Een half vaatje petroleum Een griezelige vondst. De Rara-avis. Het Betekftijltste 52e Jaargang No. 15681 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 8 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Direotie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50 -, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30 -. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De Middenweg tuss.ehen Kruislaan en Diemen wordt verbreed. Een kijkje op het werk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Onze gratis Ongevallen verzekering. Uitkeering van Honderd Gulden. ja.... maar het doel van mijn onderzoekin gen is juist om hier op dezelfde plaats een mausoleum te laten bouwen en daar eerbiedig het stoffelijk overschot in een verzamelplaats te laten bijzetten. Geeft u me nog eens even uit dat kistje daar het been van de koning aan. ik moet toch nog eens probeeren of ik niet kan re- construeeren HENRY A. TH. LBSTURGEQN. Maar in werkelijkheid een dozijn! Aan een onzer abonne's, de heer A. van Hooff. Brouwersvaart 22 te Haarlem, keerden wij heden een bedrag uit van 100 wegens het door een ongeval breken van een been. Op gezag van den brandmeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude deelden wij gisteren mede. dat bij den brand in Ruygoord in den Houtrakpolder slechts een half vaatje petroleum lag. Volgens hem was het gevaar van zoo n half vaatje niet zoo groot als werd voorgesteld. ..Het brandde even flink, een groote vuurkolom met veel rook, maar daar mee was het dan afgeloopen" was zijn mee ning. Toen wij gistermiddag bij de verbrande boerderij gingen kijken, rookten de puinhoo- pen nog. Ongeveer twaalf petroleumvaten- lagen verspreid over het terrein, tusschen de verbrande resten van schuren en hooibergen in. Andere lagen in de sloot, een enkele was zelfs nog vol. Van een half vaatje was dus geen sprake. Van een dozijn eerder. Enkele ooggetuigen zeiden dat de vaten ach tereenvolgens uit elkaar zijn gesprongen, wat telkens veel rook en walm veroorzaakte en vuur uiteraard bovendien. Over het gevaar van petroleum hoefden we niet eens te praten; één hunner vertelde hoe hij bij een brand door het explodeeren van een vat petroleum door de lucht geslingerd werd.... Gezien deze omstandigheden lijkt ons het feit, dat de boerderij zoo ontzaggelijk heeft gebrand niet zoo wonderbaarlijk. Ruim een dozijn vaten (wellicht grootendeels leeg, het geen aan het exploisiegevaar niet het minste af doet, het tegendeel is eerder waar), wat wind en goed droog hooi en stroo en de brandweer kan niet veel meer beginnen, voor al als zij van eenigen afstand moet komen. Vaten in een kuil in den grond, liefst met wat planken er over, al of niet afgedekt met een oude mat of zoo iets, op een eenigszins behoorlijken afstand van alles wat brand baar is, ziedaar een bijna volkomen zekere bescherming tegen erge brandongelukken door benzine- of petroleumvaten. Gelukkig denken sommige landbouwers er zelf ook zoo over en hebben zij de noodige voorzorgsmaat regelen reeds genomen, zooals zij die den brand bijwoonden, ons zeiden. En voor hen, die de noodzaak daarvan niet inzien, ware een verordening gewenscht, die dit verplicht, in ihun eigen bestwil! z WAAROM GANDHI IS GAAN VASTEN. LONDEN. 8 Augustus (V. D.) Ondanks de waarschuwing van zijn geneesheeren. dat hij zijn leven in gevaar brengt, is Gandhi, zoo als hij had aangekondigd, gisteren te Wardha in Centraal-Indië met zijn vasten begonnen. De mathatma heeft zijn besluit genomen als boetedoening voor het feit, dat eenigen zij ner aanhangers een orthodoxen- Hindoe had den mishandeld. VEREENIGDE STATEN OPNIEUW DOOR HITTE BEDREIGD. CHICAGO. 8 Augustus (V D.) Het Zuid- en Midden-Westen van de Ver. Staten schijnt, opnieuw geteisterd te zullen worden door droogte en een hittegolf van vernieuwde he vigheid. Van Nieuw-Mexico tot Iowa heersch- te gisteren een temperatuur van boven de 100 graden. Volgens de weerberichten is bin nen afzienbaren tijd geen regen te verwach ten. DE ADMINISTRATIE. Von Papen's benoeming te Weenen. Geen bijzondere volmachten. WEENEN. 3 Augustus Reuter.) Het gisteravond door de regeering genomen be sluit tot het verleenen van het agrément aan de benoeming van Von Papen, beteekent dat Von Papen te Weenen de functie van gewoon Duitsch gezant in het buitenland zal vervul len. Met nadruk wordt er op gewezen dat Von Papen niet te Weenen komt als een speciaal gezant met bijzondere volmachten. zooals werd voorgesteld in den brief, die Hitier aan Von Papen richtte na den moord op bonds kanselier Dollfuss. Een dergelijke benoeming behoefde door de Oostenrijkse he regeering niet te worden ovenvogen, daar de Duitsche regeering tenslotte besloten heeft voor Von Papen alleen het agrément te vragen als ge woon gezant van Duitschland. Een jaar dienen is lang genoeg. Meenen de Fransche radicaal-socialisten. PARIJS, 8 Augustus V.D.) De radicaal- socialistische kamerfractie heeft zich in haar gisteren gehouden vergadering niet alleen bezig gehouden met de kwestie van staatsher vorming, doch ook met de uitbreiding van den diensttijd en opnieuw het standpunt in genomen, dat de één-jarige diensttijd niet overschreden behoeft te worden, wanneer men het oorlogsmateriaal met de noodige zorg be handelt en doeltreffend gebruikt. Het kamerlid Bernier gaf uitdrukking aan de vrees, dat het paiTement in het najaar misschien voor voldongen feiten zou worden gesteld. De z.g. wet-Daladier wenscht wijzi gingen in de recruteering van de betrokken lichtingen om op deze wijze in de recruten- arme jaren het totale legereffectief normaal te houden. Bij de dienstoproepingen van thans heeft men daarmee echter geen reke ning gehouden en ook voor de oproeping in October schijnt men nog van deze bepaling te willen afwijken. Op. deze wijze zal het parlement misschien gedwongen worden het voorstel tot verhoo ging van dien diensttijd goed te keuren. Vol gens Bernier zou de generale staf op het oogenblik slechts weifelen tusschen den dienst tijd van twee jaar en achttien maanden. Huurders weigerden weer te betalen. Er wordt beslag gelegd op steun, loon en inboedel. De Times herdenkt Von Hindenburg. „Zijn karakter bleef onbedorven door overwinning en ongeschokt door de nederlaag." Wederom is in de Marco Polostraat te Am sterdam een huurstaking uitgebroken in wo ningen van de Bouwmaatschappen AD.A. Ongeveer dertig bewoners weigeren huur te betalen. Den werkloozen wordt de huur af gehouden van den steun en rechtstreeks aan den eigenaar uitbetaald. Bij de huurstakers zijn twee gemeentewerklieden. Bij de ge meente zal beslag op hun loon worden ge legd. Vandaag zal beslag worden gelegd op de inboedels van de huurstakers. LONDEN. 8 Augustus (Reuter.) In verband met de gisteren plaats gehad heb bende bijzetting van den Duitschen president Von Hindenburg, publiceert de ..Times" he denmorgen nog een laatste afscheidsgroet, waarin o.a. gezegd wordt, dat het Duitsche volk gedurende zijn geheele geschiedenis al tijd trouw is gebleven aan zijn militaire be velhebbers. Dit is, volgens de ..Times" nimmer duidelij ker aan den dag getreden dan gisteren. In Tannenberg kwamen gisteren de Oost- Pruisische boeren, die zich den inval der Rus sen en hun verpletterende nederlaag nog her innerden bijeen met de bevelhebbers van an dere fronten uit den wereldoorlog. Voor den ouden strijder Hindenburg, had men geen betere plaats voor zijn ter aarde- bestelling kunnen uitkiezen, als de plaats, waar hij de overwinning bevocht in een slag. die in de geschiedenis zal worden opgetee- kend als een der grootsten die ooit plaats had den. Het is een bewijs voor de grootheid van pre sident Hindenburg dat zelfs in landen, die het meeste van de Duitsche wapens te lijden heb ben gehad, zijn naam geacht wordt en dat zijn plechtige verwerping van Duitschland's schuld aan den wereldoorlog, die hij eens op Tannenberg aflegde, grooter gewicht in het buitenland had. dan de verklaring van poli tici en geleerden. De vlaggen, die gisteren in Londen op hon derden gebouwen wapperden vormden eer. Engelsche hulde aan den moed en de vader landsliefde van dezen Pruisischen soldaat, wiens karakter onbedorven bleef door over winning en ongeschokt door de nederlaag. Bloedend en met gebroken been naar Halfweg gereden. Motorrijder botst tegen stilstaande auto. ARTIKELEN, ENZ. Speciale correspondentie: Duitsche Nazi-me thoden. pag- 4 »an onzen correspondent te Geneve: Zomer- sportbrief uit Zwitserland. Van onzen I'arijschen correspondent: Een griezelige vondst. P®£- 1 Ko Zweer es: Vogelleven op de Pier. pag. i De familie van den overleden Duitschen Rijkspresident von Hinden burg bij aankomst te Tannenberg voor de plechtige bijzetting Geeft u me eens even het been van den koning aan Onze Parijsche correspondent schrijft ons uit Vendöme: Pardon. ach. wilt u me even dat stuk huid aangevenDaar, dat groote stuk in dat kistje daar.Mooi.ah, ik weet niet of 't pastnee.en nu dat been.dat kistje daarMooi.... ah. ik weet niet of 't past.neeen nu dat beenHm. ik dacht dat het bij elkaar hoorde. enfin, straks zullen we misschien het ontbrekende stuk vinden. Hoewel.de boel is zoo door elkaar gehaaiu.... Maar dit stuk huid is toch ongetwijfeld van den rugziet u maar eens die ronding daar voorzichtig het niet te stootenja. dat kan niet an dersNee, dat been kan onmogelijk bij het andere hooren. het is veel forscher en langer en ik zou eerder denken dat dat aan de koningin heeft toebehoordIs dat ook, niet uw meening? Dit gesprek dat als een griezelige inleiding tot een Sherlock Holmes-verhaal klinkt voerden we in Vendóme. in een soort knekel huisje boven op den heuvel, waar slechts en kele verbrokkelde torens en muren nog her- innneren aan het oude feodale slot van de hertogen van Vendóme. We zijn er in gezel schap van abbé Plat, den bekenden archeo loog. die kort geleden tot zoon merkwaardige ontdekking is gekomen. Hij heeft namelijk precies de plaats gevonden waar de vroegere Fransche koningen (voor Henri IV, die als eerste werd bijgezet ln Saint Denis) werden begraven. Nadat een brok muur omver was gehaald en een heuvel was afgegraven vond men gewelven. Maar alles wees er op. dat men reeds eerder was doorgedrongen tot deze onderaardsche gangen en al spoedig, na in de archieven te hebben gezocht, vond de ge leerde de verklaring. Inderdaad was men hier op de plaats waar de families de Vendóme en de Bourbon werden begraven, maar nu blijkt het dat in de eerste Revolutiedagen een Pa- rijsch regiment naar Vendöme oprukte en dat deze wilde benden, na eerst kerken en patriciërshuizen te hebben geplunderd een toegang hebben gevonden tot de oude graf kelders. Hopend goud en sieraden te vinden aarzelden ze geen oogenblik om de graven open te breken, maar toen het bleek dat de cementen kisten slechts mummies bevatten en geen kostbaarheden, was hun woede zoo groot dat ze de lijken er uitsleurden en aar touwen achter zich aansleepten over het plaveisel. Toen na enkele uren de „grappig heid" bedaard was sleepten ze de kadavers weer mee naar de kelders, smeten ze in de geopende graven en dekten alles toe met. zand en steenen om zoo „de laatste herinne ringen aan de tyrannen" voor eeuwig weg te vagen fKomt u maar mee. maar voorzichtig dat u uw hoofd niet stoot, zoo noodigt abbé Plat ons uit. En we volgen hem langs een zwaar verbrokkeld wenteltrapje naar beneden, waar we weldra, bij het schijnsel van een klein lampje voor een geschonden graf staan. Ik heb. na bestudeering van oude plan nen uitgevonden dat dit het graf van Jeanne d'Albret moet zijn geweest, van de moeder van Hendrik IV. Of de stukken gemummifieerde huid, die u zoo even in handen had van haar zijn of van har gemaal Antoine de Bourbon die hier vlak naast eens begraven werd. durf ik niet met groote zekerheid te zeggen. Want de revolutionnairen, toen ze eenmaal hun grafschennis hadden bedreven, hebben na tuurlijk niet zoo nauw gekeken in welk graf zc het weer deponeerden. Wat de beenderen be treft dat is iets anders. We weten uit de oude chronieken dat de vader van „le bon Moy" een buitengewoon lange forsche gestalte was en met vrij groote zekerheid, waar een medicus zelfs na meting heeft uitgemaakt dat dat dij-been moet hebben toebehoord aan een man van minstens 1 Meter 20 lengte, kan ik dus zeggen dat dat aan Antoine de Bourbon heeft „toebehoord". Maar bent u er wel absoluut zeker van dat dit werkelijk de graven zijn van de oude koningsfamilie? Geen twijfel is mogelijk en ik zal u dadelijk zeggen waai'om. Zooeven, boven in 't knekelhuisje hebt u een paar schedels in handen gehad. Nu is het u natuurlijk ook wel opgevallen dat van al die schedels het boven stuk keurig was afgezaagd. Welnu, dat vijst er op dat we ons niet kunnen vergissen. Immers, de leden van de vorstelijke familie werden allen gebalsemd. Om dat te doen was de chirurg verplicht om den schedel te lichten, de hersens er uit te nemen, waar die niet tegen vergaan kunnen worden gevrijwaard. Dat was zoo'n lange en kostbare geschiedenis dat. gewone stervelingen er niet aan zouden hebben kunnen denken om zooiets voor hun afgestorvenen te vragen. Trouwens, er is nog een andere aanwijzing. Deze geweiven wijzer, er op dat we ons bevinden precies onder de plaats waar eens de slotkapel stond en slechts de seigneurs werden daar begraven. Ten overvloede nog dit hier dit graf ernaast is versierd met een kruis en we weten, dankzij de archieven dat dit het graf was van den kardinaal de Vendóme, aartsbisschop van Aix Er zit toch wel iets gruwzaams in, zoo merken we onwillekeurig op, wanneer we weer voor die ruw houten kisten staan, waar groote lappen huid, beenderen en doodskoppen door elkaar liggendat dit het overblijfsel is van de eens zoo machtige Vendómes en de Bour bons. Sic transit gloria Ja, zoo antwoordt abbé Plat zachtjes Gisteravond is op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Vinkenbrug de heer R. Haars uit Amsterdam op een motor tegen een stil staande personenauto opgereden, waarbij hij zijn erchterbeen op twee plaatsen brak. Won derlijk genoeg viel de heer Haars niet van zijn motor, doch reed hevig bloedend door naar Halfweg. Hier werd hem de eerste hulp verleend. De luxe auto is door de politie in beslag genomen. De heer Haars is overge bracht naar een ziekenhuis te Haarlem. De man had geen oogenblik het bewustzijn ver loren. De toestand hedenmiddag te kwart voor twee was ernstig, maar niet levensgevaarlijk, zooals ons aan het St Johannes de Deo Zie kenhuis werd meegedeeld. HIER GEEN GOUD'! WASHINGTON. 8 Augustus (Reuter), Een hoeveelheid goud ter waarde van 1 1 2 mil- lioen dollar is uit de Munt van San Francis co overgebracht naar Danver in Colorado. Het. gemeentebestuur zegt. dat zulk een hoeveelheid goud niet bewaard mag blijven ln een gebied, dat telkens door aardbevingen wordt geteisterd. (De gemeente Wisch heeft haar rekening over 1933 afgesloten met een batig saldo van 16000 gulden). In een tijd, dat 't ongewisse Ons aan allen kant omgeeft, En de beste goê-gemeente Zwaar verlies te lijden heeft, Doet het goed. om te vernemen, Dat toch ergens in ons land, Nog een saldo werd verkregen Aan d'alouden goeden kant. Dus het is toch nog bestaanbaar. Wisch leert ons die goede les, Het kan zelfs voor een gemeente, Dat 's een kapitaal succes. Zestienduizend ronde guldens, 't Is geen Wisschewasjc ook, 't. Is een doodelijke dosis Voor 't gevreesde crisisspook. Hulde Wisch!. andrc gemeenten Leer en mogelijk hiervan. Dat, als Je 'i Wischkunstig aanpakt, Het nog Wisch en zeker kan. Oostenrijk verleent het agrément voor Von Papen's benoeming te Weenen. pag. 4 Nog een terechtstelling in Oostenrijk. nag. 4 Het progrom te Constantine heeft 27 dooden gccischt. pag. 4 Na een bespreking tusschen de voorzitters der Ncdérlandsclic en Japansche delegaties is de situatie tusschen Japan en Indic opgehel derd. M pag. 3 Dinsdagavond zijn bij het zwemmen in de Lek twee broers verdronken. pag. 3 De eigenaresse van het café te Amsterdam, waar vorige week tijdens den N. S. B. verga dering brand is uitgebroken, en haar zoon zijn gearresteerd. pag. 3 Bloembollentelers, boomkwcckers en bloemis ten moeten zich, voor het verkrijgen van een teellvergunning, bij de Sicrtceltccntralc aan melden. pag. 3 Dc cricketwedstrijd tegen de Harrow Wande rers is in een draw geëindigd. pag 6 Laatste berichten.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1