HANDELSBLAD TREFFERS VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD De verlaging van den steun. Vergadering van den Ned. R.-K. Volksbond. In een motie herziening; der steunregeling gevraagd. De afdeeling Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond hield Donderdagavond in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo" aan de Smede- straat een leden-vergadering om over de ver laging van den steun te spreken. De voorzitter, de heer J Ph. H. Castricum, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hij herinnerde er aan, dat het vier weken geleden is, dat eenlge leden een ver zoek bij het bestuur hebben ingediend om op zeer korten termijn een buitengewone leden vergadering uit te schrijven. Zóó spoedig kon dit echter niet, omdat alle leden er van in kennis gesteld moesten worden. De vorige week heeft een bestuursraad plaats gehad, waar ook de wenschelijkheld tot uiting kwam om deze vergadering uit te schrijven. „Er zijn", aldus spreker, „omstandigheden in ons leven, die het rechtvaardigen om eens bij el kaar te komen, teneinde die ernstige omstan digheden gezamenlijk te bespreken". Hij her innerde aan het jaar 1914, toen de verschrik kelijke wereldoorlog uitbrak, met alle ellende, die daarvan het gevolg was; ook herinnerde hij aan het jaar 1918, toen er een groote vrees bestond, dat in ons land een noodlottige revo lutie zou uitbreken. Ook door de R.-K. orga nisaties is toen alles in het werk gesteld, om ons vaderland voor zulk een vreeselijk onheil te bewaren. En dat is gelukt. Ook nu leven wij in een moeilijken tijd. zij het onder heel andere omstandigheden dan in 1914 en 1918. Het gaat over de verlaging van den steun. De R.-K. Volksbond heeft ook van alles gepro beerd, om dit gevaar af te wenden. De steun verlaging, die een paar maanden geleden in Twente werd ingevoerd, kon als een voorlooper beschouwd worden van het voornemen, om een algemeene steunverlaging in te voeren. Alle moeite is echter te vergeefsch geweest; de steun verlaging is inderdaad ingevoerd. Het is geen wonder, dat allerwegen een protest weerklinkt. Er bestaat nu het bekende 60 millioen-plan, maar de uitwerking laat nog steeds op zich wachten. Ook van verlaging van huur is nog geen sprake. Alles gaat veel te langzaam. Maar toch wordt van verschillende kanten gewerkt om te trachten een betere steunregeling te verkrijgen. Hij herinnerde aan het voornemen, om de kosten van de steunregeling over alle gemeenten te verdeelen. Dit kan van veel be- teekenis worden. We hopen, aldus eindigde spreker, dat de steunverlaging tot redelijke proporties terug gebracht zal worden. De Voorzitter gaf daarna gelegenheid tot gedachtenwisseling. Eén der leden sprak den wensch uit, dat de gemeente tegemoet zal komen aan de zieken- fondskosten ten bate van alle werkloozen. De Voorzitter merkte op. dat deze kwestie op het oogenblik in het midden van de be langstelling staat. Het is spreker bekend, dat de Haarlemsche Bestuurdersbond, alvorens zijn standpunt te bepalen, eerst het resultaat van de bekende interpellatie van het raadslid Groenendaal wil afwachten. Spreker hoopte, dat het gemeente-bestuur zijn volle medewer king zal verleenen. Een ander lid noemde vele gevallen van steunverlaging, die volgens hem ten onrechte zijn ingevoerd. Vaak was die bij wijze van straf toegepast. Deze spreker meende, dat het nu de tijd is, om drastische maatregelen tegen deze regeering te nemen. Een lid oefende critiek op de regeering, die ten koste van de minstdraagkrachtigen in ons land 13 millioen op de steunregeling heeft be zuinigd. Hij gaf in overweging, de R.-K. Ka merfractie te verzoeken alles in het werk te stellen, om een betere steunregeling te ver krijgen. De Voorzitter was van meening, dat niet alle Kamerleden aan de gevolgen hebben ge dacht, toen zij hun stem aan deze steunver- zijn kleine ADVERTENTIES a fl.In het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS 99 99 zijn altijd riAk. (Adv. ingez. Med.J AGENDA VRIJDAG 3 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Kunstcabaret „De Too- verbal, voor genoodigden. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Nachtvlucht. 2 30 uur en doorloopende voorstelling van 7 uur af. Rembrandt Theater: Hoera, ik ben een zwerver. Op het tooneel Kanni en Lola, Ha waiian Entertainers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vader Adam. op het tooneel Rulyans marionetten theater, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 'a Maan dags Toegang vrij. Lis se: Raadsvergadering 8 uur. ZATERDAG 4 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Kunstcabaret „De Too- vcrbal". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. laging hebben gegeven. Volgens hem zou het wenschelijk zijn, dat deze Kamerleden in hun kiesvereeniging verantwoording voor hun hou ding moeten afleggen. In ieder geval moet er voor gezorgd worden, dat zooiets ingrijpends in de toekomst niet meer kan plaats hebben. Dat kan men bereiken, door het stembiljet goed te gebruiken: door menschen te kiezen, die voor zulke noodlottige maatregelen niet te vinden zijn. Weer een ander lid oefende scherpe critiek op minister Colijn, waarop de Voorzitter hem verzocht binnen de perken te blijven. Deze spreker meende, dat men te bang is voor den minister-president en merkte op. dat ook de arbeiders willen bezuinigen, maar daar is ten slotte een grens aan De werkloozen vragen geen luxe. maar alleen het hoog noodige voor hun gezinnen, die al zooveel hebben moeten ontberen. Spreker vond het ook treurig, dat sommige werklieden, o.a. in de bouwvakken, er niet tegen opzien om beneden het loon te gaan werken. Hij zal dat nooit doen en hij zal de leden van zijn organisatie opwekken zijn standpunt te deelen. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat de leden van de R.-K. Staatspartij (wil men een ander ministerie hebben op deze partij blij ven stemmen en niet aan versnippering zullen doen. Want versnippering beteekent verlies van kracht. Dat is bij de laatste verkiezingen gebleken, want toen waren het de twee groot ste partijen, die verliezen leden, n.l. de S.D.AJ3. en de R.-K. Staatsparty. Een der aanwezigen zou een motie aange nomen willen zien. waarin aan de Tweede Kamer verzocht wordt, de steunverlaging in te trekken Ook werd opgemerkt, dat bij de regeering het voornemen zou bestaan, wederom een steunverlaging in te voeren. „Men heeft dit niet durven doen", aldus deze spreker, „sinds in Amsterdam de ernstige relletjes (die spre ker afkeurde) hebben plaats gehad". Hij wekte de aanwezigen op. zich te scharen ach ter hen, die geen steunverlaging invoeren. De voorzitter merkte op, dat hij in geen enkel opzicht deze regeer in g meer wil steu nen. als zij op dezen weg van steunverlaging- blijft voortgaan. Al zou hij alleen met de communisten staan, dan zou hij zijn hou ding niet wijzigen. Moties. Eén der sprekers stelde voor, de volgende motie aan te nemen: .De Volksbond, enz.: in buitengewone vergadering bijeen: bespreekt de steunverlaging; keurt de hou ding van de R.-K. Kamerfractie af en eischt van haar, dat zij de steunverlaging weer on gedaan helpt maken". De voorzitter ontraadde aanneming van deze motie. Het gaat volgens hem niet aan. dat in een sociale organisatie een motie van afkeuring tegen de R.-K. Kamerfractie zou worden aangenomen. Dat hoort in de kies verenigingen thuis. Daar kunnen de aan gevallen leden zich verdedigen. De voorsteller van de motie was het hier mee niet eens. Hij wenschte de volle verant woordelijkheid van zijn motie te dragen. Spre ker meende, dat ook de R.-K. arbeiders eens hun tanden moeten laten zien. De voorzitter bleef aanneming van' eerst genoemde motie ontraden. Daarvoor in de plaats stelde hij aanneming van de volgende motie voor: ,De R.-K. Volksbond, enz.: in vergadering bijeen, enz.: van oordeel dat de met 1 Juli ingevoerde nieuwe steunverlaging een groot deel onzer beste burgers maatschappelijk en zedelijk met ondergang bedreigt; betreurt ten zeerste, deze door de Regee ring ingevoerde steunverlaging; spreekt den wensch uit, dat de bevoegde instanties alle mogelijkheden zullen treffen om, de voor een groot deel van onze bevol king ingevoerde verlaging van inkomsten, indien eenigszins mogelijk, alsnog in te trek ken. in elk geval grondig te herzien; mede van meening, dat de plaatselijke over heid bij eventueele doorvoering van de ver laging van steun door de regeering alle po gingen in het werk zal stellen om werkge legenheid te verschaffen togen behoorlijke loonen. alsmede verlaging der huishuren zal bevorderen; maatregelen zal treffen om de tarieven van gas. electriciteit en water meer onder het bereik te brengen van de minst draagkrachtigen der inwoners: besluit deze motie ter kennis te brengen van het R.-K. Werkliedenverbond en te pu- bliceeren in de pers; gaat over tot de orde van den dag". Verschillende leden voerden over deze mo tie het woord. Zij meenden, dat van die motie niet zooveel kracht zal uitgaan als van de eerst-voorgestelde motie. Eén der aanwezigen was het met den voor zitter eens. dat de scherpe motie tegen de R.-K. Kamerfractie in een vergadeiing van de kiesvereeniging thuis behoorde. De voorzitter merkte op. dat hij deze motie in een vergadering van een sociale organisa tie niet in stemming kan brengen, omdat daar geen effect van verwacht kan worden, In ieder geval meende hij, dat de besprekin gen van dezen avond hebben aangetoond, dat dringend verbetering geboden is en dat de overheid een andere richting zal moeten inslaan. De eerst-genoemde motie werd door den voorsteller ingetrokken. Hij hoopt die in een vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging ter sprake te brengen. Alleen vroeg hij aan den voorzitter, in diens motie het woord „betreu ren" te willen vervangen door het woord „af keuren". De voorzitter ontraadde ook deze wijziging omdat niet alle aanwezigen precies weten, waar het om gaat. Zijn motie werd daarop met algemeene stemmen ongewijzigd aange nomen. De weleerw. Rector J. B. M. Timp sprak nog een kort slotwoord, dat eenige maler, door interrupties onderbroken werd. Hij wekte de aanwezigen op. zich te blijven be zinnen. verstandig te blijven en de leiders, die nu ook zulk een moeilijke taak hebben, trouw te blijven, maar boven alles te bidden en te vertrouwen op God. Die alles kan en alles weet. De voorzitter dankte Rector Timp voor zijn bemoedigende woorden en sloot daarna de vergadering. PERSONALIA. De heer J. Roggeveen, te Haarlem, is ge slaagd voor hot. examen Engelsch M O. A. Voor de acte N III Is geslaagd B. H. Gihaux, te Haarlem. NATIONAAL CRISISCOMITE Personeel C. en A. Brenninkmeijer, Haarlem f 19,85. IN UW HANDTA5CHJE behoort altijd zoo'n klein plat zakdoosje met 3 "AKKERTJES", want dat neemt haast geen plaats in en Gij hebt dan altijd AKKER- CACHETS bij U om U van hoofd-, kies- of zenuwpijn af te helpen. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Jonkman. Leidsche- vaart 330, broche; Bureau van Politie. Smede- straat 9. gewicht, portemonnaie; Haasbeek, Tul penstraat 33 rd.. hond: Stoeltje. Batavia- straat 65. hoed; Kennel Fauna. Friesche Var kensmark t, katten; v. Kleef. Bakenesser- straat 6 rd., mandje; Kamerbeek. Josef Israël- plein 1' (Heemstede) portemonnaie m. L; Sta- venuiter, Coornhertstraat 33, portefeuille; Dweelaard, Burgwal 14 zw., pijp in étui; Knap. Kampersingel 50 A rd., portemonnaie m. i.; Veldhuijzen, Garenkokerskade 44. rij wiel belas - tingplaatje; Urbanowitz, Helmbrekersteeg 10 rd., rijwielbelestingplaatje; Wijdema, Spiegel straat 22, schort; Weusel. Middenweg* 108. schroevendraaier; Verzandvoort, Lourens Cos- terstraat 12, tang; Ter Brugge, Bakenesser- gracht 6 a rd., tasch; Janssen, Kleine Hout straat 18, vest; Heijboer, Elsenplein 24, vul potlood. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 2 Aug 1934. Geëxamineerd 8 mnl. cand. Geslaagd de hee- ren G. Schuitemaker, Oostzaan; P. Smit, Harenkarspel. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem 2 Augustus. Geëxamineerd 13 vrl. cand. Geslaagd de da mes: M. G. C Thien te Amersfoort; M. G. W. Mostertenan te Amersfoort: A. M. Q. Coenen te Aerdenhout; P. E. van Ditzhuyzen te Baarn; E. S. P. van der Lee te Laren (N.H.); J. M. van Gorkum te Amsterdam; M. C. M. Welling te Amsterdam; E. C. C Kop te Heemstede; E M. J. van Donkelaar te Zeist; P. van Voomveld te Huizen (N.H.); M. C. Waning te Haarlem R.K. INSTELLINGEN. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Regent van het Klein-Seminarie „Hageveld'' te Heemstede derr'heer N. L. A. Ammerlaan, thans Sub.-regent. yan hetzelfde Seminarie, en tot Rector van hot St. Jósephsgesticht te Bloemendaal M. W. A. Wijtenburg, vroeger Regent van het Seminarie .Hageveld" te Heemstede. LETTEREN EN KUNST CONCERT DER H.O.V. Soliste: Annie Woud. Welk een anderen aanblik bood onze Ge meentelijke Concertzaal Donderdagavond, ver geleken met dien van een avond te voren! Toen gapende leegte, nu een volte, die reeds op zich zelf prettig stemde. Verwonderlijk was die volte niet, immers Annie Woud zou zingen en haar zang heeft blijkbaar tienmaal zoo veel aantrekkingskracht als die van zes Italianen tezamen. Het constateeren daarvan kan aan ons nationaal bewustzijn niet anders dan be vrediging schenken, al misgunnen wij den vreemden artisten de hun toekomende waar deering allerminst. En zoo heeft dan wederom een duizendhoof- dige menigte onze gevierde altzangeres ge hoord en bejubeld. Men heeft haar met een ovatie ontvangen; men heeft na het onder gaan van de groote en diepe impressies harer kunst zijn extase geuit in donderende toejui chingen, als geld het een nieuwe, ongekende emotie. Maar eigenlijk was dit ook het geval want al heeft men de schoonste herinneringen aan vroegere keeren; die schoonheid van ge luid, die .suggestieve kracht, die openbaring van een rijk gemoedsleven blijven altijd nieuw. Torelli. Scarlatti en Handel zong ze vóór de pauze: de eerste beide aria's met een door Fe lix de Nobel verzorgde sobere en welklinkende orkestbegeleiding. Handel's prachtig „Care Selva", dat op verzoek gegeven werd, maakte weer even grooten indruk als eenigen tijd ge leden. Van de beide na de pauze gezongen num mers hebben we de aria uit „Orp'heus" meer malen van Annie Woud gehoord; waarom ze haar ditmaal met Duitschen tekst zong, ter wijl ze in het Italiaansch' afgedrukt was. Is niet duidelijk geworden. Nieuw waren het Re citatief en Gebed van Penelope uit ..Odysseus" van Max Bruch: warm gevoelde en mooi ge- instrumenteerde muziek, waarvan de intensi teit door de reflex in de ontvankelijke ziel der zangeres niet weinig vergroot werd. Het was een schitterend slot Maar reeds tevoren was onwillekeurig de gedachte hij ons opgekomen: wanneer zal Annie Woud eens naar het klas sieke land van den zang. Italië, gaan. om daar te demonstreeren wat Nederlandsche zang kunst vermag9 Zij zou niet de eerste stadge- noote zijn die daar triomfen zou boeken. Het orkest begeleidde onder Frits Schuur- man's leiding mooi en volgzaam. Over 't alge meen had het een gelukkigen avond, hetgeen des te meer op prijs te stellen was omdat het concert per radio uitgezonden werd. In het Concerto grosso van Vivaldi werd. in afwijking van het in het programma vermelde, de tweede solopartij door den aanvoerder der tweede violen Leendert de Graaff gespeeld, en wel met zeer goed gevolg. Van Mozart's g min. sympho nic kan men het Allegro moderato wat gevoe- ligor, met smartelijker accent gespeeld denken; de klaarheid der vertolking verdient lof. Zeer mooi en in strakke lijn werd de ouverture „Iphigcnie in Aulis" gegeven. Van de „Som- mernachtstraum'-muziek gingen de Ouver ture en de Hochzeitsmarsch het best. In het enorm veeleischende Scherzo werd de vol maakte gelijkheid nog niet bereikt, in het Not- turno stemde de solo-hoorn niet steeds vol doende met de overige instrumenten. Dit neemt niet weg dat Mendelssohn's geniale muziek veelszins genot verschaft heeft, zoodat het auditorium ook aan het orkest en zijn lei der een warme ovatie bracht. K. DE JONG. FILMKUNST. Nu eomme nn ver (Vader Georges Milton. Cinema Palace zal deze week een Fransche film vertoonen, die. wat den geestigen zin en de komische werking betreft, met het werk van Réné Clair op één lijn staat. Het onder werp, op zichzelf reeds een vondst, is met zulk een lichtheid, zwier en ironische ondeugend heid behandeld, dat de toeschouwer zich hier weer eens geheel kan vermeien in hetgeen men wel als den Franschen geest aanduidt. Onfatsoenlijk? Wie daarop speculeert, op den titel afgaande, zal zich bekocht voelen. De film is de eerbaarheid zelf en de vervaar diger. Lon Mathot, heeft rekening gehouden met de nieuwe golf van kuischheid en bur gerdeugd, welke in deze tijden van zedenver wildering in de toeziende voogden van onze badplaatsen en kampeerterreinen gevaren is. Al doet hij ook dit op zijn ironische wijze. Gustave Adam, die door zijn succes als fa brikant van Verduurzaamde levensmiddelen met het Legioen van Eer is onderscheiden. maar op het gele genheidsfeestmaal door zijn artistieke en intellectueele gasten als parvenu niet au serieux wordt genomen, be sluit afstand te doen van zijn eco nomische voorrech ten, om als een vol maakt onbekend en onbemiddeld man te kunnen toonen wat zijn persoonlijkheid waard is. Daarom laat hij zich poedelnaakt in een stoppelveld ergens buiten Parijs neerzetten. Maar de spotter, die de film heeft gemaakt, maakt er een fatsoenlijke naaktheid van, door Adam een plaid en een kamerscherm mee te geven. Dit vreemde gebouwtje trekt de aandacht van een stel dienders, een lange en een korte, die op verkenning uitgaan en, als de naakt- looper geen papieren bij zich heeft „die waren er in mijn tijd nog niet", verontschul digt zich Vader Adam hem als een gek oppakken en naar het gesticht brengen. Heerlijk is de expeditie van de hooggehoe- de tafelgasten,, die Adam naar het veld brengen en van de potsierlijke dienders, die hem er weer vandaan halen, verfilmd. We zitten hier dadelijk al in zoo'n dol stuk mal ligheid. waarin de vervaardiger zelf van har te heeft meegesmuld. Het komisch effect van de dribbelende en tegenstribbelende beenen op het rhythme van de vernuftig toegepaste muziek, is onweerstaanbaar. Dit thema herhaalt zich in een heele reeks dergelijke jachten, van ouds een geliefd film- gegeven. De dienders treden als booze gees ten uit een nachtmerrie telkens weer in een nieuwe situatie te voorschijn; ze volgen Adam als de straffende engelen uit het Paradijs. Adam komt in het krankzinnigengesticht, en weer vindt de film-auteur in dit instituut een object voor zijn satyre. Want de geleerde medici constateeren bij dezen man, den vori- gen dag in zijn welstand nog met het Legioen van Eer bekroond, een onmiskenbaar geval van grootheidswaanzin en andere psychische afwijkingen en sluiten hem met „Napoleon'" en andere maniakken op. Maar Adam ont vlucht, na in een oerkomisch tafereel de klee- ren van een cipier te hebben bemachtigd. Het gelukt hem nogmaals van kleeren te wisselen; van motor-engel verandert hij in vogelverschrikker, maar het gekriebel van een veldmuis verhindert hem zijn onbeweeglij ken stand te handhaven, hetgeen nogmaals de argwaan wekt van het dienderpaar, dat hem ten tweeden male meesleurt. Adam ontsnapt met achterlating van een deel van zijn costuum en vindt als landlooper een vriend in een zoek geraakt hondje. Samen slapen zij in aan den voet van een standbeeld en in den droom vereenzelvigt de daklooze zwerver zich met den door het nageslacht ver eerden held daarboven. Een subliem stukje film is deze droom, waarin nogmaals de bur gerlijke deftigdoenerij het ontgelden moet. De heele plechtigheid bij de onthulling van het standbeeld wordt via een lachspiegel gefoto grafeerd. hetgeen een bizonder grotesk effect verschaft. Het hondje wordt Adam's geluk, want de barones, die het verloren heeft, voelt zich tot den zonderling aangetrokken. De liefde is er, maar nu nog de fortuin. Deze brengt de paraplu. Adam heeft door zijn aanstekelijke vroolijkheid carrière ge maakt als. kellner. Een proeve van zijn ani- meerend optreden levert de persiflage van het winkeliers-diner, waarbij de muzikale illus tratie een der voortreffelijke factoren van deze film, haar koddig hoogtepunt bereikt in de begeleiding van het soeplepelen en waarbij Adam zijn beste chanson „Tout va bien" ten beste geeft. Als gargon wordt hij de raadsman en biechtvader van het café-publiek. Een paraplu-fabrikant klaagt over de protectie- politiek, welke hem met eenige millioenen pa raplu's heeft laten zitten. Wanneer nu een andere gast om een aalmoes vraagt hij is zóó arm. dat hij zijn paraplu heeft beleend komt Adam op een lumineus idee: hij koopt de millioenen paraplu's voor een prikje en be leent ze met twee francs winst per stuk in het pandjeshuis. Dit brengt echter het Crédit Municipal in nood, maar Adam bezweert dit gevaar, door de gezamenlijke paraplu-fabrikanten te nopen den voorraad van de Banken van Leening over te nemen, zoodat deze instellingen op haar beurt ook nog weer een winstje maken. De ..vaderlandsliefde" der fabrikanten zal met een lintje beloond worden en Adam kan door de Banken van Leening volledige uitbetaling krijgen, zonder dat dit hun schade veroor zaakt. Integendeel heeft hij de overheid door zijn truc ook nog aan zich verplicht! Men heeft deze laatste satyrieke episode met het Stavisky-schandaal in verband ge bracht. maar daarbij vergeten, dat deze film al te Parijs werd gedraaid lang voordat het Stavisky-schandaal was ontdekt. De satyre is er niet minder om! Aldus glorieert Gustave Adam aan het slot van de film met zijn uit het Niet opgebouwde geluk en hij geniet aan een nieuw festijn de zoete wraak over laatdunkende vriendschap. De film, die in de eerste gedeelten het bes te is, centraliseert zich om den hoofdspeler George Milton, een lenigen, kwleken, komiek, met een goedaardig stom snuit. H, G. CANNEGIETER INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Internationale. Geachte Redactie. Een dezer dagen las ik een stukje onder bo venstaand opschrift in uw blad. waarbij een abonné zich beklaagt over het spelen der in ternationale. Ik zou bedoeld persoon willen adviseeren verdraagzaam te zijn tegenover anders den kenden en wil hem gaarne deze vraag stellen: „Zijt ge ook opgeschrikt als een muziek corps van een geheelonthoudersvereeniging haar strijdliederen speelt, ook al mocht ge geen geheelonthouder zijn? Van uw standpunt bekeken zouden alle menschen aanstoot gaan nemen aan betoo gingen van andersdenkenden. Zooals de Internationale beteekenis heeit voor de arbeidersklasse en voor vele men schen een ideaal is. zoo kan de N.SB. of een andere partij haar strijdliederen hebben, welke voor haar aanhangers beteekenis heb ben. We leven hier gelukkig nog niet ia Duitschland, waar men aanhanger van een bepaalde richting moet zijn en een andere niet duidt. Het opsteken van de vuist beteekent ..vrij heid" en daar Nederland gelukkig een demo cratisch land is. hoop ik. dat de overheid hier wel zoo verstandig zal zijn, vrijheid van meeningsuiting toe te staan, onverschillig voor welke partij, voor zoover niet van den iegalen weg wordt afgeweken, al heeft ze ge meend op radiogebied een verbod te moeten uitvaardigen. 'k Geloof, dat het in deze veelbewogen tij den beter is verdraagzaam te zijn tegen elkaar, dan een bepaalde partij te willen dwars zitten in haar normale uitingen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend EEN ANDERE ABONNê. Heemstede, 1 Aug. M. de R., Hoogstwaarschijnlijk zullen velen met ver wondering kennis hebben genomen van het ingezonden stuk in uw blad d.d. 31 Juli, over de Internationale. Inzender is verontrust door het spelen van de Internationale op de Groote Markt, door een of andere jeugdgroep. Het is niet zoozeer de uit dit stuk naar voren tredende mentaliteit, (die trouwens tegenwoordig nogal populair is bij zekere ge deelten der burgerij), die verwondering mag wekken, maar wel het absolute gemis aan argumentatie in dezen. Immers, dat de over heid de internationale voor de radio verbo den heeft, is een vrijheidsbeperking, die in een democratisch land als Nederland moei lijk als argument kan gelden. Hoewel inzender hoopt, dat „(zijn) opmer king in overweging zal worden genomen", geeft hij geen argumenten, die aan zijn op merking eenige reden van bestaan zouden kunnen verleenen. Mij persoonlijk ergert b v. het „Wien Neerlandsch Bloed" telkens, maar voor deze antipathie heb ik geen andere gronden dan persoonlijke afkeer, hetgeen geen argument isj reden waarom ik deze niet aan de groote klok zal hangen. Ik acht me overigens niet in staat de overheid te ver murwen ten bate van mijn persoonlijke mo tieven. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, DOLF V. Haarlem, 31 Juli Naar aanleiding van het ingezonden stukje van Dinsdag 31 Juli het volgende: Ten eerste zou ondergeteekende den schrijver van dat stukje een goeden raad willen geven n.l. deze, dat hij voortaan zijn naam onder zijn stuk ken plaatst. Ik vind het verre van fair zich achter het woord abonné te verschuilen. (On dergeteekende meent opgemerkt te hebben uit het stukje, met een R.K. persoon te doen te hebben). Maar terzake. De geachte inzen der begint met te verhalen dat hij geschrok ken is bij 't hooren van de Internationale. Het is voor mij echter niet goed duidelijk, waar om inzender geschrokken is. Het is een strijdlied van de socialisten en van de link- sche socialisten ma.w. de communisten, en dat lied is overbekend Iets schrikbarends heb ik er nooit in kunnen zien. Neen, ik voor mij geloof dat de haat hier parten speelt. En haat valt nooit goed te praten. Men moet ook het woord of lied van een politieken tegen stander kunnen verdragen. Ondergeteekende, en velen met mij, zullen heusch niet kwaad worden bij 't hooren van 't Pauslied. Waarom zouden wij? Omdat wij 't er niet mede eens zijn? Nonsens. Geachte inzender schrijft over „veelbewogen tijden" en koppelt daaraan vast een verbod van de Internationale. Onderge teekende wenscht het ook te hebben over veel bewogen tijden, maar niet met verbods bepalingen. Als wij in deze veelbewogen tij den een beetje breeder gaan worden met onze opvattingen tegenover elkander, dan zouden er ook zoo4veel hatelijkheden niet meer be staan. Ondergeteekende ziet het al, als de Re geering uw Pauslied eens ging verbieden. Dat zoudt u ook niet plezierig vinden, nietwaar? Gunt u een ander dan ook wat! Maar geen verbodsbepalingen Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw abonné J. F. v. d. BERG, Voorzorgstraat 59 zwart, Haarlem N.B. Ik wensch er de aandacht op te vesti gen, dat de redactie van Haarlems Dagblad niets uitstaande heeft met mijn ontdekking, dat de inzender R.K. is. Haarlem, Aug. '34 Vergun mij ook enkele regels te mogen schrijven naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad over het spelen der Interna tionale op Zaterdag. Uw abonné wordt opge schrikt als de Internationale hem plotseling in de ooren klinkt. Erger. Hij zag ook hier en daar een vuist in de hoogte gaan, ten teeken dat men het. met 't gespeelde eens was. Nu vraagt uw abonné of dit in deze veelbewogen tijden wel op zijn plaats is. Voor de Radio is de Internationale ook verboden. Veel bewogen tijden, zegt hij. Is de arbei dersklasse. georganiseerd in S. D. A. P. en N. V. Vverantwoordelijk daarvoor? Uw stukje is anti-socialistisch, naamlooze abonné! Doch ik wil u toch nog een raad geven. Blijf toch der Hollandsche traditie getrouw. Denk eens aan het lied: Wij leven vrij. wij le ven blij, en tracht niet de overheid tot on- hollandsche daden te inspireeren en dat nog wel naamloos. Dergelijke verzoeken verdwij nen als altijd in de papiermand. Hoogachtend, J. M. PEETERS, Dir. Arb. Muziekvereen. „Excelsior" Wij sluiten hiermede de discussie. Red.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10