NLAND VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Hooger beroep N.V. Atalanta. Op 9 Augustus uitspraak. Donderdag werd in hooger beroep voor de Raadkamer van het Amsterdamsche Ge rechtshof behandeld het faillissement van de NV. Atalanta, drukkerij van „de Tribune". De N.V. Atalanta werd op 18 Juli door de Rechtbank failliet verklaard, naar aanlei ding van een faillissementsaanvrage inge diend door Mr. Steneker namens den Raad van Arbeid te Amsterdam. De N.V. Atalanta ging van dit vonnis in hooger beroep. Voor haar traden op Mrs. S. de Jong en P. van 't Hoff Stolk. In Raadkamer voerde Mr. de Jong het woord. Hij bepleitte vernietiging van het vonnis der rechtbank op grond van het feit. dat Mr. Steneker bij zijn aanvrage voor de Rechtbank niet ontvankelijk had moeten worden verklaard door deze Rechtbank, om dat het volledige bedrag, verschuldigd aan den aanvrager, den Raad van Arbeid, onmid dellijk contant is aangebeden en Mr. Stene ker derhalve niet gerechtigd was geweest dit aanbod te weigeren. Voorts betoogde pl.. dat de N.V. Atalanta een volkomen gezond bedrijf vormde, waar bij de positie van debiteuren en crediteuren geen reden tot bezorgdheid gaf. Mr Steneker lichtte zijn eisch uitvoerij toe. daarbij den financieelen toestand van de N.V. Atalanta besprekende. De behandeling nam ruim 4 uur in beslag het Hof zal op 9 Augustus arrest wijzen. CONTINGENTEERING VAN TOUW. In sommige dagbladen kwam dezer dagen êen bericht voor waarin van Rotterdamsche zijde werd medegedeeld, dat de contingen- teering van touw enz. alleen betrekking heeft op zachte vezels, die gebezigd worden voor de vervaardiging van touw. dat ..hoofdzakelijk' te Gouda vervaardigd wordt voor verpakkin gen, terwijl scheepstouw en touw uit harde vezels niet gecontingenteerd zijn. Dit bericht is in dezen vorm onjuist en kan tot teleurstelling aanleiding geven. Om deze reden deelt de N.V. De Goudsche Ma chinale Garenspinnerij ons mede. dat de zachte vezels zelve niet gecontingenteerd zijn. Onder het besluit vallen: alle soorten touw en koord en garens, gemaakt uit hen nep (z.g. zachte vezel). Niet er onder behoo- ren: touw en garens, gemaakt uit Sisal- en Manilla vezel (z.g. „harde" vezel). Al het overige, van zachte hennep (Cana- bis sativa) gemaakte garen en touw. dat uit sluitend te Gouda gemaakt wordt, valt onder het contingenteeringsbesluit. evenals touw en koord van jute (w.o. zakband en tomaten- touw). ZIEKENDELEGATIE DER V.V.S.U. KAN VERDER REIZEN. Een vergissing der douane. De zieken delegatie naar Sovjet-Rusland welke, zooals gemeld. Woensdag door de Duitsche douane bij het overschrijden van de Nederlandsch-Duitsche grens, is opgehouden heeft Donderdag de reis kunnen voortzetten, nadat de Nederlandsche consuls te Berlijn en te Bentheim, alsmede de Sovjet-vertegen woordiging te Berlijn, hun bemiddeling had den verleend. De Duitsche douane-autoritei ten hebben het gezelschap hun verontschul diging aangeboden voor het gebeurde, dat aan een vergissing moet worden toegeschre ven. Goede resultaten van pest- vaccin verwacht. Proeven tot nu toe volkomen geslaagd. Eén injectie misschien voldoende. Omtrent de proeven van dr. Otten in het laboratorium van het instituut Pasteur te Bandoeng, die. zooals Aneta ons reeds be knopt heeft bericht, hebben geleid tot de hoopvolle verwachting, dat men er in zal kunnen slagen een vaccin te bereiden tegen de pest. lazen wij in de „Java B." o.a. het volgende: Behalve de z.g. doode vaccins, waarin de ziektekiemen zijn gedood en alleen de daar van afkomstige toxinen aanwezig zijn, be staan er ook „levende" vaccins, die natuur lijk als voorbehoedmiddel krachtiger werken Zij kunnen zijn bereid van een z.g. verzwak te variatie der bacterie, die derhalve minder virulent is dan de gewone bacterie, hier: die der pest. Ongeveer drie jaren geleden is op een pestrat een verzwakte variatie der pestbac- terie gevonden. Men is er in geslaagd dezen stam in het leven te houden op zijn perma nente zwakte. Sinds geruimen tijd werden hiermede proeven genomen op dieren. Deze zijn voor de volle honderd procent geslaagd Het was nu nog de vraag en hierop komt alles aan of dit vaccin ook geschikt is voor menschen. Ware zulks niet het geval dan zou de vinding alleen van belang zijn voor de ratten gesteld dat men er aan dacht deze te immuniseeren. Sinds korten tijd zijn echter ook de proe ven op menschen met dit vaccin begonnen en er zijn goede redenen om aan te nemen, dat zij geen gevaar zullen opleveren. Aange nomen mag worden dat nog in den loop van dit jaar alle vraagstukken, welke zich bij het vaccin voordoen, zullen worden opgelost. Naar alle waarschijnlijkheid zal de mensch aan één injectie voldoende hebben om een infectie met pestbacillen te weerstaan. Dit is uit den aard der zaak een punt van zeer groot belang. Men krijgt allicht de bevolkine voor één injectie bij elkaar, doch dit zou moeilijker worden als er meer dan één noo- dig was. De immuniteit bij dergelijke „levende" vaccins is altijd grooter dan bij „doode" en zij zal zeker lang genoeg duren om bijv. de bevolking van een onderdistrict waarin pest uitbreekt, geheel te behandelen. Voldoet het middel van dr. Otten inder daad aan de verwachtingen, dan zal het vele duizenden menschenlevens redden. Snelheid was weer te groot. Twee zwaar gewonden bij botsing met een boom. Donderdag omstreeks half 5 is in de gemeen te Eerbeek een auto, waarin een tweetal per sonen uit Enschedé gezeten was. vermoede lijk doordat de snelheid te groot was, en men de bocht niet kon halen, tegen een zwaren eikenboom gebotst. De wagen werd ernstig beschadigd. De beide inzittenden bekwamen ernstige inwendige verwondingen en zijn, na dat de eerste hulp verleend was door Dr. Krol naar het ziekenhuis te Zutfen overgebracht Een der slachtoffers was bewusteloos. De politie heeft een onderzoek ingesteld. MEISJE VAN HAAR FIETS GEVALLEN EN OVERREDEN. Woensdagmiddag is een 10-jarig meisje toen zij in de Daliastraat te Amersfoort voor een vrachtauto reed. plotseling van haar rij wiel gevallen met het noodlottig gevolg, dat de achterwielen der auto over haar heen gingen. Het meisje is in het St. Elisabeth- ziekenhuis aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Een eigenaardige grap. Belooning om zijn familie te vermoorden. Een 46-jarig arbeider uit Krimpen a.d. Ussel vroeg een werkloos wagenmaker de Haan, of h f 200 wilde verdienen. Hij zou dan den zwa ger van den arbeider, diens vrouw en dochter uit den weg moeten ruimen. De Haan was zeer geschrokken. Hij wist wel, dat er om een erfeniskwestie geen goede verstandhouding tusschen verdachte en zijn familie bestond en dat hij het vooral op zijn zuster begrepen had, maar dat het conflict zoo hoog geloopen was. wist De Haan toch niet. Hij besloot den zwager te waarschuwen en om geen argwaan te wekken bij verdachte had hij dezen gezegd, dat hij er nog eens ovei zou nadenken en dat hij nog wel eens bij hem opliep. Een tweede onderhoud had plaats in de schuur van verdachte en De Haan had de voorzorg genomen den veldwachter te waar schuwen, die het gesprek kon afluisteren. De verbitterde stemming van verdachte bleek nog steeds te bestaan. Er was over verdachte, die bij zijn verhoor de feiten toegaf, doch beweerde, dat het maar een grapje van hem was geweest om eens te zien welk karakter De Haan had, een psy chiatrisch rapport uitgebracht, dat hem vrij wel als een zwakzinnige beschrijft. Het O.M. was van oordeel dat uit allerlei uitlatingen van verdachte toch te betwijfelen valt, of verdachte wel zoo zwakzinnig is, als het rapport het wil doen voorkomen. Het O.M. eischte tenslotte een gevangenisstraf van drie maanden, door te brengen in een bijzon dere strafgevangenis. Muiters naar Leeuwarden overgebracht. Onder zwaar gewapend geleide. LEEUWARDEN. 2 Augustus. In den af- geloopen nacht zijn onder zwaar gewapend geleide de zwaarst gestraften van de muiters van de „De Zeven Provinciën" overgebracht naar de strafgevangenis te Leeuwarden. Het heeft de aandacht getrokken, dat er des avonds laat nog veertien van de eenzame cel len aan de Keizersgracht verlicht waren, ter wijl anders aan deze zijde alles om 10 uur donker is. Waarschijnlijk werden dus veertien nieuwe bewoners verwacht. Naar het heet moeten de gevangenen met een marine-vaartuig te Harlingen zijn aan- .ebracht, waarna zij naar Leeuwarden zijn vervoerd, waar enkele burgers het escorte met de gevangenen hebben gezien. Bij informatie aan de strafgevangenis wilde men geen nadere inlichtingen verstrekken. De werkloosheid in Nederland EEN TOENEMING. Bij 1063 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 14 Juli 1934 in totaal 316.972 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 283.895 mannen. Op 30 Juni 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ge lijk aantal organen 312.576. Hier waren werk loos 290.675 personen, waaronder 280.126 man nen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is derhalve sedert 30 Juni toegenomen met 4.396, het aantal werkloozen met 3.783. RESTITUTIE VAN VETACCIJNS Het Nederlandsch Weekblad voor kruide nierswaren weet inzake de restitutie van den vetaccijns mede te deelen, dat met winkeliers en grossiers geen vereffening van de heffings- verschillen zal plaats hebben. Alleen met er kende vetsmelters. Winkelier en grossiers zijn dus genoodzaakt hun voorraad verpakt vet na 5 Augustus naar de producenten terug te zen den. Zij ontvangen daarvoor in ruil vet met nieuwe banderolles. Bakkerijen, biscuit en banketfabrieken en dergelijke bedrijven, welke aanspraak wen- schten te maken op restitutie moeten aan de crisis-zuivelcentrale nauwkeurige opgave ver strekken van de aan het eind van de bedrijfs- week 30 Juli4 Augustus in hun bedrijf aan wezige voorraad vet. oliën en geraffineerde cacao-boter. Tevens moet opgave worden ge daan welke leveranciers bedoelde producten hebben geleverd. Ten einde restitutie te verkrijgen Is het noodzakelijk, dat hiervan niet wordt gebruikt voordat de controleur van de C Z. C. deze heeft gecontroleerd. Voor slagers is de rege ling zoodanig, dat de ongebruikte oude ban derolles tegen nieuwe kunnen worden inge ruild. Door een bal verdronken. Jongen te water geraakt. Donderdag is een 14-jarige jongen in de rivier de Dommel te 's Hertogenbosch verdron ken. Twee kinderen waren aan het spelen bij de rivier en poogden een in 't water geraakten bal te grijpen. Hierbij geraakten zij beiden te water. De 14-jarige J. van Balen trachtte de beide drenkelingen te redden. Hij sprong van de Wilhelminabrug af te water en wist een van hen, den 13-jarigen P. v. d. Putte te grij pen en op het droge te brengen. De andere drenkeling was inmiddels reeds in de diepte verdwenen. Hij werd levenloos opgehaald. Het was de 14-jarige J Wageman. Geruimen tijd heeft men nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch het was tevergeefs. VICE - ADMIRAAL BRUTEL VERLAAT DEN DIENST Schout-bij-nacht Kruys zijn opvolger. De betrekking van commandant der marine te Willemsoord, tevens commandant der Stel ling van Den Helder, is opgedragen aan den schout-bij-nacht T. L. Kruys. Met ingang van 1 September is aan den vice- admiraal C. J. E. Brutel de la Rivière, op zijn verzoek, ter zake van langdungen dienst eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen langdurige en gewichtige diensten. De voorband sprong. Auto tegen een boom gebotst. Donderdag is de ruim 40-jarige manufactu- renhandelaar J. Popma uit Heerenveen. door het springen van een voorband, nabij Oude- schoot in volle vaart met zijn auto tegen een boom gebotst. P. werd daarbij zwaar gewond, hij is. nadat de eerste hulp verleend was. per ziekenauto naar Heerenveen overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De auto is geheel vernield. Ook een tegenspraak uit Engeland. Geen gebruik van onze vliegvelden bij oorlog. Volgens een Reuterbericht uit Londen spreekt men in officieele Engelsche kringen formeel tegen, dat de regeeringen van Nederland en België zouden zijn gepolst door Engeland met betrekking tot het gebruik van hun vliegvelden in geval van oorlog, zooals de Daily Herald" heeft beweerd. Koninklijke steun aan getroffen tuinders. De hagelslag te Uithoorn en O. De Koningin heeft een bedrag beschikbaar gesteld als bijdrage in den steun voor de tuinders in de gemeenten Uithoorn, Nieuw- veen, Leimuiden en Mijdrecht, die ten ge volge van zwaren hagelslag op 18 Juli j.l. groote verliezen hebben geleden. De bijdrage van de Koningin is ter be schikking gesteld voor den voorzitter van het comité, den burgemeester van Uithoorn. MINISTER COLIJN TOCH NOG NAAR INDIë De „Javabode" meent, dat minister Colijn nog steeds vasthoudt aan zijn plan om een be zoek aan Indië te brengen en dat deze reis in September ondernomen zou worden. Minister Colijn is op het oogenblik met va- cantie afwezig. Ten departemente is echter van een voornemen om in September naar Indië te gaan niets bekend. Het is ook onwaarschijnlijk, dat de voor zitter van den ministerraad juist in Septem ber, wanneer de Staatsbegrooting wordt inge diend. zich voor langeren tijd buitenslands zou begeven. Gestie van de Varkenscentrale Rapport aan de Koningin aangeboden. De commissie van Onderzoek betreffende de crisismaatregelen heeft aan de Koningin een voorloopig rapport aangeboden omtrent de vraag, of bij de gestie van de Nederland sche Varkenscentrale iets geschied is. dat uit 'n oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdient. Naar de Tel. verneemt, is de commissie na uitgebreid onderzoek tot de conclusie ge komen. dat aan de leiding van de Nederland sche Varkenscentrale niets laakbaars kan worden ten laste gelegd. OPSCHORTING HEFFING OP AARDAPPELEN GEVRAAGD. Door de groothandelaren. Door de Groothandelaren in Aardappelen uit de groote steden, welke te Amsterdam in vergadering bijeen waren, is naar aanleiding 'an de nieuwe bepalingen aangaande Vervoer- vergunningen van Aardappelen een telegram aan het Ministerie van Economische Zaken gezonden, waarin wegens practische onmoge lijkheid tot juiste naleving van deze bepalingen opschorting van heffing op aardappelen ver zocht wordt, daar de prijzen der aardappelen voor de telers voldoende loonend zijn en de prijs van het product voor vele consumenten te hoog wordt. N. O. G. en Bond fusioneeren niet. Fusierapport door N. O. G. verworpen. School moet hechten grondslag voor vredeswil leggen. Jongeren om ouderen te vervangen. In de algemeene vergadering van het N.O.G.. welke te Alkmaar is gehouden, is een bestuurs voorstel ter sprake gekomen, waarin fusie met den Ned Bond van Onderwijzers werd afge wezen. Tegen aansluiting bij het Algemeen Comité van Overheidspersoneel maakte het hoofd bestuur bezwaar, omdat deze centrale nauw verbonden is met het N.V.V. Het vreest dat fusie op dezen grondslag tot scheuring zal leiden. Het hoofdbestuur wilde wel een alge meene vakorganisatie, doch los van elke poli tieke partij Over deze kwestie werd eenige uren gedis cussieerd, waarbij het vaak warm toeging Van verschillende kanten werd het hoofdbestuur het verwijt gemaakt, dat het tegen fusie was. Eten voorstel van de afdeeling Dokkum om de beslissing op te schorten tot uiterlijk de al gemeene vergadering van 1936, werd verwor pen. Beslist werd. dat amendementen op het rapport niet toegelaten zouden worden, over eenkomstig een motie-Den Haag. gesteund door het hoofdbestuur. De heer Rijfkogel, redacteur van het orgaan was van meening, dat het A.C.O.P allerminst een utiliteitsorganisatie kon worden genoemd Hij laakte het. dat de B. v. N. O. die het fusie rapport had aangenomen, het rapport in co mité had behandeld. Nu is nog een onbeant woorde vraag, hoe de bond staat tegenover aansluiting bij het NV.V. Andere sprekers waren van oordeel, dat het ongewenscht is, dat dit strijdpunt in de orga nisatie, die uit de fusie zou worden geboren, naar voren kwam. Zij oordeelden de tijd niet rijp voor de fusie. Na verwerping van het voor- stel-Dokkum stemde slechts een tiental afge vaardigden voor de fusie op de 19 onverander de grondslagen van het rapport. Het voorstel van het hoofdbestuur om de fusie af te wijzen, werd hierna met groote meerderheid aangenomen. Voorts werd behandeld het rapport over de wiskunde-examens. In dit rapport wordt de wensch uitgesproken, dat de examens wiskun de L. O. in Utrecht worden gehouden en wel het schriftelijk examen in de eerste week van Juli en het mondeling in Augustus. Na eenige discussie werd het met overgroote meerder heid aangenomen. Het rapport van de commissie „School en Vrede", waarin de noodzaak wordt uitgespro ken, dat de school in het kind den grondslag legt voor een hechten vredeswil werd na eenige besprekingen met algemeene stemmen aange nomen, en mede de wenschelijkheid uitge sproken. dat Esperanto facultatief wordt inge voerd bij het L.O. en de kweekscholen. Hierna hield de heer De Vries, tweede secre taris, een uitvoerige beschouwing over het ont werp van de wet tot regeling van de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor het lager onderwijs en van de bevoegdheid, ver bonden aan de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs. Na deze inleiding werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: Het N.O.G., erkennende, dat de ontworpen vijfjarige kweekschoolopleiding na het behalen van het M U.L.O.-diploma of dat eener drie jarige H.B.S. aan een lang gekoesterden wensch in zake de volledige bevoegdheid te gemoet zal komen, waardoor de afzonderlijke hoofdaktestudie zal komen te vervallen; betreurende, dat de daarnaast ontworpen driejarige cursus voor onderwijzeressen der laagste twee leerjaren, inzonderheid wat de theoretische en practische vakopleiding be treft. onvoldoende geacht moet worden en daardoor, tenzij in den zin van het adres van het hoofdbestuur gewijzigd, niet aanvaard is; van oordeel, dat het principe van gelijk schoolgeld en van gelijke salarieering, zooals dat in de L.O.-wet 1920 is gehuldigd ter wille van de gelijkstelling tusschen openbaar en bij zonder onderwijs, ook in dit intwerp dient te worden doorgevoerd; spreekt het vertrouwen uit. dat de minister en de volksvertegenwoordiging bereid zullen zijn tot verwezenlijking van de wenschen, ge uit in de uitvoerige memorie bij het adres van het hoofdbestuur d d. 28 Mei 1934. Hierop was aan de orde het rapport van de jongeren-commissie, bevattende dertien con clusies, die in hoofdzaak beoogen. dat er een voldoend aantal jongeren komt. genegen en geschikt om ouderen te vervangen. Het rapport werd zoo krachtig door de hee- ren Westerveel en Krabbendam verdedigd, dat Amsterdam en Haarlem hun ingediende moties om het rapport terug te nemen introkken, waarop het rapport, met een door Vlaardingen voorgestelde wijziging, met algemeene stem men werd aangenomen. Tevens werd besloten een commissie in te stellen, die het hoofdbestuur regelmatig op de hoogte zal houden van hetgeen er onder de jongeren leeft. Amsterdam moet scholen opheffen. Missive van Ged. Staten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan het gemeentebestuur van Am sterdam een missive gezonden, waarbij het provinciale dagelijksche bestuur voorschrijft, dat de 41 openbare scholen die B. en W. den Raad hebben voorgesteld op te heffen, waar op 's Raads meerderheid niet inging, toch moeten worden opgeheven. Spansier tot twee jaar veroordeeld. Een jaar preventief gaat er af. Geheimzinnige gang van zaken. KOSTBAAR SIERAAD IN DE MEST GEVONDEN. Afkomstig van diefstal. Een inwoner van Arnhem vond tusschen mest op zijn land een metalen halsketting, waarvan hij de waarde niet hoog aansloeg. Toen hij het aan een rechercheur van politie Het zien. herkende deze de ketting oogenblik- kelijk als een nog vermiste kostbaarheid van een diefstal, waarnaar zelfs in Parijs en andere groote steden was gezocht. Het was een gou den ketting bezet met juweelen. die destijds eestolen werd bij Baronesse v. Verschuur aan den Jansbinnensingel te Arnhem door den be kenden inbreker Pdie inmiddels zijn straf al uitzit voor een serie inbraken. De inbreker heeft het sieraad vermoedelijk weggegooid, toen hij zich ontdekt zag. De Nijmegenaar Spansier is door het „Volks gerichtshof" te Berlijn, naar het Volk meldt veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, die bijna een jaar heeft 'geduurd Deze uitspraak is vrij wel onmiddellijk geveld na de behandeling der zaak. die naar men weet Woensdag met gesloten deuren heeft plaats gevonden. Spansier is thans verdedigd door een toege- voegden raadsman, weer een ander dan de Leipziger advocaat, die hem oorspronkelijk was toegevoegd Deze nieuwe advocaat had de processtukken slechts zes dagen te voren ter studie ontvangen. De Nederlandsche raadsman van Spansier, mr. M. van der Goes van Naters, heeft zich te Berlijn met den toegevoegden verdediger be raden over een in te dienen gratieverzoek, dat in voorbereiding is. De Nederlandsche gezant te Berlijn is tot op dit oogenblik. ondanks een herhaald ver zoek om inlichtingen, officieel van dit vonnis niet op de hoogte gesteld. De gang van zaken bij dit vonnis blijft al dus schrijft het blad hoogst zonderling. Op grond waarvan is Spansier veroordeeld? Wegens welk feit? Op grond van welke wets bepaling? Voor zoover uit do zeer spaarzame berich ten was bekend, wordt aan Spansier landver raad togen Duitschland ten laste ge'.egd. een beschuldiging die In verband met de even tueel geoleegde daad uit een oogpunt van mo derne West-Europeesche rechtsopvattingen zoo zwak is. dat zij in geen enkelen rechtsstaat tot een veroordeeling zou hebben kunnen leiden. Houdt Amsterdam zich niet aan de wet? Het Eerste Kamerlid de heer Blomjous. heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: 1. Heeft U E kennis genomen van do voor waarden waaronder op 6 Augustus a s. door de gemeente Amsterdam een aanbesteding wordt gehouden voor de levering van 8 millioen straatklinkers, en waarbij o.m. wordt bepaald, dat de prijs van inschrijving, die per eenheid is. de omzetbelasting moet inhouden0 2. Is de minister met ondergeteekende van oordeel, dat deze bepaling in strijd ïs met de constructie der wet op de omzetbelasting, waar immers artikel 8 zegt. dat de belasting ver schuldigd is door den fabrikant, die de goede ren levert en dat de fabrikant verplicht is de belasting aan den kooper In rekening te bron gen. welke laatste gehouden is haar te gelijk met den koopprijs te voldoen, en dat bedingen strijdig met dit artikel nietig zijn? 3. Is U E. niet van oordeel, dat de openbare lichamen zich dienen te houden aan de wet en aan de mlnisterleele aanschrijving tot hen gericht verzoekende te koopen exclusief omzet belasting? 4. Ls U E. niet van oordeel dat dit voorbeeld door openbare lichamen gegeven, er toe zal leiden dat ook particulieren druk zullen gaan oefenen op verkoopers-fabrikanten om den koopprijs te bepalen inclusief omzetbelasting en dat zoodoende, tegen de bedoeling van den wetgever in, deze belasting eene zuivere be drijfsbelasting wordt, welke waar de in dustrieën reeds thans in een zeer moeilijken toestand verkeeren, een al te zwaren last op haar zoude leggen? 5 Welke maatregelen stelt U E zich voor om de openbare lichamen tot de overtuiging Le brengen, dat het op de eerste plaats op hun weg ligt, letter en geest der wet te handhaven? Vandalisme van uitgewezen Duitscher. Alles kort en klein geslagen. De Duitscher Schneekloth. die sinds lange jaren te Amsterdam verblijf hield en kort ge leden op last van den minister van justitie op vermoeden van spionnage Nederland moest verlaten, is gisterochtend met den trein van 10 23 van 't Weesperpoortstation naar Duitschland vertrokken, meldt de Tel. Voordat Schneekloth echter zijn huis aan de Heerengracht verliet heeft hij daar den geheelen inboedel met een bijl kort en klein geslagen. Stoelen en tafels, schilderijen, spie gels, bedden, canapé's, serviezen, kortom al les is vernield. Als een dolzinnige is de man gistermorgen om vjjf uur reeds begonnen met zijn vernie- land werk. waarvoor hij vermoedelijk gister avond reeds bü een in de buurt wonenden schoenmaker een bijl heeft geleend. Eerst tegen tienen, toen do Duitscher weg moest om nog juist den trein te kunnen ha len. staakte hij zijn werk Hij bracht vervol gens den bijl weer terug aan den schoen maker en vertrok daarna kalmpjes naar het station. Tegen enkele konnissen, die de man aan den trein nog sprak, vertelde hij. dat hij al hard gewerkt had vanmorgen en zelfs geen gelegenheid te hebben gevonden om te ontbijten Kort nadat de man was vertrokken, heb ben we de verwoesting kunnen aanschouwen. Van buitenaf is niets te zien aan de woning, waar Schneekloth jarenlang o.m. een bureau had voor Duitsche dienstboden, die hier een betrekking zochten en ook voor een matige vergoeding nachtlogies konden krijger. De gordijnen heeft de vernielzuchtige Duitscher laten hangen, om het huls nog niet meer <le aandacht te doen trekken. Wat wij echter binnen te zien kregen, was ontzettend. In de kamers, waar Schneekloth vermoedelijk zelf huisde en zijn kantoor hield in de keuken aan de achterzijde van het huis, in de kleine kamertjes waar do dienstboden tijdelijk konden slapen, overal heersohte de grootste wanorde, overal liggen de stuk ge hakte meubels, de bruut stuk geslagen schil derijen en sDiegels over den grond verspreid. De Tel. schrijft voorts: Waarom Ls Schneekloth zoo te koer ge gaan! Niemand kon ons er een positief ant woord op geven. Het eenige wat iemand, die hem goed heeft gekend, ons vertelde was: „Hii wilde het niet verkoopen". Dat zou het motief zijn. Eerder gelooven we aan op wraak beluste gevoelens die oen man moet hebben bezield. Eer. wraakgevoel tegen de Nederland sche autoriteiten die hem uit het land we zen. Daarvoor moesten de meubels het ont gelden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5