DE BILT Een half vaatje petroleum... DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 P. T. T. te Haarlem. Verzending per post neemt weer toe. Steeds minder telegrammen. Wij hadden een kort onderhoud met den directeur van Posterijen, Telegrafie en Tele fonie te Haarlem. Uit de ons gedane mededee- lingen bleek, dat de verzending van poststuk ken vergeleken bij verleden Jaar weer wat toe genomen is, hoewel het ook nu nog belangrijk minder is dan in de jaren aan de crisis vooraf gaande. Ook mag uit die toeneming helaas nog niet de conclusie getrokken worden, dat de handelszaken opleven. De toeneming zit namelijk niet in het aantal zakenbrieven, maar er wordt thans veel reclame met de post verzonden. Er moet geconstateerd worden, dat de groote handels- en industrie-ondernemin gen en banken, die vroeger zeer veel post had den. ook thans nog weinig post verzenden en ontvangen, hoewel den laatsten tijd eenige uitbreiding op te merken is. In den laatsten tijd is er wat den internen dienst van het postkantoor aangaat veel ge reorganiseerd. De bedoeling daarvan was om den dienst zoo economisch mogelijk in te rich ten. Verzending, sorteering en bestelling zijn zoo ingericht, dat zooveel mogelijk aan de ge rechtvaardigde eischen van het publiek tege moet gekomen is. Er zijn indertijd geruchten geweest over een verandering van het aantal bestellingen te Haarlem. Haarlem behoudt zijn drie bestellin gen. Aan uitbreiding is thans geen denken, want ter wille van de bezuiniging is ook in Amsterdam, den Haag en Rotterdam het aan tal van 4 tot 3 ingekrompen. Er is gelukkig geen denken aan dat het aantal te Haarlem tot 2 verminderd zal worden. De directeur meent, dat Haarlem, dat een groote stad ge worden is. met de andere groote steden in deze op een lijn gesteld moet worden In enkele buitenwijken van het Groot-Haarlem (de be stelling van Haarlem reikt verder dan de ge meentegrenzen) zijn 2 bestellingen. Als even wel de bebouwing in zoo'n buitenwijk zeer sterk toeneemt wordt overwogen ook daar 3 bestellingen in te voeren. De verzending van telegrammen is nog steeds achteruitgaande. Dit komt niet alleen door de crisis. Een deel van die vermindering moet op rekening gezet worden van de toe neming van het telefonisch verkeer. Hoemeer de telefoon toeneemt, hoe minder telegram men er verzonden worden. Bovendien heeft de snelle verzending met de luchtpost gemaakt, dat het aantal telegrammen afneemt. Het gevolg van deze vermindering is. dat het aantal telegrambestellers in den laatsten tijd wat is ingekrompen. Het ambtenarencorps is nog op dezelfde sterkte, omdat verminde ring moeilijk is, omdat er soms onverwacht zeer drukke uren zijn. De moeilijkheid is even wel ondervangen door de telegraaf-ambtena- ren in hun onbezetten tijd te belasten met postwerkzaamheden. Toestel der Air France verongelukt. En een hooge, rookerige vuurkolom. Boerderij afgebrand in den Houtrakpolder. Maandagavond is er brand uitgebroken bij een landbouwer in de buurtschap Ruygoord in den Houtrakpolder. De oorzaak van den brand die ontstaan is in een stroobult weet men niet. Twee schuren, twee stroober gen, veel tarwe, rogge, erwten, karwij en een kalf verbrandden. Alleen het woonhuis verbrand de niet. Zooals onze lezers zich wellicht herinneren hebben wij eenigen tijd geleden de aandacht gevestigd op het gevaar van de aanwezigheid van benzinevaten en petroleumvaten bij boerderijen. Wij hebben toen laten uitkomen dat het voor de boeren onmogelijk is hun bedrijf uit te oefenen zonder benzine- en petroleumvaten op hun erf op te slaan, daar hun landbouwmachines daarmee gestookt en aangeslagen moeten worden. Doch tevens hebben wij daarbij gezegd dat met geringe moeite het gevaar, dat aan de aanwezigheid daarvan verbonden is, tot een minimum be perkt kan worden, namelijk door deze vaten op veiligen afstand of in een kuil ver van de boerderij neer te leggen. Naar verluidt is bij dezen brand door de aanwezigheid van petroleum veel rook ont wikkeld. wat het werk van de brandweer heeft bemoeilijkt. De brandweercommandant zei dat het maar een half vaatje was geweest en dat er van herhaalde ontploffingen die met knallen gepaard zouden zijn gegaan, geen sprake was. Wel gaf hij toe dat een groote vuurkolom omhoog steeg en daar met veel rook uitdoofde. Verder was hij de meening toegedaan dat petroleum niet zoo gevaarlijk was als ben zine. wat in zooverre waar mag zijn, omdat benzine eerder en sneller ontvlamt, maar als petroleum eenmaal vlam heeft gevat, dan Het spreekt ook van zelf 'dat het een louter toeval was- dat de vuurkolom juist omhoog steeg. Er wordt trouwens ook gesproken van een gunstigen wind, waardoor andere boer derijen en de kerk geen gevaar liepen. Wat. als de wind eens anders geweest en de vuur kolom niet omhoog was gestegen, maar een andere richting had gekozen? Bovendien zijn halve vaten gevaarlijker dan volle, daar zij ook nog het mengsel met lucht be vatten. Naar wij vernemen wordt hier en daar reeds gecontroleerd ter wille van de veilig heid. Bij sommige -garagehouders zijn veilig heidsmaatregelen voorgeschreven, maar deze zijn niet tot de boerderijen uitgestrekt. Het Is te hopen dat dat ook spoedig zal ge schieden. Benzine en petroleum blijven uiterst gevaarlijk; van deskundige zijden werd ons verzekerd dat vooral half gevulde vaten tot ontploffingen aanleiding kunnen geven. BU dezen brand was alleen de dienstbode met de kinderen thuis. Het is ook nog be trekkelijk goed afgeloopen. Verzekering ver goed bovendien de schade. Maar het kan ook anders loopen. vooral als er meer dan een half vaatje ligt. Laat men toch maatregelen nemen, voor de noodzakelijkheid ervan op droeviger wijze gedemonstreerd wordt! EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 6 Aug. Geëxamineerd 2 vrl. 6 mnl. candidatcn. Ge slaagd de heeren C. W. Schraa, Amsterdam: Chr. Schijf. Haarlem; W. F. Boerefijn, Nieuwer Amstel; c. J. Zwart, Schagen en mej. A. Bunck, Pen Helder, Reuter meldt uit Rio de Janeiro; Een vliegtuig van den Air France is bi Bahia omlaag gestort, waarbij de piloot werd gedood, terwijl verscheiden personen gewond werden. STRENGERE MAATREGF.LEN TEGEN NIET NALEVING DER SOCIALF. VERZEKERINGS WETTEN. Uit Den Haag: De organisaties van de werknemers in het stucadoorsbedrijf hebben zich tot den Raad van arbeid te 's-Gravenhage gewend ten ein de verbetering te verkrijgen in de naleving van de sociale verzekeringswetten, welke ten op zichte van de bij hen aangesloten arbeiders zeer te wenschen overlaat. De Raad van Ar beid heeft zijn volle medewerking verleend en in overleg met genoemde bonden maatrege len getroffen, welke een behoorlijke premie betaling waarborgen. Tegen werkgevers, die na 1 September niet aan hun wettelijke ve: plichtingen voldoen, wordt een strafvervolging ingesteld. GEEN TRIPTIEKEN NOODIG. Voor deelnemers aan het zevende internationale wegencongres. Ter gelegenheid van het 7de Internationale Wegencongres, hetwelk begin September in Munchen zal worden gehouden, heeft de mi nister van financiën in Duitschland bepaald dat de bezoekers van het congres, die in eigen auto naar Duitschland reizen, geen triptie ken voor deze automobiel behoeven mede te nemen of een waarborgsom behoeven te stor ten, wanneer zij althans naast hun pas, ook hun deelnemerskaart aan het congres kun nen voorleggen. ZEVENTIENJARIG MEISJE VERJAAGT EEN BANDIETENBENDE. ANKARA, 6 Augustus (V.D.) Een 17-jarig meisje te Kustou in Oost-Anatolië joeg een bandietenbende van 35 man op de vlucht nadat de bandieten haar vader en haar moeder hadden vermoord. Haar vader, Djemal Bey had een ernstige twist gehad en zijn tegenstanders hadden besloten wraak te nemen. Vijf en dertig man drongen het huis binnen en vermoordden Djeonal Bey en zijn vrouw. Hun 17-jarige dochter die door het geluid der schoten was ontwaakt, greep een kara bijn en begon op de bandieten te schieten Zij schoot vijf man neer. terwijl zes gewond werden. Op het geluid der schoten kwam bovendien hulp opdagen zoodat de overige bandieten op de vlucht sloegen. DAMMEN. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Het tweede tiental der Haarlemsche Dam club is voor het a.s. seizoen 19341935 voor- loopig als volgt samengesteld: De beide eer ste borden zullen bezet worden door Joh. Fabel. H. van Lunenburg Jr. en of P. J. Bijrij (een .dezer spelers zal het laatste bord van het hoofdklasseteam bezetten) bord Nr. 3 Ph. G. Amelung Jr., borden 4 c. m. 7 D. Kleen, Ph. F. Amelung Sr., F. W. de Pater en J. Pop pen (deze plaatsen kunnen onderling nog veranderen in verband met door Amelung Sr. en de Pater nog te spelen partijen tegen T. Kerkman) bord Nr. 8 en 9 C. Kool en J. Wielenga (deze beiden moeten nog herkam pen) en bord Nr. 10 T. Kerkman, A. Kiel of Th. Wesselman, HENGELEN „DE GRUNDEL". Bovengenoemd college hield een onderlin- gen wedstrijd op baars in de Ringvaart Ben- nebroek-Hillegom om de gouden medaille van den heer P. Slot aan de Spaarnwouder- straat. De vangst was matig: Na afloop reikte de voorzitter de heer B. Duits de prijzen uit. De uitslag luidt als volgt: 1 B. Duits 2 H. Eerhart. 3 A Jansen, 4 R. Papenburg, 5 N. Cornet. 6 Chr. Duits. 7 C. Bloemers, 8 L F. Scheepers. 9 L. H. Duits 10 A. Eerhart, 11 H. M. Koelemeijns, 12 Chr. Schouten. CRICKET TILBURG C. C.-HAARLEMSCHE TOURINGCLUB. De eerste wedstrijd, gespeeld door de Haarlemsche tourlngclub The Oehoe's be staande uit Haarlem-spelers, ls geëindigd in een groote overwinning der Haarlemmers. Eerst te half één werd begonnen. De Haarlem-captain Drs. B. Kleefstra, die den toss won, verkoos te batten Hij stuurt J. Voogd, en F. van Dalsum naar de wickets. Reeds op 18 valt het wicket van J. Voogd; even later valt ook het wicket van B. Kleefstra. Dan zetten J. de la Mar en F. van Dalsum een grooten stand op. Na zich ingespeeld te hebben leggen zij er flink het hout op en aangezien het veld zeer slecht is, zoodat haast geen vier geslagen kan wor den, moet, om eenig totaal te krijgen, zoo veel mogelijk door de lucht geslagen worden. Hierdoor geeft J. de la Mar in het- begin van zijn innings een paar kansen, die niet ge accepteerd werden, zoodat hij nog vrijer be gint te spelen, hij ziet kans, twee zessen te slaan. F. van Dalsum doet het iets voorzich tiger, doch mede door het goede en snelle runnen der beide batsmen komen de runs zeer snel. Het totaal ls dan ook gauw tot 100 gestegen; eerst op 120 valt het wicket van J. de la Mar, na een krachtige innings gespeeld te hebben. J. Utermark weet hier na snel vijf runs te slaan; Boeree houdt dan weer even stand: hij ziet kans. een ge duchte 6 te slaan. Hierna vallen wel eenige wickets, waaronder ook dat van F. van Dalsum. na een stevige kanslooze innings gespeeld te hebben. Dan is het tenslotte al leen nog H. Meyer, die eveneens kans ziet een 6 te slaan. Op 159 sluit de innings. F. v. Dalsum 51. J. de la Mar 50, H. Boeree 10. H. Meyer 10 en extra's 14. Voor T. C. C. bowlden: K. Daalderop 347, F. de Grauw 029, J. F. Beukers 850. Mr. G. Buddemeyer 06, W. Taminnaal 013. Bij T.C.C. is het hierna een komen en gaan. Alleen J. F. Beukers (10). de bekende II.D.VjS.-speler wist de dubbele cijfers te bereiken. Het totaal werd tenslotte met inbegrip van 4 extra's. 35. Voor Haarlem bowlden; H. Hurkmans 212, H. Boeree 49, F. van Dalsum 47, J. J. de la Mar 00 en A, v. d. Berg 03. meldt: Hoogste barometerstand 766.8 m M. te Karlstadt. Laagste barometerstand 752 m.M. te Parijs. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Aanvankelijk weinig ver andering in temperatuur. Later koeler. Uit het Buitenland WAARSCHIJNLIJK REGEN. De depressie over Frankrijk blijft station- nair met verschillende kernen, die overal in de berglanden van het Zuiden en midden zeer zware regens gaven. De depressie in het Oosten vulde geheel op. De hooge druk in het Noord Oosten breidde zich Westwaarts uit over de Noorsche Zee en vertoont neiging om zich aan te sluiten aan die op den Oceaan bij de Azoren. Ook over Spanje werd de luchtdruk hooger, zoodat de depressie van alle zijden door gebieden van hoogeren luchtdruk omringd is. In het stationnaire derpressiegebied heeft het weer een onbestendig karakter en blijft de kans op onweersstoringen met plaatselijk zwaren regen ook voor ons land groot. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. 760 m.M. 761 m.M. Fa. KELP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 7 Augustus: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 76 F. 63 F. 75 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Augustus: Bevallen 5 Augustus: N. C. BakkerRezel, z.; J. TimmermanSchol, z.; J. Plantemav. d. Meulen, z.; 6 Augustus: J. G. W. Braspen ningv. d. Bunt, z.; J. LeijsJalving, d.; M. C. Schroderv. Gogh, d. Overleden 4 Augustus: J. C. M. Kreye, 81 j.; G. SchlötzKuijten, 59 j., L. Poellaan; A. W. KlunderKranenburg, 79 j., Ged. Raam gracht; G. de Leeuwv. Dalen, 72 j. Mentawi- straat; 5 Augustus:A. C. Smit—Waalewijn. 79 j., Gen. de Wetstraat; 6 Augustus; T. J., 7 d. v. W. P. C. Kuvener, Hazepaterslaan. VOORBEURS TE AMSTERDAM. VEEL BETERE STEMMING. De stemming op de Amsterdamsche effec tenbeurs was hedenmorgen wel aanzienlijk verbeterd. Niet alleen ging er meer om dan de laatste dagen het geval was, maar bovendien liegpen de koersen over de geheele linie krach tig op. Deze koersverbetering steunde op ver schillende oorzaken, waarvan de voornaamste wel was de aankondiging van het extra-divi dend door de General Motor Corporation van 50 dollarcents bij het onveranderd kwartaal dividend van 25 dollarcents. Bovendien maak te het koersherstel, dat in Wallstreet gisteren na een flauwe opening was ingetreden, een goeden indruk en tenslotte bleven ook de ge ruststellende verklaringen van Hitler in een interview in een der Engelsche bladen gegeven, niet zonder uitwerking. Kon. Olie openden onveranderd en liepen 11,2% op. Philips boekten een koerswinst van 2 1/2% Unilever van 1%, Aku bleven goed op peil. H V.A. werden eenige punten hooger af gedaan, terwijl Amsterdam Rubber meer dan 3% verbeterden, dank zij de vaste houding van de productenmarkten. De Youngleening steeg boven 30%. Op de wisselmarkt daalde de dollar tot f 1.47 1 4 in verband met de vrees voor nieuwe Amerikaansche valuta-experimenten. Het pond kon zich handhaven. Fransche en Belgische francs ondergingen evenmin veel wijziging. De rijksmark verkeerde eenigszins in herstel. TIJDENS IIET ZWEMMEN VERDRONKEN. HOLLUM, 7 Augustus. Gisteren ls bij het zwemmen op Ameland verdronken de "-jarige^ W. Baarsma, lid van de firma Baarsma te Zwaagwesteinde in Friesland, GANDIII GAAT EEN WEEK VASTEN. Reuter meldt uit Bombay: Mahatma Gandhi begint vandaag een vasten van een week om te boeten voor de fouten van een CZijner discipelen. Men gelooft dat mahatma aan het einde van zijn vasten in een radio rede zijn politiek program voor de toekomst zal uiteenzetten. De regeering slaat ieder woord, dat Gandi spreekt, met groote aan dacht gade. WIELRIJDER ZWAAR GEWOND BIJ VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag heeft op den Rijksstraatweg GoorDelden een ernstige aanrijding plaal-s gehad, waarbij de 37-jarige schilder, G. S. uit Goor, zwaar gewond werd. Toen genoemde per soon zich per rijwiel in de richting Goor begaf en zich rechts van den weg bevond, reed in dezelfde richting een auto. bestuurd door den heer J. D. B. uit Zutphen, eveneens rechts var den weg. Vermoedelijk doordat S. onder den invloed van sterken drank verkeerde en niet geheel meester was van zijn rijwiel, wilde hij, toen hij de auto hoorde naderen, afstappen; althans zooals ooggetuigen verklaarden, wendde hij po gingen daartoe aan. Het gevolg was echter, dat hij in aanraking kwam met de auto, waar van de bestuurder nog trachtte door naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen. Met een zware hersenschudding en schedelwonden werd het slachtoffer in zorgwekkenden toe stand naar het R.K. ziekenhuis te Hengelo ver voerd. Jodenwijk van Constantine verwoest. Ook kinderen onder de gedooden. Staat van beleg afgekondigd. PARIJS 7 Augustus (V.D.) Omtrent de bloedige gebeurtenissen in Constantine in Algiers worden thans nadere bijzonderheden bekend. De Mohammedaansche bevolking zou in beroering zijn gebracht door het optreden van een dronken soldaat, die een moskee was binnen gedrongen. De beschonkene zou afkomstig zijn geweest uit de Jodenwijk van Constantine. De geheele Jodenwijk lijkt één groote puin hoop en de materieele schade is nog niet te overzien. 25 personen zijn bij de botsingen om het leven gekomen, waarvan 22 joden. Onder de slachtoffers bevinden zich 8 kinderen. Het aantal gewonden zou volgens sommige be richten 30. volgens andere berichten zelfs on geveer 200 bedragen. Onder de gedoode Joden zijn eenige geld schieters, zoodat men gelooft hier eerder te doen te hebben met persoonlijke wraakne ming van schuldenaars. Geen enkelen Euro peaan is tijdens de onlusten een haar ge- kx-enkt. Ook alle in het Ghetto gelegen hui zen, die het opschrift „christelijk" droegen, zijn gespaard gebleven. De Mohammedanen hebben ook eenige in de omgeving van Constantine gelegen jood- sche boerderijen aangevallen, waarbij twee Joodsche grondbezitters om het leven kwa men. Gendarmerie en militairen hebben in to taal een 40-tal personen gearresteerd. Men heeft veiligheidsmaatregelen genomen om bij een eventueele opleving der onlusten onmid dellijk krachtig te kunnen ingrijpen. PARIJS, 7 Augustus (Reuter.) De relle tjes van Arabieren tegen Joden te Constan tine duren nog steeds voort. Men hoort overal knallen van geweren, er woi'dt geplunderd, winkels en huizen worden in brand gestoken. De hoofdstraat is nog steeds het tooneel van bloedige vechtpartijen. De staat van beleg ;s afgekondigd. Radiorede van Roosevelt. Redding van landbouw en industrie. WASHINGTON, 6 Augustus (V.D,) Pre- sindent Roosevelt heeft Zondagavond in den staat Montana een radiorede gehouden, waar in hij verklaarde, dat de regeering juist is be gonnen met den strijd tot redding der hulp bronnen van landbouw en industrie, „Voor de zelfzucht van den enkeling". Het volk begrijpt zoo goed als nog nooit te voren het bijzondere nationale doel. waartoe de ontwikkeling van groote krachtsinstallaties de verbetering van de scheepvaart, de verhin dering van overstroomingen, de verzorging van bouwterreinen en de bestrijding van boschbranden dienen. Roosevelt besloot zijn rede met de woorden: ..Het wordt ons steeds duidelijker, dat het Oosten van het land. belang heeft bij het Wes ten en omgekeerd en dat de natie als een ge heel beschouwd moet worden en niet als een toevallig conglomeraat van afzonderlijke groe pen". INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Kleine kooplieden en Maat schappelijk Hulpbetoon. Vier maanden waren de kleine kooplieden en vodden venters, geheel uitgeschakeld van ondersteuning van het Maatschappelijk Hulp betoon. Zelfs na herhaaldelijke aanvragen om hulp, werden zij steeds met „Afwijzend Beschikt", van het terrein gezonden, terwijl er toch groo te huisgezinnen onder waren. Het M. H. bleef d>of voor al dergelijke aanvragen, zelfs een gezamenlijke aanvrage van den bond voor kleine kooplieden had geen resultaat, met de mededeeling. dat er wel te verdienen was met den lompenhandel. De feiten zijn anders. Ten eerste wordt er door verschillende instellingen als: Leger des Heils, Het Brokkenhuis, Weldadigheid naar Vermo gen, Crisis Comité, Liefdewerk, T. B. C.-bestrij ding en andere vereenigingen evenals door mannen, vrouwen en kinderen in de geheele stad en de omstreken gebedeld om kleeding, huisraad, lompen, flesschen, couranten en metalen. Ten tweede: werkloozen, die te werk waren gesteld aan de drie-daagsche werkverschaf fing (gemeentewerk) maakten (omdat dit mag), de overige drie dagen vol met lompen venten, en daar er veel concurrentie was, werden er prijzen betaald van vijf cent per kilo (ook zelfs zeven cent!) terwijl 'n lompen venter zelf 7 cent per kilo kon maken en op heden maar zes cent. Het zal wel duidelijk zijn dat er voor den werkelijken lompenventer niets was te verdienen, en doordat zij. die aan de driedaagsche werkverschaffing waren om lom pen gingen venten voor bijverdiensten en den oorspronkelijke lompenventer dit voor zijn brood doet. de laatste in armoede moet komen. Om U nu een voorbeeld te geven, hoe het Maatschappelijk Hulpbetoon hier tegenover staat met zijn steunverleening, schets ik U mijn eigen ondervinding van de laatste drie maanden. Door de omstandigheden, hier boven reeds genoemd, was ik niet in staat mijn gezin van het hoogstnoodige te voorzien. Dus wendde ik mij tot het Maatschappelijk Hulpbetoon per bnei met uitvcerig beschreven reoenen van het waarom, om hulp. Na verloop van onge veer drie weken had ik antwoord in den vorm „Afwijzend Beschikt". Daarna heb ik nog drie a vier keer geschreven om hulp, met dezelfde uitkomsten. Daarna heb ik een brief geschre ven namens den bond, onderteekend door net bestuur, waarna, na gewonen wachttijd een antwoord werd ontvangen in de volgende be woordingen. „Het Maatschappelijk Hulpbe toon wil. zoo dit noodig mocht blijken, hulp verleenen doch ieder moet dit zelf aanvragen langs dien weg, die door het college wordt aangegeven, n.l. een formulier invullen enz." Groote blijdschap, vol verwachting klopten onze harten en allen hebben formulieren in gevuld, zoo ver ik weet. Doch de uitslag voor mij was; drie weken twee keer daags stempelen zonder één cent ondersteuning en daarna weer: „Afwijzend Beschikt". In die bedrijven heb ik ook een armenbe zoeker op huisbezoek gehad en het eerste wat hij vroeg was „maar waar leeft U van!" Nu hoe ik deze drie maanden ben doorge komen, weet ik zelf niet, maar wel weet ik dat mijn huisheer vijf weken huur krijgt en dat er verschillende stukken huisraad uit huis zijn verdwenen o.a. mijn fornuis, mijn fiets, bed spreien, jurken en kleeding, dekens, kortom heel veel dat nooit meer terug komt. De buren gaven nog wel eens brood. Maar de armen bezoeker zei: „dat 70% van hetgeen hem ver teld werd, leugens waren". Groentenboer en melkboer krijgen ook nog het noodige daar je twee kinderen, waarvan de oudste twee jaar is, toch niet zonder be hoorlijk voedsel kunt laten. Den 27sten Juli kreeg ik vier gulden en zestig cent ondersteu ning in de zeven dagen, zijnde huishuur, waarvoor ik iederen dag (behalve Zondag) slechts éénmaal behoefde te stempelen. Ik kreeg dit niet in handen en de huisheer krijgt het ook niet. Mijn vader moet, omdat hij ge meente-werkman is, Iedere week zes gulden betalen (het wordt van zijn weekloon inge houden, opdat Maatschappelijk Hulpbetoon mij vier gulden zestig cent ondersteuning kan betalen. Maar wat gebeurt er dan met die één gulden veertig, die over blijft? Ons gezin bestaat uit vrouw man en twee kinderen. De huishuur is f 4.60 per week. f 15212 zieken- en begrafenisfonds, enz., f 1 naaimachine is samen f 7,12 12 per week vaste uitgaven, bulten gas, licht, water, eten, klee ding. Opgegeven heb ik dat ik nog wekelijks f 2.50 a f 3 verdien met den lompenhandel. Ik zou dus moeten leven van 1 3 in de week en daar nog f 2,52 12 van betalen aan zieken-, begra fenisfonds enz. Waarvan moet ik nu de schulden betalen? Hopende dat er nu eens iets gedaan zal worden voor de kleine kooplieden, mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Het is natuurlijk niet mijn bedoeling, om in stellingen als Leger des Heils enz. aan te val len of te veroordeelen, doch ik wil hoofdzake lijk de concurrentie laten zien. Een voddenventer P. v. G. Het gras groeit op de stoepen. Ik ben zoo vrij de aandacht eens te vesti gen op het onderhoud van de trottoirs van het Oranjeplein en de aangrenzende straten. Op deze trottoirs groeit het gras tusschen de steentjes, en rondom de meeste boomen is een weelderige plantengroei waarmede een niet al te veeleischende koe tevreden zou kunnen zijn! Niettegenstaande er zich nu en dan (spe ciaal In het najaar) een paar werkloozen ver- toonen die onder deskundig toezicht van iemand van den straatreinigingsdienst en on der het genot van een sigaretje eenige droge blaadjes bij elkaar vegen en in een mandje verzamelen, blijft dat gedeelte van het onder houd rustig onaangeroerd. Ipenrodestraat, Spruitenboschstraat, Bosch en Vaaristraat en de overige straten, zijn wat dit punt betreft, even zoovele voorbeelden van achteruitgang in onderhoud sedert Haarlem dit gedeelte" an nexeerde. Toen dit kwartier nog Heemstede was, betaalde men geen straatbelasting en liet het onderhoud niets te wenschen over; nu echter wél, en men ergert zich over de stief moederlijke behandeling van deze buiten buurt. Misschien kan dit stukje ertoe leiden dat eenige autoriteit van den straatreinigings dienst zich eens in deze buurt beweegt, om eens poolshoogte te nemen. Ik twijfel er niet aan of deze zal verstomd staan over de vruchtbaar heid van de trottoirs en spoedig eenige al dan niet werkloozen zenden om het beeld van ver- waarloozing te veranderen in een beeld van zindelijkheid, zooals behoort in de straten van de 5de stad in Nederland. EEN BEWONER VAN HET ORAN JEPLEIN. Je Maintiendrai. Wanneer ik bescheid geef op het tweede artikel van 6 dezer van de Nationaal Jonge ren, geschiedt dit niet om nog eens de min dere waarde van het „Wilhelmus" te bespre ken. Hun betoog, berustende op een citaat bijna 1 1/2 eeuw oud, heeft geen wijziging gebracht in mijn opinie, die verband houdt met verklaringen van mannen als Fruin, Polak, Charl. Boissevain en verder Jan ten Brink. Beets etc. Het doel van dit betoog is een persoonlijk feit. Reeds in hun eerste artikel (30 Juni jl.) werd mij door de „Jongeren" verweten, een oordeel over het Wilhelmus te hebben ge geven. zonder zelfs de moeite te hebben ge nomen het in zijn geheel te lezen. Deze aan tijging liet ik onbesproken. In hun tweede artikel van 30 Juli veroorloven zij zich ander maal uitdrukkingen, die niet onbesproken mogen blijven. Ik protesteer nl. tegen deze, hunne woor den: „omdat hij (dat ben ik) blijkbaar lijdt aan een geval van germanophobie". De be doeling is blijkbaar deze: „dat ik lijdende ben aan germanophobie". een woord dat een samenkopr>eling is van het Latijnscbe <?«r- manus, (Duitscher) met het Grieksche woord hetwelk „ik vrees", beteekent. Ik zou dan bang zijn voor de Duitschers! Waaruit bleek dat? Uit mijn verklaring dat Duitsch land niet meer is te rekenen tot de beschaaf de naties, of uit mijn protest tegen heb „Duitsche bloed" in ons volkslied? Zoo'n ge volgtrekking ls toch onjuist. Ik gevoel geen vriendschap voor Duitschland. noch ver eering voor den keizer, zooals de „Jongeren", doch evenmin vrees. Wat ik gevoel is een afkeer van het Duitschland van tegenwoor dig. omdat het mooreel onwaardig gebleken is en o.a. verantwoordelijk moet worden ge steld behalve voor andere wandaden, voor den afschuwelijken sluipmoord op den Oos- tenriikschen kanselier Doll fuss! Ook beschouw ik het als hun zaak als de Nationaal Jongeren Willem van Oranje blij ven beschouwen als „Duitscher", die derhal ve zijn vaderland niet getrouw was en hem eer willen bewijzen door het uitsteken van onze vlag als zij willen in combinatie met de Duitschers c.q. met een hakenkruis. Bij mij komt daarvoor in top onze driekleur, voor zien van den wimpel van Oranje als sym bool van vereering van den Prince d'Orange. zooals onze vader des vaderlands zich steeds noemde, met zijn „Orar.ge-Blanche-Bleu" en zijn devies: „Je maintiendrai". Naschrift. Toen een week na de radio-rede van de Koningin van New-York uit een uitzending door de radio plaats had. mochten de Neder- landsche gymnasiasten, die met de Holland- Amerika lijn naar New-York waren gegaan van de studio aldaar uit, door een microfoon hun ouders begroeten. Bij die gelegenhe'd werd het volkslied aangekondigd en gesoeeM nl. het „Wien Neerl. Bloed". Het voorbeeld van den Amsterdamschen beiaardier J. Vin cent vindt dus reeds navolging. (Med.) Dr. J. F. SELHORST.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2