WEEKABONNEMENTEN HET GOUD VAN DE LUTINE Dat doet de deur dicht! Radio-Programma VRIJDAG 10 "AUGUSTUS 1934 RÏÏRCEM'S D X G B U A D 6 Foto-tentoonstelling. 160 bekende landgenootcn. Ter gelegenheid van haar derde lustrum heeft de Nederlandsche Fotografen Patroons Vereeniging een tentoonstelling georganiseerd van .foto's van bekende landgenooten", waar toe een aantal der meest bekende vakfotogra fen uit ons land medewerking verleende. Deze tentoonstelling, die uit een collectie van meer dan 160 stuks foto's bestaat, is be stemd om een rondreis door ons land te maken. Zij verheugde zich te Amsterdam, waar de reeks tentoonstellingen geopend werd, in een groote belangstelling. Hier ter stede zal de interessante collectie geëxposeerd worden in de Kunstzaal Reekers, Wagenweg 102. De tentoonstelling zal op Dinsdag 14 Augustus om 14.30 uur officieel worden geopend en is van dien datum af tot en met 18 Augustus kosteloos voor het publiek toegankelijk. ARROND.-RECHTBANK Vijf verdachten wegens diefstal en heling. Bij een kruideniersfirma waren twee knechts werkzaam die in den loop van eenigen tijd ver schillende goederen uit het pakhuis hebben ontvreemd welke zij borgen in een auto die een andere firma in dit pakhuis stalde. De chauffeur van deze firma nam de goederen mee naar huis, verkocht ze verder en de op brengst werd samen gedeeld. Later brachten de knechts de waren thuis. Deze beide knechts stonden evenals de chauffeur terecht. De eer ste twee wegens diefstal, de andere voor he ling. Bovendien moesten nog een andere knecht en de vader van den chauffeur terecht staan, daar zij bij de zaak betrokken waren geweest. De eigenaar, de kruidenier, werd op den diefstal opmerkzaam gemaakt door den ac countant, die constateerde dat er ergens een „lek" moest zijn. De knechts werden eerst als verdachte gehoord en de chauffeur als getuige. Later werden de rollen omgekeerd. De oudste der knechts, die beiden volledig bekenden, zei door den chauffeur tot den diefstal te zijn aangezet. De chauffeur die eveneens volledig bekende, zei later door de knechts op de idee van de heling te zijn ge bracht, toen zij eens schertsenderwijze hadden gezegd, toen zij gedrieën in het pakhuis wa ren: „Je kunt zooveel krijgen als je wilt, er is genoeg!" Op de vraag van den president hoe de knechts tot de daad zijn gekomen, antwoordde de oudste dat de baas een prima kracht aan hem had en dat hij te weinig loon ontving (20 gulden), waarvan hij zijn moeder ook nog moest ondersteunen. Een andere knecht die lang zoo veel niet deed als hij ontving dertig gulden, doch deze was ook reeds langer in dienst, en had wel kinderen, in tegenstelling met verdachte. De president meende in twij fel te moeten trekken of de baas wel zoo'n prima kracht aan hem had. De diefstal be liep ongeveer f 400. De andere knecht die f 10 verdiende was on tevreden dat hij vergoeden moest als hij eens iets brak, omdat een ander dat volgens zijn zeggen niet moest. Zijn vader was ziekelijk en werkloos, zoodat dit hem zijn Zondagscenten kostte. Dc officier vond het feit zeer lakenswaardig en eischte tegen elk der verdachten zes weken gevangenisstraf. Tegen den chauffeur eischte hij, omdat hij meende in hem den auctor intellectualis te zien 3 maanden gevangenisstraf. Mr. B. W. Stomps, die hem verdedigde, zette uiteen hoe de verdachte tot zijn misdrijf is gekomen. Zijn patroon, die zeer tevreden over hem was. zóó zelfs dat hij hem weer in dienst wil nemen als de tijden verbeteren, heeft hem eenige keeren gezegd hem te moeten ontslaan als de tijden niet zouden verbeteren. Ten slotte is het er ook van gekomen. Met het dreigende spook der werkloosheid voor zich. is verdachte toen voor het ontslag voor de verleiding bezweken. Bovendien is nergens uit gebleken dat de chauffeur de eenige was die het gestolene in ontvangst heeft genomen. Hij vraagt daarom ook een voorwaardelijke veroordeeling. De derde verdachte, een jongere knecht van achttien jaar, heeft in opdracht van de andere knechts wel eens waren vervoerd en een keer, nadat hem was gezegd: „Je moet niet zoo bang wezen", zelf een baal suiker weggenomen. De kruidenier heeft hem in dienst gehouden en deed een goed woordje voor hem. De jongen heeft in het geheel maar zeven gulden voor deel van de onrechtmatigheden gehadDe officier eischte 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en de voorwaarde van ondertoezichtstelling. De vijfde verdachte, de vader van den chauf feur. stond terecht omdat hij o.a. suiker had gekocht.van een der knechts tegen een bela chelijk lagen prijs. Hij wist niet dat het gesto len goed was want hij meende dat het smok kelwaar was. Zijn zoon had het niet tegen hem gezegd. Mr. Stomps maakte een verschil tusschen door misdrijf verkregen goed en een goed waarmee een misdrijf (smokkelen) is ge pleegd zoodat hij vrijspraak vroeg of anders voorwaardelijke veroordeeling. zooals de offi cier voor hem reeds had gedaan door 2 maan den voorwaardelijk te vragen met een proef tijd van 3 jaar, waarop de verdachte zei: ..Dan kan mij niets gebeuren, want zooiets doe ik nooit weer!" Vereenigingsgelden niet afgedragen Iemand uit IJmuiden had f 467 vereenigings- geld dat hij voor de vereeniging IJmuiden Centrum had geïnd slechts f 217 afgedragen. Hij was herhaaldelijk gesommeerd te beta len, had steeds uitvluchten en werd ten slotte bij verstek veroordeeld wegens verduistering tot drie maanden, van welk vonnis hij nu in verzet kwam. Hij zei dat zijn vrouw toen zij hem verliet hot geld had meegenomen, dat hij in een radiokastje had geborgen dat niet afgesloten kon worden nadat hij het in de brievenbus had gestopt, waarvan zijn vrouw de sleutel had laten namaken. Zijn verhaal klonk zeer ver ward en hij heeft de zoo genaamde schuldige, zijn vrouw dus, nooit naar het geld gevraagd. Zijn vroegere schoonvader, een oud-politie man, zelde den verdachte te hebben willen hel pen, maar „ik voelde me niet gerechtigd om dat medelijden te handhaven" meende hij, want de vroegere schoonzoon ging weer aan de rol met een Hongaarsche, of een Tjechische of een Roemeensche De officier vond de gebeurtenis zonderling, de verdachte draaide met allerlei uitvluchten om de waarheid heen en hij vroeg bevestiging van het vonnis. Mej. Mr. Kluitman, dc raads vrouwe, vroeg een reclasseeringsrapport. Vervoersopbrengsten N. Z. H. T. M. Verminderingen over de maand Juli. Wij ontvingen van de N.Z.H.T.M. een over zicht der vervoersopbrengsten gedurende Juli 1934, in vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar. Er viel een achteruitgang te constateeren. In Juli 1934 was de opbrengst totaal f 340.304, tegen 383.206 in Juli 1933. Voor de verschillende lijnen was de op brengst in Juli 1934: ScheveningenLeiden Katwijk (Noordwijk) (incl. Stadslijn Leiden) f 116.925; Leiden (stat.)Haarlem (stat.) f 23.180; AmsterdamZandvoort f 119.917; stadslijn Haarlem f 49.515 en tram- en bus lijnen en veren in Waterland f 30.767. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem. heeft een wijziging gebracht in de be noeming van een curator in het faillisse ment van J. G. P. Bol, wonende te Zandvoort aan de Kerkstraat 5, (handelende te Amster dam, onder den naam Textiel Industrie v.h. H. Meijer, Keizersgracht 453), uitgesproken ad. 7 Augustus 1934. In de plaats van mr. J. A. P. C. ten Bokkel is thans benoemd tot curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Opheffing faillissement Johan Schaaf, wo nende te Zandvoort, Boul. de Favauge 15. Curator mr. W. P. Vis te Haarlem, wegens ge brek aan actief. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem, 9 Aug. 1934. Geëxamineerd 14 vr. Candida ten. Geslaagd de dames J. Th. Kaart, Th. C. Scholten, G. S, van Regteren Altena, te Amsterdam. J. W. Pruissen, J. S. W. M. Senden, A. Zwa- nenbui-g te Haarlem. M. H. Groenhuyse, N. A. Schilp te Utrecht. J. V. Hoebee, B. W. Renes te Bussum. A. P. Klaver te Opmeer. EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 3 vrl. en 5 mnl. candidaten. Geslaagd: P. v. d. Waal. Zaandam; A. C. Twisk. Castricum; B. J. Nissing, Zaandam; F. H. W. Leus, Aalsmeer; mevr. R. BasBlok ker, Zaandam. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: J. v. d. Velden Reitzstraat 59, autoped; T. Boeree Borneostraat 30, autodop; Bureau van Politie Smedestraat 9 ceintuur., lipssleutel pakje mi., tasch, tasch m.i.: Stadhuis, 4e afdeeling Pandpoort, gordijn; Lamon Brou wersplein 2, handschoen; Boelens Kleverlaan 97 kat; H. Heerens, Mentawistraat 14, kussen; Dijkmans Harmcnjansweg 53, zakmes, schroef van melkbus; Otte, Vooruitgangstraat 107rd. muts; Knoop, Paul Krugerstraat 28, nummer plaat; Brugmans Van 't Hoffstraat 143, rij- wielbelastingmerken; Hissink Zanderijvaart 3 (Overveen) rozenkrans. Proost Dr. Leydstraat 81, strandschoen; Rusman Schalkwijkerstraat 7, tasch m.i.; Petersen Zuid Brouwerstraat 28, vest m.i.; Hessels, Van Loostraat 11 pakje m.i.; F. Gudde Schoterweg 198, werktuigen; Desmet, Rozenprieelstraat 40, zweep; Wijts Godfr. v. Bouillonstraat 41, zegels. Wassenaar Damiatestraat 32 atlas:. Warmer, dam Berckheijdestraat 7rd, badpak en bad handdoek; Grit, Wilgenstraat 46 badpak; badhanddoek en muts; Zanten Groote Hout straat 144 E, ceintuur; Zuidweg Orionweg 116, étui m.i.: De Goede Siriusstraat 35. hond; Heij- boer. Elzenplein 24. handschoen; Bureau van Politie Smedestraat 9, horloge, kinderporte- monnaie, portemonnaie m.i., sierspeld, rijwiel- belastingplaatje, zakdoek; Wisselwachter Tramhalte Koninginneweg, jasje; Vonk Bake- nessergracht 58. regenjas; Broekman Oranje straat 169. regenjas: v. Ewijk, Rembangstraat 17 idem; P. Koeman Roemer Visscherstraat 5 (Amsterdam) lot; De Jong woonschip G 2091 (Oostvest) 1 paar rijglaarzen: De Lange Mei doornplein 3 lorgnet; Vliek Kleverparkweg 238, portemonnaie; Adams Burgwal 31. passer; Nieuwenhof Leidschestraat 49. portemonnaie m.i.; Blesgraaf Spaarnwouderstrat 102. porte monnaie: Derks, Tulpenstraat 40 rd. rijwiel- belastingplaatje: D. J. Fabel Spaarnoogstraat 15 idem; Drost Warmoesstraat 6. idem;: Van Dokkum Ohmstraat 1, rijwielsleutels; Brug wachter Lange Brug, damesschoen; v. d. Pligt Borskistraat 17, sleutel; Klaassen Leidsche- plein 10 zw. tasch; Bonnet, Zaanenstraat 83. tasch. PERSONALIA. De heer B. Ypma te Haarlem ls benoemd tot onderwijzer aan de school voor bijzonder lager onderwijs aan den Amsterddamschen straatweg te Utrecht. Geslaagd is te Utrecht voor het examen EngeJsch L.O. de heer F. R. Aschoff te Haar lem. Geslaagd voor Hoogduitsch M.O. A mej. A. Hazenberg, te Haarlem. Voor Engelsch M.O A is geslaagd de heer F. H. v. Reenen, te Haarlem. Voor Hoogduitsch L.O. is geslaagd de heer M. M. Vintges, te Haarlem. SYNAGOGE DIENSTEN. NED. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van den Sabbath te 7.30 uur. Ochtendienst te 8 uur. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 9.23 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Middag- en avonddienst te 7.30 uur. Talmoed Thora: Werkdagen te 7.15 uur. Alle diensten, alsmede Talmoed Thora vin den plaats ter Synagoge, L. Begijnestraat 11. ligt op den bodem der zee. De ijverige zoekers weten welk een groote afstand dit is! Toch zou alle Sunlight Zeep, die per jaar in ons land gebruikt wordt, een afstand vormen, die nog 71680 maal zoo lang is! Dit is het beste bewijs voor de groote populariteit van Sunlight Zeep bij de Neder landsche huisvrouwen! Voor geen goud ter wereld zouden zij Sunlight Zeep willen missen! 25voor vier flinke groote stukken CTS. OP ELK PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN (Adv. Ingez. Med.) LETTEREN EN KUNST Gemeentelijke Concertzaal Meyer Hamel's revue is ook dit jaar weer in alle opzichten van uitstekend gehalte. Een avond als welke men thans in de Gemeente lijke concertzaal kan genieten, geeft ver strooiing niet alleen aan de wel eens wat zor gelijke gedachten van dezen tijd, maar de ont spanning wordt hier opgewekt door iets, wat werkelijk op den naam geestigheid aanspraak mag maken. Behoudens een enkel vlekje is de oneindige reeks grapjes, die in een proloog en niet minder dan 23 tafereelen oog en oor passeert, decent en beschaafd en de artisten welke de verschillende tafereelen ten beste geven, zijn over 't algemeen niet uitsluitend als gangmakers voor de vroolijkheid, maar ook als kunstenaars stellig de moeite waard. Wij kunnen een voorstelling als deze gerust aan bevelen bij die groepen onzer medeburgers, welke ook aan de lichte amusementskunst hooge artstieke eischen stellen. Het genre is door zijn afwisseling opzichzelf als vacantie. uitgangetje aanbevelenswardig. Centrale figuur is en blijft Sylvain Poons een komiek, die met de beste vertegenwoordi gers van het gilde op één lijn staat. Zijn humor hoeft nooit een beroep te doen op den nog steeds bij een deel van het publiek voort levenden zin voor min of meer gewaagde aar digheden; hij beschikt over genoeg geest om dergelijke goedkoope hulpmiddelen te versma den en weet ook netjes blijvend de zaal aan één stuk door aan 't lachen te houden. Zijn mimiek en voordracht zijn in overeenstemming met zijn geest: fijn en 'zonder hinderlijken nadruk. Ook in zijn clownerieën vermijdt hij het grove effect; zijn charge is slechts een tikje overdreven typeering en hierdoor juist boeiend. Zijn caricaturael schmink en costuum onveranderd handhavend, geeft hij toch aan elke nieuwe figuur die hij voorstelt een eigen markant kenmerk. Het is jammer, dat zijn tegenspeler Kees Pruis tot een andersoortig, op zichzelf ver dienstelijk, maar met Poons disharmonieerend type behoort. Hierdoor is in deze combinatie geen paar tot stand gekomen op de wijze als dit met Buziau en Nieuwenhuizen het geval is. Het blijven twee elkaar min of meer in den weg staande, individueele komieken. Onderscheidenlijk krijgen wij het tweetal te zien als Stan Laurel en Oliver Hardy in de film-scène, waarmee de revue opent en waarin Louisette als Betty Boop, Sophie Kohier als Renate Müller. Tilly van Vliet als Lilian Harvey en Marie Hamel als een debutante verschijnen. Voorts treden Poons en Pruis op als Kran tenlezers in een door aardigen tekst uitmun tend tafereeltje, waarin eerstgenoemde het pessimisme en laatstgenoemde het optimisme verpersoonlijken; als twee dranklievende kas teleins in een klucht met een guitige trouvaille en met Jan Blok en Louisette samen in een allerkoddigste parodie op het publiek bij een sportdemonstratie als de Zesdaagsche. Louisette, met haar pittig gezicht en haar frissche voordracht weert zich op volle kracht als de onhuishoudelijke dame, die volgens een recept van de radio aan 't koken gaat. als een drieledige moeder van een schoolkind, welke bij den meester komt klagen, en als zangster van grappige liedjes als „Kun je fluiten, Johanna?" welke zij met een electrificeerena élan lanceert. Over élan beschikt ook Marie Hamel in haar geestige en oolijke personificaties als de actrice die den meubelmaker voor een harer collega's houdt, die met haar komt repeteeren en als de echtgenoote, die haar man na een boemel nacht de biecht afneemt. Die meubelmaker is wel het culminatie-punt van Poons' komisch talent! Het ls onmogelijk, in kort bestek alles op te sommen, wat deze revue verder opluistert. Sophie Kohier en Arnold Stanowsky zingen duetten, Alex Sudowsky danst samen met de charmante en in het vak doorkneede danseres Tatjana Tamarowa, Jan Blok karakteriseert met rustige bescheidenheid de derde persoon als de schoolmeester, de jaloersche echtgenoot en dc vrijende supporter, en een stel goed ge drilde en welaangenaam gevormde .girls" houden het rhythme gaande dat het orkest onder leiding van Pim de la Fuente bege leidt. Aan de finales, onderscheidelijk naar het motief ..bloemen" en „hors d'oeuvre-schotels" gestileerd, is veel zorg besteed, waarvoor den inspirateur en leider van het ensemble, den directeur Meyer Hamel, alle lof toekomt. H. G. CANNEGIETER. i dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DB ADMINISTRATIE. Illlllll|||ll|1|lllllllll ZATERDAG 11 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. VPRO. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Carel Rijken draagt voor. 12.00 Eddy Walis en zijn Ensemble. 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.00 „Veilig verkeer" door een nieuwe Motor- en Rijwielwet" door Mr. P. J. Mijksenaar. 2.20 Gramofoonmuziek 3.00 Van het Witte doek. Filmkwartiertje door M Sluy- zer. 3.15 De Flierefluiters olv. Jan van der Horst. 3.45 Overschakelen naar den zender Kootwijk. 400 De Flierefluiters olv. Jan van der Horst met medewerking van Albert de Booy, zang. 4.30 S. Nijholt: „Het gebruik van melkbrood in plaats van waterbrood een al gemeen belang". 4.45 De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 5.40 Letterkundig overzicht door A. M, de Jong. 6.00 De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 6.45 Platen dezer maand. 7.15 Nabe schouwing over het internationale Jeugdfeest te Luik door Klaas Toornstra, voorzitter der A.J.C. 800 Herhaling S.O.S.-berichten 8.30 De Flierefluiters olv. Jan van der Horst. 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.30 De Flierefluiters olv. Jan van der Horst. 10.00 Persbureau Vaz Dias en Vara-Varia. 10.15 Gramofoonopnamen. Vara- Orkest olv. Hugo de Groot. 11.00 Gramofoon muziek. 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN 301,5 M. KRO. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 De KRO-Boys olv. Piet Lustenhouwer. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. P. Fou- wels „Handenarbeid". 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuurtje door: Mevr. Sophie Nuwen- huis van der Rijst en Mevr. Corrie Marres van der Ven. 4.30 Aansluiting met gebouw „Con cordia" te Loon op Zand. Concert. 5.30 Espe- rantonieuws door P. Heilker. 5.45 Gramofoon muziek. 6.20 Paul de Waart: Journalistiek overzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Politie berichten. 7.15 J. Baert de la Faille: „Span nende reisavonturen". 7.35. Gramofoonmuziek. 7.45 RK.F. Kwartiertje. 8.00 Gramofoonmu ziek. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Concert bij gelegen heid van de opening der Federatieve Muziek- wedstrijden te Nijmegen onder auspiciën van de R.K. Muziekvereeniging „Canisius" te Nij megen door het muziekkorps der steenkolen mijnen „Willem Sophia" Spekholzerheide olv Jac. Grillem. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Tho- len en van Lier. 9.30 De KRO-Boys olv. Piet Lustenhouwer. 10.15 Tholen en van Lier. 10.30 Vaz Dias. 10 35 De KRO-Boys olv. Piet Lusten houwer. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG 1304 M 7.00 n.m. Fransch programma. Gevarieerd concert. 19.20 Vervolg concert. 20.20 Gevarieerd Fransch concert. 21.05 Violoncelrecital door Dodja Feldin. 21.40 Symphonieconcert. 11.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M 12.15 Max Elexys' orkest. 1.3Q Gramofoon muziek. 8.20 Omroepsymphonieorkest 9.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Chass Remue or kest uit het Casino te Blankenberghe. BRUSSEL 322 M. I.30 Max Alexys' orkest. 5 20 Uit het Casino te Blankenberghe het Chass Remue orkest. 8.20 Mazeppa, Liszt (gr.pl.) Uit de feestzaal te Antwerpen „De oorlog". Oratorium van Peter Benoit 11.00 Het Chass Remue orkest. KALUNDBORG 1261 M. 2.50 Gramofoonmuziek. 3,50 Omroeporkest olv. Launy Grondahl. 4.45 Verv. concert. 10.25 Concert. 11.15 Jens Warny's dansorkest. BERLIJN 357 M. 4.20 Klein omroeporkest olv. Willy Steiner. 7.20 Omroeporkest. HAMBURG 332 M. II.50 Concert door de politiekapel van Dan zig. 2.35 Militaire muziek 11.10 Omroepdans- orkest. 1.20 Zwischen Nord- und Ostsee, hoor spel met muziek door Henrich Andresen. KEULEN 456 M. 10.50 Jenny Artz zingt. 3.05 Gevarieerd pro gramma. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Leo Eysoldt's dansorkest. DAVENTRY 1500 M. 1.20 Het Commodore Grand orkest. 5.05 Or gelconcert. 7.20 Richard King en zijn orkest. 8 20 BBC Symphonie orkest. 10.15 Idem. 11.00 BBC dansorkest olv. Henry Hall. PARIJS POSTE PARISIEN 313 M. 7.09 Gramofoonmuziek. 3.40 Oostersche mu ziek 9 35 Garrol Gibbons dansorkest. PARIJS RADIO 1648. 8.20 Gramofoonmuziek. 10.35 Populair con cert. 8.20 Idem. met solisten. 10.50 Dansmuziek MILAAN 369 M. 5.30 Dansmuziek. 9.05 Chismonda, opera van Biancho. ROME 421 M. 5.30 Vocaal- en instrumentaal concert. 9.05 Blijspel. 9.50 Symphonieconcert. WEENEN 507 M. 4 30 Koorconcert olv. A. Parth. 6.00 Gramo foonmuziek. 11.10 Weensche muziek. 12.10 Nachtconcert. WARSCHAU 1345 M, 6 35 Mandolinemuziek. 8.20 Pianorecital, 9.30 Populair concert. 10.30 Dansmuziek. 11.25 Idem. BEROMUNSTER 540 M. 4.20 Concert. 6.45 Harmonikamuziek. 7.40 Populaire Fransche muziek. 10.20 Dansmuziek. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De aardappelen. Onderstaande opmerking is als een scherp protest bedoeld tegen het 1 Aug. 1.1. door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale (N.A.C.) genomen besluit. De verantwoordelijkheid van hen die heb ben medegewerkt om de aardappelen die be neden de maat van 35 m.M. zijn uit den han del te houden, is zeer groot: daar dit toch beteekent, dat deze aardappelen niet meer als menschelijk voedsel gebruikt kunnen worden. Dit moet ten aanzien van den aard appeloogst beschouwd worden als zijnde 20 a 25 pCt. van het gewas. Verder mogen de aard appelen boven de maat van 60 m.M. (alléén in het binnenland) voor bijzondere doelein den gebruikt worden. Nu worden door deze regeling de aardap pelen binnen de maat van 35—60 m.M. met een heffing van 1.— per 100 K G. duurder. Het behoeft dan ook geen twijfel, dat ze voor duizenden steuntrekkende huisgezinnen niet meer als dagelijksche hoofdschotel of maaltijd beschouwd kunnen worden. Wordt het wel terdege ingezien wat het zeggen wil in deze benarde tijdsomstandighe den ongeveer 1 4 gedeelte van de consumptie aardappelen uit den mond van een groot ge deelte van de Nederlandsche bevolking te houden? Misschien denkt de N. A. C. dat bij de hui dige steunnormen deze maatregel door de dui zenden al reeds zoo zwaar beproefde huisge zinnen er ook nog wel bijgevoegd kan worden. Als neringdoende in deze branche gevoelt men dagelijks maar al te goed de zéér vele verplichtingen ons door N. A. C. opgelegd, en waarvan voor ons niets anders overblijft dan ontelbare lasten zonder één cent ver dienste. Hoogachtend, TT J. M. v. DEURSEN Haarlem, Ged. Oudegracht 107 Het „Wilhelmus". Geachte redactie. Hoewel wij het aanvankelijk bij twee stuk les hadden willen laten, geeft de omstandig heid. dat Dr, Selhorst blijkens een zinsnede in zijn derde artikel over bovengenoemd on derwerp. verschenen in „Haarlem's Dag blad" van 7 dezer onder den titel ..Je Main- tiendrai", de zaak als een persoonlijke quaes- tie opvat, ons aaneliding met enkele woor den op de aangelegenheid terug te komen. Allereerst wenschen wij te constateeren. dat Dr. Selhorst met geen woord rept over onze opmerking, dat heden ten dage van het Wilhelmus geen. van het Wien Neerlandsch Bloed daarentegen wel bekende parodieën bestaan. Wij zijn dus zoo vrij aan te nemen, dat onze tegenstander het hierin met ons eens is. Voorts maakt hij een vergissing, als hij zegt. dat ons vorig betoog ..berust" op de aanhaling uit de brochure 1795. Een goed lezer zal het niet ontgaan zijn. dat ons be toog daar juist niet op gebaseerd was. Slechts wilden wij er Dr. Selhorst's bewering, dat het Wilhelmus na de 16e eeuw niet meer dan een volksdeun geweest is. mede weerleggen, en tevens aantoonen. dat het in het algemeen weinig zin heeft, zich ter staving van een subjectieve meening, wat een oor deel over de waarde van een lied tenslotte is. te beroepen op anderen, die er evenzoo over denken; of die anderen dan als histori cus of literator een grooten naam hebben, doet weinig ter zake. De kem van ons betoog, nl. dat het absurd is, in Nederland een ander volkslied te gaan zingen wegens den politie ken toestand in een ander land, weerlegt Dr. Selhorst in het ge heel niet. Integendeel: het feit. dat hij juist op de toestanden in het huidige Duitschland doorgaat, is voor ons een bewijs te meer. dat daarin de eigenlijke oorzaak van zijn critiek op het Wilhelmus gezocht moet worden. Dr. Selhorst verklaart geen vrees, doch af keer te koesteren voor Duitschland. Zijn ver ontwaardiging betreffende de recente ge beurtenissen in dit land en ir. Oostenrijk deelen wij volkomen, maar wanneer hij deze vervolgens tot grondslag maakt van een on- redelijken afschuw var. alles. wat. Duitsch is of heet waaronder dan ook de woorden van Duitschen bloed", die in het Wilhelmus voorkomen, vallen kunnen wij zijn hou ding niet bewonderen. Op zich zelf gerecht- vaagdigde critiek tegen een nabuurstaat. waar mede onze regeering vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt, behoort o.i. niet te ontaarden in een vijandig stoken tegen land en volk. Tenslotte merken wij op. dat ook wij den Vader des Vaderlands ..eer willen bewijzen door het uitsteken van onze driekleur, voor zien van den wimpel van Oranje" en wij stellen met vreugde vast. dat er althans te dezen aanzien overeenstemming tusschen onzen geachten tegenstander en ons bestaat. U, geachte redactie, voor de verleende plaatsruimte onzen beleefden dank betui gend, teekenen wij Namens het bestuur van de afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond, A. F. HACCOU, Voorzitter. J. VAREKAMP. Secretaris. (Hiermede sluiten wij de discussie,, redactie) AGENDA Heden: VRIJDAG 10 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Revue „t Is voor me kaar". 8.15 uur. Stadsschouwburg: De lachschlager „In Py jama" 8 uur. Palace: Jack Payne in ..Say it with Music". Op het tooneel: Max Marcelli. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mein Herz ruft nach dir". Op het tooneel: Melachine, moderne wonderen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Pechvogels". 2.30 en doorloopende avondvoorstelling van 7 uur af. ZATERDAG 11 AUGUSTUS Stadsschouwburg: De lachschlager „In Py jama", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Meyer Hamel's Re vue: „Dat doet de deur dicht,!" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue ,,'t Is voor mekaar:' 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10