latere jaren de aanleiding zou zijn dat er tusschen den Ne- derlandschen en Franschen Dambond een zóó diep meeningsverschil zou ontstaan, dat hier door tevens het organiseeren van een nieuwen wedstrijd om het wereldkampioenschap on mogelijk zou worden gemaakt. Nu al gedurende een reeks van jaren wordt het den Nederlandschen en Franschen meesters onmogelijk gemaakt, zich met elkander te meten en dat, terwijl zoowel in Holland als in Frankrijk vooral de jongere meesters blaken van strijdlust om elkander in een match om het wereldkampioenschap te ontmoeten. Nu de geniale 18-jarige Russische meester Maurice Rajchenbach in September a.s. een tournée door Holland gaat maken en onze nationale kampioen R. C. Keiler intusschen aan het bestuur van den Ned. Dambond heeft verzocht, tegen Rajchenbaoh te mogen matchen om den wereldtitel een match waarvoor zoowel in Holland als in Frankrijk buitengewone belangstelling zou bestaan, om dat hier twee jonge veelbelovende meesters uit de moderne school gelegenheid zouden krij gen hun bijzondere damtalenten te demon- streeren verwondert het ons zeer. dat de Nederl. Dambond zijn toestemming tot deze match niet kan geven en meent te moeten verwijzen naar een misschien in de verre toe komst te stichten Internationalen Dambond. Springer heeft meermalen onomwonden te kennen gegeven dat hij afstand van den wereldtitel wenschte te doen en toch blijft de Nederlandsche Dambond deze ontslagneming weigeren. Het wordt nu werkelijk toch tijd, dat de Ned. Dambond zijn standpunt radicaal her ziet. Ons werd medegedeeld dat de Damclub „IJmuiden" ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een vierkamp wil organiseeren tus schen Keiler, Dukel, Rajchenbach en Fabre en dat zij den Nederl. Dambond heeft ver zocht hieraan den wereldtitel te mogen ver binden. Ook dit verzoek zal wel weder worden ter zijde gelegd. Wordt het nu niet hoog tijd dat de Ned. Dambond. vooral nu toch alles in orde kan komen buiten bezwaar van de bondskas want de Damclub „IJmuiden" Ls zelfs bereid de reis- en verblijfkosten der Fransche spelers te bekostigen loyaal een streep haalt door alle nog bestaande kwesties, die feitelijk niet waard zijn, dat er zooveel woorden aan worden verknoeid. Het gaat toch niet aan dat de Ned. Dam bond den Hollandschen en Franschen dam spelers de gelegenheid ontneemt, zich met elkaar te meten in een match om het wereld kampioenschap, nu toch duidelijk blijkt dat er feitelijk tusschen de spelers onderling geen kwesties bestaan. Deze taktiek kan op den duur geen voor- deelen opleveren en staat een normale ont wikkeling van het spel en van den bond in den weg. Wanneer de toenadering tusschen de beide bonden tot nu toe tevergeefs gezocht werd, dan doet zich thans de gelegenheid voor, door één simpele daad. namelijk het verleenen van toestemming tot een match Keiler—Rajchen bach of tot den door de Damclub „IJmuiden" te organiseeren vierkamp met als inzet den wereldtitel, die toenadering werkelijk te be reiken! Het woord is thans aan den Nederl, Dam- ,bond.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2