PARIJSCHE BRIEVEN. Lucht-evolutie. Het Betouftijüste 52e Jaargang No. 15677 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 3 Augustus 1934 HAAPLI Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. EM S DA UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. GBLAD Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0,25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTEN'TlëNl5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Hitler's moeilijke taak. Buitenlandsche commentaren. Grooter invloed van de Rijksweer? De nieuwe „Zoo". Een van de grootste bezienswaardigheden. Von Blomberg wordt als Hitler's plaatsvervanger genoemd. LONDEN. 3 Augustus (V.D.) Uiteraard wordt alhier buitengewoon veel belangstelling getoond voor de vereeniging in Je hand van Hitler van het Rijkspresidentschap en het Rijkskanselierschap. Daarbij acht men van het grootste belang, dat Hitier thans het op perbevel in handen heeft van de Rijksweer, hetgeen, naar men betoogt, den invloed der naionaal socialistische beweging op het leger buitengewoon vergroot. Van andere zijde echter wordt er op gewe zen, dat deze nationaal socialistische invloed op de Rijksweer in laatste instantie alleen door Hitier wordt uitgeoefend en dat men met evenveel recht kan constateeren, dat de Rijksweer steeds meer een domineerende poli tieke factor in Duitschland wordt. Vrijwel algemeen is men er hier echter van overtuigd, dat het presidentschap Hitier niet in staat zal stellen de internationale isolee- ring van Duitschland tot een einde te brengen aangezien het kernpunt van de geheele Duit- sohe crisis moet worden gezocht op economisch terrein. ROME, 3 Aug. (V.D.) Het ligt voor de hand, dat men hier in Italië met groote sym pathie rijkspresident Von Hindenburg her denkt. Wat echter het overnemen van zijn functie door Hitier betreft, de pijnlijke indruk die al hier door de laatste gebeurtenissen op inter nationaal gebied gewekt is, blijkt wel uit de groote reserve die in acht genomen wordt ten opzichte van Hindenburg's opvolger. In gezag hebbende Italiaansche kringen wijst men er echter op, dat dit feit in laatste instantie hoofdzakelijk van Duitsch binnenlandsch belang is, aangezien rijkspresident Von Hin denburg op de buitenlandsche politiek van Duitschland slechts weinig invloed heeft uit geoefend, hetgeen vooral het geval is geweest sedert het aan het bewind komen der natio- naal-socialisten. Men verwacht dan ook niet, dat de combinatie van rijkskanselierschap en presidentschap belangrijke veranderingen te weeg zal brengen in de nationaal-socialisti- sche politiek, zooals die ten opzichte van het buitenland gedurende de laatste 18 maanden gevoerd is. BERLIJN, 3 Augustus (V.D.) In zekere •kringen alhier verluidt, dat Hitier voor hij over kon gaan tot de samensmelting van de functies van rijkskanselier en rijkspresident aan generaal von Blomberg zekere beloften heeft moeten doen betreffende de positie van de Rijksweer in de toekomst. In deze kringen acht men het zelfs zeer waarschijnlijk, dat generaal von Blomberg door Hitier benoemd zal worden als zijn plaatsvervanger gelijk dit bepaald werd in de wet betreffende de staats leiding. Een dergelijke benoeming zou dan tot ge volg hebben, dat niet meer de nationaal - socialistische partij, doch de Rijksweer de steunpilaar zou worden van het Hitler-regime. Verder merkt men op, dat voor de nieuwe functie van Hitier geen termijn gesteld is, terwijl de ambtsduur van den president be paald is geweest op 7 jaar. Het moet dan ook in de bedoeling van Hitier liggen levens lang Reichsführer te blijven. I NEW YORK, 3 Augustus (Reuter). In een artikel over den toekomst van Duitschland onder Hitier schrijft de New York Times, dat bmnenlandsche moeilijkheden hem meer be dreigen. dan het buitenland. Nog zijn geen oplossingen gevonden voor de financieele moeilijkheden, voor de in dustrie, de buitenlandsche handel en de voed selvoorziening. waarover men zich te Berlijn reeds na maanden het hoofd breekt. Deze wolken zullen hem, die thans de op perste leiding heeft genomen, blijven vervol gen, tenzij hij iets vindt om den toestand te verbeteren. (Van onzen Parijschen correspondent). Parijs, zoo rijk aan musea, paleizen, tuinen, parken, tentoonstellingen was nagenoeg de eenige wereldstad waar men geen dierentuin had. Er was dan wel de Jardin des Plantes en in het Bois de Boulogne de Jardin d'Acclima- tation, maar hij die dit armelijk gedoetje heeft gezien zal wel hebben toegegeven, dat dit werkelijk iets absoluut minderwaardigs was en eigenlijk een schande voor Parijs. Verwaarloosde hokken en kooien, waarin men een paar street terriers had opgesloten bij gebrek aan wilde dieren, twee schurftige kameelen en een oude olifant om de kinder tjes rond te rijden, een stelletje kippen en eenden een vuil spelonkje waarin men twee gedresseerde beeren opsloot en voorts niets dan stands voor kooplui van aardappelmes jes. blik-openers, sonoensmeev nogat, apen- r.ootjes, stofzuigers. Toen kwam er de Koloniale Tentoonstel ling. Eén van attracties daar was de .Zoo', 't kleine parkje, waar men. in navolging van Stellingen 'Hagenbeck's dierentuinbij Ham burg) de dieren niet" onderbracht in kooien, maar in open parken, omgeven door rots wanden. om zoo de fauna in „vrijheid" te too- nen. Het instellinkje viel dan wel zoo in den smaak, dat men bij het sluiten van de Expo sition Coloniale en toen de afbraak begon het plan opperde om de ..Zoo" niet alleen te laten bestaan, maar haar aanzienlijke uit breiding te geven. Zonder al te groote moeite kwam het daarvoor benoodigde kapitaal bij een en de stad Parijs stond tevens daarvoor in het Bois de Vincennes de terreinen af. Op financieel zeer voordeelige basis, onder be paling slechts dat over vijftig jaar alles zou zijn afbetaald, kregen de particuliere orga nisatoren de fondsen bijeen om het park' in te richten, Thans zijn we zoo ver, en waar 't touristen- seizoen is aangebroken vestigen we hier de aandacht op deze instelling, welke zonder de minste overdrijving de mooiste dierentuin van de wereld kan worden genoemd. Het is mogelijk dat men in Artis of in de Londen sche „Zoo" diersoorten aantreft welke men hier nog niet vindt, maar qua „arrangement' is de Parijsche „Zoo" eenig: juist omdat men het aanvankelijk plan heeft uitgebreid en er naar heeft gestreefd, elk dier in zijn ware omgeving te toonen. Er mogen dan wel nachthokken en winterverblijven zijn voor de exotische dieren, maar zoodra het weer het maar even toelaat worden de die ren uitgedreven naar hun park. En wat is er mooier en boeiender dan daar een veer tigtal leeuwen te zien, niet opgesloten, suf fend en dommelend in een kooi. maar in een ravijn, of op een stukje woestijn, wegschui lend in een spelonk? En 't is zoo gemaakt, dat men zonder het minste gevaar tot op slechts enkele meters, soms zelfs tot op en kele centimeters de dieren kan benaderen en gadeslaan in al hun bewegingen. Woedend grommend, zich onbespied wanend, soms fèl vechtend onder elkaar leven de leeuwen daar in (betrekkelijke) vrijheid. En zoo is het voor alle dieren. Men heeft daar kunstmatige rot sen gebouwd, én zelfs met een uitkijktoren van honderd tV/intig meters hoogte, zoo dat alle dieren afsezonderd zitten en zich toch vrij kunnen bewegen. Daar buigt men zich over een rots en vlak beneden zich zwemmen tien ijsberen, of ploeteren bruine beren door hun meertje. Ginds, in hooge boomen of te gen de rotswanden klimmen tientallen ba vianen, slingeren honderden andere apen zich van tak tot tak En daar boven ons gluurt tusschen twee steile rotswanden de schrandere kop van een giraffe, terwijl een struisvogel haastig wegstuift over een uitge strekte zandvlakte. Tusschen het hoogop- gaande riet van een meer weerspiegelen de slanke rose gestalten van flamingo's zich in het water en een paar neushorens schur ken zich tusschen een paar omgevallen boom stronken naar den waterrand. En daar dui ken uit het meer ineens de glundere koppen op van zeeleeuwen die zich dan mei een plons neerkwakken op den rand om daar vreemde kreten van genoegen slakend.' uren lang zich te laten koesteren in de zon. Plot seling, een wilde galop, als de olifanten, de meesten nog mei volle slagtanden, vooraf gegaan door sierlijke zebra's de vrijheid in rennen. De grond dreunt en een stofwolk stuift omhoog. Dan komen we in een dicht dennenbosch, waar allerlei soorten herten en een paar wilde zwijnen zijn „ondergebracht". Even verder is het weer een nieuwe verras sing: daar wroeten een paar zebu's den grond om. onder hooge beschaduwende boomen. be spiedt men visschende ooievaars. Ginds hup pelen de grappige kleine kangeroes achter hun moeder aan en komen verdwaasde kopjes van reigers boven de rotsen uitgluren. Daar draaft een dromedaris voorbij en de tijgers loeren uit hun spelonk. Als een wilde kat blaast een jaguar. Ineens komt er beweging in 't moeras en log, langzaam steekt uit den modderpoel de verschrikkelijke kop van den rhenoceros omhoog Er is daar aan de Parijsche Porte Doré, vlak tegenover het Koloniaal Museum iets zéér. zéér buitengewoons geschapen, iets waarop de Parijzenaar met recht fier mag zijn. En als wij er dan ook zoo in uétails de aandacht op vestigen dan is het niet het minst omdat we hopen dat alle toeristen hun programma zoo zullen indeelen, dat ze gelegenheid zullen vin den om dit „wereldwonder" te aanschouwen. HENRY A. TH. LESTURGEON. Ernstige toestand in Chineesche provincie. Communistische troepen op weg naar Foetsjau. TOKIO. 3 Augustus (V.D.) De bladen melden, dat thans door officieele berichten, ontvangen door het departement van marine, bevestigd wordt, dat de toestand in de pro vincie Foekien alarmeerend is geworden. Deze berichten melden, dat omstreeks 5000 man communistische troepen in een desperate po ging om het door de Nanking-regeering in haar strijd tegen de roode troepen op zout en rijst gelegde embargo te verbreken, reeds Paisja op 12 mij! afstand van Foetsjau hebben bezet. Gistermiddag is in verband hiermede een Japansch oorlogsschip uit Formosate te Foetsjau aangekomen. Ondanks de opmerkelijke successen der com munistische troepen, verklaarde de woord voerder van het departement van buitenland sche zaken, dat hij goede hoop had. dat Foetsjau veilig zou blijven voor een rooden aanval, dank zij de geografische ligging van de stad en het feit. dat reeds Chineesche re- geeringstroepen derwaarts onderweg zijn. (Op den zilveren herdenkingsdag van Blériot's vlucht over het Kanaal, heeft dezer dagen een Engelsch vlieger dezelfde vlucht herhaald, doch onderstboven vlie gend). Toen, vijfentwintig jaar gelêe, Blériot den sprong naar Dover waagde, En d" eerste vliegtocht over zee. Als een nieuw wereldwonder slaagde, Juichte het menschdom, dat hiermee Een nieuwe grootsche toekomst daagde. Nu kwam er dan een nieuwe tijd, Verwezenlijking veler droomen, Als allerheugelijkste feit. Zou er nu wereldvrede komen. Die door 't krijgszuchtigs te beleid. Ons nimmermeer kon word' ontnomen. De heele wereld sloot zich aan Bij deze hoopvolle gedachte, De oorlog had thans afgedaan, Zei men. terwijl de Duivel lachte, Nou. het is niet precies gegaan, Zooals men op dit punt verwachtte. De glorie van het oud verhaal, Is in de jaren gaan verbleeken. Wij vinden vliegen nu normaal. Lang over zee, naar verre streken. Naar 't vliegtuig boven het Kanaal. Wordt door geen mensch meer omgekeken. Er is zooveel geëvolueerd. Sinds vijfentwintig jaar geleden. Dat wordt weer gesymboliseerd, In die herhaling in het heden. De wereld, op haar kop gekeerd, Vliegt ook 't Kanaal bovenstbeneden. Tol te Leimuiden verdwijnt weldra. Gemeenteraad zegt een bijdrage toe. Groote verkeersverbetering. De verbetering van den Heerenweg van Al phen a. d. Rijn naar den Haarlemmermeer en de daarmee verband houdende opheffing van de, voor het verkeer zoo hinderlijke tol té Lei muiden. kan thans zeer binnenkort worden tegemoet gezien. Aanvankelijk zag het er naar uit. dat van een zoo dringend noodzakelijke verbetering van den weg. welke, zooals men weet. door de pro vincie van de betrokken gemeente- en polder besturen is overgenomen, nog niet veel zcu komen, daar tusschen Ged. Staten van Zuid- Holland en het gemeentebestuur van Leimui den geen overeenstemming kon werden be reikt met betrekking tot dé overname van de tol. Het verdwijnen van deze tol was zelfs dooi- het gemeentebestuur van Alphen a d. Rijn ais voorwaarde gesteld bij de toezegging tot deelname in de onderhoudskosten van den nieuwen, door den Prov. Waterstaat aan te leggen weg en nog slechts enkele dagen gele den hebben Ged. Staten zich dan ook tot B. W. van Alphen a. d. Rijn gewend met het ver zoek toch in de onderhoudskosten te willen bijdragen, zonder dat met betrekking tot ver dwijning van de tol een definitieve toezegging behoefde te worden gedaan. In dat geval zou dan nog deze maand met de verbetering van het eerste gedeelte van den weg tot Rijnzatev- woude worden begonnen. In een dezer dagen te houden raadsverga dering zou Alphen a. d. Rijn ten aanzien van dit verzoek een beslissing nemen. Donderdag echter heeft de raad van Leimui den besloten aan de provincie met ingang van den dag. waarop door den Provincialen Water staat den nieuw aan te leggen weg van Lei muiden naar Alphen a. d. Rijn in gebruik wordt genomen, jaarlijks te betalen een bij drage van f 1400.onder voorwaarde, dat liet onderhoud en de bediening van de nieuw te bouwen brug over de Drecht met ingang van dienzelfden datum voor rekening van den Prov. Waterstaat zal worden genomen, waarbij dan de gemeente Leimuiden verklaart, gelijk tijdig de tolheffing te zullen staken, Daar een en ander in beginsel reeds door Ged. Staten is aanvaard, is er dus alle reden om aan te nemen, dat men thans ten aanzien van deze tolkwestie tot overeenstemming zal komen en daarmee zal er dan tevens voor Alphen a. d. Rijn geen enkele reden meer zijn om Ged. Staten de toezegging tot bijdrage in de onderhoudskosten van den nieuwen weg te onthouden. HITLER hl NEUDEcK. De Rijkskanselier bij het verlaten van het presiden- tiëele paleis, waar hij aan het sterfbed van Von Hindenburg vertoefde. Op den voorgrond de zoon van den overledene, kolonel Oskar von Hindenburg. Rechts staatssecretaris dr. Mei^snen N. O. G. doet een beroep op de regeering. Tegen onrechtmatige opheffing der openbare scholen. (Zie ook pag. 3), AiLKMIAAR, 3 Augustus. In de voortge zette algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap werd o.m, na een korte discussie de motie Den Haag, waarin werd uitgesproken, dat een actie voor het ontslag van de gehuwde onderwijzeres niet in de vakorganisatie thuishoort, met groote meerderheid van stemmen verworpen. Voorts sprak de vergadering haar afkeuring uit over de ten achterstelling van het open baar onderwijs bij de bijzondere school. Een motie werd aangenomen, waarin de vergade ring verklaart met ontsteltenis te hebben kennis genomen van de gevolgen, welke de ministerieele aanschrijving betreffende de concentratie van openbare scholen tot dus ver blijkt te hebben gehad. De motie verzet zich ten sterkste tegen elke onrechtvaardige opheffing van openbare scholen en doet nog maals een ernstig beroep op de regeering om de grondwettelijke positie der openbare school onverzwakt te handhaven. Tenslotte nam de vergadering een voorstel aan om te ijveren voor bepaalde betrekkingen, de onderwijsacte gelijk te stellen met die van de 5-jarige H.B.S Heden hebben de congressisten een bezoek gebracht aan de kaasmarkt en een tocht ge maakt door Kennemeriand. Weer bongrek-vergiftiging. Reeds vijf dooden. In de dessa Tjiklapa nabij Sidaredja bongrek-vergiftiging voorgekomen. In totaa! zijn 10 personen aangetast, waarvan vijf zijn overleden en drie stervende zijn. Geneeskun dige hulp is derwaarts gezonden. In 1932 heeft, in hetzelfde regentschap een bongrekvergiftiging plaats gehad, waarbij 23 personen zijn overleden. Nader meldt Aneta: TJILATJAP. 3 Augustus. De ziekste en stervende slachtoffers van de bongrek-vergif tiging zijn in het leven gehouden De vergif tiging vond geen uitbreiding. Een voorraad bongrek is in beslag genomen. VROUW VAN EEN WAGEN GEVALLEN EN GEDOOD. Het paard sloeg op hol. MEPPEL, 3 Augustus. Gisteravond is de bejaarde juffrouw J. Beute te Wanneperveen van een wagen gevallen, doordat het paard op hol sloeg. De vrouw bekwam zoodanige ver wondingen, dat zij aan de gevolgen is over- léden. Hindenburg's begrafenis heeft op 9 Augus tus te Neudeck plaats. pag. 4 Over Hitler's nieuwe leiderschap zal op Zon dag 19 Augustus een volksstemming plaats vinden. pag. 4 Dr. Schacht wordt rijksminister van economi sche zaken. Dag. 4 Volgens Reuter zijn dc Weensche burgemees ter Seitz en andere soc.-dem. leiders op vrije voeten gesteld. pag. 4 Spansier is door het Volksgerichtshof te Ber lijn tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. pag 3 Ook de Engelsche regecring spreekt tegen, dat Nederland zou zijn gepolst over het gebruik van vliegvelden. pag 3 Ged. Staten van Noord-IIolland wonschen toch. dat 41 scholen te Amsterdam zullen worden opgeheven. pas 1 Er worden goede resultaten van het pcstvac- cin van dr. Ostcn verwacht. pag. 3 N. O. G. en Bond van Tuinders fusioneeren niet. pag. 3 R.K. olksbond vraagt herziening van den steun. pag 6 Tol te Leimuiden zal waarschijnlijk weldra op geheven worden. pag 1 De cricketwedstrijd tusschen Free Foresters en Flamingo's is in een draw geëindigd. pag, 9 Openluchtconeert aan de Spanjaardslaan ten bate der H. O. V. pag. 2 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen correspondent te Genèvc: Wapen- leveringen aan oorlogvoerenden en aan re bellen. pag. 13 Van onzen Parijschen correspondent: Parijsche brieven. pag. 1 K. dc Jong: Concert der H. O. V. pag. 6 11. G. Cannegieter: Nu eommc un ver. (Vader Adam). pag. 8 Voor de Vrouw. pag a II. D. vertelling. D. E. S.: De vliegende fiets. pag, 13 Schuschnigg en Starhemberg naar Mussolini. In September. PARIJS. 3 Augustus (V.D.) Volgens een Havas-bericht uit Rome zullen de Oosten- rijksche Bondskanselier Schuschnigg en Vorst Starhemberg waarschijnlijk in September naar Rome gaan. teneinde aldaar besprekingen te voeren met Mussolini. Von Hindenburg herdacht. In Nederl.-Indië. BATAVIA. 3 Augustus (Aneta). De in Ne- derlandsch-Indië gevestigde Duitschers too nen allerwege deelneming in hot verscheiden van den Rijkspresident. Von Hindenburg. Overal werd van Dultsc-he zijde halfstok ge vlagd Op 7 Augustus zal oen rouwdienst plaats hebben in de Willemskerk te Batavia. Radiorede van Sir Horace Rumbold. Sir Horace Rumbold. die van 1928 tot 1933 Britsch ambassadeur in Berliln is geweest, heeft gisteravond in een radio-toespraak de gedachtenis van Rijkspresident Von Hinden burg gehuldigd. Hij verklaarde Von Hindenburg zeer goed te hebben leeren kennen en toen hij hem vorig jaar voor de laatste maal heeft be zocht. heeft Von Hindenburg in hun ge sprek verklaard: „Ik ben een monarchist" „Dat is kenteekenend voor hem", zoo zeide spreker. ELF MIJNWERKERS OMGEKOMEN. MOEKDEN. 3 Augustus (V. D. In dc steen kolenmijnen van Tsjailan zijn tengevolge van een ontploffing elf arbeiders om het le ven gekomen. Complot in Spanje ontdekt. Tegen president Zamora. MADRID. 3 Augustus (VB.) Men is een samenzwering op het spoor gekomen, welke ten doel had een aanslag te plegen op den trein, waarmede de president der republiek en de minister van Buitenlandsche Zaken op 7 Augustus door Galicië zullen reizen. Er loopen geruchten, dat de katholieke partij - d-ze samenzwering verantwoordelijk zou zvjn.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1